^tads- en Gewestelijk Nieuws. J. C, Meeuwissen, oud-vicaiius apostolicus ran Surinam®, is de jongste weken zeer achteruitga- gaan. T Prov. Statenverki ezingen ZUID-HOLLLAND. Tot candidaten voor do Prov. Staten zijn door de afdeelingen Dordrecht en Dubbeldam gesteld de heeren J. A. Lter^meijer en J. H, F. v. Zadelhoff. Aftredenden zijn de heeren H. J. Wichers en E. v. d. Gijip' Barendregt (beide lib.). Huiden. Doordat beide belanghebbenden het contract hebben geteekend, is eindelijk aan de huiden kwestie een einde gekomen. Vast staat nu, dat naar Engeland 100,000 stuks huiden worden ver voerd en dat voor de resteerende 160,000 stuks consent is verleend naar Amerika. De looiers krijgen hun gestorte gelden terug met 5 pot. rente. De import van extracten zal vrij blijven, doen moet steeds over het consortium gjian. Nederlandsche waardezen dingen. Naar de „N. Gt." meldt, beeft Engeland alle in beslag genomen Nederlandsche waardezendin- gen teruggegeven, evenwel onder beaing, dat voor taan dergelijke zendingen niet meer zullen ge schieden. Regeeringsgroenten. Aan de gemeentebesturen is, naar het „Hbl." meldt, bericht gezonden, dat de Groenten-Cen trale nog een groote hoeveelheid kroten (roode bieten) voorradig heeft. Zij acht bet noodig een overzicht te hebben van 't geen voor het bin nenland alsnog benoodigd is, teneinde te voor komen, dat groote partijen aan den uitvoer blijven onttrokken, om straks ten gevolge van het vergevorderde seizoen waardeloos te wor den. Voor Vrijdag 14 April worden mitsdien op gaven verwacht van de hoeveelheid kroten, die men dit seizoen nog wenscht te betrekken. Daar de Groenten-Centrale ook ten opzichte der vatgroente maatregelen moet nemen, wordt tegen denzelfden datum een (bindende) opgave verzocht van het aantal vaten zuurkool, pronk- snijboonen en enkele of dubbele sperekboonen, die de gemeentebesturen nog willen ontvangen. Onze scheepvaart. De stoomvaart-maatschappijen, die de mails vervoeren en zich daarom tot de regeering ge wend hadden met het verzoek een deel der molest-risico ever te nemen, zyn er Bog niet in geslaagd tot overeenstemming met de regeering te komen. De groote mail booten zullen dan ook voorloopig niet vertrekken. De „Rijndijk" op een mjjn geloopen. Het Nederlandsche stoomschip «Ryndyk® is op een mijn geloopen. De ruimen staan vol water. De „Tubantia." Zooals men weet had het de aandacht getrok. ken, dat de Duitsehe regeering reeds zoo spoedig na het zinken van de »Tubantiac wist te zeggen> dat de duikbooten die er voor in aanmerking kwamen, aan het geval onschuldig waren ge bleken. De BDeutsche Wochenzeitung lür die Niederlande und Belgienc. tracht dat in dezer voege te verklaren Den 2en Maart werd de verscherpte duikboot- oorlog verklaart en staken de Duitscbe duikbooten als gewoonlijk voor een veertiendaagsche dienst reis in zee. Den 16en Maart werd de »Tnbantia< getorpedeerd, den 17en Maart kwamen alle duik booten weer op baar stations aaD, waar officieren en mansebappen aanstonds over het geval onder vraagd werden. De „Sussex". Naar de »Tel,« meld was er aan boord van bet s.s. uSussexc een Nederlander, de heer Gerard Menke. Blijkens telegrafisch bericht van het Fransche ministerie van Marine behoort de heer Menke niet tot de geredden, die te Parys zyn aangeko men, zoodat het zoo goed als zeker is, dat by is omgekomen. Luitenant-generaal H. N. A. Swart. Bij Koninkljjk besluit is benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, de luitenant-generaal van het leger in Nederlandsch-Indië H. N. A. Swart, civiel en militair gouverneur van Atjeh en onderhoorig- heden. Uitvoer van kaas. Men verneemt dat met ingaDg van 10 dezer de Rijkscommissie van toezicht op de beschikbaar- stelling en den uitvoer van kaas, daartoe ge- mashtigd door den minister van laDdbouw, nijver heid en handel, weder consenten tot uitvoer zal afgeven. Zij heeft waarborgen ontvangen, dat verschil lende tekoitkomingen in de distribuitie (die behalve in Friesland ook in Zuid- en Noord-Holland voor kwamen) in het vervolg zullen vermeden wor den, De buitengewone Regeerings-maatregelen. De Haagsche briefschrijver van de „Arnhem. sche Courant" schrijft in zijn wekelijksche cor respondentie van Zaterdag in verband met de loopende geruchten over de aanleiding tot de jongste militaire maatregelen o.m. „Het is meer dan een veronderstelling, dat de oorsprong van het sensatiemakend bericht is te zoeken in Duitschland Het werd ontvan gen van een der best ingelichte personen in het Duitsehe rijk, en het adres in Den Haag, waaraan het gericht was, is van zoodanigen aard, dat onmiddelljk het geheele raderwerk van den Staat aan den gang werd gezet om, voor het geval dat het waar mocht zijn, de noodige maatregelen van afweer te nemen. Ter plaatse waar het oorspronkelijke bericht ont vangen was, had men alle reden om het niet licht op te nemen, vooral wegens de hooge positie van den afzender. Het werd dan ook zeer ernstig opgenomen, doch het onderzoek heeft aangetoond, dat de afzender, ondank alles, of slecht ingelicht of wel zoodanig onder den indruk was van de conferentie der geallieerden te Parijs, dat men te goeder trouw geloofde aan plannen tot een landing van het Britsshe leger met het doel om, door ons land heen, het Duitsehe front in den rug aan te tasten. Een derde mogelijkheid, de wensch van den afzender van het bericht, om Nederland in een gewapend conflict te wikkelen met Engeland» blij ve buiten veronderstelling, aangezien Duitsch land dit niet kan wenschen, wijl daardoor de be veiliging zou worden weggenomen, die hij op zijn rechterflank geniet ten gevolge van onze onzijdigheid. De directeur van het kabinet der Koningin werd met de zaak in kennis gesteld. Deze stel de zich in verbinding met het hoofd der regee- ring, den minister Cort van der Linden, die op zijn beurt inlichtingen vroeg aan den minister van Buitenlandsche Zaken. De drie heeren con fereerden te zamen, de ministerraad werd in buitengewone zitting bijeengeroepen en de in middels geraadpleegde opperbevelhebber van land- en zeemacht achtte, ofschoon hij geener- *ei inlichtingen had, die het bericht bevestigden, nu het van d i e zijde kwam, het maar het veiligst, om alle nog te geven verloven af te gelasten. Daardoor kwam het bericht onder het volk en had de reeds vermelde gevolgen, vooral toen het Avondpostbulletin aan het gerucht vasten vorm gaf'. De Eerste Kamer vraagt Comité-Generaal. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dins dag 11 dezer, des namiddags half twee. Naar wij met zekerheid tneenen te weten, is deze bijeenroeping geschied op verzoek van eenige leden, die wenschten, dat hun in een vergadering der Kamer de gelegenheid werd geboden, voor te stellen, dat de regeering namens de Kamer worde uitgenoodigd, aan de Eerste Kamer dezelfde mededeelingen te doen als door haar in comité-generaal zjjn gedaan aan de Tweede Kamer. Aangezien dit verzoek door meer dan vjjf leden is gedaan, moest hieraan overeenkomstig art. 10 van het Reglemeut van Orde worden gevolg ge- gaven. Tot eenige ongerustheid behoeft deze bij - eenroppinv derhalve hoegenaamd geen aanleiding te gaven. Van een initiatief der regeering tot het houden van een comné genei aal der Eerste Ka mer is, bljjkens het bovenstaande, geen sprake- Alleen wenschen eenige leden te vernemen, wat de regeering aan de Tweede Kamer op 4 dezer heeft medegedeeld. Nog een geruststelling. Is er, ma de officieel© verklaring' der Engel- scihe regeer!rug en n/u een ieder weet, dat het gemiclht omtrent een ultimatum van Engeland door het Diuitscihe gezantschap te 's-Graven-., hage in omloop werd gebracht, nog een ge- 'riuststellingt noodig voer wat betreft de inzich ten ten aanzien, van Nederland? Welnu dan... Op een zéér intieme vergadering Van.' Bel gen, die, door hun positie en relaties hier te lande in staat zlj!n, een glrooten invloed uit te oefenen op de openbare meening1, welkei ver gadering gisteren in Den Haag plaats had, werd lezing glegeven van een dringend en vertrouwe lijk schrijven van een der Belgische ministers, Waarin den aanwezigen gevraagd werd, al hun invloed aam te wenden ten einde het praatje uit de wereld te helpen, als zou Engeland, en' de geallieerden in 't algemeen, een1 schending in welken vorm ook, van Nederlands neutraliteit ini het schild voeren. 1 Gij zult toch even goed begrijpen, als ik zelf, schreef de minister, dat de geallieerden, die strij den, voor het recht en de zelfstandigheid der 'kleine natiën, er nooit aan gedacht kunnen heb ben, door Nederlands neutraliteit aan te tasten, 'het doel van hun strijd te verloochenen. Wel in aanmerking te1 nemen, dat deze ver klaring volstrekt niet geschreven werd, met de bedoeling haar openbaar te zien gemaakt. We gelooven,,,, eer integendeel1 Maar als geruststelling voor 't Nederlandsdx publiek heeft ze daardoor juist eeni dubbele, waarde. :r (Tel.) WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 April, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.5 te Vlissingen. Laagste barometerstand 748 7 te Wisby. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matigen noordelijken tot westelijken wind, halt bewolkt, weinig of geen regen, zelfde tem peratuur. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. De maandvergadering was gistermiddag viy druk bezocht. De voorzuter opent- de vergadering met gebed. De sec etaris leest de notulen welke worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat toegetreden zijn 4 leden, uitgetreden 7 leden. Ui ie overleden leden worden in de gebeden der leden aanbevolen. De penningmeester doet rekening en verantwoording over het jaar 1915. Verslag en bescheiden zullen gedurende 14 dagen voor de leden ter visie liggen. De heeren D'Ahnes, de Boer en van Houwe- lingen worden aangewezen om de rekening en verantwoording von den penningmeester na te zien. In een volgende vergadering zal hieromtrent rapport worden uitgebracht. De huisviljttentooBstelling zal hoogstwaarschijn lijk in de maand Mei gehouden worden. Nadere bijzonderheden zullen tydig worden bekend ge maakt. De voorzitter deelt mede, dat ook de christelijke vakbonden adhaesie betuigd hebben aan het adres van den Bond om de aftrek voor noodzakelyk levensonderhoud voor de gemeente belasting te verhoogen. Spr. brengt voorts ter sprake het royeeren van een lid van het ondersteuningsfonds. Het afdee- lingsbestuur achtte na onderzoek het royement niet reglementair gegeven. Het afdeelingsbestuur eischte weder toelating van het geroyeerde lid, het bestuur van het ondersteuningsfonds weigerde aan den eisch van het afdeelingsbestuur te vol doen. De voorzitter zet de gerezen kwestie nader uiteen en drukt den leden van het ondersteu ningsfonds op het hart de vergadering van het fonds, die eerstdaags zal gehouden worden, en waar de kwestie ter sprake zal worden gebracht, bij te wonen. De eerw. adviseur deelt mede, dat de heer Post zich bereid heeft verklaard mede te werken aan bet informatiebureau, zoodat de zittingsdagen van het bureau waarschijnlijk met eenige ver meerderd zullen worden. Na de vergadering wordt overgegaan tot het openen van de stembus. Candidaten waren A. v. Buitenen aftr., W. J. Dries aftr., Th. Groenen- daal aftr., H. de Groot, S. van Houwelingen, W. A. Jeup en H. Heerentveld. Uitgebracht werden 83 stemmen. Gekozen werden A. van Buitenen, W. J Dries, Th. Groenendaal, S. van Houwelingen en H. Leerentveld. Firma Wilton. Omtrent het voorstel van B. en W. bij den Raad ingediend, betreffende uitgifte in erfpacht aan de N V Wilton's Machinefabriek en Scheeps werf van een terrein gelegen ten westen van het Sterrenbosch, wordt het volgende medege deeld De N V. Wiltons Machinefabriek en Scheeps werl, gevestigd te Rotterdam, heeft met B. en W. overleg gepleegd over het in erfpacht ver krijgen van 3 H.A. grond aan de Maas. Was aanvankelijk de vraag om dezen grond voor 30 jaren in erfpacht te hebben, thans komt de Venn, met het verzoek den grond voor 30 jaren en 30 optie-jaren te mogen hebben. Deze termijnen sluiten aan bij de termijnen waarvoor de aangelegen grond van het Domein- bestuur is verkregen. Hadden B. en W. bij de onderhandelingen slechts het oog op een termijn van 30 jaren en was In verband daarmede een va«te canon van 46 cent per centiare besproken, door de verlen ging van den termjjn is hun inzicht omtrent den canon veranderd en zouden zij 46 cent als begin-canon willen aanhouden, doch gedurende den erfpachtstermijn de gebruikelijke 2 her zieningen als begiusel willen handhaven. Om dit beginsel tot zijn recht te doen komen, dient de uitgifte voor 60 jaren te geschieden, met het voorbehoud echter, dat zij ook binnen die 60 jaren eindigt, wanneer de erfpacht der Do meingronden niet is verlengd. De erfpachttermijn vangt aan 15 October 1917 of zooveel eerder als de pacht van de zalmzegen- visscherij „Prins Hendrik" eindigt, omdat dan eerst de vrije beschikking over het geheele terrein wordt verkregen, daar de vischkade dit terrein aan de rivier afsluit. De grond, waarop de kade is aangelegd, werd aan het Rijk in erfpacht gegeven, omtrent den afloop van' de erfpacht behoeven geen besluiten genomen te worden, daar zij bij het eindigen der visscherij van rechtswege vervalt. Adres santé die het terrein ook voor grondberging wil gebruiken, is er op gesteld, dat van nu af op het terrein geen bagger door de gemeente ge bracht zal worden. Hoezeer B. en W. die voorwaarde volkomen billijken, meenen zij volledigheidshalve toch er de aandacht op te moeten vestigen. Kan de Raad zich met deze denkbelden vereenigen, dan stellen zij voor, overeenkomstig het aangeboden ontwerp te besluiten. i Morgen (Dinsdag) zal bovenstaand voorstel van B. en W reeds in den Gemeenteraad be handeld worden. Waarom worden dergelijke belangrijke voorstellen toch steeds op het aller laatste oogenblik openbaar gemaakt? Zij zijn toch van te groot gewicht om in een al te snel tempo te worden afgedaan. De toelichting bij het voorstel van B. en W- zegt over de beteekenis van deze uitgifte in erfpacht in verband met de havenwerken dezer stad hoegenaamd niets Zal Schiedam door deze transactie waarbij een waardevolle strook grond aan de rivier feitelijk voor 60 jaren aan de exploitatie door de gemeente wordt onttrokken, zichzelf niet benadeelen Wij doelen hier natuurlijk op de toekomst, waarbij de mogelijkheid niet is uit gesloten. dat de rivieroever, evenals byv. de Boompjes te Rotterdam, als havenkade geëx ploiteerd kan worden. Verder mag het publiek weieens ingelicht worden welke de juiste plannen zijn van de firma Wilton. Wil zij een haven maken, bijv. aan het einde van de zalm visscherij, daar waar zich reeds een inham bevindt Uit de omstan digheid dat er in de toelichting van B en W- gewezen wordt op grondbe.ging door de firma Wilton, is hier eenige meerdere klaarheid wel gewemcht. Wij dringen derhalve sterk aan op meerdere openbaarheid en volledige publicatie der plan nen van de firma Wilton. Wij vernemen nader, dat het de bedoeling is van de firma Wilton op het bovenbedoelde en op het daaraan grenzende, reeds in handen der firma zijnde teireinte vestigen en te exploi- te e r e n een droogdok, haven scheepsre- paratie inrichtingen scheeps- werf. Verhooging gasprys. In verband met het door B. en W. bij den Raad ingediende voorstel tot verhooging der gas- prijzen heeft de »Hanze<r het volgende adres bij den Raad ingezonden Het Bestuur van de R. K. Middenstandsvereeni- ging »De Hanze® nam kennis van het voorstel tot verhooging van den gasprijs, dat Dinsdag a.s in den Raad aanhangig komt. De Winkelstand zal daardoor weer voor belang rijk ihoogere uitgaven komen te staan en moet Voor het gas in zyn bedrijf den vollen prys beta len, terwijl voor andere bedrijven een lagere prys geldt. Het Bestuur der Hanze richt daarom tot uwen Raad het eerbiedig verzoek bij de regeling der nieuwe pryzen tevens te willen bepalen, dat het gas in de winkels gebruikt, in het vervolg tegen het tarief voor het bedrijtsgas berekend zal worden- In de meeste huizen zyn toch reeds twee me ters aanwezig zoodat de wyziging in de aanslui ting dus geen byzondere bezwaren of kosten zal opleveren. Gemeenteraadsverkiezing district III. Bij de heden plaats gehad hebbende ciandidaat- stelling voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in district III (vacature P. De Bruin) zijn candidaat gesteld de heeren P. de Bruin (S. D-. A. P.) en T. Slavenburg (C.-H.) Prov. Staten verk<ezin-en. De afd. van de S. D. A. P. heeft candidaat ge steld den heer P. de Bruin. Gemeentelij se Vischverkoop. Morgen zal in de vischtent aan de Koemarkt vei kocht worden Kabeljouw a 17 ets. p. pond. Schel visch a 15 Schol a 15 s Wijting 12 De verkoop zal te ongeveer 5 uur aanvangen- Hoogwater te Schiedam: Dinsdag If April 9.59 v.m. 10.46 n.m. Zaterdag is aan de politiewacht verbonden de 6 jarige K H wonende Dool hofje, die gevallen was en de bovenlip verwond had. Aan de politiewacht Hoofdstraat werd ver bonden het tweejarig zoontje van J. M., wo nende Puttershoekschestraat. die uit de stoel was gevallen en een gat in het hoofdje had gekregen. UIT ROTTERDAM. Een agent van politie zag dezer dagen eefl handwagen rijden, die bestuurd werd door ©en schipper van een lichterschip, liggende aan de Prins Hendrikkade. Toen de agent den hand' wagen volgde, zag hij, dat op een lichter var- de firma P. de C,, die een geregelden dienst °V Duitschland onderhoudt, de handwagen werd ;lJ geladen. Een partij geïsoleerd roodkoper, renz^ en eenige zakken rubber, goederen waarvan d© uitvoer verboden is, werden in dezen lichte* geborgen. Op vermoeden dat deze goederen naai' Duitschland zouden worden uitgevoerd, heeft do politie er beslag op gelegd. Zy waren geleve^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2