Gemeenteraad. ingezonden Mededeelingen» stads- en Gewestelijk Nieuws* Het stoomschip van de Holland-Amerika Lijn. „de Nieuw-Amsterdam" is heden-nacht niet uit Rotterdam vertrokken". De Batavierboot niet uitgevaren. De Batavierboot is nog niet uitgevaren. Naar men meldt, vindt dit zijn oorzaak in bet weigeren van de bemanning, om met het oog op het groote gevaar, uit te varen. Ze wilden alleen varen, wanneer de boot geconvoceerd wordt. De „Ask". Het Zweedsche stoomschip »Ask", dat volgens mededeeliog van den kapitein Vrijdagochtend om streeks haifzes 7 mijl mijl West-Noord-West ven den Noord-Hinder op een mijn geloopen of ge torpedeerd is en Vrijdagochtend te Rotterdam is aangekomen, staat met de lading in het gemeente droogdok aldaar. Gisterochtend is er een onder zoek ingesteld, waarbij de commandant van Hr- Mr. »Das" tegenwoordig was, inzake het al of niet van dit stoomschip. De commandant van de »Das" heeft verschillende stukken metaal, welke in de houtlading waren geslagen, tot verder on derzoek meegenomen. Het gat in de »Ask", dat zit in ruim No. 2, is zeer groot. Dit gat wordt nu van een houten bekisting voorzien. Daarna gaat het stoomschip weer uit het dok om golost en afdoende hersteld te worden, aldus meldt de »N. R. Ct." Het duiken naar de „Tubantia''. Naar men verneemt geschiedt het duiken op de plek waar de »Tubantia" gezonken is, geheel op initiatief van de Kon. Holl, Lloyd, waaraan het schip toebehoort. Wel moeten zich aan boord van de »Wodan", van welk vaartuig af 'het duikonderzoek ge schiedt, eenige zeeofficieren bevinden in verband met de eventueele resultaten van het onderzoek. De bemanning van do „Palembang", Bij de directie van den Rotterdemsche Lloyd is bericht ingekomen, dat de Britsche admirali teit zal trachten de schipbreukelingen van het 8.s. »Palembang" met het s.s. «Rotterdam", van Holland—Amerika-lijn, dat oogenbhk in de Duins ligt, naar Rotterdam te verschepen. Jhr. mr. V. E. L. de Stuers. f Gisterochten vroeg is, 72 jaar oud, in Den Haag overleden jhr. mr. Victor Eugène Louis de Stuers, sedert 1901 lid der Tweede Kamer voor het district Weert. A.s. Vrijdag-voormiddag te 10 uur zal ia de Kerk van den H. Jacobus aan de Parkstraat een plechtige Uitvaartdienst u orden gehouden voor wijlen het Tweede Kamerlid Jhr. Mr. Victor de Stuers. Te 12 uur 31 zal het stoffelijk overschot per S.S. naar Maastricht worden 'overgebracht, waar het te 4 uur 45 zal aankomen, ten einde aldaar in het. familiegraf te worden bijgezet. Generaal-majoor J. H. Knel. f In Den Haag is overleden de gepens. generaal- majoor-titulair J. H. Knel. Ontmoeting met een duikboot. Schipper J. F. te Goedereede is Maandagmid dag even buitengaats in aanvaring geweest met een (vermoedelijk Duitsche) onderzeeër. Eg is eenige schade aan ie boeg van de. blazer toegebracht, echter niet van dien aard, of do blazer kon de haven van Goede,"eede mg! be reiken. Nadat de commandant der duikboot den schipper gevraagd liad, waar hij zich ergens be vond, koos hij weer spoedig zee. Staatscommissie Watersnood. By Kon. besluit van 20 Maart is ingesteld een Staatscommissie met opdracht om een onderzoek in te st3llen omtrent de oorzaken van de buitengewoon hooge waterstanden, tijdens den stormvloed van 13/14 Jan. 1916 voorgekomen op de in Zuid Holland gelegen benedenrivieren, meer bepaaldelijk op den Rotterdamschen Wa terweg, en daarbij de volgende vragen te beantwoorden le. Bestaan er gegronde redenen om verband aan te nemen tusschen by den stormvloed van 13/14 Jan. 1916 op het binnenwaartsche deel van den Rotterdamschen Waterweg, voorgeko men hoogere waterstanden, dan daar vroeger zijn waargenomen, en de ten behoeve der ver betering van die rivier uitgevoerde werken 2e. Kan op grond van beschikbare gegevens verwacht worden, dat nog hoogere waterstanden by stormvloed op genoemden Waterweg kunnen voorkomen, zoo ja, tot welke hoogte, zoowel bij den tegenwoordigen toestand, als na de uitvoe ring. van de in hSt aanhangige wetsontwerp tot verbetering van den Waterweg van Rotterdam naar zee bedoelde werken, waarmede gestreefd zal worden naar een doorgaande ..diepte van 12.50 M. bij gewoon hoog water 3e. Zou het, indien het voorbedoelde verband aanwezig wordt geacht mogelijk zijn maatregelen te nemen om verdere verhooging van water standen op het bovendeel van den Rotterdam schen Waterweg bij stormvloeden te voorkomen en zoo ja, waarin zouden dan die maatregelen uaoeteiT bestaan Landweerlichting 1912. Omtrent het vertrek met verlof der land weer- plichting 1912, is, naar de „Avp" meldt, thans bepaald, dat de dienstpichtinge onderofficieren, korporaals en soldaten der landweerlichting 1912 op 24 Maart met voorloopig klein verlof vertrek ken, met uitzondering van hen, die behooren tot de bataljons infanterie 1, 6, 8, 10. 11, 12, 13, 21, 26, 27, 31, 33, 37, en met uitzondering van hen, die behooren tot de landweer-grens- en kustwacht. Deze zullen eerst op 20 April met verlof huiswaarts keeren, wordende de stel ling-commandanten en territoriale bevelhebbers gemachtigd, zoo zij dit met de belangen van den dienst en de strijdvaardigheid vereenigbaar achten, dit verlof reeds op een vroegeren datum te doen ingaan. Militair Hospitaal* te Amersfoort. De Minister van Oorlog begaf zich gisteren vergezeld van zijn adjudant, kapitein Van Ever- dingen, naar Amersfoort, afwaar 7.Exc. een be zoek bracht aan het militair hospitaal. Tegenspraken. Naar aanleiding van onjuiste berichten in de Nederlandsche pers, over stappen bij de Duitsche regeering gedaan, in zake den ondergang van de „Tubantia" deelt het departement van Bui- tenlandsche Zaken mede, dat de tenuitvoerleg ging van de in den avond van 19 dezer in han den van Harer Majesteits gezant te Berlijn ge komen instructie, om op grond van verklarin gen van opvarenden aan de Duitsche regeering te verzoeken een onderzoek ter zake te doen instellen, is achterwege g-bleven. in verband met de mededeeling, die inmiddels door den Duitschen gezant namens zyn regeering was gedaan. Winkelweek van het Nederlandsche Fabrikaat. De „Maatschappij van Nijverheid" organiseert van 3 tot 9 April te Rotterdam een winkel week, waarbij Nederlandsche fabrikanten door ruim 300 firma's in ongeveer 700 winkelétala ges zullen worden uitgestald, opdat meer ver trouwen kome in eigen nijverheid, meer vraag naar artikelen van Nederlandschen bodem, meer geld voor de Nederlandsche industrie. De kermis te Dordrecht. Met 14 tegen 11 stemmen besloot de Dordsche laad de kermis te doen voortbestaan. Roggenbrood. Een gisteren te Groningen gehouden vergade ring van de provinciale Gron. bakkersvereeniging heeft met algemeene stemmen een motie aan genomen, waarin aan de rogge-commissie ver zocht wordt, de pry's van de rogge te verlagen of dien van het roggebrood te verhoogen. Dé motie behelst voorts een verzoek het verkoopen van roggevoerbrood geheel te verbieden. Hout voor geweren. De heer M. Bongaerts, lid van de Tweede Kamer voor het district Roermond, heeft zich tot den minister van oorlog gewend, om te krij gen, dat de noteboomen zooveel mogelijk ge spaard worden door voor de vervaardiging van geweerkolven beukenhout te bezigen. De heer Bongaerts ontving ten antwoord, dat de minister reeds, na lang en ryp beraad, op verschillende andere dergelijke verzoeken afwij- zijn had moeten beschikken. De onafwijsbare noodzakelijkheid om te voor zien in de zeer urgente behoefte aan hout voor de fabricatievan de geweerladen, niet alleen de kolven, heeft den minister in deze aangele genheid geen keus gelaten. Duitsche Consulaat. Naar de „N. Arnh. Ct." me'dt. worden de bureaux van het Duitsche Consulaat te Am sterdam naar Arnhem overgebracht en is voor dat doel bereids aangekocht het perceel Steijn- straat hoek De Wetstraat. De N. O. T. De heer Van Vollenhoven is voornemens tegen het einde dezer week weer naar Londen te ver trekken tot afdoening van nog enkele aangelegen heden. Uitvoer van slachtvee. Eenige landbouwvereenigingen hebben van den minister van landbouw, nijverheid en handel de toezegging ontvangen van consenten voor den uitvoer van slachtvee, dat vdór 4 dezer reeds in het bezit van baar leden was. j.De dieren worden getaxeerd naar marktprijzen, geslacht en naar het buitenland gezonden. Van de gemaakte wiBst worden dan de onkosten betaald, ook die wegens verplichte levering van regeeringsvarkens, en de rest wordt uitgekeerd aan de leden-leveran ciers van slachtvee. Naar het veldleger. De eerste ploeg der lichting 1916 de mili ciens, welke bij de le bataljons der regimenten infanterie zyn ingedeeld zullen omstreeks 12 April a.s. overgaan van de depöts naar het veld leger. (Vervolg.) 4. Voorstel van B. en W. tot verkoop van den gaDg tusschen de panden Westvest nos. 23 en 25 aan de firma J. M. van der Schalk Sc Co, voor den pr^js van f15.per M2. De secretaris doet voorlezing van het adres van den heer Ris, waarin deze bezwaar maakt tegen genoemden verkoop, o.m. omdat adressant sinds jaren gebruik maakt van genoemden gang voor het lossen van granen. Een afsluiting van dien gang zou adressant ten zeerste benadeelen. De heer v. d. Schalk verlaat tijdens de behan deling van dit punt de vergadering. De Voorzitter zegt, dat B. en W.,gehoord de bezwaren van den heer Ris, hierover met den koopster hebben onderhandeld. Koopster heeft zich bereid verklaard den heer Ris steeds toegang te verleenen langs dien gang of langs den aan de andere zijde van het perceel gelegen gang. B. en W. meenen dat waar het pand van den heer Ris ook nog vanaf de Lange Haven te bereiken is en waar de koopster Z'Ch zoo inschikkelijk toont er geen bezwaar meer is om den koop te doen doorgaan. De heer N o 1 e t vraagt of deze gang wel ver kocht mag worden. Spr. meent, dat er een ser vituut op rust als brandpad. Voor 36 jaar heeft spr. die panden willen koopen, doch dit is toen afgestuit omdat de gang brandpad moest blijven. Bij braod is dit de eenige weg naar de kantoren van den heer v. d. Schalk. Als de koop zoo door gaat als nu wordt voorgesteld, zou koopster het pad kunnen bebouweo. Wethouder v. Westendorp zegt, dat waar het servituut ten voordeele van de gemeente is, de gemeente dit recht ook kan afstaan. Voor brand is bet niet noodig een gang open te laten omdat m-n in geval van brand toch door het huis been kan gaan. Dragen wordt door dien gang de laatste jaren ook zoo goed als niet meer gedaan. De gang is ook reeds eenige jareo, wegens ongewenschte toestanden, voor het openbaar verkeer gesloten. De heer No let zegt ten onrechte te hebben gesproken van een servituut. De gemeente heeft dezen gaDg aangewezen voor brandgang. Spr. acht het hu geen argument om een brandgang te bebouwen, omdat men in geval van brand door bet huis kan gaan. Spr. wil er de aandacht op vestigen of het wel wenschelijk is, den brandgang aan zyn bestemming te onttrekken. De heer Kavelaars wijst erop dat alvorens tot verkoop kan worden overgegaan, de raad volgens art. 230 der gemeentewet een besluit moet nemen, waarbij de gang aan het openbaar verkeer wordt onttrokken. Wethouder v. Westendorp zegt, dat de gang met een hek is afgesloten. De Voorzitter zegt, dat eerst art. 230 moet worden toegepast. De heer Houtman zegt, dat hjj nog geen andere argumenten heeft gehoord, dan dat het vroeger zoo geweest is. Spr. had liever dat men aantoonde, waarom het noodig is dat het zoo blijft. Er is geen enkel gemeentebelang bij ge baat, als men een industrie belet de noodige uitbreiding aan haar bedrijf te geven. Wethouder Lager wjs ij zegt, dat de gang voor 36 jaar van grooter nut was dan nu. Toen waren meer panden in gebruik, waarvan de eige naars steeds gebruik maakten van dat pad. Nu er maar een pand meer is, waarvoor het pad noodig zou zijn en de eigenaars kunnen ten op zichte van het gebruik van het pad tot overeen stemming komen, is er naar spr 's meening geen beletsel om het pad te verkoopen. Toch kan met een dergelijke eenvoudige zaak wel degelyk een gemeentebelang gemoeid zyn. Spr. zegt, dat het in het belang is van de gemeente, dat de panden gelegen tusschen de havens, verbinding blyven houden met een der vaarwegen. Waar een indus trie dit pad voor de uitbreiding van haar bedryf noodig heeft, meende het college dat er in dit geval geen bezwaar bestond om een voorstel tot verkoop in te dienen, te meer waar de eigenaar van bet andere pand nog gelegenheid heeft aan de Lange Haven te komen. Het voorstel van B en W. om genoemden gang aan het openbaar verkeer te onttrekken, wordt met op een (Nolet) na algemeene stemmen aan genomen, evenals het voorstel van B. en W. om den gang te verkoopen aan de firma J. M. v. d. Schalk en Co. voor f15.— per M2. Verplaatsing aschtaal. 5. Voorstel van B. en W. om een crediet be schikbaar te stellen voor het doen opmaken van kostenberekeningen inzake de verplaatsing van den aschtaal der Gemeente-Reiniging. Gelijk den Raad bekend is is meermalen door in- gezeieuen by ingezonden adressen geklaagd over den tegen woordigen toestand van den aschtaal. Dat nu een crediet gevraagd wordt, zeggen B.en W„. daaruit moet niet worden opgemaakt, dat eerst thans de zaak wordt ter hand genomen, integendeel, de Commissie en wjj hebben niet stil gezeten. De Commissie heeft inrichtingen in andere plaatsen bezocht en een deskundige'ge raadpleegd, terwyl het college Daar aanleid idiog van hare adviezen reeds dikwyls de zaak zelf standig en ook met de Commissie besprak. Tot eenstemmig oordeel zyn zy echter niet ge komen. De bedoeling is nu omtrent de oplossin gen die ten slotte levensvatbaar voorkwameti, een nader deskundig advies in te winnen en deze te doen uitwerken met toevoeging van kostenbere keningen en alsdan een goede keus te doen. De Voorzitter deelt mede, dat een crediet wordt gevraagd van f1000. Zonder discussie en zonder hoofdelyke stemming wordt het voorstel aangenomen. 6. Voorstel van B. en W. om afwyzend te beschikken op het adres van een vyftal hande laars in brandstollen, om een reductie toe te staan op den koopprijs van cokes. Hieromtrent is door B. en W. het advies inge wonnen van de Commissie voor de Gasfabriek, de Drinkwaterleiding en het Electriciteitsbedryf, dat mede voor den Raad ter inzage was nederge- legd en waarmede zij zich geheel kunnen ver eenigen. Besloten wordt op grond van dat advies adres santen te berichten dat er voor den Raad geen aanleiding bestaat om aan hun wensch tegemoet te komen. De heer Scheffers motiveert zyn stem tegen het voorstel van B. en W. Spr. heeft ook in de commissie bepleit dat den handelaren een reductie toekomt van wat zij verhandelen. Wanneer de gasfabriek cokes levert aan particulieren, heeft zy meerdere kosten, dan wanneer zij die aan de handelaren levert. Vroeger hebben de handelaren altijd die reductie gehad, deze is eerst sedert kort ingetrokken. Omdat de gemeente een monopolie bedryf exploiteert, kan zij de menschen dwingen bij haar te komen koopen. Spr. acht het niet biliyk dat op het adres der handelaren afwyzend wordt beschikt. Spr. stelt voor de reductie te handhaven. De heer Koopmans is eveneens van mee ning; dat den handelaren die als grossiers optre den, reductie toekomt. De heer v. d. Tempel heeft circulaires van den directeur van de gasfabriek gezien van 1914 en van 1915, waarin den handelaars een extra kortiDg van 10 wordt aangeboden, van die hoeveelheden cokes, die zy meer afnemen dan hun contract. By de gemeentelijke levensmidde lenvoorziening is wel rekening gehouden met de winkeliers en hiei gaat men de handelaren voorbij- Spr. vindt zulks met consequent. De beer Houtman heelt zich ook in de commissie uitgesproken tegen het verzoek van de handelaren. De brandstufleuhandelaren kwamen aan de gasfabriek wanneer het hun zinde. Alleen als Schiedam goedkooper was kochten ze hier- Dat is hun recht, zegt spr. Nu in dezen lijd zyn ze alleen op Schiedam aangewezen. Alle Uande- laren, die in dezen tyd moeilijkheden in bun zaken ondervinden, kunnen zich wel lot het ge meentebestuur om hulp weDden. Zy moeten zeil maar uitzien naar andere bronnen van bestaan en dat kunnen ze ook. Spr. ziet met in waarom de gemeente zich juist het lot van de handelaren moet aantrekken. De heer v. d. Tempel zegt, dat de directeur van de gasfabriek vroeger toen 10 reductie gat aan de handelaren. Niet alleen, dat de gemeente zich het lot van de handelaren met aantrekt, zij verslechtert zelfs de condities voor die menschen. Wethouder v. Westendorp zegt, dat de abnormale tijden ook drukken op de gasfabriek. De fabriek sluit met memand meer contracten af- Wy moeten uit het bedryf halen wat er uit te halen is. We beboen voor de minderbedeelden reeds cokes legen goedkoopeie pi ijzen beschikbaar gesteld. Maar van den andereu kant moet de fabriek ook zorgen de meerdere kosten te dekken- Er is gelegenheid gegeven om in te schrjjven ook zelfs voor kleine kwantums, maar de Scnie* dammers waren veel te laag. Degene die de cokes van de gasfabriek rydt kujgt dezelfde vergoeding, die de handelaren ook kunnen kiygen, nl. 5 ets- voor het thuis brengen. Alleen worden de zakken geleverd door de fabriek. Den laaisten tijd ge bruikt men echter meest eigen zakken, omdat de fabriek wegens de duurte eig zuinig met het verstrekken van zakken was. Spr. zegt, dat de gasfabriek, wat de afvalproducten betreft, geen monopoliebedryf is. Er wordt veel cokes van buitenaf aangevoerd. Willen ue kolenhandelaars groote kwantums tegi-lyk afnemen, dan kannen ze die aan de fabriek ook goeakooper krygen. Ze komen echter alleen bij ons, als ze nergens anders goedkooper terecht kunnen. (Wordt vervólgd). Waarom zoudt ge uw stoom- en verfgoederen naar elders zenden, terwijl „DË PHOÜMX", telef. 15, u even goed en vlug bedient. 1503 6 Gemeentelijke Visehverkoop. Hedenavond zal aan de vischtent Koemarkt verkocht worden Wijting a 12 ets. p. pond. Schol ct 15 De verkoop zal te ongeveer 6 uur aanvangen- De wonderen van den Sterrenhemel. Gisteravond sprak professor B. Nyland voor de literair püysisch en Historische vereeniging over „De wonderen van den sterrenhemel." Spr- zegt dat hij in het korte tijdsbestek van een avond niet alle wonderen van den sterrenhemel kan bespreken. Spr. zal zich dan ook- bepalen tot eenige verschijnselen, die door den waar nemer met het bloote oog worden opgemerkt. le. Deonbeweeglykheid vandesterren, 2e.de onveranderlykneid van de lichtsterkte der ster ren, ten 3fe de nevelvlekken. De astrologie of sterreduidingskunst is de oorzaak geweest dat men zich reeds in de grijze oudheid met.de be studeering van de sterren heeft,beziggehouden- Zoo geeft Ptolomeus 150 j. n. Chr. ons reeds de namen van 58 sterrenbeelden, die deze sterre- kuudige voor een gioot deel weer ontleend had dan Hepargus die 150 j. voor Chr. leefde. En reeds in Homerus' gedichten 1000 j. v. ChL komen benamingen van sterrenbeelden voor'. Hechtte men vroeger bijzondere waarde aan de sterrenbeelden thans hebben deze voor ons geen waarde meer, doch men heeft de namen behouden omdat zij gemakkelijk zyn ter orien teering. Volgens de lichtsterkte verdeelt men de sterren in klassen of grootten. Met het bloote oog zijn 6 grootten zichtbaaf* Vergelijkt met de sterren der verschillend6 klasseh zooals men die nu waarneemt met de klasse-indeeling der oudste astronomen dan zien wy' zegt spr. dat dezelfde sterren nog 10 dezelfde klassen worden ingedeeld, zoodat &eü daaruit kan afleiden, dat de lichtsterkte sterren onveranderlijk is. Met het bloote oog zijn over de heele wereld in de meest gunstige omstandigheden zichtba»r 6000 sterren, terwyl dit getal voor eén waat' nemer maar 2000 is. Goed zichtbaar met b®'' bloote oog zijn feitelijk maar 1000 sterren. #et behulp van kijkers worden echter aanzienlij1' ■meer sterren waargenomen. Door den grootste0 i;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2