Gelijkstelling van het Openhaar- en Bijzonder onderwijs. Binueulaud. eu uenesbeiyk Atieuwo. Opleiding van onderwijzers. Aan de memorie van toelichtingi tot het wets ontwerp over wijziging en aanvulling van de wet op het Lager Onderwijs, afd. opleiding van on derwijzers, is het volgende ontleend 1. Om tot verheffing van het peil, waarop het volksonderwijs thans staat, te kunnen ge raken, is verzwaring van de eischen van be kwaamheid, aan de onderwijzers te stellen, en in verband daarmede eene betere regeling van de opleiding der onderwijzers in de eerste plaats noodig. Deze is te verkrijgen door vooreerst te breken met het thans vigeerende stelsel van twee akten van bekwaamheid van verschillend gehalte (vol gens art. 77 onder a en b der wet tot regeling van het lager onderwijs). Voor de toekomst zal slechts de hoogste dier akten de onderwijsbevoegd heid mogen verschaffen. Bovendien zal die ééne akte meer moeten omvatten dan de tegenwoordige akte van be kwaamheid volgens art. 77 onder b en waarborg moeten geven, dat de bezitter daarvan ook vol doende kennis heeft verworven van eenige der vakken, waarvoor thans afzonderlijke akten van bekwaamheid verkrijgbaar zijn. Zij moet zich tevens uitstrekken over de volgende vakken. Vooreerst de eerste beginselen der wiskunde. Voorts moeten de afzonderlijke akten van be kwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de moderne talen (vakken 1. m en n van artikel 2) voor de toekomst komen te vervallen. Ëindelijk mag het in den tegen woordigen tijd een bepaalde eisch genoemd worden, dat iedere onderwijzer in staat zij de aan hem toevertrouwde jeugd ook by lichamelijke opvoeding voor te gaan. De gymnastiek, eenvoudige bewegingsspelen daaronder begrepen, behoort een integreerend deel uit te maken van de kennis, die elke onder wijzer der lagere school moet bezitten. Voor onderwijzers en voor onderwijzeressen moet de akte van bekwaamheid even zwaar zjjn. Kennis der specifiek vrouwelijke vakken worde op het onderwijzersexamen van onderwijzeressen niet daarenboven verlangd. De bijakten voor nuttige en voor fraaie handwerken (vakken k en t) dienen derhalve bestendigd te blijven en niet in de onderwijsakte voor onderwijzeressen opge nomen te worden. Evenzoo de kennis, zoo voor manuelijke als vrouwelijke onderwijzers, van het handteekenen (vak q), alsmede van land- en tuinbouwkunde (vakken r en rbis). Al de overige vakken van aitikel 2, t.w. die genoemd onder a tot en met i en 1 tot en met p en s, zullen echter deel moeten uitmaken van 't ex imen, dat zal leiden tot de bevoegdheid om als onderwijzer werkzaam te zijn. 2. Verwezenlijking van deze denkbeelden zal slechts dan verkregen kunnen worden, wanneer de opleiding der onderwijzers op andere grond slagen wordt opgetrokken dan thans het ge val is. Tegen het thans gevolgd systeem bestaan ver schillende bedenkingen. Op den duur ziju slechts te accepteeren kweekscholen, welke in verbinding siaan met gewone lagere scholen, waar de kweekelingen °nder toezicht van bevoegden voor de klasse mogen optreden. Eene tweede bedenking komt hierbij, t.w. deze, dat ten aanzien van de voor-opleiding der kwee kelingen de eischen niet streng genoeg zijn. Zoo wel vcor toelating tot de Rijkskweekscholen als tot de Rijksnormaallessen verlangt men, dat de zich aanmeldende jongelieden 14 jaar oud moeten zijn en aan een toelatingsexamen zullen voldoeD. De eischen voor dit toelatingsexamen voor de kweekscholen in 'zooverre zwaarder dan voor de normaallessen, omdat slechts een bepaald getal plaatsen jaarlijks beschikbaar is en het examen dus vergelijkend wordt gaan echter niet ver der dan de kennis, welke op een gewone lagere school wordt verkregen en geven niet den waar borg, dat de algemeene ontwikkeling aanwezig zij, zooals die voor den aanstaanden onderwijzer moet worden geëischt. Ofschoon de algemeene ontwikkeling van de onderwijzers zeker ook in het gedeelte van h'hnne opleiding, dat meer in het bijzonder met de vor ming van hun beroep rekening houdt, een groote plaats blijft innemen, is de opmerking, dat een mate van algemeene kennis, als bier aangegeven, het peil voor het begin der beroepsopleiding moet vormen, juist. Eon derde bedenking, - welke met de beide voorgaande samenhangt, is dat de begeerde akte van bekwaamheid, werkelijk de opleidmg moet bekronen, slechts door middel van een staatsexa men verworven kan worden. De voordeden in het algemeen van schoolexamens, onder dergelyk Regeeringstoezicht voor eigen leeraren afgelegd) bovén een examen voor een hoe onpartjjdig ook samengestelde commissie van mannen en vrouwen, wien de examinandus of examinanda vreemd is, behoeven hier niet in den breede uitgemeten te worden. De tegenwoordige examenregeling is een noodwendig gevolg van de heterogene inrichtingen die thans de opleiding verzorgen. Kan men ko men tót één sooet van opleidingscholen. volgens eenzelfde model ingericht, hetzij uitgaande van de Overheid zelve, dan wel van particulieren, en door de Overheid als gelijkwaardig roet de openbare usteriöstellingea gestempeld, dan kan levens het systeem van Staatsexamens ook hier voor school examens plaats maken. En eindelek nog deze bedenkeng, dat de tegen woordige opleiding zich niet op hooger doel richt dan het verwerven van de onderwijsakte. Daarvoor zij de volgende regeling aanbevolen. De opleiding zal, met uitsluiting van iederen anderen vorm, geschieden aan kweekscholen, welker leerplan zoodanig is ingericht, dat aan het einde van den geheelen leergang de kweeke- ling theoretisch en practisch bekwaam is als onderwijzer in de maatschappij op te treden. Het onderwijs dier kweekscholen bouwt voort op eene mate van kennis, „als verkregen is na het met vrucht bezoeken van eene school voor meer uit gebreid lager onderwijs, van eene hoogere burger school met driejarigen cursus, of van eene daar mede gelijkstaande onderwijsinrichting. De leef tijd van toelating tot de kweekschool zal dus ten minste 15 jaren moeten zijn. Aan de kweek school zelve zal den kweekelingen de uoodige kennis bijgebracht worden om later onderwijs te kunnen geven in de vakken, bedoeld in artikel 2 der wet onder a tot en met i, 1 tot en met p en s. Bovendien moet het onderwijs het vak, in dat artikel onder q genoemd, benevens de methode van onderwijs en opvoeding omvatten, en- voor de vrouwelijke kweekelingen ook de vakken opge noemd onder k en t. Andere onderwijsvakken kunnen, desgewenscht, hieraan op de ééne of andere school toegevoegd worden. De leerstof zal over eenen vijfjarigen cursus verdeeld moeten worden en wel in dier voegej dat de eerste drie jaren in hoofdzaak aan het verwerven van de noodige theoretische kennis gewijd zijn. Gedurende de laatste twee jaren, wanneer de kweekeling dus den achttienjarigen leeftijd bereikt beeft, treedt de praktijk van het les geven meer op den voorgrond. Dit moet niet, zooal3 thans, geschieden aan ééue aan de kweek school verbonden leerschool, maar, in den trant van het tegenwoordig kweekelingen-systeem vol gens art. 8 der wet, aan gewone lagere scholen. De kweekeling zal daar dus gedurende twee jaren als het ware en stage doormaken en den ganscheft dag in de school prachtisch werkzaam zijn- Het verband met de kweekschool wordt intusscnen geenzins verbroken, want in de avonduren wordt aan de kweekschool het theoretisch onderwijs voortgezet. Aan het einde van het vijfde leer jaar eindelijk brengt het eindexamen de bekro ning van den arbeid in den vorm van de aktë van bekwaamheid als onderwijzer. De onderwijzer heefi dan bij het intreden van de maatschap pij den twinngjarigen leefiyd bereikt of over schreden. :j (Wordt vervolgd). Broodgebrek. Gistermiddag werd op de Amsterdamsche Beurs medegedeeld, dat ook aan de meelfabrie ken, welke uitsluitend ingericht zijn voor het malen van tarwe voor bruinbrood, geen tarwe meer wordt verstrekt door het Rijksgraanbu- reau, omdat volgens het zeggen van dat bureau de totale voorraad hiervan uitgeput is. Wij hebben ons naar aanleiding hiervan ge wend tot een der be3t-ingelichte vaklieden hier ter stede, met verzoek ons, indien mogelijk nadere inlichtingen te verschaffen. Daarop ontvingen wij slechts dit antwoord Ik begin nu te gelooven, dat het wanbeheer van minister Posthuma de stoutste fantasieën gaat overtref fen. Intusschen kan ik u mededeelen, dat hie1' te lande nog aanwezig zijn 700 000 balen Ameri- kaansch meel. Indien men zich dus wil vrij waren tegen broodgebrek is het raadzaam goe de voorraden meel in te slaan, zoolang de voor raad strekt. Nader vernemen wij, dat slechts één kwart van de aangevraagde hoeveelheid ter beschik king wordt gesteld. (Tel.) De Provinciale Friesche Bakkersbond heeft zich Zaterdag telegrafisch tot den minister van land bouw gewend met het verzoek, by invoering van de nieuwe bruinbroodregeliug de broodkaarten voor goedkoop bruinbrood af te schaffen en den prijs van het ongebuilde meel zoo laag mogelijk te stelten. Verder is verzocht, tarwebloem voor beschuit en banketbakkers beschikbaar te stellen, daar er anders in het bakkersbedrijf groote werkloosheid zal ontstaan. Een niet te verwaarloozen factor, welke heeft meegewerkt tot het thans in ons land bestaande gebrek aan tarwe, is de belangrijke broodvoorzie ning van de Belgische grensplaatsen, waaronder 0ok Luik, door de bakkers van de Nederlandsche grensgemeenten, van Rozendaal tot Maastricht. Wekelijks gaat er éea millioen kg. brood naar België, waarvoor 13.000 baaltjes tarwemeel be- naodigd zijn, of 6.5 pet. van de hoeveelheid meel, welke wekeljjks voor de broodvoorziening van ons eigen land verbruikt woidt. Van de zijde der bukkerepairoons is hierop bij de bespreking, wplke Zaterdag gehouden werd met den directeur van het Rjjksgraanbureau gewezen. Inbeslagneming van Duitsche steenkolen. Het Engelsche departement van Buitenland sche Zaken deelt mede Ten einde misverstand te voorkomen wensch' Z H.'s regeering neutrale scheepseigenaars te waarschuwen, dat alle steenkool van Duitschen oorsprong, hetzij als lading of van de bun kers, door neutrale schepen vervoerd, aan in beslagneming onderhevig is, op dezelfde wijze als andere goederen, volgen den Order in Council van II Maart 1915. Gezagvoerders van neu trale schepen zullen er zich derhalve in de toe komst van dienen te vergewissen, dat de aan hen geleverde kool niet van Duitschen oorsprong is, en zich te voorzien van certificaten van Z- M 's conculaire beambten om te bewijzen, dat de bunkerkool, in hun schepen vervoerd, gele verd is met toestemming van Z. M.'s consul in de haven, waar het bunkeren heeft plaats ge had. R. K. Metaalbewerkersbond. Op Zaterdag 3 en Zondag 4 Juni zal de Ned. R. K. Metaalbewerkersbond te Utrecht een Bonds vergadering houden. Op de agenda komen o.m. voor: de aanstelling van 4 nieuwe gesalarieerde bestuurders, waarvan 2 ter bezetting van vacatu res wegens vertrek en uitbreiding van het aantal hoofdbestuurslet^n van negen tot vyftien. Nieuwe handelsmaatschappij voor Zuid-Amerika. Naar men verneemt is dezer dagen opgericht eene nieuwe maatschappij, welke zich zal bezig houden met export naar Zuid-Amenka. In de combinatie zjjn opgenomen de Neder landsche Handelsmaatschappij, de Twentsche Bank en de Hollandsche Bank voor Zuid-Ame- rika. Dr. A. Kuyper. Uit Budapest wordt dd. 16 April geseind Dr. A. Kuyper komt hier Maandag aan om zjjn dochter, die in het Hollandsche hospitaal werkzaam is ais ziekenverpleegster, een bezoek te brengen. Frov Staten verzekeringen. ZUID HOLLAND De federatie van de S. D. A. P. te Rotterdam heeft candidaat gesteld in distrect I de heeren 8. Bosman en h. Stoi- lein II: ie heeren B. J. Vanötapele; III; de heeren A. B. De Zeeuw en K. R. Van ötaal i in IVden heer A. B. De Zeeuwin Vde heeren J. Ter Laan en H. Mol. Volk* badhuis. In de week van 9—lo Apnl 1916 werden geno men 5UÖ Daden. Ie klas kuipoaden 3J, regenbaden 372e klas kuipbaden 82, regeuoaden 34Ü; 5 ets. kinder baden 14. Gemeentelij *e Vischverkoop. Heden zal in de viscateut aau de Koemarkt veikocnt worden Dakuokking 5 tl 1(J ets. Harde Dokking 1 yj cis. p. stuk. 8chol a 13 cis. poud 8ouelvisch a 15 Kabeljauw a 17 Uerziening van de Inkomstenbelasting De voorstellen tot herziening van de gemeen telijke Inkomstenbelasting zijn thans bij den Ge meenteraad ingediend. De stukken zijn als yolgi in te deelen le. schrijven van de commissie voor de fi nanciën en belastingen d.d. 25 Februari 1916, betreffende de herziening der Inkomstenbelas ting; 2e. schrijven van B. en W. aan den Gemeen teraad ter hegeleiding der voorstellen tot alge- heele herziening van genoemde belasting; 8e. ontwerp-verordening op de hefting van een plaatselijke directe belasting: naar het in komen in de Gemeente Schiedam; 4e. een tabellarisch overzicht van verschil lende stelsels eener progressieve heffing, toegé- past óp het vpljaarskohier 1915/16 (naar klassen groepen). Het schrijven van de oommissie voor de fi nanciën en belastingen d.d. 25 Februari 1916, luidt als vt>]gt: Wij hebben de eer U te berichten, dat naar het ons voorkomt thans de tijd is aangebroken om de .inkomstenbelasting: der gemeente op pro gressieve grondslagen te heffen en dat het aan beveling verdient, behoudens het hierna volgen de, geheel althans voor een groot deel over ie nemen de bepalingen dpr njksinkomstenbelas- ting;, voorzoover die betrekking hebben op na tuurlijke personen en op forensen toegepast kun nen Wiorden. Ook ten aanzien der ontheffingen zouden wij de regelen der Rijkswet zooveel mogelijk willen gevolgd hebben. Om zoo volkomen mogieljjk gebruik te kunnen maken van de gegevens der Rijkskohieren, be velen wij aan het belastingjaar te laten loepen van 1 November tot 31 October, van het totaal der op een bepaalden datum bekende kohieren de helft te verantwoorden over het kalenderjaar van aanvang en het overschietende op het vol gend jaar. Zoo zou het kohier 1916/17 voor J/2 op 1916 en v'oor liet overige op 1917 te verantwoorden zijn. I Als overgangsmaatregel zal het eerste jaar naai wij hopen in dit jaar een kohier over 6 maanden moeten worden opgemaakt. Wij meenen te moeten voorstellen f500. voor noodzakelijk levensonderhoud af te trekken, benevens £25.voor ieder kind. beneden IS jaar. Als sporadische gevallen zullen voorkomen gezinnen van meer dan 6 kinderen beneden 1# jaar, naar wij ten minste veronderstellen. Wij rekenen die tot de uitzonderingsgevallen, en wanneer in een gezin van meer dan 8 per sonen zoo weinig inkomsten zijn, dat bij een kinderaftrek vain f 25.i hoiven f 500.noodzake lijk levensonderhoud, geen belastbaar bedrag van f50.is vast te stellen, dan vinden wij het volkomen terecht dat geen belasting: wordt gehe ven. In weinige jaren is de levensstandaard in deze gemeente zo;o gestegen, dat deze af trek niet te hoog; mag' heeten. Bovendien kun nen wij wijzen .op den aftrek bij de Rijksinkorn-' stenbelasting toegestaan. Met terugzending van de ons toegezonden scha len van heffing] hebben wij de eer hierbij over te leggen twee nieuwe schalen, gemerkt C.F.Bi- en C.F.B11, onder mededeeiing, dat bij onze Commissie het meest woidt gevoeld voor de schaal „C.F.Bi." Wanneer echter Uw College meent dat daarmede de hoogere aanslagen in eens te veel worden belast, dan zouden wij bereid zijn een voorstel tot heffing' naar de schaal „C.F.B11." te steunen. Met het bovenstaande is tevens door ons ge adviseerd op de hierbij teruggaande adressen wan den R. K. Volksbond en den Bestuurders- bond. Ten slotte willen wij er met nadruk op wijzen, dat wij de berekening' in de staten C.F.B1. en n niet op als juist erkende gegevens hebben kunnen gronden en met de overlegging ervan niets anders beoogd wordt dan een denkbeeld te geven van wat met den factor te bereiken zon zijn met de schaal die in de staten is aange geven. 1 1 Burgeravondschool. Gisteravond is in de Ambachtsschool de ten toonstelling geopend van werk der leerlingen der Burgeravondschool. In de lokalen op de eerste etage zijn teeke- ningen der afd. vakteekenen van machinebank- - werkers, koperslagers en smeden geexposeerd, voorts in de afd. bouwkundeteekeningen van timmerlieden, metselaars, wagenmakers en stucadoors. Over het geheel maakt het tentoongestelde een goeden indruk en toont het aan, dat er belangrijke vorderingen zjjn gemaakt. Op de tweede étage is in een localiteit een aantal teekeningen van de jongste leerlingen te bezichtigen. Hier krijgt men een duidelijk beeld van de gevolgde leermetnode Het is inderdaad belangwekkend om te zien welk een keurig werk door sommige leerlingen na het eerste leerjaar wordt geproduceerd. Ook de afd. handteekenen, in een aangrenzend lokaal ondergebracht, geeft vele goed afgewerkte teekeningen te aanschouwen. Van een leerling, die den herhalingscursus) nl. het vijfde lee.jaar, heeft meegemaakt, den heer Kamman, zjjn een groot aantal schilder stukjes tentoongesteld. Er waren eenige zeer goede stillevens onder. De directeur der B. A. S., de heer Hingmari, die ditmaal voor t laatst de leiding dier school heeft gehad, kan met voldoening terug zien op de thans weder verkregen resultaten van het onderwijs. Heden (Dinsdag)avond is de tentoonstelling van 7—9 uur geopend. Hedennacht meldde zich een persoon bij de politie aan om nachtverblijf- Daar hij voldoende geld in zijn bezit had otn zich nachtverblijf te verschaften, werd hem dit geweigerd. De man sloeg daarop een ruit 1° van het politiebureau. Hij werd ingerekend on hedenmorgen na verhoor ontslagen. Aan de politiewacht aande Ko«' markt is gisteravond voorloopig verbonden de 20 jarige W. D die een slag met een biergla9 op zijn neus had gekregen. Hoogwater te Schiedam.: Woensdag April 4.43 v.m. 4.56 n.m. UIT O VERSCHUIL Zondagochtend omstreeks liy* uur, reed dd 24 jarige graanhandelaar Salm, wonende Wi'te de Withstraat te Rotterdam, met zijn motorry*'®' op den Rotterdamschen straatweg ter hoogte van villa »Veld-Heuvel", tegen een boom en blo®' zwaar gewond op de plaats liggen. Dr. Karreman, constateerde een. enkel* e° beenbreuk boven de knie. Na voorloopig *®r' bonden te zijn, is de patiënt per ry wiel-brancard naar het Diaconessenhuis te Rotterdam overg®' bracht. UIT HOEK-VAN-HOLLAND. Op het strand alhier zjjn wederom een groot® postzak en pakken brieven aangedreven, alles Engelsche herkomst en grootendeels bestemd v°°f Austialië. Naar meD zegt, moet er zich io postzak veel geldswaarde hebben bevonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2