Binnenland. Staten-Greneraal. ^tads- en We westelijk Nieuws. Zij valt recht midden in de vijandelijke infante- ï-e. Wi;: telefoneeren, .om onzen batterijen den treffer te melden en het wordt een rondvloot van znare projectielen óver den vijand ujtg,©, stort. Zijn, toestand wordt hachelijk. Door; een kijaer ken ik zien, dat de soldaten als' verdwaast en met aarde en bloed bedekt op elkaar vallen. Wanneer de eerste golf van eten aanvul gedeci- mee;d is, is de grond met, hoepen lijken be dekt. Maar de tweede golf komt al aanzetten en tracht vergeefs door ons vuur jieen te komen. Zi; wordt teruggedreven en Opnieuw dcor ons vuur on'aekt. Opnieuw' ploegen onze projectielen 1 erschrikkelyke gapingen in hun geler,eren. Niet temin blijven, de Bodies als een leger van rat, ren, ondanks onze „marmites" (zware projec tielen), oprukken. D'an barst onze z ware artillerie in veiwoedheid los. Het geheele dal verandert in een vulkaan en de uitgang ervan is verstopt door dam van lijken. Na. een leeks van dergelijke aanvallen werd hoogte 345 in bet front van Douaumont ten slotte vermeesterd en bruiste het bloedige getij van den slag aaa den voet van .ie hoogte van Douaumont. Uier worstelde .re infanterie, in den eenen aanval na den an deren, iegen de hellingen op, cm weer weg tê lü' lte onder' het meedoogenloozd vuur van de fiarteJhe artillerie, tot ten slofte uc zevende, solt van aanvallers, het 24ste Braüdenbuig»„he regiment op dén top en in het fort, dat hem rest.-eek bracht. In d;en witgloeiend en oven kwam bat tot een orgie van bloed, een slachting zonder weerga, welke ten minste voorioopig vergt-oisch was. Het heinemde Fransche legercorps, dat evenals de Pruisische garde, altijd op het punt is, waai het gevaar het grootst is. ondernam onmiddellijk een reeks v,an tegenaanavllea en tegen den mid dag was de stelling van Drcaumont andermaal in br oden van de Fiïinschen. die met succes aan de paganzen dei Dai(schets om hen te ver jagen, het hoofd boden. Eiders hadden even krachtige tegenaanvallen de lianschen het be houd van de stellingen pij C' ampneuville en op den PeperJveuve, verzekerd." De correspondent van de „Times'' beschrijft dan verder hoe de Franschen aan het oostelijke front van Verdun wijselijk hun linie ingetrokken en de loopgraven in de vlakte ontruimd hebben en zich geconcentreerd noot en op de hoogten, die de weiden aan bun voet beheerschen. De terugtocht was volkomen vrijwillig, Zrj verge lijken hem zeil met de ont, aiming van Galiippli door de Engelschen, want de vijand had zestien uur noodig om 'te ontdekken dat de FrarioC'he loopgraven ledig waren, De Fiansche troepen houden nog den voet "van de heuvels bezet en hun aanwezigheid in het spoorwegstation van Eis doet vermoeden, dat zij op dit eogenWik nog aan den Oostkant sommige vooruitgeschoven stellingen behouden hebben. In'.usSchen doet de zware aiiulerie der Diuit- séhere gestadig' moeite om <lt stad Verdun prat te schieten. ERAN8CHE HULPKRUISER GEZONKEN 'De Fransdie hulpkruiser „Provence It", die voor het vervoer van troepen naar oilor.iki werd eebitiikt, is den 26en in het middengedeelte van de Middellandsche Zee gezonken. Volgens cle laatste berichten, zijn 296 schip- breukeling'en naar Malta gebracht en ongeveer 4(10 naar Milo, door Fransche en Engelsche pa trouille-vaartuigen (trawlers en torpedojagers), die zich, na ontvangst van de radiografische noodseinen, naar de plaats des onheils oöguven. Volgens de verklaring van Rokanowsky, af gevanrdigde van het Seine-depar(emenl en at taché van den geneialen 3tat van het leger in het (losten, is geen enkele periscoop waargeno- ien, noch vóór, noch na het zinken, tenvijl ook geen enkel spoor van een torped of een wa terzuil zich vertoonde op het ogenblik, waarop de ontploffing' plaats bad. Er werd voortdu rend waakzaam uitgezien en de bediening' der kanonnen bleef op hapr post tot op het laatste moment Ex waren ongeveer 1800 personen aan boord, de equipage inbegrepen. Het was zeer heidér weder Het schip schijnt naar een van de zip den overgeheld te zijn. Het zonk in 14 minuien. Men weet niet, oi men de vlotten, die in vol doend aantal aan boord waren, kon gebruiken. Een tiental schepen was op de plaats des on- boils aanwezig. Het reddingswerk wo.dt voort gezet. De „Proveude" is zeer waarschijnlijk een der booten van de Compagnie Générale Transatlan tique, welke op New York varen, en thans door de Fransche regeering gecharterd. Volgens een officieel communiqué van de ma- rine, zijn o* het eiland Milo 489 schipbreukelingen van het stoomschip „Provence" aangekomen. Mui verwacht nog de aankomst van 85 anueren, dia zich aan boord van een patrouille-vaartuig be virulen. Het aantal der overlevenden zou dus thans 870 bedragen. OP DEN BALKAN. S a 1 o n i k L Generaal Moschopoulos, de Grieksche opper bevelhebber te Saloniki, zeide in een interview in verband met zyn kortgeleden gebracht bezoek aan de Engelsch-Fransche stellingen, dat de door de geallieerden opgeworpen verdedigingswerken prachtig waren. Hg stond verbaasd over de won deren, die hun ingenieurs tot stand hadden ge bracht. Jn drie maanden verrichtten zij werk, dat anders twaalf maanden zon kosten. Als gevolg hiervan is "Saloniki heden ten dage volkomen veilig voor iederen aanval van de zjjde der Bulgaren of der Duitschers. Elk offensief, dat door hen beproefd werd, zou stuiten op stalen borstweringen. Alle werken zijn uitgevoerd vol gens de laatste gegevens der militaire weten schap. Saloniki wordt naeer en meer één van de sterkste versterkte kampen van de wereld. Sprekende over de relaties van Griekenland met de Entente, zeide Moschopoulos, dat het hem zeer veel genoegen deed, dht die relatie? hoe langer hoe vriendschappelijker werden bij hoopte, dat alle misverstand zou worden opgeheven en dat de traditioneele banden, die de Grieken en de geallieerden verbinden, zouden versterkt wor den. KoniDg Constantyn had hem telegrafische instructies gegeven, om den geallieerden alle mogeljjke faciliteiten te verleenen betreffende he4 transport van troepen, munitie en levensmiddelen. Generaal Moschopoulos heeft aan den opper bevelhebber van de Engelsch-Fransche troepen doen weten, dat zyn instructies samenwerking beoogden. Volgens een correspondent van de «Corriere della Sera" strekken de versterkingen by Saloniki zich uit over een afstand van 60 kilometer eD zyn zij van ongeveer 1500 kanonnen voorzien. AMERIKA EN DUIT8CHLAND. Ir. een kabinetsraad is gister de D'uitsche me morie bespraken. Besloten werd, de nadere in lichtingen af te waditen, die van Berlijn onder leg zijn, omtrent de De weerde instmciios aan Engelsche koopvaardijschepen om duiknooten aan te vallen. Later is' meegedeeld dat dé Vereenigd" Staten hun standpunt zullen handhaven en Duitschla'iul verantwoordelijk zullen stellen warmee.* dat standpunt niet in acht wordt zenome r ALLERLEI NIEUWS. Het totaal aantal der Servische en Montene- grijnsche gevacueerde troepen bedraagt tot op heden 152.000 van wien 135.000 zich op de Korfoe bevinden. -Bij keizerlijk besluit z(jn thans ook de solda ten van den trein-dienst gehouden, voor een keuringsraad te verschijnen. Zij zullen naar het front gezonden worden, indien zy geschikt voor den gewapenden dienst worden bevonden. —De „Lokal-Anzeiger" kondigt aan dat de abon nementsprijs van heden af met 25 pfenning per maand wordt verhoogd. Ter verklaring wordt o.m. aangevoerd„De papierprijzen zijn ont- zageljjk gestegen. Drukinkt is nog slechts te gen hoogen prijs te verkrijgen, Het noodige metaal en alle 'andere materialen kosten een veelvoud van den normalen pry's. De oorlogs verslaggevers en de telegrammendienst verslin den vermogens. lieden bestaande, staat zeer ten achter by dien van andere landen. Spr. bepleit een democra tiseering van ons geheele diplomatieke beleid. Spr. zou wenschon, dat een comité van advies uit do verschillende partyen den Minister ter zijde stond, als reeds in sommige andere landen het geval i3. Spr. hoopt, dat de Regeering de Amerikaansche poging om een conferentie van neutrale staten te doen bijeenkomen zal steu nen. De heer Van der Feltz wijst er op, dat ondanks de verklaring van de Regeering. dat er geen geheim verbond tusschen Nederland en Duitschland bestaat er toch nog waarde wordt gehecht aan die bewering afkomstig van de „Telegraaf". Spr, hoopt dat de Minister van Buitenlandsche Zaken nog eens openlijk de be wering zal tegenspreken. De heerD'AumalevanHardenbroek brengt hulde aan den heer Van Vollenhoven voor hetgeen hij den laatsten tijd voor ons land heeft gedaan. De Min. van Buitenlandsche Zaken de heer Loudon, beantwoordt de sprekers, Over een reorganisatie van het diplomatieke en consulaire corps heeft hy zich reeds vroeger uitgelaten. Bij benoemingen vraagt hij niet naar bepaalde kringen, doch naar bekwaamheid, tact en men- schenkennis. Over zijn standpunt ten aanzien van de po ging in de Amerikaanschen Senaat om te komen tot een conferentie van neutrale staten kan spr. zich thans niet uitlaten. Het is hem aange naam hier openlijk te kunnen uitspreken, dat er nooit sprake is geweest van een geheim of openiyk verbond tusschen Nederland en Duitsch land. De begrooting wordt daarna aangenomen. Aan de orde is de begrooting van Justitie. De heer Bosch v an Ou d-A m el isweerd hoopt dat de Minister het daarheen zal leiden, dat het Openbaar Ministerie zich geheel zal kunnen wijden aan datgene wat zijn eigenlijke taak is niet meer met allerei andere arbeid zal worden lastig gevallen. Nu heeft het O, M. dikwijls onvoldoenden tyd de strafbare fei'ten op te sporen en zich behoorlijk voor te bereiden Daarna de regeling van het notarisambt be sprekende maakt spr eenige opmerkingen be treffende de handhaving van de tucht, erkennen de, dat over het algeneen de notarissen hier te lande zeer betrouwbare lieden zijn, De vergadering wordt verdaagd tot Woens dag 11 uur. „De Mecklenburg." Reuter seint uit Louden: Eenige passagiers van de «Mecklenburg" zya gisterenavond uit Deal alhier aangekomen. Het waren Nederlanders en Belgen. De passagiers werden bij hun aankomst te Londen door twee vertegenwoordigers van de «Zeeland" ontvangen, die hun nachtverblijf moesten bezorgen. Onder de schipbreukelingen waren enkele zeer jonge kinderen. Eokelen van hun klaagden alleen nog over de gevolgen van den schok. Een passagier zeide, dat er aan boord van de «Mecklenburg" geen paniek was geweest. De redding werd snel volvoerd. Het schip zonk in ongeveer 40 minuten. De passagiers die te Londen aankwamen, hadden alles verloren. Onze gezant te Bome. Hr. Ms. gezant te Rome, mr. Van Weideren baron Rengers. die in verband met de ziekte en het overlijden van zyn vader nog hier te lande vertoefde, bevond zich gisteren te 's-Gravenhage, en bracht een bezoek aan den minister van Buitenlandsche Zaken in diens kabinet. De oorlogswinstbelasting. Dezer dagen werd door ons onder voorbehoud gemeld, dat in het ontwerp oorlogswinstbelas ting zou worden voorgesteld eeu heffing van 25% van de gemaakte oorlogswinst. Dit bericht kan worden bevestigd, onder bijvoeging, dat het de bedoeling is, daartoe de over 1915 be haalde winst te vergelijken met de winst over 1913. Zoowel vennootschappen als particuliere personen, die oorlogswinst gemaakt hebben, zullen volgens het wetsontwerp, dat thans by den Raad van State is, onder de nelasting vallen. Opheffing uitvoerverbod ingetrokken. By Kon. besluit van 26 Februari, is voorzoo- vei zulks niet reeds is geschiedt, de tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van koffie, toegestaan bij Kon. besluit van 12 Aug. 1914, Staatsblad 409, ingetrokken. Tweede Kamerverkiezing. Dé uitslag der gisteren gehouden stemming voor de verkiezing' van een lid v^or de Tweede Kamer, vacature-Graaf van Bylandt, is. dat ge kozen is de heer J. R. S no eek Iienckèmans (Chr Hist), die 5737 stemmen verwierf De lieer J. Esmeijei (vrijz.-dem.) verkreeg 4005, de heer K v. Trigt (S. D'. A. P.) 554 Memmen. Totaal waren uitgebracht 10.413 stemmen, waarvan 117 van onwaarde. Coupon betaling. De heeren Adolph Boissevain Co. deelen mede, dat zij nog geen definitieve instructies uit New York hebben ontvangen omtrent de gewoonlijk te hunne kantore betaalbare Maart - coupons. Deze instructies kunnen hun echter eiken dag bereiken. EERSTE KAMER Vergadering van Dinsdag 29 Februari. Aan de orde is de behandeling van de St.aatsbeg rooting 1916. De heer Edo Bergsma bespreekt de smok kelarij. Spr. zou wenschen, dat de in beslag genomen goederen niet meer in de plaats zelve behoefden te worden verkocht. Wat den clandestienen verkoop van sterken drank betreft, acht spr. herziening der Drankwet gewensent. Spr. wijst op de dalende cy'fers van het drankgebruik, ten gevolge van de jongste accijnsverhooging en zou wenschen dat de hoo- gere opbrengst zou worden besteed aan de drankbestrijding. Ten slotte dringt spr. aan op een spoedige leeniging van den nood der gemeenten, die zeer hoog is gestegen en wijst in deze op de regeling in België. De heer Van Lamsweerde bespreekt de invordering der belastingen, speciaal het feit, dat in de praktijk voorkomt, dat men iemand doet betalen voor gelden, die van een ander zijn, spreker doelt op degenen, die gelden van minderjarigen beheeren en geeft eenige voor beelden. De Minister van Financien, de heer Van G ij n, beantwoordt de beide sprekers Wat de smokkelwaren betreft, vaak worden de aange houden goederen buiten den verboden kring verkocht, doch niet altijd is dat mogeyk. Met kracht wordt de smokkelarij bestreden, o a. met behulp van geschikte militairen. Ook zal spoe dig een ontwerp worden ingediend om premiën toe te kennen voor aanhoudingen. De drank bestrijding gaat spreker zeer ter harte Met Lloyd George is spr. het eens. dat een lagere opbrengst van den Drankaccijns door minder verbruik als een zegen is te bescnouwen. Hoogere ac cijns doet het gevaar van ontduiking weder toe nemen. Wat den nood der gemeenten en de regeling in Belgie betreft om de gemeenten aan goedkoop geld te helpen, daaraan kent spr. in de praktijk weinig waarde toe. De heeren Bergsma en VanLams- weerde repliceeren, waarna de Minister du pliceert. De begrooting wordt z. h. s. aangenomen, evenals die voor onvoorziene uitgaven. Het ontwerp, houdende verbodsbepalingen betreffende het bereiden van alcoholische vloei stoffen, wordt z.hs. aangenomen. Bui tenlandsche Zaken. Aan de orde is de begrooting van Buiten landsche Zaken. De heer v. Kol. bespreekt het Oranje boek enfde tentoonstelling te San Fransisco. Daarna bepleit spr. een algeheele reoganisatie van onzen diplomatieken en consulairen dienst. Onze consulaire dienst, meest uit onbezoldigde Het consenten-vraagstuk. Er heeft zich een eigenaardige kwestie voo: gedaan met den uitvoer met consenten. Iemand te Rozendaal, die regelmatig en véél boter uitvoert "en daarvoor immer de, volgens de wettelijke voorschriften heno-odigde consenten heeft, had verleden week wederom eén waggon boter ter expeditie aan het1 station aldaar gereed staan. Even voor bet vertrek van den trein eöhter, kw in de opperwachtmeester der marechaussee t.e Hozend aal de boter, welke zich in dien wag gon bevond in beslag nemen. 'De eigenaar van de boter wendde zich eerst telegraph isch tot den Minister van Handel, Land bouw en Nijverheid van wien hij tot heden geen antwuoid mocht ontvangen. Vervottgens verzekerde hij zich de hulp. van een rechtskundig raadsman, die daarop een onderhoud mei den officier van justitie te Breda had. Het ichant, dat de inbeslagneming in ver hand staat met een Arrest van den Hoogen Pa;ad dd, 22 Nov. 1915, Weekblad 9892, volgen, hetwelk alleen' de Minister van Oorlog bevoegd is, tol het verleenen van consenten, zoodat, alle d«or den Minister van Handel, Landbouw en Nijverheid verstrekte consenten, onwettig' en du,- waardeloos zouden zijn. ■Alsdan is de eigenaar het door hem voor het ve'krijgen der consenten, betaalde geld, niet joteen kwijt, doch maakt hij zich bovendien «van smokkelen schuldig. Re rechtskundige raadsman beeft zich thans eveu-ens tot den Minister van Handel, Lahd- liouw' en Nijverheid gewend, evenwel tot nu ook zonder gevolg:. Het Kon. besluitt, waarbij de Minister va.n Oo.h g belast wordt met het verstrek, en van consenten is van 28 Augustus 191.4, Staatsblad 132. L.j de verzending' waren ailc formaliteiten in acht genomen, en de papieren, verzending en verzegeling' waren goedgekeurd door de amb tenaren der douane. Doch niettegenstaande dit alles, werd die zen ding op Jast van den officier van justitie te Roosendaal aangehouden en op last van dezen werd de boter verkocht. 1 T. en dit geschied was, kwam 5e order van den Minister van Landbouw, tot het vrijgeven v 19,11 zending, het beste bewijs, dat er op do zending; niets' viel aan te merken. In tusschen is het Rijk, doordat de boter ver kocht is, verplicht den ooxspronkelrjken afzender eenzelfde hoeveelheid boter te ve strekken, onzer inziens een sdvadepostje van pl.m. f600. (Msh Gouda. De centrale R. IC. kiesvreeniging in het Sta- tendistrict Gouda, heeft naar het «Huisgez." meldt, besloten, de door de andere rechtsche kiesvereenigingen te stellen candidaten over te nemen en geen eigen candidaat te stellen voor den open komenden zetel van mr. Van ldsinga (chr.-hist Volkabadhuis. In de week van 20-26 Februari 1916 werden genomen 520 baden. Ie klas kuipbaden 34, regenbaden 382e klas kuipbaden 101, regenbaden 337; 5 ets. kinder baden 10. Gemeentelijke Vischverkoop. Morgenavond zal aan de tentjes Broersvest en Wilhelminaplein worden verkocht Kabeljauw 16 ets. p. pond. Schol a 16 De verkoop zal te ongeveer 5 uur aanvangen. F Vervroegde winkelsluiting. De openbare vergadering, uitgeschreven door het comité voor vervroegde winkelsluiting, was slecht oezocht. Eenige raadsleden woonden de vergadering bij. De heer Hagendoorn opent de vergadering en deelt o. m. mede, dat reeds ruim honderd win keliers op de lijsten voor vervroegde winkel sluiting hebben geteekend. De heer Th. J. H. Mouwens zegt, dat ver vroegde winkelsluiting door samenwerking van de drie categorièn, winkeliers, bedienden en koopers eenvoudig zou zyn te verkrijgen. Van het publiek is echter weinig medewerking te verwachten. Waren de winkeliers eensgezind, dan zou het vraagstuk eveneens spoedig zyn opgelost. De concurentievrees is echter het grootste struikelblok Een verordening regelende de winkelsluiting te vei krijgen is dan ook het doel van deze bijeenkomst. Een wettelijke regeling ondervangt het concunentiebezwaar. De winkeliers zullen ei- geen nadeel van hebben, de bedienden zouden ei verkol ting van arbeidsduur door krijgen, en de koopers zullen er spoedig aan wennen. Spr- memoreert de verschillende tegenwerpingen die gewoonlijk door de winkeliers worden aangevoerd. Sor. hoopt, dat de tegenstanders hedenavond zich niet onbetuigd zullen laten maar met hun bezwaren voor den dag zullen komen. De heer W. C. Uittenbroek zet uiteen, dat vervroegde winkelsluiting een nationaal belang is, omdat daardoor zuilen worden verkregen betere arbeidsvoorwaarden voor het winkelper soneel en dat de winkeliers meer gelegenheid hebben om zich met de belangen van hun gezin bezig te houden. Het particulier initiatief is niet by machte vervroegde winkelsluiting te brengen, daarom moet langs wettelyken weg worden ingegrepen. In die landen waar vervroegde- - 59

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2