Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f en i,er fifi WRAAK. De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering 410(111 39ste Jaargang. Donderdag 3 Februari 1916. No. 11450 öTereentomstif op de polis vermelde voorwaarden. 1 U |j U Officiede berichten. Keuring Landstormplichtigen. jaarklasse 1911. FEUILLETON. Buiteulaudsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50. per week 12 cent, per maand 50 ct„ franco p. post f2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advartentiën: Familieberichten 20 ct. per regel, Handelsadvertentiën 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. I Uvl wiJ'svinger; |J bij verlies van eiken ande ren vinger. maakt bij deze bekend dat de Keuringsraad voor den Landstorm, jaarklasse 1911 dezer Gemeente, zitting zal houden in het gebouw „de Sint Joris Doele" aan het Doeleplein alhier, op Vrijdag 3- en Zaterdag 4 Maart 1916, en dat dagelijks gedurende die dagen de aan keuring onderworpen ingeschrevenen, van de jaarklasse 1911, begrepen in 60 elkander in re gelmatige orde opvolgende nummers van het Alphabetisch register, voor den keuringsraad kunnen verschijnen, terwijl op Maandag 6 Maart 1916 die gelegenhied zal bestaan voor de eventueel nog overige ingeschrevenen van diezelfde jaar klasse. De zittingen zullen worden gehouden op Vrij dag 3- en Zaterdag 4 Maart 1916 van des voor middags 9 12 uur voor de eerste 45 nummers en 's namiddags te 1 voor de overige nummers, en op Maandag 6 Maart 1916 des voormiddags te 10 voor de eventueel nog overige ingeschreve nen. Wanneer een Landstonnplichtige bij een an deren keuringsraad het onderzoek wenscht te ondergaan, dan kan de Voorzitter van eerstbe- doelden keuringsraad hem daartoe toestemming verleenen. Hoewel de Landstormplichtigen niet verplicht zijn zich vóór hun opkomst in werkelijken dienst aan een onderzoek te onderwerpen, worden zij or toch op gewezen dat hun welbegrepen eigen belang het zeer wenschelijk maakt dat zij zich voor het onderzoek aanmelden, o. a. omdat zij, mgeval zij ongeschikt mochten blijken nadat zij in werkelijken dienst zijn gekomen en alsdan weer huiswaarts worden gezonden, daarvan moeilijkheden kunnen ondervinden ten aanzien van hun maatschappelijke- of studiebelangen onderwerpen zij zich aan een onderzoek bij den Keuringsraad en blijkt daarbij voldoende van ongeschiktheid, dan worden zij van den dienstplicht oi.i den Landstorm terstond ontslagen en staan zij niet meer bloot aan de kans om als Land atormplichiige in werkelijken dienst te worden geroepen. Nader zal worden bepaald wanneer .de hierbedoelde Landstormplichtigen in werkelij ken dienst moeten komen. Schiedam, 3 Februari 1916. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. KENNISGEVING. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien het verzoek van de N. V. Nederland- ache Distilleerderij en Flesschenfabriek, voor heen de firina Herman Jansen, om vergunning ^ot het uitbreiden harer branderijen aan de Noordvest dos. 97 en 99. secüe A nos. 570 en 4210, door bijplaatsing van 3 electromotoren van gezamenlijk 20 PI. Gelet iotp de bepalingen der Hinderwet; Lioen te weten: dat voormeld verzoek met de bjjlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd 164) Zij haalde onverschillig de schouders op. Dus is zij er nog altijd? Nog altijd; en het ziet er niet naar uit ';at rij hier spoedig vandaan zal komen. W'ii ik u eens een goeden raad geven? Ja Ga dan heen en keer niet terug. Gij hebt het geluk gehad hier uit te komen, pas °P> dat ge er niet meer ingaat. De oude barones werd niet vrijgelaten en Rose moest dus zonder haar voort. De burgeres Laurette was evenwel altijd zeer zorgzaam en oplettend jegens haar. Gaandeweg had zij, met haar vriendelijke) gedienstigheid, haar .jeugdige huurster wat ver trouwelijker en minder schuw gemaakt. Rose bleef soms wel eens in het kantoor wat met de uitdraagster praten of woonde gesprekken bij, die deze met haar buren voerde. Vaak bleef zij ook, na hef eten, nog wat bij haar, vooral 's avonds, als niemand aar kwam storen. Trouwens zelfs overdag bleven de klanten dat op Donderdagden 17 Febr. a.s., des voor- middags ten 11 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3den Februari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, V. SICKENGA M. L. HONNERLAGE GRETE TIJDELIJK ONDER WIJZER(ES). Aan school B a/d. Tuinlaan (hoofd mej. A. van Andelj wordt voor terstond gevraagd een tijdelijk onder«ijzertes), ter vervanging vaneen leerkracht die ongesteld is. Sollicitatiën voor of op Vrijdag 4 Februari in te zenden aan den Burgemeester. OP DEN BALKAN. Bommen op S a 1 io> n i k i. Het Duitsche hoofdkwartier deelt mede: Onze vliegers coustateeiden in de haven van Saloniki groote branden, vermoedelijk veroorzaakt doo den aanval van ons luchtschip. In Albanië. Van Oostenrijksch-Hongaarsche zijde wordt ge meld In Albanië heeft onze voorhoede zonder ge vechten te leveren Zuidelijken oever van de Mati bezet' In Montenegro heerscht volkomen rust er heb ben geen bijzondere gebeurtenissen plaats gehad. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Uit Weenen Op het Russische oorlogstoonael werd de vyand voor de brugschansen ten Noordwesten van Uscies- zko, door een mijnaanval gedwongen de voorste loopgraven te verlaten. Op de andere plaatsen van het Noordoostelijk front hadden patrouillle- gevechten plaats. AAN HET WESTELIJK FRONT. Uil Parijs wordt gemeld: J Tusscheu de Avie en de Aisne beschoot onze artillerie konvooien in de streek van de boerdery Sous Touvens, benevens een trein, die uit Lassigny vertrok. In de Argonue lieten wg een myn op Hoogte 285 (Haute Chevauchee) springen. In den Elzas brachten onze batterijen een mu- weg. De uitdragerij was boordevol Loopwaag en er ging haast niets af. De tijden waren te slecht 1 Hubert Nollan was uit Bretagne te Parijs teruggekeerd en had al spoedig ondanks den diepen indruk die Tiet tooneel in zijn ouder huis op hem gemaakt had. een weloverwo gen plan gereed; zijn behoud, zijn eer, de veiligheid van zijn toekomst berustten in handen van Rose de Trémai.an. Wanneer hij met haar gehuwd was, dan zou zij zijn schild zijn. Dus moest hij' tot eiken prijs dat hu welijk met haar tot stand brongen. Haar tegenstand met zachtheid èn volharding te overwinnen, daar wanhoopte hij aan; maar hem stonden nog wel andere middelen ten dienste. Door de hulp van Laurette zou hij Rose wel kunnen dwingen zijn vrouw tè worden. Vroeger reeds, op La Guyonnière, had hij getracht de gunst, de liefde van Rose de Trémazan te verwerven, omdat zij een rijke erfdochter was, die hem tot rijkdom en aan zien zou kunnen brengen. Nu was zij een arm meisje, van al haar bezit ontdaan en zonder bloedverwanten of beschermers, terwjjl hij schatrijk geworden was; maar nog zou een huwelijk met haar voor hem noodzakelijk zijn, om zijn ."eilig- heid te waarborgen, hem voor do oogen zij ner landgenooten in eere to herstellen en nitiedepot tot ontploffing in de buurt van Orhey, ten Zuiden van Munster, bezetten de Duitschers een onzer luisterposten, waaruit een tegenaanval hen onmiddellijk weder verjoeg. Het Duitsche Hoofdkwartier deelt mede: De vijandelijke artillerie legde in enkele secto ren in Champagne en ten Oosten van St. Dié, in de Vogeezen, groote activiteit aan den dag. Lens werd weder door den vyand beschoten. Een groot Fransch vliegtuig stortte tengevolge van. het vuur onzer af weer kanonnen ten Zuid- Westen van Chauny neer. De inzittenden, die gewond waren, werden gevangengenomen. AAN HET ZUIDELIJK FRONT Uit Weenen wordt gemeld: In het Sugana-dal zijn meerdere aanvallen van Italiaansche battaljons afgeslagen. Op de helling van de Col-di-Lana is een vijandelijke sappenstelling in een gevecht van man tegen man genomen en vernield. Aan de Isonzo hebben artilleriegevechtpn plaats gehad. DE DUIKBOOTEN-OORLOG. De „Appam". He knuiseir „Appam" ligt nog steeds onder be waking; van de kanonnen van nel lou „Monroe'1' en zal daar blijven, totdal de Amerncaansdie autoriteiten hebben uitgemaakt hoe zij .het scihip moeten beschouwen. De douane-beamb ten hopen in staat te zijn het stuip vandaag naar Norfolk of Ncwportnews te kunnen door zenden en de passagiers te kunnen toestaan aan land te gaan. Dezen schijnen z;ch, hoewel ei een tekort aan voedsel Is, goed in het geval te schikken en wandelen vandaag opgewekt op het dek. Het verbaal, dat kapitein Harrison, de commandant' van de „Appam" aan den loods Foster, diè het schip binnenbracht, vertelde, schijnt een sprookje. Het was een zeer heldere dag toen mijn schip werd buitgemaakt, ver telde de kapitein Terwijl wij met een ilinike vaart voeren, kwam cr een schip in het zicht, dat. een gewone vrachtzoeker scheenhet kwam langzamerhand nader, maar wij vreesden geen gevaar en namten geen maatregelen ter verde diging', omdat wij geen aanval verwachtten Plotseling loste de gewaande Vracht?.oeker1 een schot langs onzen boeg; tege'.rkeriijd viel bet zeildoek weg, dat de sa nonnen aan het oog onttrokken had. Wij gaven ons over zonder te genstand te bieden. De pr'ijsbemannvng kw!am aan boord en ontwapende, onder bescherming van de kanonnen van de „Möwe", de beman ning van de „Appam", die vervolgens in de verschillende 'hutten opgesloten werd. Twintig' Duitsche krijgsgevangenen, die zich' aan booed bevonden, wterden in vrijheid gesteld en hiel pen de prijsbemanning Een groot aantal ge- v angenèn van schiepen, die de „Móvve" bad doen zinken, werden pp (ie „Appam" overge bracht. Toen men op het punt stond weg te sioörr.en, werd een Duitscher aan het toestel voor draadlooze telegrafie te weck gesteld, om de telegrammen op te nemen; bij mocht ech- hem bij alle staatkundige veranderingen, die hij voorzag, het rustig bezit van zijn rijkdom te verzekeren. Hoe gunstig zou men in Bretagne over hem denken, wanneer men vernam, dat hij haar was gaan opzoeken op het armoedige ka mertje, dat rij pa het 'Verlaten der gevan genis had betrokken, om haar goederen aan to bieden, die "hij -had opgekocht alleen om zo aan haar voeten neer te leggen. Wie zou dan nog de .vermetelheid hebben hem iets te verwijten? Was dat niet rijn zekerste eerherstel? Onpetwijfeld, maar hij had daarvoor haar toeslemming noodig en die toestemming zou hij niet verkrijgen zonder een helsche list te baat te nemen. Het karakter van Rose was hem maar al te goed bekend. Zij 7ou hem een lijdelijk verzet bieden, waartoe zij de kracht zou vinden in h^ar geloof, de trouw aan haar liefde, de 'eerbied voor d;e dooden, die zij beweende en haar onverzettelijke verachting voor het verraad^ waarvan zij wist, (lat zij de slachtoffers wa ren. Welnu, de toestemming tot een huwelijk, die zij hem nooit vrijwillig geven zou, die zou hij haar dan afdwingen en daarbij zou hij niet voor list of geweld terugdeinzen. "De plannen, die hij onvoorwaardelijk ver wezenlijkt wilde rien, lieten hem geen keus, ter geen telegrammen verzenden, daar dit wel- icht de aandaclht van Engolsche schepen, zou trekken, hetgeen luitenant Berge, -natuurlijk wilde vermijden. De bemanning en de passa ble s mochten dagelijks in Kleine groepjes eeni- gen tijd op het dek doocvrengeu en zoodoende was het voor de Diuitschers gemakkelijk de benoorden gevangenen in bedwang te houden De loods deelde nog' mede, dat de passagiers zich niet over hun behandeling beklaagden. Reuter verneemt, dat het Enge^che departe ment van Bnibeniandsdie Zaken nog geen bericht ontvangen heeft' oveT de beslissing der Vereenig- de Staten in zake de „AppamDe Enaelsche consul te Norfolk fVinrinit) verklaart, dat de ztak te Washington besproken worde. IN AFRIKA. Reuter meldt uit Londen; Generaal Dobeli, de commandant van de troe pen in Kameroen, bericht, dat een Britsche co lonne Daing Nkan bez-t heeft, nadat ze den vijand jD twee gevechten verslagen bad, waarby ze slechts geringe verliezen leed. Een andere colonne heeft Lolodort bezet. Gioote convooien van den vyand trekken nog steeds de Muni over op Spaanscb gebied. Uit Parijs wordt gemeld: lnKameroen bezette een Fransche colonne, onder bevel van luitenant-kolonel Vaughan, op 18 Ja nuari Eboloea, na een zeer zwakken tegenstand» terwijl eeii Eugelsche colonne, onder bevel van commandant Clowos, den vyand bij Elabe aanviel, 20 mijlen Noordoostelijker gelegen, en hem uit die plaats verjoeg. Luitenant-kolonel Haywood kwam op 24 Januari te Eboloea aan en beg-m onmiddellijk den vijand te achtervo gen. Hij maakte zich van Mafub meester, 17 mylen Zuidelijker gelegen. Op den zelfden dag werd de vijand door de Franschen uit Ngat verdreven. Generaal Dobell seinde op 25 Januari, dat de geheele kust van Kameroen van vijanden gezui- was. Uit Bata, in Spaansch Guynea, wordt ge meld, dat meer dan 700 Duitschers aan de Spaansche grens staan. Talrijke deserteurs geven zich met pak en zak aan de Fransche troepen over. TURKIJS. De troonopvolger prins Joessoef Izzeddin effendi heeft zich wegens de ziekte, waaraan hg sedert eenigen tyd leed, gisterochtend om half acht in het paleis Zingirli Koyoe van het leven beroofd, door de aderen van zjjn linkerarm te openen. Het 8toflelijk overschot zal morgen met de gedruike- lijke plechtigheid in het graf van den sultan Mahmoed in Stamboel worden bijgezet. Het ge neeskundig rapport, dat zelfmoord vaststelt, is door alle geneesheeren van aanzien te Gonstantinopel onderteekend. terwijl de vrees, dat zij door een of andei' toeval weer buiten zijn bereik zou komen, hem tot snel handelen aanzette. Zoo was hij dus, bij zijn terugkeer te Parijs, besloten met den meesten spoed te handelen. De schoone dagen waren weergekeerd. Germinal, de republikeinsche maand, die Maart en April verving, welke zij aan el kaar koppelde, liep ten einde. Men stond aan het begin van de lente. Na een zachten, zoelen lenleaag viel de avond,- Meer dan ooit had Laurette haar huur ster door voorkomondhedon oor zich trachten te winnen. Zij had haar, toen deze van haar dagelijkschen gang door de stad terugkeerde, nog wat bij zich gehouden oin met haar te spreken over haar belangen en haar toekomst. Welk een treffende belang stelling'! Ik geloof, zeide ze, dat ik een goede betrekking voor u heb gevonden en die u wel zal -aanstaan. Als wat? Als juffrouw van gezelschap hij een rijke weduwe. Ik heb haar al over u gespro ken en haar zooveel mogelijk goeds van u verteld. Och, ik behoefde niet moer dan de volle waarheid te. zeggen. Ik zal n morgen haar adres opgeven. (Wordt tmrvolgi). rik ffflOsSa flOO f 100 i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 1