BfMJH.KESSELS Binnenland. #.ads- en Gewestelijk Nieuw Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Nieuws. voor het grootste gedeelte naar het Yaerfront, vertrokken. Dr. Addison heett, namens de regeering in het Engelsche Lagerhuis medegedeeld, dat na nauwkeurige berekeningen een overeenkomst was aangegaan met de leveranciers van gewone grana ten, die nu de projectielen 25 a 30 pet. goed- kooper zullen leveren. Dat beteekent een besparing van 4.800.000 gulden per week. Naar gemeld wordt, heeft een syndicaat van Russische banken aan den minister van Financiën medegedeeld, op de nieuwe Russische leening van twee milliard roebel, welke de minister voorne mens is uit te geven, voor een bedrag van één milliard te zullen inschrjjven tegen een koers van 93 De leening zal waarschijnlijk op 20 Maart a.s. ter publieke inschrijving worden aangeboden. Een torpedoboot is te Marseille binnengeloo- pen met een boot van het zeilschip vRoubine" op sleeptouw. De »Roubine« is eergisteren in de Middelland8che Zee door een vijandelijke duikboot- getorpedeerd. De scheepsboot bevatte, toen de torpedoboot ze vond, zes overlevenden der be manning en twee lijken van matrozen, die door geweervuur van de duikboot waren gedood toen de bemanning in de boot trachtte te ontvluchten Volgens bericht uit Kopenhagen aan de «Daily Expresse" heeft Duitschland thans 200 millioen pond aan papieren geld in omloop, welk bedrag dagelyks toeneemt terwijl de goudreserve slechts 48 millioen pond bedraagt. Duitsche ban kiers, het gevaar inziende, verzoeken het publiek te helpen om het papierengeld, dat in omloop is, te doen verminderen door gebruik te maken van cheques, postwissels etc. Er is voorgesteld te trachten van de Regeering gedaan te krijgen dat de zegels op de chèques worden afgeschaft en van de banken om hunne commissiën op de chèques te laten vervallen. Een tweede brug over het Hollandsch Diep. Naar wij vernemen, heeft het Tweede Kamer lid voor Oostburg, de civiel-ingenieur jhr. De Muralt te 's-Gravenhage, een plan opgemaakt tol het maken van een tweede brug over het Hol landsch diep. Deze brug is niet ontworpen naast <ki be staande, maar over ie bestaande brug, op de pijlers van de bestaande brug. De bedoeling van den ontwerper is het goederenvervoer over de nieuwe brug boven de oude brug te doen plaats hebben. De aansluitende banen zijn op afdoen de wijze geprojecteerd. De ontwerper is van mee- ning, dat de bestaande pijlers de beide bruggen kunnen dragen. Bovendien geeft hij ook een ver sterking van deze laatste aan. De heer Muralt is niet van plan zijn ontwerp te publiceeren voor dat de kosten bekend zijn van een aanleg van een nieuwe brug naast de oude brug, zooals die door anderen reeds is voor gesteld. Hevige aardbevingen in Ned. Oost-Indië. Gister werd te Batavia bericht ontvangen, dat in Tapanoeli en Assahan hevige aardbevingen werden waargenomen. De gouvernementsgebou wen te Taroetoeng zijn ernstig beschadigd en moesten ontruimd women. Het aantal slachtof fers, dat bij deze ramp het leven verloor, is tot nu toe hier onbekend. Het stoomschip Bandoeng". De reederij to Rotterdam ontving een tele gram van hare agenten te Londen dato 23 Fe bruari, meldende, dat de tabak uit ruim 1 en nit Let boventusscihendek van ruim 2 totaal cinr.2800 pak, en ook de verdere uit ruirn 1 gele- to lading, voor zoover gezond, eind dezer week naar Nederland zal worden doorgezonder, per „General Steam Navigation Cy", s.s. „Gannet". 'De beschadigde lading uit ruim 1 en de voordek]ast zal worden verwerkt naar het achterdek van de „Bandoeng" w aardooi het schip in behoorlijke trim kond, cm onder eigen stoom de reis naar Londen te vervolgen, De sieepboot „Noordzee" zal bet schip op den tocht convoyeeren. Wel op oorlogswinst. Minister Van Gijn deelde in de Eerste Kamer mede, dat een ontwierp op de oorlogswinst he den reeds naaf den Raad van State gaat, die het spoedig zal behandelen. Commissaris van politie. Br Kon. besluit van 24 dezer is benoemd tot commissaris van politie te Gorinchein, W. van der Marei, thans commissaris van pcliue der gemeente Hellevoetsluis, tevens commissaris van Rijkspolitie, onder gelijktijdige ombert' v van L atstgemelde betrekkingen. Douwes Dekker gearresteerd te Singapore. Het ®Hbld.« leest in een schrijven uit Soerabaja van den 20n Januari jl. aan de Straits Budget, dat nadat reeds geruchten hadden geloopen over een arrestatie van den bekenden leider der ge wezen Indische Party, Douwes Dekker, te Singa pore, een bevestiging daarvan werd verkregen door een van daar ontvangen schrijven. Douwes Dekker zou, in Duitschen dienst, zich verbonden hebben om revolutionaire pamfletten in Eogelgche koloniën te verspreiden. De Engelsche overheid was hiervan op de hoogte gesteld, doch liet hem kalm begaan te Hongkong, om hem te Singapore in den val te laten loopen. Een aantal kisten met pamfletten werd in zyn bezit bevonden, waarop hij in arrest gesteld werd. Zyn vader was op de ontvangst van dit bericht naar Singapore gegaan, waar men hem een on derhoud van een half uur met zijn zoon in 't by- zijn van een EDgelsch officier toestond. De commandant der troepen te Singapore, bri gade-generaal Ridaut, gaf op een desbetreffende vraag te kennen, dat er geen sprake was van Dekker's vrijlating. Waarschijnlijk zal men hem naar Australië opzenden. Op 't feit, waarvoor Douwes Dekker in arrest werd gesteld, staat volgens de te Singapore gel dende krygswet een straf van twintig jaren zware gevangenisstraf. Bedenkelijk verschijnsel. In het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer op het Hoofstuk over de Justitie was de vraag gesteld, in hoeverre de echtscheidingen ten onzent toenemen. Door den Minister is in antwoord op die vraag het volgende staatje overgelegd. Jaartal Aantal echtscheidingen 190 5755 190 6808 1907. 829 190 8818 190 9860 191 0859 191 1965 191 210'»6 1913. 1108 1914 .1110 Dat beteekent dus. dat in verloop van even tien jaren het jaarlij ksch cijfer der echtschei dingen met ongeveer 50 pCt. is toegenomen. Er behoeft hier geen woord bij gezegd, om te zien, voor wélk een ontzettend verschijnsel men hier staat. Dat het mogelijk was, is, zoo herinnert de «Rotterdammer", te wijten aan de rechtspraak die op juridisch standpunt thans zoowat door alle mannen van gezag veroordeelde gronden feitelijk ten onzent langs een knoeiweg de on ontbindbaarheid van het huwelijk als beginsel ophief en echtscheiding met onderlinge toestem ming mogelijk maakte. Sinds 1885 is dit stelsel door den Hoogen Raad geijkt en zit men nu in een onmogelijk moeras, waaruit haast geen uitkomen aan is, zonder dat de heiligheid van het huwelijk schade lijdt. Toch zal ingrijpen niet kunnen uitblijven, want de bestaande toestand is een openlijke bespotting van recht en moraal beide. Gemeenteraad. Aanvullingssgenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Dinsdag 29 Februari, des n.m. 2 uur. 10a. Voorstel van B. en W. om aan A. P. P. Roovers Jzn. qq. van het open terrein aan de Laurens Kiiappertstraat, tusschen Warande en Thomas a Kempissiraat, ter bebouwing met een heerenhuis, te verkoopen een gedeelte ter lengte langs de laatstgenoemde straat van 24 M. en langs de Lauiens Knappertstraat van 20 M., zulks voor den prijs van f7.50 per M2 (onopgehoogd). Subsidie-aanvrage. De Schiedamsche Bestuurdersbond richtte zich tot den Raad der gemeente met verzoek zijn bureau voor Arbeidsrecht met een subsidie van f 100.uit de gemeentekas te steunen. Naar aanleiding daarvan deelen B. en W. den Raad het volgende mede: Et-nige jaren geleden vroegen de alhier bestaande plaatselijke Katholieke en Christelijke Werklieden en Vakvereenigiogsbesturen de oprichting van een Gemeentelyk Bureau voor rechtskundige hulp aan on- en minvermogenden, hetgeen toen door de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven werd gesteund. Hoewel B. en W. de behoefte aan dergelyke hulp, inzonderheid met het oog op de sociale wetten, niet ontkenden, adviseerden zij toch daarop niet in te gaan, omdat daarin door de verschillen, de werkliedenorganisaties en dat geheel in overeenstemming met hun eerste roeping om van voorlichting en raad te dienen reeds werd voorzieD, zoodat er voor de gemeente geen reden was, met terzijdestelling van het particulier initia tief, een instelling van beven af in het leven te roepen, en zoodoende ook hare bemoeiingen en lasten, die reeds zoo aanzienljjk zyn weder te vermeerderen. Komt nu da Bastuurdersbond om subsidie voor zyn Bureau, dan moeien zy daartegen waarschu wen. Immers de tareaux staan zoozeer onder den invloed der partijen, dat het werkelijk gevaarlijk wordt om subsidieerend tusschen te komen. Zij meenen derhalve, dat, hoezeer het nut dier instellingen moet worden erkend, de overheid we' doet zich op dit gebied te onthouden. Overigens kan dit voor die instellingen blijk baar geen overwegend bezwaar opleveren. Wanneer men een oog slaat in de kostenreke ning der organisaties, dan ziet men dat het gel delijk bezwaar niet onoverkomelijk is. Waar gelyk, reeds gezegd, deze hulp behoort tot de eerste roeping der bedoelde organisaties, I zullen deze wel wegen vinden om daaraan zonder j overheidssteun te voldoen. j Men ziet trouwens steeds rechtsgeleerden be reid om kosteloos hun diensten te verleenen. Op die gronden moeten B. en W. den Raad afraden op het verzoek in te gaan. c Loonactie timmerlieden. Naar wy vernemen, hebben de hier ter stede gevestigde timmerliedenorganisaties, A. W. Afd. Schiedam v. d. Alg. Ned Timmerliedenbond afd. «St. Jozef" v. d. R. K. Timmerliedenbond en de afd. timmerlieden v. d. Cbr. Bouwvakbond, een schryven verzonden aan de timmerliedenpa troons, waarin wordt verzochtloonsverhooging, een maximum arbeidstyd en een omschryviDg van het percentage voor overwerk, nacht- en Zondagsarbeid toe te staan. Naar men ons meldt, is de beer J, N. Post benoemd tot inspecteur by de Holl. Alg. Verz. Bank alhier. Hem is een jaar verlof ver leend als ambtenaar in 'sRyks dienst. De kommies ie kI., J. van Ham, is van Schiedam naar Dordrecht verplaatst. Gisternamiddag omstreeks 5 uur is de melkhandelaar S. B., toen hy voor zyn woning aan het Broersveld van de flets stapte, tengevolge van de gladheid gevallen. Hy was bewusteloos en werd in zyn woning binnenge draden; geneeskundige hulp werd ingeroepen. Het duurde verscheidend uren voor hy zyn be wustzijn terug kreeg. Men vreest, dat by een hersenschudding heeft gekregen. Hoogwaterte Schiedam: Zondag 27 Februari 9,35 v.m. 10.19 n m. Maandag 28 Februari 10.59 v.m., 11.58 D.m. DIT OVERSCHIE. Afmaken en afsluiten. Te Overschie had in ,,de Vergulde Koestwa gen" een vergadering plaats, uitgescheven door een voorloopig comitéten einde een bespreking te houden over afmaken of insluiten van vee bij uitbreken van mond en klauwzeer. De vergadering, welke door ongeveer 100 per sonen bezocht was, waaronder de burgemeester der gemeente, werd geopend door den heer W. de Kroes, die de hoop uitsprak, dat het bespro kene zou mogen leiden tot beperking van eventueele schade, door tongblaar veroorzaakt. Sprf deelt mede, dat hij altijd geweest is, en nog ris, voor 't afmaaksysteem bij 't nitbreken van mond- en klauwzeer, terwijl hij eerbiedigt het gevoelen van hen, die niet willen afge maakt zien, omdat voor beide stelsels het één en ander te zeggen valt. Toch moet spr. zeg gen. dat 't afmaaksysteeem en de middelen daarbij toe te passen, mits goed doorgevoerd, hem 't best lijkt en ook voor den veehouder zeker voor den mester het beste is. De minis ter kon echter dat afmaaksysteem niet meer doorvoeren en is daarom tot een stelsel, n.l- het insluitstelsel gekomen om het mond- en klauwzeer zooveel mogelijk toch te beteugelen Met dat stelsel gaat voor de boeren in 't spoe lingdistrict, inzonderheid voor de mesters, groo te schade gepaard, doordat dan uit den besmet verklaarden kring niet mag ui< gevoerd worden. Spr acht dit voor zijn district een ramp om overbekende redenen, die iedereen dadelijk voelt en dan door sommigen dirèct beaamd wordt Daarom wil hy een vereeniging stichten, waar bij hij hoopt, dat iedereen der opgeroepenen zich zal aansluiten, om bij den minister zien, ge daan te krijgen, dat de runderen, bij den vee houder, die in den besmetten kring, welken hij aangeeft, worden afgemaakt, terwijl de. anderen mogen blijven uitvoeren en de schade d or zoo'in afmaking bdj een l oer uit dien kring veroorzaakt, gezamenlijk gedragen warde. Aan de hand van cijfer® toont spre!:er aan, dat dit laatste voor iederen mester het voordeeligst is, al zou ook zoo^n mester zich een offer moeten ge li .osten bij eventueel uitbreken van tongblaar Li} droge boeren, waarvan de runueren waar schijnlijk niet zoo'tn hooge slachtwaarde vertegen- wooidigen en die toch' ook moeten worden scha, deloos gesteld. Vervolgens voert ook de riuirgemeesfer het woord, om de plannen mede te deeb-i van den mirwier en den districtsveeairfs. Het isoleer-systeem met de gevolgen daarvan lijkt hem in 't spioelingsdisfrict den veenouder vee. schade te zullen berokkenen, waarom spa gaarne wil medewerken om rij ien minister gedaan te krijgen, wat door dan hear De Kroes wss voorgesteld. De heer L. Hofstede is het niet eens met den inleider, omdat hij als „droge boer" meer schade verwacht bij het eventueel afmaken dan van 't doorzieken van zijn veeïtapri Ook de heer J Granneman is van meening, dat voor de kleine boeren de te betalen schadevergoeding voor hun deel een te 2ware last zal zijn. De voorzitter rekent den laatste voor, dat die schade veel grooter zal zyn, als hij alleen staat en van 't Rijk dus geen vergoeding zal krijgen. Nadat nog eenige aanwezigen het een en an der te berde hebben gebracht, waarop door den voorzitter wordt geantwoord, hoe hy zich voor stelt, hoe de schatting geschieden zal en ae scha de zal worden vastgesteld bij eventueele geval len, wordt tot 't stichten van bovengenoemde Vereeniging overgegaan. 80 personen tranen toe. Na nog eenige besprekingen sloot ae voorzitter de vergadering, verklarende, dat hy reeds den volgenden dag, omdat de zaak urgent is, met den burgemeester bij den minister op conferen tie hoopt te gaan. 927 7 wordt door 21.000 artsen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. 1101 10 Hoog water. Uit BuikslootGister-morgen begon de Noord Ooste.rstorm weer op te steken. Achter den Meeuwenweg ligt echter een heel! veld sneeuw, dat de golven breekt, zoodat de huizen nu niet zoo erg te lijden hebben. Op enkele plekken evenwel, waar geen sneeqw het water bedekt, is het weer treurig gesteld. Het sneeu wveld vermindert echter zienderoogen en 't zal niet lang meer- duren of het water heeft weer vrij spel tegen den achterkant <ier huizen. De begraafplaats wordt aan de Oostzijde be schermd door zakken zand. De watertoevoer uit de gemeente Amsterdam heeft heden met den tankwagen geregeld plaats gehad. Aan elk huis wordt een emmertje water afgeleverd. Het gedeelte van het dorp over de brug, dat twee dagen lang van water verstoken was, is nu ook voorzien. De tankwagen, bespan nen met twee paarden, wordt in het Spreeuwen park te Amsterdam gevuld. De gasfabriek te Amsterdam heeft last gege ven den gastoévoer naar Buiksloot en Nieuwen- dam af te snijden, teneinde te voorkomen, dat er gas uit zou ontsnappen. Er zyn nog geen lek ken ontstaan en naar ons door de directie werd medegedeeld betreft het afsnijden der toevoer buizen slechts een voorzorgsmaatregel, óók, om te voorkomen, dat er water in de huizen zal loopen. Uit Waterland dato 25 Februari: De sterke koude Oostelijke wind is in den namiddag en den avond weder aangewakkerd en heeft de vele broze ijsschotsen gebroken en de ze opeengestapeld, zoodat dikke korsten tegen den geheelen Waterlandschen Noorder IJdijk zyn bijeengedreven, welke langs de zandige en on beschermde binnenkanten daarvan schuren, we der veel grond afbrokkelende. Het heeft oen ge heelen dag niet meer gesneeuwd én dó aikké sneeuwmassa is door den sterken wind vaa den dijk verdwenen; deze "ligt nu dik opeengestapeld aan den buitenkant van den dyk. Langs den ge heelen Zuidelijken kant van het overstroomde gebied, van Schellingwoude tot voorbij Oostzaan, kruit de ijsmassa tegen den dijk en de huizen omhoog, het vernielingswerk van -.b stormen vol tooiende. Het muntitiemagazrjn oer marine te Ka- doden staat geheel te midden der ijsvlakte én zoo de wind uit dezen hoek bljjft waaien, zal zich heden-nacht veel sneeuw en grondijs vast zetten, waardoor nog meerdere vernieling zal wor den teweeggebracht. Uit Durgerdam: De bewoners van Durgerdam en andere dor pen langs den zeedijk zien met klimmende onge rustheid naar de teekemen van vliegend storm weer. die zich onmiskenbaar vooiuoen. Boven dien vriest het het water, dat door de geval len sneeuw en de vorst tot een grijze massa ge worden is, bedreigt de onder water staande hui zen met totale verwoesting. Wat er vanden verzwakten dyk terecht moet komen, wanneer er sterke vorst komt en het ijs gaat schuiven, is een angstige vraag. Vooral wanneer <te yssehol len versterkt worden met de massa's drijvend wrakhout De sneeuwstorm stremde; hier geheel 't vér- keer, zoodat van gemeentewege per békkénslag bekend gemaakt is, dat ieder inwoner verplicht is, het voor zyn woning geleeen dykgedeellie sneeuwvrij te maken. Uit Anna Paulcxwna: po toestand van den spoondyk is volgens des- kir.'igen uiterst kritiek. Die hevige No *rdoosten wind stuwt er het water met kracm tegenop, waardoor sommige deelen erg zwak worden. Vet spoorwegbiels, die als golfb-ekeis dienst doen tracht men den golfslag Ie bieken; de bceren rijden klei en stroo aan om da zwakke plaatsen te versterken. Door de sneeuw wordt het onderzoek van den dijk steeds moeilijker, bovendien doorweekt zy den grond. - Uit Piumerend De herstelling van den kistdam aan net Noord- Hijllandsche kanaal wordt voortgezet, die aan de r. Nekfcerstraatweg is gereed. Do Wateriands- b;>e-7em is tot 3 cM. onder A.P. gedaajd, op den 'Smumerboezem is de stand thans 48 cM. onder A.P. Er wordt alleen door de kleine sluis ce- rj.trd Uit Landsmeer: Gisteren zrjn eenige huizen van bet z.g, Schout? a NEDERLANOSCHE FABRIEK Til BIIBf! BH V van MUZIEK-INSTRUMENTEN I ILSUltU Dit is de eenige zaak gedreven door Kessels zelf den oprichter der in Nederland zoo be kende FABRIEK VAN MUZIEKINSTRUMENTEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2