Binnenland. Staten-Generaal. stads- en Bewestelyk Nieuws- overeenkomst, waarbij zyc troepen en die van Amerika de bandieten aan beide van de grenzen zouden vervolgen, •Men twjjfelt er te Washington geenszins aan, dat de bloedige strooptochten, die door de Mexicanen onder Villa in de Vereenigde Staten werden on dernomen, slechts geschieden op aansporing van de Duitschers. Maar de Amerikaansche regeering zal niet toestaan, dat men zich van de Mexicaan- sche crisis zou bedienen om de aandacht van de Europeesche situatie af te leiden. AMERIKA EN DUITSCHLAND. Oe sNew York Heralds meldt, dat Lansing by Bernstorö een formeel protest heeft ingediend tegen de torpedeering van de Noorsche bark »Silius«, aan boord waarvan zich zeven Amerika nen bevonden. De »Silius« was noch voor verdediging noch voor een aanval bewapend. ALLERLEI NIEUWS. De Daily Maik verneemt uit Odessa De Bulgaarsche grenswacht bij Rahóvo heeft op een Roemeensch schip gevuurd dat in het Roemeensche gebied bezig was in een lichter over te laden. Een Oostenrijksche kanonneerboot gelastte het schip naar de Bulgaarschen oever, te komen. Toen het dit weigerde, beschoot zij het schip. De Roemeensche troepen antwoordden. Er zyn aan weerskanten vele verliezen geleden. De lord-mayor presideerde te Londen een belangrijke meeting in Mansionhouse, ter verster king van de zoogenaamde ustryd voor rechu- beweging. Het doel van deze beweging is oppo sitie te voeren tegen bet sluiten van een ontijdigen vrede en den geest van ofTervaaidigheid in het volk aan te kweeken, totdat de overwinning voor de zaak der menschelijk zal zyn verzekerd. Er werd een schryven voorgelezen van Balfour, waarin verklaard wordt, dat deze beweging zijn warme sympathie heeft. De lord-mayor zeide, dat het volk de groote idealen, waarvoor het den strijd voert, voor oogen moet houden. Het was een steun voor de soldaten te weten, dat de beste van alle mannen en vrouwen van alle standeD aan het doel van den oorlog het grootste gewicht toe kenden en hun een volledigen overwinning toe- wenschten, De bisschop van Winchester verklaar de, dat, hoe afkeuringswaardig de oorlog in het algemeen is, een zoo grootsche strijd als de hui dige, indien voortdurend de verheven dingen, die op het spel staan, bet volk voor den geest zwe ven, een zegenrijke erfenis voor de volgende ge slachten zal nalaten. Naar men verneemt is staatssecretaris Tir- fortz sedert eenige tijd ongesteld. Zyn werkzaamheden worden door den oudsten diènstdoenden officier waargenomen. De militaire krijgsraad der geallieerden is saamgekomen in het 1'ranse lie hoofdkwartier. Rusland is daarbij vertegemvooidigd dooi ge neraal Galinsky, Italië door generaal Por ra, En geland door een generaal van dcc genei-alen staf. Deze krijgsraad dient tot vooreereiding van het wedt van den grcroten iaad> der geallieerden, die bijeen zal komen tegen het einde dezer maand. 1\joigjens verkregen inlichtingen wordt ver wacht, dat de oogst in Hongarije tengevolge van de overstroomingen zeer slecht zal zijn. Davignon, oud-minister van buitenlandsühe zaken van België en onlangs benoemd tot minis ter van den gezondheidsdienst, is gisterochtend te Nizza, waarheen hij ziclh had begeven om rust te nernen, overleden. Davignon is lange jaren kamerlid voor Ver- viers geweest en de laatste 10 jaar minister. Hij is 67 jaar geworden. De „Zaandyk". Volgens ontvangen berichten is de »Zaandyk" drijvende gebleven en dus niet als verloren te beschouwen. De geheele bemanning is gered. Maatregelen zijn genomen, om hen waarschijn lijk heden naar Nederland te zenden. Het sghip was voor f800.000 verzekerd door firma R Mees Zoonen op Rotterdamsche beurs - polis. De lading graan van de regeering was ge woon verzekerd, niet tegen molest voor f400.000. De heffing-ineens. Gister vergaderde de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer wegens het wetsvoorstel van de heeren Bos en andere vrijzinnig-democratische leden tot heffing eener buitengewoone belasting tot dekking van de oorlogsuitgaven. Ook vergaderde nogmaals de commissie van rapporteurs over het leeningsontwerp, vermoede lijk in verband met het ingekomen amendement- de Geer over dit ontwerp. Oisterwyk. Men meldt uit Oisterwyk Gisteren is aan de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland overgedragen bet landgoed Groot Speijck, waardoor de toch reeds zoo schoone en groote bezitting dier ver eeniging eene zeer gewenschte uitbreiding heeft gekregen. Naar we vernemen, hebben de Amsterdamsche varkensslagers in hun vergadering van gisteravond besloten, geen varkens aan te koopen noch te slachteD, zoolang er geen voldoende regeerings varkens worden aangevoerd. Men was tot dezen represaillemaatregel wel genoodzaakt, daar het toch niet zou aangaan den prijs van het varkeDsvleesch nog meer te ver hoogen en dat wel met een aanzienlijk percen tage. Te Groningen en te Rotterdam werden be sluiten in denzelfden geest genomen. Katholiekendag in het Bisdom Breda. De Kalhohekendag in het Bisdom Breda, welke in 1914 tengevolge van het uitbreken van deD oorlog werd uitgesteld, zal in het najaar van 1916 gehouden worden te Roosendaal. Curasao en de Katholieken. iDie Siooiaiistische heer Kleerekoper heeft, be- hailve veel andere baantjes, ook de stiel via Westindisehe specialiteit ter hand genomen. Hoe zeer hij speciaal met Curasao op de hoogte is, hebben npi scheldpartijen op het katholiek on derwijs daar ginds bewezen. De liberale heer de Meeseer heeft daar inder tijd ook wat aan meegedaan. Maar sinds de eveneens liberale heer Krans dat onderwijs* hoog verhief, heeft de heer de Meester een toontje lager gezongen. De heer Kleerekoper heeft het zoover nog' niet kunnen brengen. Misschien dat hij thans tenminste gaat terugkrabbelen, nu ook een i. ij. n e r geestverwanten de loftrompet over Curasao, de katholieke geestelijkheid en haar onderwijs steekt. De heer van Kol, die wat ruimer van hart is dan zijn partijgenoot, heeft in ue Eerste Kamer- de smet, door den heer Kleerekoper op 't Cu- ra<;aosehe onderwijs geworpen, weggewasschen. Inderdaad merkwaardige woorden sprak de so ciaal democratische senator, welke .we hier uit j de „Handelingen" willen overnemen. De heer v. Kol zei dan: „Het moet erkend worden, dat ia Curasao de economische vooruitgang in menig opziciht te danken was aan de hulp van Katholieke priesters, die met gerote toewijding daar deeds werkzaam waren. Een van de voor naamste leideris op dit gebied was genoemde pater Eeuwens, die er op geve..en heeft, dat de cactus, de zoogenaamde „Cadoesjen", die men overal langs de .verkeerswegen .vindt, zeer geschikt is o.a,. om er papier uil te be reiden, veekoeken, alcoholpannen, linoleum, ja zelfs suiker. Indien men er nu tce over ging den raad, door dien pater gegeven, te volgen en deze cactussoort aiom op de kale heuvelhellingen ging planten, terwijl er dan tevens een deskundige moest wezen, die in een klein laboratorium allerlei onderzoekin gen deed over de wijze om uit deze piant de meeste vooxdeelen te trekken, dan zou in die richting ook weer een flinke sprong voor waarts kunnen worden gedaan. Ook en hier sta ik tegenover een enkele mijlner geestverwanten aan de overzijde wat het onderwijs betreft, kan veilig' de omstandigheden in aanmerking genomen en zijn eischen niet onbillijk hoog' stellende in verband met de kosten een woord van dank aan de Katholieke geestelijkheid wor den uitgesproken. Op hel cogenblik zitten er en dit is groolendeels aan hun bijzon der onderwijs-te danken 11.5 pet. van de inwoners op de schoolbanken, lei-w\ï dit percentage in Nederland, dat ten deze na tuurlijk een grooten voorsprong- neeft, slechts 16 5 pet. bedraagt. De kosten van het onder wijs zijn er laag." Zal het nu uit zijn met allerlei laf gepraat van specialiteiten, die van ie Kolonie niets afweten en slechts voortborduren op het brod- delweik, dat hun door een of anderen vijand der kolonie of kleinzieligen anti-elericaal in han den wordt gespeeld? We hopen het, maai gehee! genist zijn we er nog' niet op. Als de socialistische partijharte- tocht opvlamt, wordt het duister voor de waar heid. In elk geval de woorden van den heeir van Kol liggen daar en zullen blijven spreken. Zulke tegenstanders kan men eeren om hun royale houding. V arkensvleeschpolitiek. Door het bestuur van den Amsterdamschen Varkensslachtersbond is in verband met de plot selinge staking van dep regeeringsaanvoer reeds gister beraadslaagd. De bedoeling van het bestuur is, zooveel mogelyk te vooikomen, dat het publiek van de plotselinge prysverhooging de dupe wordt. Onderwijzers en vrye huwelijken. 'Die afdeeling' Amsterdam van den R. K. Open baren Onderwijzersbond heeft dezer dagen ver gaderd en de volgende motie aangenomen „De afdeeling Amsterdam Van den Bond van R. K. Openbare Onderwijzers in het aartsbisd om Utrecht en het bisdom Haarlem: „overwegende, dat door de actie in zeker gedeelte der pers en in .bepaalde .kringen de schijn wordt gewekt, alsof alle openbare onderwijzers sympafhiseeren met het bekende adres van den Bond van N. 0. „Spreekt als haar oordeel uit, dat de onderwij zer, die een „vrij hujwelrjk" sluit, uit de open bare school geweerd moet worden; „en geeft haar scherpe afkeuring te kennen over een houding) in dezen als die van den Bond van Ned. Ond." Uuurte-toeslag. Het Comité der samenwerkende Rijksambtena ren en Beambten-organisaties, vertegenwoordi gende ongeveer 14000 leden, heeli Zaterdagavond te Rotterdam in, het. Grand Café Restaurant Suis se, eene conferentie gehouden met de I ij dat Co mité aangesloten vereeniigingen ter besprek'ng van het door de Regeering dezer dagen inge diende wetsontwerp* betreffende den duurtetoe- slag voor de rijkswerklieden en beambten. Vertegenwoordigd waren 15 vereenigingen. Na gehouden besprekingen, waarbij werd uitgespro ken de groote teleurstelling ovei dat wetsont werp, werd met algemeene stemmen aangeno men aan de Regeering te verzoeken: lo. dat de in het wetsontwerp belichaamde grenzen worden verhoogd elk met oen bedrag van t300; 2a dat de toeslag wonde toegekend over de door de Regeerimg voorgestelde bedragen; ''e. dat de toeslag' worde berekend naar 8 pet. met vasthouding van den in dat wet'ontwerp vas tgelegden kindertoeslag 4o. dat de kostwinners in denzelfden term vallen als de gehuwden; 5o. dat aan de ongehuwden worde toege kend de helft van den te verleenen toeslag; Go. dat het geregeld in 's Rijks dienst niet in vasten dienst zijnd personeel valle in den te veileeneh toeslag; i 7io. dat de uitkeeting van den duurtetoeslag geschiede bij de uitbetaling van het salaris. Een adres in dien zin zal' dooi- het Comité on verwijld bij den Ministerraad en bij ie Tweede Kamer der Staten-Generaal worden ingeuiond. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag '14 Maart. Besloten werd Dinsdag te half 12 afdeelings- onderzoek te houden, o.a. van de oorlogswinstbe- ïasting en de suikerbelasting voor Indie. Morgen te half 12 openbare vergadering ter bespreking van maatregelen tegen verkoop van schepen. Het wetsontwerp tot het aaDgaan van een oorlogsleening van 125 millioen werd zonder stemming aaogenomen eveneens het wetsontwerp tot vrijstelling van successierecht voor de verkrij ging van de collectie oud-Delftsch aardewerk uit de nalatenschap van jonkvr. Stuers douar. Jhr. Loudon. De heer Snoeck Henkemans, kamerlid voor district Apeldoorn, werd beeedigd. De vergadering werd te halt één verdaagd tot morgenochtend half twaalf. Verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee. Vervolg.) Verder werd opgemerkt dat het voorstel om de Oude Maas in den Waterweg te leiden vol komen overeenstemt met het advies van de bij K. B. van 4 April 1896 benoemde commissie voor de zeevaart van Dordrecht en dat de mi nister in rijn schrijven van 17 l>ec j 1. aan het gemeentebestuur van Rotterdam heeft medege deeld, dat, hoewel overwogen wordt op welke wijze de toegang van uit zee naar Dordrecht zal kunnen worden verbeterd, daaromtrent nog geen bepaald omlijnde plannen zijn vastgesteld. In verband hiermede zou men gaarne vernemen, of de rezeering bii het doen van haar voorstel ook geleid is door den wensch om den weg van Dordrecht naar zee te verbeteren. Tegenover deze beschouwingen werd door anderen oa. opgemerkt, dat het onjuist is te zeggen, dat bij de verbetering van den water weg steeds een vaste lijn is gevolgd. Daarbij is daarentegen een voortdurend tasten en zoeken waar te nemen geweest hetgeen door deze le den nader werd uiteengezet Ter zake van de doorgraving van Rozenburg eene staatscommissie te benoemen achtte men niet gewenscht. Voorts werd door sommige leden aangevoerd, dat de stormvloed van 13—14 Januari een nieuw bezwaar tegen de vastgestelde verdieping van den waterweg op den voorgrond heeft gebracht. Betoogd werd dat reeds vroeger gebleken ls hoe de verdieping van den Waterweg en het daardoor veroorzaakte binnenkomen van meer zeewater versterking van de dijken noodig heeft gemaakt. Sommige leden meenden dat eene verdere verdieping van den Waterweg hoogst bedenke lyke gevolgen zou hebben. De minister van waterstaat heeft zoo werd opgemerkt in zijn antwootd op het Voorl Verslag der Eerste Kamer betreffende de waterstaat-begrooting medegedeeld dat er alle reden bestaat naar aanleiding van de hooge waterstanden die 13/14 Jan. zijn voorgekomen, een onderzoek in te stel len omtrent de vraag welke maatregelen in verband daarmede noodig zijn tot keering van hooge stormvloeden, alsmede welke maatregelen in aanmerking kunnen komen om mogelij e verhooging van de waterstanden bij stormvloe den op het oostelijk gedeelte van den Water weg te overkomen. Men meende dat de uitslag van dit onderzoek behoort afgewacht te worden, voordat omtrent eene verdere verdieping van den waterweg een beslissing wordtgenomen. Anderen waren geens zins overtuigd dat uitvoering van de plannen der regeering voor de dijken nadeelige gevolgen zou hebben. Overigens behoorde naar hun meening bij de quaestie van de verbetering van den waterweg vragen betreffende de waterkeering buiten be spreken te blijven- Voor de dijken hebben d« waterschappen en het prov. bestuur te zorgen en die zorg behoort niet overgebracht te worden bij de Staten Generaal. Door het gemeentebestuur van Rotterdam zijn in verband met de aan de gemeente gevraagde bijdrage, aan den min. van waterstaat een vier tal wenschen kenbaar gemaakt. De minister heeft geweigerd daaromtrent eenige toezegging te doen of zelfs daarover in onderhandelingen te treden. Sommige leden noemden de houding van den minister hooghartig en meenden dat hij tegen over de gemeente meer tegemoetkoming had behooren aan den dag te leggen, waar de wen schen der gemeente geenszins ongepast waren en haar aanleiding worden in de belangrijke bijdrage, welke de minister van haar heeft ge vergd. Men sprak de hoop uit, dat de minister alsnog bereid zou worden bevonden aan de wenschen der gemeente te gemoet te komen. Andere leden konden zich met de door den minister tegenover het gemeentebestuur aange nomen houding vereenigen. Het kwam bun zonderling voor, dat van de zijde van het ge* meentebestuur, dat vroeger van coulante be handeling van zaken zoo vaak blijken gaf, thans allerlei bezwaren worden geopperd, nu de regee ring bereid is millioenen uit te geven tot be vordering van den Rotterdamschen handel. Inzonderheid begreep men niet, hoe het ge meentebestuur er toe k*am bii deze gelegen heid de wettelijke regeling betreffende eten aan leg van havens in de rivieren ter sprake te brengen en hoe het kon spreken van de kosten der diephouding bij de stad, waar het baggeren plaats vindt ter voorziening in de behoeften der gemeente aan zand. Voorts werden opmerkingen gemaakt ten aanzien van de voorgestelde bepaling dat tot de uitvoering der werken voor de verbetering van den Waterweg niet zal worden overgegaan dan nadat telkens de naaste belanghebbenden zich hebben verbonden een derde der kos ten te dragen. Eenerzijds werd betoogd, dat het eonditioneele karakter der bepaling het onzeker maakt of en in hoever tot den aanleg der voorgenomen wer ken zal worden overgegaan, anderzijds werd be toogd, dat tegen het eonditioneele karakter der bepaling geen bezwaar bestaat. Voorts werd o.a. door eenige leden aangedron gen op het vervangen van den eisch tot het verlenen eener bijdrage door de gemeente, door de vaststelling van eene regeling, volgens wel ke aan den staat een deel der door de gemeen te wegens het gebruik harer havenwerken geheven retributies zou worden uitgekeerd. Verder werden tegen de opneming der be paling omtrent werken voor de landsverdediging door eenige leden dezelfde bezwaren geopperd, als ten aanzien van dezelfde bepaling zijn ver meld in het Voorl. Verslag betreffende het O. tot verbetering van het Noordzeekanaal. Anderen verklaarden met het wetsontwerp niet te kunnen medegaan indien de bepaling daar uit verviel. Gemeenteraad. Vegadering van den Raad der gemeente Schie dam op Dinsdag 21 Maart 1916 des namiddags 2 uur ten Raadhuize. Bevolking. Het maandelijksch bevolkingsoverzicht geeft aan: 31 Januari 19i6 aantal zielen 36U62 Geboorten 90 Vestiging 218 308 Overlijden 43 Vertrek 156 199 Alzoo een vermeerdering van 109 Bevolking op 29 Februari 1916 36171 Voltrokken werden in de afgeloopen maand 1^ huwelijken. Gemeentelijae Vischverkoop. Hedenavond zal aan de tentjes Broersvest e0 WiltiblminapleiD worden verkocht: Kabeljauw ft 17 ets. p. pond. Schol a 16 Wyting a 12 De verkoop zal te ongeveer 6 uur aanvange0, St. Vincentiusvereeniging. In het Vereenigmgslokaal aan de Lang6 Nieuw3traat hield de St Vincentiusvereenigi0£ gisteravond haar jaarvergadering, welke ook toegankelijk was voor begunstigers en belang' stellenden. Aanwezig waren behalve de lede0 der vereeniging de hoogeerw. heer deken, vel6 geestelijken, de eerw. broeder Overste, de eeri"?- BroéOers en eenige belangstellenden. Na opening der vergadering op de gebruike lijke wijze sprak de voorzitter van den Bijzon deren Raad een welkomstwoord. Vervolgen6 werden de verslagen uitgebracht der drie par°' chiale'conferenties. De met zorg samengesteld6 verslagen legden getuigenis af, dat in alle dez6 conferenties de regelen der vereeniging trou^ worden gevolgd en dat gewerkt wordt met liefde en toewijding in den geest van Ozanam, vó# alles beoogend eigen heiliging en beschouwend zich zelve als de dienaar der armen. Uit dc verslagen der bijzondere liefdewerken vernatn6" wij nadere bijzonderheden omtrent de exploitaD6 van het St. Liduinagesticht. De kapel gerestaureerd en van nieuwe banken voorzie0, In treffende woorden herdacht de rapporteur de plechtigheid van de Intronisatie van het God' delijk Hart in het gesticht. Het liefdewerk der kinderbescherming strek1*; in het afgeloopen jaar zijn bemoeiing uit ov6 42 kinderen, waarvan 35 werden uerpleegd gestichten en de anderen bij particulieren. De afdeeling „Elders Verpleegden" heeft zorgen voor 13 mannen, 8 vrouwen en 24 ki0 deren. Ook werd verslag uitgebracht over het l*6 dewerk der begrafenissen. Waar de St. Vine611

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2