1. J. L. v. tateren, Dinsdag a.s. begint de groote Vnorjaars- Opruiniing. 1 PRINCE ff WALES, Hoogstraat 10. JUFFROUW. Jansen Wouterlood, Fleur d'Orange. ïilï VIN B WliP-KlIOS, Brand in „De Jonge Jan". „Recht, Plicht en Orde". Propagandavergaderiog Schoenmaker, Broersvest 141. Zaal ODÉON Trniia te Groot, (Viooiy Botterdam. Marie Boerman-Kielstra. (Piano) Rotterdam. ie Edelachtbare Heer C. D. WESSEUNG, Nationale eenleii Nationale pscMllen. MANUFACTUREN. Binnenland. Advertentiën. Hopende door degelijk en net werk wederom uw orders te mogen ontvangen. A. J. L. y. HAASTEREN. Magazijn Kan geplaatst worden een nette Groote Markt 35. Bordeaux-, Rijn-, Witte en Spaansche Wijnen. G edi sti 11 ©er d. Binnen- en Buitenlandsche Likeuren. Advocaat, Boerenjongens, Boerenmeisjes Maandag 31 Januari 1916, Gehoorzaal Ned. R. K. Volksbond, GROOTE VARIÉTÉ-A VOND, op Zondag 30 Januari 1916. HERCULES, R. K. Kiesvereeniging op Woensdag 2 Februari 1916, 's avonds 8ya uur, in iet gehoorzaal van den Ned, R. K. Volksbond. tig eenige bijzonderheden uit haar leven in het licht te stellen. Schiedams' katholieke bevolking is in de laatste jaren beduidend uitgebreid en daaronder zyn zoo vele katholieken van elders geboortig, wien de door mij te behandelen stof ongetwijfeld belang zal inboezemen. De H. Liduina en de H. Eucharistie, durf ik gerust in een adem te noemen. Velen weten dat nfet, en zullen bij de kennis van haar glorievol leven tot eerbied, liefde en navolging worden opgewekt, want waarlijk 't is een groote en zelfs zeer groote Heilige, ook in Mystiek, Om al de schrijvers op te sommen, die door mij werden geraadpleegd, daarvoor zou mij geen plaats worden toegestaan in een dagblad ik zal al verheugd zjjn, zoo het dit weinigje zou willen opnemen. Eéne bron wil ik vermelden om reden dit di rect slaat op de H. Ecbaristie. «In het jaar 1412, Vrijdags na St. Thomas, dat «is daags voor Kerstavond, is de wij-bisschop «Matthias (Hovius uit de order der predikmonni- «ken en bisschop van Biduanen) te Schiedam «ontboden omdat de spraak ging dat Ludwina, «nadat Christus aan het kruis hangende haar «verschenen was, het H. Sakrament des Outers «uyt den Hemel had ontvangen. Het Leven van «St. Lidwina door .Johan Brugman beschreven, «getuigt dat hjj ook in zijnen slaap vermaant is «om er naar toe te trekken, en dat bij daarop in «het gezelschap van Johannes de Klerk, deken «van Schieland, naar Schiedam is gegaan. Als «Lidwina van alles aan den wij-bisschop had «verklaart, en hij de getuigen had hooren spree- «keD, heeft hij het gemelde mirakel goedgekeurt, «en heeft ook om zoo een mirakel behoorlijk te «eeren, het servet, in 't welke de Hostie uit den «hemel gedaalt was, voor het gebruik des Outaars «inge wijdt". 1) Onze geniale Jan Dunselman heeft dit in een zijner acht op hout geschilderde paneelen mees terlijk in de St. Liduinakapel in de O. L. Vr. Visitatiekerk te Schiedam met bijschrift: «De wonderdadige Hostie «na het ontvangen der Stig mata omstreeks 1412" aanschouwelijk voorgesteld (een cadeau van een zeereerw. gever zg., wiens naam mij in de pen blijft). Zoo de redactie mij plaatsruimte verleent, dan hoop ik op de volgende zeven meesterwerken van zijne hand terug te komen. Zij bevatten de vol gende voorstellingen «Liduina's vereering van het O. L. Vr. Beeld jn de St. Janskerk omstreeks 1407". «Haar val op het ijs omstreeks 1410". «De Haagsche geneesheer Godfried, bijgenaamd Sonderdanck, met zijn zoon Willem en ahderen bij haar ziekbed, omstreeks 1410". «Pelgrimsreizen met den Engelbewaarder naar het H. Land na 1412". «De beurs voor Jesus. Haar liefde tot de armen, omstreeks 1423". «Verlangen naar den Marteldood. De Picar- diers. De voltooide Kroon omstreeks 1425". «De brand van Schiedam. Liduina wonder dadig gespaard 1428". Toevallig kwam mij in handen een gedachte nisplaatje, lichtdruk, «Ter blijde gedachtenis aan de H. Priesterwijding" van den weleerw. heer Th. M. Beukers van Aug. 1901, rector nu van het ziekenhuis van den H. Joannes de Deo in Den Haag, voorstellende de H. Liduina en de wonderbare Hostie, hetzelfde onderwerp voorstel lende van den heer Dunselman. Ik meen goed te doen te wijzen op mgr. Lans zg. «Godvruchtige oefeningen ter eere van de H. Lidu na" op pag. 52 en op Eppink «Het gulden Wierookvat" pag. 327. Deze versterken mij meer en meer wat betreft den aanhef dezes «De H. Liduina en de H. Eucharistie. De H. Liduina. Een Kind van Maria. Onder zeer eigenaardige omstandigheden zag Liduina in het jaar 1480 op Palmzondag 18 April het levenslicht, op hetzelfde uur dat de Priester de Passie des Heeren zong onder de Hoogmis. De vader, Peter genaamd en hare moeder Petronella beiden behoeftigen, schonken aan negen kindereD, waarvan onze Heilige de eenige dochter, was het wereldburgerschap. Arm, maar rijk en zeer rijk waren de deugden van beiden, als nachtwaker moest de vader in het onder- houdder zijnen voorzien. De Moeder uit Kethel, bij Schiedam geboreD, was een Moeder wel waardig om ons een Kind, eene dochter na te laten, die met recht later de Passiebloem mocht genoemd worden. Alvorens Liduina het levenslicht aanschouwde, had eene gebeurtenis plaats Een beeldbouwer was gekomen en had een houten beeld der Aller- heiligde Maagd vervaardigd en wilde dit over Schiedam naar Antwerpen ten verkoop vervoeren, doch het mocht niet gelukken, doordat het schip, waarop dit geplaatst was, niet van wal kon ste ken bij al de pogingen die men deed. Het beeld zelf was zeer licht en een man kon het zonder moeite verplaatsen eD wat men ook beproefde of niet, duidelijk zag men, dat O. L. Vr., in Schiedam wilde blijven ankers, roer, alles was in de volmaakste omstandigheden om de reis e kunnen aanvaarden doch het lukte niet. Ten einde raad onderhandelde: men met den koopman en het Kerkbestuur der St. Janskerk kwam in het bezit van het beeld dat werd geplaatst in de noorder zyhoek der St. Janskerk. Een Broederschap werd opgericht en bleef be staan, onder den titel Lieve Vrouwegilde, tot het rampzalige jaar 1572. Als kind van een jaar of acht z!en we Liduina met de grootste godsvrucht voor het wonderbeeld nedergeknield. Dunselman heeft dit eenvoudig en pakkend weergegeven. Op den grond nederge knield zien we haar gedekt met een schouder manteltje om in engelachtige liefde en onschuld hare Moeder te begroeten met het woord des engels. Arm, denkt zij, is mijne Moeder niet, geen kostbaar kleed dekt hare schouders, noch kroon siert haar hoofd maar toch zegt zy«Gij vol van genade". Bid voor mij nu, dat ik in onschuld en liefde U na kome. Naast haar zien we, in doeken gewikkeld, de ledige schoteljes, waarop het eten geweest is, dat zij haren ouderen broeders gebracht heeft die ter schole gingen, en zij als Kind van Maria wil Moeder niet voorbijgaan of even aangewipt, want door hare voorspraak en hulp hoopte zy alles te verkrygen wat Haar dienstig zijn zal. Liefde en nederigheid, ziedaar wat het tableau in twee woorden te aanschouwen geeft. Liefde tot onze Moeder en nederigheid is Li duina's uiting. Al is een Moeder nog zoo arm, zooals we daar Maria in de ijskoude Sint Jan zien staan, zij dekt zoo warm en geeft Liduina een brandende liefde, ja, dat ondervindt zoo menig menschenkind bij zijne Moeder en hoe menigeen heeft dit niet onder bij zijne Hemelsche Moeder. Brandend van liefde wordt het hart van onze Heilige vervult en slaat later in vlammen uit, waardoor kon zij anders zooveel lyden en zeggen lyden is mijne eenige vreugde voor alles wil ik lyden. De liefde tot lijden ligt in de eenvoudigheid en onderworpen nederigheid. Een mensch in de wereld wil niet lyden, dat is ook niet aangenaam,maar een wereldsch menscti wil dair in het geheel niet van hooren, 't is te veel ge trokken naar het stof en hij begrijpt in het geheel niet, dat door lyden men tot de heerlijkheid komt. O, gelukkige Hemelsche tuinman, kon Lidnina zeggen, die in mijn tuin des harten zoo meenig loot, gesnoeid heeft ter volmaking van den bloeien- den rozenstruik, die ik eenmaal in het Hemebch Paradijs uit Uwe handen als Hovenier ontvangen zal. G. S. 1) Batavia Sacra II dl. pag. 405 en vervolg. Officieele berichten. By K. B. is benoemd tot gouverneur der resi dentie de generaal-majoor van den den grooten staf H. Kemper, inspecteur van het Militair On derwijs, thans aangewezen plaatsvervangend gou verneur dei* residentie, en is voor het geval van ontstentenis, ziekte of afwezigheid van den gou verneur der residentie tot de waarneming van diens betrekking aangewezen de generaal-majoor J. Van Delft, commandant der eerste divisie. Minister Trenb. Minister Treub begaf zich na het in de Kamer zitting van gistermiddag gevallen votum en na zich enkele oogenbllkken in het Ministervertrek van het Tweede Kamergebouw met zijn ambtge- nooten te hebben onderhouden, naar zyn Depar tement, waarna hij zich in verbinding zou stellen met het Kabinet der Koningin nopens het aan vragen van een audiëntie by H. M. Men meldt uit Dien Haag' (aan. de „Tel De beslissing' der Kamer was in zooverre een verrassing1 als' en1 mee/ leden van i echts vo,oi de motie stemden dan verwacht weid Dij de 36 linksche voorstemmers toch (pntiei wie 1 vrij liberaal), nl. de heer De Beauljort) voegden zich 9 leden Van rechts, namelijk 8 Katholieken en 1 anti-rev-oihiti,onnaar (die heer Van Vliet). Anderzijds voegden zich bij de 27 Tsautscbe tegenstemmers 15 leden van links, namelijk 8 Vrijt en 7 Unie-liberalen. Het was dus een be slissing op het nippertje al. Direct na de stemming werd de vergadering! voor een kwartier geschorst. Minister Treub verliet de vergadering. Aanstonds liepen er allerlei geruchten, over een eventueelen opvolger, maar eenige waarde kan daaraan natuurlijk niet worden gehecht. Zoo werd van enkele zijden gezegd, dat minis ter Lely de verdere verdediging; van de ver- zekeringsontwerpen op zich zou nemen. Terwijl er in de Kamer nogal onrust was, Mee|t minister Treub tijdens bet debat volko men kalm en rustig. Er waren 13 leden afwe zig 4 van links en 9 van rechts. Alle tribunes en loges waren dicht bezet. Nader meldt men fti politieke kringen werden heden reeds dadelijk drie namen naar voren gebracht van bekende personen, die, indien de heer Treub, wal met zekerheid kan warden aangenomen, zijn ontslag; zon indienen als minister vart Financiën na het Kamer1-votum van heden, voor het ministersambt in aanmerking zouden ko men. Het waren die Van de bee.en rnr. Patyn, lid der Kamer voor Zierikzeo; mi. I>e Meester, Kamerlid voor Den Helder, en oudminister' yan Financiën, en mi'. Van Gijn, thesaurie^ generaal aan het departement van Financiën- Ten aanzien van dezen laatste meende men ininsschon te weten, dat bij reeds bij het op- ■treden van liet tegenwoordige kabinet was aan-' gezocht om als minister van Financiën op te treden, waarin hij editor, mot het oog' op zijn onmalige» gezondheidstoestand, niet meende te kannen treden. Ministerraad. Gistermiddag werd een ministerraad gehoudeD, welke echter de gewone ministerraad is, die eer gisteren zou worden gehouden, doch tot gisteren werd uitgesteld wegens het vrij late uur waarop eergisteren de Kamerzitting, waarin de meeste ministers tegenwoordigdig waren, eindigde. Annexatie-plannen van Amsterdam. Binnen enkele dagen kan men van Gedepu teerde Staten het ontwerp tegemoet zien omtrent de annexatie van Amsterdam van Watergraafs meer Sloten en Buiksloot en de gedeeltelijke annexatie van 7 andere gemeenten. Dit ontwerp wordt daarna voorgelegd aan de Raadsvergadering in al die gemeenten en eene speciale commissie uit de kiezers. Op tjjd aankomen van treinen. Op de volgende schriftelijke vraag van den heer Riohon van IJsselmonde Beüeffenue Be vordering! van het aankomen der treinen op de in de officieele dienstregeling aangegeven tijd stippen (ingezonden 13 dezer): Is de minister Bereid zijn inv'oed aan to wenden ten einde te bevorderen, dat de spoor treinen behoudens dan in de gevallen, waarin hot troepen-vervoer dit onmogelijü mocht ma ken aankomen op de pijdsiippen, in cte of ficieele dienstregeling aangegeven Beeft de minister van Walc/eit, de heer Lely het volgende geantwoord: 'ingezonden <2S dezer) Do dienstregelingen van de treinen worden, zoolang de vordering1 van de spoorwegen voor ''s rijks dienst voortduurt, niet, zooais in gewone tijden, door den minister van waiersbiat vast gesteld, doch door de daartoe aangewezen mili um e autoriteit Van do zijd? van 'net staatstoe zicht op de spoorwegdiensten wondt op de wiji- ze. omschreven in art. 6 van het reglement, vastgesteld bij Kon besluit van 17 Sep. 1912 („Stbf." no. 295), bij die vaststel'ing bijstand verft end Het uitgebreide vervoer van militairen, zoo mede van vele rijwielen, ve•oorzaakt dikwijls Dein vertragingen, tegen welk euvel, zoowel van. do zijde der spoorwcgmaatschamijeii als door hel uaatstoezicht hel in de tenenwoordige om standigheden mogelijke wordt verricht Aleer af. W,nde maatregelen kunnen moeilijk genomen worden zoolang niet door weder beschikbaar stellen van de gevorderde locomotieven en rij tuigen, vermeerdering: van b?t aantai reizigers treinen mogelijk wordt bericht dat hij van zijn dienstplicht ontheven is, en zich van heden af persoonlijk weder be schikbaar stelt tot het maken van nieuw en reparatie werk. 910 20 Aanbevelend 944 30 Brieven lett. B, Bureau dezer Courant. 948 8 Bijzonder aanbevolen 8 avonds ten 8 ure, met welwillende medewerking van de Dames Vleugel uit het magazijn van den heer van GESSEL, Rotterdam. Aria's en Liederen van RICHARD WAGNER, 8CHUBERT, MOZART, enz. Pr ij zen der plaatsen: LOGE f 2.50, gereserveerd fl.—1ste Rang f 0.75, 2de Rang f 0.40. 922 25 LANGE HAVEN 71 Artist. Leider: Joh. Orvan. Piano-Acc.H. A. H. Veugelers. OPGEVOERD WORDT: het Dramatisch Transformatiespel De Offic er van Justitie J. VERBEKE. De overige zeven karakterrollen worden vervuld door JOH. ORVAN. Verder optreden van: Th. BEUMERS, Bariton, alhier; JOH. ORVAN, Hum. Zanger en Declamator (Nieuw Repertoire); L. VERMEULEN, J. VERBEKE enz. enz. in Duetten en Solo's. Tot slot: Dol-leuke klucht in één bedrijf van Leonardus met medewerking van het geheele gezelschap. Het geheel zal worden opgeluisterd door het Harmonie Orkest »ST. AMBRÖSIUS". Directeur: J. F. M. Smits. Opening der zaal 7 uur. Aanvang 8 uur. Programma's, tevens Bewijs van Toe gang, le RaDg 40 cent, 2e Rang 25 cent, ver krijgbaar b. d. pachter van het Bondsgebouw en in Sigarenwinkels waar biljetten zya geplaatst. Plaatsbespreken a 5 cents per plaats op den dag der uitvoering 's middags van 1 tot 2 uur in het Bondsgebouw is zeer aan te bevelen. Men behoudt zich het recht voor, personen naar goeddunken te weigeren. 908 35 £W Voor ieder toegankelijk. "&Q Grooto SPREKER: Den Haag, Lid van den Gemeenteraad te 'e Hage. Lid van de Provinciale Staten van Z.-H. Onderwerp Toegankeljik voor alle Katholieken, zoowel Dames als Heeren. Namens het Bestuur 27 911 Th. DE BOER, Secr. en jeÉvvoni

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 6