Stads- en GewesteLyk Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Gemengd Nieuws. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar ■waarnemingen, verricht jn den morgen van 29 April, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.6 te Skagen. Laagste barometerstand 765 te Zuid-Duitschl. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige noordoostelijke tot noordelijken wind, licht tot hall bewolkt, waarschijnlijk droog weer, koe ler in het zuiden. De Zomertijd. Zooals wij reeds berichtten, is io beide Kamers het wetsontwerp betreffende den zomertijd aange nomen, en onmiddellijk daarna in het Staatsblad verschenen. In deze wet worden de gemeentebesturen gelast op Zondag 30 April a.s. des nachts te twaalf uur de uurwerken der openbare gebouwen één uur vooruit te zetten, zoodat op dat tijdstip de uur werken zullen aanwijzen dat het als dan is de le Mei des voormiddags te één uur. En op 30 September a.s. te middernacht worden die uurwerken weer één uur teruggezet, om aan te wijzen dat het op genoemd moment is 29 September 1916 's avonds 11 uur. In 1908 bij de invoering der wet—Heemskerk, van den Amsterdamschen tjjd, was de tijd wijziging van de klokken der openbare gebouwen van wei nig beteekenis, nu echter maakt het een verschil van een vol uur. Onze lezers zullen dus goed doen Zondagavond hunne uurwerken een uur voort te zetten, opdat men 's Maandagsochtends van het tijdsverschil geen onaangenaamheden ondérvinde. Ontploffing aan de Oxygenium. Heden-middag omstreeks 3 uur heeft aan de zuurst of fabriek Oxygenium aan de Buiterl haven weg weder een ontploffing plaats gehad. De slag was zoo hevig dat van de huizen aan dé Tuin- laan cn in den omtrek van bet Hoofd de rui ten trilden. Van de schepen die in ae Buiten haven lagen werden de planken opgelicht. Van alle kanten kwamen de menschen ioegeloopen om te vernemen wat er aan de hand was. De ontploffing heeft plaats gehad in dezelfde afdeeling waar in den nacht van 12 op 13 Fe bruari een ontploffing plaats had. Nu is echter het gebouwtje, dat bij de vorige ontploffing ge spaard bleef, ingestort. Er bleef niets van staan dan een muur. Van de woning van den machinist v. Ham, die grenst aan het pand waarin de ontploffing plaats had, werden alle ruiten verbrijzeld. Het mag zeker verwondering wekken, dat dit geH houwtje, dat de vorige maal ernstig beschadigd: werd nu niet is ingestort De oorzaak van de ontploffing is nog onbe- kend. 1 Het ongeluk is, gezien heit groot aantal werk lieden dat in de omgeving was, nog betrekkelijk goed afgeloopen. Slechts een werkman de 24- jarige P. v. Gerven werd getroffen. Kort na de ontploffing zag men hem hevig bloedend naar buiten loopen. Hij was als verdwaasd van schrik. Hij werd door personeel van de fabriek hiatj kantoor binnengedragen, waar hem geneeskundigs hulp werd verleend. Later is hij per rijtuig naar zijn woning aan de Gedempte Broersvest ver voerd. .fiiaar wij later vernamen, was de man niet ernstig aan het hoofd gewond. Vervroegde winkelsluiting. Het bestuur der Vereemgmg ter verkrijging van wettelyke vervroegde winkelsluiting deelt ons mede, dat ingevolge een, in de opncDtiugs- vergadenng genomen besluit, in bet bij deii Ge meenteraad in te dienen request, verzocht zal worden, de vervroegde winkelsluiting voor den tjjd van een jaar, bij wijze van proei in te voeren. Ook elders werd winkelsluiting op denzelfden basis ingevoerd, en na afloop van dat jaar een enquete van gemeentewege iDgesteld, waarbij bleek, dat het aantal tegenstanders tot een zeer gering aantal was gedaald. Een gevormde propagandacommissie heeft reeds baar taak ter hand genomen, terwijl een comité voor adhaesiebetuiging, gevormd uit winkelper soneel, in voorbereiding is. Opgave voor lidmaatschap óf betuigingen van adbaesie van corporaties of winkelpersoneel wor den gaarne bij den secretaris der vereeniging, den heer J. Hagendoorn, Broersveld 65, inge wacht. Het comité van actie tegen vervroegde winkel sluiting heeft een vlugsebrift verspreid waarin bet standpunt der tegenstanders van vervroegde winkelsluiting uitvoerig wordt toegelicht. Zy die met het vlugschrift instemmen, worden uitgenoodigd tot bijwoning eener vergadering in Maison v. d. Heijden, op Woensdagavond te 9 uur. Gevonden voorwerpen. Aan het Commissariaat van Politie te bevragen jongensjasje, kinderschoentje, R. K. kerkboekje in étui, pet, sleutel, portemonnaie met eenig geld, vrouwenzak met inhoud, kinderhoed, muts, bontje. By vinders scheermes in étui, Willemse, Prin- sensteeg 14 portefeuille met papieren, d. Moezel, Boterstr.getuigschriuen t.n. W. A. J. B. v. Loer, Groenelaan 68vulpenhouder, v. d. Gaag, Tuinstr. 1 (Damlaan)hond, Janson, Doelestr. 4b.portemonnaie met inhoud, v. Eyk, L. Ach terweg 20 bril in étui, Gommel, St. .fansteeg 10; rozenkrans in étui, Uchtrop, Schie 16; doublé armband, Landheer, Nassaustr. 59R. K. kerk boekje, wed. Vol, v. Beverenstr. 15broche met portret, Blazer, Hagastr. 13 portemonnaie met inhoud, v. d. Most, puttershoekschestr. 40nieuw kinderschoentje, Verzendaal, Leliestr. 30; insigne van een zwemclub, Gonlag, Rotterdamsche dyk l4. ,,'t Struikelblok." Wij herinneren onze lezers aan de uitvoering te geven door de R. K. Tooneelvereeniging „Pius X" uit Botterdam, in de tooneelzaal van het Bondsgebouw Lange Haven, morgen (Zon dagavond. Flora-Bioseoop. In de Flora-Bioscoop gaat deze week als hoofdnummer de detectieve film „De Hond van Baskerville". Verder zijn van het programma de vermelding waard, de dramatische schei s „Een huwelijk uit gehoorzaamheid", de interes sante onderwysfilm „De Mijnbouw", „Een nete lige journalistentaak" en de komische film „Een lastige verkoudheid". Als varieté-nummer, heden- en Zondag avond optreden van den populairen humorist Lucien. Rectificatie. In het verslag van de Raadszitting van gister staat onder het debat over het adres der Schie- damsche Tramwegmaatschappij een gedeelte, bet- welk had moeten staan onder het adresDroge. Hoogwater te Schiedam: Zondag30 April 3.01 v.m., 3.12 n.m. Maandag 1 Mei 4.37 v.m- 451 n.m. (Zomertijd). De gemeentel ij ke keuringsdienst heeft gisteren bij verschillende bakkers meer dan 100 brooden in beslag genomen, die niet het voorgeschreven gewicht hadden. Bij het gister te 's-öravenhage gehouden examen L. 0. slaagde o.a. mej. N. P. Verkade, alhier. Ten kantore van het gas- water en Electriciteit.sbedrijf alhier is, met ingang van 1 Mei, benoemd tot klerk mej. H. Eckeohausen. ÜIT DELFT. De gemeenteraad heeft gisteren herbenoemd tot regent voor het weeshuis der gereformeerden den heer dr. W. van Krimpen, tot regent voor het gasthuis den heer N. Wildeboer en tot regeDt voor het St. Joris Gasthuis den heer J Groot. In de jaarljjksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de Coöp. Ijsfabriek van den Slagershond te Delft zijn de balans en de winst en verliesrekening goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 5 (v. j. 8) pet. UIT ROTTERDAM. Gisteren heeft de rivierpolitie in beslaggenomen een complete inrichting voor draadlooze telegrafie, aangebracht op het huis van den heer P. M. J. G. in de Matbeoesseriaan 289. Waarom zoudt ge uw stoom- en verfguederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOEMX", telef. 15, u even goed en vlug bedient? 2031 6 Ongelukken. Gisternamiddag is een jongetje van ongeveer 2 jaar van J. v. d. B., te Veenen- daal, verdronken. In de Aagjedekenstraat te Vlissingen is gis teren een 11 jarig meisje door een auto overreden het kind was bijna onmiddellijk dood. Nekkramp. Te Numansdorp is gisteren een geval van nekkramp vastgesteld by een jongentje van vyf jaar. De «Berkelstroo m". Gisteravond is met de «Batavier V« uit Locden te Rotterdam aan gekomen de geheele bemanning, bestaande uit 23 personen, van het in den ochtend van 24 dezer door twee Duitsche duikbooten op ongeveer 20 mijl afstand van den »Noordhinder« in den grond geschoten stoomschip »Berkelstroom«, van de Hollandsche Stoombootmaatschappij te Amster dam. De kapitein van de «Berkelstrooms zeide bij aankomst geen gelegenheid te hebben, aan ver tegenwoordigers van de pers nadere bijzonder heden mede te deelen. Hij is met zijn bemanning naar Amsterdam vertrokken. Het stoomschip nNorde n". Te IJmui- den is bericht ontvangen, dat het Noorsche stoomschip »Norden« naar Cuxhaven is opge bracht. De »Norden« was Zondagmorgen te 2 uur van Christiania naar Amsterdam vertrokken en werd Dinsdag te lJmuiden verwacht. Milli o nnair-S o cia li st. J. A. Allan,de millionnair socialist en oud- bestuurder der Allan- Hjn, is te Glasgow overleden. James Allan was de kleinzoon van den stichter der Allan-lijn en werd in 1884 mede-bestuurder. Allan was sinds vele jaren lid van The Fabi ans, een vereeniging van intellectueelen, welke het socialisme als een soort sport huldigde. Bernard Shaw behoorde ook tot de groep. Her haaldelijk trad hij, zonder succes, als socialis* tisch candidaat voor het Lagerhuis op. De on afhankelijke arbeiderspartij kon steeds rijkelijk uit zijne portemonnaie putten. Deze partij is, zooals men weet, sterk anti militaristisch en niet chauvinistisch, in tegenstelling met de partij van Hyndman, die al jaren geleden de Engelsche 'arbeiders tegen Duitschland opstookte. Buitengewonewarmte. Gisterenmid dag bereikte te Vlissingen de temperatuur de buitengewone hoogte* van 29°.9, d.i. ruim 7° meer dan de hoogste daar vroeger in April waargenomen temperatuur 22°.8 in (April 1914) en zelfs 2° hooger dan de te Vlissingen vroeger in Mei voorgekomen hoogste stand (27° 7 in 1903). Elders hier te lande was de maximum temperatuur over het algemeen niet boven 24 en beneden vroegere hoogste standen. Het ver schil wordt waarschijnlijk verklaard door wind stilte met vry hooge vochtigheid te Vlissingen* tegen matige winden met groote droogte elders. Een doodkistgevondeni Een dezer nachten vond een militaire, patrouille op den Tyksweg tusschen Valkenhuizen en Spekholzer heide een... doodkist. De militairen, die ver moedden met een nieuw soort smokkeltruc te doen te hebben, brachten de zeldzame vondst naar de marechausseekazerne te Spekholzerheide. De mijnwerkers, die van en naar de mijn gingen meenden met een mili:aire begrafenis te doen te hebben In de kazerne zelf was men niet weinig verrast met het „gevonden voorwerp", by opening bleek de kist ledig Den volgenden ochtend werd het raadsel opgelost. Een voer man uit Heerlen, die de kist in Aken had ge haald, had niet gemerkt, dat ze van zijn vracht wagen was gevallen. Bietenzaad. De landbouwcorrespondent van dei «Morning Post" schrijft Tengevolge van een ongelukkige omstandigheid heeft de Engelsche suikerbiet-vereeniging de land bouwers moeten ontslaan van hun verplichting suikerbieten te verbouwen en te leveren aan de fabriek te Cantly in Norfolk. Het zaad, dat in Rotterdam op verscheping wachtende is, scbjjnt bij besluit van de Nederlandsche regeéring niet vrijgelaten te zullen worden. Het land, dat voor de bieten klaar gemaakt is, zou evenwel voor andere nuttige gewassen gebruikt kunnen worden, en wegens de groote zorg, die eraan besteed is zal het ongetwijfeld een betere oogst geven dan anders. Belang rij k gesch'enk. De heer G. J. Breukman te Aalst bij Lienden heeft aan het Rijksarchief te Arnhem eene belangrijke collectie oude geschriften geschonken. Er komen in voor: eene verzameling charters, afkomstig van de in 1475 gestichte Onze-Lieye Vrouwebroederschap te Tielstukken, betrekking hebbende op het Heilige Kruisgilde te Lienden en op de kerken te IJzendoorn en te Kesterenperkamenten, bevattende eigendomsbewijzen van goederen in de Neder Betuwe en elders en nog vele andere papieren van waarde. P rij s v e r h o o gi n g sigaren. Onze cor respondent te Eindhoven meldt, d d. 23 April. De Zuidelijke Bond van Sigarenfabrikanten heeft besloten ingaande 6 of 15 Mei de prijzen der sigaren te verhoogen, n l.de 2£ cents sigaren met ƒ3.— per duizend; de 3 cents sigaren met ƒ4 - per duizend de 4 en 5 cents sigajen met ƒ5 per duizend, Pogingen wor den aangewend om de onvereenigdefabrikanten een zelfde besluit te doen nemen. Gestrafte militairen. Naar aanlei ding van de met de Paaschdagen gemaakte slippertjes door militairen, zijn te Den Helder aan één compagnie niet minder dan 260 dagen straf uitgedeeld. Tin. Naar wij vernemen, heeft het stoom schip „Kawi" voor de Nederlandsche Handel maatschappij 3000 blokken tin aangebracht. Vergiftiging. Ongeveer 10 pCt. Van de militairen te Sprang zyn 's nachts onwel ge. woeden. Hoog3waarschijnlijk is dit een gevolg Van het gebruik van middageten, want die er niet van hebben gegeten, zijn niet onwel ge worden. Een onderzoek is ingesteld. De brand te Muntendam heeft zich bepaald tot drie groote huizen, eigenaren B. Veld man, G. Fennema en G. Wolf en bewoond door tien huisgezinnen, waarvan vier hun inboedels niet verzekerd hadden. Niet verzekerd was ook het huis van G. Wolf. De brand ontstaan in het huis van den heer Niemeijer, hoofd der school, werd gebluscht. Gedeserteerd Men meldt ons uit Maas tricht Te Vaals kwamen in burgerkleeren gis teren 14 Duitsche deserteurs aan, die van het Yserfront vluchtende, de grens overkwamen. .Dertienhonderd guldenvoor eene teekening van Raemaekers. By eene veiling ten bate van het Roode Kruis in het bekende lokaal van Christie te Londen werd ook eene teekening van Louis Raemaekers, die hy speciaal voor dat doel had gemaakt, ver kocht. Een jaar geleden was de naam van Louis Raemakers buiten Nederland ternauwernood bekend (.ofschoon de „Daily Chronicle" toen 'reeds eenige teekeningen van hem had afge drukt). De teekening die in gekleurd krijt is uitgevoerd, is getiteld „De gebroken lier" en stelt den keizer van Duitschland voor als een treurende Pierrot, dié van Verdun terugkeert. Het stuk 'werd ter veiling ingezet voor 20, doch werd ten slotte voor 60 toegewezen. De kooper gaf het weder aan den afslager terug, die het opnieuw voor hetzelfde doel veilde On der gejuich van het publiek bracht het toen 50 op, zoodat het Roode Kruisfonds voor deze eene teekening 116 (of ruim f 1300) ontving. Een commissaris.bestolen. Dezelfde politie commissaris te Amsterdam wien indertijd een jas werd ontstolen, heeft thans aangifte gedaan, dat zijn rijwiel ontvreemd is, toen hij het vóór het postkantoor in de Van Eeghenstraat onbeheerd had laten staan. Voedingsmiddelen in Duitsch land., De rijkskanselier heeft bepaald, dat alle uit het buitenland ingevoerde eieren, geconden seerde melk en melkpoeder aan den Zentral Einkauf-gesellschaft afgeleverd moeten worden, ha a.w. tegen vastgestelde prijzen in beslag worden genomen. De „Prins der Nederlanden" den dans ontsprongen. Het blad „Surina me" schy'ft: By aankomst van de „Prins der Nederlanden' te Paramaribo, vernamen wij van het loopen op een mijn door het ss. „Mecklenburg", in welks nabijheid de „P. d. N." voer, töen het ongeluk plaats had. Wij verzochten naar aan leiding daarvan om inlichtingen aan kapitein J. C. Metus, die ons zeer welwillend het volgen de mededeelde De „P. d. N." verliet Amsterdam op 25 Februari. Er 'mag 's nachts niet gevaren worden op de Noodzee en in het Kanaal, zoodat het schip pas op Zondag 27 bij het vuurschip „Gallopper" aan de Engelsche kust was. Op die hoogte stoomde het op een afstand van plm. 1000 M. het ss. „Mecklenburg" van de Stoomvaart My- Zeeland voorbij. Om 11 u. 25 min. voelde men een zwaren schok en hoorde daadelij k daarop noodsignalen van de „Mëcklenburg" afkomstig. De „Prins der Nederlanden" keerde dadelijk terug naar de plaats des onheils en zag de „Mecklenburg" zinkende met den kop naar be neden en sterk overhellende aan bakboord. De sloepen van het zinkende schip waren intus- schen uitgezet en werden 2 daarvan met 33 koppen equipage en passagiers, van zoowat, alle nationaliteiten, waaronder vrouwen en kinderen door de „P. d. N" opgenomen. Het reddings werk werd verricht onder leiding van den eer sten* officier N S Hartog. Andere sloepen van de „Mecklenburg" werden opgenomen door de ss., „Westerdijk" en „Samarinde". - Om 12 u. 15 min. verdween de „Mecklenburg" in de diepte. De „Prins der Nederlanden" is het gevaar» waarvan de „Mecklenburg" een slachtofier ge worden is, als door een wonder ontgaan. De myn lag juist in het vaarwater en zij moet haar ternauwernood op een halve meter afstand gepasseerd zyn. En dit vaarwater was n. b. aangewezen- al3 het veilige vaarwater 1 Wat of de andere waterwegen dan niet eeu gevaar opleveren Nadat kapt. Metus per draadlooze aan de i» de nabijheid zijnde schepen gevraagd had of er sloe pen, waren, waaraan hulp verleend moest worden en een ontkennend antwoord bekwam, zette de „P. der N koers naar Downs. Bij Downs wer den de geredden door een vaartuig van het Eng. gouvernement van boord gehaald. Zeer dankbaar en erkentelijk was men voor de hulp en de gastvrijheid op de „P. der N." genoten Bij het verlaten van dit schip werd geestdriftig een „Lang leve de kapitein en de bemanning van de „Prins der Nederlanden" nitgeroepen. De „P. der N moest van Zondag tot Donder- i dag bij Downs blijven liggen, in welken tijd de scheepsstukken moesten onderzocht worden, en gezien er plm. 200 schepen ter zelfdertijd voor dat doel daar lagen, kon dit werkelijk niet vlugger geschieden. De mail voor Suriname en Curacao aan boord van de »P. der N." werd niet aangehouden, wel die voor Venezuela en Haïti, die echter slechts enkele pakken bedroeg' Nog een avontuur beleefde de „P. der N. °P de reis. In de Golf van Biscaye werd de Noordsche brak „Vanardis" in ontredden staat ronddrijvende gevonden. Het was duidelijk waar te nemen dat het schip niet lang te voren verlaten was. Kapt- Metus veronderstelt dat het schip geteisterd was door het zwaar weer, dat men den vorig011 nacht had en dat de bemanning op een ander schip was overgegaan want hoe de plaats ook doorzocht werd, men kon geen spoor van sloe pen ontdekken. Tusschen Madeira en Suriname .had de „P- d' N." ook met zwaar weer te kampen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2