Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f1008 >«J2U. fonn rinn finn bUr»iea f60 De Oorlog. WRAAK, Gratis Ongevallen verzekering 39ste Jaargang. Donderdag 27 Januari 1916. No. 11444. «TereettoBBtiÉ op ie polis Termelie Toonaarden, (tffideeie berichten. __Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50. per week 12 cent, per maand 50 et.., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 et. per regel, Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.; elke regel daarboven 15 et. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De geheele 1111 een hand, 1 1111 dood; 1 f 1 I i invaliditeit; L U voet of oog; I jjUU I U U 8en duiml verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. KENNISGEVING. inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien het verzoek van Ie. de firma Kramers en de Groot, om ver gunning tot het uitbreiden van hare koffiemalery to het pand staande Dam 2, kadaster Sectie A no. 204, met een tabekskerverij en koffiebranderij, Kleven door den bestaauden gasmotor van 1 •K. 2e- Karl Bef|er, om vergunning tot het op richten van een fabriek tot het bereiden van pellen, in het pand staande St. Anna Zusterstraat 7, kadester öectie A. no. 1307, met twee electromo- toren elk van 3 P.K. drijvende 3 ontsmettings evens, een stampmachine en een slijpsteen. ,3e. A. en L. Vitters, om vergunning tot het Uitbreiden van de wagen- en rijtuigmakerij met smedery in de perceelen Noord vest nos. 13, 15 en 19, met een draaierij in het pand slaande r^eprdvest 17, kadaster Sectie A. no. 1578 en 1579, gedreven door 3 electro motoren van respec tievelijk 1, 2 en 2 P.K. ^e. A. en L. Vitters, om vergunoing tot het oprichten van een smederij in het pand staande Gvsrscbiesche straat 19, kadaster Sectie 1 no. 191, gedreven door 2 electmotoren van respectievelijk I en 2 P.K. Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten: dat voormeld verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdagdeu 10 Febr. a.s., des voor- middags ten 11 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van die verzoekeo in te brengen en d:e mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, )an de schrifturen, die ter zake mochten zijn mgekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkorn- sDg art. 7 dier Wet voor het Gemëentebestuur °f een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27en Januari 191 Ij. Burgemeester f<n Wethouders voornoemd, Be Secretaris, De Burgemeester, v- SICKENGA M. L. HONNERLAGE GRETE OP DEN BALKAN. Be wapenstilstand met Montenegro. Bit Weenen wordt officieel gemriu Een overeenkomst betrt fïende de wapeninleile- rmg van het Montenegrynsche leger werd giste ren om 6 uur 's avonds door de gevolmachtigde ntenegrjjnsche regeering geteekend. De ont- 158) Bachelin stond op. Gaat ge al neen? Be plattelands-geneesheer maakte zijne ver- dntéchulctiging. Ik moet nog zieken bezoeken. Tot weerziens dan. Gij blijft zeker nog wel eenige dagen hier Dokter Nollan maakte een afwerend gebaar bh antwoordde: Daaromtrent is nog niets bepaald, mijn gaarde. Te Parijs volgen de gebeurtenissen Baar snel op, ernstige gebeurtenissen. Ik moet er het oog op houden, ik heb nog eenige ?b"Ulden te voldoen, verplichtingen, waarvan mjj moet kwijtten. Hoe zal dat alles nog eindigen? Bachelin luisterde niet meer naar hem. De laatste woorden, door Hubert Nollan «esproken, klonken hem als verwijderde gelui- un 00ren- Dq drukte de hand van Thérèse, die nog, Been woord gesproken had. wapening loopt glad van stapel zij werd ook uitgebreid tot het district KoiasinAndiijevica. De terugtocht der Servische troepen De correspondent van de »Petit Parisiecr te Korfoe heett den Servischen minister-president Pasitsj, geïoterviewd, die hem verklaarde, dat de terugtocht der Servische troepen van Albanië naar Korfoe nog verre van geëindigd was. De meest beproefde troepen zullen weldra, dank zij de hulp van Frankrijk en de andere geallieerden, naar plaat sen worden gedirigeerd, waar zij tot goed bewa pende militaue contingenten zullen worden gere organiseerd. Wat de andere troepen betreft, in dien zy goed uitgerust zyu, kan men er verzekerd van zijn, dat zij den veldtocht in Albanië zullen voortzetten met een vastneradenheid, die den vjjand eenige oittere teleuistellingen zal bereiden) want bedenk, dat Albanië met zyn steile berg paden door een handvol mannen veidedigd kan worden. De kwe.-tie laat zich herleiden tot het transport-, levensmiddelenvoorziemug- en inten dance-vraagstuk Gij kunt alleen de maatregelen nemen, die onze levensvoorziecing waarborgen- Weest er van overtuigd, dat wy met u en door u zullen overwinnnen. Ik wensen bet nogmaals te herbalen, dat wij zeker van de overwinning der geallieerden zyn en sl< chls den wenscb koes teren tot die eindoverwinning te mogen bijdragen Laten wij samen wei ken aan de gemeenschappe lijke taak in de vaste overtuiging van het succes. Servië is niet overwonnen, zoo lang er nog Serviërs leven. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Van Russische zijde wordt gemeld: D-uitsche vliegtuigen hebben, boven Jiet district Riga, aan weerszijden van de Dun a en hoven Dunaburg gevlogen Een Zeppelin js van Jacobs tad t in de richting van Riejitsa en daarna lenig over Dunaburgl gevlogen. In Gahcië verschenjen haven onze linies aan de boven-Strypa vier vijandelijke hallons, opge laten om de streek te verkennen. Twee dezee Miloos raakten in de lucht in brand en ver spreidden hij1 hun daling oen verblindend licht. Aan de midden-Strypa neeft de vijiand vruch teloos onze stellingen lel beschoten. AAN HET WESTELIJK FRONT. Uit. Parijs wordt gemeld: In Artois had eeu uoor artillerievuur onder steunde infanterieaciie plaats in den sector van Neuville St. Vaast. In den loop van den nacnt hebben wij een aanval gedaan, waarbij het ons gelukte de Duitschers te verdryven uit een der kuilen, die den vorigen dag door ontploffingen ontstaan was. Tusschen de Somme en de Aisne hebben onze batterijen een waarnemingspost bij Parvillers vernield en het kamp van den vjjand te Hatten- court, ten zuiden van Chaulnes beschoten. Militaire kringen constateeren dat de laatste aanvallen der Duitschers op het westelyk front Voor het laatst 'beschouwde hij den grijs aard, die langzamerhand weer tot het 'be wustzijn scheen te komen; het was, alsof ge lijktijdig het leven en het verstand lot hem wederkeerden. Met een buiging nam hij afscheid van dokter Nollan, die hem in de gang uitge leide deed tot aan de tru^i van graniet en hij £ing heen door den tuin, zooais hij1 geko men was. Hij wist niet meer tvkt hij er van denken moest, üo mededeeilngen van den dokter had den eensklaps zijn vermoedens bevestigd, an derdeels ze aan het. wankelen gebracht. Dat al deze goederen in handen gevallen waren van den eerzuchtige, deed hem vaag het aoel zien, waarmee die geheele intrige was op touw gezet, maar wanneer hij nu de goederen aan den rechtmatigen erfgenaam leiupgaf, dan verviel daarmee ook weer elk persoonlijk belang, dat hij- kon beoogd heb ben. In zijn strikte eerlijkheid zag gf ver moedde de eenvoudige man niet de bedoeling waarmee Hubert juist hem dit alles had verteld Toen dokter 'Nollan weer in de kamer kwam, zat zijn zuster nog steeds op dezelfde plaats, maai' zij had het hoofd opgericht en zag haar vader aan De grijsaard was opgestaan en met gekruiste armen, een bitteren trek om den mond en ter- wijl zijn bleek gelaat de hevigste verontwaar- zijn mislukt. Als ze waren gelukt zouden ze trouwens geen strategische voordeelen hebben kunnen opleveren. De president van Frankrijk, de voorzitters van Senaat en Kamer en verschillende afgevaardigden zijn Zaterdagavond uit Parys vertrokken teneinde zich naar de Vogezen te begeven. Zij brachten Zondag aan verschillende plaatsen in den Elzas een bezoek, waar de bevolking hen zeer hartelijk ontving. Het Duitsche Hoofdkwartier deelt mede: De Fransehen hebben gisteren gepoogd door talrijke tegenaanvallen de bun ontnomen loopgra ven ten oosten van Neuville te heroveren. Zy werden echter telkens, vaak na een handgemeen, teruggeslagen. Mijnontploffiogen van da Franscben in de Ar- gonuen wierpen over een kleinen afstand onze loopgraven dicht Bij hoogte 285, ten noordoosten van La Cha- lade bezetten wij den ontploffiugstrechter, nadat wij een aanval van den vijand hadden doen mislukken, Manne-vliegtuigen hebben de militaire inrich tingen van den vijand bij Panne aangevahen, onze legervliegtuigen 's vijands inrichtingen te Loo, ten zuidwesten van Dixmuiden, en te Bé- thune. AAN HET ZUIDELIJK FRONT. Uit Weenen: Bij het bruggenhoofd te Gö-rz re toverden onze tuepen in de omgeving van Oslavia een deel van de vijandelijke stellingen. Hietbjj vielen twee "hiaciiinegeweien en 1197 gevangenen, waaronder vijf-ten-veertig officieren, in or.zj hanaen. Ook -op verschillende andere gedeelten van het Ison- y-o-front nam de strijd in hevig1!.eid toe. 'De aanvallen van de Italianen bij' hun viaoirt- uikiende beweging op Podpoia en den Menie Sm Michele en op onze stellingen ten Oosten van Montalcone werden afgeslagen. Onu© vliegers wiepen bommen op opslagmagaaijneu van den vijand te Borgo-Ala ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Shirley Benn, de vol gende motie voorgesteld Het Huis, kennis genomen hebbende van de hoeveelheid, in neutrale, aan vijandelijk gebied grenzende, landen, ingevoerde goederen, die de vijand in de eerste plaats noodig heeft ter voort zetting van den oorlog, dringt er by de regeering op uau, de blokkade zoo effectief mogelijk te maken zonder daarbij den invoer van de normale hoe veelheid consumptie middelen voor eigen gebruik der neutralen te beperken. De motie wordt door den voorsteller nader toe gelicht. Daarna legde minister Grey de volgende ver klaring af: Het debat wyst uit, dat er een verkeerde voor stelling bestaat ten aanzien van den omvang van den handel met Duitschland en ten opzichte van de maatregelen, die ter beteugeling genomen wa diging uitdrukte, vjpeg hij zijn zoon Wat "hebt gij dien eerlijken man zoo even voorgelogen? De oude Nollan had zich nu in zijn volle lengte opgericht Het jvas alsof hij zjjn zoon wilde verplet teren onder het gewicht van z,ijn toom Met vlammende oogen ging hij voort: Men meent dat ïk krankzinnig ben; dat ben ik niet Het is een rol, die ik mijzelf heb opgelegd voor de wereld, voor de menschen, die mij zouden kunnen ondervragen omtrent mijn zaken Ik vermijd aldus het gevaar om verantwoording te moeten doen, hetgeen mij onmogelijk- zou zijn, maar weldra zal ik dit gevaar niet meer te vreezen hebben Bij verklaarde: Gij kunt u er op beroemen, gij zoo wel als uw fnenden te Parijs, dat gij ongc- lukkigen ter 'dood veroordeeld hebt en in de eerste plaatsuw vader Ik heb alles voor zien, van den eersten dag ,af en ik geloof, dat ik, met zoo te spreken, ook uw zuster niets nieuws mededeel Het arme kind moet het 'al reeds evenlang weten als ik. Hoe? Door welk toeval Wie heeft haar uw som bere .plannen blo--gelegd? Ik weet het niet. Zie ihaar aan, zij is als het beeld der wan hoop. O, gij zult fijk jgjn, gij zult kasteelen en landgoederen bezitten. Gij zult er van willen genieten, ze be wonen misschien. Wat zult gij er vinden? ren. De cyfers, door de pers genoemd, zijn zeer overdreven en zouden geen nader onderzoek kun nen verdragen. De Scandinavische landen en Nederland hebben op laDge na geen 31 millioen bushels graan naar Duitschland gezonden. Hun import stygt niet boven de hoeveelheid van hun normale behoeften. Er moet noodwendig, onder elk systeem, hetzij al of niet een blokkade, ergens een lek bestaan, maar dit lek is veel kleiner dan verwacht kon wordeD. Ik wys met krasht de beschuldiging af, als zou het ministerie van Buiteolandsche Zaken het departement van Marine iu zijn werk belemmeren. Het is tijd, dat de aanvallen, die de voorstel ling ingang willen doen vinden, als zou het werk van het ministerie van Marine ODgedaan worden gemaakt door andere departemeDteD ophouden. Iedere blokkade moet rekening houden met de rechten der neutralen en bona fide schepen moet vrije doortocht naar neutrale havens worden toe gestaan. Dit ligt ook in de bedoeling van hen, die de motie steunen, eD er wordt ook gehandeld naar deze bedoeling. Wy trachten allen in- en uitvoer van Duitschland te verhinderen en wy passen het principe toe van de voortgezette reis". Wij zijn volkomen bereid om een andere methode in overweging te nemen en onze politiek op een wijze door te voeren, die gemakkelijker en aan genamer voor de neutralen is maar de metbode moet in elk geval effectief zijn. Ik zal den neutralen rneaedeelen, dat wy ons recht om in te grijpen in den handel van den vyand, niet kuoneu opgeven en dat wij dit recht niet kunnen uitoefenen zonder daarbij ernstige moeilijkheden voor den neutralen handel te ver oorzaken. Indien de neutralen ons recht erken nen, om den handel te verhinderen en pressie op den vijand uit te oefenen door middel van den handel over de neutralen, zijn zij ook gehouden naar recht en billijkheid ons te helpen in het herkennen van de afkomst der goederen. Als de neutralen dat recht niet erkennen, zou dit betee- kenen een afwijken van het neutrale standpunt, maar geloof niet, dat maar één regeering een dergelijke bonding aanneemt. Prins Hendrik te Baarn. Prins Hendrik bracht gistermiddag1, met zijrn adjudant, per automobiel een bezoek aan del gemeente Baarn, ter bezichtiging van de overs stroomde polders aan beide zijden van. de ri vier de Eiem. Vergezeld van den burgemeester, reed de Prins naar de Eemorug1 eu bezichtigde aldaar o. a. de boerderij van den veehouder Bouwmeester, die -rijn geheelen stal van 32 koeien heeft verloren en wiens huis en stal ling grootendeels zijn ingestort Minister Treub en de ouderdomsrente. Naar „Het Volk" uit. Den Haagl verneemt, be staat er bij de gjeheele linkerzijde der Tweede De Schimmen van uw slachtoffers, van de lieve, jonge mevrouw de Kéroual, een engel van goedheid; van haar zuster, mevrouw de Balazé en van anderen, brave edellieden, die u slechts blijken van vriendschap hebben ge geven en u behandeld als een lid hunner^fa- nnlie. Gij zult 'hen allen zien met ëen rood lint om oen bals, het bloedige merk, dat er op gemaakt is 'tloor de valbijl der gaillotine, het Tialionale slachtmes. Gij ziilt hun hoofde- looze lichamen opgestapeld zien op een kar, waairnee zij naar het gemeenschappelijk graf gereden werden en die een breed bloedspoor aclnerliet. Gij hebt het- gewaagd uw plan ten uitvoer te brengen, het gruwelijke plan, dat ge mTj hebt voorgelegd in dien nacht, toen ik u on zen ondergang meedeelde, die veroorzaakt was door uw verkwistingen en mijn zwak heid. Hebt gij er wel eens over nagedacht, dit de pachters '"er dooden u zouden stee- nigen. wanneer gij het waagdet hun erf te betrecien; dat, wanneer gij door de dorpen gaan zult, de rpenschen het gelaat zullen' af wenden om u niet te groeten en dat de be delaars zelfs een aalmoes zullen weigeren, die uit bezoedelde hand komt. Wordi wrwM),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 1