Binnenland. Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ingezonden. goede verdediging te verzekeren. Grey voegdé aan dit verzoek toe: Z. M. regeering is van mee ning, dat Fryatt's handelwijze volkomen recht matig is geweest. Zij is van oordeel, dat als een koopvaarder op een vijandelijke duikboot aan houdt en die tot duiken dwingt,'zulks een zui ver verdedigende handeling is, die op dezelfde lijn staat met het gebruik door een voor verdedi ging gewapenden koopvaarder van zijn bewape ning, terl einde zich te verzetten tegen kape- ring. Dat gebruik van wapens voor verdediging beschouwt zoowel de regeering der Ver. Sta ten als de Engelsche regeering als de uitoefe ning van een ontwijfelbaar recht. Oostenrijksche vliegtuigen hebben bommen geworpen op Bari, Moia <ti Pari, M'dfetta en Oranto. Te Bari waren alleen twee gewonden, te Mol- fetta vijf dooden en een twintigtal gewonden. Te Otranto werd geen schade aangericht, noch persoonlijke, noch rnaterieele; te Mola di Bari was de schade aan gebouwen gering en de per soonlijke schade nog geringer. Hoewel de vijandelijke vliegtuigen zeer hoog vlogen, werden enkele door Italiaansche batte rijen getroffen. Gedurende de laatste vier weken heeft de Engelsche artillerie, zooals dein correspondent van Reuter in het Britsche hoofdkwartier werd me degedeeld, 5.000.000 granaten op de Duitsche stellingen afgevuurd. De „New-York Herald" (Paris-edition) meldt dat de „Deutschland" uit Baltimore is vertrokken. Volgens een draadloos telegram uit Athene zal het koninklijk besluit tot ontbinding der Griek- sche kamer einde Augustus uitkomen. De nieuwe verkiezingen zullen op 8 Oct. worden gehou den. De demobilisatie van het Griekschei leger is voltooid. Aanhouding van graanschepen. Naar wij vernemen is de reden van aanhou ding der met (50.000 ton) Regeeringsgraan be laden schepen door de Engelsche autoriteiten deze, dat de firma, die de aflading bezorgd heeft op de zwarte lijst voorkomt. Er bestaat vertrou wen, dat de zaak spoedig i n orde zal komen, en de graanschepen hun reis zullen kunnen voort zetten. (N. R. Tfi.) Vrjjheid op de veilingen. Volgens het „Hbld." is in een in Den Haag gehouden vergadering1 van veilingbesturen be riciht ingekomen, da,t de regeering de bepaling omtrent het inzetten op de maximum-grossiers prijzen ter veiling heeft ingetrokken. EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag 28 Juli. Goedgekeurd, na korte discussie de wetsont werpen. betredende het langer in dienst houden van militie, landweer en landstorm en dat tot nadere uitbreiding van den landstorm. Bij de behandeling der suppl Marine-begroo ting voor 1916 (buitengewoon krediet) deed minister Rambonnet e^ftige médedee- lingen omtrent de betoogingen van schepelingen te Soerabaja. De Minister heeft een commissie benoemd, om de schepelingen, die hier aankwa men, te hooren over het gebeurde. De dagor der van den vlootvoogd, zooals die in de bladen is opgenomen, is authentiek Zij maakt een bevreemdenden indruk en de Regeering wenscht die order niet in bescherming te nemen. Van de uitgezonden miliciens zijn er 36 vertrokken, 6 kwamen er voor den krijgsraad en 13 hebben zich weer aangemeld. De heer Van Kol handhaafde de klachten tegen het hospitaal te Soerabaja. Het ontwerp werd aangenomen. De wetsontwerpen betreffende de overneming van de stoomtram Babat—Djombang, wijziging art. 411 Invaliditeitswet en Girodienst werden na eenige discussie goedgekeurd. De wetsontwerpen Nos. 22 - 24 werden zonder discussie en z.h.s. aangenomen. By No. 25 (wetsontwerp tot wijziging der Visscherywet) besprak de heer d'Aumale van Hardenbroek het visschen met den hengel in de hand. Nu dit visschen niet aan een recht is onderworpen, ondervinden de eige naren van gronden, waaraan vischwater is gele gen, daarvan grooten last. Óp Zondagochtend, als de meeste hengelaars komen, staat men machteloos tegenover dien overlast, daar de bewoners dan naar de kerk gaan. De Minister van Waterstaat zal deze opmerkingen onder de aandacht van zijn ambtgenoot van Landbouw brengen. De heer v. d. Does de W i 11 e b o i s on dersteunde het betoog van den heer d'Aumale van Hardenbroek en vraagt meer toezicht in het belang van de plattelandsbevolking welke in de buurt van groote centra wonen. Zij staan vaak machteloos tegenover de menschen, die er op Zondagochtend op uittrekken. De Minister zal ook deze opmerking onder de dé aandacht van den betrokken Minister brengen. Het wetsontwerp werd z.h.st. aangenomen, evenals het voorstel van den voorzitter, om het voorstel-Franssen tot toevoeging van art. 38 van het Reglement van Orde naar de afdee lingen te verzenden. Daarna ging de Kamer in comité-generaal tot behandeling van de raming der huishoudelijke behoeften voor 1917. Na heropening van de openbare vergadering deelde de voorzitter mede, dat door hem over- komstig art. 8 van het Reglement van Orde benoemd zyn tot leden der commissie van voor bereiding van de finaneieele wetten de heeren Van Nierop, Franseen, Van Kol, Lanschot en De Vos van Steenwijk. De Kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag 28 Juli. Opbrengen van loggers. De heer Spiekman vraagt in de gelegen heid te worden gesteld tot de Regeering een vraag te richten betreffende een zaak, die velen in den lande bezig houdt, nl. het door de En gelsche vloot opbrengen van Nederlandsche visschersschepen, waardoor 25000 gezinnen zich in hun broodwinning zien bedreigd. Spr. vraagt, welke maatregelen de Regeering heeft ge nomen. De heer Loudon, minister van Buitenland- sche Zaken, verklaart, dat de Engelsche regee ring de Nederlandsche van haar plan heeft kennis gegeven, omdat de Nederlandsche vis- schersvloot Duitschland van haring voorziet. Spr. heeft tegen deze opvatting bij den Brit- schen gezant geprotesteerd, die z.i. strijdig is met de verdragen van 1907. Spr. heeft er op gewezen, dat men hier niet te doen heeft met oorlogsexport, doch met, een nationale industrie, van ouden datum, die vele gezinnen zou tref fen, dat de Engelsche Regeering vrij is op de open markt aan te koopen, datgene, wat thans veelal naar Duitschland wordt verkocht, op de ontstemming in Nederland en er op aange drongen, dat de aangehouden schepen onverwijld zullen worden losgelaten. De zaak heeft de volle aandacht der Regeering. Levensmiddelenwet. Voortgegaan wordt met de behandeling van de wetsontwerpen Vaststelling van bepalingen in het belang van de volksvoeding en van een doelmatige distributie van goederen. Wetsontwerp Aanvulling en verhoogihg van het tiende hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1916 (Beschikbaarstelling van levensmiddelen). Wetsontwerp Aanvulling en verhooging van het tiende hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1916. (Verschillende posten wegens crisisuit gaven). De heer Posthuma, minister van Land bouw enz., de sprekers beantwoordend, wijst er allereerst op dat men de'genomen maatregelen moet beoordeelen naar het oogenblik waarop zij zijn genomen. Wat de vleeschpryzen betreft, zegt de Min. dat de verhooging daarvan geen gevolg is van den uitvoer. Zij is een normaal verschijnsel op dit oogenblik en spr. vreest dat ze het volgend jaar nog grooter zal zijn. De aankoop van rogge moet doorgaan omdat een poging om dit na te laten verleden jaar mislukt is. De quaestie wordt trouwens bemoei lijkt door de aanhouding van de graanschepen. De Minister is genoodzaakt alle granen te koo pen, omdat dan kan worden nagegaan wat er mee gebeuren zal. Het is noodig dat de Regee ring precies weet welke voorraden er zijn. Spr 's stelsel wijkt niet af van het bestaande, het wordt alleen vastgelegd in een wet. Art. 4 verplicht de burgemeesters tot medewerking. Spr. brengt gaarne hulde aan hen die reeds medewerkten en thans is het alleen de bedoe ling hen te dwingen die niet of niet voldoende meewerkten. De Min. geeft een overzicht van de productie. De kunstmeststoffen zijn gestegen en dus wordt de prijs der producten hooger. Daaraan is niets te doen en wij hebben er rekening mee te hou den. De aardappel is een leerrijk voorbeeld. Indien nog meer wordt toegegeven aan de eischen van de consumenten dan zal de productie dalen i en wellicht beneden het voor eigen gebruik be- noodigde. Een wijziging in de politiek van uit voer moet tot noodlottige gevolgen leiden. Als er honderd eieren uitgaan moeten er dertig hier blijven. Keert men dat om dan zal blijken dat die honderd minder waard zijn dan die dertig. Eerst als men dit inziet, zal men begrijpen hoe moeilijk de quaestie is. Gevraagd is of de Minister niet de noodzake lijkheid inziet van een splitsing van zijn arbeid. Na het duurtedebat is spr. aan het overleggen gegaan met zijn collega van Binnenlandsche Zaken. Een definitieve beslissing is nog niet genomen. Een deel van zijn taak kan de Min. overdragen, een deel van zijn verantwoordelijk heid niet. De commissies wil de Min. niet missen, niet uit égard voor de leden, doch omdat hij prijs op hulp stelt. De prijzen-regeling moet verband houden met de totale omstandigheden. Alle gemeenten krij gen meel voor denzelfden prijs. De gemeenten met de knapste bakkers krijgen dan het goed koopste brood. Hierdoor past de toestand het meest aan bij den normalen, 't Gemeentebelang is aan het rijksbelang gebonden en alleen wan neer dit geschiedt is het mogelijk zekerheid te verkrijgen dat de gemeente de rijksbelangen zal behartigen. Verschil in prijzen tusschen de ver schillende gemeenten heeft er altijd bestaan en nu dat op dit oogenblik ook het geval is, verzet men zich daartegen. Dat nu acht de Minister onbillijk. Het amendement-v. Beresteyn zou het levende deel aan het wetsontwerp ontnemen, omdat alle vrijheid van beweging daardoor wordt ont nomen. Voor de schatkist zou het luïneus zijn en het zou voortdurende oneenigheid met de Regeering geven. De gemeenten moeten bijdragen omdat de omvang van de verstrekking zeer verschillend is. Zoodra de gemeenten ook de finaneieele ge volgen moeten dragen, zullen zij zuinig zijn en medewerken om het Rijk niet meer te laten betalen dan noodig is. By art. 1 dringt de heer van Vuurenaan op een bepaling waardoor de tusschenhandel wordt beschermd. De heer D u y s wijst er op dat den minister een groote macht wordt gegeven. Spr. dringt aan op meerdere inlichtingen, zoodat de ernstige beschuldigingen, die tegen 's ministers beleid zijn ingebracht, weerlegd worden. Spr. dringt aan op een enquête. De heer v. d. Molen vraagt welke artikelen onder deze wet vallen De heer Rutgers vraagt nadere inlichtingen betreffende de regeling met omliggende ge meenten. Minister Posthuma antwoordt den heer Duys, dat de critiek aanhoudt en steeds zal aanhouden. Er is een goede accountant die alles controleert. Een enquête zal voor den minister een bewijs van wantrouwen zijn. En als die enquête er komt, gaat de minister eerst heen. Tot de wet is aangenomen, houdt de minister zich voor welke levensmiddelen enz. hij zal aanwijzen. Wat de kwestie van het „zooveel mogelijk" betreft, zet de minister uiteen dat deze woorden op andere werkwoorden betrek king hebben. Het ééne betreft het zorg dragen en het andere betreft het ter beschikking stellen. De heer Duys is niet tevreden met de mede- deelingen van den minister, Hij meent zelfs dat de minister zijn houding er slechter door maakte. Intüsschen laat spr. de zaak niet rusten en zal hij met ziin fractie overleg plegen over de vraag wat haar te doen staat. De heer Schaper acht het nu niet den tijd voor een enquête. Art. 1 wordt aangenomen. Art. 2 en 3 komen tegelijk in behandeling, waarbij de heer Van Berensteyn zijn stelsel verdedigt, dat het Rijk de prijzen zal vaststellen, geen maximumprijzen, maar vaste prijzen, terwijl, indien de gemeenten beneden die prijzen verkoopen 2/3 door het Rijk en 1/3 door de gemeente van de schade zal worden gedragen. Over de distributiekosten vraagt spr. inlichtingen. Komen die ook voor 3'4 ten laste van het Rijk De heer P a t ij n verdedigt het amendement van de Commissie van Rapporteurs om het vierde deel dat de gemeente zal hebben te betalen op één tiende deel të brengen. De heer S a n n e s betoogt, dat de kosten aan de levensmiddelen voorziening door het Rijk moeten worden gedragen. De heer T y d e m a n bestrijdt de rede yan den heer Sannes. De heer Teenstra betoogt, dat dit artikel stof geeft om de boeren tegen de levensmidde lenvoorziening op te hitsen. Voor het amende ment de Beaufort gevoelt spreker niet veel. Spr. betoogt voorts, dat het van het grootste belang is, dat de landbouwers over de te nemen maat regelen worden geraadpleegd. Voorts meent spreker, dat hij het volste recht heeft naar den toestand aan het departement te informeeren. Ook de heer Schaper ontwikkelt bezwaren tegen het amendement de Beaufort. De Minister antwoordt, dat de organisatie van het departement behoort bij den minister. Het amendement neemt spr. over. De heer Marchant betoogt, dat de minis ter aan de Staten Generaal verantwoording heeft af te leggen van de organisatie aan zijn departement. Spreker zal nu stemmen vóór het amendement Sannes. Het amendement Patijn wordt met 60 tegen 5 stemmen aangenomen. Het amendement Sannes wordt vervolgens met 35 tegen 30 stemmen verworpen. Artt. 2—5 aangenomen. De heer Schaper vraagt of onder „andere artikelen" ook gedroogde artikelen worden gerekend De Minister is bereid de woorden „en andere artikelen" te schrappen. Artt. 6-9 worden aangenomen. De heer Sasse van IJsselt verdedigt vervolgens zijn amendementen, strekkende om in artt. 10 en 13 in te lasschen „opzettelijk" en ook art. 14 in dien zin te wijzigen. Dit amendement heeft ten doel te waken tegen valsche opgaven. De heer Ort, minister van justitie, verklaart dat het amendement met een kleine redactie wijziging wordt overgenomen. Alle artikelen worden goedgekeurd. Het heele ontwerp wordt goedgekeurd. De vergadering wordt gesloten. Het „serieuze liedje," dat altijd op Luciëns programma staat had weer uitbundig succes. „Zij" thuiskomst" is een van die eenvoudige liedjes, waarmee Luciën het publiek weet te boeien- De aardige melodie draagt er ook toe bij dat dit genre van Luciëns liedjes spoedig popula'1 is. Is Luciën tevreden als hij' zijin publiek een oogenblik onder den indruk van een ernstig lied* je heeft gebracht, dadelijk tapt hij weer uit «en ander vaatje ert zijn koddige voordracht van bet goed geslaagde Hollandsche liedje voor Jose- phientje en haar zus Katrientje op een Engelsche wijs, brengt er de vroolijke stemming weer in. Luciën was gister-avond erg royaal. Hij dank te voor het applaus met uit zijn oude repertoire nog ten gehoore te brengen. „De boottocht op de Zuiderzee". Als altijd oogstte Luciën daarmee een uitbundig applaus. Na de pauze ging' het spannende drama „He1 geheime Verdrag". Een verhaal vpl geheim?-'11' nigheden en tal van mooie tafereelen. Met «5c'1 hardlojoperijL en in-'t-water-vailen-film wordt het zeer vermakelijke ©n .afwisselende prog!ramn>'1 besloten. 1 De vaste klanten en qiok vele nieuwe zulle" de directie zeker dankbaar zijin voor de Herope ning van het theater, vooral daar zij vve'e" dat de directie zich steeds beijvert voor h®' samenstellen van mooie programma's, waardoor de Flora-bioscoop de goede naam als or.tsp311' n ingisplaats blijft handhaven. Gevonden voorwerpen. Aan het Commissariaat van Politie te bevra gen kinderjurkje, kussensloop, portemonnaie, stok met ijzeren haak (opgevischt), kinderlaarsjei, jas, sleutel, ceinture, broche. Bij vinders: rozenkrans, Vermeer Makkei straat 1; portemonnaie met inhoud, Westhuis Westvest 22kinderschoentje met kousje, Dekker Maashofje 19; portemonnaie met inhrud, De Vries Lange Singelstraat 43; kerkboekje, Vollebregt Broersveld 8; vrouwenzak met inhoud, Schilpcroord Fabri- straat 55; rozenkkrans, Jansen Kethelstraat 4; sleutels aan hoorn, Jagt Dam 41; geldstuk, Pijn acker Hoofdstraat 53*dameshorloge Iloeke Ha- vendijk 8; strikje met speld, Albert Groenelaan 99: beige damesmantel Jonker Roelants School straat 5. S'dam, 29, 7, '16. Broodkaarten. De uitgifte der broodkaarten voor de maand Augustus zal plaats hebben op Dinsdag 1 Au* gustus a.s. aan de bekende posten Broodbu- reaux, Stads Doele, Politiepost Koemarkt, School Schoolstraat en lokaal Beth-El, en wel voor he° wier namen beginnen met letters van A van 9-1 uur, voor de overigen van 1 5 uur- Om moeilijkheden te voorkómen diene me" zich aan deze regeling te houden. Bedevaart naar 's-Hertogenbosch. De Schiedamsche Processie naar Kevelaer kan ook ditmaal wegens den oorlogstoestand niet plaats hebben. Naar men ons mededeelt, is thans beslote" een Bedevaart te ondernemen naar O.L. VrouW van 's Hertogenbosch. De Processie zal Woensdag 23 Augustus van Schiedam vertrekken en Donderdag 24 Augustus terugkeeren. Door B. en W. is het rioleeren en ophoogen van een gedeelte van den Maasdijk' Voorhavenkade, Buitenhavenweg en bijkomende werken, toegewezen aan den laagsten inschrij ver, W. Ameland alhier, voor f 16.058.-. De levering van anthraciet te» dienste der Gemeentegebouwen is voor den af winter opgedragen aan A. Dykstra, alhier. Hoogwater te Schiedam: Zondag 30 Juli 5.18 v.m. 5.45 n.m. (Zomertyd), DIT DELFT. Een vliegmachine waarin twee officieren van het Nederlandsche leger gezeten waren, heeft gisteravond wegens een defect aan den motor een noodlanding moeten doen op een weiland onder Rjjswijk. Flora-Bioscoop. Het Schiedamsche publiek weet den weg naai de Flora-Bioscoop nog goed te vinden. De feeste lijke heropening van de bioscoop die eenige we ken gesloten was om gerestaureerd te «worden is een succesavond geworden. De directie bood den dames een bouquetje aan, als zooals de directeur in zijn herope. ningswoord zeide attentie voor haar bezoek. Het „Flora-journaal" geeft een kijkje op fie voorbereiding achter de gevechtslinie bij Verdun en andere actueele opnamen. Dan volgt „Ma- trozenpret" waarbij het publiek nog meer pret heeft dan de matroos. „De vrouw van den Anarchist" is een aardig en spannend nummer. Na de leuke klucht van „Polidor met zijn gramaphone", wordt het prach tige drama .Menschenstrijd" vertoont. Deze fflm is vooral bezienswaardig om de prachtige na- tuurtafereelen. Als nummer 8 van het program ma stond vermeld het optreden van den humo rist Luciën. De heer Luciën heeft de vacantieweken benut om zijn repertoire te restaureeren. Ajs kelner heelt hijl ons een aantal stnakelqke moppen geserveerd, die gretig door het publiek werden geconsumeerd. Mynheer de Redacteur t Door toevallige omstandigheden kwam mti pas heden een verslag onder de oogen, opge" nomen in uw veel gelezen blad, van een ver* gadering, gehouden op Donderdag 20 Juli 19*6 in het gebouw van den R. K. Volksbond, alwaar ook is gesproken door den heer Post, gemeen teraadslid alhier. Naar aanleiding daarvan, meen ik even tege" een grove onjuistheid te moeten opkomen, waar de heer Post spreekt over de belastingvoorstel" len van B. en W., en het volgende zegt: „De kinderaftrek van f50 is door Rechts 1° de verordening gebracht, en de schreeuwer va'1 het proletariaat Korpel stemde tegen het laatste amendement". Doch om nu den heer Post even uit den droom te helpen, en m(j geen valsche beschul diging in de schoenen te laten schuiven, ach1 ik het gewenscht het amendement op art. le lid van B. en W. in zijn geheel even we®1 te geven „Wy stellen U dan voor het le lid acht®r het woord „bedraagt" te lezen f 400. -, indie" de belastingplichtige niet en f500 indien hy wel met de zorg voor een wettig gezin 19 belast, vermeerderd met f50.— voor ieder eigen of stiefkind dat geen eigen, inkomste" heeft en den leeftijd van 16 jaar nog We heeft bereikt." Hierop heeft de heer Post een amendement ingediend, om de leeftijdsgrens te houden vol gens de oude verordening, 18 jaar. Daar heb uit praktische overwegingen tegen gestemd» vreezende evenwel, dat Gedeputeerden dit m0t goed zouden keuren. Doch tegen den verhoogden kinderaftrek va'1 f25 op f50, heeft naar mijn beste weten me één Raadslid gestemd. Hiermede, geachte redacteur, moet men me zoo gauw spreken van schreeuwerwanneer me zelf zijn mond voorbij praat. Het kan ook zijn, waar ik de heer Post nie aanzie ter kwader trouw te hebben gesproke'1» eenigszins in de war te zyn gebracht, daar he_ regende van amendementen en sub amend®' menten, zelfs zoo erg, dat de heer Post ze' 4 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). W Van ingezonden stukken ook ai worden ze ni"1 geplaatst wordt de kopy nietteruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2