Staten-Generaal. Stads* en Gewestelijk Nieuws. De Tubantia verongelukt. te deelen, wanneer 4e oudste lichting der zee militie met klein verlot naar hul? zal worden gezonden Kermis te Dordrecht. B. en W. van Dorrecht adviseeren den Raad het voorstel om de kermis af te schallen te ver werpen. Zy achten de bezwaren tegen de kermis gezwegen de pricipieele onjust en te over dreven en wijzen er op dat het niet aangaat de aanzienlijke bate (plm. f60.000) noodeloos prijs te geven. Waar het leven zijn gewonen gang gaat, oordeelen zij, dat ook de kermis 1916 wel kan doorgaan, tenzij de omstandigheden zich ten ongnnste mochten wijzigen. Eedsontwerp. In de kringen van de Eerste Kamerleden ver- wacht men ditmaal geen exnstige oppositie .legen het eedsontwerp zal rijzen. Er wordt ook een „kalm aftleelingsverslag" tegemoet gezien. TWEEDE kamicr Groentenv oorzienig- Het lid van de Tweede Kamer, jhr. Van F o r e e s t, heeft den 2d en dezer de volgende vragen ingezonden lo. Is de minister van meening. dat de pry- zen, die aan de exporteurs uitgekeerd worden voor regeeringsgroeten, v»n dien aard zijn, dat gelet op den stand der gewassen en op de be- drijfsuitgaven. het tuinbouwbedrijf by deze pry zen loonend mag worden geacht 2o. Acht de minister het te rechtvaardigen, dat een betrekkelijk klein centrum van tuin bouw, n 1. de Langedyk en omstreken, belast wordt met het grootste deel der groentenvoor ziening van het geheele land. tegen prijzen, die lager zijn dan die van normale jaren, terwijl alle standen van deze groenten voorziening kun nen profiteeren 3o. Heeft de minister een bepaalde reden, om de regeeringsprijzen van de producten van zui velbedrijf en veenderij - gelet op de hoogere productiekosten te stellen overeenkomstig die van normale tijden, doch bij de prijzen voor regeeringsgroenten de hoogere bedrijtkosten blijk baar niet in rekening te brengen en de prijzen niet vast te stellen overeenkomstig die in nor male jaren 4o. Acht de minister niet, dat deze voorzie ning tegen abnormaal lage prijzen dubbel zwaar druk - en als nog grooter onbillikheid wordt gevoeld -doordat ook voor het leger deze groenten tegen regeeringsprijzen worden betrok ken? 5o. In de minister overtuigd, dat in de stij ging der regeeringsprijzen voor groenten gedu rende het seizoen, ten volle is uitgedrukt de stijging van den kostenden prijs, ontstaan door gewichtsverlies, en de kosten van voordurende behandelingen dier groenten gedurende den ge- heelen winter De minister van landbouw, n ij ver heid en handel heeft daarop den löden dezer geantwoord lo. De tegenwoordige regeling in zake uitvoer van groenten, waarbij aan exporteurs en ver bouwers de verplichting van beschikbaarstelling tegen bepaalde prijzen is opgelegd, is in werking gesteld in de verwachting, dat de nadeelen voortkomende uit genoemde verplichting, door de hooge exportprijzen op het buitenland zouden worden afgewend. Deze verwachting is ten aanzien van de meeste tuinbouwproducten volkomen bewaar heid, zoodat in het algemeen kan worden gezegd, dat het tuinbouwbedrijf bij de van kracht zijnde distributieprijzen loonend is geweest, in de mees te gevallen zelfs zeer loonend. 2o. Uit den aard der zaak had de z.g. „kool streek" voor een belangrijk deel bij te dragen in de groenten voorziening, hetgeen trouwens in normale jaren eveneens het geval is. Alle tuin bouwcentra in ons land hebben intusschen, al naarmate de productie in deze groentenvoorzie- ning gedeeld en het is ondergeteekende aange naam. dat van de medewerking der tuinbouwers in deze aangelegenheid met dan met den mees ten lof kan worden gesproken. Kool is natuurlijk in de eerste plaats uit de z.g. „koolstreek" ontvangen, doch ook in ande re streken bijv. in Groningen, de Streek en Horstermeer, moest bij export evengoed het vereiscnte percentage beschikbaar worden ge steld. Zeeland en de Zuid-Hollandsche eilanden hebben zeer groote hoeveelheden uien. Friesland de meest peen en rapen en Groningen en Zuid holland de benoodigde boonen voor den inmaak geleverd. Wat de opmerking betreft, dat alle standen van deze groentenvoorziening konden profiteeren zy er op gewezen dat bij het vaststellen der onderwerpelyke regeling de opvatting is gehul digd dat ook de niet onmiddelyk tot de min- eu onvermogenden behoorenden zich van de regeeringsgroenten moesten kunnen voorzien, in verband met het feit. dat voor vele levensmid delen de prijzen zijn verhoogd en de tydsom- standigneden voor velen vermindering in hun inkomsten hebben gebracht Hier zij echter aan toegevoegd, dat de practijk heeft uitgewe zen, dat de regeeringsgroenten volstrekt niet onder het bereik van alle standen zijn gekomen daar in de meeste gemeenten de leverantie zich beperkte tot winkels in de volksbuurten en coöperatieve verkoopvereenigingen So. By de vaststelling van de regeeringsprijzen zoo voor groenten als voor andere artikelen, zijn eventueel hoogere productieprijzen niet over het hoofd gezien In alle gevallen zijn de hoogere productieprijzen bij de vaststelling der regeeringsprijzen in aanmerking genomen. Er bestaat echter een belangrijk verschil tus- schen tuinbouw en veenderijprodukten wat de mogelijkheid betreft om uitgevoerd te worden de eerstgenoemde worden wel, de laatstgenoemde worden niet uitgevoerd. Een bepaalde reden om by de prysbepaaling voor de groenten een uit zondering te maken bestaat niet, en onder geteekende is zich niet bewust by de prijsbepa ling voor de beschikbaar te stellen groenten een anderen maatstaf te hebben aangelegd dan bij de prijsbepaling der zuivelproducten. 4o. Waar ondanks de verplichte beschik baarstelling het tuinbouwbedrijf in het alge meen loonend, in de meeste gevallen zeer loo nend is geweest, heeft het dezerzijds geen be denking ontmoet ook voor de militaire inten dances goedkoope groenten beschikbaar te stel len. Er zij echter op gewezen, dat de levering aan leger en vloot uitsluitend vatgroenten be trof en geen stapelproducten. 5o. De stijging van den kostenden prijs dei- groenten is wellicht niet geheel tot uitdrukking gekomen in de verhooging van de regeerings prijzen in den loop van het seizoen. Hier dient echter de vraag gesteld, of door een en ander de rentabiliteit van het bedrijf in gevaar is gebracht en hieromtrent zy verwezen naar de mededee ling sub 1. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 24 Maart 1916, des n.m. 2 uur. Agenda. 1. Verzoek van de Commissie voor de Gasfa briek, de Drinkwaterleiding en het Electriciteits- bedrijf tot beschikbaarstelling van een crediet vaa f122.000 tot uitbreiding van de Gasfabriek. 2. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstel ling van een crediet voor het nieuwe Stads ziekenhuis. Gisteravond omstreeks half ne gen ontdekte de politie dat twee personen zich door overklimming toegang verschaften tot het terrein van de firma v. Deventer aan de Maas kade. Een der mannen werd aangehouden, de ander nam de vlucht, doch meldde zich later bij de politie aan De mannen gaven voor op het terrein oud hout te hebben willen zoeken Zij zyn hedenmorgen ontslagen. j Door de pol itie zij n gisteren aan gehouden en ter beschikking van den garni zoenscommandant te Rotterdam gesteld, een landstonnplichtige, die uit zyn garnizoen gede serteerd was en een landstormplichtige, die gesignaleerd stond als deserteur, omdat hij niet aan den oproep om onder de wapenen te komen had voldaan. Van een pand aan denVlaardin- gerdyk is een zinken afvoerpijp ter lengte van 3 meter ontvreemd. Hoogwater te Schiedam; Zaterdag 18 Maart 3.36 v.m. 3.34 n.m. UIT VLAARDINGEN. Na de installatie van den nieuwbenoemden gemeente-secretaris, mr. B. F. Evelein, werd gister in den Raad besloten het bouwterrein aan de 2e Van Leyden Gaelstraat te bestemmen voor industrieele ondernemingen, nu aan de bouwvereeniging „De, Werkmanswoning" een ander terrein voor haar plannen kan worden toegewezen. Een crediet van f62.000 werd verleend om de capaciteit van de gasfabriek van 10.000 M8. per dag te kunnen verhoogen tot 20.000 M8. Besloten werd een terrein, groot 6880 M-., aan te koopen voor f 9100. De voorloopige verhooging der erpachtspryzen, in een vorige vergadering aangenomen, werd thans definitief vastgesteld. Bij de rondvraag antwoordde de heer Roos op de sommatie van den voorzitter, in de vorige vergadering uitgesproken naar aanleiding van een door den heer Roos geschreven artikel in in het plaatselijk vrijzinnig weekblad „Vrijheid en Recht", waarin 'sRaads voorzitter beschul digd werd van een ongeoorloofd briefje aan een der rechtsche Raadsleden. Na de pertinente verklaring van den voor zitter. dat het briefje voor het betrokken lid een vriendelijke vermaning bavatte om zich te houden aan art. 14 van het reglement van orde en geenszins een verzoek om het betoog van den heer Roos te negeeren, trok laatstgenoemde zyn beschuldiging en de daarop gebouwde beschouwing in. Het incident was daarmee gesloten. UIT 's-GRAVENZANDE. Dezer dagen is inzake de elecitrisohc verlich ting;. van de centrale te Monster uit gemeld, dat van aansluiting van motoren voer krachl geen sprake kan zijn. Men meldt ons nu, dat de E. W. E. maatschappij' een opdracht voor den aanbouw der electrische netten is gegeven aan den heer F. A. Knebel te Rotterdam, zoodat de levering van stroom voor licht en voor fciadht een groote verbetering tegemoet gaat. (De heer K. H. K. Wijfema, de gezagvoerder van de „Tubantia", heeft te Hoek van Holland, de volgende mcdedeelingen gedaan! omtrent den ondergang van zijn schip: Te 2 u. 20 min. in den nacht van Woensdag op Donderdag; even voor men ten anker zou gaan, en terwijl de. kapitein zich in de kaai ten- kamer bevond, werd men'op het schip door een ontzettenden schok opgeschrikt, tengevolge waar van alle glaswerk aan boord in splinters werd geslagen, de kaartenkamer, de rookkamer en de bibliotheek een ruïne werden. liet schip wak aan stuurboordzijde midscheeps getroffen; de sloep, die boven de getroffen plaats hing, was verdwenen en de brokkeu Wout daarvan lnngeu in de mahCjOni-draden. Het brughuis wa? aan splinters geslagen. De „Tubantia" helde onmiddellijk naar stuur boord over; de passagiers, uit hun slaap opge schrikt, waren naar het dekr gesneld en plaatsten zich bjj de booten, ieder hij de boot, die hem ,of haar was aangewezen voor net geval er iets zou geheuren. De bakboordssloepen werden het eerst te water gelaten; de bemanning gedroeg zich, evenals de passagiers;, ordelijk en flink. Geleidelijk worden vervolgens de stuurboords- sloepen gestreken en bemand, zoodat ton slotte de kapitein met ongeveer! twintig; man aan boord bleef. Het schip iVas, nadat het was overgeheld, weer recht gekomen, en de kapitein hoopte dan ook, dat het zou blijven drijven. Deze hoop is helaas niet vervuld. Te 6 u. 55 min. verdween de „Tubantia", nadat het schip naar* bakboord was overgeheld, in de diepte, een kwartier ongeveer nadat de heer Wijtsma het met de laatste men- schen van de bemanning in twee booten had verlaten, hetgeen toen door net s'heef vallen van bet schip reeds moeilijk ging Over de vraag; of de „Tubantia" op een mijn is geloopen of getorpedeerd is, schijnt geen twij fel te behoeven bestaan. (De eerste stuurman, de vierde stuurman en de uitkijk zeggen met groote stelligheid, dat zij de beilenhaari van de torpedo, uie het schip heeft getroffen, duidelijk hebben gezien. Boven dien is dit twee meter onder de waterlijn ge maakt. Niet alleen is dit gerapporteerd door twee slokers, die zich in de bunkers bevonden, de kapitein heeft dit bij het overhellen van bet schip ook gezien. De machinekamer ijep direct v:?l water; het schip is eenigen tijd na de fcorpedeaung voor anker gegaan en heel langzaam geamken. De heer Wijitsma was zeer onder den indruk van het verlies van zijn mooie, nieuwe schip, zoowel als van het gebeurde. Men kon het hem aanzien, welk een diepen indruk dit alles op hem had gemaakt, en hij zeide onsik heb nu acht tien maanden in den oorlog gevaren; het heeft mij vijf jaar ouder gemaakt. Kapitein W. K. de Wit, van de „Breda", een klein schip van cfe maatschappij stoomschip „Brie di", reeder de heer J. J. A. van Meel te Rot terdam, heeft ons medegedeeld, dat hij den avond te voren te 6 uur uit Rotterdam was vertrokken met bestemming naar Londen. Te 8 uur had bij den loods afgezet aan den Hoek van Rolland en was daarna doorgestoomd. Toen hij tusschen 6 en 7 uur den volgenden morgen in den omtrek van den Noord-liinder kwam, hoorde hij noodsignalen. Hij da nt, dat het knal len afkomstig: was van vurende schepen, maar kon door den mist niets ontdekken, tot bij zich plotseling bevond te midden van een aantal reddingsbooten, waarin zich passagiers en be manning van de „Tubantia" bevonden. Een oogien-l blik daarna zag hij dit schip, maar hij begreep toen nog niet dadelijk, dat het in nood ver keerde. Uit de sloepen nam hij een groot aan tal menschen aan boord; er c+ond een moeilijke zee en telkens vreesde hij, dat een sloep; op zijn dek zou geslagen worden. Alles ging ech ter naar wensch, maar hij verloor de „ruban- tia' uit het Oog Hij zocht het schip echter weer op, nam nog een aantal personen aan boord, laakte de „Tubantia" weer kwijt maar wist nu de plaats, waar zijl lag. Hij atoomde er weer heen, maar het schip was verdwenen. De laat ste beide booten trof hiji nog aan, en hij nam de- inzittenden, onder wie de gezagvoerder zich bevond, eveneens aan boord. Kapitein De Wit heeft niet minder dan 242 personen aan boord van de „Breda" genomen. Ai3 men nu weet, dat dit schip 350 ton laad vermogen heeft, kan men zich voorstellen, hoe daar aan boord de toestand is geweest met al deze hevig; verschrikte, hongerig,© menschen, die niets dan liet veege lijf luidden kunnen redden en voor een poot gedeelte slechts zeer onvoldoende waren gekleed. De „Bcedi" was dan ook, toen zij! te Hoek van Holland aankwam, Waarheen 'kapitein De Wit onmiddellijk terug was gekeerd, nadat hij eerst naar den Noord-Hinder was gestoomd, om draadloos om hulp te laten seinen, totaal leeg-gegeten, en a Hes wat aau boord aanwezig: was en maar eenigszins tot dek king van de schipbreukelingen kon dienen, was tot dat doel aangewend. Voor alle zekerheid had kapitein De Wit irag, twee sloepen op sleep touw meegenomen; toen hij tegen 7 uur de terugreis aanvaardde, kwamen juist twee tor- ped oböoten uit West-Kapelle op de plaats van liet onheil. Zijh reis kon de kapitein des avonds niet vervolgende bemanning van de Breda was zoo uitgeput van vermoeienis, dat dit niut mo gelijk was en het schip eerst gisteravond naar Landen zou vertrekken. Kapitein De Wit zeide ons ten slotte nog; dat hij, hoewel hij evenmin als iemand van de Tubantia'" een duikboot lieeft gezien, in de vaste meening is, dat hip het kielwater van een onderzeeër heelt opgemerkt, loodrecht gaande op een kwart mijf afstand van het getorpedeerde schip, Men meldt uit Amsterdam; Gisteravond II uur is; een groot aymtal van de, bemanning en van de. passagier» fier „Tu. bantia" in ©enige gereserveerde wagons, welk® in den gewonen trein gehaakt waren, uit. Hoek Van Holland te Amsterdam aangekomen. R°' Waren de schipbreukelingen, die door het st vun schip „Breda" uit de sloepen opgepikt waten- Ook de kapitein van de Tubantia", de bed Wijtsma, bevond zich in dezen trein, doch stap'-i te Haarlem, waar hip woonachtig is, uit. A-'O het station werd hij dooi' zijn echtgenoot© en eenige familieleden opgewacht. Toen de fr©^ zich in beweging zette, brachten de geredden» die naar Amsterdam doorreisden, hem een waf- me ovatie. In den trein spraken wij een lid van he- consulaire corps te Madrid, die zich op de „Tu bantia" had ingescheept. Hij vertelde ons; dat hij zich omstreeks hallelf te ruste had begeven! zijn metgezel was tot 2 uur in de rooksalo» opgebleven. Kwart over twee werd bij opgeschrikt door een geweldigen slag; hij' snelde naar d©- rooksalom, Waar hij dikke rookwolken uit zaf opstijgen en een sterke gaslucht .vaarnam, die trouwens door vele anderen fs opgemerKt. Alle passagiers waren naar de dekken gesneld, w'aaX van een paniek geen sprake was. Wel hooide men .geschreeuw en gejammer van vrouwen e'1 kinderen, die echter door de officieren gekal meerd werden. Een ieder was vin r.'ddinggo"- dels voorzien. Onder den maaltijd waren, nnder de passagier? nog lijsten rondgedeeld voor de in dee ling i» de sloepen, die, toen het ongeluk plaats vond. geehel klaar waren. Onze zegsman was zeer spoedig met zijn sloep in zee; hij was vol lof over het gedrag van de officieren en de b© manning ten opzichte van. de passagiers. Acht minuten voor zeven, zoo deelde hij on? verder mee, is de „Tubantia" gezonken; kort te voren helde zij sterk naar bakboord over. Eenige sloepen zijln onmiddellijk bij de ontplof fing te pletter geslagen. Wij spraken ook nog. een der leden van het civiele personeel. Volgens dezen zou hei. scihip op het o ogenblik der ontploffing nog varende zijn geweest; de timmerman, die het anke moest laten vallen, was juist gewekt en wilde zich naar boven begeven, toen de torpedo het schip trof. De man, die ons deze inlichtingen verstrekte, deelde ons verder mee,_dat hij in en hij do rook kamer een ontzettende verwoesting: Leeft waar genomen. Hij keek over de verschansing en zag boven de waterlijn aan stuurboord bij ruim 2, dus ter hoogte van de machinekamer, een zeer groote scheur in het schip. Hij heeft den kwar tiermeester gesproken, die op het oogenblik van de tamp de wacht in het kraaiennest had: deze verzekerde hem, dat hij' hij het sterke schijnsel van het electrische licht duidelijk de hëHênbaiu» van een torpedo heeft gezien. Onze zegsman heeft met ongeveer 22 men schen, onder wie twee vrouwen en twee kin deren, in een sloep plaats genomen, na eerst bij het laten zakken van andere sloepen behulp zaam te zijn geweest. Volgens dezen man zijn er pok nog sloepen omgeslagen, maar zoovel' hij wist, zijn de inzittenden er van gered. Van hiöjlfvijf tot kwart voor zeven is hij in de sloep geweest; tóen werden zij door de „Breda" ge red. Hij heeft het schip zien zinken; eerst ging het met den kop omlaag' en daarna maakte het slag'zij. Nadat het in de golven verdwenen v\\ts> zag hij nog eenigie malen de toppen der «choor- steenen bovenkomen; de masten waren afge broken. Zeer kort tevoren hebben de kapitein, een der officieren, de marconist en de timmer man als laatsten het schip verlaten. Onze zegs man zag, hoe op dat oogenblik de gezagvoerder en de anderen, in diens sloep aanwezig, i pst on den en eerbiedig het hoofd ontblootten. Toen de „Tubantia" verdwenen was, was de heel© zee met wrakhout als bezaaid. Nog deelde deze man ons mede, dat kort nadat het schip door een torpedo getroffen was, een der bedienden in zijln nagst overboord ge; sprongen is. De man had een reddingsgardel1' aanhij heeft drie kwartier in het water gelegen en is toen door een der sloepen opgepikt. Hiji was zo© overstuur, dat hij gisteravond nog niet uit Hoek van Holland vervoerd kon worden. De directie van den Hollandscben Lloyd In©1- maatreeglen genomen om hij aankomst te Am sterdam de geredde passagiers (Onmiddellijk naar hun hotels te vervoeren. Ook voor logies van d© schepelingen was zorg gedragen. Op de perrons aan het Centraal Station bevond zich een groote menigte belangstellenden, di© de aankomst der geredde) schipbreukelingen had den afgewacht. Men seint ons uit Umuiden Honderden waren gisterenmiddag naar IJmu'' den gegaan, om de »Krakatau«, van de Maat schappij Nederland, met een aantal geredde" van het stoomschip »Tubantia«, te zien aaokome»' Te vijf uur zou de boot komen. Het werd echt©' kwartier over zes voor zjj in de sluis lag, docb 'e voren werd reeds bekend gemaakt, dat schip geen geredden aan boord had, wat ook he" geval bleek te zijn. Toen de boot de sluis i°' stoomde, riep het volk van het schip over d© reeling heen, dat het van het gebeurde niets had gezien en dat zich ook niemand van de »Tuba"' tia« aan boord bevond. Volgens de mededeelingen van den officier

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2