Binnenland. Stads» ©n $ewestelyk Nieuws. firma Hemelsoet en Co. te Meirelbeke, 't groot- ste spoorwegkruispunt van gansch België, hier moet de uitwerking der bommen verschrikkelijk zijn geweest, hetgeen bevestigd wordt door het communiqué van 't Duitsch hoofdkwartier. DE BISSCHOP VAN RIJSSEL PROTESTEERT TEGEN DE WEGVOERING VAN BURGERS. Tegen de wegvoering van burgers uit het be zette deel van Noord-Frankrijk heeft Mgr. A. Charost, bisschop van Rijssel. het volgende pro test gezonden aan den Duitschen bevelvoerenden generaal. Generaal, Het is mijn 'plicht u bekend te maken, dat er opgewondenheid begint te heerschen onder de bevolking. He menigvuldige oplichting van vrouwen en jonge meisjes, de wegvoering van mannen en jongelieden, van kinderen zelfs, zijn in de streek van Tourqoing en Roubaix uitgevoerd zonder eenig proces of geding De ongelukkigen zijn naar onbekende plaatsen gevoerd Even buitensporige maatregelen zijn op nog grooter schaal ontworpen voor Rijssel. Het zal u niet verwonderen, generaal, dat ik mij. krachtens de religieuze zending, die mij is toevertrouwd, tot u wend. Die zending legt mij den plicht op eerbiedig, maar krachtig het vol kenrecht, waarop het oorlogsrecht nooit inbreuk mag maken, en de eeuwige zedenwet, die altijd gelden blijft, te verdedigen. Zij legt mij den plicht op de zwakken en ontwapenden te be schermen. die m ij n huisgezin zijn en wier leed en lasten de mijne zijn. Gy zyt vader, gij weet, dat in de mensche- lijke orde geen recht zoo eerbiedwaardig en heilig is als dat van het huisgezin. Daarin ligt voor iederen Christen de onschendbaarheid, die God heeft ingesteld. De Duitsche officieren, die reeds lang in onze'woningen verblijven, weten, hoe nauw de familiegeest hier in het Noorden samenhangt met heel ons wezen en voor ons de zoetheid des levens uitmaakt. Het huisgezin ont wrichten door er jongelingen en jonge meisjes uit weg te rukken, dat is geen oorlog meer, dat is voor ons eene marteling en de ergste marteling de onbegrensde zedelijke marteling. Bij de inbreuk op het familierecht zou de schending gekomen zijn van de meest delicate eischen der zedelijkheid. Deze werd aan gevaren blootgesteld, waarvan reeds de aanblik ieder fatsoenlijk mensch tegen de borst stuit, en die daarin voortkomen, dat bij de massa ontvoeringen de seksen, of minstens personen van zeer verschillend zedelijk gehalte, door elkander gemengd werden. Jonge meisjes van onberispelijke levenswijze die geen ander vergrijp begingen dan dat zij brood of eenige aardappelen gingen zoeken om een talrijk gezin te voeden, en die bovendien de lichte straf, die zij door deze overtreding beliepen, hadden gedragen, zijn weggevoerd ge worden. Hare moeders, die zoo zorgzaam over haar hadden gewaakt en die geen anderen troost hadden dan haar te behouden in de afwezigheid van vader en groote zoons, die aan het front-of reeds gesneuveld waren, zijn nu alleen. Zij dwalen rond met haar wanhoop en haar angst. Ik deel slechts mede, wat ik zelf zag en hoorde. Ik weet, dat gij aan dit alles geen deel hebt, gij zijt van nature geneigd tot billijkheiddaar om wend ik mij tot u vol vertrouwen ik smeek u dezen brief van een bisschop, wiens diepe droefheid u zich gemakkelijk zal kunnen voor stellen, ten spoedigste te doen toekomen aan het hooge Duitsche legerbestuur. Wij hebben veel geleden de laatste twintig maanden - doch geen slag is te vergelijken met dezen, die even onverdiend is als wreed en in geheel Frankrijk een onuitwischbaren indruk moet achterlaten. Ik kan niet gelooven, dat hij ons treffen zal. Ik geloof aan het menschelijk geweten en blijf hopen, dat de jongelieden en jonge meisjes uit nette gezinnen, die hunne vrijlating verzoeken, aan die gezinnen zullen worden teruggegeven, en dat het gevoel van rechtvaardigheid en eer de overhand zal behou den op iedere beschouwing van lager orde. ALLERLEI NIEUWS. Die Minister mn buitenlandscbe zaken der Ver. Staten, Lansing en Gonstantin Bran, de Deensdhe gezant, hebben het verdrag gété'é'kénd, waarbij de Vereenigde Staten Deensch Wé'st-Indië knopen voor de som v,an 25.000.000. Uit Rome wordt gtemeld: Twee onzer duikfcooten die geruimen tijd ge leden met andere- een tocht naar de vijandélijké kust ondernamen, zijn niet teruggekeerd, zoo- dat men ze ais verloren beschouwen moet. Reuter seint uit Londen: De schatting in het Duitsche communiqué Van 2 Augustus, over de verdeden van Engelsehen en Franschen in de gevechten aan de Snmmé, is gnoiotelijks overdreven. Natuurlijk hebben de Dudtschers geen opgave gedaan van hun eigen verliezen. Sinds, het begin van het Russlstehe offensief pp den 4en Juni zijn de verliezen van de Duit sobers en O.-H., naar men gelooft, niet bene dén de 3/i millioen, nl. gevangenen 380,000, gedood en gewend 370,000. Naar schatting zijn daarvan 600,000 man v.oior goed voor den vijand verloren. Bovendien zijn meer dan 600 kanonnen en 1500 machinegeweren door de Engelsche, Fran, sche en Russische legers vermééstérd. In deze cijfers is met bet Itaiiaausche front geen rekening gehouden. Belgische Vluchtelingen. In het vluchtoord te Eden had heden (Zaterdag) morgen de otflcieele opening plaats van de ten toonstelling daar georganiseerd met het doel een beeld te geven van het leven der vluchtelingen en hun organisatie. De tentoonstelling, welke door hun samenwerking reeds een succes mag heeten, wordt gehouden in de Concertzaalvoor den ingang is een plantsoentje aangelegd en een eere- poort opgericht, welke links den Belg weergeeft, zooals hij voor vorst en vaderland strijdt, rechts zooals hij vreedzaam werkt. Rond het plantsoentje zijn eenige der bekende Deensche houten huisjes geplaatst. In een daar van wordt een expositie gegeven van het werk der Society of Friends, die hier veel goeds ver richt in een ander heeft de kunstschilder A. de Roover eenige verdienstelijke stukken, zoowel por tretten als landschappen ten toon gesteld. Vóórts is in een dergelijk huisje een collectie op de kantwerkschool vervaardigd kant geëtaleerd terwijl ook het kantwerken alhier aanschouwelijk is voorgesteld. Een ander huisje is voorzien van het meubilair dat bij deze huisjes behoortwerklieden, die naar België terugkeeren en zes maanden in het kamp gewerkt hebben, kunnen zoo'n huisje met meu bilair meekrijgen. De voortbrengselen der vakschool, w.o. ledi kanten met toebehooren, fornuizen, kasten, ta feltjes, en ook een stel gereedschappen, dat ieder arbeider meekrygt, zijn eveneens in zoo'n uit el kander neembaar huisje tentoongesteld. De tentoonstelling in het hoofdgebouw omvat twee afdeelingen voortbrengselen van industriën en openbare diensten, en voortbrengselen van huisvlyt en individueel werk. In de eerste afdeeling zijn stands van den geneeskundigen dienst, waarnaast statistieken over geboorten e.d. een miniatuur van het ziekenhuis, (waarin een 15-tal verpleegsters werkzaam zyn). Volgende stands bevatten de resultaten van het vakonderwijshout- en metaalbewerkers, teeke naars en schilders, electriciens hebben voort brengselen van het genoten onderricht ingezonden, zoodat de vorderingen hier gemaakt duidelijk uitkomen. Eveneens is dit het geval bjj de afdeeling L.O. (tot 16 jaar), wuar de producten van het hand- werkonderwijs aan meisjes uitgestald zijn tus- schen de schriften en leesboeken der jeugd. Tevens is hier een stand van de recreatiemiddelen der kinderen in den normalen tijd in de recrea tiezaal .te vinden (waar de kinderen 's avonds bezig gehouden worden). Leesboeken, spelen, turnmiddelen, vaandels der turnvereeniging, en zelfs een poppenkast ziet men hier Daast statieken, aaDgaande het onderwijs- Deze laatste leeren, dat de bewaarscholen 356, dr lagere scholen 1041 leerlingen tellen. De totale schoolbevolking telt 1517 personen met een onderwijzend personee( van 37 personen- Behalve deze beide takken van onderwys heeft men in het vluchtoord herbalingsonderwijs, voortgezet onderwijs, avondonderwijs voor vol wassenen (analphabeten, Fransch, kerhalingson- derwijs), een tuchtklasse, een kookschool, terwijl tot deze afdeeling en stands eveneens behoort het vakonderwijs, onderricht in Engelsch en muziek, benevens schoolkleeding, baden en schoolvoeding Van al deze onderdeelen heeft de tentoonstel ling in verschillende stands een beeld. Bij de stand van het bewaarschoolonderwijs zijn, naast een uitstalling van leermiddelen en voortbrengse len, enkele jeugdige leerlingen aan den frobel- arbeid ooder toezicht van de onderwijzeressen. Een andere afdeeling is iDgenomen door de S. O. F. (Society of Friends), die onderricht geeft in het vervaardigen van speelgoed (voor een groot deel beweegbare figuren), vlecht- en borstelwerk, handwerken voor vrouwen e.d. Op deze wijze wordt de bevolking bezig gehouden en tevens een en ander vervaardigd, dat practische waarde bezit en verkoopbaar is. Een volgende afdeeling bevat de resultaten van het onderwijs in mazen, naaieD, stoppen, kantwerken e.d. aan vrouwenen meisjes, welke school eerst enkele maanden be staat. Verschillende vervaardigde artikelen zijn tentoongesteld. Hier treft men tevens aan een expositie van de verstrekking van schoolkleeding aan de kinderen) waarbij op aanschouwelijke wijze voorstelt, hoe de jeugdige kampbewoners gekleed wordeD, hoe hun kleederea bewaard worden e.d. 1800 kinderen vallen onder deze afdeeling. Hiernaast ziet men kleeder- en schoenmake rij schoenen worden hier behalve voor de kampbevolking vervaardigd voor het Arrster- damsche Comité, dat de andere vluchtoorden in ons land van schoenen voorzietkleederen wor den onder bekwame leiding gemaakt zoowel voor mannen als vrouwen, in alle soorten, zoo dat ook meer gefortuneerden zich in het kamp van kleeding en schoeisel kunnen voorzien. Duidelijke statistieken toonen den arbeid van brei- en naaischool, kleer- en schoenmakerij aan zoo werkt de laatste met 68 man en levert ruim 450 paar per week af, behalve de repara ties. Andere stands zijn ingenomen o.a. door tee- ken- en schilderwerk van den Hollandschen ambtenaar Verheye (meest schetsen van kamp typen), en door de afdeeling, waar men het verzenden van pakjes naar het front of krijgs gevangenkampen demonstreert. Door deze be middeling werden reeds ruim 5000 pakketten verzonden Ook ziet men een en ander van den tuinbouwcursus onder leiding van een des kundige. De afdeeling huisvlijt is uit den aard der zaak een mengeling van voortbrengselen van liefheb berijen e.d.; houtsnijwerk, handwerken van vrouwen, wandversieringen e.d. ziet men daar naast het verdienstelijke werk van den jongen talentvollen schilder de Waegh en den beeld houwer Hild. Derre, wiens expositie van werken in tera cotta, brons e.d. verscheidene mooie stukken telt. Ook was hier op te merken een expositie van de afd. verwarming en electrische centrale, be staande uit eenige uit de hand vervaardigde stalen gereedschappen en andere voorwerpen, meesterwerken op dit gebied. Vlaggen, groen, hei, vele geïmproviseerde ver sieringen en afscheidingen van de stands aan de geheele uitgebreide tentoonstelling een vroo- lijk, feestelijk aanzien. Bij de opening van deze tentoonstelling, welke, zooals gezegd, hedenmiddag plaats had, waren tal van autoriteiten en genoodigden aan wezig. Opgemerkt werden o.m Üe commandant van het Vluchtoord, kolonel Mingels, eerevoor zitter van het Tentoonstellingscomité; deleden van het Comité, n.l. de heeren Bartolotti Rijn- ders, chef van den geneeskundigen dienst, F. Bruynseels, chef Onderwys, en de diverse chefs van dienst, leden van het Comitévoorts gene raal Drybeis, regeerings commissaris in het Vluchtoord te Nunspeet, overste Wilhelm, regee- ringscommissaris van het vluchtoord te Uden, en de regeeringscommissaris van dat te Gouda majoor Padborg, aalmoezier lie divisie; ver schillende burgemeesters van omliggende ge meenten en die van Utrecht; de consul van België te Tiel, Mr. Tilanus, en echtgenoote verschillende leden der Society of Friends in Nederland. Ook waren aanwezig eenige bekende hier te lande verblijvende Belgen, w.o. de Ka merleden Raemdonck, Huysmans, van Damme, generaal Dossin, Senator van de Walle. Bericht van verhindering was o.m. gezonden door Mi nister Cort van der Linden, den Belgischen Mi nister Póullet, den Belgischen gezant baron Fallon. Vele ambtenaren van het Vluchtoord, leden van het Vluchtelingen Comité enz. waren mede aanwezig.' Van Zondag 6 Augustus af zal de tentoon stelling voor het publiek geopend zijn. Dan hebben de bezoekers ook toegang tot het turn- feest op het Sportterrein, dat de 400 turners uit het kamp daar om 3 uur :s namiddags geven. Bevroren konynen naar Duitschland. Met ingang van 4 Augustus 1916 is de uit voer toegestaan van geslachte konynen, welke in de koelhuizen ter bevriezing waren opgesla gen vóór 22 Juni 1916; de uitvoer kan slechts geschieden op daartoe door de Rijkscommissie van Toezicht op de Eiervereeniging uitgereikte concenten. De uit te reiken consenten zullen in geen geval langer geldig zijn dan tot 1 September 1916. Duitsche kinderen naar ons land. De heer G. Solie, te Rotterdam, heeft namens de Deutsche Hilfsverein per „Koningin Wilhel- mina" 400 Duitsche kinderen, wier vader aan het front is, naar Oost-Voorne gezonden. Tabak. In verschillende bladen is verzekerd dat En-, geland binnenkort maatregelen zon nemen om den oogst van de particuliere tabakverbouwers op Java, dus de productie, der boerenplanters, niet meer naar ons land door te laten, tenzij' geadres seerd aan de N.O.T., terwijl van deze maatregelen dan de bekende groote plantages zouden zijn uit gesloten. Biij aanvraag bij de uitvoerende commissie der N.O.T. vernamen wij dat hiervan niets bekend is. De regeling welke tot dusver omtrent den invoer van tabak uit de Nederlandschë koloniën goldt, is onveranderd gebleven en er wordt op het oogenblik niet over een wijzinging van die rege ling onderhandeld. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht n den morgen van 5 Aug., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.9 te Vlissingen. Laagste barometerstand 755 te Oozt-Duitsch |and. Verwachting tot den volgénden dagzwakke tot matigen noordelijken tot westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Deze week vergaderde bovengenoemde Kamer ooder voorzitterschap van den heer B. A. J. Witt- kampf. De vaststelling der notulen van de vorige ver gadering werd tot de volgende uitgesteld. Het door den secretaris, bijgestaan door de daartoe benoemde commissie, bestaande uit de heeren A. Cool Mzn., Jac. J. S. Engering, A. H. M. Melcbers en S. C. van Waalwijk van Doorn, gereed gemaakte ontwerp-verslag der Kamer over 1915 werd, na door den voorzitter voor een groot deel te zijn voorgelezen en na het aanbrengen van eenige kleine veranderingen, met algemeene stemmen goedgekeurd. Nadat besloten was om de andere punten van behandeling uit te stellen tot een op Vrijdag 11 Augustus a.s. te houden vergadering, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Gemeentelijke Yischverkoop. Hedenavond zal in de vischtent aan de Koemarkt verkocht worden: Gerookte schelvisch groote 8 ct. middel 6 ct. kleine 4 ct. per stuk. M. L. Honnerlage Grete. De burgemeester van Schiedam, de heer M. L. Honnerlage Grete, viert Donderdag 10 Augus tus zijn 70sten verjaardag. Gevonden voorwerpen. Aan het Commissariaat van Poiitie te bevra gen kindersidbortjes, reiszak, ring, met sleutel tjes, sreutel aan plankje, zak met rommel, pakje met spelden. iBij vindersbondenbaisband, Nesse, Brugman- str. l&ben.; rozenkrans, Eykenbroek, Buiiteinha- verrweg 17617; doublé collier, Noord ijk, Brou- werstr. 16b©n.; geldstuk, Wirring,, Warande 46; konijn, Liohrnan, Vjaardingerstr. 1; gummiband, v. d. Velden, Singel 162; zak: aardappelen, v. Gend Loos, Hoogstr.paar handschoenen, Verdoes, Rroersvteld, 21B.; bril, v. d. Duisse, Leliestr. 25; pakje met portretben, G. J. Blok, Oosters Ir. 20; beitel, Jansen. L. Haven 19; ta bakspijp, de Graaf, boschwachter, Sterrebosöh; reiszak, Wetsteyn, Steenstr. 5; kap van één automobiel, Middendorp, Watergteusstr. 24B, Rot terdam duimstok, Gollignon, Maasdijk 146apaar kousjes en kraag, Wed. Kerkhof, Stationsstraat 201. S'dam 5, 8, '16. Jubilé Op Dinsdag 8 Augustus hoopt W. Broeren, brug wachter van de spoorbrug over de Schie, bij den Overschieschen weg, den dag te herden ken, waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad bij de H. IJ. S. M. Hoogwater te Schiedam: Zondag 6 Augustus 9.18 v.m. 9.46 n.m. (Zomertyd). Bij het op 14 Juli ll.te'sGravenhage gehouden examen vanwege den stenografenbond dPouU is geslaagd voor kantqorstenograaf de heer Th. J. van Kemenade, alhier. UIT VLAARDINGEN. Een commissie uit de burgerij, bestaande uit de héeren J. Hoogerwerf, M. G. Wagenaar Hum- melinck, A. Knottenbelt, S. A. Maarleveld en A. van der Weyden Czn., heeft aan den raad ver zocht ten behoeve van arbeiders met groote ge zinnen en geringe inkomsten van gemeentewege woningen te stichten, die den huurprijs van 2 gulden per week niet te boven gaan. Het beheer dier woningen wil de commissie doen geschieden door een vereeniging, die be halve haar gewone werkzaamheden tot taak krijgt in de gezinnen hulp en steun te verleenen en raad te geven in moeilijke omstandigheden en ook anderszins moreelen steun uit te oefenen op hen, die daaraan behoefte hebben. Dit deel der taak behoort evenwel te geschie den buiten bezwaar der gemeentefinanciën. De gezondheidscommissie, door den raad daar toe uiïgenoodigd heeft omtrent dit verzoek een rapport uitgebracht, aan welks samenstelling voor af is gegaan een uitgebreid onderzoek naar wo ningtoestanden in Vlaardingsche arbeiderskringen- De commissie adviseert tot inwilliging van het verzoek van de heeren Hoogenwerf c. s. Bovendien geeft de comrnissie in overweging voor alleen wonende oudjes of oude echtparen éénkamerwoningen té stichten, wat h. i. zou kun nen geschieden zonder financieel© offers van de gemeente. UIT MAASSLUIS. In de zitting van den Ra,ad is benoemd tot hoofd van school A de heer R. Rijkse, hoofd der school te Aardenburg; 'tot. boekhouder bij het Gemeentelijk Eféotrisch bedrijf, de heer H. J. Dioprn, op een jaarwedde van f 500; de borgtocht werd bepaald op f2000. !to,t Chef-monteur (bedrijfsleider) voor het Gemeentelijk Elecitrisch bedrijf is benoemd de heeir D. Rlut, monteur bdj' bet Elecitrisch bedrijf te Delft,, op een jaarweddé van f 1200 met drie 2-jaaijijksche verhoogingien van f100, fat een maximum van 11500, benevens vrije woning. Aan alle gemeente-ambtenaren (,ook wedu wen) die naar een belastbaar inkomen van f600 en daar beneden, pf niet, in den. Hoofd- Gmslaig zijin aangleslagen, is een toeslag verleend als vjolgt: viotor hen die steeds >a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2