Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f WRAAK De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering 39ste Jaargang. Vrijdag 4 Februari 1916. No. 11451 oTereeiïoistif op dejolii yermelde yoorwaardei, bjj mnn bjj Officieel* berichten. FEUILLETON. Buiteiiiandsch Nieuws. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1,50. per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post ƒ2— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct. per regel, Handelsadvertentiën 1—6 regels 92 ct.; elke regel daarboven 15 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. De levenslange "J 1111 verlies van geheele I j 111 een hand, invaliditeit; I fc U U voet of oog; I |(JU I U U 8en duim; verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. by verlies van eiken ande ren vinger. KENNISGEVING. Inriohtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kenuis, dat op 3n Fe bruari 1916 aan de N. V. „TegelfabriekSchiedam" en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend voor het oprichten van een tegelfabriek, gedreven door 7 electromotoren van totaal 25 P.K., in het pand Noordvestsingel 141, kadaster Sectie H. no. 701 Schiedam, 4 Februari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Be Secretaris, De Burgemeester, V SICKENGA. M. L. HONNEREAGE GRETE. De Burgemeester van Schiedam maakt bekend, dat door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, voor de maand Februari 1916, de volgende maximum-prijzen voor boter en boter kaas zyn vasi gesteld BOTER. Per K.G. a. Boter, bestemd voor gebruik in Ne derland, geleverd door producenten aan verkoopers van boter, bij verpakking in wit tost van 50 K G f 1.65 Bij verpakking in wit fust van 25 K.G, kan vorengenoemde prys verboogd wor den met 1 cent per K.G. Bij verpaking in Delfsch of Leidsch fust van 20 K.G. kan vorengenoemde prys met met 5 cents per K G. en bi) verpakking in Delfsch of Leidsch fust van 10 K ti. met 6 cent per K.G. verhoogd worden. Bovengenoemde prijzen zijn franco sta tion van afzending. b. Boter verkocht aan verbruikers 1.85 De verkoop aan verbruikers tegen de tailprijs kan geschieden onafhankelijk van de te leveren hoeveelheid. Voor boter bei eid onder Rabbinaal toe zicht kan door de Rykscommissie van Toe zicht op de Botervereeniging in overleg met de betrokken handelaren of boter- bereiders een verhoogde prijs worden toegestaan. KAAS. a. Voor verkoop in het groot: Per50KG. Volvette Mei-, Zomer-, Goudsche- en Edammerkaas met Rijksmerk f 54. Volvette Mei-, Zomer-, Goudsche- en Edammerkaas 52. Volvette September-, Octoberkaas met Rijksmerk j> 48 Volvette September-, Octoberkaas 46.— mei-, Zomerkaas (40 -{-) (Edammer- en Goudsch model) 50.— September-, Octoberkaas (40 -j-) (Edam mer en Goudsch model) 44. Volvette jonge Goudsche- en Edammer kaas met Rijksmerk 40. Volvette jonge Goudsche- en Edammerkaas 38. Jonge kaas (40-f-) (Edammer en Goudsch naode37.- Jonge kaas (30 -f) 30.— Jonge kaas (20 -f) 25.- J°nge magere kaas 15.- Komijnekaas in Leidsch of Delftsch model ®et ten minste 12 pet vet in de droge stof 42. Nagelkaas 18.- 165) Rose de Trémazan luisterde met hare ge wone koelheid naar haar. Evenwel, in haar hart was zij haar toch dankbaar voor dat soort van toewijding. In haar verlatenheid wial de burgeres Lau rette nog de Sefenige, die belangstelling toon de 'In haar 'lot. Op bet oogenblik, dat haar huurster naar haar kamer wilde gaan, riep de uitdraagster: 0, dat haft ik Aog haast vergeten u te zeggen, mijn kind; wij krijgen vanavond be zoek. een goede vriendin van mij komt bij °ns eten. Zij heeft mij die betrekking voor u aangewezen, want zij staat op zeer goeden vpet met de dame in kwestie. Maak een wei- big toilet, wat ïk u "bidden mag. Mijn vrien din kan u van veel nut zijn. Dat ik er niet order aan gedacht heb, u bij haar aan te bevelen. Waarlyk, ik zal het mij nooit ver geven. Komaan, over een half uur eten wij. Inderdaad maakte men in huis toeberei dselen om gasten te ontvangen. Op tafel werd met moor zorg dan gewoon- b. Voor den verkoop in het klein Per i/g K.G. Volvette Mei-, Zomer-, Goudsche- en Edammerkaas met Rijksmerk f 0.68 Volvette Mei-, Zomer-, Goudsche- en Edammerkaas 0.66 Volvette September-, Octoberkaas met Rijksmerk 0.60 Volvette September-, Octoberkaas Ó.58 Mei-, Zomerkaas (40 (Edammer- en Goudsch model 0.60 September Octoberkaas (40 -}-) (Edam mer- en Goudsch model) 0.54 Volvette jonge Goudsche- en Edammer kaas met Rijksmerk 0.50 Volvette jonge Goudsche- en Edammerkaas 0.48 Jonge kaas (40 -j-j (Edammer en Goudsch model) 0.48 Jonge kaas (30 -f-) 0.37J Jonge kaas (20 -j-) 0.32| Jonge magere kaas 0.20 Komgoekaas in Leidsch of Delftsch model met ten minste 12 pet. vet de droge stof» 0.55 Nagelkaas 0.23 Onder kaas gemerkt 40 -j-, 30 -f- of 20 -j- wordt kaas verstaan, welke respectievelijk 40 pet. of meer, 30 pet. of meer of 20 pet. ol meer vet in de droge slof bevat. Exporteurs zyu verplicht ten behoeve van den kaasverkoop voor binnenlandsch verbruik aan de centrale pakhuizen kaas te leveren tegen t4.— beneden den maximumprys voor verkoop in het groot. De in de centrale pakhuizen aanwezige kaas wordt aan bij de Rijkscommissie van Toezicht op de Kaasvereeniging ingeschreven grossiers geleverd legen 12.beneden den maximumprijs voor den verkoop in het groot. Rij verkoop van kaas aan detaillisten kan door deze grossiers f2.bovenden maximumprijs voor verkoop in het groot in rekening worden gebracht, indien de hoeveelheid ten hoogste 50 K.G. per zending en per week aan denzelfden aioemer bedraagt. In verband met den wensch van den Minister, dat deze prijzen st pt in acht zullen worden ge nomen, wordt men dringend verzocht bij bereke ning van booger prijzen, daarmede den Voorzitter of een lid der Commissie van Controle op de toe passing der maximum prijzen der Levensmiddelen, in kennis te stellen. De leden der Commitsie zijn de heer A. Zoetmulder, Lange Haven 77, Voorz. de heer A. P. S. Swartjes, Villastraat 105, de heer A. v. d. Berg, Hoogstraat 178b, de heer A. A. Marrevee, Warande 32boven, mevr. E. Koopmans, Veenlantstraat, mej. J. Verdysseidonk Kok, Dwarsstraat 24, mevr. M. HuigmanDobberke, Oostsi-ngel 42, de heer H. J. Bos, Emmastraat 14, de heer J. de Ruiter, Oosterstraat 5. Schiedam, 3 Februari 1916. De Burgemeester van Schiedam M. L. HONNERLAGE GRETE. AFSLUITING OVERSCHIESCHE STRAAT. lijk gedekt; de dientbode liep af en aan met grooto bedrigheid. Laurette kreeg uit haar "kast een servies van kostbaar Sèvres-poroelein, maar dat haai; zeker geen honderdste Van de waarde had gekost. Destijds, bij het plunderen der paleizen en kasteden van edellieden, die gevulcht wa ren, kon men voor een kleinigheid prachtige meubelen, borduurwerk, schilderijen en por- celein koopen. Dertig jaar later vond men er nog van bij uitdragers te Parijs en in de provincie, van allerlei soort en tegen belachelijk lage pi ijzen. Eenige minuten nadat Rose was heengegaan, keek Pompeus, de bediende van dokter Nol- lan, door de ruiten van rlen winkel en, toen hij zag dat Laurette alleen was, wipte hij vlug naar binnen. Hij iep 'de uitdraagster in een hoek 'Van den winkel en fluisterend vroeg hij: Vanavond? Ja. De draagstoel Hier. De uitdraagster wees hem een pracht van een draagstoel aan, gecapuitoneerd met blau we zijde en versierd met prachtig .schilder werk. Ook een voorwerp, waarvoor zij slechts enkele assignaten had gegeven en waarvoor zij later, ajs ér rustige tijden kwamen, han- 0P DEN BALKAN. Koning Nikita opgelicht? De Constantinopelsche berichtgever van de »N. R. Ct." verhaalt in een correspondentie, dat de Entente, begrijpende welk een slechte moreele indruk de capitulatie van Montenegro moest maken, door middel van haren gekant bij het Montene- grijnsche hof getracht heeft eenige officieren en andere personen van aanzien te bewegen om zich aan het hoofd te stellen van eene actie tegen het neerleggen van de wapenen en voor het voort zetten van den oorlog. Op den koning, zyn naaste omgeving en met name op prinses Xenia, die zijn meest vertrouwde en beste raadgeefster was, werd de sterkste pressie geoefend, om de capitulatie van den 13en Januari te herroepen. Doch de ko ning weigerde beslist dit te doen. Eb toen men hem niet met rust wilde laten, trok hij zich naar Skoetari terug, waar hij niemand wilde ontvangen of zien. Toen de gezanten en de op hun hand zijnde personen in het gevolg van den koning zagen, dat zij er goedschiks niet in zouden slagen om hem mede te krijgen, het echter bepaald noodig achtten te voorkomen, dat de koning zelf vrede met de centrale mogendheden zou sluiten, omdat daardoor de zware slag voor het aaozien van de Entente en het vertrouwen in haar succes voor de géheele wereld duidelijk en dan onherstelbaar zou worden, werd hij in den nacht van 21 op 22 Januari den 23en werd Skoetari door de Oos tenrijkers bezet opgelicht ea met zynjongsten zoon, prins Peter, naar Medua gebracht, waar zij dadelijk op een Italiaansche torpedoboot werden ingescheept, welke hpn naar Brindisi overbracht Van daar ging het over Rome, waar hem alle koninklyke eer werd bewezan. naar Frankryk. Aldus volgens dezen correspondent de oplos.-ing van het raadsel. Wie zal zeggen of deze oplossing nu de juiste is! In Albanië. Uit Weenen wordt gemeld: De voorhoede van de in Albanië oprukkende Oostenrijk-Hongaarsche troepen heeft de streek ten westen van Kroja bezet. Uit Montenegro is niets te melden. Van Fransche zyde wórdt officieel gemeld, dat het overtrekken van den Maki door Oostenrijksche troepen van weinig belang is. Volgens een bericht van Korfoe heeft, terwijl een gedeelte van het Montenegrijnsche leger de wapens heeft neergelegd, het andere deel zich met de Servische troepen vereenigd, die naar Albanië geretireerd waren het trekt zich thans in zuidelijke richting terug. De actie der lucht schepen. Uit Weenen wordt gemeld: Den 25en Januari bomoardeerden vijf, den 27en denvol goud zou kunnen krijgen. Pompens toonde zich voldaan. 'tls goed, zeide hjj, gij zift een vrouw van uw woord, burgeres Laurette. Het geld? Hier is het. Pompens gaf haar een pakje assignaten en voegde erbijDit is de helft van den bedon gen prijs, de andere helft ontvangt gij bij" de leverantie. Goéd. Is alles gereed? Ja. Zijt gdj er zeker van te zullen slagen? Volkomen. Dan laat ik "alles aan u over. Hij wilde heengaan, maar toen hij al op den drempel van den winkel was gekomen, hield de uitdraagster hem nog aan een knoop van zijn jas terug. Gij moet weten, burger, zeide zij, dat. als bej, niet £oo'n slechte tijd was, ik mij nietn ot een dergelijke zaak zou leenen, want zij is schandelijk. Pompens, even ruim vap geweten als zijn meester, haalde de schouders op. Alles hangt af van den prijs, dien men er voor ontvangt, zeide hij, en wel beschouwd is het volstrekt niet schandelijk, want dat meisje zal er niet ongelukkig door worden, integendeel. Mijn patroon droomt da kg en nacht van haar en hij is zoo rijk Men zegt, twee en den len Febr. drie van onze zeevlieg tuigen Durazzo, voornamelijk 't tentenkamp naast de stad. Telkenmale keerden de vliegtuigen, on danks de heftige bescnieting door de landbatte- rijen, onbeschadigd terug. Op den 2en Febr. werd Valona door drie zeevliegtuigen gebombardeerd, het tentenkamp werd meermalen getroffen. Ten gevolge van het heftige vuur uit de land- en scheepsbatterijen, werd een der vliegtuigen in den motor tweemaal getroffen, waardoor het gedwongen werd op het water neer te strjjken. De aanvoer der van den vliegtuigengroep, luitenant Konjovic, daalde zonder aarzelen naast het beschadigde vliegtuig op de hevig bewogen zee neer, het ge lukte hem ondanks het vuur der batterijen en de nadering van met volle kracht varende torpedo- vernielers, de twee ongedeerd gebleven vliegoffi- cieren in zijn vliegtuig op te nemeo, het andere vliegtuig volkomen onbruikbaar te makeo en met de dubbele bemanning op te stijgen, om na een vlucht van 220 K.M. in de golf van Cattaro be houden terug te keeren. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Uit "Weenen: j Ten noordoosten van Bojar mislukte een door de Russen ondernomen onverwachte «Gauging togen onze vooruitgeschoven deüi.iaen. In Oost-Galicië en aan liet Wolhyiibcne front toonden de vliegeniers aaa c-ei-le zijden van het front, een groote werkzaamheid. Een der Russische eskaders wierp zes v>ommen op Bur- zaaz, waarbij twee inwoners werden gedood en verscheidene gewond. Een ander re:v mdde, ten noordwesten van Luck, due Russische krijgsge vangenen, die zoojuist waren tinnen gebracht. Een van onze vliegeskadeis wierp met mjm.es Jr-mmen in de streek ten westen van Czort- kow en ten noot den van Ztaraz Ore Was had den op verscheidene punten van et h j v. ar- (iJ'.ericd'uels plaats. AAN HET WESTELIJK FRONT. Uil Parijs wordt gemeld: Gisteren tegen 't vallen van den wond onder namen de Duitscheis, na 'n tamelijk levendige beschieting, een aanval op onze stellingen in het Bois des Buttes (ten Noorden van oe Ai-ne) en in de streek van Ville-au-bods. Ons. onmid dellijk' gleorpend versperringsvuur en het vuur onzer infanterie deed dien aanval reeds in den aanvang mislukken. Het Duitsche hoofdkwartier deelt mede In Vlaanderen beantwoordde de vijandelijke artillerie heftig1 onze krachtige beschieting der vijandelijke stellingen over een breed front. Ten Noordoosten Van Hulluch bezetten wij twee vicpr ons front, door Engelsche mijn ontplof fingen, gemaakte kuilen. In de buurt van Keu vil ie voerde ,de vy rr.d in de, middagluren zijn. artillerievuur tot de groot ste heftigheid op. Ook op andere punten van het front haddien levendige artillerie-, en in de Argonnen handgranaatgevechten plaats. ,- Onze vliegers schoten een Engelsoh en een dat hij in 'den laatsten tijd schatten heeft verdiend Anders dan ik, bromde Laurette. En fin, go kunt op mij rekenen. Afgesproken. Zorg er voor, dat de dragers klokslag 10 uur hier gijn. Wees gerust, burgeres, doe uw werk, wij Zullen het, onze doen. Goeden avond. Pompens verliet den winkel en terwijl de uitdraagster (Wem nakeek, mompelde zij Een schelm, dio lakei. Zoo heer, zoo knechtzij passen elkaar. Toen Laurette in haar .vinkel terugkeerde, zat daar een oude dame, behaaglijk achter over geleund in een armstoel van verguld hout, bekleed met dc mooiste zijde, die Lyon ooit gewezen had. Zo heette Juliette. Zij verkocht 'denkwerken en toiletartikelen aan de dames, die zij met haar koopwaar aan huis bezoeken- kwam, maar tevens leen de zij zich tot alles, wat men van haar ver langde, goed of slecht, als men er maar voor be-taalae. Het voorkomen der vrouw was zeer be- diiegelijk, want zij sprak uiterst beschaafd, bad goede Tnanieren en iets bescheidens in haar optreden. (Wordt vtrvohtii. fiOfl-flöO:etjOHri5 I Burgemeester en Wethouders van ScHiEDAMt brengen ter openbare kennis, dat op Zaterdag 5 Februari as. een gedeelte van de Overschiescbe Straat loopende tusschen de Emmastraat en Overschiesche Dwarsstraat voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zyn afgesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 1