Dagblad voor Schiedam en Omstreken. *-en itifj De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering 4'1 flflfl WRAAK. 39ste Jaargang. Donderdag 24 Februari 1916 No. 11468 oïereeuoEsüi od de polis vermelde voorwaarden. j |j jj u Officiteie berichten. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50. per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: Familieberichten 20 ct, 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 15 ct. berekend. Ingezonden mededeelingen 35 ct. p. herhaaldelijk adverteeren. per regel, Handelsadvertentiën 3 maal plaatsen wordt 2 maal regel. Speciale conditiën voor De levenslange I 0 H f| verlies van geheele 11 een hand, invaliditeit(,UU voet 0f oog verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank bij verlies van een duim; te Schiedam. 8 U U wijsvinger; R (J bij verlies van eiken ande ren vinger. KENNISGEVING. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien het verzoek van de Scüiedamsche Handelsdrukkerij om vergunning tot bet oprich ten van een boek courant- en handelsd'Ukkeiy JD het pand Branderssteeg 3a en b, kadaster Sectie C no. 413, met diverse eleciromotoren van totaal 6 P.K., drijvende 1 snelpers en 2 degel- persen. Gelet ojp de bepalingen der Hinderwet; iDioen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag, deu 9 Maart a.s., des voor - middags ten 11 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toe- Staan van dai verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende dne dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24«n Feoiu.n ïyiö. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Be Secretaris, De Burgemeester, V. SICKENGA M. L. HONNEULAGE GRETE AAN HST WESTELIJK FRONT. Eenige dagen geleden verklaarde de militaire medewerker van »Le Temps", dat de Duitschers een offensief tegen Verdun voorbereidden. Naar zijn meening moest dit of fensief, wegens de buitengewone sterkte der vesting, op niets uitloopen. Thans komen er berichten over den strijd aan dit deel van het uitgestrekte Westelyk front. Gisteren hebben wij reeds een telegram uit Berljjn opgenomen, waarin sprake is van een plaatselijk succes der Duitschers bjj Consenvoye en Assannes, waar zij door een deel der stelling der Franschen drongen en 3000 gevangenen maakten Het Fransch communiqué van gistermiddag meldt over den strjjd bij Verdun het volgende Ten noorden van Verdun heelt de beschieting door de Duitschers duor ons krachtdadig be antwoord den heelen nacht geduurd. De in- fanteriegevechten hebben zich ontwikkeld over een front ter gezamenlijke breedte van omstreeks 15 K.M. De strijd wordt verwoed voortgezet, van den rechter Maasoever af tot een punt ten Z O. 181) Neen ik laat hem aan u. Wie weet Hij Was misschien voor u bestemd. Juffrouw Rose en g\i zij zegt het zelf - waren ais twee zusters. Zusters zijn voorbeschikt om elkaar lief te hebben en te steunen, niet om elkaar te haten. En dan, zij moet zoo ongelukkig ziin. Thérèse Nollan leunde met haar. beide handen bp de schouders van Gouray en. terwijl zij in snikken losbrak, riep zy uitEn ik dan I Zy droogde haar gelaat af, dat geheel met tranen overstroomd was en zeide: Dat is dus afgesproken. Ik zal vertrekken. Ht dank u. mijn vriend. Hy ging heen. Zij bleef alleen bij het licht Van twee kaarsen, die haar ruime kamer slechts gedeeltelijk verlichtte en herlas deu brief, waar van elk woord haar hart trof. Daarna legde zij zich te ruste. III. ACHTER HET GORDIJN. Men zal zich herinneren, dat Annette Lange van Hertebois. De Franschen hebben, na een hardnekkig gevecht, waarbjj den Duuschers zeer groote verliezen zijn toegebracht, het dorp H»u- mont ontruimd, waarvan zij de zoomen nog bezet houden. Ten oosten van Seppois zijn de Franschen er door een tegenaanval in geslaagd het groote deel van het Bois Caurès, gelegen op het vooruitsprin gende terrein ten noorden van Eauoiont, dat gisteren door de Duitschers is bezet, te heroe nemen. Enn krachtige aanval, door de Duitschers op Herbebois gericht, is door Fransch afsluitingsvuur prompt gesiuit. Volgens zeggen van krijgsge vangenen zijn zekere Duitsche eenheden in den loop dezer gevechten volslagen vernietigd. De ariilieriestrijd in de streek van Hautes Charnères en Fromezy duurt voort. Hel Fransch avoudcommuniqué van gister meldt: Een sterke afldeeling' Duitsche infanterie, Ltr- l.o eren de tot zeven verschillende legercorpsen, fc'ette in den loop van den dag de aanvallen voort tusschen Brabant sur Mouse en Omes. Ondanks al zijn 'Offensief kon de vijand ons niet uit het dorp'(Iaumout verdrijven Doo- onze tegenaanvallen mislukte een aanval van den vijand in het bosch van Cowires, dat bijna geheel door ons bezet is. De Duitschers staagden erin ten oosten van he' boedh Coures, na een reeks bloedige aan vallen, het bosch van Wravillo binnen te drin gen Het ©offensief der Duitschers ten noord? n van Omes oip onze linie bij Herbebois tverd door tegenaanvallen gestuit. - - 'l n den linkeroever van de Alias en tusschen Orr.es en Promezy had geen Infanterie actie plaats.. In de streek van Nomeny in Lotharingen, is de Fransche artillerie vrij bedryvig geweest. In het noorden van Frankrijk wordt nog steeds door de Eogelschen met groote verbittering ge streden. In de nabijheid van het kanaal van La Bassee artilleriegevechten. Ten noorden en ten oosten van Yperen heeft het Eogelsche geschutvuur de vijandelijke stelling aanmerkelijk beschadigd. Op den uitersten linkervleugel hebben de En- gelschen enkfele werkploegen heschoten en in een myntrechter een vijandelijke afdeeling grenadiers met handgranaten verstrooid. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Uit Weenen: Ten N.W van Tarnopol hebben onze vooruit geschoven afdeelingen aanvallen der Russen tegen de reeds meermalen genoemde veld wacht ver schansingen afgeslagen. Overigens niets van be. lang. Russisch communiqué Boven de streek van Riga, Friedrichstadt en Jacobstadt hebben verscheidene Duitsche vlieg tuigen bommen geworpen. in het restauiant Doyen aan Jean de Trémazan de volgende woorden had toegefluisterdmor genavond om 11 by my in de rue de Suresnes, met uw vriend Begrepen Bij het vernemen van die woorden had de jonge Bretagner gewaand te droomen Zoodia hij met zyn wapenbroeder alleen was biacht hy hem deze uitnooaiging, die veeleer als een bevel geklonken had, over en Pierre Lastri was met minder verbaasd dan hij. maar gedurende hun verblijf te Parijs hadden zy al zooveel verrassingen ontmoet, dat zy er spoedig van bekwamen. Ze besloten natuurlijk er heen te gaan. loen de avond gevallen was, gingen zij naar huis en kleedden zich met veel zorg als mus- cadins, waarna zij in een restaurant hun souper gingen gebruiken. Het was een prachtige avond, de lucht met stenen als bezaaid maar weinig Parijzenaars dachten er nu aan van dezen heerlijken lente avond te gaan genieten. De wandelaars waren zeldzaam. Parijs lag daar in somber stilzwijgen. Het werktuig van Sanson verhief zich boven deze stad van vermaak en spreidde er een doodskleed over uit. Toen Jean en Pierre het restaurant, waar zij gesoupeerd hadden, verlieten was het nog te vroeg om naar de rue de Suresnes te gaan en daarom maakten zij eerst een wandeling door de Champs Elysées. In de streek van Ukskuul hebben de Duitschers een heiig vuur onderhouden. -Twee Zep^Jpns zijn boven Dunaburg geweest. Bij Illoekst levendige beschieting over en weer; de Duitschers hebben daar mijnen van groot kaliber geworpen. Vannacht heeft de vyand onze linies ten Wes- ten van het Swenten-meer tot het Ilsen-meer fel beschoten OOSTENRIJK EN ITALIË. De Italiaansche generale staf deelt mede: In bet buvanadai veroverden onze troepen door een methodisch en aanvallend gevecht de berg streek van den Collo, tusschen Larganza en Ceppiu stroomen. De aanval begon in den vroegen morgen van den 19den. Te midden van een dikken mist en hoogopge- boopte sneeuw bereikten onze infanterie alpen jagers en verkenners den top van den Collo en de aangrenzende hoogten, vanwaar zij de vijande lijke troepen, welke deze bezetten, verdreven De vijandelijke artjjlerie opende van uit haar stellin gen te Frawort, Monte (jola en Sopra Conella een nevig vuur, maar zij werd atdoende door onze artillerie beantwoord. De tegenaanvallen, achtereenvolgens door ouze legenstanders ondernomen, gesteund door het artillerievuur, werden alle afgeslagen. Door een nieuwe voorwaartsche beweging onzer troepen, in den nacht van 18 op 19 dezer onder nomen, breidden^wy onze terreinbezetting nog ui1 ten Westen van Sel a di Monie Cola. De nieuwe stellingen, thans stevig versterkt, beschermen het Boi go bekken en het door ons bezette terrein van Torcegno, Roochi en Roncegno, DE BLOKKADE. In het Engelsche Hoogerhuis is g:ster de be spreking der blokkadepolitiek voortgezet. Faringdon, die onlangs het vasteland heeft bezocht in opdracht der regeering. zeide over tuigd te zijn geworden dat er slechts zeer wei nig contrabande over onzijdige staten naar Duitschland gaat. Spr. uitte zich met lof over de Ned. Overzee Trust, welker leden rechtscha pen mannen zijn, die de overeenkomst zoo stipt mogelijk uitvoeren. Waar de organisatie faalti worden dadelijk stappen gedaan om herhaling te voorkomen. Welke voorzorgen er ook wor den genomen, men zal smokkelarij nooit kunnen verhinderen. Na verdere bespreking heeft Sydenham zijn gisteren vermelde motie ingetrokken. Het debat sluitend heeft lord Crewe den nadruk gelegd op de moeilijkheden om den invoer van Zweedsch en Noorsch ijzererts over Rotterdam te stuiten, daar het bezwaarlijk gaat deze la dingen onderweg aan te houden. Er zijn boven dien complicaties die niet in het openbaar kun nen worden uiteengezet. Hieromtrent had Farington gezegd dat de hoe veelheid ijzererts, in 1915 naar Rotterdam ver scheept, maar 10 percent van de gewone hoe veelheid heeft bedragen. In het Eugelscbe Lagerhuis deelde minister De koffiehuizen en restaurants waren al ge sloten, omdat er toch geen bezoekers kwamen. Donker en stil was het in de lanen dezer be roemde wandelplaats in de onmiddellijke nabij heid der groote stad, zoo stil, dat men zich in een oerwoud wanen kon. Eensklaps bleven de beide Bretagners staan. Zii bevonden zich in een groote laan. die de Cbamps'Elysées in twee deelen scheidt, tegen woordig de algemeene bekende Avenue de Saint - Germain geheeten. even voor de laan van Ma- rigny. waar zii in wilden gaan. Op korten afstand hoörden zij het kiezelzand kraken onder de voeten van twee mannen, die naderden en in gesprek met elkaar waren, welk gesprek met vrij luide stem gevoerd werd, blijkbaar omdat zij meenden dat hier niemand in den omtrek was Jean de Trémazan fluisterde snel zyn met- gezel in het oor: Daar komt Hubert Nollan, als ik my niet bedrieg, laten wy luisteren. Zij vei borgen zich achter den dikken stam van een eeuwenoude linde wier takken zich ver uitstrekten en waaronder het volslagen duister was. De graaf had zich niet bedrogen, het was inderdaad dokter Nollan. die naderde Weldra kon hij én zijn vriend dank zy de diep stilte om hen heen. duidelijk de woorden, die Hubert Nollan tot zijn metgezel sprak Ik verzeker u, (jat hij leeft, ik heb zyn stem herkend, hij riep »Leve Dan ton l by na Asqmth mede, dat Robert Cecil in zijn totaliteit van minister voor Mokkade-aangelegenheden zou worden bijgestaan door een marine-officier met den raag van admiraal. GEEN VOORBARIGE VREDE. Reuter meldt uit Londen: in antwoord op de redevoeringen van Snowden en Trevelgar, den oud minister, die aftrad bjj het uitbreken van den ooi log. beirröende de voor waarden, waarop het mogelijk zon zjju den oorlog te beëindigen en het doel, waarvoor de geallieer den vechten, te bereiken, herhaalde Asquit met grooten nadruk zijn beroemde Guldball-verklaring, terwijl hij bij de op België betrekking hebbende ook Servië noemde, wat luide toejuichingen ten gevolge had. Niet voordat deze voorwaarden vervuld warei,, zuudeu de geallieerden er toe o er- gaan een einde aan den oorlog te makeo. DE HOUDING VAN ROEMENIË. Filippescu en Taka Jouescu zyn gisteren door den koning in audiëntie ootvangeu. Dat onder houd wordt te Boekarest zeer druk gecommenteerd. Take Jonescu heelt veiklaard, dat hy vau den koning van Roeuiemë een zeer goedeu indruk heeft gekregen. De koning had de verzekering gegeven, dat ny aau geen enkele pressie van buitenaf zou toegeven en gaf te verstaaD, dat Roemeuië vrij bl-ef, zoowel wat zyn buiteulandsche ais binoeulaudsche politiek betrof. ZEVEN ENGELSCUE VRACHTSCHEPEN IN DEN GHONO GEBOORD Te Santa Guz, op lenende, is net Eogelsche semp Westburn met avery bmnengeloopen om herstellingen te ondergauu. Hei voerde de Duitsche vlag en had een bemanning bestaande tut een officier en 7 man, waarvan er één een pet droeg met »S. M S. Möwe." De Westburn had 206 gevangenen aan boord, afkomstig van de Engelsche schepen Flamenco, Hoiace, Clan Mactavish, Edinburg, Cambridge, Beige en Luxemburg Er waren ook 11 Spaan- sche matrozen aan boord. KARDINAAL MERCIER. Dinsdag woonde Kardinaal Mercier een bijeen komst by van de congregatie der seminaries en universiteiten, waar de Kardinaal rapport uit bracht over zijn werkzaamheden gedurende zijn verblijf te Rome, waarmee Z. H. de Paus hem belast had. Gisteren is Kardinaal Mercier door Z. H. den Paus in afscheids-audientie ontvangend Heden zou by rechtstreeks naar België vertrekken. ALLERLEI NIEUWS. Admiraal von Pohl, tot dusver chef van den Duitsche vloot, is te Berlijn overleden. Uit Berlijn: Het bericht uit Saloniki, dat een Engelsche duikboot in den Bosporus een 'h epboot en zes zeilschepen in den grond neeft geboord is verzonnen. Sedert het eind van het vorige jaar is in de Zee van Alarmen geen vijarde.ijke duikboot gezien. Balfour heeft in het Engelsche l agerhuis medegedeeld, dat de Fransche inev?lhe'<bër admi onder mijn vensters. Gij kunt het u ook wel verbeeld hebben, zeide de andere Maar de dokter hield vol Het is de waarheid. Hy is te Pary's. waar hij met zooveel anderen samenspant tegen de Natie en de vrijheid. Wat doet uw politie daar tegen, burger president De wandelaars doorschreden nu een open plek onder het geboomte, waar hun gelaatstrekken bij het licht van den sterrenhemel te onder- sclieiden waren. Pierre Lasson herkende nu den metgezel van den dokter want hy fluisterde zijn vriend in het oor: Saint Just, de rechterhand van Robes pierre. Op hetzelfde oogenblik klonk de stem van Saint-Just, de president van de Nationale Con ventie, die vroeg Gij bedoelt Jean de Trémazan Ja. Een Bretagner De zoon van den voormaligen graaf de Trémazan. die eenige maanden geleden is te rechtgesteld. Ik weet het. M-n denkt dat hij dood is maar dat is niet zoo. Wordt wrpoW}

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 1