^tads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. liggen nu nog in de haven) en gisteren een onder houd met den tjjdelijken voorzitter van den mi nisterraad, mr. Gort van der Linden, aan te vragen. De aan het departement van Binnenlandsche Zaken gehouden conferentie heeft anderhalf uur geduurd. Het doel van de conferentie was, met de re geering besprekingen te honden en bjj haar enkele inlichtingen in te winnen in verband met het toenemende gevaar voor de scheepvaart. Besluiten werden er niet genomen. In verband met de; gisteren gehouden xvoders- ronferen.tie vernemen wijl nog verder, dat deze feitelijk een combinatie was van twee oonferen- tiërv de eene naar aanleiding van de do*or de jongste ernstige gebeurtenissen ontstane moei lijkheden voor onze vaart (o. a. is thans de ver zekering tegen molest vrijwel ondoenlijk gewor den, terwijl het wetsontwerp, dat beoogde hier in te voorzien, nog, steeds door de Kamer, niet is afgedaan)de andere in verband met de behoefte onzer regeering aan scbeepsruimte. Met het oog op dit laatste had de minister van landbouw, nijverheid en handel j.l. Vrijdag, onmiddellijk na de aanneming; der Schepenwet door de Eer ste Kamer, aan het bestuur der Reedenvereeni- ging en de Ho] land -Amerika 1 ijn geseind, geen verdere vrachtcontracten af te sluiten, voordat de minister nader overleg men hen had gepleegd Dit overleg nu heeft gisterochtend reeds ten deele plaats gehad. Naar aanleiding! daarvan hebben nu de feeders na afloop der conferentie een afzonderlijke ver gadering gehouden ten kantore van de tinna Wm. Maller Co., ten einde hun gedragslijn nader te bepalen, om dan heden Ie hesp, ekmgen met den minister van landbouw, nijverheid en handel aan diens departement voort te zetien. Zeelieden. Ter bespreking van het toenemend gevaar van torpedeering en mijnen in de Noordzee en den 'mond van het Engelsch Kanaal werden door de Nederlandsche Zeeliedenvereeniging Volharding te Rotterdam twee zeer druk be zochte vergadering van zeelieden gehouden. De algemeene stemming dezer vergadering was, dat, hoewel het openhouden van de vaart noodzake lijk werd geacht, er met het toenemend gevaat geen zee kon worden gekozen, zooals er van Regeeringswege geen beschermende maatregelen voor de veiligheid worden genomen. Daarom werd besloten, in afwachting van de maatrege len, die zullen worden genomen, niet aan te monsteren. Als veiligheidsmaatregelen werden door de vergadering vastgesteldHet verleenen van gewapend convooi van marinevaartuigen, het geven van mijnenvegers, die een vloot van ver trekkende of thuiskomende schepen voorafzou den gaan tot de Donws en de vaart om den Noord van Engeland, in welk geval convooi eveneens noodzakelijk werd geacht. Het bestuur van Volharding had over deze quaestie gistermiddag een onderhoud aan het Ministerie van Binnenl Zaken. Bemanningen van een achttal bemonsterde schepen, die gisteren hadden moeten uitvaren, hebben besloten niet uit te varen, voor de re sultaten van dit onderhoud bekend zijn. Regeeringsnteel. Ter beurze te Rotterdam werd naar de «Msb." meldt het volgende onbegrijpelijke nieuws mee gedeeld Terwijl in de laatste veertien dagen de tarwe- meelfabrieken slechts het halve quantum meel ontvingen van hetgeen hun door de Regeering werd toegezegd, ontvangen zjj deze week in het geheel niets, zoodat zij geheel stil komen te liggen. Tevens kwam ons ter oore, dat door de Regeering Amerik. meel wordt aangekocht voor hoogeren prys dan de fabrieken in ons land leveren. Terecht wordt gevraagd, wat hiervan de reden kan zijn Vooral omdat naar algemeeDe bekendheid van het tarwemeel 30 pet. veevoeder wordt, waar groote behoefte aan bestaat. Uitvoer van aardappelen. De Rotterdamsche Vereeniging van Fruit- en Groenten Exporteurs heeft gisteren den minis ter van landbouw het volgende telegram gezon den Exporteurs veroorloven zich bij Uwe Excel lentie aan te dringen, den vrijen uitvoer van die soorten aardappelen te bewilligen, welke toch slechts op uitvoer wachten en bij langer oponthoud in waarde verminderen. De regeling gebaseerd op dertig procent is de oorzaak, waardoor de prijzen dagelijks stijgen, omdat slechts mondjesmaat verkocht wordt. Wanneer Uwe Excellentie den vrijen uitvoer van die soorten openstelt, wordt het aanbod zóó groot, dat de prijs vanzelf moet zakken. Regeeringsvarkens Gisteren is te Leiden een druk bezochte ver gadering gehouden van Algem. Ned Bond van Dorp3varkens?lagera. In deze vergadering is besloten, aan den minister van landbouw en aan de Tweede Kamer een adres te richten, waarin wordt opgekomen tegen de wijze, waar op thans de distributie van regeeringsvarkens plaats heeft, en waarin wordt verzocht, ten aanzien van de verstrekking daarvan een rege ling te treffen overeenkomende met de wijze, waarop thans aan hakkers regeeringsmeel wordt verstrekt. Boterhandelaren. De Vereeniging van Groothandelaren in Boter heeft gisrtuen te Amsterdam vergaderd onder leiding van den heef J. van Pinxteren. De voorzitter deelde o. a. mede, dat de 80- tervereeniging geweigerd had de vereeniging tot het lidmaatschap toe te laten, omdat het lidmaat schap beperkt m oet blijven tot de veree ui gingen, welker leden de lasten en kosten der boter- voomerung voor het binnenland hadden te dra gen. Men was in hoöger beroep gegaan hij de com missie van toezicht op beschikbaarstelling en den uitvoer van boter ;e 's-G'ravenbage. Dat verzoek is hij de commissie toegelicht door den heet 11. Pauw, die van zijn bezoek rapport uit brengt. Naar aanleiding5 van dat bezoek was een na der schrijven ingekomen, waarin de Boterveveeni- ging blijft staan op haaf standpunt, dat de Ver eeniging van Groothandelaren geen lid kan zijn van de Botervereenicing, omdat zij zich uitslui tend bezighoudt met don handel in het binnen land Echter zou de rijkscommissie van toezicht op de beschikbaarstelling en den uitvoer van boter, wanneer de binnenlandsche groothandel dj or een of andere omstandigheid in het gedrang m -ebt raken, daarvan gaarne bericht ontvangen. Besloten werd, aan de commissie van toezicht te adviseeren, een specialen maximum-prijs voor de producenten en een voor de winkeliers en grossiers te bepalen, opdat daartusschen een speling zij van rijf cent. De Statenverkiezingen. Tot candidaten voor leden van de Provinciale Staten zijn door het vrijzinnig comité in het district Alphen gesteld de heeren J. Beijen te Bodegraven en J. A. Hoogendijk te Zwammer- dara. De afdeelingen van de S. D. A. P. in het dis trict Gouda hebben besloten, bij de a.s. Staten verkiezingen voor elk der drie vacatures een can didaat te stellen. Tegen het collectief contract in de Typografenwereid. In een te Amsterdam gehouden bijeenkomst van typografen werd een vereeniging opgericht onder den naam van „Vereeniging van arbeiders in de grafische vakken anti arLikel 29",' met als doel agitatie te voeren tegen artikel 29 van liet collectief contract, n.l. verplicht lidmaatschap van patroon en arbeider. Het bestuur werd ais volgt samengesteld: M. J. Vlaming, voorzitter; Th. Dijkman, secretaris; A. Footman, penningmees ter; H. v. d. Zee en W. M ilders„ commissi rissen. Rjjwiel kaarten. Ingaande 1 April zal de prijs van de rijwiel- kaarten op de stations der H. IJ. S. M. worden verhoogd van f 0.20 op f 0.30. Er zullen echter couponboekjes worden beschik baar gesteld van 10 stuks tegen f2. Stijging Papierprjjzen. Het rapport, uitgebracht over ae vraag„Wat zou kunnen worden gedaan om de stijging der papierprjjzen in ons land tegen ie gaan", door de Papiercommissie. ingesteld dooi den On- t ral en Raad van Vakhonden in het Grafisch en Boekbedrijf, bestaande uit de heeren W. I,. Brus- se, G. Groen JJz., A. Loeber en mr. J. A. Veraart, secretaris, komt tol de volgende con clusie „Onze conclusie is, dat de besprekingen en correspondentie, gevoerd usschen oe vertrou wenspersonen der consumenten, handelaren en fabrikanten, leiden lot de gevolgtrekking, dat er weinig of niets te doen is om de stijging hier te lande van de papierprjjzen tegen te gaan; dat die stijging zoo goed als geheel moet worden toegeschreven aan de stijging der kosten, waartegen, blijkens de besprekingen en de cor respondentie, geen maatregelen zijp te nemen. De indruk der commissie ia. dit bet overleg tusacihen de belanghebbenden vol stomen naar goede trouw is gepleegd, zoorlat «Ie commissie geen aanleiding vond, om zonder bijzondere opdracht van den Centraien Raad zich uit eigen beweging om inlichtingen te wenden tot de Itegteering. Willen drukkers en uitgever.; dus niet de dupe worden van de "thans bereikte papierprij- zen. willen zij1 niet steeds meer gtóbukt gaan onder toenemende stijging,, dan rest hun niets anders dan de prijzen der boeken en de prij zen voor het vervaardigen der boeren zoo goed als voor het andere drukwerk naar de mate van den grooteren kostprijs te verboogeu. De kosten der grondstoffen voor het door de uit gevers verkochte en het door de drukkers ver vaardigde product zijn nood zake,1 ijk gestegen, zul len waarschijnlijk nog' verder moeten stijgen, welnu dan blijft niets ander.» over, dan dat de p.tpierconsumenlen de jwijv.en der door hen aan gebeden producten ook omboog voeren." Gebrek aan slachtvee. In Oostelijk Groningen kunnen de slagers zelfs tegen ongekend hooge prqizen geen slacht vee 'keepen. Nu het den landbouwers en vee- luöuders bekend werd, dat de landbouwvereenï- gingien in April uityoerconsenten, kunnen krij gen vlooi' varkens en koeien, geven zij geen stuk vee meer af en houden alles vast, in de hpop op nog hooger prijzen. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 Maart, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.0 te Haparanda. Laagste barometerstand 747.5 te Vlissingen. Verwachting: zwakke tot matige winden> veranderlijk in 't zuiden, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog buien en iets kouder G. Visser Bzn. f Gisteravond is hier ter stede op 77 jarigen leeftfjd overleden de heer G. Visser Bzn. in leven distillateur alhier. De heer Visser was ridder in de Orde van Oranje Nassau, oud-luitenant kolonel der dienst doende schutterij en oud-commandant van de scherpschutters, kerkmeester en regent van het Weeshuis der Hervormden. In 1877 werd de heer Visser gekozen tot lid van den gemeente raad in welk college hij onafgebroken zitting had tot 1906. Vanaf 1893 tot aan zijn aftreden als raadslid had hy zitting als wethouder. Het heengaan van den heer Visser, die zoo vele jaren een werkzaam aandeel nam, in het behartigen der belangen van deze gemeente, zal door velen worden betreurd. Cursus in handenarbeid. De openbare les, zal gehouden worden Don derdag 23 Maart a.s. 's avonds G-8 uur, in het lokaal boven de Beurs. Volksbadhois. In de week van 12—18 Maart 1916 werden genomen 625 baden. Ie klas kuipbaden 43, regenbaden 462e klas kuipbaden 107, regenbaden 402; 5 ets. kinder baden 27. Gisteravond werd door de politie een beschonken burger aangehouden. Het bleek een landstormplichtige te zijn, die sedert 11 Maart uit zijn garnizoen was weggebleven. Hij is naar zijn garnizoen teruggebracht. Hedennacht is d o o r d e p o 1 i ,t i e hier zwervend aangetroffen een 14-jarige jongen, die de ouderlijke woning te Rijswijk cnlloopen was. Hij is naar Rijswijk, overgebracht. D oor een rechercheur van p o 1 i ti,e van hier werd te Rotterdam aangetroffen eèn 16-jarige jongen, die itjfir beschikking van de regeering was gesteld doch uit het gesticht bij Maastricht was weggeloopen, De jongen is naar het gesticht teruggebracht. Bij de te Rotterdam gehouden examens van de nuttige handwerken, slaagden o. m. de dames J. M. Lolkus, S. C. van dei- Zee, M. Zwagers, D- W. A. van Riet, en K. W. Dulfer, allen van hier. Hoogwater te Schiedam: Woensdag22 Maart 5.41 v.m. 5.51 n.m. UIT ROTTERDAM. Van den heer A. D. van Doorn een tot den voorzitter van den gemeenteraad gericht schrij ven, houdende verzoek om in de eerstvolgende raadszitting de volgende vragen tot B. en W. te mogen richten lo. Is het college bereid den raad mededeeling te doen van het stadium, waarin de plannen tot stichting van een barak voor schipbreuke lingen te Hoek van Holland verkeeren 2o. Kunnen, indien het ter zake met de rijks- regeering gepleegde overleg niet tot het ge- wenschte resultaat mocht hebben geleid, maat regelen om van gemeentewege tot dergeijjke stichting te geraken, worden tegemoet gezien 3o. Is het college bereid zijn meening te doen kennen in zake de wenschelijkheid om in het algemeen bq aankomst uit zee binnen het ge bied der gemeente van een groot aantal schip breukelingen van gemeentewege maatregelen voor verzorging en verpleging te doen voorbe reiden en toepassen Voorgesteld wordt de gevraagde gelegenheid te verschaffen na afhandeling van de agenda voor de raadszitting van 23 dezer. UIT DELFT. Bij1 de te 's-Giavenhage gehouden examens voor de nuttige handwerken slaagden «ie dames A. C. Kamphuis en J. A. van Veen, beiden van hier. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 21 Maart 1916, des namiddags 2 ure. Voorzitter: de Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig zijn 16 leden. Afwezig zijn de heeren v. Briel Sasse, Evers, v. d. Schalk, Schellere, Ris en Kavelaars. Vastgesteld worden de notulen der vergadering van 8 Februari jl. en verdaagd die van 29 Fe bruari d.a.v, Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat by het col' lege is ingekomen van den minister van Binnenl- Zaken schryven, ten geleide van een afschrift van het Kon. besluit van 28 Februari jl., waarbjj aao de gemeente een voorschot uit 's Rijks kas is verleend tot een bedrag van ten hoogste f 66000 om de gemeente in staat te stellen, een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de vereeniging «Volkshuisvesting", ten behoeve van den bou# van 40 arbeiderswoningen. Kennisgeving. Van de Ged. Staten Een schrijven ten geleide van het op 6 Maari jl. goedgekeurde raadsbesluit dd. 29 Februari j'- tot wijziging der gemeentebegrooting, dienst l9l5> (model B) f 1077.58J. Idem ten geleide van het op 6 Maart jl. goed gekeurde kohier voor de pi. bel. naar het inkomen dienst 1915—'16. Idem ten geleide van de op 6 Maart jl. goed gekeurde raadsbesluiten dd. 29 Februari jl. 1 tot onderhandsche verhuring aan B. H. -P* Juffermans van het grasgewas van een perceel bouwterrein aan de zuidzijde van de Warande voor de som van fl. 2. Verkoop aan A. P. P. Rovers qq. van een ooopgehoogd perceel bouwgrond aan de Laurens Knappertstraat, hoek Thomas a Kempisstraat voor den prijs van f7.50 p. M2. 3. Verkoop aan J. Bokhorst qq. van een perceel bouwgrond, gelegen aan de St. Liduinastraat, hoek Brugmanstraat, voor den prijs van f9.— p. M2- Idem waarbij toestemming word verleend om de tijdelijke vestiging van de openbare lagere school J in het gebouw der voormaligen Burger school a/h. Broersveld, te verlengen van 1 tot en met 19 April 1916. Van B. en W. Schrijven houdende mededeeling dat vrijstelling van havengeld is verleend aan de N. V. Furness Scheepvaart Agentuur Maatschappij te Rotterdam, ten behoeve van den lichter »v. Uriel 57" waarop een kraan geplaatst «as die by de lossing van kolen uit het motorschip «Zeearend® is gebruikt. Kennisgeving. Idem schrijven houdende mededeeling, dat nu de juiste grootte van de bq onderhandsche aki® dd. 10 December 1914 van den staat der Neder landen in erfpacht ontvangen domeingrond kad. Sectie N nos. 235. 236, 223 en 233 fallen gedeel* telijk) en no. 234 (geheel) door kadastrale meting is bekend geworden, eene nadere regelmg van den jaai lijkschen canon naar den grondslag voor ieder der onderdeelen van het terrein aangenomen, moet plaats hebben, waarvoor een aanvullingsakte moet worden opgemaakt. Kennisgeving. Idem voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet van f4 650.voor het aanbrengen van vei beteringen aan de privaten en het maken van lichtkappen op de afdekking der gangen en aan ondeiramen in de muren tusschen de lokalen en de gangen van school C aan de L. Nieuwstraat. Bij een bezoek aan deze school door de com missie van de Gemeentewerken, is het opgevallen, dat zoowel in de gangen als in de lokalen niet voldoende licht is. Wijl deze school vermoedelijk nog wel een 20 tal jaren dienst zal moeten doen, heeft de com missie naar middelen uitgezien om dat gebrek te verhelpen en meent deze gevonden te hebben id het maken van lichtkappen op de afdekking der gangen en het maken van onderramen in de muren tusschen de lokalen en de gangen. Dit voorstel zal ter tafel komen in een volgende vergadering Idem voorstel tot ingebruikgeving aan W. G- van Helden, van den grond aan de Oude Spui- haven tegen f 0.15 p. M2. Het is de bedoeling van den verzoeker om de hem in gebruik gegeven grond uit te breiden met een terrein van 10 X 10 M2 ten noorden van zijn terrein, om een overgang te krijgen van op 10 M2 breedte van zijn terrein, de gevraagde uitbreiding bedraagt 125 M2. In overleg met de commissie voor het Grondbedrijf stellen B. en W- voor hen te machtigen met ingang van 1 April a.s. op welken datum ook de oude huur is inge gaan, ook dezen grond aan van Helden in gebruik te geven tegen f0.15 p. M2. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. De heer v. d. Schalk komt ter vergadering. Idem voorstel tot bekrachtiging van den onder handsche aankoop van H. Gabel van de perceeleo kadastraal bekend Sectie H no. 40, 726, 727,729 en 735 groot 19177 M2., gelegen aan de 's Gra- venland-che polder voor de som van f 25.000 be nevens de kosten van overdracht. Overeenkomstig het voorstel keurt de Rft»d dezen aankoop goed. Van de Gez. Commissie scbrjjven, waarbjj word' aangeboden het verslag over 1915. Idem van de commissie voor het Alg. Handels- Entrepöt. Beide verslagen zullen worden gevoegd by he' verslag van de gemeente. Van de commissie voor het Handels Entrepot schrjjven, waarby ter goedkeuring wordt aange boden een wijziging der begrooting, dienst 1915- Van de Gezondheidscommissie, waarby ter goed keuring wordt aangeboden de rekening en ver antwoording over 1915. Van de commissie van beheer van het Fond8 der Vernietigde gelden schrijven, waarby t«r goedkeuring wordt aangeboden de rekening ®0 verantwoording over 1915. Al deze worden gesteld in handen van de com missi e voor de Financiën en de belastingen 001 advies. Van de commissie van toezicht op het Lag®r Onderwijs schrijven, houdende opgaaf van de data, waarop de examens aan de openbare lage1"0 scholen, dag- en avondscholen en de tentoonstel ling van de herhalingsschool zullen worden ge houden. Kennisgeving. Van den directeur van den Gemeentelijke" Keuringsdienst op eet- en drinkwaren en ge' bruikwtikelen, aanbieding van het verslag ovet 1915. Zal worden opgenomen bij het verslag van d® gemeente. Van den Prot. Chr. Bestuurdersbond adres> waarin adhaesie wordt betuigd aan het adres v»0 de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond om her. bedrag van aftrek voor nood zake ijk on derhoud te verhoogen van f400 op f500.— In handen van B, en W. om advies.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2