Binnenland. Htads- en Gewestelijk Meow Eieren. De minister van Landbouw, gelet op zijne peschikking van a 14 October 1915, laatstelijk gewijzigd bij zijne beschikking van 24 No vember 1915; b. 24 November '1915, .heeft goedgevonden te bepalen, dat ?wt iedere hoe veelheid van 100 volversdhe eieren, waarvoor ingevolge art. 3, sub 2, en art. 4, sub 2, zijner voormelde gewijzigde beschikking sub a, con sent tot uitvoeT wordt afgegeven, voor de da- een 23 tot en met 29 Januari 1913 eeoe hoe veelheid van 30 volversche eieren beschik baar moet worden gtesteld, overeenkomstig het bepaalde in voornoemde artikelen. Varkensvleesch Naar wij vernemen is gedurende de periode van 24 tot en met 29 Januari de pip per Kg; siaehtg'éwidht van het varkensvleesch bepaald op 70 öts. voor varkens mét een slachtgewicht van 95 Kg. en hooger1, en 70 ets voor varkens met een slachtgewicht van 70 tot» 95 Kg. Wet gewichtspercentage j.s v.oor ditzelfde tijdvak bepaald op 50 en voor alle andere soorten varkensvleesch en bereide, vieeschwaren op 100. Boter. Naar wij vernemen zullen van 23 tot 30 Ja nuari voor 35 o/o der1 boterp reductie certifica ten van uitvoer worden veneend en 65 n/o voor hinneniandsch verbruik moeten worden beschik baar gesteld. Bewijzen van toelating tot uitvoer van bo ter, afgegeven door de Rijkscommissie van t re zicht op de botetveieemging' kullen -öp grond van die certificaten gelden lo' Dinsdag 8 Februari, des voormiddags te 12 uur, terwijl d'. geldigheidsduur van die bewijzen, welke op 25 Januari zou eindigen, vooriöopig1 .zullen reiden tot Dinsdag 1 Februari, 's middags 12 uur. Koper vrljgegegeven. 'Zojais bekend is, waren reeds geruimen tijd verschillende partijen koper, hier te -lande aangekomen uit Amerika en ook wel uit En geland, zonder onderscheid aangehouden, waar door de industrie hier te urnde zee: werd be moeilijkt. Naar wij- vernemen, is thans -bericht -in gekomen, dat alle partijen soper, .afkomstig uit de schepen „Rijndam", „Noordam" en „Rot terdam" van de Hotland-Amerika Lijn, tot een totaai van ruim 225 ton zijn vrijgegeven. Zoo doende zijn thans weder d? verschillende fa brieken en andere instellingen, die kaper voor hoa bedrijf noodig' hebben, voor eenigen tijd van den moedigen voorraad voorzien. De huiden-kwestie. Men meldt ons uit 's-Gravenbage Ter aanvulling van een te richt in de „Echo voor het Zuiden", dat de mogelijkheid bestaat, dat 5C.000 van de 100 000 ciubhuiden, verkocht aan Jen Nederlandschen Bond van Lederfabri- kanten, naar Engeland) zullen gaan eu de overige naar Amerika, een en ander onder voorwaarde van teruglevering van exotische huiden en de henoorligde looistoffen, kan gemeld .worden, dat hel in de bedoeling' ligt, dat indien deze transacties goed zullen zijn geklaagd en de be moedigde looistoffen geregeld blijven aankomen, nog 50.000 huiden op dezeiide wijze naar Ame rika zullen worden geëxporteerd en daarna wel licht nog een vierde hoeveelheid van 50.000 huiaen naar Amerika of naai Engeland. Maïs. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel 'maakt, ingevolge zijne circulaire 8327/8bis van 9 Augustus 1915, bekend, dat van Maandag 24 Januari e.k. tot en met Zar terdag 29 Januari d.a.v. de piijs van La Pla.ta- maïs, uitsluitend bestemd om aan de gemeen tebesturen te worden verstrekt vooi ruiling tegen rogge, bedraagt f215 per last an 2000 kilogram of f 7.521/2 per 70 xuogram. te Am sterdam of Rotterdam te ontvangen (Stct.) Het Haagsche Coirespondentie-bui eau meldt ons Omtrent de maïs-kwestie wordt nog van be trouwbare zijde vernomen, dat de industriee- len, die voor hun eigen bedrijf mafs of oogjge noodig hebben, ten hoogste 10 zullen kun nen ontvangen van den totalen, voor distribu tie beschikbaren maïs- en roggeirnpoit, doen* bemiddeling van de N. O P., met dien ver stande intasBöhen, dat de N. 0. T. hiervoor geen consenten zal afgeven, tenzij de regeering zich hiermede heeft accoord veiklaard. De industrieelen zuilen, omtrent hun in voer, alsmede omtrent den afzet en de prijis- stelling hunner producten, voeling moeien hon den met het Rijks-graan bureau, Voorts vernemen wij, dat alle koopers van maïs, hetzij deze is aangevoerd door impor ter's, hetzij rechtstreeks door de regeering1, voortaan contracten zujjeo moeten Sluiten me' de N. 0. T. en ba nu garant ie zuilen moe ten stellen. In verband hiermede zuilen de importeurs de bankgarantie, welke zij hadden gegeven, vrij krijgen, zoodra de maï? aan de regeering is afgeleverd. (Lel.) Nederlandsche schepen vrijgelaten. Het Hamburgsche prijsgerecht deed gisteren uitspraak in zake de Nederlandsche visschers- vaartuigen „Balden", „Anna Josina", „Zaan- stroom" en „Oceaan 3", waarop de verdenking rustte, neutraliteitsschennis te hebben gepleegd en de scheepspapieren niet in orde te hebben. Het Prijsgerecht besliste na onderzoek, dat de schepen vrijgelaten moesten worden. De door de eigenaars gevraagde schadeloosstelling werd afgewezen. De reederij van de opgebrachte Nederlandsche visschersschuit „Pieter Jan", had een vordering ingesteld van 3000 mark. De eisch teruggebracht op verlies door vei minderde vangst en verschil lende onkosten, werd niet ingewilligd. Overstroomingen en aardstortingen op Java. Van heel Java komen berichten van overstroo mingen. Te Batavia zijn honderden inlanders naar andere wijken gevlucht. Twee aardafschui - vingen hebben het spoorwegverkeer gestremd. In de nabijheid van Semarang zijn 38 huizen ingestort. Een aardstorting heeft 13 huizen ver nield, 4 menschen gedood en 8 gewond, terwijl er 7 worden vermist. Kunstmestvoorziening. Van verschillende zijden wordt de vraag gesteld, of de aanvoer van kunstmest en bepaaldelijk van Chilisalpeter in voldoende mate is te verwach ten. De Kunstmest-commissie kan tot haar ge noegen berichten,dat er geen enkele aanleiding tot ongerustheid bestaat. De bereiding van super- phosphaat gaat regelmatig; de aanvoer van ka- lizóut, en van zwavelzure ammoniak is zeer bevredigend; de eerste lading Chilisalpeter is reeds aangekomen en verdeeld. De najaars. bestellingen zijn voor alle soorten van kunst mest geheel afgeloopen, terwijl reeds een groot deel ip de voorjaarsbestellingen van enkele artikelen is verzonden. Het komt der commis sie derhalve voor, dat aan alle bestellingen, welke in Augustus 1915 werden opgeheven, zal kunnen wor&en voldaan. Het s.s. Apollo" op een mijn geloopen. Men meldt uit Vlissingen Er zijn gisternamiddag mei ie maiiboot alhier weer schipbreukelingen aangekomen, ditmaal van het stoomschip „Apollo'' van d-. Kon. Nederi. Stoomvaartmaatschappij te Amsterdam, dat, op reis van Lissabon naar Amsterdam, Vrijdagavond om 6 uur, ongeveer op1 een mijl afstand van hel Galloper vuurschip, jp cea mijn is geloo pen. V Betreffende de toedracht van deze schipbreuk meldt de „N. R. Crt." het volgende: Het schip werd getroffen "n net groote Eujm aan bakboordzijde. De ontploffing was ontzettend, de mannen werden door eihaa. en tusschen de lading geworpen; de uitkijk viel in het ruim. Hei voorschip was in twee minuten onder watert De heide booten werden uitgezet; in de eene kwamen 9 en in de andere 7 man; drie der opvarenden gingen met het schip, ciat in o minu ten -.eheel verdwenen was, mede in de diepte. Hel waren de tweede stauunau Waller, de sto ker J. Oohen en de 16-jarige mestoom-jongen. -.emlvcnoemde heeft nog1 noodsignalen met de Stoomfluit gegeven; laatstgenoemde heelt men nog hulp hooren roepen, maar het was onmoge- .lA, hel zinkende sdhip te naderen, zonder gevaar te nopen, allen mee naar de diepte te worden getrokken. 1 De uitkijk, een Russische matrices, die door den vat in het ruim een been. en een arm gebroken had en een ernstige wonde aan het hoofd had gekregen, werd nog tweemaai over boord gestagen, maar weer in ae hoot gehaald. Bij jankomst alhier is de man ter behandeling in het R.-K. ziekenhuis gebracht. Ook menige andere scbipt'reu Relingen hadden meer tof minder ernstige wonden en kneuzingen;; een had een arm «ebtoxen, van een ander is de bovenlip .gescheurd, enz. Het kostte de gezonden en licht gekwetsten heel wat moeite, dé Galloper, te bereiken: na ongeveer een uur kwam men bij dit haken in zee ran. De' Engelsche mannen daar deden alles wal zij konden om het lot van de Nederlandsche schipbreukelingen te verzachten, hen te voeden, te» verbinden en een rustplaats te geven. 'Gistermorgen werd aan de passeerende mail boot door seinen en schieten bericht, dat er schipbreukelingen waren mee te nemen. De „Prinses Juliana" nam ie 16 mannen aan boord en zette na een oponthoud' van drie kwar tier haar Peis naar Vlissingen voort. Het schip wa.s ongeveer 1200 ton giraot en stond onder gezag van kapüein Burghout, die veris zijin scheepspapieren niet 'heeft kunnen red den Bij aankomst alhier w id hij met den stuur man door den marinecommandant alhier' ge-' hoord Hel schip had oen reis van ongeveer 8 weken achter den rag, en men had gedacht, nog onge- Vvc: 16 uur te moeten varen voor men weer te Amsterdam zou zijn. Be lading bestond uit vaten wijn, balen cacao- bo- nen. kisten sinaasappelen, lahk, enz. Dit al- ies dreef in zee rond het zinkende schip, dat als laatste haven Lissabon had aangedaan. Op zijn vorige reis had het schip op de Theems dj.cT een mijn anker en 60 vaam ketting ver- i oren Met den mailtrein van 6 u. 10 min. zijn de mannen van hier naar hun W /oh plaatsen, naar Amsterdam en Rotterdam, vei trokken. WEERBERICHT. "Biografisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 24 Jan., medegedeeld door h t Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 7.70 boven te Zuid Duitschland. I aagste barometerstand 7.40 te Chistiansuud. Verwachting tot den volgenden dag. Meest matige tot krachtige zuidelijke tot westelijke wind betrokken of zwaarbewolkt met tijdelijke opkla ring, waarschijnlijk eenige regen, zachter. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vrijdagmiddag vergaderde bovengenoemde Ka mer onder voorzitterschap van den heer B. A. J. Wittkampf. Naar aanleiding van de jaarswisseling een kor ten terugblik werpend op het afgeloopen jaar, wees de voorzitter er op, dat de hoop op het sluiten van vrede helaas niet was verwezenlijkt, maar dat ons land gelukkig buiten verwikkelingen was gebleven en dat wij H. M. de Koningin en de Regeering dankbaar zijn voor hetgeen zij daartoe hebben gedaan, Wat Schiedam betreft, gaf hij als zijne meening te kennen, dat 1915 voor onze gemeente veel gunstiger was dan 1914, althans dat dit voor de branderijindustrie het geval was geweest, want over de andere bedrijven kan hij zich moeiljjk uitspreken. Ten slotte wenschte hij allen een gelukkig eu voorspoedig nieuwjaar en hoopte bij, dat het Schiedam in 1916 onder Gods zegen goed zou gaan. De heer A. Cool Mzn. dankte den voorzitter voor de woorden, tot de leden gesproken, en hem en den secretaris tevens voor het werk, dat zij tengevolge van den Europeeschen oorlog, in het afgeloopen jaar hadden verricht. Wederkeerig wenschte hij den voorzitter toe, dat het hem en zijn familie goed moge gaan. Bij de verkiezing van een voorzitter en van een voorzitter-plaatsvervanger werd de heer B. A. J. Wittkampf herbenoemd tot voorzitter en de heer A. Cool Mzn. tot voorzitter-pfaatsvervanger. De heer B. A. J. Wittkampf werd herbenoemd tot lid der commissie voor de Beurs, tevens com missie voor den graanhandel, zoodat deze com missie is blyvea bestaan uit de beeren A. Cool Mzn., D. Ris E. Hzn. eu B. A. J. Wittkampf. Tot leden der commissie, welke den secretaris zal bijstaan bij het ontwerpen van het verslag der Kamer over 1915, werden op voorstel van den voorzitter benoemd de heeren A. Cool Mzn., Jac. J. S. EogeriDg, A. H. ^1. Melchers en S. C. van Waalwijk van Doorn. Nadat het door den secretaris gereed gemaakte ontwerp door de heeren A. H. M. Melchers en S. C. van Waalwyk van Doorn was nagezien en accoord bevonden, werd de rekening der Kamer over 1915 vastgesteld in ontvangsten op f1238 06, in uitgaven op f 794.32£ en als sluitende derhalve met een batig saldo van f 4 3 73£. De notulen der vorige vergadering werden voor gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Door den heer M. van der Vlies als lid der commissie, welke ter vergadering van 3 September 11. werd benoemd tot bet uitbrengen van praead vies over een adres der Zutphensche Handelsver- eeniging aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, waarin die vereeniging hare bemerkingen in verband met het ontwerp van wet tot instelling van een post-cheque en girodienst onder de aan dacht dier Kamer bracht, werd namens die commissie geadviseerd, het verzoek dier vereeni ging om aan dat adres adhaesie te verleenen, voor kennisgeving aan te nemen. Dienovereen komstig werd besloten, terwijl de commissie tevens diligent werd verklaard om te onderzoeken, of het misschien op den weg der Kamer zou liggen om een zelfstandig adres over dat wetsontwerp te verzenden. Naar aanleiding van een ter vergadering van 26 November 11. genomen besluit om in de con cessievoorwaarden der Schiedamsche Tramweg- maatschappij na te zien, of de meening juist is, dat die voorwaarden een beletsel zijn voor het doortrekken van de lijn der Rotterdamsche Elec- trische Tramwegmaatschappij door onze gemeente heen naar Vlaai dingen, omdat de rails van andere maatschappijen die der Schiedamsche Tramweg maatschappij niet mogen kruisen, en naar aanlei ding van het dientengevolge ingestelde onderzoek werd besloten een missive te zenden aan heeren Burgemeester en Wethouders van Schiedam. In deze missive zal pr op worden gewezen, dat vrij algemeen de meening heerscht, dat volgens de bedoelde concessievoorwaarden de rails der Schie damsche Tramwegmaatschappij niet gekruist mogen worden door die van andere maatschap pijen dat de Kamer echter tot het resultaat is gekomen, dat in die voorwaarden een dergelijke bepaling niet voorkomt, en dat zij gaarne van B. en W. zou vernemen, of hare opvatting de juiste is. De bedoeling hiervan is om de bovenvermelde meeniog, zoo deze onjuist blijkt, uit de wereld te helpen door mededeelmg van het antwoord van B. en W. in het verslag, dat van de vergadering, waarin het inkomt, in de couranten zal worden geplaatst. Wordt vervolgd). Gemeentelijke Vischverkoop. Morgen (Dinsdag)avond zal aan de tentjes Oost molenplein en Wilhelminaplein worden verkocht Schel visch 14 ets. p. pond. Wijting 11 d Kleine kabeljauw 16 De verkoop zal ongeveer te 5 uur aanvangen. Ned. Ambulance voor Duitschland en Oostenrijk. De inzameling vo^r de Ned. Ambulance Voor Duitschland en Oostenrjjk heeft hier ter stede opgebraeht f 1631.63. Giften voor dit doel kunnen nog worden afge dragen aan de dames-leden van het comité. R. K. Kiesvereeniging. Wij herinneren onze lezers aan de vergadering van de R. K. Kiesvereeniging op Dinsdagavond 8 uur in het gebouw van den Ned. R. K. Volks bond, Lange Haven. Stedelijk Muziekkorps. Zaterdagavond gaf het Stedelijk Muziekkorps een feestavond voor leden en geintroduceerden. Het harmoniekorps had zijn beste beentje voorge zet en voerde zijn deel van het programma onbe rispelijk uit. Verder werden de aanwezigen nog gezellig bezig gehouden o. a. met eenige voordrachten door de Vereenigde Schiedamsche Tooneeldillettanten. Feest vergadering „De Hanze". Gisteravond waren de leden van de afd. Schie dam van de R. K. Middenstandsvereenrging »De Hanze" in feestvergadering bijeen in de Gehoorzaal van den R. K. Volksbond, Lange Haven. Men had de zaal door het aanbrengen van eenig groen een feestelijk aanzien gegeven. De voorzitter, de heer van Alphen, wjjst in zjjn openingswoord op de noodzakelijkheid van de MiddenstandsorganisatieSpr. geeft een beknopt overzicht van hetgeen reeds door de Middenstands organisatie is verkregen. Spr. memoreert, dat voor eenige maanden de federatie van de vijf diocesane Middeostandsvereenigingen is tot stand gekomen Vervolgens wijst spr. nog op hetgeen door de afd. Schiedam is tot stand gebracht. Met een opwekking tot allen om zich aan te sluiten bij de R. K. Middenstandsorganisatie, verzoekt spr uit volle borst het Bondslied aan te heffen. Hierna verkrijgt de Zeereer w. heer Jos. Tertoolen O. S. B. uit Brugge het woord. Spr. wijst in een keurige redevoering op de plichten van de R. K. Middenstanders. Spr. toont hen uitvoerig hun plichten tegenover hun geziD, hun plichten tegenover hun personeel en hun plichten in het openbaar leven. Ten slotte wijst spr. nog op de plicht van den R. K. Middenstander ten opzichte van den stembusstrijd van 1916. Van de uitslag hangt te veel af voor de katholieken, en daaraan moet ook de R. K. Middenstander denken. De Zeereerw. heer pastoor VerhoeverrdaDkt den spr. voor zijn onderhoudende réde. Pastoor Verhoeven doet namens het bestuur van de Hanze" een beroep op de liefdadigheid van de aanwezigen ten bate van de zoo zwaar getrof fen Middenstanders ;n Volendam. Onder de pauze werd hiervoor een collecte ge houden, welke f47.56 opbracht. Hiermede was het ernstige gedeelte van den avond afgeloopen en kwam de R. K. ZangvereenigiDg sLorenzo Perozi" op het podium om eenige liederen ten gehoore te brengen. uLorenzo Perozi" kweet zich van haar taak, zooals we van deze vereeniging gewend zjjn, in alle opzichten voortreffelijk. Een dilettant Humorist zorgde voor wat afwis seling en het noodige lachelïect. Tot laat in den avond heerschte een gezellige stemming. Winkelsluiting. Men zendt ons onderstaand bericht ter plaat sing Naar wij vernemen heeft de afd. Schiedam van den Ned. Barbier- en Kappersbood het inititief genomen, om in samenwerking met andere win keliersverenigingen en personen die hiermede in verband staan, een zoo groot mogelijk Comité te vormen ter verkrijging van een wettelijk geregeld sluitingsuur in het winkelbedrijf. Allen, die hier mede adhesie willen betuigen worden verzocht hun adres op te geven aan den secretaris van het voorloopig comité C. v. d. Hoeven, Gr. Markt 23. De handwagen die Zaterdagmid dag voor een woning in de Hoogstraat was mee genomen, is door de politie Zaterdagmiddag terug gevonden in de Tuinlaan. De jongens, die er mee reden beweerden den wagen onbeheerd in de Tuinlaan te hebben aangetroffen. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 25 Januari 7.08 vm. 7.16 n.m. DIT ROTTERDAM. Hedenmorgen half acht werd het s.s. Otto Sverdrup door 3 sleepbooten van de werf Wilton verhaald naar de Rijnhaven. Het sleepbootje de Boer sloeg om en zonk. Kapitein Braam een dek- knecht en een steward die toevallig aan boord waren, vielen in bet water en werden door een andere boot gered. De machinist en de stoker

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2