Staten-Generaal. ^tads- en (Gewestelijk Nieuw*. Gemengd Nieuws. van 16 Maart 1914, houdendebezwaren ten aanzien van het ontwerp-Ouderdomsrente, mét verzoek zoodanige wijzigingen in 't wetsontwerp te willen aanbrengen, dat door her Kijk aan de gemeenten zal worden uitgekeerd het volle be drag, dat de gemeenten aan de gerechtigden zullen hebben uit te betalen en aan haar alle kosten, aan de uitvoering der wet verbonden te vergoeden. Sedert zijn in het ontwerp wijzigingen gebracht, die aan het bestuur aanleiding hebben gegeven aan de bij de vereeniging aangesloten gemeen, ten te vragen, of de geuite bedenkingen na die wijzigingen zijn blijven bestaan en, zoo ja, om dit met- cijfers te willen aantoonen. Uit de ontvangen antwoorden blijkt o.m. het volgende Dat slechts 5 gemeenten geen aanleiding vin den, bezwaren tegen het ontwerp in te brengen. Tal van bij ons aangesloten gemeenten deelen mede, dat zij overladen zijn met werk en, ook door gebrek aan personeel, dat gemobiliseerd is, thans geen onderzoek kunnen instellen, waarvan de meeste evenwel overtuigd zyn, dat zij be langrijke schade zullen lijden. Het bestuur eener welvarende gemeente van circa 12.000 zielen schrijft o.a., »dat de berekening, door den Minister gemaakt, hier in het geheel niet zal opgaan, zoodat deze gemeente voor meer dan de helft bezwaard zal worden met de uit keering -aan de rentetrekkers, terwijl dan nog buiten aanmerking worden gelaten de admini stratiekosten en kosten van personeel, waarop ook terecht in het adres van uw vereeniging wordt gewezen". Een gemeente met circa 18 000 bewoners zou bij het primitieve wetsontwerp een schade lijden van f9000 h f 10.000. Waar in die gemeente een Hoofdelijke Omslag wordt geheven van f140.000 zou dit voor haar een verhooging der plaatselijke belasting beteekenen van circa 7 pCtbehalve de uitgaven aan de administratie verbonden. Een gemeente met circa 1400 inwoners zou een schade lijden van ongeveer f1100. Haar bezwaar geldt de absoluut willekeurige grondslag van het ontwerp. De hier bedoelde gemeen te heft aan Hoofdelijken Omslag circa f4000. Zij zou haar plaatselijke belasting dus moeten verhoogen met pl. m. 28 pCt. Een gemeente met ongeveer 29.000 inwoners berekent het te beloopen nadeel op ongeveer f 10.300 per jaar, wat voor deze gemeente neer komt op verhooging van haar plaatselijke be lasting met circa 8 pCt. Behoudens één uitzondering blijven ook alle gemeenten ernstig bezwaren maken tegen het ontwerp, voor zoover daarbij wordt bepaald, dat de kosten van uitvoering der wet ten laste dei- gemeenten komen. Uit het bovenstaande, zegt het bestuur, moge blijken, dat er ten onrechte op blz. 19 van de Memorie van Antwoord gesproken wordt van het voordeel, dat de wet aan de gemeenten zou bieden. Integendeel blijkt uit het vorenstaande, dat vele gemeenten aanmerkelijke schade zullen lijden, waaronder juist die, welke reeds zwaar onder geldelijke zorgen gebukt gaan. Adressant doet daarom nogmaals een dringend beroep op de Tweede Kamer, om zoodanige wijzigingen in het ontwerp te willen aanbrengen, die aan de thans nu ook met cijfers aangetoonde bezwaren zullen tegemoet komen. dus ging om een vervoer over zee, bedoeld in het Haagsche verdrag van 1907. Ten aanzien van de inbeslagnemingen, die op de rede van Duins hadden plaats gehad, merkte de Neder- landsche regeering nog in het bijzonder op. dat Groot Britannië aldaar over de geheele breedte der open zee een mijnenveld had gelegd, waar door de schepen gedwongen waren door de Britsche territoriale wateren te varen in stede van op de volle zee te blijven, en dat. gelijk in het oog springt, deze dwang, gevolgd door de inbeslagneming van de aan boord aangetroffen post, in beginsel niet verschilt van den dwang, uitgeoefend bij inbeslagneming in open zee, welke door het verdrag uitdrukkelijk is ver boden. De Britsche regeering heeft het voornemen te kennen gegeven, op de laatste Nederlandsche nota spoedig te antwoorden. EERSTE KAMER. In beslag genomen postzakken. Aan de memorie van antwoord is het vol gende ontleend Toen ter kennis van den minister was ge bracht, dat de Britsche autoriteiten aan boord ,van verschillende Nederlandsche schepen een aantal postzakken hadden in beslag genomen, heeft hij terstond tegen deze han delwijze door tusschenkomst van Hs Ms gezant te Londen met klem geprotesteerd, zich beroe pende op de bepalingen van het Xlde Verdrag van Den Daag van 1907, nopens zekere beper kingen van de uitoefening van het .buitrecht in den zeeoorlog. De Britsche regeering heeft in antwoord op het Nederlandsche protest aangevoerd, dat de inbeslagnemingen van brievenmalen aan boord van Nederlandsche schepen niet met het ver melde verdrag in strijd waren, daar die inbeslag nemingen alle hadden plaats gehad binnen het Britsche watergebied volgens de Britsche re geering waren, daar dit gebied het verdrag niet gold schepen, daarbinnen komende, ten voile onderworpen aan de uitoefening van de Britsche souvereiniteit. Inderdaad hebben de inbeslagnemingen van brievenmalen aan boord van Nederlandsche sche pen alle plaats gehad hetzij op de reede van Duins, dat is binnen de Britsche territoriale wateren, hetzij in een Britsche haven. Üe Ne derlandsche regeering heeft echter in een tot de Britsche regeering naar aanleiding van haar antwoord gerichte nota betoogd, dat niettemin de bewuste inbeslagnemingen in strijd zijn met bovenvermeld verdrag. Zij deed daarbij uitkomen, dat het verdrag de strekking heeft de onschendbaarheid van de over zee vervoerde po-t zonder beperking te waarborgen en er tegen te waken, dat op eeni gerlei wijze en ouder welk voorwendsel ook. op die onschendbaarheid inbreuk worde gemaakt zij stelde in het licht, dat in geen der gevallen van inbeslagneming de weggenomen brieven malen bestemd waren om te worden toever trouwd aan de Britsche postadministratie ten einde in transit te worden vervoerd, als bedoeld bij. artikel 4 van het algemeene postverdrag van 26 Mei 1906, en dat het in al die gevallen R. K. Vrouwenbond. Voor eenige weken hebben wy gemeld dat te dezer stede een afdeeling is opgericht van den R. K. Vrouwenbond. Was de oprichtingsvergadering oen succes, grooter dan zelfs de meest enthousi asten hadden verwacht en werden reeds dadelijk beschaamd de velen, die echt Hollandsch reeds bij voorbaat hadden beweerd, dat Der niets van terecht zou komen", thans geeft het bestuur blijk zijn laak met alleen te begrijpen maar ook flink aan te pakken. Ontelbaar zijn de vraagstukken, die de aandacht vragen van een organisatie als de R. K. Vrouwenbond. Het bestuur dezer jonge vereeniging zag terecht in, dat op de eerste plaats moest gezorgd worden om in nog ruimer kring doel eB middelen der R. K. Vrouwenbond bekend te maken. Zijn eerste werk is dan ook geweest, zooals uit een advertentie in dit blad blijkt, het oprichten van een informatiebureau' Met alleszins te pryzen voortvarendheid werd dit informatiebureau niet alleen bestemd tot het geven van inlichtingen omtrent den Vrouwenbond, maar verstrekt zij inlichtingen van en aan perso neel, zooals dienstboden, werksters, huisnaaisters huishoudsters, kinderjuffrouwen, vrouwelijk winkel- atelier- en fabriekspersoneel. Bovendien worden inlichtingen verstrekt aan meisjes vrouwen, die voor een tijdelijk verblijf in deze stad een goed onderkomen zoeken, en adressen verstrekt aan diegenen, die van woonplaats veranderen. Voor schriftelijke inlichtingen wende men zich tot de secretaresse mej. M. Rleipool, Singel 159. Mondelinge informaties worden verstrekt Maandags morgens van 11 tot 12 uur eu Donder dagsavonds van 7- 8£ uur, in een lokaal van den R. K. Volksbond. Waar dit informatiebureau in een lang gevoelde be hoefte voorziet, is het niet twijfelachtig of er zal een zeer druk gebruik van worden gemaakt. vrees voor zijn gestrengheid en uit liefde voor zijn zoon een dievegge was geworden. Met va der en moeder gaat George zijn vrouw en kind begroeten en de kleine heeft spoedig Opa's laatsten tegenstand gebroken. Het snoezige slottafereelije lokte een in bios. copen zelden gehoord applaus uit. Met de koddige klucht »Houdt Truus in 't oog» wordt het programma ep waardige wijze besloten. Symph. Orkest „L. van Beethoven". Bovengenoemde vereeniging zal haar 2de con cert in dit seizoen geven op Dinsdag 7 Maart a.s. in het gebouw Odeon. Uitgevoerd wordt o. m. de 5e Symph. van Schubert. antwoordde, dat de H. T. M. concessie beeft arngeviaagd voor den aanleg van cea eleetri- sc.bo tram van Delft over het Rijiswijksche plein ar ar liet station van de Staatsspoor te 's-ftrjven- brge, waarbij tevens wagens zullen worden in gericht voor liet vervoer van passagiersgoederen Dfc concessieaanvraag' wordt door Ged. Staten ondersteund. Wanneer de plannen'verwezenlijkt zuilen worden, zal Delft de bencodfgde electrici- teit leveren. Schiedamsche Bestuurdersbond Naar aanleiding van de besprekingen inzake de Werkeloosheidsvtr rzekering en de voorstellen van den Minister van Financiën aan de Gemeentebe sturen gedaan, werd de volgende motie met alge meene stemmen aangenomen »De Algemeene Vergadering van den "Schied. Bestuurdersbond, byeen op 15 Februari 191b in het gebouw »Constantia" kennis genomen hebbende van de voorsteilen van Minister Treub inzake Werkloosheidsver zekering besluit er by het Gemeenbestuur krachtig op aan te dringen, dat zjj de vragen, vervat in de circulaire van den Minister van 19 Jan. in gun- stigen zin mogen beantwoordenbesluit voorts deze motie aan plaatselijke bladen ter publicieteit toe te zenden, en gaat over tot de orde van den dag". Voorts werd instemming betuigd met een door de Afd. Schiedam van den R. K. Volksbond, in gediend adres bij den Gemeenteraad, waarin er wordt aangedrongen, de aftrek voor noodzakelyk levensonderhoud van de Gem. Inkomstenoelasung te brengen van f4ÜO.— op t50ü.- echter kon de vergaderiog zich niet vereenigen met het tyde- lyfc karakter dat er aan gegeven is, doch werd de wensch uitgesproken dat deze verhooging van blijvenden aard zal zyn. Door Burgemeester en Wethou. ders is tot tijdelijk onderwijzeres aan school E, hoofd de heer van der Poel, aangesteld mej. M. van den Bosch te 's-Gravenhage. Flora-Bioscoop. „Papierindustrse in Ton king" is een film, dié een aardig beeld geeft van de omslachtige me. thode van papierfabricage in het Hemelsche Rijk. „De maaltijd der vogels" is een der mooie altijd interessante onderwijsfilms. Vervolgens wordt gegeven een klucht »De weerspannige Bruidegom. Het Flora Journaal geeft deze week weer in hoofdzaak militaire opnamen. Rigadin vermaakt ons met zyn avontuur met de mooie manucure. Na de pauze gaat het hoofdnummer »De Die» vegge».» Het dankbare gegevende liefde van de moeder voor haar zoon en de meesterlyke uitvoering geven deze film een bijzonder cachet. De meesterknecht, die zich heeft opgewerkt tot vertrouwden vriend van den patroon, hoopt spoe dig zyn liefsten wensch, die ook de wensch van den fabrikant is vervuld te zien n.l. het hu welyk zan zijn zoon George met de dochter van den fabrikant, die den knappen George niet ongenegen is George, die militair is, heeft zich tegen den wensch zyns vaders verzet omdat hij een ander meisje liefheeft. Daar hij overtuigd is nooit de toestemming van zijn vader voor dit huwelijk te krijgen, is hij zonder weten zyner ouders met haar getrouwd. De oorlog breekt uit en George moet naar het front vertrekken. Den laatsten nacht, dien hij in de ouderlijke woning doorbrengt, maakt hy zijne moeder deelgenoot van zijne zorgen. Zyn vrouw die tot herstel van gezondheid met zijn kind buiten vertoeft, moet hij 500 francs sturen. De moeder besluit haar jongen te helpen. De vader —zij weet hetzal nooit de handelwijze van George goedkeuren. Ten einde raad neemt zij het geld uit de kas waarover haar man het beheer voert. De diefstal wordt ont dekt en zy bekent schuld, doch weigert de reden voor haar misdrijf op te geven. Dat is voorden strengen rechtvaardigen man een te zware slag. Zijn vrouw een dievegge I. Zij gaat aan het werk om het geld af te betalen. Eindelijk is de ontbrekende som. aangezuiverd, doch haar man blyft noch steeds in haar zien de dievegge. Hy behandelt haar met koelheid, met minachting. Zij verdraagt dit alles met geduld, haar eenige troost is, dat zij haar zoon heeft geholpen, en dat zijn vrouw en kind welvarend zijn. Dan komt er bericht van George Hy is bevorderd tot luitenant en gedecoreerd. Hartelijk is de ontvangst in het ouderlijk huis. De vader ziet de verwezenlijking van zijn plannen aanstaan de. Dan ontdekt hy de ware toedracht der zaak. De liefde voor zijn zoon spreekt sterker dan zijn eerzucht. Hij beseft nu ook hoe onbillijk hard vochtig hij zijn vrouw heeft beoordeeld, die uit Bij resolutie vandenminister van koloniën is J. A. van Leeuwen, te Schiedam, ge steld ter beschikking van den gouverneur gene raal van Nederlandsch Indië, teneinde daar te lande te worden belast met de waarneming van de betrekking van Europeesch detachements- commandant 2de klasse bij de gewapende politie. Gistermiddag reed een met twee paarden bespannen molen wagen van Oen stoom- molen »Nederland« over de Willemsbrug, toen een der paarden een zysprong maakte waardoor de wagen tegen een ketting en zypluuk der brug aanreed, welke braken. Terwijl de molenaarsknecht B. O. in de Schoolstraat de paarden op stal zette heett men van den wagen een lantaarn gestolen. De politie doet onderzoek. Hoogwater te Schiedam; Zondag 20 Februari 5.08 v.m. 5.i8 n.m. Maandag 21 Februari 5.39 v.m., 5.47 .n.m. UIT OVERSCHIE. Bij den veehouder H. Verkade aan den Broek- weg is onder het vee mond- en klauwzeer gecon stateerd. Het vee is niet afgemaakt omdat, het vervoer van herkauwende dieren ert varkens uit. naar of binnen deze gemeente is verboeten. Voor be waking is de hulp van militairen ingeroepen. UIT ROTTERDAM. B en IV. stellen den gemeenteraad v<o,or, ter dekking van het tekoil van f623.000 op de be groeting voor 1916, het percentage der plaat- seiijke belasting' naar het insome» (liootfdolijkft omslag') van 4 op 5 te brengen. UIT DELFT. Na langdurig debat heeft de gemeenteraad gisteren als terrein voor de aanstaande leeumis aangewezen het niet in gebruik genomen ge deelte van de Paardemarkt, zoo noodigi met aangrenzende straatgedeelten. Aangenomen werd de voorgesteld? wijziging van de gemeentebegrooting en daarbij het .voor stel van den heer Van de Seyp. Die gemeen té zal nu voor 25 pot. deelnemen aan de garantie voor de credietopnemingen van iniddentaaders, zonder zkh voor de risico, daaruit voortvloei ende te verzeiteren. B. en W. werden gemach tigd, een commissie te benoemen tot onderzoek van eventueele aanvragen. De voorgestelde verordeningen tot herziening van de heffing' van den hoofdelijken omslag en de invordering van die belasting werden,- behoudens' een wijziging in art 12 van l? eerste verordening, vastgesteld. Aan het einde van de vergadering' vr oeg prof'. Nelemans of er den voorzitter iets var. bekend is, dat de stoomtram naar Den Haag in een elecfrische zal worden omgezet. De voorzitter De storm. Uit Zaandam De toestand was gisteravond laat nog weinig veranderd. De Oostzyde staat onder en het water loopt over den kistdam in de Zaan. Een 250 bewoners uit dat gedeelte is ondergebracht in de kerk, vele anderen hebben bij kennissen en fa milieleden onderdak govonden. In den loop van den avond begon het water iets te zakken. De peilschaal had als hoogste stand aangewezen 70 centimeter boven A. P. en daalde langzaam tot 64 De burgemeester verklaarde dat er geen oogen- blikkelijk gevaar voor het Westelyke gedeelte der stad bestond. - Uit Volendam Nadat gisteren het zeewater weer was opgezet tot 1.70 meter plus A. P., stroomde het water door de dykbreuken met ontzettend geweld naar biBDen. De harde Westerstorm maakte het bin nenwater tot een woeste zee, welke op de onder en in het water staande htiizen verschrikkelijk beukte. Niet alleen moesten de huizen, waarvan de vloeren nog half onder water stonden en weer bewoond werden, dadelijk ontruimd, maar ook de huizen aan bet Noordeinde van het dorp, welke steeds nog waren bewoond geweest en waarvan sommige als schuilplaats dienden voor dakiooze gevluchte inwoners, werden in allerhaast ontruimd, doordat muren werden ingeslagen door de woeste golven. Wat van huisraad en inboedel nog te redden was, werd aan den dyk gesleept en later weggevoerd. De bewoners zijn weer hier en daar onder dak gebracht of hebben han toevlucht in de vaartuigen genomen. De groote autogarage van het hotel Spaander, welke eerst de toevlucht voor het vee, daarna voor duizenden eenden was, is nu bergplaats voor meubelen en inboedel van vele huisgezinnen. Aan het Noordeinde zyn van vele huizen gis teren en vannacht de achtermuren bezweken. Eén huisje is totaal vernield. Van vele huizen, welke nu bet water ongeveer een meter boven den zolder hebben, zijn de muren ingeslagen: deuren en vensters spoelen aan of worden aan den dijk gebracht. Op het oogenblik is de zee gedaald tot 0.30 meter boven A.P., zoodat het binnenwater nog niet kan uitvloeien. Uit Buiksloot Het water is gisteravond 10 c.M. gezakt. Als bewijs, hoe sterk het water gisternacht is geste gen, zij gemeld, dat een oud vrouwtje, dat 's avonds gewoon naar bed was gegaan, 's morgens voor haar ledikant tot aan de knieën in het water stond. De Hekwieler, het militaire patrouillevaartuig, heeft gistermiddag voortdurend Waterland door kruist en drenkelingen opgehaald. In Ilpendam vonden de redders een oude zieke vrouw. Deze is in bet gemeentehuis van Buiksloot de eerste hulp verleend' en verder .ter verpleging naar Amsterdam gebracht. Uit Monnikendam Nu het buitenwater valt, is er reeds teruggang 'n de stad merkbaar. Maar op sommige plaatsen staat nog meer dan een meter water. Geheele straten zijn verlaten. Het verschil binnen en buiten is meer dan 30 c.M. Met razende vaart stroomt het uit de gaten in den dyk. Te Schellingwoude staat het kerkhof onder water en komen de lijkkisten boven dry ven. Er is een schip naast de kerk gelegd. Te Graauw (Zeel.) is bij den hevigen wind van Woensdagnamiddag een schuurtje omverge worpen. Vier kinderen, die er in speelden, ge raakten er onder, met het gevolg, dat een 4-jarig knaapje er dood onder uit werd gehaald. Twee kinderen waren ernstig gekwetst. N e k'k r a m p. Te Harderwijk is de ftriau »v van den 'politieagent de B. aan nekkranc overleden. De soldaat C. v. E., uit Gouda, lijdende aan nekkramp, is te Utrecht overleden. R ij s t' v o o r D u i t s o h a n d Eenige d a'gen geleden werden per motorboot ,,Wilh?Imina II" uit Rotterdam te Zutphen vijfhonderd aaien rijst aangevoeld en opgeslagen in een pakhuis. Op vermoeden, dat de rijst naar Duitse mand oitgt voeid zou worden, is het pakhuis onder bewa king' van militairen gesteld. In brand geraakt. Terwijl de oud»rs ai- wezig waren, re vonden de drie kinderen van J R., aan den Vooirheuvel te Zeist, zich Don derdag alleen thuis, de oudste pas 9 jaren. Pe 6-jarige Johanna zette nu de deur van de brandende kachel open, waardoor haar kleertjes vlam vatten. Terwijl het vuur snel vbortgïeep in de rokjes van het meisje, liep rlit „threeuwend naar buiten, waar men hel nog in een plas Writer heeft omgewenteld. De Keeren waren echter tot op het hemdje verbrand en geschroeid, en met wonden overdekt werd het ongelukkige kind per brancard naar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2