Binnenland. Staten-Generaal. tads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. generaal Theodorofl werd een moordaanslag ge daan. IN DE ADRIATISCHE ZEE. Officieel Italiaansch communiqué: De Oostenryksche marine verdubbelde in de laatste etmalen haar vergeefsche pogingen tegen onze strijdkrachten ter zee. In het Zuldelyk deel van de Adriatische Zee heeft een onzer torpedo booten, welke, toen zy een kruiser van de bond genooten begeleidde, een vijandelijken kruiser van het »Hussard"-type zag, dezen beschoten en ach tervolgd tot onder de forten van Cattaro, die een hevig, maar vergeefsch vuur op haar openden. Denzelfden dag maakte een kruiser onzer bond- genooten jacht op vier vijandelijke torpedojagers en beschoot ze, hen nopende, zich terug te trek ken later, vóór Durazzo, deed deze kruiser den aanval van een onderzeeboot mislukken en wist hjj een door den onderzeeër afgeschoten torpedo te ontwijken. Den 8sten dezer viel een andere vijandelijke duikboot bjj Capo Laghi twee onzer torpedojagers aan, die den aanval beantwoordden met het herhaaldelijk werpen van bommen, na torpedo's ontweken te hebben. In den namiddag van denzelfden dag ontwikkelde zich onder dezelfde omstandigheden en met dezelfde resultaten, een onderzeesche aanval tegen een Franschen torpedo jager, welke aan onze vloot toegevoegd is en kruis tochten langs de Albaneesche kust maakt. ALLERLEI NIEUWS. Het Engelsche persbureau verstrekt over den luchtaanval, die den den op de Engelsche kust plaats had, een nadere mededeeling, waaruit het ruwe en nuttelooze karakter van den aanval bljjkt. De eerste aanvaller koos een tramwagen vol vrouwen en kinden tot doel. Een bom viel op den weg dicht achter den wagen, maar richtte gelukkig geen schade aan. Er ontstond geen paniek, hoewel men de vliegmachine duidelijk op groote hoogte kon onderscheiden. Drie andere bommen vielen in een naburig veld. De tweede vlieger deed een aanval op een groote meisjesschool. Een bom drong door 't dak heen en ontplofte op de bovenste verdieping, zoo dat het plafond van een kamer instortte, waar aan kleine kinderen onderwjjs werd gegeven. Een klein meisje werd aan den voet gewond, ter wijl nog een ander kind gekwetst werd. Drie projectielen vielen op de speelplaats van de school, terwijl er nog twee andere bommen in de buitenwijken van de stad neerkwamen. De Britsche vliegers, die de vijanden achter volgden, waren niet in staat hen in te halen, wegens het overhaaste karakter van hun vlucht In het geheel werden tot nu toe meer dan 100.000 man Servische troepen uit het land ge voerd, waaronder 85.000 naar Korloe. Volgens een telegram uit het Oostenryksch- Hongaarsch perskwartier heeft in de Skoda- fabrieken geen enkele ontploffing plaats gehad De sOsservatore Romano", het officieele orgaan van het Vaticaan, protesteert in krach tige bewoordingen tegen de luchtbombardementen van open steden in onverdedigd gebied. De ïTemps" verneemt uit Rio de Janeiro, dat het eenigen Duitschen schepen gelukt is, de Zuid-Amerikaansche havens te verlaten. De vaar tuigen moeten ziek thans onder Amerikaansche vlag in den Atlantischen en Stillen Oceaan be vinden. In een op gisteren gedateerd Wolff telegram uit Eerlijn, wordt dit bericht echter tegenge sproken. Uit Zürich De tegenwoordige sluiting van de Duitsch- Zwitsersche grens wordt veel strenger dan ooit tevoren doorgevoerd. Reizigers en bagage worden ten strengste onderzocht. Verdachte personen worden gedwongen, zich te ontkleeden en door een dokter aan een onderzoek onderworpen. Het verkeer van poststukken en goederen is geheel stopgezet. Het spoorwegverkeer is van Duitsche zjjde beperkt tot vervoer voor militaire doel einden. De mails en de goederen hopen zich aan de grensstations op. Op de, door bij den handel geïnteresseerde personen ingediende protesten, antwoordden de Duitsche autoriteiten, dat de maatregelen absoluut noodzakelijk waren voor de veiligheid van het keizerrijk, dat van vyf zjjden door neutrale staten begrensd wordt, zoodat het voor den vyand ge makkelijk is, spionnen, onder de vermommingen van handelsreizigers naar Duitscbland te zenden. Duitsche soldaten, in den sector van Duna- burg krijgsgevangen genomen, zeggen dat de Duitsche troepen niej, bestand zyn tegen de win- tersche koude van 20 tot 40 graden vorst. Men schat het aantal Duitschers en Oostenrijkers die er ziek van zyn geworden op 400.000. Eiken dag Vervoeren treinen duizenden zieken naar Duitsch- land. De „Times" verneemt uit Torento: In het Toronto-district wordt elke week een nieuw ba taljon aangeworven j -• Landbouw besloten, dat de uitvoeT van Zuider- zeeharing, in versohen en gerooïien toestand, tot 1 Maart e.k. zonder consenten zal kunnen geschieden De opperbevelhebber in Friesland. Eefgisternamiddug is generaal Snijders te Leeuwarden aangekomen en afgestapt in Let hotel „De nieuwe Doelen". Eergisteravond in specteerde de opperbevelhebber den rnjwilivgen landstorm, afdeeling voetvolk Het garnizoen werd gister geïnspecteerd. Kamerverkiezing Apeldoorn. De afdeeling' Apeldoorn van de S D. A P. stelde met aigemeene stemmen candidaat voor de vacature-Van Bylandt den heer H Van Trig* Kapitein Vermeer. Onze correspondent te Batavia seint ons Kapitein Vermeer is vrijgesproken. Wy brengen hierbij in herinnering, dat de kapitein der infanterie H. J. Vermeer voor een raad van onderzoek heeft terechtgestaan, wegens het schrijven van verschillende artikelen in dagbladen, waarmede hij naar het oordeel van den legercommandant de krijgstucht en de waardigheid van den officier ernstig had ge schaad. Hij is nu begrijpen wij het telegram, dat bijzonder kort is, vrijgesproken, dus niet schul dig bevonden aan het ten laste gelegde. Anders zou hy b.v. wel schuldig bevonden kunnen zijn, maar niet onwaardig langer officier te bly'ven. Kapitein Vermeer was voor de bovenstaande feiten al van te voren disciplinair gestraft. Naar men weet, is kapitein Vermeer een der officieren, die den stoot tot de oprichting van de Officiersvereeniging in Indië hebben gegeven. Hy meende echter en wy gelooven dat hij daarbij goed zag - niet in het eerste bestuur van die vereeniging zitting te moeten nemen Hij was laatstelijk in garnizoen op Timor, werwaarts hy nu wel zal terugkeeren. (N. R. Ct.) Waternood. Bij de Algèmeene Vereenigde Commissie Ier Leniging! van Rampen door Watersnood in Ne t derkind was gisteren in totaal ingekomen f 1,383,031.311/2. t ,i ken in hoeverre de volkswil juist is. Wat de eischen der praktijk aangaat, spr stelt niet met den minister de consciëntie vrijheid voorop: hij vraagt wat het zwaarste wegen moet en in tal van gevallen gaat de overheid niet voor het Consciëntiebezwaar uit den weg. Dan dwang, dien de overheid wil opleggen, acht spr. niet noodig. Den eed acht spr. alleen noodig als getuigeneed in exceptionneele gevallen anders wordt deze een jammerlijk misbruik van 's Heeren naam. Den fiscalen eed wil spr. afschaffen den ambtseed acht. spr. overbodig voor wie onder anderer verantwoording werken. Spr. ontkent, dat het ontwerp een definitieve regeling is. Hij verklaart zich voor het behoud van den eed, maar acht uit eerbied voor den eed groote beperking noodzakelijk en meent dat dit ontwerp den eed in beginsel handhaaft. Het ontwerp stelt zich niet tegen den eed maar tegen den eedsdwang, dien ook spr. niet wil, omdat hij dien God-onteeiend vindt en omdat men er zijn doel toch mee voorbijschiet. Spr. betoogt uitvoerig dat de oplossing doo. dr. Kuyper in de Eerste Kamer aan de hand gedaan, in de practijk niet houdbaar is. Spr. ontkent,dat de eed een christelijke instelling is, al laat Gods Woord het eedzweren toe. De vraag is alleen, of de overheid dwang moet op leggen, en daarvan staat niets in de belijdenis der kerk noch in den Bijbel. Spr. zal zich verheugen over de afschaffing van eiken eedsdwang en wijst nog op het ge vaar voor de rechtszekerheid, waar getuigen zich thans tijdelijk aan een kerkgenootschap kunnen onttrekken ten einde te ontkomen aan de eedsverplichting Departement van Marine. Die directeur van Scheepsbouw aon het Depar tement van Marine, de heer J. F. van Beek, heelt tegen 1 Mei ontslag aangevraagd uit die betrekking. k Uitvoer van hooi. Aangjezien gebleken is, dat nog ooiraden hoo:. aan. het verbruik in hel binnenland worden onttrokken, welke handelwijze blijkbaar gegrond is op1 de vervvaclit.ing, dat uitvoer van hooi nog zal worden toegestaan, brengt <le Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ter kennis, dat vergunningen voor den uitvoer van hooi, niet zullen worden gegeven Het Vaticaan en Krijgsgevangenen. Naar ons geseind wordt, heeft het Vaticaan onzen landgenoot, den Z.Eenv. pater F. Hiujs man, M.C., apostolisch penitcicior van St. Pie- ter, met een ni zon de re zending' voor de krijgs gevangenen in Zwitserland tn Oostenrijk belast (Centi.) Levensmiddelenvoorziening. De Coöperatieve groothandelsvereeniging De Handelskamer, te Rotterdam, hecil in een adres den minister' van landbouw, nijverheid en handel verzocht, de levensmiddelen, welke ons lana zelve voortbrengt, geregeld in voldoende mate en tot hiliijke prijzen voor ons eigen volk be schikbaar te stellen en daartoe, met inachtneming var; de belangen van den hone fide hiaaeLlahd- s<beo handel, zoo noodig krachtiger en meest afdoende maatregelen te nemen. Uitvoer van eenden. Het „Stbld." no. 66 bevat een Kon. besluit van 10 dezer, 'Wondende verbod van uitvoer van eenden, van den dag der afkondiging van dit besluit j De Kroon behoudt zich voor dit verbod tijdelijk op heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. TWEEDE yAMir.it Uitvoer van Zuid*rzeeharing. Naar wij vernemen is door den Minister van Vergadering van Donderdag iO Februari. In behandeling komt het ontwerp tot tijde lijke, nadere voorzienig in het Eedsvraagstuk. De heer Brummelkamp verklaart, dat de strijd tusschen rechts en links over deze aangelegenheid niet antithetisch had behoeven te zjjn, doch dat dit ontwerp voor spr. en de zijnen onaannemelijk is. De rechter is alleen van Godswege geroepen om het recht te hand- ïaven. De regeling is wat den eed betreft tweeslachtig en verder wordt er met het woord gemoedsbezwaren in gespeeld. Ider kan ver klaren die te hebben. Spr. staat de door dr Kuyper aangegeven op lossing van de zgn. eedhelpers voor, te goeder naam en faam bekend staande personen, die omtrent den eed weigerende getuigen verklaren, dat zij hem als geloofwaardig kennen. Ook de' atheïst dankt de rechtzekerheid aan de overheid die heerscht. bij de gratie Gods De heer L o h m a n herinnert er aan, dst dit ontwerp niet de eigenlijke politiek raakt. opr. betoogt, dat de Kamer critisch moet onderzoe- Mond-en klauwzeer. Na de pauze wordt artikel 1 van het ontwerp nopens het mond en klauwzeer aangenomen met 45 tegen 82 stemmen. Het ontwerp zonder hoofdelijke stemming Bij het voortzetting van de behandeling van het Eedswetje -acht de heer van Wijnbergen bet ontwerp niet aannemelijk. De heer Gerhard zegt zich in veel te kun nen aansluiten bij den heer De Savornin Lohman. Hij meent dat het ontwerp wel degelijk een tijdelijk karakter draagt door de bepaling van den termyn. Misschien is er in 1918 een ande se regeering, een naar den wil van den heer Van Wijnbergen. Waarom heeft vroeger een dergelijk ministerie niet de aangelegenheid ge regeld Tegen vele uitlatingen van den heer Van Wijnbergen komt spr. op. vooral die welke de atheïsten betreffen. Kerkgenootschappen die den eed verbieden bestaan er niet, want geen enkel heeft een dwingende belijdenis. Vervol gens gaat hy de consequenties na van de rede neering van den heer Van Wijnbergen die zou moeten leiden tot het buiten de gemeenschap stellen van alle zg. atheïsten. De vergadering wordt verdaagd tot heden (Vrijdag) De Kamer zal zich heden (Vrijdag) na de pauze bezighouden met regeling van werkzaam heden. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van li Feb., medegedeeld door het Kon Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 761.1 te Haparanda Laagste barometerstand 750 by Riga Verwachting tot den volgenden dag Matige tot krachtigen zuidelijken tot zuidwestelij ken wind, zwaar bewolkt of betrokken, met kans op regen of sneuwlater wellicht opklarend en iets zachter. was verloren. Hedenmorgen is de portemonnaie ledig terug gevonden op een weiland nabij den Singel. Gisteravond is een poging gedaan om telefoondraad te stelen. Ter hoogte van het Groenedykje waren tusschen 8 palen de draden afgeknipt. De politie heeft de draad en een isolatiepotje in beslag genomen. Hoogwater te Schiedam Zaterdag 12 Februari 10.14 v.m. 10.56 n.m. UIT DELFT. Aan da Fransch-HA landïc'he Oliefabciekcn Cal- véDelft hebben' ongeveer 140 jongens net werk gles-taakt; zij verlangen hooger loon. UIT ROTTERDAM. Irt de gister geh raden vergadering van den gemeenteraad deelde de voorzitter mode, dat wijlen de heer G. W. Burger, aanzien lijke legaten heeft vermaakt aan verschillende instellingen en de gemeente Rotterdam heeft benoemd tot universeel erfgename Kiezerskweek. Zij, die in aanmerking komen om op de kie zerslijst geplaatst te worden en het formulier daarvoor nog niet hebben getee' end, worden verzocht zich te vervoegen Zondag a s. tusschen 12 en 2 uur in het gebouw van den R. K. Volksbond, Lange Haven 71. Aanbesteding. Door B. en W. werd gistermiddag ten Raad- huize in het openbaar aanbesteed Het vernieu wen van een gedeelte van den kaaimuur langs de westzyde van de Voorhaven aan de Hoofd straat en het uitvoeren van daarmede in verband staande werken. Ingekomen waren 16 biljetten en wel van J. de Kloe Mzn., Schiedam, f59990; W A. Ver- uugge, Gouda, f56700; P. Both, Vlaardingen, l'56800; A. v. d. Hoek, Heen vliet, f56650; M. Oostdyk, Oostvoorne, f56400. G. Beukelman, Zwartewaal, f56600; H. L. v. Zeijl, Zand voort, 1:56600; N. V. Nederl. Betonyzerbouw, Amster dam, f56493 A. v. d. Meyden, Hardinxveld, f55480: S. .v. d. Velden, Hof van Delft, f55120 G. Krabbendam JrSchiedam, f 54000J Broek huizen, Vlaardingen, f54950; W. Visser Zn., .Den Haag, f54117; C. Boelhouwer, Giesendam, f53880; P. v. Wijngaarden, Dordrecht. 151971; E. Wienhoven. Utrecht, f49930; idem, f41930. De gunning werd nog aangehouden. Gistermorgen is aan de politie wacht aan de Hoofdstraat voorloopig verbonden de 8 jarige J P.. wonende Fabriekstraat, die met het spelen op kipkarren het topje van een vinger had afgekneld. In den afgeloopen nacht is door de politie zwervende aangetroffen een minder- jai'£ meisje, dat zeide de ouderlijke woning te Rotteidam te zijn ontloopen. Zij is hedenmorgen naar Rotterdam overgebracht. Gisteren werd bij de politie aan gifte gedaan, dat een portemonnaie met geld Half voorbereide voorstellen Dc ziekenhuisbouw Onze gemeente- iïoanciën Politiepersoneel De Fabri procedure Grondaankoopen. De agenda der Raadszitting van Dinsdag bevatte slechts weinig belangrijke punten. Een tweetal voorstellen van B. en W. moest van de agenda worden afgevoerd, omdat eerst het advies der Gezondheidscommissie nog moest wor den gehoord. Zoo iets moest toch eigenljjk niet behoeven te geschieden. Wanneer eenmaal voor stellen van B. en W. op de agenda zijn geplaatst, behooren zy vergezeld te gaan van het vereischte advies van de commissies of colleges. Het uitstel toonde aan, dat deze zaken dus niet geheel rjjp waren voor openbare behandeling. Het aldus ver oorzaakte oponthoud had voorkomen kunnen worden. Zeker geldt dit voor het reeds zoo lang aanhangige voorstel in zake den Ziekenhuisbouw. Tijd en gelegenheid is er in ruime mate geweest em het advies der Gezondheidscommissie ia te winnen. Nu het voorstel betreffende den Zieken huisbouw nog eenigen tijd is aangehouden, mag zeker wel de volle aandacht aan de financieele zijde worden geschonken. De uitvoering toch van de ingediende plannen zal meer dan millioen vorderen. Aangaande de regeling van de dekking der kosten is de toelich ting bij het voorstel van B. en W. uiterst sober. Alleen ten opzichte van het eerste crediet van f 3500 (aan rente) is medegedeeld, dat het op den gewonen dienst der Begrooung 1916 zal worden gevonden. Het is toch wei een zaak van het grootste gewicht, dat ten aanzien van de verdere plannen tot dekking der kosten wat meer licht worde ontstoken. Temeer klemt dit, waar de burgemees ter in deze raadszitting wees op den minder gun- stigen toestand der gemeentefinanciëa. Over den geheelen po3t nonvooiziene uitgaven" is nu reeds wij schryven pas Februari beschikt. De begrooting 1916 werd sluitend gemaakt door ver hooging van de Inkomstenbelasting met 124.000 en de Straatbelasting met f12.000, terwijl nog verre van zeker is, dat deze cyfers zullen worden bereikt. In welke mate de uitgaven, nu ten laste van het Crisisfonds gebracht, op de volgende begroo tingen zullen drukken, bestaat mede geen al te gunstig vooruitzicht. Voorzichtigheid is dus wel aan te bevelen vooral by het voteeren van groote improductieve' uitgaven als thans voor den Ziekenhuisbouw worden gevraagd. Men moet toch eenig denkbeeld hebben van de lasten, welke in de naaste toekomst de ingezete nen op de schouders zullen worden gelegd. De hoofdschotel der discussies in onze vroed schap bestond uit de salarisherziening van het politiepersoneel. Van een reorganisatie der politie, welke onder het bestuur van burgemeester Ver steeg reeds den Gemeenteraad was toegezegd, was ook ditmaal nog geen sprake. Slechts met 4 agenten zal het politiekorps worden uitgebreid terwijl zulks geen vermeerdering van het politie toezicht tot gevolg zal hebben, daar de uitbreiding slechts dient om de reeds bestaande wijken regel matiger te bezetten. De salarisregehng, zooals deze door B. en W. was voorgesteld, ging enkele rnden niet ver genoeg! De beeren Post c.s. hadden een amendement ingediend, strekkende tot verhooging van eeDige bedragen, in het voorstel van B. en W. vervat. De argumenten van den voorzitter tegen het amendement—Post c.s. waren niet zonder grond. Terecht wees hy en later ook wethouder Van Westendorp op de gevolgen voor de gemeentekas indien het zou worden aangenomen. Eenmaal de weg voor ruime salarisverhooging bewandelend, vreesde men straks ook voor andere categoriën gemeente-ambtenaren met dezelfde maat te zullen moeien gaan meten. Het amendement—Post werd, na het uitgebreide debat, door den voorsteller ingetrokken, waarna het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Ooze politiemannen zullen, naar in den Raad verzekerd werd, met het alleszins billyke voorstel van B. en W., hetgeen-hun de zoo zeer verlangde positieverbetering brengt, thans tevreden ziin gesteld, «WK

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2