lottsfe Berichten. Waarom zoudt ge uw stoom- en verfgoederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOENIX", telef. 15, u even goed en ving bedient Gemengd Nieuws. TELEGRAMMEN. Ingezonden Mededeelingen. Als gij neerslachtig wordt, Pesterijen en Telegrafie. Leger en Vloot. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. De »Frauen!ob« had een tonnenma&t van 3000 ton en den bemanning van 350 man. Donderdagmorgen werden de matrozen van de i>Frouenlob« opgemerkt. Om 11 uur des mor gens dreven op de plaats van den zeeslag drie vlotten met Duitsche matrozen. Met groote moeite werden deze overblijvenden van de t>Frauenlob« aan boord gehaald. Zy waren uitgeput van de kou, vermoeienis en emotie. De bemanning van de »Thamess hoorde nog lang het geschutvuur. De Engelsche torpedo jagers, zoo deelde men ons mede, hebben de »Texel« nog gesommeerd de gewonden over te geven, hetgeen evenwel door den kapitein werd geweigerd. Het verhaal van schipper Pant. De gezaigvróerder Th. Punt, van den trawler ..John Brown'IJ M .109, heeft aan een verslag gever een belangrijk verhaal gedaan van zijn wedervaren. Het verhaal van kapitein Punt is daarom zoo merkwaardig, wijl hij het begin van dezen titanenstrijd geheel medemaakte on hij er op uit was, goed en nauwkeurig waar te nemen. De héér Th. Punt staat bekend ais een uit muntend zeeman. Op Donderdag 25 Mei was ik aldus deeide hij mede ter visehvangst gegaan. Op Woens dagmiddag 31 Mei was ik vissthende ha ven op de zoogenaamde Monkey-bank, op 56 gr. 31, N. B.. en 6 gr. 5' O. L. 'k bevond mij toen ongeveer 80 mijlen van de Deense he kust. Tegen 2 uur nam ik een groote vloot waar in N.-W.-ric!hting varende. Er was vaa alles bij, zeer groote slagschepen, torpedojagers, kleine kruisers. De vloot kwam uit Z. ten. O., en koerste N. ten W. 'k vermoedde aanstonds, dat bet een Duitsche Vloot was, die uit Helgoland kwam. De groote kruisers hadden vier schoor- steenen3 gele en 1 roode. In het geheel schat ik, dat er 50 schepen bij elkaar waren. W' ij hieven kalm doorvisschen, want 't was niet de eerste maal, dat wij een oorlogsvloot pintmoetten. Aanvankelijk dachten wij dan ook, dat de vaartuigen wel verder zouden trekken. Maar even over vieren merkten wij, dat er slag geleverd zou worden. Toen viel het eer ste schot. De schepen waren 20 mijl ten N. van ons gedraaid. Om half vijf "begon een kort,' maai hevig gevecht. Ik vermoedde, dat het meer een sport voorposten gevecht was'. Direct peilde ik de plaats, waar de schepen waren. En ik zag hen O. ten N., toen de actie begon iDe Duitsche schepen waren ongeveer 56 gir 38'" N. B.. en 6 gr. 25" O. L. De lucht was1 buiïg, zoodat ik het hoe en wat van het gevecht nog' siechtA kon waarne men. Na een poosje zag ik echter, dat op de Duitsche vloot geschoten werd. 1 Gemoedelijk zat de Engelschmau dicht 'bij de Deensche kust en wilde hij opva*en. Ten minste kwam het mij voor-, alsof de Engjel- sche vloot in de zij' van de Duitsche vloot kwam en zoo de ontmoeting plaats' greep. Bei de partijen trokken na de ontmoeting in N. N. O. richting op, naar het Skaigerak toe. Toen scheen het, of de Engelschman meer stant begon te houden. De Duitschers werden meer W. aangeslagen en het terrein van deri strijd verpjaatste zich naar, onze gissing, van 6 gr! 25' O. L. tot 6 gr. 40' O. L. Tnsschen 5 uur en 7 uur werd de slag ge lieverd op 57 gr. N. B.,. daarna is het meer naar 't Westen overgegaan; ik schat, dat men on geveer 50 mijlen in Westelijke richting over ging. Tijdens het gevecht had ik twee vfoeselijke waterzuilen gezien; ik-acht het zeker, dat deze veroorzaakt werden door het zinkon van een tweetal vaartuigen. Hoewel er steeds hevig geschoten werd, klonken er op dat moment twee zoo hevige slagen, dat ze boven 't gedun de1 uit te hoeren waren. Eerst tegen 5 uur had ik mijn netten inge haald Tot 7 u,ur ben ik blijven drijven. En daar ik mij óp een voor de visscberij zeer gun - tige plek bevond, gaf ik na 7 uur order de nelten weer uit te glooien. „Waarom zoo vroegen wij1 den gezagvoer der is ii zojó dicht in de nabijheid van het gevechtsterrein gebleven?'" En de kapitein antwoordde: „Ik wilde pre cies de plek bepalen, waar de slag geleverd is, om de reederijen te kunnen waarschuwen, dat zij hunne schepen meer Westelijk laten koersen. Er zullen toch ongetwijfeld op die plek heel wat Wrakken zijn, terwijl het zeker is, dat vele mijnen daar werden „uitgestrooid". Daarop ver volgde hij zjjn verhaal. Tot kwart voor 11 in den avond ben ik blij ven visschen. Toen werd eensklaps een reus achtige lichtkogel in de lucht geschoten, die op 4 h 5 meter van mijn schip neerkwam en afgeschoten werd uit 'de richting van de Duit schers. Ik denk, dat dit een sein voor de Duitsche vloot was, om in de richting van Helgoland te terug te stoomen. Te 11 uur heb ik mijn netten binnengehaald en te HV4 uur was ik stoomende, toen wy met een 30 mijlsvaart 7 reusachtig groote Duitsche slagschepen zagen passeeren. Door hun buiten gewoon snelle vaart, kwam er zooveel zee te staan, dat de golven bij mij over het dek spoel den. Zij passeerden mij dicht genoeg, dat ik hun vlaggen kon waarnemen Nauwelijks waren de Duitschers mij gepasseerd, of ik zag hun ach tervolgers met zoeklichten werken. De Engelschen 2aten hen dicht op de hielen en vuurden zonder ophouden. De Duitschers vuurden op hun achtervolgers. Dat waren ook al groote slagschepen, 't Was een oorverdoovend ontzettend lawaai, onbeschrijflijk De granaten vlogen over myn schip heen. Verschrikkelijke waterzuilen zagen wy nu en dan opstijgen. Maar veel waarnemen konden wij niet daar er een dichte rook hing en door het zachte briesje alles bleef hangen. Zoodoende onderscheidden wij weinig. Het eenige wat ik kon zien, was dat op een gegeven moment de Engelschen nau welijks 200 meter van de Duitschers verwijderd waren. Ik ben tijdens dat gevecht met de voorge schreven vuren blijven doorvaren. Maar al de oorlogsschepen hadden natuurlijk de vuren ge doofd. Tot tweemaal toe heb ik in den nacht een schip in brand zien staan. Maar het was mij ónmogelijk om te onderscheiden, tot welke partij die brandende vaartuigen behoorden. Trouwens, lang duurde dat branden niet. Te 2 uur in den nacht zagen wij het flitsen der kanonschoten voor het laatst in de luerit. Wij koersten toen in Zuidelijke richting. De Duitsche vloot, achtervolgd door de En gelsche koerste in Zuidelijke richting, naar Hel goland waarschijnlijk. Tegen 6 uur in den morgen van Donderdag hadden wij weer een ontmoeting. Toen zagen wij 2 Engelsche torpedojagers en 3 Engelsche onderzeeërs in de richting van Helgoland varen. Ik bevond mij toen op 55 gr. 40 min. N B. en 5 gr. 50 min. O.L. Steeds meer schepen kwamen uit de W. opdagen. Myn indruk was, dat de Engelschen, aanvan kelijk in de minderheid, hoe langer hoe meer hulp kregen. Ik had ook nog verzuimd mede te deelen, dat onmiddellijk bij het eerste treffen een Engelschman zoo hard mogelijk Westwaarts stoomde, vermoedelijk om hulp te halen. Kapitein Punt had vervolgens de thuisreis aanvaard en arriveerde Vrijdagmiddag te 6 uur te IJmuiden, waar hy den positie-commandant, den kapitein ter zee Van Stockum een verhaal van zijn wedervaren gaf. ALLERLEI NIEUWS. De »Matin« vermeldt de namen der leden en het programma van de economische conferentie, die 14 Juni te Parijs zal worden geopend. Enge land zal worden vertegenwoordigd door Runciman en Bonar Law, België deor Bièqueville en Baron Beyens, Italië door Daneo, Rusland door Pakrowski en Poilejajeff, Servië door Marinkowitscb, Japan door Sekataai. Clémente! zal presideeren. Eerst zullen worden besproken maatregelen voor den duur van den oorlog, die zich vooral richten tegen den handel met den vyand. Vervolgens zal ter sprake komen de overgangstijd bij het sluiten van den vrede: hoe de schade in België en Noord- Frankrijk, en de verliezen der handelsvloot te herstellen; hoe de uitbreidiog van Duitsche on dernemingen te voorkomen enz.hoe b.v. de chemische industrie uit de banden der Duitschers te rukken. De conferentie zal zich toeleggen op practische besluiten. Men zal allen verbondenen voorstellen om gedurende het overgangstijdperk uitsluitend gebruik te maken van .hun eigen natuurlijke hulpbronnen, in moederland en koloniën. De invoer van Duitsche voortbrengselen wordt verboden en Duitsche onderdanen mogen de Entente-landen niet betreden. Eindelyk zal men voor den vredestijd plannen beramen voor de ontwikkeling der Entente-nij verheid, opdat deze definitief onafhankelijk worde van de Duitsche. 2351 6 Witbrood? Een artikel van „In- en Uitvoer" over granen besluit aldus „Wanneer de aanvoeren van tarwe in de eerstvolgende tyden op gelijke hoogte bly'ven, is het te verwachten, dat met Pinksteren op den feestdisch wederom wittebrood zal prijken". Hout. Het verkeer in de haven te Delfzijl begint thans, na 7 maanden van stilstand, te herleven. Er zijn reeds eenige houtbooten uit de Oostzee aangekomen, waaronder een Oosten- ryksche met 1500 stander hout, terwyl ver scheidene schepen naar hier onderweg zyn. Men verwacht, dat de aanvoer van gezaagd hout dit jaar grooter zal worden, dan hij ooit geweest is. vindt dan uit waarom. Neerslachtigheid komt gewoonlijk voort uit een slechten toestand van het gestel, en indien gij er niet in slagen kunt om uw zwartgallig heid te verdrijven door te letten op wat gy eet en drinkt, door voldoende te slapen, voldoende lichaamsoefening en frissche lucht, bestaat er aanleiding om aan overtollig urinezuur in het bloed te denken. Gewoonlijk wordt gy hiervoor gewaarschuwd door pijn in den rijg, duizeligheid, hoofdpijn en waterstoornissen. Bekamp dit urinezuur door licht verteerbaar voedsel te gebruiken, voldoende nachtrust en lichaamsbeweging te nemen, door u niet op te winden en door de nieren op te wekken tot grooter werkzaamheid, en het beter filtreeren van het bloed. Er bestaat hiervoor een veilig geneesmiddelFoster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Pillen zyn een speciaal Bier-genees middel, dat de nieren helpt om overtollig urine zuur en andere vergiften, die nierkwalen ver oorzaken, uit het bloed te filtreeren. Ongetwij feld verdienen zij geprobeerd te worden, want zij hebben tal van personen in gevallen van niergruis, niersteen, waterzucht en andere nier kwalen geholpen. Een verstandig mensch zal door een eenvoudige, zorgzame leefwijze zijn genezing bespoedigen. Te Schiedam verkrijgb. bij de H.H. Kappel- hoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissels f 1.75 voor één, of f 10.- voor zes doozen. Eischt de echte Foster's R igpijn Nieren Pil len, weigert elke doos, die niet voorzien is van neven staand handelsmerk. DE ZEESLAG. LONDEN, 3 Juni. Wy hebben in totaal 8 torpedobootjagers verloren. Een vijandelijk slagschip van het Kaiser-type is in de lucht gevlogen bij een aanval door Engelsche torpe dobootjagers. Een ander slagschip van hetzelf de type is vermoedelijk gezonken door de uit werking van artillerievuur. Van drie Duitsche slagkruisers is vermoedelijk de „Derfflinger" in de lucht gevlogen, terwijl de „Lutzow" door onze slagvloot krachtig aangevallen werd en in ontzettenden toestand moest blijven liggen. Ook nam men waar dat de derde ernstig beschadigd was. Een Duitsche lichte kruiser en zes Duitsche torpedojagers zijn gezonken en minstens nog twee Duitsche lichte kruisers buiten geveóht gesteld. Herhaaldelijk zijn treffers waargenomen op nog 3 Duitsche slagschepen. Ten slotte werd een Duitsche onderzeeër geramd en is dit vaartuig gezonken. LONDEN, 3 Juni. De Engelsche pers bevat ver schillende beschouwingen over den slag in de Noordzee. De »Morning Post" zegt Onze voorhoede is met de hoofdmacht van den vyand slaags geweest en heeft daardoor ernstig geleden. De uitkomst van een gevecht moet ech ter niet afgemeten worden naar de betrekkelijke verliezen, maar naar den afloop, welke was dat de trotsche Duitsche vloot voor de volle zee de haven in vluchtte. De Engelsche vloot bleef, on danks baar verliezen, zegevierend zee houden. Door de bewonderenswaardige strategische maat regelen van Jellicoe en zyn snel en beslist ban delen werd de Duitsche vloot dicht bij de Duit sche kust onderschept, vastgehouden en verslagen, lang voordat zy de Engelsche kust had kunnen naderen. De Daily Telegraph": Ondaoks de verliezen, die wij geleden hebben, is onze linie-vloot ongerept. Zy beeft al hare in drukwekkende macht behouden. Er is niets gebeurd waardoor de heerschappij, die onze marine ge durende byna twee jaar over de verbindingen op den Oceaan heeft uitgeoefend, ook maar eenigs- zins verminderd is. De bDaily News"; Wat er in den zeeslag gebeurd is, geeft geen reden tot pessimisme. Onze vloot heeft nog altijd de-, meerderheid van 2 tegen 1 over de Duitsche vloot behouden, en haar vermogen, om in de strategie van den oorlog een vitale rol te spelen, is onverzwakt gebleven. BERLIJN; 3 Jumi. Dje Marinestaf voegt nog het volgende toe aati het wfideel bericht van gas tei en iAan den slag1 hébben aa:n onze zijde deelge nomen onze slagvloot met haar slagschepen^ oudere linieschepen en slagkruisers verder onze geheel© in de Noordzee aanwezige lichte strijd krachten en duikbuotflolilles. Van Engelsche zijde ratn aan het gevecht deel het grootste deel van de moderne slagvloot. Tegen vijf uur in dén middag .ontstond een gevecht tussfehen de EngeHche vérkennings'sichepen en de vijandelijke slagkruisers en lichte kruisers. Laten namen de wedemjdstahe hoofdmachten aan het gevecht deel Tot 9 uur in den avond duurde dit ge vecht voort, waarbijr aan de zijde van den vijand het slagschip „Warspiet", de slagkruiser Queen Mary een pantserkruiser alsmede verschillende tc-rpedot ootjagers verloren gingen. Gedurende den' nacht! hadden van beide zijden herige torpedobootaanvaJlen en kruisersgeveefc- ten plaats, waarbij de reeds vermelde schepen gezonken zijn. Het Diuitsche linieschip dat de leiding had, heeft alleen zes Engelsche modcime terpedohootjagers Vernield. Verhield wondt, dat de vijand in den bijjna 12 uur onafgebroken geduurd hebbenden slag met dapperheid heeft gestreden. i Als vaststaand© kan Worden aangenomen dat de „Frautenlob" Verloren fc'. Van de gjroote totpeduboote» zijn 15 teruggekeerd, liet grootste g'edeelte van de bemanning is gered. Onze m urinejuchtschepen en vliegers hebben dóór verkenning' en' het' zenden van berichten krachtig medegéwerfct tot het behaalde succes. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 Juni, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765 te Z.-Duitschland. Laagste barometerstand 756 te Hernosand. Zwakke tot matigen wind uit westelijke richtingen, gedeeltelyk bewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Gevonden voorwerpen. Aan het Commissariaat van Politie te bevragen damestasje met inh portemonnaie met inb., kin derschoentje, zak met inh., zinken pajp, rozenkrans, jongenspet. Bij vinders taschje met schrijfgereedschap, Ru seier, Heerenstr. 45damesportemonuaie met 'nh. v. d. Zwet, Damlaan 499gummiband van een wagen, Meerhof, Westmolenstr. 14bov.da mesblouse, Groeoendaal, L. Haven 100broche met portret, van 't Zelfde, Brouwerstr. 36porte monnaie met geld, Wed C. Bel, Singel 29zil veren broche met portret, v. Dijk, Boterstraat 71bov.jongensjekkertje, C. v. Gerven, Zalmstr. 8 gouden broche. Kans, Villastr. 56rozenkrans Voortman, Groenelaan 83; huissleutel, Spruit, Klaaswaalschestraat 14 kinderportemonnaie met inhoud, Sprang, Pernisschestraat 12; twee pet ten, Veer, Strijenschestraat 17.' Minister Bosboom. I De Minister Van Oorlog, begaf zich hedenoch tend, vergezeld van den Luitenant-Kolonel van den Generalen staf Muller Massia, hoofd van de tweede afdeeling van zyn Departement en van zyn adjudant, kapitein van Everdingen, naar Laren teneinde oefeningen by te wonen van de aldaar gelegerde troepen en een inspectie te houden over het barakkenkamp. Geen kermis. De Amersfoortsche gemeenteraad besloot de kermis af te schaffen. Inbraak te Zaandam. Te Zaandam is hedennacht ingebroken in het kantoor van het Burgerlijk Armbestuur, staande achter de Bullekerk in de Westzijde. Debrand- .kast werd geforceerd en daaruit al het aanwe zige geld te zamen ongeveer f 4000.gestolen. Van dit geld behoorde ongeveer de helft aan het Watersnood Comité, verder f 1000 ongeveer aan het Burgerlijk Armbestuur, t 300 aan het Witte Kruis, f 150 aan den Armenraad. Onbestelbare brieven. Lyat van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden gedurende de 2e helft van de maand Mei 1916. Brieven. Binnenland. H. Eikelenboom, Utrecht; J. J. Groen en Zn, LeidenMej. Landman, Rot terdam Tiues Tas. SchiedamA. T. Zuidgeest Egmond aan Zee Briefkaarten. Wed. Hobrecker,Schiedam j J. Kiefler, Renkum B. Klenis, 's Hertogenbosch J. Kromme, Rotterdam H. Zoeteman, idem. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun naam en adres op de brieven te vermelden, opdat deze bij on bestel baarheid kunnen terug gegeven worden. Omtrent de weder in te voeren blauwe uni form voor officieren, en onderofficieren, verneemt de „Avp.' nader, dat deze zal hestaan uit een blauwe pantalon (joiud model) doch in stede van een korte jas' met twéé rijen kHoopen, een ja> met één riji kuoopen, overeenkomende met de blauwe tuniek, doch met lange panden, ter wijl een blauwe) pet zal moeten worden gedragen van het model als' thans de grijze pet. Het geheel moet veel overeenkomen met de .Duitsche uniform. Geboren: 1 Juni. Martha Gerarda, d. v. G- Lourens en M. Th. J. Gokke, Nienwebuurt. Hendrik Jan, z. v. D. Groenenberg en D. M- Middelkoop, Groenelaan. Johannes Jacobus, z. v. L. Vermeulen en A. Goudriaan, Maasdam-* schestraat. 2. Gysje Bertje, d. v. C. M. de Swart en M. Ramhout, Fabristraat. Jan, i. J. v. d. Berg en S. Groenewegen, N. Maasstraat. Overleden: 30 Mei. Sophia Maria Elizabeth Te Riet, oud 92 j. en 2 rand., wed. van Johannes Brands, N. HaveD. 31. Frederikus Christianas Ebbelinghaus, ook wel genaamd Wirxel, oud 28 j. en 6 mnd., Zwartewaalschestraat. 1 Juni- Natalie v. d. Eeden, oud 72 j. en 10 mnd., wed. van Johannes Franciscus Sponselee, N. Haven. N. WATERWEG, 2 Juni, Aangekomen nik Hernes, Thameshaven s. Suniside, Londen. 3 Juni- s. Otis Tetraa, Gooles. Colchester, Londen Gaasterland, Leiths. Farmsum, New. York. Vertrokken 2 Juni. s. Frederica, Burntisland; s. Import, Londen s. Ary Scheller, Havre8' Edward Grieg, Rouaan. 3. Juni. s. Merak. Mon tevideo s. Winterwijk, Portland; s. Gotba, Go thenburg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2