Binnenland. tads- en (Gewestelijk Nieuws. (Gemengd Nieuws. dekking zou geschieden door schatkistbiljetten en een binnen- of buitenlandsche leeJiihg vl op «enigerlei andere wijze. Bovendien komt een wets iniwerp in behan deling, waarbij de uitvoerverboden, -ioode re st-er ing in Maart, April en Mei van het vorige jaar bij verordening afgekondigd, worden bekrach tigd i Het blad Age« zegt, dat er, nsar het meent te weten, behalve de aankoop door de Engelsche regeering van 200.000 ton koren in Australië, reeds onderhandelingen aangeknoopt zjjn, die den aan- koop op nog veel grooter schaal door de internationnale commissie der geallieerden voor den aankoop van levensmiddelen ten doel hebben en dat het mogeljjk is, dat alle hoeveelheden, die voor export beschikbaar zijn, gekocht worden. De ^Frankfurter Zeitung« verneemt uit Berljjn, dat er, teneinde een beter overzicht te krjjgen over den geheelen levensmiddelenvoorraad, beraamd wordt opname te doen van de quanta, die zich in den groot-, den kleinhandel en de huishoudingen bevinden. Dat het in Duitschland langzamerhand toch wel op een eind loopt met het nog beschikbare aantal strijdkrachten, blijkt ook weer eens uit het feit, dat in Plesz de hoogste klasse v»n het gymnasium gesloten moest worden, omdat de laatste overgebleven leerling van die klasse dezer dagen onder de wapenen werd geroepen. De flnancieele toestand. Zaterdag-middag hebben de ministers van koloniën en van fi lanciën in de Tièves-zaal een conferentie gehad met een aantal personen uit bankierskringen, in verband met de uitgifte eener nieuwe leening. De wetsontwerpen tot nadere dekking der crisis-uitgaven kunnen de eerste dagen van de volgende week bij de Tweede Kamer worden verwacht. Kon. Nat. Steuncomité. De 78ste lijst van ingekomen hjjdrageu voor het Koninkl. Nationaal Steuncomité 1914, wjjst een totaal aan van 13.333.54^, on-vangen van 6 tot en met 12 dezer, makende met het totaal der vorige lijsten een totaal-generaal van f 3.594.997.67J. Hoofdinspecteur van Volksgezondheid. Ten verzoeke van den minister van Staat, mi nister van Binnenlandsche Zaken, aau de burge meesters en wetnouders der gemeenten en aan de Gezondheidscommissiën in Zuid Holland berich tende, dat de hoofdinspecteur van de Volksge zondheid voor Zuid-Holland, Noord- Holland, Zeeland en Utrecht, in verband met een aan dezen gegeven opdracht door den minister van Koloniën, weldra naar de kolonie Curasao zal vertrekken, deelen Gedeputeerde Staten van genoemde pro vincie daarbij mede, dat gedurende zijn afwezig heid, die vermoedelijk één jaar zal duren, de inspecteur van de Volksgezondheid G. Oosterbaan te 's Gravenhage, door den minister van Staat» minister van Binnenlandsche Zaken, met ingang van 12 Februari 1916, is aangewezen om den dienst van dien hoofdinspecteur waar te nemen. De »Bandoeng." De reederij heeft een telegram van Donderdag van hare agenten te Londen ontvangen, luidende sBaudoeng" vlot, ligt op de boeien bij North- fleet, waterdicht schot intact, alle ruimen droog, behalve ruim I, ook boventusschendek vaD ruim I droog. Er is begonnen met de lossing der tabak uit dit tusschendek. Indien duikerrapport der schade bevredigend luidt, zullen autoriteiten ver moedelijk toestemming geven om het schip in Greenlanddock te brengen ter bespoediging lossing. Postpakketdienst op Rusland. Het hoofdbestuur der Russische posterijen heeft regelen vastgesteld voor het postpakket- verkeer tusschen Rusland en Nederland De pakketten uit Rusland kunnen naar Nederland worden gezonden zonder dat de waarde aange geven behoeft te worden tot een gewicht van vijf kilogram. Verkeer met België. Uit Maastricht meldt men De Belgische grens is voor het personenverkeer wederom gesloten en dit zal wel eenige dagen blijven; op het passenbureau worden tenminste in de eerste dagen geen passen afgegeven. Duitschland en Nederland. De Duitscbe Handelsdag, die dezer dagen te Berlijn is bijeengekomen, heeft stelling genomen tegen belemmering van den handel, die een ge volg is van de verschillende in Duitschland door de regeering afgekondigde verordeningen. Het parool van de bijeenkomst was, den handel al thans met het buitenland, te bevorderen. Het stelling nemen der vergadering tegen de regeeringsmaatregelen heeft tengevolge gehadt dat het Rjjksinkoopbureau zin bepalingen betref fende het verkeer met het buitenland eenigsrins heeft gewijzigd. Varkensvleesch Naar men verneemt, zullen voorloopig geen consenten voor den uitvoer van varkensvleescü worden verleend. Voor de fabrikanten van worst en andere be reide vleeschwaren gezoute varkensvleesch hieronder begrepen kan tot nadere aankon diging voor de in hun fabrieken en magazijnen op 19 Februari aanwezige voorraden uitvoer con sent worden verleend op voorwaarde dat deze voorraad véór 23 Februari aan den Rijkscom missie' van Toezicht voor de Varkensvleesch- vereeniging is opgegeven en bij contröle van harentwege aanwezig blijkt. De prijs per K.g. slachtgewicht zal gedurede het tijdvak, dat uitvoer van bovengenoemde voorraad kan toegestaan worden, bedragen 70 cent per K g. voor varkens van een slachtgewicht van 90 K g. efi hooger 70 cent per K.g. voor varkens met een slachtgewicht van 70 tot 90 K g., wanneer op verzoek van gemeentebesturen varkens van dit gewicht worden geleverd. Het gewichtspercentage zal voor het tijdvak van 21-26 Februari bedragen voor worst 50% en voor andere vleeschwaren 100%. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht ia <sen morgen van 20 Feb., medegedeeld doer het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770 te Zuid-Duitschland. Laagste barometerstand 754.6 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen, zuidoostelijken tot zuid westelijken wind, toennmende bewolking, later wellicht sneeuw of regen, aanvanfceljjk iets zachter. Brand Nieuwe Haven. Zondagochtend heeft er aan de Nieuwe Haven een ernstige brand gewoed, waarbjj twee groote fabrieksgebouwen nagenoeg geheel zjjn uitgebrand. Om 6 uur Zondagochtend bemerkte de in de Warande surveilleerende agent van politie, de Haan, dat er brand was uitgebroken in het pand Nieuwe Haven no. 63, waarin gevestigd is de N. V. Nederlaudsche fabriek van kunstaardewerk »de Hagedis", directie de tieeren H. J. Scbilte te 's Gravenhage, en B. G. M. Lonmans alhier. De Haan telefoneerde terstoud naar bet Politie bureau, waar dadelijk de brandweer werd geal- armeerd. Toen de brandweer met al het materiaal uit kring 1, benevens de beide stoom brandspuiten ter plaatse verscheen, stond »de Hagedis" in lichte laaie. De braod woedde op de eerste en zolderver dieping. Zware rookwolken stegen uit het bran dende pand op, terwijl lange vlammen uit het dak en de ramen omboog sloegen. Het vuur greep snel om zich heen, het eene lokaal na het ander aantastend. Telkens ploften er brokken muur en gedeelten der zolders omlaag, waardoor het ge- heele pand van binnen spoedig één vuurmassa leek. Aan blusschen viel in het begin schier niet te denken. Door de groote kracht van de vlammenzee aan de linkerzijde van het pand, werd al vry spoedig het aangrenzende pand »Boston", Nieuwe Haven no. 61, vroeger branderij van den heer Houtman, thans ingericht tot groentedrogerij, door het ver nielende element aangetast. Het pand »Boston", eigendom van den heer Van Reek te Breda, die tal van deze inrichtingen, o.a. ook de mouterij »De Oliphant" exploiteert, bood door het vele licht brandbaar materiaal, vooral het kurkdroge hout, nieuw voedsel aan het vuur. Toen beide panden braadden, was het een ware vuurpoel, die zich door een ros3e vuurgloed scherp aan de lucht afteekende en op verren afstand zichtbaar was. Tengevolge van de enorme massa's water, welke in de brandende perceelen werden geworpen, begon de brand na een paar uren langzaam te verminderen. Het was eerst 9J uur, toen gezegd kon worden dat men den brand volledig meester was. Gelei delijk kon nu het bluschmateriaal buiten werking worden gesteld. Toen de rook opgetrokken en het vuur mee- rendeels gedoofd was, kreeg men eerst een goed overzicht van den omvang van den brand. In de fabriek »de Hagedis", waar allerlei kunstaardewerk als bloempotten, jardinières enz., worden vervaardigd, bleek alles nagenoeg schoon uitgebrand te zijn. Beneden bevindt zich achter het kantoor de inrichting voor het bakken van het aardewerk. Een oven, waarin een belangrijke hoeveelheid van allerhande aardewerkartikelen stond, is totaaj vernield, de lokaliteiten der gips-en kleibewerking en de stamperjj, die biernaast gelegen zijn, wer den door de neergestorte hoopen puin, balken en ijzerwerk, geheel verwoest. Van de eerste verdie ping, zijnde de schildersafdeeling, drooglokaal en draaierjj voor de modellen en waar tevens een lokaal is ingericht voor het bewaren der vormen, is niet veel meer over dan een chaos geheel ver koold houtwerk, kromgebogen machinerieën en dergelijke. De zolderverdieping, waar ook een schilders werkplaats was, alsmede de pakkerjj en magazij nen van geschilderd en ongeschilderd aardewerk zich bevonden, is geheel iDgestort. Ongeveer 3000 vormen voor het aardewerk zjjn hü den brand verloren gegaan. Ue achterzijde van het pand ligt totaal in puin. Van uit de Warande, een blik werpend op het geteisterde gebouw, kan men het best een indruk kragen van den omvang van de aangerichte i schade. Zoowel het pand als de inventaris zijn verze kerd, doch slechts laag, door tusschenkomst van den makelaar S. C. van Waalwijk van Doorn, alhier. De groentendrogerij is van binnen nagenoeg geheel leeggebrand. De zolders, waar de voorraden droge groenten opgestapeld lagen, zjjn geheel uitgebrand en het dak is ingestort. Het vuur deelde zich ook aan de benedenverdieping mede, waar rekken en alles wat maar eenigszins brand baar was een prooi der vlammen werd. In hoe verre de drooginstallaties en de motoren schade geleden hebben, kou nog niet worden vastgesteld, daar de doorgebrande balkenlaag dreigt in te storten. De aangerichte schade i3 in ieder geval aanzienlijk en het zal geruimen tijd duren alvo rens het bedrijf weer in werking zal kunnen worden gesteld. Ook dit pand was verzekerd. Den geheelen morgen bewoog zich een dichte menigte nieuwsgierigen rondom het terrein van den brand, hetwelk door de politie was afgezet. Vele wandelaars gingen gisteren in den loop van den dag ter plaatse eens een kijkje Bemen. De brandweer hield daar nog voortdurend met een paar op de waterleiding geplaatste slangen de smeulende puinhoopen nat. Scheepbouw. Bij de werf »Gusto" alhier is in aanbouw voor de NV. Solleveld, v. d Meer T. H- van Hattuim Stoomvaart Mij. een 6200 tons stoom schip ter vervanging van de »Ellewoutsdjjk" van genoemde reederij. Thans is nog een tweede stoomschip van dezelfde capaciteit besteld, op te leveren in Juni 1917. Gevonden voorwerpen. Aan bet commissariaat van Politie te bevragen paar bruine handschoenen, rozenkrans. Bjj vinderslinnen geldzakjes, Hagen, Kort landstraat 11 polsmof, Hersbach, Botterd. djjk 126 schuierwagen, Koogie, Groenelaan 69 kerk boek jProt.), Bakker, Brielschestraat 24; zilveren oorbellen en kettinkje, Meure, Polderstraat 246- rijwielketting. Dejjl, Zijlstraat 26; bruin kinder schoenrje, Schoonrok, Puttersh. straat 26fiets pomp, Verzendaal, Leliestraat 30 portemonnaie met inhoud, Vermeer, Makkerstraat geel kinder schoentje, Oostrum, Rotterd. djjk 150. Gemeentelijke Vischverkoop. Morgenavond zal aan het tentje Broersvest worden verkocht Kabeljauw ft 17 ets. p. pond. Schel visch k 14 Spiering a 10 j> De verkoop zal te ongeveer 5 uur aanvangen Hedenmorgen omstreeks halfne. gen is een roeiboot waarin B. Rutten wonende Lange Haven en A. Leenders wonende Nieuwe Maasstraat bjj het verlaten van de haven om met een hoepelnet op de Maas te gaan visschen, om geslagen, doordat een ljjn van het net aan een zandbak bleef haken. Beide mannen raakten te water. Pogingen om hen van den wal af met een boei en touwen te redden mislukten. De mannen dreven steeds verder af. Rutten, die blijkbaar niet zwemmen kon, hield zich vast aan de beenen van Leenders, die zich zwemmende boven hield. De sleepboot maakte zich daarop van de zandbak los en stoomde in de richting van de drenkelingen. De beide mannen werden aan boord getrokken en aan wal gezet. Rutter was een oogenblik bewusteloos. Overigens heb ben de mannen geen letsel bekomen en konden zij naar huis terugkeeren Zaterdagavond is een beschonken persoon uit Vlaardingen op den Singel alhier ge vallen waardoor hy een bloedende wonde bekwam Hjj werd aan de politiewacht door een dokter verbonden en vervolgens opgeborgen om zijn roes uit te slapen. Hedenmorgen is door de politie aangehouden een persoon, die gesignaleerd stond voor f3 boete. Hjj betaalde de boete. Bjj het te 's-Gravenhage gehouden examen nuttige handwerken slaagden de dames S. M. van Geloven en C. L. van Vooren van hier. Met ingang van 1 Maart as. wor den de heeren I v. Ham en J. N. Post, kom miezen le klasse, verplaatst naar resp. Delft en Vlaardingen. De kommies 2e klasse A. H. Wemmerslager wordt met 1 Maart van Vlaardingen ver plaatst naar Schiedam. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 22 Februari 6.03 v.m. 6.15 n.m. DIT DELFT. De Gemeenteraad heeft besloten tot invoering van een zevende leerjaar op alle openbare lagere scholen no. 1. DIT ROTTERDAM. Te Katendrecht heeft gisteravond een hevige vechtpartij plaats gehad. Een onbekende jongen had bij den Chinees •What ah Ling1, in de Delistraat, een ruit inge worpen Dit deed een paar Chineezen de suaat eploopen en den jongen achtervolgen. Eén ham per blies op een signaalfluif, waarop uit de hui zen in de omgeving dadelijk een vijftigtal Chi neezen té voorschijn kwam, om hulp te ver- leenen Het hulpgeroep van den in Let gedraag ontkomen jongen, deed ook een aanta. Katen- d rechters te voorschijn komen, wier am tar heel spoedig tot 400 of 500 personen aangloeide. .Pusschen hen en de Chineezen is het tot vech ten gekomen, waarbij van bijten en staksen is gebruik gemaakt. Politieagenten, te voet en be reden, werden te hulp ger oepen, om de menig ié uiteen te drijven. De Chinees Chono Rau, een staker, bleef op de plaats van het gevecht, ach ter met een ernstige verwonding aan Let noofd. 1Bij een twist in de SpanjaardsDaa'. tus- rchen den werkman N, J. F., wonende Schans en de werkman M. S., wonende WateigeusoUaat, t- eerstgenoemde tot tweemalen toe uoor Ai. S met een mes in den buik gestoken en levens gevaarlijk verwond. De dader nam dadelijk de vlucht en is nog niet in handen van de poiitie. De zwiaar verwonde man, die op de straat ineenzakte, is per brancard naar het ziekenhuis gebracht, De schipper C. Hamel, uit Waspik, ver huurde Zaterdag' zijn sahip frons Frcre-P', lig gende op stroom voor de aanlegplaats bij de gasfabriek Feyenoord, hetgeen andere schippers hem kwalijk namen. Zaterdagnacht omstreeks half twee werden hrj en zijn gezin gewekt door een twaalial man nen, die met een kleine sleepboot, met één zwarten pijp, waarop een witte V, langszijde e.i aan boord van de „Trois Frères" zijn geko men Deze mannen lichtten de ankers, vernield eb ruitjes en horren van de vooroudertrao, voegen het ankerspil stuk, wierpen een paar luiken en ceruge liters koolteer te water en sela-riten dé aan dek gekomen opvarenden, onder bedreiging, op bet achterschip te blijven. Daarna hebben zij de „Trois Frères" met de sleepboot, die geen lichten op had, dwaxs over de rivier gesleept en, volgens verklaring van schipper C. Hamel, getracht het schip tegen den wal van het rangeerterrein der Staatsspoorwe gen bij het Maasstation te laiten loopen, het geen alleen door een verkeerde Leweging van de sleepboot mislukt is. Vervolgens is de sieep- buol stroomafwaarts verdwenen 'De „Trois Frères" is later, nadat hulp was ingeroepen, naar de Feyenoordkade verhaald. De storin. Uit ZaandamDe Zondag is besteed om met alle kracht de scüaae, cue de overstrooming van Vrijdag aau de uooüwaterkoeling tiad aan gebracht, te üerstellen. Zondagmorgen kwam het dagelijksch bestuur der gemeente weaer te zamen om den toestand na te gaan en te overwegen wat verder gedaan moet worden. Nu het water langzaam zakt - gisteren was het van 35 c.M, tot 27 c.M. boven A'P. teruggeloopen ziet net gemeen tebestuur de toekomst met meer gerusiheid te gemoet. In de stad heerschte den geheelen dag èen groote drukte tengevolge van een ongewoon druk vreemdelingen bezoek. De Oostzijde was echter den geheelen dag zoowel voor rijtuig- verkeer als voor voetgangers afgesloten, zooda6 er voor de vreemdelingen niet veel te zien was. Uit Wormerveer: Sedert Vrijdagavond 8 uur is de toestand hier normaal, de Zaan is thans eer laag dan hoog. Vrijdagavond is de dijkwacht wel opgeroepen, maar zij had geen werk, evenmin als de hier ingekwartierde mili tairen, die Zondag weer vry uit mochten. Voor de Wormerveersche soldaten, van elders overge komen, is er nu dan ook geen werk. Ze moe ten zich Maandag vóór 12 uur met de andere verlofgangers te gemeentehuize vervoegen en zullen dan denkelijk weer naar hun ka», tonne- ment terugkeeren. Er is hier niet het minste gevaar, en ook aan de oveizjj onder Warmer is alles gewoon. Uit Fibrn: Het peil (in de Zuiderzee hij Ldiin) Zaterdagavond 12 -f- is nu 2 -j-. Het water in het overstroomde gebied is gedaald voor de Purmer, Wijde Winner en Overweer- scben Polder. Uit Volendam zijn verschillend'"- gezinnen naai' De Streek vertrokken. Alhier is een nood-ziek'.nhuis ingericht. De her gestrande boot „Noord Holland II" is vlot gebracht In Buikslof ermeer zjjn 8 hofsteden ingestort. Uit Broek in Waterland: By de woningen rijn overal ladders en trappen te zien en wordt gelegenheid gezocht om zoo wee»* verbinding n.et de buitenwereld le verkrijgen. Hol water is wel weer iets gezakt, maar voorloopig zal men op de zolders moeten bljjven wonen. Voor ve-< len is dit zeer onaangenaam, daar zij geen kookgelegenheid hebben. Erger is het nog, wan neer Lij dat klauteren iemand te water geraakt, wat niet zelden voorkomt. Het weer is nu kalm, het heeft iets gevroren. Uit Anna PauiownapolderZate-dagmoT- g'er. is de toestand iets verbeterd tengevolge van den N O. wind. Het water li?p «d. ai'. Lie li «stand van den spoordijk ;s niet meer zoo kriüek; het blijkt, dat de kikdam uitstekend geh 4fen heeft. Toch zijn, even vxwbjf het ata ri om der H. S. M., graszoden van den dijk ge slagen Deze zwakke plaats wordt na ve terkt. Zt-er waarschijnlijk zjjn bij de laatje overtroo

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2