Dagblad voor Schiedam en f en ~b fiii De Oorlog. WRAAK. Gratis Ongevallen verzekering 39ste Jaargang. Maandag 31 Januari 1916. No. 11447. OTereeiïoiïüi op de polis Femelde foorwaardei. BuitenlandHch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1,50. per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent.. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel, Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.; elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertéeren. bij verlies van by i nnn levenslange 1111 verlies van geheele I 1 eeii hand, invaliditeitCwU voet of oog ;B|UU I U U 8en duim De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam, bij verlies van eiken ande ren vinger. OP DEN BALKAN. De ca pi tulatie van Montenegro. De Oostenryksche militaire autoriteiten hebben thans, naar uit Weenen gemeld wordt, de bepa lingen gepubliceerd, die betreffende de wapen- inlevering der Montenegrynen, door gedelegeerden van Oostenryk en Montenegro gezamenlijk werden opgesteld en bekrachtigd De overeenkomst werd den 25en Januari te Cettinje geteekend, voor Oostenrijk door veldmaarschalk von Weber en den stafmajoor Schuppick, voor Montenegro door ge neraal Becir en majoor Lom par. De laatstgenoem den worden dus nu, blykbaar door de Oostenrij kers, voorgesteld als de verantwoordelijke Mon- tenegrijn8che regeering". Wie echter de verant woording heeft is nog steeds een duistere vraag. Be naam van prins Mirko is in dezen ook al genoemd en als het in hun kraam te pas komt, zullen de Oostenrijkers wel weer een anderen naam noemen. De zg. overeenkomst behelst 10 bepalingen. Er Wordt o.a. gestipuleerd, dat binnen drie dagen na onderteekening van dit jvodje papier" de wapens moeten zyn ingeleverd. Een uitzondering wordt gemaakt voor de bewoners van afgelegen berg streken, voor hen wordt de termijn tot op vijf dagen verlengd. Officieren wordt toegestaan hun 8abel te behouden, terwijl de gendarmerie, evenals de grenswacht, voor de Albaneescha grens, voor zien kan worden van vuurwapenen. Vlieger8 boven M o n a s t i r. Door den jongsten aanval der Fransche vliegers °P Monastir is meer schade aangericht dan aan vankelijk bericht werd. De bommen vielen op de kazernen, die aanzienlijk beschadigd werden, evenals de loodsen van een artiileriepost, verder het Bulgaarsche hoofdkwartier, een gebouw van de militaire club, waar een station voor draad- looze telegrafie is, de gemeentegebouwen, de buitenwijken van Monastir en de versterkte hoogten. Op al deze plaatsen werd een aantal menschen getroffen. Uit Parijs wordt gtemeld: j Veertien Fransche vliegtuigen wierpen gisteren talryke bommen op de vijandelijke kampen van Bazarli, ten noorden van het Doiranmeer. Uit Weenen wordt gemeld: In Montenegro beersebt rust. Te San Giovanni di Medua hebben wjj twee kanonnen, zeer veel artilleriemunitie en een groote hoeveelheid koffie buitgemaakt. In Albanië. De iVoss. Ztg." ontleent aan de Stampa, dat de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen in versneld tempo Allessio bezet hebben en dat de Bulgaren tegelijkertijd Berat bezet hebben. In gezagheb- 161) Vertrouwen voor vertrouwenik ben Jean te Trémazan. De zoon? Van hen, die dood zijn. Zelf ga ik ook voor gestorven door, want de dagbladen hebben vermeld, hoe ki op de Bretonsche kust ben verdronken. Nu heet ik Jean Ro eher volgens mijn papieren en mijn certifi caat van burgerschap. Het is een voordeel voor mij, dat men mij niet meer in het land der levenden waant. -r- Zeker. 1 Mag ik die brieven hebben? Wacht nog een paar dagen. Goed. - Er bereiden zich gebeurtenissen voor, vreeselijke gebeurtenissien. Gedurende eeni- gen tjjd zullen wy een waren zondvloed bij wonen, een verwoeden en beslissenden strijd. Wie kan vooruit zeggen, aan welke zijde de overwinning zal zijn? Gy zyt vogelvrij ver klaard, bega dus geen onvoorzichtigheden en tracht zooveel mogelijk onopgemerkt te kijven. bende kringen wordt aangenomen, dat de Oosten rijkers hun opmarsch, wegens de slechte gesteld heid van den bodem, die achter Allessio begint, zullen moeten temperen. De Milaansche correspondent van de »Matin« meldt, dat de Italiaansche troepen in Albanië zich met de troepen van Essad pasja vereenigen Zij ver. sterken nu Walona en ander.e punten in Zuid- Albanië en bezettpn stellingen, die een slagboom tegen den opmarsch van den vijand vormen. Prins Willem von Wied treft toebereidselen om Albanië binnen te trekken en is te Prizrend, Hy heeft den steun van verscheidene Albaneesche hoofden, en Oostenrijksche agenten zijn druk doende om propaganda voor hem te maken. AAN HET WESTELIJK FRONT. Uit Parijs wordt gemeld: In Artois, ten Westen van hoogte 140, hero verden wij hedenmorgen in een tegenaanval een gedeelte van de stukken loopgraaf, gisteren door de Duitschers bezet. Ten Zuiden van de Soaome deed de vijand gis- teren, na een hevig bombardement een aanval op onze stellingen over een front van verscheidene K.M./van af den mond van de Soaame, by Friese en Zuidelyker. In het geheele Zuidelijke gedeelte mislukte de aanval volkomenhij gelukte slechts aan den oever van de Somme tegen het dorp Frise, dat aangeleund is tegen de rivier en door een van onze voorposten was bezet. De vijande lijke aanval is thans tot staan gebracht. Bij de eerste tegenaanvallen slaagden wij er in eenige der door de Duitschers bezette loopgraven te heroveren. By Lihons deed de vijand in den loop van den nacht een aanval, welke onmiddelyk tot staan werd gebracht. In het Fechtdal veroorzaakte het vuur van 'de Fransche zware artillerie brand ten Oosten van Münster in een fabriek, die verar;de>d was in een munitiedepót. Taltijke ontploffingen werden gehoord. Het communique van gisteravond luidt: In Artois, ten Westen van heuvel 140, gingen wij voort met achtereenvolgens de gedeelten der loopgraven, die gisteren door den vijand genomen waren, te heroveren. In den loop van het gevecht, bevrijden wij 50 Franschen, die gevangen geno men waren. Ten Zuiden van den weg naar la Folie, trachtte de vijand twee, door ontph fflng ontstane kuilen te heroveren, doch hij werd terug geslagen. Het artillerievuur was het hevigst tus- schen de Somme en de Oise en ten Noorden van Aisne. In Lotharingen vernielde ods geschut een aan tal observatieposten van den vijand en beschadig de diens verdedigingswerken Avondcommuniqué Ten Zuiden van de Somme hebben de Diuit- scbems gisteravond een aanval gedaan op de Fransche stelling, voor Bornpierre. Vieer dan twee malen werd de Dnusche infanterie door het verspeiringsruur der Fransche artillerie en geweren naar haar loopgraven teruggeworpen. Het F.ngelsche hoofdkwartier meidl. Na een hevig! homoainement drongen vijan delijke troepen gisteravond Carnoy binnen. Door tegenaanvallen in den vroegen mengen onder nomen, werd de vij'and weer teruggeworpen, met achterlating' van dnoden en gewonden. He den li old hei vijandelijke gitarmcvuur in deze streek a'an. Nachtelijke bommenaanvojen nrj Quarries en Givendhv werden afgeslagen het granaatvuu- was hevig in den omtrek van l oos, doch ver minderde hedenmorgen. Onze artillerie ant woordde krachtig1 en vernielde ook Vijandelijke loopgraven op andere punten. Het Duitsche hoofdkwartier deed mede- Noordwestelijk van de boerderij La Folie (noordwestelijk van NeuvL.ej uesur.mden onze toepen de vijandelijke loopgraver, over een breedte van 1500 M Zij1 brachten 231 gevange nen (waaronder 1 off.) on 9 machinegeweren mee. Voor de onlangs o-en om en ..telling bij Neu- ville zakten alle Fransche aanvallen in elkaar, doch het gelukte den vij'and oen tweede 'mijn- trechter te bezetten In het westelijk deel van St. Mament' (bijl Air echt) werd aan do Franschen een huizengroep ontrukt. Zuidelijk van de Somme verwerden wy het dorp Frisee en ongeveer 1000 M. van de zui- deiijR zich daarbij1 aansluitende stelling. De Franschen lieten 12 niet gewond-, officieren en 927 niet gewonde manschappen, benevens 13 machinegeweren en 3 mijnen werpms in onze handen. Verder zuidelijk hij Lihons nror.g een ver- kerinintsafdeeling tot in d? tweede vijandelijke linie door, maakte eenige gevangenen en keerde z.ntd -1 verliezen terug. In Champagne hadden levendige artillerie- en menen-gevechten plaats. Op de Cmibies-'hoogte d;fc i een Fransche mijn slechts geringe schade aan --azen vooisten loop grant Onder aanzien lijke verliezen moest de vijand van zijn poging, den trechter te bezetten, terugtrokken. Bij Cpremeet (oostelijk van. de Maas) werd een j vijandelijk vliegtuig' neergeschalen. De bestuur- i der was dood, de waarnemer /.Vviar gewond. Do vi'og'eniersaanval op Freiburg in den nacht van 27-.jp 28 Jan. deed im- geringe schade. F.en soldaat en twee burg'erj ge rond. Het Duitsche comnauniqé van gisteren luidt Rij en ten Zuiden van den straatweg Vimy Neuville duurde de gevechten om het bezit van door ons veroverde stellingen voort. De Fransche aanval werd afgeslagen. De ten Zuiden van de Somme veroverde stelling strekt zich uit over drie duizend-vijfhonderd meter, by een diepte van 1000 M. Er zijn daar ter plaatse in het geheel zeventien officieren en twaalhonderd zeventig sol daten in onze haDden gevallen. De Fransche deden slechts 'n zwakken tegenaanval, die gemak kelijk werd afgeslagen. In Champagne werden met tusschenpoozen levendige artilleriegevechten geleverd. Aan het overige front werd de activi teit van het vuur door den mist belemmerd. Dat is het beste middel om de stormen die op het losbarsten staan, te overleven. Die brieven hier zijn onder mijn berusting en zoolang ik leef zal ik ze te uwer beschik king houden. Komt er een verandering, bre ken er "kalmer dagen aan, dan zijn zij voor u, daar geef ik u mijn woord op. Die Nolhn is een monster van trouweloosheid en de verraders worden in alle partijen geschuwd. La Bussière bracht het dossier trtier op zijn plaats en vroeg verder: Waar kjui ik u vinden Rue Neuve-des-Ptefis-Champs, op den hoek van den ingang van het .paleis Kgalité, het huis links, als gij naar de rue Vivienne gaat. Goed. Denk er aan. Jean Rocher. La Bussière had dien naam reeds met pol- lood geschreven op den hoek van het papier, dat de jonge graaf hem gegeven had. Zij wisselden nog yenige vriendschappelijke woorden, een krachtigen handdruk en verlieten elkaar. De oud-tooneelspelei" zeide voor zich Jk zou niet gaarne in de huid van dok ter Nollan steken. Die Trémazan ziet er wel naar uit, dat met hem niet valt de gek scheren. Hy bekeek het papier, dat afkomstig was van den onbekende uit het jachthuis van Bagnolet. Welk een man! mompelde hij. Van alle kanten wordt -hij belaagd en nooit kan men hem grijpen; meer meester te Parijs dan zij, die hem vervolgen, met zijn millioenen as signaten en zijn gouf, dat tot hem kjomt, zonder dat iemand weet van waar. lederen dag groeit 'het aanUft zijner partijgangers aan en vermindert dat der aanhangers van de Na tionale Conventie. Wanneer zal die strijd be slist zijn Hij verdiepte zich weer in de studie vier papieren, die voor hem lagen en zeide daar bij nog voor zich: O, wanneer ik mjjn gedenkschriften eens wilde schrijven! Wat al drama's ken ik, waarvan niemand iets weet en die onopge merkt voorbijgaan in den woeligen tijd. Die Bxetagner maakt mijn belangstelling gaande. Alleen, voortvluchtig, dood voor al len en toch springlevend, sluipt hij rondom do vijanden, die "bjj wil treffen en die geen vermoeaen hebben van zijn tegenwoordig heid. Maar voor het o ogenblik dacht Jean de Tré mazan er niet aan de vijanden aan te vallen, waarop La Bussière doelde. Hij was sléchts verdiept in nadenken over hetgeen hy gezien en gehoord had. De gebeurtenissen volgden elkaar met dui zelingwekkende snelheid op. Hébert, die zooveel anderen als offers van Teeen den avond openden de Franschen, by hel der weer, een levendie vuur op front ten Oosten van Pont-d Mousson. Het oprukken van vyaBde- lijke infanterie-afdeelingen werd verydeld. Bommen op Parijs. Zaterdagavond om tien uur heeft een Zeppelin bommen op Parijs geworpen, waardoor een 40- tal vrouwen, grijsaards en kinderen werden getroffen. Negen buizen stortten in. Zoven personen werden edood en twee en twintig gewond. Toen de Zeppelin boven Parijs verscheen, renden, ondanks de officieele voorschriften, een groote menigte naar de boulevards om het schouwspel gade te slaan. De massa werd tegen elf uur nog grooter, toen de schouwburgen enz. uitgingen; nergens werd de voorstelling onder broken, trots het hevig alarm. De Parijzenaars waren niet in het minst opgewonden noch bevreesd, maar legden alleen nieuwsgierigheid aan den dag Op een punt waren er 15 slachtoffers, op een ander werden een man. drie vrouwen en twee kinderen gedoodverscheidene anderen werden gedood of gewond door het ineenstorten van een huis, waarop een bom viel. Gedurende den tocht van de Zeppelin hing er hoog boven de stad een dichte mist, waardoor de zoeklich ten niet voldoende konden heendringen en de afweerkanonnen in hun werk belemmerd wer den. Verscheidene vliegtuigen zetten de Zeppelin na en vuurden er op. Volgens de bladen werden er 16 menschen gedood en 32 gewond. Later wordt nog gemeld Door den Zeppelinaanval op Zaterdag jongs leden werden 24 personen gedood en minstens -28 gewond. Onder de gedooden bevinden zich negen vrouwen en onder de gewonden 14 vrou wen en twee kinderen. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Uit Weenen wordt gemeld: De vyand heeft gisteren overdag zijn aanvallen op het brupgehootd ten Noord Westen van Us- cieszko herhaald. Alle pogingen om er zich mees ter van te maken zijn door de dapperheid der verdedigers mislukt. Bijna aan alle deelen van het Noord-Oostelijk front was de Russische artil lerie van tijd tot tijd zeer actief. Ook het zwaar geschut nam op verschillende punten aan de actie deel. AAN HET ZUIDELIJK FRONT. Uit Weenen: Ouze troepen hebben Allesio en de haven San Giovanni di Medua aan de Adriatische Zee bezet. Er werden vele voorraden buit gemaakt. In Montenegro ,is de toestand rustig. Uit ver scheidene plaatsen in het land komt het bericht^ dat de bevolking ODzen binnentrekkenden troepen een plechtige ontvangst heeft bereid. Tot nusverre bedraagt de buit aan wapenen, met inbegrip van de 314 kanonnen, die in ons hoofdkamp zyn binnengebracht, meer dan 50.000 geweien en 50 macbine-geweren. De telling is nog met gereed. den beul had aangewezen, en die met zyn güig gesohryf in zijn pamfletten de volks woede voortdurend gaande hield, was nu zelf gevangen. Reeds stond hij voor de revolutionaire recht bank, waar hij was overgeleverd aan Fouquier- Tinville, Hetgeen niet meer was dan een tus- schenstation op den weg van de Conciergerie naai het schavot. Jean de Trémazan daalde vlug de treden der t: ap van de" griffie <ït en kwam in de groote hal van het paleis, een onafzienbare ruimte, die diende tot voorgalerij van de ge hoorzaal, waar de openbare aanklager troon de Daar vond hij zijn vriend Pierre Lasson, die op hem zat 'te wachten en hem vroeg: Welnu? Ik heb alles gezien, ik weel alles. Latei- zal ik het u wel vertellen, hier niet. Bewijzen? Geen twijfel meer. Hij nam Pierre mee haar de zittingzaal, terwijl hij tot hem zeide: Ga mee, gij zult een buitengewoon schouw spel bijwonen. Hij had gedacht, dat het gedeelte der zaal, dat voor de toehoorders was vrijgelaten, ge heel vol zou zijn on zy daar geen plaatsje zouden kunnen vinden. (Wordt wvolgi), 1 UU wijsvinger; I |(J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 1