Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. Ingezonden Mededeelingen. Waarom zoudt ge uw stoom- en verfgoederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOENIX", telef. 15, u even goed en vlug bedient? Gemengd Nieuws. Rechtzaken, WUMxnnnnt IitBt» Reriditea. Burgerlijke Stand. TMafMehiML By art. 1 wordt een amendement - Gerhard om "te schrappen de woorden, »2o die der bandels- kennis", verworpen. Een amendement—v. d. Molen om in art. 2, 1ste lid in te lasschen de woordendaaronder begrepen de allereerste be ginselen van de kennis van gemeente-, provin ciale- en staatsinrichtingc wordt aangenomen. Aan de orde is daarna een amendement Otto, strekkkende, dat het u.l.o. slechts gegeven mag worden in scholen met ten minste 8 leerjaren. Na bestryaing van het amendement door den minister en door den heer Ter Laan trekt de heer Otto zijn amendement in. Het amendementVan Wijnbergen om aan hen, die by het in werking treden der wet in het bezit zyn van het diploma, uitgereikt door de Nat. Vereeniging voor Handelsonderwijs gelyke bevoegdheid te verleenen tot het geven van on der- wys als aan hen, aan wie wordt uitgereikt de akte van bekwaamheid van huis- en schoolonder wijs volgens art. 66 dier wet, wordt overgenomen. ï)e tweede lezing van het ontwerp zal plaats hebben na het reces. Nadat de voorzitter nog heeft medegedeeld, dat de Kamer opnieuw zal worden byeengêroepen Woensdag 14 Juni en vódr de heffing in eens nog eenige kleinere ontwerpen zullen worden behan deld ging de Kamer te half zes uiteen. Kaas. De Rijkscommissie van Toezicht heeft goed gekeurd het besluit van de Kaasvereeniging( waarbij aangenomen werd het voorstel van de afgevaardigden der Ned. Vereeniging van Kaas handelaren, om den verplichten voorraad kaas te brengen op 165 pet. van de bij contract ge noemde hoeveelheid waarvan in den aanstaanden winter 150 pet. zou mogen worden opgeëischt. In verband hiermede heeft de Nederl. Vereeniging van Kaashandelaren ingetrokken haar besluit, om de 20 pet. kaas voor het bin nenland te betalen met 81 voor ongecontro. leerden f38 voor gecontroleerde kaas. De prijzen zullen nu zijn f 34 en f 36. Het geschil in den kaashandel is hiermede opgelost. (Hdbl.) Prov. Statenverkiezingen. VLAARD1NGEN. De Chr.-Hist. kiesvereeniging Groen van. Prinsterer aldaar heeft besloten de candidatuur van den heer A. W. Schippers te *s-Gruveohage (A.R., aftr.) en van den heer Cf. J. van Marrewijk, te Loosdninen (R.-K.) te steunen. Vervroegde winkelsluiting. Op particulier initiatief is doer bijna alle ne ringdoenden te Steenwijk besloten, van heden af de negien-uur-winkelsluiting in te voeren. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 31 Mei, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.5 te Haparande. Laagste barometerstand 761.7 te Skudesnaes. Zwakke tot matige winden uit westelijke richtingen, tijdelijk opklarend, later wellicht weer regen of onweer, aanvankelijk iets warmer. Gemeenteraad. Op de agenda van de openbare vergadering van den Gemeenteraad, op Dinsdag 6 Juni 1916, des n.m. 2 uur, staat o. m. 1. Benoeming van 2 onderwijzers aan school A (Hoofd de heer A. van Slingelandt.) 2. Voorstel van B. en W. om Mej. Th. J. M. L. Meyer, doctoranda in de klassieke letteren, in verband met hét overlijden van den leeraar Dr. J. H. Wieten, tot het einde van den loopenden cursus te benoemen tot tijdelijk leerares in Oude Talen aan het Gymnasium. 3. Voorstel van B. en W; tot aanstelling van den beer P. du Pont tot makelaar in assurantiën. 4. Vaststelling van kohier no. 7 der Plaatse lijke Directie Belastingen naar het inkomen, dienst 1915/1916. 5. Behandeling bezwaarschriften inkomsten belasting, dienst 1915/1916. 6. Wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1915. 7. Voorstel van B. en W. tot vereeniging der scholen A en B tot een nieuwe M.U.L.O School voor jongens en meisjes en daarmede samenhan gende voorstellen. 8. Voorstel van B. en W. tot aankoop van grond, gelegen in den polder Oud-Mathenesse, van den heer J. M. van der Schalk en Consorten. 9. Voorstel van B. en W. tot herziening van de jaarwedde verbonden aan de betrekking van Directeur der Burgeravondschool, 10. Voorstel van B. en W. tot herziening van de bezoldiging van den amanuensis en de concier- gesjvan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. 11. Voorstel van B. en W. tot herziening van de jaarwedde van den Opzichter by het Bouw en Woningtoezicht. 12. Voorstel van B. en W. tot herziening van de belooning van den nachttelefonist. 13. Voorstel van B. en W. om aan de wed. W. van Merwyk, gewezen schoonmaakster van school A, voorloopig voor een jaar, gerekend te zjjn ingegaan 1 Mei j.L, een gratificatie toe te kennen van f2.per week. 14. Voorstel van B. en W. tot het treffen der regelingen noodig geworden door het besluit tot afschaffing der tantièmes van het personeel der Gemeente Gasfabriek en der Gemeente-Drink waterleiding. 15. Voorstel van B. en W. tot beschikbaar stelling van een crediet voor eene bemaling van Oost-Frankeland. 16. Voorstel van B. en W, tot ingebruikge- ving aan de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs van eenige lokalen van het school gebouw aan de Gerrit Verboonstraat, ter voor ziening in door haar benoodigde schoolruimte. 17. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van het adres der Schilderspatroonsvereeniging «Onderlinge Steun", om het schilder- en glaswerk van door de Gemeente uit te voeren en aan te besteden werken, afzonderlijk aan te besteden. 18. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van het adres van den Ned. R, K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden »St. Franci8cus van Assisië" te" te Amsterdam, waarin wordt verzocht eene verordening vast te stellen omtrent gedwongen winkesluiting. 19 Voorstel van B. en W. om het door de Schiedamsche Tramweg-Maatschappij gevraagde uitstel voor den aanleg van Ijjn C. (Emmaplein- Beurs), te verlengen tot 1 Mei 1918. Broodkaarten. De gewone maandeljjksche uitgiften van brood kaarten zal weder plaats hebben op Vrijdag 2 Juni a.s. aan de bekende posten Broodbureau Oude Kerkhof, Stads-Doele, politiepost Koemarkt, school Schoolstraat en lokaal «Bethel" en wel voor hen wier namen aanvangen met letters van AM vaH 91 uur. De overigen van 1 5 uur. Om moeilijkheden te voorkomen houde men zich aan dezen regel. Houders van broodkaarten, die om hun hooger inkomen, met 1 Juni niet meer in de termen vallen voor een broodkaart, worden verzocht die van Mei aan het Brood bureau of een der posten in te leveren. De Statenverkiezing. Vrijdagavond om 8 uur wórdt in Odéon een vergadering gehouden, uitgeschreven door de Christelijke Partijen. Als sprekers zullen optreden mr. G. van Baren, de heer van Meggelen uit Rotterdam en de by de Roomsche kiezers welbekende heer F. A. Moerel van Oudewater. De katholieke kiezers zullen zeker niet verzuimen kennis te maken met mr. van Bareo, onzen can- didaat voor de Provinciale Staten. Het Zangersfeest. Men schrijft ons Met de plannen voor de feestviering ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan van de Koninklijke Zangvereeniging Schiedams Man nenkoor „Orpheus" wordt het nu ernst. Verschillende notabelen hebben zich bereid verklaard zitting te nemen in het eere-comité, dat „Orpheus" voor deze gelegenheid den krach- tigsten steun hoopt te verleenen. Bovendien hebben verschillende ingezetenen buiten het Comité hun zeer gewaardeerden steun aan het Mannenkoor toegezegd. De plannen werden in het Comité besproken en konden de volle instemming wegdragen. Vastgesteld is, dat het Zangersfeest zal plaats hebben van den 8sten tot en met den 16den Juli a.s. Nadere mededeelingen kunnen spoedig ver wacht, worden. Een huiszoeking. Mevr. KoomansTimmer, secretaresse van het R'ev.-Sioc. Comité, onlangs tot 2 maanden ge vangenisstraf veroordeeld ter rake de versprei ding van het betonde Dienstweigxiügsmanifest, deelt aan de „Tribune" mede, dat in haar wo ning aan de Nieuwe Haven na. 83 te Schiedam Maandag een huiszoeking heeft plaats gehad. Alle stukken, waarvan men vermoedde, dat ze betrekking konden hebben op het manifest aan de militairen, werden meegenomen. Ook het één-cents-vlugschrift over de sta- kings-actie Werd in beslag1 genomen. Bij de te 'sGravenhage gehouden examens voor de acte L. O. slaagde de heer H. C. v. d. Gaag, van hier. Hoogwater te Sehiedam: Donderdag 1 Juni 5.21 v.m. 5.46. n.m. Vrjjdag 2 Juni 6.01 v.m. 6.28 n.m. (Zomertjjd). UIT ROTTERDAM. Een woest geworden stier, uit Gorinehem aan- ge voord, ontrukte zich gistermorgen op de Oos terkade alhier, aan zijin geleider. Door vele mensc'hen achtervolgd, holde het dier door de Spoorstraat haar het Oostplein, overal op zijn weg schrik verspreidende. Niemand durfde het heest te' haderen.' Langis den Oostzeedjjk en1 door de AdmiraliteiDstraatf naar de Admiraliteitskade werd dè jacht voortgezet. Op deze kade beb oer. een paar politiebeambten eenige revolver schoten op den kotp van den stier gelost, en ten shotte is het dier met behulp van een schiet- masker afgemaakt. Een vian de afgeschoten ko- geiS is door een winkelruit gegaan. UIT DELFT. De heer J. A. Sluiters heeft den raad ver- zocht, hem tegen verminderden prjjb grond te verkoopen voor de stichting van arbeiderswo ningen, waardoor het mogelijk zal zijn die wo ningen te verhuren voor den prijs van f 2.75 a f 2.85 per weèk. Wegens het gebrek! aan arbeiderswoningen stel len B. en W. voor hem onder verschillende voorwaarden een perceel grond te verknopen legen f4.50 per M2. De Ziekenfondsen. Mijnheer de Redactenr, Naar aanleiding van het ingezonden stuk van het Ziekenfonds «De Kunst" enz., dat op inge wijden een zeer vreemden indruk heeft gemaakt, verzoek ik U beleefd het volgende te willen plaatsen Aan de lezers van het ingezonden stuk deel ik mede, dat de advertentie volkomen in orde is. Hoogachtend, De inzender van de advertentie. 2351 6 Een grap? De minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist, uit Groningen, van een onbekende pier postwissel is ontvangen f5, met aanwijzing: „voor Re- geeringsbnood". Bekneld Bij een gisternacht te Waalwijk gehou den oefening geraakte de mil. P. uit Amsterdam tusschen een kanon en een patroon caisson, waardoor hem de borstkast werd ingedrukt Naar het hospitaal overgebracht overleed hij kort daarna. Nekkramp, Te Katwijk heeft zich weder een geval van nekkramp voorgedaan De patiënt is naar Leiden overgebracht. Doodgeschoten. Onder Clinge is gisteren een smokkelaar door een militair, tevens bui. tengewoon commies, doodgeschoten. Ontvluchte gevangenen. Gisteren zijn te Sittard weer drie Russische krijgsgevan genen over de grens gekomen- Overtreding wittebroodverbod. De bakker H. Stol Jr., in de Hoogstraat te Haar lem, is betrapt op het hebben van wittebrood ten verkoop. Gedurende drie maanden wordt nu het door hem geleverde brood niet in rekening ge bracht by de berekening van het door hem te betrekken regeeringsmeel. Regeeringsvarkens. Twee slagers te Leerdam zijn gestraft met inhouding van regee ringsvarkens, gedurende een week. Zij verkochten gewoon rookspek onder den naam van «boter- hommenspek", tegen een prjjs, bjjna tweemaal zoo hoog als het voorgeschreven maximum. Uitvoer van aardappelen naar Duitschland. Uit Sas van Gent wordt ge meld Gedurende de laatste dagen heeft er langs het kanaal TerneuzenGent een druk scheepvaart verkeer plaats. Er worden door deze schepen duizenden tonnen aardappelen vervoerd, die alle hun weg door België naar Duitschland moeten vinden. Schip opgehouden. Naar men meldt, wordt reeds een paar dagen een tjalkschip met hout door de Duitschers nabij Rorkum opgehou den, omdat de scheepspapieren niet in orde werden bevonden. Vermoedelijk is dit het schip «Carmaran", kapitein Dost, hetwelk onlangs van Noorwegen met een lading hout vertrok, met bestemming naar Groningen. Diefstal op graote schaal. Door de politie te Vlissingen is aangehouden een veertig jarige Belgische vrouw, ontslagen huisjuffrouw in het strandhotel, verdacht van diefstal. By de huiszoeking in haar woning is als 't ware een halve hotelinventaris in beslag genomen. De hoeveelheid was zóó groot, dat twee handkarren noodig waren voor het vervoer der goederen naar het politie bureau. De groote party hotelgoederen, die te Vlissingen door een Belgische vrouw' uit het strand-hotel ontvreemd is, bestond uit lakens, dekens, wijn glazen, servetten, tafellakens, potten en pannen, borden en schalen, enz., enz. Het politie bureau te Vlissingen scheen herschapen in een warenhuis. Krygsgeva ngen en. Men meldt uit Vlis singen De mailboot heeft 86 passagiers meegebracht onder wie, 40 geïnterneerde Duitschers, uit Engel- sche kampen ontslagen. De Roode Kruis-brigade behoefde geen hulp te verleenen, daar en geen ernstige zieken waren. Zwaardvisschen. Men meldt van Texel Op den Texelstroom vertoonen zich sedert eenige dagen zwaardvisschen. Bij het eerste verschijnen dier zeldzame gasten meenden vis- schers duikbooten uit zee te zien oprijzen. RECHTBANK TE ROTTERDAM. De officier van justitie hij1 de Rotterdamsche ie oh thank eisichte gister legen den niet-versche- rien beklaagde K. v. V.,. die 1e Overschie een ruil van een auto had ingegooid, f 15.boete, subs. 15 dagen hechtenis. Diefstal De losse werkman J. J. C. uit Rotterdam bekende dat hij op 11 April, uit een branderij te Schiedam, een blokschaaf, twee beitels, eer/ hamer en een sc.h roe vend raaié weggenomen had. Hij zou onder den invloed var. sterkedrank1 geweest en daardoor tot bef feit gekomen zijn. Ter zake van diefstal werd f 10 Boete, subs. 10 dagen hechtenis geëischt Diefstal va ,n cpmppsitiebuizeo.- Do 25-jarige behainiger Z. W. L„ wonende te Rotterdam, stond terecht wegens diefstal. Op 27 Maart zou hekl. een aantal stukken compo sitie-huizen hebben weggenomen, ten nadeele van den loodgieter W. Vrijienhoek. Beklaagde ont kende. Hij verklaarde in Maart werkzaam te zijin geweest, in eenige in aanbouw zijnde pan den aan de Eendrachtstraat te Schiedam. Dit die panden zouden de stukken compositiebuis gastolen zijn; het linnen schart, waarin zij later, verpakt, waren aangetroffen, herkende bek], als zijn eigendom. Hij z,ou dit evenwel reeds veer tien dagen vóór den 2?sten Maait hebben ver mist. Op 27 Maart had bekj. een pet gedragen. Of er op die pet een vlak was geweest, ver klaarde bekl. niet te weten. 'De loodgieter W. Vrijenhoek verklaarde', dat er op onderscheiden tijdstippen stukken comp°- sitiebuis uit de Eendraichtstraat waren vermist, in 't geheel tot een lengte van ongeveer 46 M- Getuige had voor zoowat f80 schade geleden. De agent Van politie A. Mevnckens had op 27 Maait in de Tuinlaan te Schiedam gesur veilleerd. Hij1 had daar toen een man zien h>> pen, met een blijkbaar nog al zwaren rol onder den arm. Getuige had dien persoon aahgehou den én hem gevraagd, wat hij in, zijn pakje had De man had geantwoordgereedschap. Daar op bad getuige hem gelast, dat gereedschap dan eens uit te pakken; de man had het pakje op een bank gelegd en was gaan peuteren aan een touwtje, waarmede, het omwikkeld was maar plotseling had hij de bee non genomen- De agent had den vluchteling achtervolgd, maat hem niet kunnen grijpen. Toen getuige later aan de naburige politiepost gekomen was, had bij daar het pakje aangetroffen, dat intusschea dooi' kinderen naar de politie was) gebracht. Geble ken was, dat het geen gereedschap, maar stuk ken looden compositie-huis bevitte. Getuigd herkende in bekl1. den man, die hij met hef pakje aangehouden had. Bek], had toen etn p®* gedragen, met een gro(ote witte vlak er op. H? ziou den 27sten Maart ook nog een snorretj0 hebben'gehad, evenals lahetr, toon getuige heik op het werk had gearresteerd. Nadat bekl'. v/eef op vrije voeten gesteld was, had hij dat kne veltje klaarblijkelijk laten afscheren. De laatste getuige had op 27 Maalrt gezien dat de agent Meinckens iemand naliep, roepen de houdt dein dief. Getuige had den achtervolgd® goed opgenomen en verklaarde dat die man en bekl, eenden-dezelfde waren. Hij had 'ook gezien, dat de vluchtende man een witte Op zijn pet had. Die officier vain justitie achtte het ten las'10 gelégde bewezen 'en eischfe, wegens diefstal, maanden gevangenisstraf. Bekl. hield zijin, onschuld, vjöl. ROME, 31 Mei. In' de haven van Triest door ons een groot transportschip in deu gro»® geboord. WEENEN, 31 Mei. (Officieel). Astiago en -^s' tieo zijn door ons genomen. Sedert het begin van ons offensief zjjn dit deel van' ons front 30.388 Italianen geva"' gen genomen, w.o. 694 officieren en 299 kan0®1' nen buitgemaakt. De zaken Schroder. Het gerechtshof te Amsterdam heden uitpr**^ doende in de beide zaken tegen den heer J. C. Scbr°' der, hoofdredacteur van de «Telegraaf" heeft b**0 resp. ontslagen van rechtsvervolging en vrijge' sproken. Geboren; 27 Mei. Johannes Leendert,a-f' L. Scholte en Fr. M. van Djjk, Laurens CosW* straat. 29. Johanna Catharina Maria, d. v. R' Steens en J. C. de Knikker, Oostsingel. Dirkje, d. v. M. M. Bogerd en D. van der Kuj/ Broersveld. Maria, d. v. J. C. Suttorp Batz, Klein Groenendal. Overleden: 29 Mei, Jannetje van Schij"^' oud 9 mnd., Broers vest. Jannetje Rosman, 68 j. en 4 mnd., weduwe van Maarten Brou®®ef Broersveld. Vertrokken naar zee ter haiingvisscherij aL logger SCH 10 Pollux, D. Jol. SCHIEDAM, 31 Mei. Zeilklaar de zeetjalk fiance" met ledige flesschen vpar Londen. LONDEN, 29 Mei. Aangekomen zeetjaJken fa' en „Agina" met flessdhen van Schieda^ (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). CW Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy n i etter uggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2