Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws* Ten. öosfëa van de Maas weiden hevige ai- t>] Oliegevechten geleverd. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Hit SL Petersburg wordt d.d.. gister gemeld: Gisternacht hebben de Duitschers na voorbe reiding door hevig geschutvuur ten Zuiden van fc.et Drisiviaty-meer een aanval op onze stellin gen gedaan. Door geconcentreerd geschut- en geweervuur hebben wij den vijand teruggedre ven. Op de rest van het front geweervuur. Vijandelijke vliegtuigen zijn ever (al van vak ken van ons filont gevlogen. Een heeft, door ons vuur getroffen, achter Illoekst moeten lan den. Uit Redijn Een anzer vliegers heeft hij Slonirn een Rus sisch vliegtuig in een luchtgevecht neergeschoten. De twe« inzittende Russische officieren zijn ge vangen genomen. OP DEN BALKAN. Havas. meldt uit Saloniki: De Bulgaren beginnen zich op Giieksch gebied te" nestelen. Zaterdag hebben zij het garnizoen van het fort Ruphael bevolen het te ontruimen en zijn er waarschijnlijk zelf ingetrokken. Het fort ligt aan de Stroema en beheerscht den pas van Demirhissar naar Serres. De Bulgaren slchijnen voornemens te zijn alle Gdeksche Versterkingen, die na den Balkanoorlog zijn aangelegd, te bezetten. Er is bij Seseiix en Curpa gevochten en de Doitstehe artillerie heeft Kilindir (ten Zuiden vian Doiran) hevig beschoten. Op het geheme front hevige artilleriegevechten. OOSTENRIJK EN ITALIë. Oostenrijksche troepen hebben het pantserfort Co mid o (ten Westen van Araiero) en in hef versterkte kamp van Asiagja de permanente dal- veisperring iin de Val d'Assa ten Z.W. van den Monte Interrotto) veroverd. iDe oorlogscorrespondent van hef „Fremden- fcfott" meldt dat fot dusver de Oostenrijksch- Hongaarsdie troepen 250 K.M2. Italiaansch gebied hebben bezet. Bogingen van den vijand om ons offensief te stuiten zijn mislukt. Het aanvalsfr ont der Oostenrijkers is dicht voor de binnenste verdedigingsgordel van de Italiaansehe hoofd stellingen in het gebied van Asiago en Aisiero. RUSSEN EN TURKEN. Een Russisch bericht meldt: Op het front RawandoesDiergala hebben wij een aanval' van aanzienlijke Tuirksche strijdkrach ten afgeslagen. Een Russische duikboot heeft bij de Klein- Aziatische kust é-en groot Turksch zeilschip in den grond geboord, onder het vuur van kust- batterijen en van een vijandelijk watervliegtuig. DUIKBOOTEN EN MIJNEN. Men meldt uit Berlijn: Na een verkenningstocht langs de kust van Koerland is Zaterdagmiddag een Russische' mijn zoeker in den ingang van de Golf van Riga op een mijn geloopen en gezonken. Het Italiaansehe stoomschip „Moravia" is in de Middellandsche Zee getorpedeerd en ge zonken. HET OPROER IN IERLAND. Ei is te Dublin een proclamatie uitgevaar digd, waarin gezegd wordt, dat wegens de ontevredenheid en onrust, die nog in zekere deelen van Ierland heerschen, de krijgswet fat nadere aanzegging nog in geheel Ierland zal worden gehandhaafd. ALLERLEI NIEUWS. Naar de „Reichsanzeiger" meedeelt, is vice- adpriraai von Scheer benoemd tot chef van den Duitschen marinestaf. De Balkan-correspondent van 'de „Times" meldt, dat liet aftreden van Blonde!, den Franschen gezant te Boekarest, in zekere mate het gevolg moet zijn van den diplomatie ker. toestand. Blondel was een van de voor naamste lots tand brengers van het verdrag van Boekarest. Volgens de bladen te Boekarest is ook de Russische gezant Koziëll teruggeroepen. Als; zijn opvolger wordt de vroegere gezant te Wee- nen Tsjebeko genoemd. Uit New York wordt gemeld: - Het feit, dat de Belgische professoren Fré- dericq en Pierenne gevankelijk naar Duitsch- land gevoerd zijn, heeft hier veel ontstemming gewekt. Dfe beide hoogleetaren genieten hier een groote vermaardheid, niet alleen in ge morde kringen, waarmede zij in voortdurende matie stonden, maar ook de beschaafde Ame rikanen, die allén in België belang stellen, kennen het beroemde geschiedwerk van Pie renne en waarde eren hetgeen Fredericq in hét belang van de algemeene beschaving gepies- leeru heeft. Re Amerikaansdhe historische geniootschap!- pen en andere wetenschappelijke instellingen hebben nu de zaak ter hand genomen en een beweging op touw gezet om de pogingen tot vrijlating der beide professoren, die al in het werk zijn gestold, te ondersteunen. legen Dinsdag a.s. is een groote meeting voor dat doel belegd, die Waarschijnlijk door meerdere zal gevolgd worden. H. M. de Koningin. Zaterdagmiddag ongeveer kwart voor zes heeft de Koningin met aenige leden van haar gevolg een bezoek gebracht aan de maritieme tentoon stelling in Den Haag. H. M., die alles met groote belangstelling bezichtigde, werd ontvangen en rondgeleid door den luit. ter zee 2e klasse baron Van Haersolte en den le luit. ter zee van Voor. beytel Cauwenburgh, sous-chef der kustwacht. Prins Hendrik. Zaterdagmorgen omstreeks half elf is de Prins der Nederlanden per auto te Broek in Waterland aangekomen. Na aldaar ruim een uur te hebben vertoefd, werd de reis naar Monnikendam voort gezet. Zaterdagmiddag is de Prins, vergezeld van zijn adjudant jhr. Backer, te Amsterdam aange komen. Tegen 3 uur begaf Z. K. H. zich naar het gebouw van het watertoerisme op de We teringschans, waar de Prins een vergadering van de Ned. Padvindersorganisatie leidde. Ongeveer half vijf werd per auto naar het schuitenhuis van Nereus aan den Amstel gere den. waar een groep pandvinders oefeningen met booten hield. Daarna had in Trianon een maaltijd plaats, door den Prins aan het hoofdbestuur van de Neöerl. Padvindersorganisatie aangeboden. Zaterdagavond laat is de Prins per auto naar Het Loo ging, van waar Z. K. H. heden Leeu warden vertrek. Nederland en Luxemburg. De Luxemburgsche correspondent van »De Tjjdc meldt Dr. Weiter, minister van landbouw in Luxem burg, die thans als staatsminister ad interi hier de zaken leidt, sprak dezer dagen in de Kamer namens de regeeriug, zjjn diepgevoelden dank uit voor alles, wat Nederland tijdens dezen oorlog voor Luxemburg heeft gedaan. De minister zeide o.a. in de KamersOveral waar ik in den laatsten tijd in het buitenland verbleef, heb ik kunnen zien, dat de Hollandsche beambten zich daar bejjverden in de behartiging der Luxemburgsche belangen. Overal waar een Luxemburger zich om bemiddeling tot deze be ambten wendde, werd zij hem tot zijn groote te vredenheid verstrekt. >Ik geloof, dat het voor de Luxemburgsche regeering een plicht is der dankbaarheid en der hoffelijkheid, op deze plaats te verklaren, dat Ne derland zich tijdens den oorlog voor het Groot hertogdom zeer verdienstelijk heeft gemaakt en dat zyn beambten overal tegenover de Luxem burgers denzelfden jjver aan den dag leggen, als tegenover hun eigen landgenooten". Met luide bravo's werden de woorden van den minister toegejuicht. Kaas. De Ned. Vereen, van Kaashandelaren te Gouda heeft besloten voor kaas voor het binnenland te betalen 34 ets. zonder, 36 ets. per pond met rijksmerk. Verbod van uitvoer van bier. Het Stbl. no. 195 bevat een Kon. besluit van den 26steu dezer, waarbij de uitvoer van bier is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. a r Afschaffing nachtarbeid. Te Delft heeft zich uit de organisaties der bakkersgezellen een comité gevormd tot het voeren van actie voor plaatselijke afschaffiag van nachtarbeid in het bakkersbedrijf. Dit comité beeft zich ook met de patroons io verbinding gesteld. Landbouwverloven. Het bestuur van den Noordbrabantschen Chris- telijken Boerenbond heeft, naar het sHuisgez meldt, den minister van oorlog getelegrafeerd, dat uit alle streken der provincie een noodkreet opstjjgt over gebrek aan arbeidskrachten in den landbouw, en hem verzocht de landbouwverloven uit te breiden over boerenzoons en -knechts* desnoods arbeiders. Mooie gift. Pater Bouters te Leiden beeft van een onbe kende een gift van f2500 ontvangen, waarvan f 1000 bestemd is voor de R K. school, f 1000 voor de Zitavereeniging tot bescherming van meisjes en f500 voor de R. K. armen. Marokko. Uit Parjjs wordt gemeld Officieel wordt medegedeeld, dat den 26en No vember in Den Haag een verklaring is ondertee kend door den Franschen gezant en den Neder- 'andschen minister van Buitelnandsche Zaken, waarbij Nederland afstand doet van zijn capitu latie-voorrecht in de Fransche zóne van Marokko. De gezondheid van minister Posthuma. De berichten omtrent den gezondheidstoestand van minister Posthuma luiden gunstig. De minister is voornemens na de beëindiging zjjner kuur op 7 Juni a.s. zich voor enkele weken naar buiten te begeven. De wet op den Staat van Oorlog. Het wetsontwerp tot herziening van de Wet op den staat van oorlog en beleg van 1899, is naar de Tweede Kamer gezonden. Wijziging Inkwartieringswet. Het gemeentebestuur van Haarlemmermeer vraagt in een adrts aan de Tweede Kamer, te bevorderen, dat zeer spoedig een wijzigiDg worde gebracht iD art. 8 van het Kon. besluit van 10 November 1892 (St.bl. no. 253) houdende o.a. vaststelling van de reglementaire bepalingen ter uitvoering van de wet betreffende de inkwartie ringen en het onderhoud van het krijgsvolk, enz. van 14 September 1866 (St.bl. no. 138). Belgische geïnterneerden. De minister van binnenlandsche zaken heeft den commissarissen der Koningin verzocht de burge meesters uit te noodigen aan de gezinnen van Belgische geïaterneerden in het vervolg geen on dersteuning te verstrekken, alvorens aan de com. missie ter voorziening in den woningnood dier gezinnen inlichtingen te hebben gevraagd omtreDt de inkomsten, die genoemde gezinnen uit andere bronnen ontvangen. Van het bedrag dier inkom sten moet het afhangen, of de eventueele rijks- steun al dan niet zal worden toegekend. De aanschrijving behoeft zich niet uit te strek ken tot de burgemeesters van gemeen ten, waar interneeringskampen gevestigd zijn en tot die van omliggende gemeeDten, waar bedoelde gezinnen geconcentreerd zijn, aangezien de ondersteuning van dezen is opgedragen aan genoemde commissie. De „Maashaven." Aan de »Telegr,« wordt nit Londen gemeld, dat de gebroeders Van Uden te Rotterdam, eige naars van het stoomschip Maashaven®, dat op 26 April bij het Galloper vuurschip op een mijn gestooten is en daarna bij Gravesend aan den grond is gezet, blijkens een uitspraak van de Scottish Court of Sessions van 19 Januari, ten gevolge van handel met Duitschland, als vijanden van Engeland worden beschouwd. Vandaar dat het schip niet mag worden gerepareerd dan onder voorwaarde, dat het aan een Eogelsche firma in huur wordt afgestaan. Algemeene Bond van R K. Kiesvereenigingen. Nadat de Voorzitter mr. dr. IX. A. P. N. Kon len, den heer van Wijnbergen yonr zijn rede bedankt had, deelde hij mede, dat to! den Bond zijn toegetreden, de a[deelingen 's Bosch, Tilburg en Eindhoven. Een centrale R. K.. Xiesvereéni- ging is gesticht in. district Zuid-Horn. Ingekomen is het rapport van de belastingcaminissie, dat zal worden gedrukt en in een volgende ver gadering ini behandeling genomen. Herkozen werden als bestuursleden de' heeren Jhr, von Fisenne, mr. Max van Dam en baron van Lamsweerde, gekozen werden de heer II. W. D. Hellebretoer in de vacaturevan den Corput, de beer Vjos in de vacature—Vermer en de heet' E. A. Ohms in de vacature—0. J. W. van Winkel. Hierna is aain de orde de1 bespreking van het. stemplichtfappoirt. Mr. van Rijckevorsel geeft een beknopte uit eenzetting van jhet rapport. Na uitvoerige discussies worSt, op voorstel van Amsterdam I, besloten het rapport alsnog in de verschillende kiesvereenigingen te d(oen behandelen ein binnen eten door het Bondsbestuur te bepalen termijn het resultaat dier studie aan den Biondssecretaris bekend te maken. Vervolgens komt aan de arde bet voorstel— Bevefwijk oim art. 2 van het boadsregleaient zoodanig te wijzigen, dat het mogelijk is desge- wensebt 'beginselprogram voor de ivatb. Staats- partij en voor de Kath. Soc. Gemeentepolitiek vasit te stellen. 'Bij aanneming van dit voorstel zou, naar het oordeel vian het Bestuur, het 'karakter van den Bond ten eenen male woiden gewijzigd, reden waai om het de aanneming ten sterkste moet ontraden. De1 Voorzitter merkt nog op) dat het vaststellen van een program voor gemeentepolitiek behoort te; geschieden, doper den Bond van R. K. Gemeen teraadsleden. Het voorstel—Beverwijk met terzijde lating van het onderdeel over een gemeenteprogram) wordt verworpen met 107 tegen 18 stommen. Het tweede deel van het voorstel wordt daarop door Beverwijk ingetrokken. Hierop wordt zon der hoofdelijke, stemming de volgende motie van Ml. v. Schai'k aangenomen. „De Vergadering van den A]g. Rond van' R. K. Kiesvereenigingen noodigt het Bes/tuur uit eenie commissie te benoemen, welke onder' voorop stelling, dat de Bond de vrucht is van een com promis en dat vóór alles de eenheid moet wor den bewaard ien de zelfstandigheid der aange sloten kiesvereenigingen moet worden geëerbie- digd, zal onderzoeken oi' en in hoeverre bet wenschejijk en mogelijk is, eenige uitbreiding te geven aan het doel van den Rond en hare bevindingen in een schriftelijk rapport zal neer leggen." De afd. Katwijk dringt aan dat in het program der Katholieke leden van de Tweede Kamer een afzonderlijke paragraaf wiorde opgenomen over de oplossing van het middenstands vraag stuk, hierop' is ingediend een amendement,„en het land bouwvraagstuk". Het bestuur meent, dat. de Bond door gevolg te geven aan dit verzoek, zijn bemoeiingen te ver zou uitstrekken. 1 Het voorsite] wordt ingetrokken. 3o. Voorstellen van Maastricht:' a. De Algem. Bond bevordeip, dat zoo spoedig' mogelijk een, of meerdere arbeiders- afgevaardigd worden naar de Tweede Kamer der Staton-GeneraaL 'Het liestuur! is Van meening, dat bij aanneming van dit voorstel het behoud van het eigen zelf standig karakter der Kiesvereenigingen ernstig ge- vlaar zou gaan looped en wordt hierop door de vtergadering1 afwijzend beschikt; b. De Algemeene Bond neme het vraagstuk van het Vrouwenkiesrecht in nadere studie. Het bestuur verwijst in de eerste plaats naar het degelijk kiesrechtrapport, in 1907 door den AI- gemCjenen Bond uitgebracht (men zie speciaal paig. 153157 van dat rapport).* Verder ziet het bestuur niet in, hoe, in aanmerking nemende 'Let stadium, waarin het V|**stgf tot grondwets herziening pp het. oogenhlik verkeert, van een in studie nemen van dit vraagstuk eemig practisch nut is te verwachten. Liet voorstel wordt ingetrokken. Het voorstel' Amsterdam om een propaganda blad uit te geven wordt ingetrokken. leider wordt n,og gesproken over de middelen om goed geschoolde propagandisten te krijgen. Er zal dofor den secretaris een lijst worden aangelegd v,an sprekers met de onderwerpen waarover zij spreken. Het bestuur zal aandacht schenken aan de kwestie, dat alleen hij hoogfi uitzondering een persoon in meer dan een district candidaat ge steld worde. Een voorstel Arnhem om de wensche.ijkheid van een reorganisatie onze coriuuaire en di plomatieke vertegenwoordiging te onderzoeken, wordt ingetrokken. Na rondvraag wordt de. vergadering gesloten. R. K. Timmerliedenbond „8t. Jozeph". De 14e jaarvergadering van den Ned. R. K. Timmerliedenbond „St. Jozeph" ving Zaterdag middag in het St Jozephgebouw te Utrecht aan onder leiding van den heer A. H. Smulders. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat de bond, ondanks de moeilijke t yden, bloei is toegenomen. Aan het jaarverslag, dat vervolgens in be spreking kwanm, is het volgende ontleend Alle afdeelingen hebben zich moeten inspan" nen, om den benarden tijd te kunnen doorko men. In totaal werd aan werklooze leden een bedrag van f 44 624.06 uitgekeerd Het ledental vermeerderde van 2651 (71 afdeelingen) tot 3227 (95 afdeelingen) op 1 Januari 1916. Het financieel verslag, sluitend in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van 33.889.13 werd goedgekeurd. Op 31 December 1915 had de bond een totaal bezit, groot f 13.159.16. Beide verslagen werden goedgekeurd. Een nieuwe vrouwenkiesrechtvereeniging. Naar aanleiding van de besluiten, genomen op de algemeene vergadering der vereeniging voer vrouwenkiesrecht, gehouden te Zwolle, heeft een deel der leden de vereeniging verlaten en i° principe besloten tot het oprichten van een Vrou- wenkiesrechtverëeniging, die ten opzichte van godsdienstige en politieke richtingen een strikte neutraliteit zal handhaven. De commissie, die benoemd is om statuten te ontwerpen on de eerste regelingen te treffen, bestaat uit de da mesC. Beyllonse Peyra, Amsterdam; W. Druc- ker, Amsterdam Nine Minnema, Hilversum A< Molenaar-Abbesté, Zaandam F. H. van Renoes, Utrecht. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 27 Mei, medegedeeld door bet Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.9 te Hernosand. Laagste barometerstand 760 te Z. Duitschland- Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen meest noordelijken tot oostelijke0 wind, licht tot half bewolkt, weinig of ge00 regen, mogelijk nachtvorst, iets warmer overdag- Bloem. Naar aanleiding van verschillende aanvrage0 van winkeliers om bloem van regeeringswege ie verkrijgen, omdat er niet voor den door den Mi" nister vastgestelden groothandelsprijs gekoeht e° dus ook niet seor den gestelden détailprys ver' kocht kan worden, wordt ons van de zjjde *8° het Levensmiddelenbureau medegedeeld dat blij' kens ingekomen bericht geen bloem voor tri"' keiiers beschikbaar wordt gesteld. De Broodkaarten. Men deelt ons van wege het Broodburea11 mede, dat onze inlichtingen aangaande afgeven van broodkaarten na 1 Juni niet j°ist zijn. Van 1 Juni af, worden, naar men ons thahs mededeelt, alleen broodkaarten verstrekt aa° hen, die in de gemeentelijke Inkomstenbelasting 1915—'16 zijn aangeslagen in de 10e klasse ol daar beneden of in 't geheel niet in de belasting zijn aangeslagen. De 10e klasse der gemeentelijke Inkomsten' belasting omvat de belastingplichtigen, die een belastbaar inkomen hebben van f700-fs<^ (belastbaar bedrag f750). Het belastbaar bedrad •is de som, welke men verkrijgt na aftrek va° de bedragen van noodzakelijk levensonderhoud' kinderen enz.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2