Binnenland. Wore ris hun h'oimmén te wélden. Afweergeschut heeft hen spoedig verdreven. Bij de Kamer4 Van Scheepvaart te Kopenha gen heeft het verhoor plaats gevonden over de bbfcsing van het Beemfeche stoomschip „Vends- vessel" mét een Engel sdhè duikboot, welke bot sing plaats vond op den lOden Mei, korten tijd, nadat het stoomschip van de Tyne naar1 Ko- penhagien had koers' gezet. De Eingelsche duifc- b'oiot, zoo verklaarden de getuigen, kwam plotse ling een halve scheepslengte van bet stoomschip' aan de oppervlakte. Een botsïnigj was niet meer te vermijden. De duikboot beproefde nog onder te duiken, maar men vpelde op het stoomschip verscheiden hevigte schokken. De duikboot ver scheen spoedig' wteer aan de oppervlakte, haar schade is onbekend. Het stoomstohip verboor een vleugel van de sldhrlotef, die in de duikboot bleef zitten. De commandant van den Engeisehen tor- pe do jager „Talisman" kw'am daarop aan boord van het Deenstohc vaartuig1, om de oorzaak van de botsing te vernemen, waar dit vaartuig1 zijn reis vervolgde. De beschadigde duikboot behoor de tot een manoeuvreerende duikbootflottiile De officieren van het. Deönsohe stoomschip ver klaarden, dat zij aan de botsing geen schuld hadden. Een Hollandsche burgemeester in dienst van Duitschland. Zooals in den laatsten tijd herhaaldelijk is ge bleken, worden voor Duitschland allerlei soorten levensmiddelen in ons land tot ongekend hooge prijzen opgekocht. Aangezien de regeering op de onhandigste ma nier uitvoer consenten verleent dezer dagen zag men bij de veeuitvoer daar een sterk staaltje van is het steeds hooger opvoeren der prijzen van groenten enz. niet te vermijden. Het Nederlandsche volk is van deze toestanden natuurlijk de dupe geworden. Op welke wijze sommige autoriteiten de bruta liteit bezitten om, als het ware in dienst van Duitschland, mede te werken om ons volk voor levensmiddelen nog meer geld uit de zakken te kloppen, is nu weer eens aan het licht gekomen door zekere praktijken van den burgemeester van Twisk, den heer H. Vijn Hzn. Deze Hollandsche edelachtbare had een circu laire verzonden, aan een groot aantal verbouwers van vroege aardappelen, hun uitnoodigend tot een vergadering op 13 Mei te Hoorn, waarin »door enkele heeren uit Den Haag en elders, die in nauwe relatie met de Duitsche regeeriog staan", voorstellen zouden worden gedaan, alle vroege aardappelen van de leden der Noord-Hollandsche marktvereenigiDgen aan Duitschland te verkoopen. Het zou niet de bedoeling zijn de kooplieden en andere factoren uit te schakelen en de besprekin gen zouden ongetwijfeld in belang van de aard appel verbouwers zijn. Schandelijk I Het wordt meer dan tijd dat er van koers wordt veranderd in zake onze uitvoerpolitiek van levensmiddelen. ters o. a. die van 'Binnenlandsche Zaken, Marine en Buitenlandsche Zaken, ook door eeni- ge hooggeplaatste vertegenwoordigers Yan ma rine en leger werd deelgenomen. Naar verluidt, is op deze conferentie, welke vrij geruimen tyd duurde, de „Tubantia"-kwes- tie behandeld en zijn de stappen besproken, die te Berlijn ondernomen zouden worden, en reeds door onze regeering in haar officieel communi qué van 18 Mei j.l. aangekondigd zijn. Toen werd verklaard, dat de regeering op een dieper gaand onderzoek zou aandringen ten einde de „Tubantia"-kwestie tot klaarheid te brengen' Thans werd mij verzekerd - doch zulks dient voorloopig nog onder voorbehoud aanvaard te worden dat onze regeering voornemens zou zijn een nota naar Berlijn te zenden, waarin zij zegt zich niet te kunnen vereenigen met de lezing, welke de Duitsche regeering over het torpedeeren van de „Tubantia" gegeven heeft, en zij het standpunt blijft innemen, dat zy Duitschland aansprakelijk moet stellen voor het tot zinken brengen van het Nederlandsche schip. (Tel). Nekkramp. Het Stbl. no. 191 bevat een Kon. besluit van 19 dezer, waarbij de wet van 4 December 1872 (Stbl. no. 134), houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten, van toepassing wordt ver klaard op meningitis cerebrospinalis epidemica. Daarbij is bepaald Art. 1. De wet van 4 December 1872 (Stbl. no. 134), houdende voorzieningen tegen besmette lijke ziekten, laatstelijk gewijzigd by de wet van 27 April 1912 (Stbl. no. 165), is gedurende één jaar in bet geheele rijk van toepassing op me ningitis cerebrospinalis epidemica. Art. 2. De voorschriften, die in de artikelen 11, 16 en 22 van de wet van 4 December 1872 (Stbl! no. 134) zijn gegeven, ten aanzien van de be paaldelijk in die artikelen genoemde ziekten, zyn ook van toepassing ten aanzien van meningitis cerebrospinalis epidemica. Art. 3. Dit besluit treedt in werking met in gang van den tweeden dag na dien der dagtee- kening van bet Staatsblad en de Staatscourant, waarin bet is geplaatst. Prov. Statenverkiezing. VLAARDINGEN. De Centrale R. K. Kiesvereeni- ging Recht voor Allen in het district Vlaardin- gen heeft tot candidaat gesteld voor de vacature v. Ruyven, de heer G. J. v. Marrewijk te Loosdui nen .Besloten werd den heer Schipper, aftr. lid en candidaat der anti-rev. party, krachtg te steunen op grond van wederkeérigheid. Grondwetsherziening. «De Standaard" schrijft, dat aan een compro mis, dat daarin zou bestaan, dat rechts toegaf fn zake art. 80 der Grondwet en het algemeen kiesrecht, terwyl links zulks deed met art. 192 en het onderwijsvraagstuk, niet kan worden gedacht, als hetgeen in de beide schalen van de balans komt te liggen, in gewicht en beteeke- nis niet gelijk is. En juist hiervan nu kan geen oogenblik spra ke komen, zoo het om niets anders gaat, dan om de beide Grondwetsartikelen 80 en 92, en het laatste, dat van 192, zonder nadere be lichaming. Kan nu reeds gezegd, dat de Concept-wetten, die de Commissie by het Concept-Artikel 192 voegde, eiken waarneembaren waarborg missen, dat ze ooit wet zullen worden, en dat veeleer te duchten staat een reactie van Links, waar door ze alle effect verliezen zouden, dan volgt hieruit van zelf de meest strenge noodzakelijk heid van ons protest, dat hetgeen nu geboden wordt alle constante waarde voor ons mist. De Inkomstenbelasting. De gisteravond in de „Staatscourant" ver schenen maandstaat van 's Rijks middelen (April 1916) bevestigt de overtuiging, dat de nieuwe Inkomstenbelasting aanzienlijk meer zal opbrengen dan geraamd. In hoeverre de bij zondere omstandigheden daarop van invloed zijn, blijve thans buiten beschouwing, maar reeds aanstonds werd vermoed dat ook in nor male tijden de raming ver zou worden overtrof fen. De raming voor 1916 bedroeg 28 millioen 6 ton. Per maand dus gemiddeld ongeveer f 2 383.000. Welnu, April bracht ruim f 3.763.000, of 1 millioen 4 tón meer. Terwijl de raming voor de eerste vier maanden in 1916 bedroeg 9ys millioen, is de opbrengst 13i/j millioen. Wanneer de ontvangsten zich op deze wyze voortzetten, zal de raming der inkomsten belasting over het geheele jaar dus worden overtroffen met 12 millioen gulden. Een aardig cijfer. April 1916 leverde, wat het totaal der mid delen betreft, 3ys millioen méér dan April 1915 en de eerste vier maanden by elkaar gaven in totaal 14 millioen meer dan de eerste vier van het vorig jaar. Er is dus reden tot vol doening. j Fransdie habdelsbétofekkinigen, eenerzijds, en de heer Lebrun, president van het Parijsche syn dicaat. van zijden stoffen! en linten, anderzijds, zjjh door de afdeéling1 der budgetcommissie, welke de edonomistahe zaken behandelt, onder voorzitterschap van den heer Siegfried, dépiuté, uitgenoodiigd, nadere toelichtingen te geven om trent de met 16 April in werking getreden zijn de bepaling van 14 Maart, welke een algemeene consignatie Van de uit 'Frankrijk naay ons land geïmponeerde goederen aan de N. O. T. de creteert. De heer Lebrun, in n,aam van zijn syndicaat in het bijzonder en Verder namens de verschil lende syndicaten der mode- en luxe-artikelen, heeft tegen de genomen' maatregelen geprotr ♦teerd, daar een vermindering van den uitvoer van deze artikelen als noodzakelijk gevolg van het genomlen- b|etsltuft, eenj nadeeligen terugslag Óp de industrie der luxe artikelen zal hebben, ten nadeeïe van het Fransche nationale belang. Dó heer B. T. van Gelder hetojogde, dat de aankoop van een reeks' door hem gedefinieerde artikelen, als zijden- en; wiodlenstoffen, kanten, linten, confectie, mode- en luxe-artikelen, pel terijen, lingeries, enz. welke een aanzienlijk' ge deelte van den Frans'chen uitvoer naar Neder land uitmaken, als eersten factor een spoedige levering vereischt, en dat, waar de transport- kwestie reeds zeer kritiek is, verdere belem meringen van1 zeer nadeeligen invloed op de wederzijdsdhe handelstransacties zuilen blijken te zijn, en verder, dat het onderbreken vah bestaande handelsrelaties Van nadeel is, zoo wel voor het heden als voor de toekomst van den Franschen uitvoer, en wel ten guns,a van cuncurreerende landen. Daar het genomen besluit gedecreteerd is in overeenkomst met de Engeisehe regeer ing, wérd verder uiteengezet, hoezeer de belangen dér zoo karakteristieke Fransche luxe-industrie ver schillen van die der Eingelsche industrieën, en dat het door het besluit van 14 Maart door beide landen beoogde doel, op parallel vertolkte wijze, zeer zeker voor den Franschen handel en de industrie, uadeelige gevolgen zal blijken te hebben. Ten sfettie werd met aandrang verzocht, de noodige stappen te doen tot opheffing van de bepalingen en tot herstelling1 ten opzichte van de verzending van postpakketten tot 5 K.G., Van de vóór 16 April, voor den postpakketdienst al thans, de omstandigheden in aanmerking geno men, Vrij normaal funCtioneerende regeling;. De budget-commissie beeft de Verklaringen van beide heeren met de grootste aandacht en belangstelling aangehoord en den minister va,n handel, den heer Clémente!, de aangelegenheid voorgedragen. Daar, zooalk gezegd, de maatregelen gemeen schappelijk' mét de Engtelsche regeering genomen zijn, is het te -vioorlzaen, dat de besprekingen zeker nog ©enigen tijd in besl'ag zUtlen nemen, alvorens een verbetering! in den bes taand en toe stand zal' zijn verkregen. Minister Posthuma. Volgens de „Tel." gaat minister Posthuma voor herstel van gezondheid naar Ruurlo. Prins Hendrik. Naar men verneemt, is Z. K. H. Prins Hendrik voornemens gedurende 29 30 en 31 Mei de provincie Friesland te bezoeken, welk bezoek geen officieel karakter zal dragen. De prins zal de gast zijn van den Commissaris der Koningin te Leeuwarden. Het brood. De vergadering van de Nederlandsche vereeni. ging van werkgevers in het bakkersbedrijf te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag heeft aan de burgemeester dier gemeenten verzocht, geen gebruik te maken van de bevoegdheid om tot tot het bakken van Wittebrood, op Zaterdag toe te staan. Marken. De commissie voor eischen van welstand in Noord-Holland heeft het eiland Marken bezocht en een onderhoud gehad met den burgemeester over den herbouw der verdwenen woningen en den heer La Croix, architect te Amsterdam naar het eiland gezonden tot het doen van verschil lende opnemingen. De heer La Croix is na een uitgebreid onderzoek tot de overtuiging gekomen dat paalwoningen de voorkeur verdienen. Tus- schen al die heeren bestaat de besté overeen stemmingen om het eigenaardige karakter van Marken te behouden. Alleen zouden eenige duizenden guldens voor Marken de uitkomst zijn. Een nieuwe „Tubantia'Vnota van onze regeering. i Er doen te 's-Gravenhage, in verschillende kringen hardnekkige geruchten de ronde, dat er nieuwe stappen van onze regeering in zake de torpedeering van de „Tubantia" te wachten zijn./ Mij weid n.l. medegedeeld, dat gisteren, Za terdag, alhier een conferentie heeft plaats ge had, waaraan, behalve door verschilende minis- Rijksmiddelen. Het is ook in de maand April met de Staats inkomsten vóór den wind gegaan. Althans in vergelijking met dezelfde maand van 1915 was er een vooruitgang met 3,5 millioen. gevolg van een toename der ontvangsten op alle onderdeden dei* middelenlijst En aaar alleen de ontvangst der loodsgelden achterbleef en wjjl successie iets minder uitleverde kan de totaal-uitkomst wor- den beschouwd als een bewijs, dat het ecóno- misch leven krachtiger wordt. Men betaalt meer aan den Staat, dus men kan het betalen, al wordt het ook uit het beste deel van ons volk geperst 1 Tot en met April bedroegen de ontvangsten 58 5 millioen gulden tegen 44.8 millioen in 1915, terwijl bovendien nog 8.6 millioen inkwam van opcenten, ten bate van het „Leeningsfonds 1914," voor de helft gelegd op de Inkomstenbelasting. In de eerste vier maanden des jaars is de ge heele opbrengst slechts 24 millioen bij de ge middelde raming achter, wat een gunstiger stand is dan in normale tijden. De Fransche uitvoer naar Nederland. Men sthrijft aan de „N. R. Crt": Onze in Nederland en Frankrijk in handels kringen bekende landgenoot de heer B. J. van Gelder te Parijs, in het belang der Nederlandsch- De gemobiliseerde» en het kiesrecht. Het hoofdbestuur van de Liberale Unie heeft aan den minister van Oorlog een brief gezonden, waarin gewezen wordt op de weinige medewerking van sommige militaire autoriteiten ten aanzien van het aan de -betrokken gemeen tebesturen verstrekken van de opgaven van hen, die van de militie naar de landweer overgaan. Hierdoor eindigt n.l. de tijdelijke uitsluiting van de belanghebbenden van het kiesrecht hetgeen 'uit bovenbedoelde verklaringen moet blijken. Het hoofdbestuur verzoekt den minister ter zake de noodige instructies te willen geven. Tevens wordt in den brief, in hét bijzonder met het oog op de a. s. verkiezingen voor de Provinciale Staten aangedrongen op het verleenen van zoodanig verloven aan kiesgerechtigden, die zich onder de wapenen bevinden, dat zij ook inderdaad in de gelegenheid zyn van hun stem recht gebruik te maken. (Yad.) Prov. Bond van R. R. Kiesverenigingen in Zuid-Holland. Gistermiddag hield de Prov. Bond van R. K- Kiesverenigingen in Zuid-Holland zyn algemeene jaarvergadering in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis te 's-Gravenhage onder presidium van mgr. dr. Nolens. Ter vergadering waren o.m. aanwezig de oud- minister Kolkman, lid van Ged. Staten en de heeren van Wichem en Wesselingh leden der Prov. Staten van Zuid-Holland. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat bij den Prov. Bond zijn aangesloten 7 centrale en 66 plaatselijke verenigingen met 26000 leden- De penningmeester brengt verslag uit over den fiinancieelen toestand. De rekening sluit met een batig saldo van f 414.765. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter Mgr. Nolens herkozen bij enkele candidaatstelling en in plaats van de heeren Max Graaf Le Grelle en J. Lambert welke niet herkiesbaar zjjn, werden gekozen de heeren mr. Aalberse en dr. Hoffman. De laatste verklaart zijn benoeming aan te nemen. Mr. B o m a n s verkrjjgt nu het woord tot het houden van een politieke causerie. Spr. zegt dat de komende zware strijd vooral gericht zal zijn tegen Zuid-Hoiland. Liberalen en socialisten hebben besloten reeds by de eerste stemming samen te gaan. Wij moeten niet alleen behouden maar wij moeten ook winnen. En wjj zullen over winnen als allen hun plicht doen. Spr. zegt, dat men na iedere overwinning van rechts een werker verliest doch spr. wjjst dan op het voorbeeld van Mgr. Nolens en oud-minister KolkmaD, die aan de spits staan van hun troepen (luid applaus). Onze allereerste taak is, dat we onze begin selen onbesmet hoog houden, maar ons tweede taak is te zorgen voor het behoud van de Eerste Kamer ook in het belang van de Provinciale Staten. Het gaat om het heil van de natie. Mr. Fock zegt dat elk rechtgeaard Nederlander de min. Cort v. d. Linden en Loudon moet steunen vooral in hun internationale politiek. Maar zegt spr., dat zy een zoo succesvolle politiek konden voeren hebben zy te danken aan den steun van rechts. Terwilie van Cort en Loudon stemt dus rechts. De rechterzyde wilde eenheid en vrede maar de concentratie heeft het cabinet tot den strijd gedwongen. Spr. herinnert aan het eedswetje en aan de aan de orde stelling der pensioenwetten- Spr. noemt de ouderdomswet een slimmelingenzet en gaat uitvoerig na de houding die de Vrijz. Dem. en de liberalen vroeger aannamen tegen staats pensioen om in het vooruitzicht der verkiezingen hun draai te nemen. Wat de vrye arbeider van het staatspensioen zegt, dat heeft men kunnen lezen in de »Volks- banierc van 16 Maart. Unaniem heeft de arbeider zich verklaard tegen de bedeeling van f2. Wy hebben misschien fouten begaan zegt spr-, maar wy zullen het beter doen in 1916 en 1917. Wij moet opdringen vanaf heden tot aan bet eind, opdringen totdat de wankele muren van de concentratie zuilen zyn ingestort. Zuid-Hoilana ïjjs op. Vooral Rotterdam, toon weer dat gjj zjjt de christelijke stad. 1916 is een voorspel van 1917. Dan zullen we herstellen de nederlaag van Beverwijk. Pastoors is met meer, maar naar zyn voorbeeld zullen we strijden voor God en Kerk, voor Vorstin en Land. Wy moeten in den strijd evenals hjj ongerept handhaven onze beginselen, dat moet onze hulde zyn op zyn graf. Wy moeten bljjven strjjden met de bekende Roomsche blijmoedigheid, die ons bjjbljjft in de zwaarste nederlagen, omdat wy vertrouwen op onze beginselen en omdat wy zeker zyn van de eindoverwinning. Wij RoomscheD moeten toonen, dal wjj ook de politieke wapenen willen aangrijpen voor de ver dediging van onze belangen. Met de beginselen hoog boven ons uit zwaaiend zullen wij strjjden onder het devies: »Wy zullen handhaven". God zy uw stryd welgevallig. (Luid applaus). De Voorzitter dankt den spr. voor zij» bezielende rede en zegt, dat in de a.s. verkiezin gen het huidige kabinet zal uitgespeeld worden om de kiezers over te halen links te stemmen- Spr. wil er nu op wijzen, dat hoe de uitslag ook moge zijn, de voornaamste personen uit dit cabi net toch in 1917 niet meer terug zullen komen. Voor dit kabinet is het een weldaad als de Eerste Kamer rechts blyft. Het kabinet is met de ver zekeringswetten in een moeilijke positie gekomen, de invaliditeitswet wordt voorbereid, maar een linksche Kamer zal nooit de invaliditeitswet aan nemen. De verzekeringswetten moeten worden uitgevoord door een volgend kabinet in 1917. Eefl 'echtsph kabinet kan onmiddellijk in 1917 deze wetten doen uitvoeren. Men zegt, dat het zoo goed gaat met de inter nationale politiek, terwyl de Eerste Kamer rechts is. Het zou zeer twijfelachtig zijn of het met de internationale politiek zoo goed zou zyn gegnet als de Eerste Kamer links ware geweest. Spr. wekt ten slotte de aanwezigen op te zor gen, dat alle onze kiezers naar de stembus komeD en goed stemmen. Aan de orde is nu het ontwerp-advies. De heer Wesselingh stelt eenige wyziging®® voor in de toelichting, die door den voorzitter worden overgenomen. Het ontwerp-advies luidende De Provinciale Bond van R. K. Kiesvereni gingen in Zuid-Holland, in jaarvergadering byeen> overwegende, dat het voornaamste belang bij <*e a.s. Statenverkiezing is, het behoud van de'recbt- sche meerderheid in de Eerste Kamer der Staten Generaal dat daarnaast 00^ het Provinciaal belang eischt, behoud eener rechtsche meerderheid in de Pr°* vinciale Staten. Adviseert, den aangesloten kiesvereenigingeO 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2