Gemeenteraadsverkiezing. De uitslag der gister gehouden herstemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in Kiesdistrict III (vacature J. H. DE GRAAFF (C. H.) is als volgt: Gekozen de Heer MAAS. Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het geschenk ran de Koningin. •Naai- w5] vernemen, bestaat het geschenk, dat H, M. de Koningin heden aan Hl M. dej Koningin- Moeder aanbood, uit een prachtige collectie af gesneden blioexnen van zeer hoöge waarde, waar van de levering, op den uitdrukte lijken wensch van H. M. aan een groot aantal Aalsmeersche kweekers werd opgedragen, (Het is toch betond, dat de snijbloemencul tuur zeer moeilijke tijden doormaakt in ver hand met de invjoerverboden van weeldeartike len in die landen, welke1 t|Ot voor korten, fcijld nog hèt belangrijkst afzetgebied voor de snij bloemen uit Aalsmeer vormden; het tuinhauw- dorp, dat in de laatste jaren op de Eiuropec- sche markt zulk een geduchte concurrent voor Nizza geworden was. H. M. heelt aan de heeren J. G. Ballego te Leiden en Joh. C. M. Mensing te Aalsmeer op gedragen vjofor het schikken dezer reuzen-col lectie, ten paleize te Soestdijk zorg te dragen. Het hloemenmateriaal bestaat in hoofdzaak uit snijimzen, voorts uit de te Aalsmeer iu den iaatsten tijd met zoioveei succes gekweekte kas- Anjelieren en uit de van ouds aldaar gekweekte Houvaidia's. Hat Aalsmeer en de geheele vaderlandsche tuinbouw' dit hernieuwd bewijs van vorstelijke belangstelling op hoogen prijs stetl, behoeft geen betoog. Verkeer met Engeland. .Men meldt ons ujt Vlissingen: De dienst van de maats chappy Zeeland is tot nader order gestaakt. Oe «Noord-Brabant''. Hf, Als. „Noord-Brabant" is op de terugreis uit Nederlandsch-Indië naar Nederland, gisteren te Port Louis aangekomen. Duurder brood. Aan Z.Exc. den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel is het volgende adres gericht «Dinsdag a.s. zien de bakkers zich ver plicht den prijs van witbrood met 2 cents per kilo te verhoogen. De oorzaak hiervan is gelegen in het onvoldoend verkrijgbaar stellen van in- landsche bloera, waardoor de bakkers genoodzaakt worden Amerikaansche patentbloem te gebruiken welke op de veiling van 28 Juli jl. ongeveer f25 per 100 Kilo heeft opgebracht. Waar door de Regeering de minimumprijs van die bloem op f20 wordt gesteld, daar kan het toch zeker niet in hare bedoeling liggen, dat, wil de bakkerij z'ch noodgedwongen van die bloem voorzien, daarvoor f5 per 100 kilo boven den minimumprijs moet worden betaald. Een regeling als bij het verstrekken van Re- geeringsmeel komt ons gewenscht voor, reden, waarom wij Uwe Excellentie beleefd verzoeken, zoolang als inlandsche bloem onvoldoende wordt verstrekt, tegen matigen prijs Amerikaansche bloem voor de bakkers beschikbaar te stellen. Tweede Kamerverkiezing te Almelo. Voor de verkiezing van een lid. van de Tweeds Kamer in het district Almelo, werden heden uit gebracht 5371 geldige stemmen. Hiervan ver kregen A. H. J. Engels (R.-K.) 4310 en F. M. Wibaat (S.JX) 1061 stemmen, zoodat gekoizen is de heer A. H. J. Engels (R.-K.). De aanval op de «Geertruida". Bij! informatie aan het departement van Biui- teniandsche Zaken, is gebleken, dat het mi nisterie nog niet in het (bezit is Van -een antwoord der Diuitsdhe regeering in zake het gebeurde met het Nederlandsclhe vissdheretvaar- tuiig „Geertruida", dat pp 5 Juli onverhoeds door een Dujtsche duikboot is overvallen en in den gjrond gebjoord. Ook een beslist antwoord op de tot de Dujt sche regeering gerichte vraag, waarom de drie door de duikboot medegenomen leden der be manning van de „Geertruida," mog stfeeds in Duitsdhiand wjofden vastgehouden, is nog niet aan het departement ontvangen. Duitsehe stoomboot ontsnapt. De Duitsehe stoomboot «Gammac is gisternacht halfeen uit den waterweg naar zee gegaan. Regeeringsmeel geen veevoeder. Vanwege het ministerie van Landbouw, Nijver heid en Handel is de volgende circulaire tot de burgemeesters gericht Bij mijne circulaire van 30 Maart No. 5369/36 j.l., verzocht ik U door het uitoefenen van con trole Uwe medewerking te verleenen om te voor komen, dat regeeringsmeel of bloem als veevoeder wordt aangewend. Het blijkt my thans, dat op deze wijze nog steeds groote hoeveelheden meel en bloem aan de menschelijke consumptie worden onttrokken, hetgeen tengevolge kan hebben, dat de bakkers zich niet van het noodige kunnen voorzien. Alhoewel mijnerzijds eene voortdurende contróle wordt uitgeoefend, spreekt het vanzelf, dat gefn afdoend resultaat kan worden verkre gen, zonder krachtige medewerking van de bur gemeesters. Ik verzoek U derhalte nog eens beleefd, doch nadrukkelijk, bij de in Uwe gemeente gevestigde bakkers en meelhandelaren voortdurend te doen nagaan, op welke wijze de door hen opgeslagen bloem en meel wordt aangewend. Het zal mij aangenaam zyn mededeeling van U te ontvangen, indien door U overtredingen moch ten worden geconstateerd, opdat na machtiging mijnerzijds tot inbezitname kan worden over gegaan. Gebrek aan superfosfaat en zwavelzure ammoniak. Naai' wij vernemen, zal de Centrale Guano- fabriek te Rotterdam genoodzaakt zijn het be drijf totaal stop te zetten, omdat de Englelscbe legatie weigert pyriet aan de fabriek af te staan voor de .bereiding van kunstmeststof. Een lading pyriet vo,or de fabriek ligt in Rot terdam, maar daarover wordt geen beschikking glegeven. Alleen aan deze fabriek zullen dus 2 a 300 arbeiders werkloos worden. De lafidbouw zal, behalve de kunstmeststof, ook de ammoniak van de gasfabrieken moeten missen, welke an ders met Zwavelzuur t,ot zwavelzure ammoniak wprdt verwerkt. De Ziekenfondskwestie. Naar de »Tel.« verneemt, worden thans onder handelingen gevoerd tusschen de besturen van de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, de Maatschappij tot bevordering der Pharmaeie, en de Landelijke Federatie van Ziekenfondsen, bijge staan door hun adviseurs prof. mr. E. M. Meyers uit Leiden, mr. G. J. Salsa uit Amsterdam en mr. J. A. Rosenveldt uit Utrecht, om tot een oplossing te komen van de Ziekenfondskwestie te Deltt. De bedoeling is om op den grondslag van de eventueel te Delft tot stand komende regeling voort te bouwen, teneinde te komen tot een re geling, die zal gelden voor het geheele land. Exodus van Duitsehe en Belgische kinderen. In den lande is men bezig een comité te vor men, waaraan ook eenige hooggeplaatste Belgische regeeringspersonen deelnemen, met het doel in ons lancb plaats te zoeken voor een 300.000 Bel gische en Duitsehe kinderen, die door den heer- scheuden voedselnood in Duitschland tengevolge van de blokkade zeer hebben te lyden. Een groot aantal vereenigingen hebben hare gebouwen daar voor reeds toegezegd. De voorbereidende maat regelen zyn reeds getroilen. Yooral in de bad plaatsen stelt men zich voor, na hut seizoen duizenden kinderen onder te brengen. R. K. Jeugdorganisatie. In nader overleg met den inleider in de laatste Centrale Raadsvergadering over de Jeugdorgani satie in den R. K. Volksbond in het bisdom Haarlem, is aan den heer Kleynee, propagandist van die organisatie, verzocht concept-maatregelen dienaangaande te ontwerpen. 8TEMDI8TRICT. l /Buiten-V I V haven. 11 /Dwars-\ II 'straat./ TOTAAL. Aantal kiezers 4240 4249 2489 Uitgebrachte stemmen 4009 4036 2045 Van onwaarde 9 8 47 Geldige stemmen 4000 4028 2028 S. A. MAAS (Vrijz.) 545 574 4446 T. SLAVENBURG (Chr.-Hist.) 455 457 942 TWEEDE KAMER. Schriftelijk beantwoorde vragen. Op de vraag van den heer van Wijnbergen, betreffende de indiening van een wetsontwerp tot verbetering der onderwyzerssalarissen (ingezonden 27 Juli j.l.) Kan, nu de behandeling der beiastingontwerpen een goed eind gevorderd is, en de geldmiddelen ruim vloeien, de indiening van een wetsontwerp tot verbetering der onderwyzerssalarissen worden tegemoet gezien, zóó tijdig, dat het nog in deze vierjarige periode kan worden in behandeling ge nomen en afgedaan? beeft de min. van binnenlandsche zaken het volgende antwoord ingezonden De fioancieele toestand is niet van dien aard, dat indieniDg van een wetsontwerp tot verbete- tering der onderwjjzerssalaris vooralsnog in uitzicht kan worden gesteld. De Herstemming. Voorzeker zal de uitslag der gister gehouden herstemming voor de Rechtsehe kiezers en voor allen, die zich beijverd hebben voor de verkiezing van den heer Slavenburg een teleurstelling zyn. De socialisten, die nog altyd op een wethou derszetel hunne verwachting spitsen, konden ditmaal moeilijk andera handelen dan den heer Maas hun steun te verleenen. In hun verblind anti-clericalisme meenen zy door den heer Maas jn den Raad te brengen hun eigen wankelende positie te versterken. Of dit inderdaad het geval zal zyn, zal de tijd leeren. Voor Reehts valt uit den uitslag deze conclusie te trekken, dat de propaganda veel krachtiger ter hand moet worden genomen, dat er meer medewerking moet worden verleend daar waar die ditmaal tekort is geschoten en voorts dat een veel sterkere bestrydiag van het socialisme een allereerste eisch is. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 8 Augustus, des n.m. 2 uur. 1. Voorstel van B. eu W. tot splitsing van klassen en tot benoeming van tydelyk personeel aan de Hoogere Burgerschool. 2. Voorstel van B. en W. tot splitsing van klassen en tot benoeming va» tydelyk personeel aan de Burgeravondschool. 3. Voorstel van Curatoren van het Gymnasium tot definitieve benoeming van den heer ds. J. W. Tonsbeek, tot leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het Gymnasium. 4. Benoeming van een onderwyzeres aan school D, aan de St. Anna Zusterstraat (hoofd de heer J. Schuurmans). Voorgedragen worden: 1. mej. E. de Langen te Ammerstol2. mej. J. v. d. Meulen te Zalk 3. mej. J. Vee nat ra te Schiedam. 5. Voorstel van B. en W. om, in verband met de periodieke aftreding ep 31 December a.s. van de heeren W. A. J. Wittkampf, T. A. J. Zoet mulder en W. A. Hoek, als leden van het College van Zetters voor 's Ryks directe belastingen, aan den heer Commissaris der Koningin in deze pro vincie de volgende aanbeveling in te zenden I. Vacature W. A. J. Wittkampf: 1. de heer W. A. J. Wittkampf, aftredend; 2. de heerB.A. J. Wittkampf. II. Vacature T. A. J. Zoetmulder: 1. de heer T. A. J. Zoetmulder, altredend2. de heer M. J. Wouterlood. III. Vacature W. A. Hoek 1. de heer W. A. Hoek, aftredend 2. de heer J. v. d. Tempel. 6. Vaststelling der suppletoire kohieren school geld der Hoogere Burgerschool en der scholen A. en B, cursus 1915''16. 7. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstel ling van een crediet van f16.000.— voor uitbrei ding van het hoogspanningsnet van het Electri- citeitsbedryf. 8. Voorstel van B. en W. om een crediet van f4o0.te verleenen voor de uitvoering van her stellingen aan het Gymnasium en hun College te machtigen het werk by onderhandsche inschrij ving uit te besteden. 9. Voorstel van B. en W. tot inrichting van bureaux voor het Grondbedrijf in het pand Nieuwstraat 26 en om voor dit doei een crediet van f850.— ten laste van het Grond bedryf te verleenen. 10. Voorstel van B. en W. om als donateur toe te treden tot de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, tegen eene jaarlyksche bijdrage van f 5.—. 11. Voorstel van B. en W. tot kostelooze overname van den heer J. M. van der Schalk, met bestemming voor den openbaren dienst als openbare straat, van een gedeelte van de Polder straat, alsmede tot aankoop van een aantal aan die straat gelegen woningen met hun erven, tegen den prjjs van flO.— per M2 bebouwd en onbe bouwd oppervlak. 12. Bericht, uit te brengen aan heeren Gede puteerde Staten, naar aanleiding van een door hun college toegezonden voorloopig plan van herziening der jaarwedden van den burgemeester, den gemeente-secretaris en den gemeente-ont vanger. 13. Voorstel van B. en W. tot herziening van de salarissen van het personeel by het herhalings- onderwijs. 14. Voorstel van B. en W. tot regeling van de bezoldiging van den deurwaarder der plaatselijke belastingen. 15. Wyziging der gemeentebegrooting, dienst 1916. 16. Voorstel van B. en W. tot bepaling van het heffingspercentage der inkomstenbelasting op 4.5 en tot vaststelling van het kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst iÖi&'Vl. Versche Noord-Zeeharing a 4 ets per stuk. De verkoop zal te 6 uur aanvangen. Provinciale Crediet- en Spaarbank. Naar wij vernemen is de 5 pet. obligatie-leeninff der N. V. Provincale Crediet- en Spaarbank, 'e Schiedam, groot fl.OÖO.OOO, ruim volteekend. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Juli f 92012.—! 94 nieuwe deelnemers. Terugbetaald in de maand Juli f 54009.14; 63 deelnemers geheel afgeschreven. Geen uitvoer van ingemaakte groenten. Ten einde paal en perk te stellen aan do lettimering bij dei voorziening van versche groen- ten voor de binneniaindsch© behoeften, oiridervo»" den door de omstandigheid, dat groote voorre den van voior de binnenlandsche consumptie geveilde groenten door de conservenfabriekeo. inmafeerijlen, zouterijen, drogerijen, enz. warde11 .opgekocht, wordt vanwege het ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel ter algemeen® (kennis gebracht, dat pp uitvoer van deze P31' rijten niet gerekend behoeft te worden. H. M. de Koningin-Moeder. Heden viert H. M. de Koningin-Moeder haar 58en verjaardag. Van de openbare gebouwen,ker ken en van vele particuliere woningen wapperde heden de vlag. Het gemeentebestuur zond onderstaand tele gram: Aan H. M. de Koningin-Moeder, Soestdijk. Het Gemeentebestuur van Schiedam biedt Uwe Majesteit zijn welgemeende geiukwenschen aan. De Burgemeester. Namens de Oranjevereeniging werd een fêfe- gbam van den volgenden inhoud verzonden: De Oranjevereeniging te Schiedam biedt U en Uwe Koninklijke familie eerbiedig gefujkwenschea aan. MONTFOORT, i1 - ii Voorzitter. Geslaagd bij het te 's-Gravenhage gehouden examen Eransch L.O. F. Dl Zwagers te Schiedam. Hij de politie is te bedragen eeïl roodharige trekhond (teef). Binnen 2 X 24 uur niet, afgehaald zijnde wprdt het dier afgemaakt. Hoogwater te Schiedam r Donderdag Augustus 7.24 v.m. 7.51 n.m. (Zomertijd). Programma van de uitvoering door het Stedelyk Muziekkorps, direct. H. H. va® Vleuten, op Donderdag 3 Augustus 1916, des namiddags ten 8 ure, op de Broersvest. 1. Wilhelmus, Valerius. 2.iJubileum marscb, H. H. van Vleuten. 3. Ouverture «Poète Paysan, Fr. von Suppé. 4. Sobre las OlW» Walzer, G. Rosas. 5. Fantasie «Trouvère» G. Verdi (H. H. van Vleuten). - 6a. Wij wille» Holland houen, A. Spoel. b. Rechtop, J. Viotts. c. Wien Neerlands Bloed, J. Willms. 7. Gre nadiers marsch, Fr. Dunkier. Gemeentelijke Vischverkoop. Hedenavond zal in de vischtent aan de Koemarkt verkocht worden UIT VLAABJDINGXN. In de gehouden Raadszitting is in de pi»»1® van dr. A. J. Formijne tot gemeente-geneesheer gekozen dr. L. A. Erkelens. Mededeeliug werd gedaan van een bericht van het hoogheemraadschap van Delfland, dat dit wilde afzien van verhooging van de Hoogstraat (Maasdijk) tot 4.15 M. boven D.P., mits de ge' meen te voor 1 September plannen voorstelt tot versterking van den spoordyk, dien het hoog heemraadschap, overeenkomstig den wensch der gemeente, als waterkeering langs de Maas wil aannemen. De gemeenterekening over 1915 werd goedge keurd met f587.771.93 aan gewone ontvangsten en f 543.949.55 aan dito uitgaven. De buitenge wone ontvangsten beliepen in dat jaar f 874.337.06j en de buitengewone uitgaven f881.654.96. Het voorstel van B. en W. nopens uitgifte vt® 28.000 c.A. gemeentegrond in eeuwigdurende erfpacht aan den heer Phs. van Ommeren te Rotterdam werd tot een volgende vergadering aangehouden. Eveneens het voorstel van B. e» W. tot aankoop van ruim 15 H.A. bouwterrein onder de gemeente Vlaardinger-Ambacht, ter waarde van f 125.000. Dit geschiedde in verband met andere aanbiedingen tot grondverkoop door verschillende eigenaren. Vastgesteld werden de rekeningen van de ge meentelijke licht- en waterbedrijven over 1916' Als netto winstcijfers werden genoemdvan bot gasbedrijf 124.021.23, van het electriciteitsbedrü' f1231.64 en van de waterleiding fl6.779.49J. De schipper van de VI. 196, de heer Visser, heeft iu de Noordzee in zyn vleet opge' vischt een kistje, afkomstig van den Engelsc&e® luitenant Robert Mends, een der leden van de bemanning van de »Warrior«, die in den slag bij Jutland is gezonken. Het kistje, dat behalve een journaal, een ge boorteakte, eenige portretten en «enige geld®' waardige voorwerpen inhoudt, is aan den burge meester-strandvonder te Vlaardingen afgegeven* i i i wi»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2