Binnenland. „Generaalajidschaftsdirektir" Rap.j> Dwre Leeft Von Bethmaan Hol] we? deswege tot eer» twee gevecht met pistool uitgedaagd. De Rijkskanselier heeft het. duel geweigerd, op grond dat hij in het belang van den lande tegen een aanval op zijn politiek is opgekomen. Kapp verklaart nu dat hij zich genoegdoening zal zien te verschaffen ,/ip een oogeablik waar op den rijkskanselier niet meer ede dekmantel van den oorlog, zijn positie en de kneveling van de pers ten dienste staan". Het „Morgenbiadet" verneemt, dat, in te- genspraak met de beweringen van het W.odff-hu- reau, als 2,ou het Noorscihe 9.3. „Orkedal" door een Engelse he duikboot in den grond zijn ge haaid, er door inlichtingen uit zeer goede bron is gebleken, dat die misdaad door een Duitsche duikboot is bedreven. Slen gelooft, dat de Noorsehe regeering zal aandxingen op de uitbetaling van een schade vergoeding. i Het blad „Falkenberg Posten" meldt dat het Duitsche stoomschip „Ems", nit Hamburg, op weg van Cristiania naar Lubeck, gi3ter ten Noorden van Falkenberg (aan het Kattegat), mijl uit de kust, in den grond is gehoord, waar schijnlijk doop een Engels cite duikboot. Nadat er een vVaarschuwingsschot was gelost, draaide het schip bij'. De bemanning, ging van boord en roeide naar land. Onderwijl schoot de duikboot ongbveex 40 granaten op het schip af, dat om sloeg en begon te zinken. Renter's bijzonderen correspondent te 8 a- loniki schrijft dato 1 Juni: De geallieerden Lfeb- ben een meesterlijke daad verricht in de laatste - vier weken hebben zij 100.000 man over de zeeën, die door de duiJcbooten onveilig gemaakt worden, aan land gezet, zonder dat daarbij één ongeluk voorviel, of één man verloren ging. Of schoon de vijand over de middelen beschikt om uit te vinden, wanneer er troepenlranspoiten zijn afgevaren, en dus bijzonder waakzaam ge weest za] zijn, hebben zijn duikbooteu dezen transporten toch niet ,de minste schade kunnen toebrengen. De transportschepen waren van Frankrijk, maar Franschen en Serviërs erkennen beide, dat de Rritsche vloot het zsrveer mogelijk maakte; door de waakzaamheid der Rritsche marine was de zeeweg volkomen veilig. Thans zijn er meer dan 100.000 Serviërs, in de vlakten hij Saloniki gekampeerd; na de vier maanden rust op Korfoe kan men niet meer merken, welke vermoeienissen deze mannen doorstaan hebben. De mannen zijn voor den strijd gereed; ze zijn zeer trotsch op hun nieu-' we Rritsche en Fransche uniformen, die zij alle dragen. Het is een nieuw leger, dat vastbesloten is tegen de vijanden, die hun vrou w-er. en kinderen in Servië zoo gruwzaam be handelen, op te rukken. ITALIë. De koniug heeft gister het besluit geteekend waarbij het nieuwe ministerie wordt samenge steld. Het bestaat uit de volgende ledenBoselli, minister-president; Sonnino, buitenlandsche zaken» Cotosimo, koloniën; Orlando, binnenlandscbe zaken; Sacchi, justitie; Meda, financiën; Carcano, schat kist; generaal Morrone, oorlog; admiraal Corst, marine; Ruffini, onderwijs; Bonimi, openbare werken; Arlotta, zeetransporten en spoorwegen! Raineri, landbouw, Denava, nijverheid, handel en arbeid; Fera, posterijen. Verder hebben als minister zonder portefeuille in het kabinet zitting Bissolati, Bianche, Com- mandini en Scialoia. De leden van het ministerie hebben reeds den eed afgelegd. Amsterdam VI1J. Herstem ming tusschen de heeren de Roode (S.D.A.P.), de Vlugt (A. R.), de Vries (V. D) en Van der Wal (S.D.A.P.). Amsterdam IX. Herstemming tusschen de heeren Van Eisinga (S.D.A.P.), Van Kuykhof (S.D.A.P.j, No! ting (V. D.) en Ruys (A. R.). Den Helder. 1 Herstemming tusschen de heeren Bok (Lib.), Dikkers (Lib.), Michels (S.D.A.P.) en Ver stegen (S.D.A.P.). Zaandam. Herstemming tusschen de heeren Binnen dijk (S.D.A.P.), Dekker (Lib.), Duys (S.D.A.P.) en Van Mever (V. D.). Velzen. Gekozen de heer Vermeulen (A. R.). Weesp. Gekozen de heeren J. N. J. E. Heerkens Thijssen (R. K.) en H. Verkouteren (C. H.). Haarlem. Herstemming tusschen de heeren Bomans (R. K.), Boreel van Hogelanden (Lib.), Van Len- nep (C. H.), Monnik (A. R.), Thiel (V. D.) en Van der Poppe (S.D.A.P.). Nieuwer-Amstel. Gekozen de beer Westerwoudt (R. K.). Alkmaar. Gekozen de heer Gevers (C. H.). Edam. Gekozen de heer Korthals Altes (Lib.). Hoorn. Herstemming tusgchen de heeren Com mandeur (R. K.) en Winkel (Lib.). Enkhuizen. Gekozen Bos (R. K.) en Groot (A. R.). Purmerend. Herst e in m i n g tusschen de heeren Koop man (Lib.), Nolet (R. K.), Jb. de Vries (S.D.A.P.) en Wildschut (Lib.). Schagen. Gekozen de heeren Zjjp (Lib.) en Bree- baart (Lib.). J. van Dam van Isselt. f Iu Den Haag is op 74 jarigen leeftijd overleden de heer J. van Dam van Isselt, oud generaal- majoor, inspecteur van het militair onderwijs, oud-voorzitter van den Centralen Gezondheidsraad. komende candidaten terug en bevorderen beide partijen zoo krachtig mogelijk de verkiezing van vier vrijzinnigen en één sociaal-democraat. In Dordrecht trekken de vrijzinnigen één hunner in herstemming komende candidaten terug en bevorderen beide partjjen zoo krach ig mogehjk de verkiezing van één vrijzinnige en één sociaal-democraat. Aardappelen. Naar de «Avondpost* verneemt, hebben de verplegiDgsofficieren kennis ontvangen, dat de mogelijkheid bestaat, dat er voor de troepen geen aardappelen meer verkrijgbaar zullen zijn, en zij dan tot verstrekking van peulvruchten e. d. moe ten overgaan. Uitslag van de verkiezingen voor de Prov. Staten. Noord Holland. Amsterdam I. Herstemming tusschen de heeren Hu- brecht (U. L.), Stuart (V. L.), Verdam (A. R.) en Wierdels (R. K.). Amsterdam II. Herstemming tusschen de heeren Douwes (A. R.), Loopuit (S. D. A. P.), Van den Tempel (S.D.A.P.) en Wilming (ft. K.). Amsterdam III, Gekozen de heer Van Zutphen (S.D.A.P.) Herstem ming tusschen de heeren Van der Waerden (S.D.A.P.) en Bijleveld (A. R.). Amsterdam IV. Gekozen de heer Van Hamel (U. L.). Herstemming tusschen Barnstein (V. D.) en de Wolff (S.D.A.P.). Amsterdam V. Herstemming tusschen de heeren Diepenr horst (A. R Van Diesen (V. D.), Polak (S.D.A.P.) en Vattier Kraane (V. L.). Amsterdam VI. Herstemming tusschen de heeren Hendrix (R- K.), Jonckheer (U. L.), Philips (V. L.) en Schoch (C. H.). Amsterdam VII. Herstemming tusschen de heeren Van den Bogaert (R. K.), Gunning (U. L.), Terhaar (C. H.) en Hoekstra (V. D.). Tweede Kamerverkiezingen. ALMELO. In de gister gehouden vergadering der afd. Almelo van S. D. A. P werden op de groslijst voor caodidaat der Tweede Kamer (vac. Aalberse) geplaatst, de heer F. M. Wibaut, Am. sterdam, en A. Djjkgraaff, Schoonhoven. Grondwetsherziening. De Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer nopens de voorstellen betreffende de grond wetsherziening komt a.s. Donderdag bijeen. Dan zal de eerste lezing van het uit te bren gen afdeelingsverslag plaats hebben. Den volgenden dag komt bjjeen de Commissie van Rapporteurs betreffende het wetsvoorstel tot wijziging van artikel 192 der Grondwet. Laatsbedoelde commissie zal, zoo noodig, ook dien Vrijdagavond vergaderen. Parlementaire enquête. Wij hebben onlangs bericht, dat bij enkele Kamerleden het voornemen bestond aan te dringen op de instelling van een parlementaire eriquête naar de financieering der graanpolitiek en naar verschillende zaken, die in verband staan met de uitvoer-politiek der regeering. Thans vernemen wij dat dit denkbeeld ter sprake zal worden ge bracht bij de behandeling van het 20 milioen omwerp, als minister Pesthuma zelf weer aan wezig is. (Tei.) Bakkersbedrijf. In verband met de opheffing van het verbod tot het bakken van wittebrood heeft de Alge- meene Nederlandsche Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf eenige vergaderingen uitgeschreven waarin besproken zal werden de toestand, waarin de bakkerij na 24 dezer weer gaat verkeeren, en in verband daarmede de arbeidsvoorwaarden voor de werklieden. De eerste van die vergaderingen zal Zaterdag te Utrecht worden gehonden. Tegen onttrekking van levensmiddelen. De Groentencentrale deelt mede dat door haar reeds den 14den dezer de volgende circulaire aan alle bij haar ingeschreven, exporteurs is toege zonden «In verband met het uitvoerverbod voer Bosch peen en bloemkoel brengen wjj het volgende te uwer kennis Ten einde te voorkomen, dat groenten, ten aan zien waarvan een uitvoerverbod bestaat of nog mocht worden uitgevaardigd, in verschen toestand aan de consumptie worden onttrokken, om te worden gedroogd, gezouten of op andere wjjze geconserveerd en in zoodanigen toestand eventu eel later te worden uitgevoerd, zal hiervoor iu geen geval consent worden verleend. Waar onzerzijds echter zal worden overwogen, te adviseeren, om den uitvoer van de op heden voorradige gedroogde, gezouten of op andere wijze geconserveerde groenten nog toe te staan, geven wij u in uw eigen belang in overweging, ons ten spoedigste te doen toekomen eene juiste opgave van de hoeveelheid der voorradige gedroog de, gezonten of op andere wjjze geconserveerde groenten, met vermelding van de plaats, waar dezelve zich bevinden Wij stellen ons voor, die opgaven door onze controleurs te doen controlee ren. Nadrukkelijk zij u er op gewezen, dat in geen geval eonsent zal worden verleend voor den uitvoer van die groenten, welke niet als voor radig zijn opgegeven of ten aanzien waarvan eene onjuiste opgave is verstrekt". vereenigd met het advies van het partijbestuur inzake de herstemmingen voor de Provinciale Staten. Besloten werd derhalve de eandidatuur" Muurman terug te nemen en vier van de in her stemming komende vrijzinnige candidaten te steunen. Uitvoerverbod voor zeeveesch te verwachten. In verband met het voornemen, om uiterlijk met iDgang van 1 Juli a.s. eene regeling te tref fen voor de beschikbaarstelling en de distributie van zeeviscb, met inbegrip van Noordzee-haring- kan zeer spoedig een uitvoerverbod voor zeevisch worden verwacht. Actie van huismoeders Te Baarn, hebben ongeveer 60o huismoeders uit de arbeidersklasse zich met een verzoek schrift tot den burgemeester gewend om ver schillende goedkoope levensmiddelen verkrijg baar te stellen. Samenwerking van Vrijzinnigen en S. D. A. P. bij de a.s. herstemmingen. Tusschen het Centraal Comité der Vrijzinnigen en het Partijbestuur der S. D. A. P. is overleg gepleegd ten aanzien van de herstemmingen voor de Provinciale Staten in de provincies Z.-Holland, Overijsel, Gelderland, Zeeland en Utrecht. De overige provincies werdenvoorloopig niet in dit overleg betrokken, daar in deze een herstem- mingsaccoord tnsschen vrijzinnigen en sociaal democraten niet in aanmerking komt of zooals in Friesland naar verwacht wordt door de provinciale organisaties zal worden getroffen. Het overleg leidde tot het resultaat, dat beide partyen de districtsbesturen met den meesten aandrang het volgende zullen adviseeren In de districten waar candidaten der vrijzin nigen met mannen der rechterzijde in herstem ming komenAalten, Ede, Ommen, Amerongen, Gouda en Middelburg, steunen de sociaal-demo craten de vrijzinnige candidaten zoo krachtig mogelyk. In de districten waar sociaal-democraten met candidaten van rechts in herstemming komen Rotterdam I, II, IV en V en Utrecht II, steunen de vrijzinnigen zoo krachtig mogelyk de sociaal democraten. In de districten Zwolle, Voorst, Zutphen, Arn hem, Utrecht I en Rotterdam III trekken de sociaal-democraten hun candidaten, die in her stemming komen, terug en bevorderen zjj de verkiezing der vrijzinnige candidaten. In Den Haag trekken de sociaal-democraten en de vrijzinnigen ieder één hunner in herstemming De Nederlandsche geneeskundige zending te Boedapest. Het Holl. Nb. meldt aan de Nieuwe Ct. uit Boedapest, d.d. 18 dezer De Nederlandsche geneeskundige zending, die sedert het begin van Januari in het Boedapester reserve-hospitaal no. IV werkzaam is geweest keert op 25 Juni naar Nederland terug. De zending heeft zich door haar werk voor de ge wonde en zieke Hongaarsche soldaten groote verdiensten verworven. Vandaag worden aan alle leden van de zending de eereteekenen van het Roode Kruis uitgereikt. De militaire com mandant, veldmaarschalk-luitenant Bogat, die door den chef van den geneeskundigen dienst dr. Pausz, werd begeleid, overhandigde de eere teekenen en richte daarbij een hartelijke toespraak tot de leden van de zending. De leider van de zending kolonel Van der Moer, dankte uit naam van allen. Hongerdemonstraties in Den Haag. De „Residentiebode" schrijft: Rotterdam en Amsterdam hadden hun hon- geroptochten en hun relletjes. Den Haag wil blijkbaar niet onderdoen. We hebben hier reeds gehad den tocht der vrouwen naar Binnenhof en Groenmarkt. Dat was iets - vooral als men 't beschouwt als uiting der minstbedeelden maar het verzinkt toch in het niet tegenover de demonstraties die hier dagelijks gehouden worden. In groote stoeten trekt men hier dag in dag uit naar een variété, waar de honger, de aard appelen, de koeien, minister Posthuma enz. wor den bezongen en bevochten. Het theater loopt stampvol; heele risten ondanks hun volg nummer dringende en duwende hongerige en broodbegeerige menschen kluwen reeds uren en dagen te voren bijeen, om plaatsen voor het geheele gezin te bespreken. De afgevaste en vermagerde gezichten leven op, als zij hun guldentjes kunnen neertellen en de plaatsbewij zen in ontvangst nemen. En als het groote uur is aangebroken trekt de familie, netjes aangedaan zoo zijn We in Den Haag, we protesteeren netjes ten feest tijpardon ter hongerdemonstratie. Men trotseert den tabakswalm en de drukken de hitte in het menschenpakhuisWat zeg gen we Men klapt en stampt zich gloeiend en schreeuwt zich schor, telkens als de meewarige tooneelisten door een mooien zet zoo raak het hongerende land, de in 't „goud zwemmende'' boeren, de verdorven koeien en aardappelen die maar steeds over de grens willen eclipseeren, of den „önbekwamen minister" geeselen. Al die enthousiaste meuschen, die geen centen hebben om brood of aardappelen te koopen, juichen dan en zwaaien en werken zich in 't zweet. En ze drinken er moeizaam hun potteke bier en knabbelen met trage tanden koekjes en chocolade, om den naren smaak van de dure sigaren weg te werken. Voorwaar een schitterende hongerbetooging- Ook in andere theaters en tingeltangels en bios copen worden vol als ze zitten welspre kende duurtedemonstraties gehouden, maar tegen dat eene leggen ze het toch af. De demonstreerende menigte is in onze stad echter zóó groot, dat al die theaters ze niet kunnen bevatten. Kijk eens rond en zie in de restaurants en cafés en ge zult, niet Zondags maar avond aan avoud, ook daar de menschen krachtig zien gesticuleeren en protesteeren te gen de duurte der tijden. Zoodat die andere demonstranten uit de theaters na afloop der seance haast geen zitplaats meer kunnen ver overen en genoodzaakt zijn, staande over de mooie actie wat na te kaarten. Nu is het ontegenzeggelijk waar, dat nergens beter dan in de kroeg dergelijke zaken bepraat kunnen worden. De bittertafel en het bierglas wekken zulke goede gedachten in een ommezien kan men er vaststellen wat goed is wat kwaad» en wat er nu moet gedaan worden, allereerst natuurlijk alle grenzen potdicht. En zoo stijgen ook daar allerkrachtigste protes ten tegen de schromelijke duurte op. Ketels koffie, tonnen bitter, okshoofden wyn, zeeön bier en alles van van zeer solieden prijs worden verstapt; duizenden halve uitsmijter9 en heele diners worden verorberd, alleen onder en met en om het betoog, dat de tijden toch zoo allerbelabberdst, de boeren zoo rijk, de han delaars zoo bedorven, de minister zoo onbe kwaam en het land zoo hongerende is. Waarlijk, een betooging, zóó sprekend als iD Den Haag, is in 't land nog niet gehouden En de boeren, tuinders en alle producenten zullen nu wel in hun schulp kruipen en voortaan hard werken voor schamel loon De herstemmingen voor de Provinciale Staten. In een druk bezochte vergadering der afdee- ling 's-Gravenhage van den Bond van Vrije Libe ralen, onder leiding van mr. H. C. Dresselhuys, is met algemeene stemmen besloten, overeen komstig het advies van het Centraal Comité der Vrijzinnigen, zich er mede te vereenigen, dat één der in herstemming komende vrjjzinnige candi daten, de heer Roest Crollius, zich terugtrekt, en de verkiezing van de vier andere vryzinnige can didaten, benevens van een der sociaal democra tische eandidaten met kracht te bevorderen. Ook in de gisteren gehouden ledenvergadering van de Vrjjzinhig Democratische kiesvereeniging is besloten, de candidatuur-Roest Crollius terug te nemen en over te nemen den candidaat der S. D. A. P., dén heer J. W. Albarda. De gisteravond gehouden ledenvergadering van de Haagsche Federatie der S. D. A. P. heeft zich Gebrek aan gist. De directie van de Ned. Gist- en Spiritusfa briek te Delft schrjjft naar aanleiding van de berichten betreffende het gebrek aan gist volgende Een fabriek, die belangryke hoeveelheden g<st produceerde, zag zich dezer dagen genoodzaakt aan een gedeelte harer afnemers mede te deelen, dat zjj door gebiek aan grondstoffen niet in sta»1 was met haar leveranties van gist door te g»9D' Zoover nu deze afnemers handelaren in gist *B' ren, hebben zij wellicht geen andere fabriek kun nen vinden, die, met het oog op hare eigen be staande verkoopsorganisatie in staat of bereid w»3 hem van gist te voorzien. Het is ons even we' onbekend, dat er ook maar één bakker is geweest, die wegens gebrek aan gist zjjn bedrjjf oaoes' staken. Ook bjj het begin van den oorlog, toen ee° groot deel der gistfabrieken zich genoodzaakt haar productie te verminderen of zelfs te stakeD, zjjn door ons afdoende maatregelen getroff®®' waardoor steeds de Nederlandsche bakkerij ?0D de noodige gist is voorzien. Wij hebben ons ook verder als taak gesteld alles wat in ons vermogen >3 te doen om een geregelde gistvoorziening te° behoeve van de Nederlandsche bakkerij te waar* borgen. Dat wjj evenwel, daarbjj niet iedereen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2