Binnenland. $tads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. ten eèzondon, om de ontruiming doof de Set- viers, de Monteneguynen en de Albaneozeh te letehermon, ingescheept .ea zonder eeuigi inci dent naar ónze basis' te Valona Overgebracht. Het nog te gebruiken ooriogsmateïieel en het oude, of in slechten staat verkeerende materieel werd onbruikbaar gemaakt en vernietigd. IN BEU! IE. Een correspondent in België heiicht aaa „De Tijd-: Hoezeer de Belgische geestelijkheid geregeld opkomt voor het bedreigde vaderland, en on ophoudelijk de dienstplichtige jongelingschap Oi'jft wijzen op de verhouding, waarin zij toe land en koning staat, heb ik reeds herhaaldelijk met allerlei feiten toegelicht. Ook de vele straf fen, door ordes- en wereldlijke priester.,, vooral d,">or Paters Jezuïeten, opgeloopen wegens hun vaderlandlievende voorbereiding tot het mo gelijk maken der vervulling van bedoelden dienstplicht, bewijzen het maar al te wel. Thans zijn weder de zeereerw. heet J, Bapt. B v-teels te Etterbeek, tot twaalf jaar zwaren dwangarbeid, en de weleerw. heer Jean Pieo- lot te Namen tot zes jaar veroordeeld Het Vonnis is den 19den Februari geveld door den veldkrijgsraad, die ook den koopman Oh. du CoffrC; te Namen, en den dienstplichtigen stu dent Jean Roche de Josse, aldaar, tot onder scheidenlijk zes en vier jaar dwangarbeid ver oordeelde IN EGYPTE. Generaal Maxwell, de hevelhehber van de En geïteie troepen in Egypte, seint, dat ae strijd op Zaterdag j.l. eindigde met een besliste over winning De vijand, die onder persoonlijk com mando stond van Noexi-bey, croer van Enver- insja, had een sterke stelling ingenomen ten Zuid-Oosten Van Baranni. De aanval van de Zuid Afrikaansthe infanterie had volledig suc ces.. terwijl de Dorsetshire Yeomanry een schit terende charge uitvoerde, waarbij; Nceri gediwl ea 2rh voornaamste onderbevelhebber Ganfar gewond en gevangengenomen werd. Twee ah- de re Turksche officieren werden eveneens gevan gengenomen Een machinegeweer werd buigt'- maakl. De vijand liet meer dan 2DO dopden en gewonden op het slajgveld achter. AMERIKA EN DUIT8CULAND. Boinstorff, de Dpitsche gezant te Washington, 'deelde aan de regeering mede, dat Duitschland geen enkele reden heeft om de instructies be- trv ffende het zonder voorafgaande waarschuwing tot zinken brengen van gewapende koopvaardij schepen te veranderen <of uit te Stellen. De ver tegenwoordiger van Oostenrijk, aeed een gelijk- seoUige mededeeling, ALLERLEI NIEUWS. De Peninsular and Oriental S.S. Cy. deelt' mede, dat er 151 opvarenden van de „Maloja" worden vermist, onder wie 55 passagiers. Lloyds meldt: Acht matrozen en de gezagvoerder van het stoomschip «Dido", op 26 Februari gezonken, zijn op de ku3t van Lincolnshire aangespoeld. Bjj de behandeling van de Berlijnsehe bè- g'.ooting zullen de gemeenteraadsleden bui- ten verhooging van de gemeentelijke .inkom sten-belasting; en van den gasp rijs verrast worden met een voorstel tot het heffen van een bektingtoeslag van 160 procent. De „Times" verneemt uit KopenhagenVol dens bet Deensche blad de „National Tidende" pr ies teert men in Deensche .handelskringen te gen de practijken der Duitsche exporten ts, die hor. klanten bet verlies laten dragen, dat ver oorzaakt wordt door den ,'agen markkoers. Aan gezien de Duitsche handelaars weigeren zich te houden aan den Duitschen wisselkoers te Kopenhagen, hebben de Deensche firma's slap pen gedaan om hunne orders elders te plaat sen Naar aanleiding van het bekende schrijven der Belgische Bisschoppen is van Duitsche zede gewezen op een drietal gevallen, waarin het volledig bewijs zou geleverd zijn van deel neming der Belgische burgers aan den zooge- n ramden vrijschutterskrijg. Naai aanleiding hiervan hebben H.1L D.D. H H de Bisschoppen van Namen en Luik, Mgr. Heiden en Mgr. Rutten, in een nieuw geschrift, aan Gouverneur-Generaal' von Bissing' toege- z'.nden, andermaal geprotesteerd tegen het Duitsche Witboek. De bedoelde gevallen van deelname aan den strijd door burgers worden, uitvoerig weerlegd, meldt „De Tijd" De postverbinding met Engeland. In verband met de voorloopige staking van den dienst der Maatschappij «Zeeland", van Vlissingen naar Engeland vice-versa, zal de post uit Neder land naar en over Engeland met ingang van 1 Maart worden verzonden met de Batavier- lyn, welker stoomschepen Maandag, Woensdag en Zaterdag 12 nur 's-avonds van Rotterdam naar Londen vertrekken. De post uit Engeland voor Nederland zal met ingang van 29 dezer langs den weg Harwich Hoek van Holland worden ontvangen. De bescheiden van „De Toekomst". Men verzoekt «Het Handelsblad" het volgende op te nemen Omtrent de bescheiden van «De Toekomst", welke ter kennis waren gekomen van prof. .J. A. van Hamel, vernemen wjj, dat deze het nog niet aangewezen heeft geoordeeld tot publicatie over te gaan, maar er reeds eenigen tijd geleden mede- deeling van heeft gedaan aan de regeering, omdat, naar zijne meening, de leiders van «De Toekomst" blijkens deze stukkeD, zooal niet voor een nader gerechtelijk on&ferzoek, in elk geval in aanmerking komen voor eene zeer ernstige terechtwijzing wegens hunne daaruit sprekende on-Nederland- sche gedragingen. Distributie van Soda. In zake de distributie van soda kan worden medegedeeld, dat de Sodacommissie tot haar leed wezen nog niet de vrijlating beeft kunen ver krijgen vao zoodadinge partijen soda, dat een vlotte distributie gewaarborgd is. Met name ten opzichte van de zeepfabrieken ondervindt zij groote moeilijkheden. Overigens tracht zij zoo veel mogelijk vrijlating van de oogenhlikkelijk noodige partijen te verkrijgen. Ter oplossing van de gerezen moeilijkbeden worden dezer dagen te Londen onderhandelingen gevoerd, welker resul taat zal moeten worden afgewacht. De ontmoeting van dr. Kuyper en „de vjjf heeren." De Zaterdag ten huize van Dr. Kuyper met de vijf heeren van de bekende brochure gehouden bespreking heeft, naar de a.-r. «Rotterdammer" meldt, aan het beoogde doel mogen beantwoorden. Het geschil in zake de twee brochures («Star renritsen" en «Leider en Leiding") is ter beslech ting aan eene te benoemen Commissie van Arbi trage verwezen. Beiderzijds wenscht men dat in verband met de stembus van 1917 de organisatie van de anti revolutionaire party verbetering onderga. En voor de komende provinciale stembus zal in nieuwe aaneensluiting worden saamgewerkt. Japnnsche gezant. De nieuwbenoemde Japansche gezant bij Hr. Ms hof, de heer Ochlaï, is in Den Haag aange komen. „De Mecklenburg" Alle passagiers en de bemanning van „Meck lenburg" zijn, volgens bij de directie van de maatschappij Zeeland ontvangen telegram, te Deal in Kent geland. Het „N. v. d. D.„ meldt, dat de Mecklenburg" tegen molest voor li millioen gulden bij Lloyds verzekerd was. Mail aangehouden De post, welke zich aan boord bevond van het 23 dezer van Rotterdam naar New-York vertrokken stoomschip „Rotterdam", van de Holland Amerika-Lijn, is op last der Engel- sche autoriteiten te Falmouth ontscheept. Gistermiddag schopte de 15-j a r i g e H. v. Aruim, wonende te Vlaardingen, op het terrein van de glasfabriek de Schie, waar hij zicb bevond om zijn loon te ontvangen, met de rech tervoet tegen een stuk glas. Het glas kwam tegen zijn linkervoet terecht en wel zoodanig dat de hakpees werd doorgesneden. Op advies van den dokter werd hij per brancard naar het zieken huis vervoerd. Den 15den Februari werd op de Nieuwe Haven het rijwiel van een kantoorbedien de ontvreemd. Gistermiddag zag deze een jong- mensch op de gestolen fiets rijden. Hij waar schuwde een politieagent, die rjjder en rijwiel meenam naar bet politiebureau. Bij het onderzoek bleek, dat de vader van bet joDgmensch de fiets eenige uren nadat deze ontvreemd was, in een eaté van een onbekend persoon voor f 20 had gekocht. De fiets is in beslag genomen. Een onderzoek wordt ingesteld. Een juffrouw, die gisteren in een winkel op den Dam iets bad gekocht, bemerkte toen zij den winkel verlaten bad, dat zij haar por- temonnaie met 8 gld. op de toonbank had laten liggen. Tjen zy terugkeerde was de portemonnaie verdwenen. Toen onlangs by den hoogen water stand alhier aan de Hoofdstraat een stuk van den gevel van een café doorbrak, werd gewezen op het gevaar voor overstrooming hetwelk voor het Frankeland zou hebben kunnen ontstaan indien het daar geslagen gat niet tjjdig gestopt had geworden. In 1775 heeft er aan de Hoofdstraat een der gelijke doorbraak plaats gehad, waarby het ge- heele Frankeland is ondergeloopen. Wij lezen hierover in een oude stadskroniek het volgende «Bij den hoogen vloed van November 1775 heeft Schiedam en zyne omstreken ook veel van het water geleden. Even na tien ure des morgens, van den veertienden, moest het aldaar, volgens de gewone rekening hoog water zyn, doch het bleef by aanhoudendheid wassen tot omtrent een uur na den middag, wanneer het de hoogte van zes voet boven het peil van hoog water, dat men hier gemeenlijk met bestendig weder heeft, be reikte. Daarop volgde eene ebbe, welke zoo tra gelijk voortging en zoo kort van duur was, dat het water niet meer dan eenen voet zakte en das nog vijf voet boven het gemelde peil bleef staan. Men was al zoo hier, even als in onderschei dene andere plaatsen, ten uiterste bekommerd tegen den avond vloed, en het bleek dat men reden had, om zulk eene vrees te voeden, want het water wies daarbjj nog een voet en ander halve duim hooger dan het des morgens geweest was, zoodat het zeven voet en anderhalve duim boven het gewone hoog waterpeil stond. Het stroomde toen over de vloeddeuren van de buiten sluis en over de Frankenlandsche en Mathenesse dyken heen, zoodat er eene aanmerkelijke hoe veelheid waters in die polders stortte, waarbij nog kwam, dat de poort, naast de woning van zekeren Joris Hoogendam, op het Sehiedamsche Hoofd, door de kracht van het water verbroken zijnde, wegspoelde, waarna het zich door deze opening eenen weg baande, en in weinig tjjds het geheele Nieuw-Frankeland overstroomde. De djjk van Nieuw-Mathenes tusschen deze stad en Delfs- baven, brak op zes onderscheidene plaatsen door, welke doorbraken te zatnen eene lengte van 60 ellen hadden, en 2 ellen of 2£ ellen diep waren. Ook brak er in den Schinkeldjjk, een gat van 11 ellen lang, en tusschen 2 en 3 ellen diepte, beneden den kruin van den dijk, waardoor laatst- gemelde polder en Oost-Frankenland, dermate overstroomd werden, dat het water tot aan de stad vloeide, en de tuinen, gelyk ook de Plantaadje onderliepen, zoodat men er met schuiten konde doorvaren. De oudste lieden konden zich niet herinneren, zulk eene overstrooming beleefd te hebben, dewjjl het water toen 2 palm hooger was dan in het jaar 1682, en 5 duim hooger dan in het jaar 1717." Hoogwaterte Schiedam: Woensdag 1 Maart 1.34 v.m. 2.01 n.m. UIT DELFT. Bij de te s'Gravenhage gehouden examen van de nuttige Handwerken slaagden de dames A- W. Lispet. M. P. Caufferman. E. H. Bazuine- J. P. F. Kerma en H. J. Balabréga. allen van hier. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 29 Februari 1916, des namiddags 2 ure. Voorzitterde Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig zyn 19 leden. Afwezig de heerende Graaf en Briel Sasse (met kennisgeving) en Houtman. Goedgekeurd worden de notulen van de verga dering van 18 Januari jl. en verdaagd die van 8 Febiuari d.a.v. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede dat bij het col lege van B. en W. is ingekomen van Ged. Staten een schryven ten geleide van eene beschikking, waarby het beroep van A. Leeman tegen zijn aanslag in de Inkomstenbelasting, dienst 19151*16 is afgewezen; idem tengeleide van het goedgekeurde Raads besluit dd. 8 Febr. jl., tot wyziging der ge- meentebegrooting, dienst 1915, met een bedrag van f464.544.52 idem ten geleide van het besluit tot onder- handsche verhuring van een gedeelte van vak 6 in het Sterren bosch voor het seizoen 1916 aan J. Korpel voor f57.50. De heer Houtman komt ter vergadering. Van B. en W. Een schrijven, houdende mededeeling dat de heer S. C. van Waalwijk van Doorn namens zyn lastgever heeft bericht, dat deze zyn verzoek om uitgifte in erfpacht van grond aan de Oude Spuihaven intrekt. Kennisgeving. Idem schryven naar aanleiding van het adres van L. de Meijer, waarin hij opkomt tegen de handeiwyze van den directeur der Gasfabriek in zake de berekening van hem geleverd gas, met voorstel adressant te berichten, dat voor 's Raads tusschenkomst geen aanleiding bestaat. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Idem een voorstel om aan Gebr. van Noortwijk, stadsdrukkers, over 1915 eene schadevergoeding van f367.50 te verleenen, wegens stijging der papierpryzen. De heer v. d. Zee vraagt of de verhooging van tydelijken aard is. De Voorzitter antwoordt bevestigend en stelt voor, het bedrag ten laste van het Crisis fonds te brengen. De heer v. d. Hoek vindt het altyd gevaarlijk om op dergelyke verzoeken in te gaan, omdat het verband houdt met loonsverhooging. De Voorzitter zegt, dat er in het verzoek stond «mede gelet op de verhooging van het ar beidsloon". Spr. geeft toe dat er een gevaarlijken kant aan de zaak is, maar' zy is bij B. en W. breedvoerig besproken en men erkende de biliyk- heid van een tegemoetkoming. De beer v. d. Hoek zegt de opmerkingen te hebben gemaakt niet met het doel om stemming te vragen. De heer G o s 1 i n g a wyst op de buitengewoon groote styging der papierpiijzen. Be omstandig heid, welke zich nu voordoet, komt hoogst zelden voor. Alleen in zeer bizondere gevallen kan dan ook aan dergelyke verzoeken worden tegemoet gekomen. De heer Houtman zegt, dat de tegenwoor dige omstandigheden niemand ontslaat van de verplichting om een contract na te komeD. Par ticulieren moeten alle nadeelige contracten ook uitvoeren. De Voorzitter wyst nog eens op het ex- ceptioneele van het geval. De heer Kavelaars meent, dat ook de Gemeentewet toelaat op grond van billykheid in onderhavige gevallen zekere tegemoetkoming te geven. De Voorzitter verklaart, dat de vergoeding alleen gevraagd wordt wegens de verhooging der papierpryzen. De heer Lagerweij zegt, dat het contract van langen duur is en het in 1917 afloopt. Over zoo'n langen termijn als het contract is aangegaan, nl. voor 5 jaren, kan men alle gevolgen absoluut niet overzien. By de buitengewone omstandig heden, welke zich nu hebben voorgedaan, kon z.i. geen bezwaar bestaan het voorstel aan den Raad te doen. De heer mr. Kavelaars, inmiddels de Ge meentewet raadplegend, merkt op, dat de bepa lingen in de Gemeentewet meer slaan op kwyt- schelding van boete. Het voorstel van B. en W. wordt thans in stemming gebracht en aangenomen met 15 stemmen voor en 5 tegen. Idem voorstel om hun college te machtigen om van de Schied Voetb. vereeniging S. V. V. een terrein voor voetbalveld in huur uit te geven op het opgehoogde terrein langs de Frankelandsche dijk. De heer G o 1 inga geeft een nadere uiteen zetting van den huurprys, die ongeveer f350. zal bedragen. Er moet echter nog over eenige ondergeschikte punten worden onderhandeld. Na eenige opmerkingen van de heeren Schreu- der en Kavelaars over de afscheiding van het terrein, verklaart de voorzitter dat het de bedoeling is dat een vaste huursom in het contract zal worden vastgelegd. De gevraagde machtiging wordt alsnu z. h. st. verleend. Van den Burgemeester een schryven, waarby ingevolge het bepaalde bij art. 6 der verordening, regelende het afzonderlijk geldelyk beheer van de.beschikbaarstellmg van levensbehoeften tijdens de buitengewone tijdsomstandigheden, wordt aan geboden de rekening en verantwoording van het bureau voor levensmiddelen en kolen over 1915. Gesteld in handen van de financieele commissie om advies. Voorstel van B. en W. om een crediet toe te staan van f1500 ten behoeve van het Grondbe drijf tot herstel van stormschade aan de Klooiing bij de Maas. Goedgekeurd. Van den havenmeester schrijven, waarby wordt aangeboden het jaarverslag over 1916. Zal worden opgenomen in het gemeenteverslag. Vao het Raadslid C. Houtman voorstel, om de jaarwedde van den leeraar in handteekenen aan de H. B. S. gelyk te stellen met die van de an dere leeraren. Van het college van curatoren van het Gymna sium voorstel, om aan de leeraren, in het bezit van den doctorstitel, een bijzondere belooning toe te kennen. Van de commissie voor de Financiën en de Belastingen advies tot goedkeuring van de reke ning over 1915 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Overeenkomstig dat advies wordt deze rekening goedgekeurd. Van het centraal bestuur van den Nederl. Christel. Bouwarbeidersbond adres, waarin wordt aangedrongen het voorstel van den minister van Financiën, betreffende omzetting van de noodre- geling inzake de werkloosheid verzekering in een definitieve regeling, te aanvaarden. Hierop te letten wanneer de desbetreffende punten aan de orde komen. Van A. J. Bakers dankbetuiging voor zijn be noeming tot lid van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Kennisgeving. Van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond en hare onderafdeelingen adres betref- ende hongeren aftrek bij de Inkomstenbelasting. In handen van B. en W. om advies. Van de hoofdagenten van politie en van de politieagentenvereeniging «Onderling Vertrouwen" dankbetuigingen voor de herziening hunner sa larissen. Kennisgeving. Van C. van Brugge adres, houdende verzoek om eervol ontslag als onderwijzer aan school E. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag, met ingang van 1 Maart a.seervol te verleenen. Hiertoe wordt besloten. Van den Scbiedamschen Bestuurdersbond adres, waarbij adhaesie wordt betuigd aan bovengenoemd adres van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond. In handen van B. en W. om advies. Agenda. j I Gemeentewerken. 1. Voorstel van B. en W. tot benoemiog van den heer A. Drop, tjjdelyk opzichter by de Ge- meeotewerken tot hoofdopzichter bij dien tak van dienst. B. en W. deelen hierbjj ter toeiichting mede Tengevolge van het overlyden van den heer H. Wichern bestaat sinds eenigen tijd een vacature. Aanvankelijk heeft bij hen de bedoeling voor gezeten deze functie te doen vervullen door iemand, die als architect kan optreden de onder vinding heeft echter geleerd, dat meer behoefte bestaat aan iemand, die de uitvoering van een werk kan leiden en daar de oprichter A. Drop in deze zyne geschiktheid voldoende heeft bewezen, stellen zij voor, met ingang van de daKteekening van het hiertoe te nemen besluit, hem te benoemen tot hoofdopzichter. De Raad benoemt den heer A. Drop met alg- meene stemmen tot hoofdopzichter. O n d e r w ij s. 2. Voorstel van B. en W. om aan dr. W. J. Steenhuis, overeenkomstig zyn verzoek, met in- gaog van 1 September as., eervol ontslag te verleenen als leeraar in scheikunde en natuurlijke historie aan het Gymnasium en de Middelbafe Scholen. Goedgekeurd. Comptabiliteit. 3. Wijziging der gemeentebegrooting, dienst 19*5. Een ontwerp-besluit model tot een bedrag van f 1077.585 wordt goedgekeurd. 4. Wijziging der begrooting voor het Grond bedrijf, dienst 1915. De commissie voor het Grondbedrijf stelt aan B. en W. voor en deze kunnen zich hiermede vereenigen de begrootiBg voor het Greodbe- drjjf, dienst 19'5, te wyzigen en als aangegeven te verhoogen in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f1986443.21. Hiertoe wordt besloten. Inkomstenbelasting. 5. Vaststelling van kohier no. 6 der Inkom stenbelasting, dieDst 1915/1916. Het kohier wordt vastgesteld tot een bedrag van f 3180.44.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2