Binnenland. Staten-treneraal. Hadss- en Gewestelijk Nieuwe. in hftt k6i20Tr^k te hooien krijgt, in minder hooge kringen I" Do gezant voegde hieraan toe; „Ik haal verlicht adem sedert de weinige uren. die ik nu te Parijs ben. tk vind hier een oprecht, schrander volk, zeker van de overwin ning1. Welk een treffende tegenstelling tusschen deze kalme opgewektheid en de stemming in de officieel© kringen te Berlijn!", Canada heeft machtiging van bet Engelsche departement van oorlog verkregen om in Canada rekruten voor het vliegkorps te werven. Een aantal vermogende mannen, onder leiding van kolonel Hamilton Merrifcl, richten een Canadees Ji vliegverbond op, dat vliegscholen zal stichten ir> de voornaamste centra van Canada. Men meldt uit Oldeuzaal: Naar wij vernemen bestaat hij de Duitsche regeering het voornemen een einde te maken aan de vrije concurrentie hij den invoer van vee, vleesch en vleeschwaten rrt he! buiten land. Zulks zou geschieden op verzoek van de centrale inkoopcommissie aan wie in dezen het monopolie zou verleend worden. Uit Berlijin wordt gemeld, dac admiraal Von. Tirpitz zijn ontslag' heeft genomen. Als zijii opvolger is admiraal Capelle bestemd. Over dit ontslag meldt Wolff: Het aftreden van grofotadmiiaal Von Tirpitz als rijksminister van marine geschiedt met alle eer vopr den schepper van dc Duitsche vloot. Het is zijn allerwegen erkende verdienste, de Duitsche vloot te hebben gemaakt, tot list zoo nuttige instrument, dat ze in den oorlog geble ken is te zijn. Zijn aftreden wordt uan ook, met alle erkentelijkheid jegens zijn persoon, alom betreurd. j In de keuze van zijn opvolger ziet men een waarborg dat aan de scherpte van de oorlog voering; ter zee niets zal worden veranderd- Admiraal von Capelle is sedert het eerste vloot- plan de medewerker van den heer Ven Tirpitz geweest en beert jaren,ang gegolden als diene rechterhand. Met alle belangen deti marine is hij van nabij vertrouwd. Zijn organisatietalent wordt hoog geprezen. Bij de marine geniet hij het volle vertrouwen. De benoeming van v. Capelle tot opvolger beteekent een onveranderde voortzetting van het beproefde vlootbeleid zooals dat lotdusver is gevolgd. Vooral beteekent ze dat de duikboot- oorlog1 overeenkomstig de in de bekende me morie tot de onzijdigen gerichte aankondiging zal warden voortgezel. Generaal Smuts rapporteert uit Ocst-Afrika: Wij hebben op 13 Maart j.l. Moshi bezet en rukken pp om Arusha, te bezetten, dat, naar verondersteld wordt, door de Duiischers or.t ruimd is; de vijand trekt sner in Zuidelijke lichting terug de Tanz,a-spoor weg -maakt hiem deze beweging zeer gemakkelijk; -het g'roote aantal rivieren belemmerde de vervol ging eeniigszïns. Er komen berichten binnen, die de belangrijkheid van de nederlaag van den vijand te Kitoro bevestigen. Een grom aantal gesneuvelden werd gevonden in dc hos schen op de heuvelhellingen. Wij vonden ock één kanon en drie machinegeweren, die de vijand had achtergelaten. Een officieel telegram van generaal Peyton uit Cairo meldt, dat gisteren Solium bezet is. De vijand liet Maandag zijn munitiedepots in de lucht vliegen. Gisteren bood hij slechts zwakken tegenstand. De achtervolging had plaats met gewapende motor-rijtuigen. De cavalerie maakte 28 gevangenen, waaronder drie officieren. Wij maakten negen machinegeweren buit. Van den vijand werden ongeveer 50 man gedood, waar onder drie officieren. Het vijandelijk kaamp viel ons in handen. Een hoeveelheid munitie en meeT dan een kwart milliaan geweerpatro nen waren vernield. Varkensvleeschpolitiek. Nog steeds ligt te Amsterdam de verkoop van varkensvleesch iu onze stad, vrywel geheel stil De slagers, die nog vleesch in hun winkels heb ben, verkoopen dit (vrijwel alleen aan gasthuizen, enz.), maar aan particulieren wordt zoo goed als niet meer geleverd, daar de prjjzen te hoog zijn. Geslacht wordt er haast niet meer; alleen som mige z.g. Dtijdelijke ledemr der varkensslagers- vereeniging blijven doorgaan met slachten. Door hen zijn de laatste twee dagen ongeveer een kleine 100 varkens geslacht. Wanneer men weet zegt de »Tel.", dat anders ruim 1200 varkens per week geslacht worden, kan men nagaan, hoeveel varkensvleesch we thans in Amsterdam te kort komen. De varkensslagers te Weesp hebben ook thans besloten, nu zij geen regeeringsvarkens meer kunnen krijgen, geen varkens meer te koopen noch te slachten. Cacao-fabricage. De aangekondigde conferentie van den minister vaa Landbouw, Nijverheid en Handel met een eomité nit de cacaofabrikanten en de uitvoerende commissie der N. O. T. zal Vrijdag a.s. worden gehouden. Uitvoer van thee. Staatscourant no. 64 bevat het kon. besluit, houdende intrekking van de tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van thee. N. O. T. Uit 's-Gravenbage wordt gemeld Wij vernemen, dat het dezer dagen aange kondigde vertrek van den heer Mansholt, rijks- land bon wieeraar in algemeeoen dienst, naar Lon den, waar hij zou deelnemen aan de bespreking tusschen den heer Van Vollenhoven, lid van de uitvoerende commissie der N. O. T., en de En- gelsche regeering, niet is doorgegaan. Opleiding tot de consul. Naar men aan de „N. Ct.'" melde, worden er pogingen aangewend om aan de Nedeuand- sche IIamleishoogeschool te Rotterdam een leer- stoel voor de opleiding tot consul gevestigd te krijgen. Een Bisschopsb«ker. Men meldt uit 's Heaitogenbosch, aan de „Msb." Z. Di. H. mgr. W. van de ven, bisschop van 's Hertogenho-seh, heeft voor den R. K. Y. B. in dit bisdom een zilveren wisselhejcer beschik baar gesteld. Meer dan 50 vereenigingen zijn reeds bij dezen bond aangesloten. Prov Statenverkiezingen. LEIDEN. Tusschen de besturen der drie vrij zinnige kiesvereenigingen is samen werking ver kregen vioior wat betreft de a.s. Statenverkie zingen. De lieer Paul (U.-L., aftf zal weder candidaat woaden gesteld. Tegenover den heer mr. P. F,. Briët, (a.-r, aftr.), zaï een gemeenschap pelijke tegencandidaat worden gesteld, waarover de kiesvereenigingen zich nog he ten uit te spreken. Sluiting markt Rotterdam. Door een groot aantal vereenigingen, die zich ten doel stellen de bevordering van landbouw en veeteelt op op Voorne en Putten, vereenigd in een protestvergadering te Nieuwesluis, is aan den miniater van Landbouw een adres gezonden waarin wordt gezegd, dat met leedwezen is kennis genomen van het besluit, waarbij door uwe Excellentie de veemarkt te Rotterdam is gesloten. dat de schade, direct en indirect aan hun bedrijf teweeggebracht, door dezen krassen maatregelen voor hen niet te begrooten is en het veehoudersbedrijf lara slaat. Dat de handel in hoog drachtig en versch ge kalfd vee, die zich de laatste jaren zoo kolos saal ontwikkeld had op onze eilanden, een groote bron van inkomsten is en dat hoe kort de sluiting ook moge duren, vooral de afgekalfde koeien hun handelswaarde als het ware verliezen. Dat vele veehouders door voedernood, door financieele omstandigheden als anderszins nood gedwongen met verlies hun vee van de hand moeten doen. Dat de thans gevolgde bestrijdingswijze van het mond- eu klauwzeer hoogst ernstige bezwaren in het nemend landbouwbedrijf medebrengt. Redenen waarom zij uwe Excellentie met aandrang verzoeken, het thans gevolgde stelsel te verlaten, u tevens al onze meening mede- deelende, dat het afmaakstelsel zooals dat in den afgeloopen zomer met groot succes op Voorne en Putten werd toegepast, verre te ver kiezen is boven de thans gevolgde schadelijke maatregelen, waaronder de sluiting der Rotter- damsche veemarkt een eerste plaats inneemt. De Engelsche geïnterneerden. Reuter seint uit Londen ,In de zitting van het Lagerhuis heeft Mal colm vandaag gevraagd om openbaarmaking vaD de redenen voor de gevangenneming van Engel sche marine-reservisten te Groningen. Tevens heeft hij gevraagd, of Lord Robert Cecil, de onderminister van buitenlandsche zaken, de Nederlandsche regeering wil verzoeken, in den vervolge onmiddellijk den Engelsche gezant in Den Haag mededeeling te doen: Wanneer der gelijke strenge vonnissen worden geveld ten ten aanzien van in Nederland geïnterneerde Engel sche onderdanen. Lord Robert Cecil heeft geantwoord, dat hy omtrent deze zaak nog geen bericht had ont vangen. Zijn antwoord op de tweede vraag was bevestigend. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 15 Maart. Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter zegt, dat de centrale sec tie besloten heeft de door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, die de leden reeds hebben bereikt (herziening van de tabel voor de personeele belasting voor de gemeente Vlij men vrijstelling van successierecht voor de collectie Oud Delftsch aardewerk van wijlen douairière Loudon aangaan van een geldleening of geldleeningen van (125 millioen) morgen in de afdeelingen te doen onderzoeken. Verder is heden nog ingekomen het door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp be treffende de beschikking over schepen. De Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft met het oog op het Rijksbelang dat hierbij betrokken is, ernstig aangedrongen op zoo spoe dig mogelijk afdoening daarvan. Vandaar, dat de centrale sectie besloten heeft I dit wetsontwerp ook morgen in de afdeelingen te doen onderzoeken, al weten de leden er op hot oogenblik niet veel meer van dan de cou ranten ervan vertellen. Maar waar een derge lijk urgent belang als 's lands belang het eischt daar mag spoed worden betracht, al vinden wij ook,dat sommige wetsontwerpen wel eens met te veel spoed worden behandeld. Conform wordt besloten en het afeelingsonder- zoek bepaald op morgenochtend te 11 uur. De Voorzitter deelt mede, dat het in zy'n voornemen ligt, a.s. Vrijdag 11 uur in openbare vergadering die wetsontwerpen te be handelen, welko voor afdoening vatbaar zijn. De vergadering wordt gesloten. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht nam waarnemingen, verricht in den morgen van 16 Maart, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.4 te Haparanda. Laagste barometerstand 752.5 te Vlissingen. Verwachtingzwakke totjmatigen, oostelijken zuidelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, in het noorden iets zachter, zelfde temperatuur in het zuiden. Gemeentelijke Vischverkoop. Hedenavond zal aan het tentje Broersvest worden verkocht: Kabeljauw 17 ets. p. pond. Wijting a 13 De verkoop zal te ongeveer 6 uur aanvangen. R. K. Vrouwenbond. Afd. Schiedam. Gisteravond vergaderde de afd. Schiedam van den R. K. Vrouwenbond in de groote zaal van den Volksbond. De vergadering welke zeer druk bezocht was, werd door den eerw. heer Paulussen, adviseur der afdeeling met gebed en een woord van wel kom geopend. De secretaresse leest de notulen der vorige ver gadering, welke onder dankbetuiging worden goedgekeurd. Mevr. I. Vinckensteyn—Zoetmulder uit 's-Gravenhage begint haar rede met de vraag te stellen waarom men de huisvrouw niet liever rustig in haar huishouden gelaten heeft. Spreekster antwoordt daarop, dat de tijden veranderd zijn en dat de katholieke vrouw ook buiten haar huishouden plichten heeft. Maar de R. K. Vrou wenbeweging kweekt niet de uithuizigheid. Inte gendeel, zij wijst er op dat de vrouw in de eerste plaats haar huiselijke plichten moet waarnemen en op de tweede plaats deel moet Demen aan de sociale beweging. Maar ook het R. K. jonge meisje wacht in de Vrouwenbeweging een schoone taak. In het kort zet spreekster dan het schoone doel van den Vrouwenbond uiteen om, aan de hand van hetgeen in 's-Gravenhage reeds door de Vrou wenbond waarvan spreekster presidente is is gedaan, aan te geven op welke wijze de Vrou wenbond kan werken. Op de 'eerste eu voornaamste plaats noemt spreekster bet ontwikkelen der kennis van d$n godsdienst en het aankweeken van den godsdienst zin bij de leden, hiervoor beveelt spr. aan de retraite, goede lectuur en cursussen. Het onderrichten van kinderen, Den Haag heeft eeu onderaf deeling, die zich belast met het geven van onderwijs aan kinderen welke wonen op schepen en in woonwagens. Spr. herinnert aan een clubje dames, dat vroeger reeds in Schiedam bestond en die zich belastten met catechismus ondericht aan kinderen. Spr. meent, dat in dat clubje, zoo het uog bestaat, de steun kon worden gevonden om onder leiding van het hoofdbestuur het werk op meer uitgebreider schaal ter hand te nemen. Voorts moet de Vrouwenbond zorgen voor ont wikkeling van die meisjes, die een beroep uil oefenen, en in aansluiting daaraan ook voor R. K. vakvereeuigiugen voor vrouwen en meisjes, opdat onze Rootnsche vrouwen en meisjes niet genood zaakt worden zich aan te sluiten bij neutrale of socialistische bonden. Ook moet de bond zorgen voor de ontwikke ling van de meisjes van den hoogeren stand. Zy hebben veel vryen tyd, die nuttig kan worden besteed met doen van sociale werken. Zy moeten echter nog voor hun taak worden opgevoed. Hier voor beveelt spr. aan het oprichten van een bibli otheek, het doen ctrculeeren van portefeuilles, en het oprichten van wetenschappelijke cursussen. Ook kan de Vrouwenbond nog werkzaam zijn voor algemeene Roomsche belangen. Zoo herinnert spr. eraan dat de lezing door den eerw. pater Mateo in 's-Gravenhage gehouden, was georgani seerd door den Haagschen Vrouwenbond. Spr. raadt de aanwezigen aan pater Mateo a.s. Vrijdag in Rotterdam te gaan hooren. Spr. zegt ten slotte nog, dat bestaande vrouwen vereenigipgen zich als zusterafdeelingen bij den vrouwenbond kunnen aansluiten, waardoor ver brokkeling van krachten wordt voorkomen. Al het werk moet geschieden onder leiding van het hoofdbestuur maar natuurlijk niet door het hoofdbestuur alleen. Er ligt een ruim arbeidsveld voor u open, zegt spreekster, bewerk het zooveel ge kunt zonder uwe huiselyke plichten te verwaarloozen. Uwe huiselyke plichten komen op de eerste plaats, maar daarnaast kunt ge een weinig tyd besteden aan het vervullen van uw sociale plichten. Kapelaan Paulussen dankt de spreekster voor haar practische rede. Spr. wil nog een enkel woord er aan toevoegen. Spreekster heeft gezegd, dat de leden het bestuur moeten steunen, maar daar is ook inbegrepen dat zij critiek op de leiding van het bestuur niet buiten maar i n de ver gadering moeten laten hooren. Het bestuur richtte in de eerste maand van het bestaan der vereenigiug reeds op een Infor matiebureau, waaromtrent spr. nadere in- lichtingen verschaft. Het catechismus werk is opgericht in aansluiting aan het reeds bestaande clubje waar van mevr. Vinckensteijn sprak. In voorbereiding is de oprichting van eeu Bibliotheek en de uitgave van een Portefeuille. Bij voldoende deelname kan met het rondzenden der porte feuilles, die in 3 prjjzen worden samengesteld, spoedig worden begonnen. Aanmelden by mevr. NoletKreyns. Het vergaderseizoen, zegt spr., is spoedig voorbij, maar in den zomer zal gewerkt worden om ver schillende cursussen voor te bereiden. Ook zal, doch op zeer kleine schaal begonnen worden met het werk Hulp in de huishouding. Ten slotte deelt spr. mede, dat het aantal leden van 260 is gestegen tot 330. Tot bestuursleden worden gekozen de dames L Wittkampf— Melcheis, H. Marrevee—Koster en M. Heggelman. De vergadering wordt met gebed gesloten. Met ingang ran 1 April a.s. is de Rijksklerk 3de klasse J. H. Van de Putte te Schiedam verplaatst naar het kantoor der ac cijnzen te Delfsharen. Gistermiddag we.rd d,o.or de poli tie een persoon aangehouden vetdacht van oplich ting Hij had des morgens van iemand geld weten los te krijgen om verder te kunnen rei zen, docih werd in den middag' nog in een loge ment aangetroffen. Bij onderzoek treek de man gesignaleerd te zijn voor 13.boete suns. 3 d- hecliitends. Hij is hedenmorgen naar het bui3 van bewaring te Rotterdam overgebracht. Hoogwater te Schiedam. Vrydag 17 Maart 3.02 v.ra. 3.12 n.m. UIT ROTTERDAM. Jubileum Kattenburg en Co. In de bovenzaal van Boneski waren heden morgen vergaderd directie en personeel van de firma Kattenburg 6n Co. ter herdenking van het 60 jarig bestaan der Firma en het 25-jarig bestaan van het Magazijn „Nederland" te Rotterdam. De zaal en het podium waren ver sierd met een ontelbaar aantal bloemstukken. De heer L. M. Kattenburg sprak namens den president-directeur, die als oprichter en direc teur van het magazijn te Rotterdam zelf jubi laris is. Spr. gaf een overzicht vanaf de oprich ting van de firma in 1856 door den heer L. A. Kattenburg met zijn zoon F. L. Katten burg. Successievelijk traden alle tien zoons tot de firma toe, In het jaar 4897 werd van de firma een naamlooze vennootschap gemaakt, welke een zuivere familiemaatschappij is, want verreweg het grootste deel van de zonen dier tien zonen bekleeden de voornaamste functies in onze maatschappij. Totaal zijn nu ruim 20Ü0 personen bij de maat schappij werkzaam, waarvan 427 te Rotterdam- Vervolgens herinnert spr. aan het oprichten dei' zaak te Rotterdam op initiatief van den jongste der firmanten, den tegenwoordigen president directeur. Van lieverlede werd de zaak uitge breid. Als jonaste uitbreiding is thans door de maatschappij aangekocht het perceel, waarin thans de „Kosmorama" bioscoop gevestigd is. Vervolgens huldigt spr. de jubilarissen Car- moeain, Gordijn en Verburg. die vanaf de op richting der zaak als thuiswerkers voor de Maatschappij zijn werkzaam geweest. Vervol gens wordt gehuldigd Koos van Dalen, die 25 jaar «is loopknecht bij de firma is werkzaam geweest. Behalve een geschenk in couvert, dat aan alle jubilarisen werd overhandigd, kreeg van Dalen, die ook als huisknecht bij den heel' Kattenburg gediend heeft een gouden horloge- Daarna werden gehuldigd, de heer Foyer, coupeur, en de heer B. Norman, hoofd-confec- tionneur. De heer L. M. Kattenbuig Sr. uit Amsterdam voerde vervolgens het woord om zijn broeder den president-directeur der maatschappij en op richter der afdeeling Rotterdam te huldigen- De heer A. Bekooij, procuratiehouder te Rot terdam sprak namens het personeel van Rotter dam en bood een door den kunstschilder 0- Mees vervaardigd portret van den heer M. L- Kattenburg aan. De heer A. A. Boon Jr., secretaris der Maat schappij te Amsterdam sprak namens het overig6 personeel. De heer E. de Vries sprak namens het perso* neel van 's Gravenhageen bood den jubileerenden directeur een staande klok aan: M. Alter, chef van het personeel te Rotterdam bood den jubilarissen onder het personeel, g6' schenken namens het personeel aan. Vervolgens sprak mr. Ascher rechtskundig raadsman De heer J. Geul voorzitter der perso* neelvereeniging „Onder Ons" bood namens di6 vereeniging een bloemstuk aan, voorstellend6 de magazijnen te Rotterdam. Namens den directeur bedankte zijn jongate zoon, de heer H. M. Kattenburg voor de huid6 zijn vader gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2