Dagblad voor Schiedam en Omstreken. OPGEPAST! T. SLAVENBURG De Lemoenboom. De Oorlog. 39ste Jaargang. Maandag 31 Juli 1916. No. 11597 Gratis Ongevallenverzekering T. SLAVENBURG (Chr.-Hist) wmeitraitu op ie polls reraelue Toarwaariei. berichten. FEUILLETON. Buitenlaiidsck Nieuws. BureauBoterstraat 50. Telei. 85. Postbus 39. X'bonn ementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand ot., franco p. post f2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 oent. Advertentiön: 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. bij levenslange geheele invaliditeit bÜ verhes van een hand, voet of oog; bij verlies van een duim; bij verlies van een wijsvinger; by verlies van eiken ande ren vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. ■■■IIWIIMI.IWIIWiiiiiwébT I II Glutting van een gedeelte van de Schoolstraat. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, ■Brengen ter openbare kennis dat op Dinsdag 1 Augustus a s. een gedeelte de Schoolstraat loopende tusschen de arande en de Nassaustraat voor het verkeer et r\j- en voertuigen zal zijn gesloten. Jargon ((Dinsdag) zullen de kiezers in district B zich hebben luit te spreken ten aanzien van behoud van den Recihtschen 'zetel (vaca- tere de Graa£f) in den Gemeenteraad, Hfe kiezers moeten er zich wel ernstig reken- van geven, dat versterking van den vrijL *innigen gtioep Raadsleden leidt tot het terug gen tot het oude liberale regieeringssysteem, '''welk voor onze gemeenteen zoo menig1 opzicht Noodlottig is geweest. ^''hiedam heeft nooit ongelukkiger dagen be- dan jonder het liberaal regiem. Griooter wtanbeheer als in den tijd toen het "'ej-aiisme in Schiedam ifeg; oppermachtig was, 201 toen in de geschiedenis dezer stad niet aantreffen. Ge grootste feuten op allerlei gebied, waar- Oor welvaart en bloei van velerlei zaken sterk 'geschaad, zijn juist in de aera van het oppermachtig liberalisme gemaakt. ■Kiezers zorgt er dus voor, 'dat de reactie ru°t wordt binnengehaald. Laat aan Rechts niet bn'glippeu Wat door jaren Van strijd is verkre- Waakt voioir het behoud van den rechtschen daadszetel. Ge vrijzinnigen hevelen hun candidaat aan Nhidai;. hij voorstander is van: openbare lees- 2Men en bibliotheken, de opheflimg' van den N'1,cider en arbeiderskind, bouw van degelijke platen, behoorlijke bezoldiging onderwijlzend personeel, houw van goede woningen, volksbad- N'zen, oprichting van speelplaatsen en wat al htet meer 2'jn de kiezers vergieten wjait er Z|0ioaJ onder Nchtscb bestuur is tot stand gebracht? Berinnering brengen wij dan het volgende: Ge Huishoud- en Ambachtsschool werden op- dcht met steun en medewerking van de ge steente en vele Rechtsche ingezetenen. duik shu is vesting" kwam met den steun en Het Singelkwartier, in een toestand van ver val verkeerend, werd herschapen in een betere wtoonwïjk door een doelmatige verbetering der bestratingen. He aanleg van plantsoenen op tal van punten in de stad toont aan, dat het Rechtsche bestuur opk voor de verfraaiing der gemeente zong droeg. 'He schpolbouwi is onder het Rechtsche bestuur allerminst verwaarloosd. Hiervan getuigen o.a. de fraaie scholen aan de Prins Mauritsstxaat en Oude Kerkhof. 1 Rioor de stichting' der zweminrichtingen, volks tuintjes, de opspuiting) en het in exploitatie bren gen van de gronden aan de Maas, den houw van een nieuwen steiger aan de Voorhaven, den bouw der brug over de Buitemsluis, net graven van de Wilhelminahayen is bewezen dat tal van zaken van groot gewicht onder bet Recht sche bewind zijn tot- stand gekomen. Niemand kan beweren, dat onder het Rechts eb hestuur niet atles is gedaan om de meest uit eenloopende belangen van deze stad, bare inge zetenen en industrieën te steunen en te bevpr- deren. Daarom. kiezers in districi III, h oudt Rechts. Niemand blijve morgén thuis. Uw eenparig vptum verzekere de overwin, ning van den bekwamen candidaat van Rechts, den heer Wie den heer Slavenburg zijn stem onthoudt, handelt in strijd met de belangen van de stad zijner inwioning. Wij hebben degelijke en ernstige mannen in onzen Raad noodig, die het wel meënen. met de belangen van het christelijk deel der inge zetenen, en mede met de algemeene stedelijke belangen. Stemt dus tegen de reactie en voor den vooruitgang. Geen betere daad in het waarachtig belang onzer stad kunt ge doen d,an tezorgen dat de candidaat der verbonden christelijke partijen, de heer in den Raad wlordt gebracht. 'Dfe stembus is geopend van 8—5 uur. Kjomt vooral vroeg stemmen. -^ewerking van Rechtschen tot stand. De 'kb. Mouw ens, de ijverige president van N Afd. Schiedam van den Ned. R. K, Volksbond 'Ageert nog steeds als secretaris van „Volks- nuisveswv e noleering, jaren laag verwaarloosd, werd n de geheele stad terdege verbeterd. He Arbeidsbeurs en het Werklo-ozenfouds dankt <iu Aan het Rechtsche gemeentebestuur. Naar het Engelsch. Hemoenboomen leven lang en deze zou, hij hem i?et' hem denkelijk overleven, indien hij tan Waarde voor wormen, vliegen enz. Noch- dat hiJ Altijd naar boven om zeker te zijn Ven <*aar was- Gizina wachtte nooit aan het het rzij kwam altijd springend en dansend 1 pad af met de fladderende bruine krullen aw^°0te' schitterende, bruine oogen barrevoets, ge nt gekleed, half gevoed, maar gelukkig en Van Bnnx hoogste lied zingend, zooals haar Tvl in Jeugd. Doei A vijftien jaar waren, had noch haar, dan lemoenboom ooits -iets ergers gedeerd „J een voorbijgaande verkoudheid of een korte ^gesteldheid door de hitte. Resnh lcna°enboom had haar de weinige kleine Qken gegeven, die zij ontving. De pen- altiiu zijne vruchten opbrachten, werden Ju voor haar weggelegd. Koekjes met Kerst- öiet hsuikereieren met Paschen, een wit lint om 6 eerste H. communie, een paar schoenen Dp feest- en heilige dagen dragen deze AAN HET WESTELIJK FRONT. Blgkens het officieele Duitsch communiqué van gister heeft het vuur der Eugelschen tusschen dè Ancre en de Som me den hoogsten graad van hevigheid aangenomen. De Engelschen melden weinig vooruitgang. De strijd schijnt onophoudelijk heen en weer te golven. De Duitschers hebben twee vergeefsche pogin gen gedaan om het Delville-bosch te hernemen. De Franschen hebben zich bejjverd ®m met hun vliegtuigen bommen te werpen op Duitsche munitiemagazijnen, spoorwegknooppunten enz. Bij gebrek aan belangrijk nieuws geven de Fransche en Engelsche commifniqué's tbans een overzicht van de militaire gebeurtenissen van de laatste dagen. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Van het Oostelijk front ditmaal weer belang rijke berichten. Het Russisch communiqué van Zaterdagmiddag meldt Het leger van generaal Broessilof wierp, na tot het offensief te zijn overgegaan, den vijand terug over het geheele front van den weg Kowel- Rosjestsji af tot aan de stad Brody, welke bezet werd toe. Door een krachtigen aanval wierpen de troepen van generaal Letsjitsky den vijand terug in de richting van Stanislau, ten zuiden van de Dojester. De gevangenen en de buit, hierbjj gemaakt, wor den geteld. Een wakkere divisie Kaukasiers maakte zich by een stormaanval meester van Jezerzany aan den weg van Plumaez. Volgens aanvullende berichten bedraagt het totaal aantal krijgsgevangenen, den 28sten Juli gemaakt, 400 officieren en 20.000 soldaten Verder veroverden wij 35 kanonnen en een nog niet vastgestelde buit aan mitrailleurs en ander ma teriaal. Het Russisch communiqué van gisteravond luidt: Aan de Stochod zijn onze troepen in de buurt van Goelewitsje, na bruggen geslagen te hebben, naar den Imker oever getrokken, waar zij hun stellingen versterken. Vijandelijke vliegtuigen hebben boven de streek van Logisjin en het station van Manewitsje ge vlogen en bommen geworpen., Langs den spoorweg van Kowel naar Rodzjists- jië zetten onze troepen hun opmarsch voert. De vijand trekt aan gene zijde van de Stochod terug. In de richting ten zuidwesten van Luck hebben tal van vijandelijke vliegers boven onze linies gevlogen en bommen geworpen en machinege weren op de troepen afgeschoten. Ten zuiden van den Djnester in de richting van Stanislau is de vijand, door onze troepen vervolgd teruggetrokken op een vooraf in gereedheid ge brachte stelling. De gegevens over onzen krijgsbuit zijn nog zoo onvolledig, dat zij de getallen nog maar bij bena dering geven. Totdusver is vastgesteld, dat de troepen onder opperbevel van generaal Broesilof op 28 Juli en kleine vreugden, nietig en zeldzaam, waren allen tot haar gekomen van de geldstuk,]'es, die de bleeke, gerimpelde welriekende vruchten op brachten welke voor 5 centimes werden ver kocht in het naburige dorp of de stad. „Soldi della Lizinanina", zei haar vader telkens als hij iets. op die wijze gewonnen, in zijn zak stak. Hoeveel hij ook hield van zjjne pijp, hoe dank baar hij ook was, als hij een teug water met wijn kon krijgen, hij raakte nooit een penning van het lemoengeld aan om tabak of een glas goedkoope wijn te koopen. Het werd alles zorg vuldig opgespaard voor de weinige behoeften van zijne kleine meid. Soms moest het in slechte tijden gebruikt worden om brood voor haar te koopen, maar van dat brood zou hij zelf nooit eene bete nuttigen.Bovendien waren de penningen weinig, want de vruchten waren niet menigvuldig. Lizina bleef echt kinderlijk, hoewel zij flink groeide en haar kleine boezem zwol onder het grove hemdje. Hoe jong zij ook nog was toch had reeds een bewonderaar het oog op haar laten vallen, en jonge Cecco, zoon van Lillo de Contadin, voor wiens woning de groote pijnboom stond (een minstens 800-jarige boom) had tot haar vader en tot haar gezegd dat hij, wanneer hij zijn tijd in het leger zou hebben uitgediend, wat ernstigs daaromtrent zou hebben mede te deelen maar Fringuello had hem onvriendelijk geantwoord, dat hij zijn dochter nooit een bruids kleed of een uitzet kon geven, en zij dus onge trouwd zou moeten sterven; en zijne eigene kameraads hadden ruw gezegd, dat hij er wel anders over zou denken als hij zijn tijd had uit gediend. Gecco evenwel, dacht dat niemand hem nooit zoo zou behagen als dit arme, aardige kind met haar korte, kroesige, glanzende krullen en hij tot tot haar, toen zij op den oever bij het veer zat: „Heb maar geduld, mijn Lizina nina, ik zal trouw zijn", en Lizina, te jong om ernstig te wezen, maar verheugd en zegevierend, lachte vroolijk en ondeugend en antwoordde „Ik beloof niets, Cecco, gij zult terugkomen met kort geknipte haren, zachte handen en weeke voetzolen". De soldaat is maar een armzalig schepsel in de oogen van de kinderen van het land en is inderdaad" van weinig nut, als de dienst hem weder vrijlaat en huiswaarts laat gaan; een arm ruiter, maar tevens een verwende boer, die weliswaar schrijven heeft geleerd, maar geheel heeft vergeten hoe een spade te hanteeren, een ploeg te drijven of een wijndruif te behandelen, en voor wiens voeten, eens hard en sterk als leder, de vroeger gemeenzame grond, hard en scherp schijnt, hadat hij drie jaar in de model laarzen, over zachte wegen en geplaveide stra- heeft geloopen. Voor de stadskinderen moge de loteling iets aantrekkelijks hebbenvoor die van 't land schijnt h\j een.windbuil, alleen goed om kruit te verspillen. Lizina, hoewel slechts de dochter een gedeelte van 29 Juli genomen hebben2 generaals, verder 651 andere officieren en 32.000 soldaten, waaronder een belangrijk aantal Duitschers. Zy namen 114 kanonnen, waaronder 29 zware. Van dit aantal namen alleen de troepen van generaal Letsjitsky 21 zware Duitsche stukken, voorts 85, machinegeweren. Onder het totaal komt verder de buit voor dien de troepen vangenerael Sacharof in de driedaagsche gevechten om Brody genomen hebben, namelijk 216 officieren, 13.569 soldaten, 9 kanonnen, 40 machinegeweren en bijna 15.000 geweren. In het geheel hebben de troepen van generaal Sacharof van 16 tot 28 Juli geno men 940 officieren, 39.152 soldaten, 49 kanonnen (waaronder 17 zware), 100 machinegeweren, 39 bom- en mijnwerpers met 80 bommencaissons, 76 artilleriecaissoDE, 56 voertuigen voor machinege weren en zes opslagplaatsen met artillerie- en geniemateriaal. Duitsche vliegtuigen hebben een aanval ge daan pp Diumaburg, maar zijn verjaagd. Volgens nadere, berichten uit St. Petersburg gaan de Ruissen voert hun stellingen op den linkeroever van de Stochod te versterken. In de richting Van Kowel en Brody en in de streek ten Z. van den Djnester rukken de Rus sische troepen verder op én vervolgen den vijand. j He Peters burgsche correspondent van de „Dai ly Telegraph" meldt dat. er opzettelijk een ea- vaJerie-divisie van den vijand gevormd was, om den Russen slagen toe te brengen en om die voor te zjjn, deed generaal Sacharof zijn geslaag den aanval, waarvan de uitslag is geweest dat de hamer van den vijand aan grnizels is gesla gen op het Russische aambeeld. Het vijandelijke leger op deze plaats zal niet meer in staat zijn iets ernstig te ondernemen, VO;OT het zoo góed als geheel gereorganiseerd is met behulp van versterkingen en intussohen zijn dé rechter flank van de stelling van lvowe! en de linker flank van de stelling1 van Hemberg bedreigd. Het Oostenrijk-sch communiqué van 30 Juli luidt De slagen in'Oost-Galicië en in Wolhynië du ren met onverminderde hevigheid, voort. In Oost-Galicië, in het bizonder bij Melody low, ten Noordwesten van Koüomea en ten Westen en ten Noordwesten van Buczac/. is verbitterd gestreden. De vijand zette zijn aanvallen dag en nacht voort. Al zijn inspanningen mislukten onder allerzwaarste verliezen. Ook brachten hem zijne aanvallen tusschen Beresteczko en Stobyclrwa aan de Stochod, trots een op de sptis gedreven verbruik Van mensehen, geeneriei succes/Meestal bracht het artillerie- en infanterievuur van den verdediger de stonm- kolonnes reeds tot staan; waar het den Ruaien bij' het leger van generaal v.on TersztijanzkV tijdelijk gelukte in onz,e loopgraven te dringen, werd hij er door tegenaanvallen weer uit ge worpen. i van een arbeider aan de rivier, was op het land geboren en opgevoed en behept met de voor- oordeelen en vooringenomenheden der landlieden, want zij had lang genoeg gespeeld in de boom- en wijngaarden aan de landzijde om te denken en te spreken als een boerinnetj'e. Cecco was onthust, maar hij deelde haar inzichten omtrent het leven, dat hij tegemoet ging. Thans was hij bekwaam om een jonge stier te temmen, een koe te melken, een boom te vellen en weiland te maaien, in den donker op te staan en het veulen naar de stad te brengen en met een vracht stroo of mest terug te keeren. Maar in dienst zou h(j niets zijn, ergei dan nietseen arme domkop, in stijve kleederen gestoken met een pak op den rug en een geweer, dat hij op niets moest afschieten, over den schouder. „Wacht op mij, Lizina", zei hij treurig. „De tijd gaat snel voorbij, en ik zal terugkomen en met u trouwen, in weerwil van alles. „01 tegen dat zij naar huis laten gaan, ben ik al getrouwd met een man met een massa geld I" zei het ondeugende kind en streek zich de krullen uit de oogen, maar door de lange wimpers rustte haar blik een oogenblik teeder op het donkere gelaat van Cecco, die zoo dik wijls op haar had neergezien van uit de takken der kersen- en pereboomen neerwierpen op zijn vaders hoeve, als hij vruchten, neerwierp in haar uitgestrekte kleine handen terwijl zij op het gras stond in den boomgaard. (Wordt vervolgd.) f60

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 1