Binnenland. tads- en Gewestelijk Nieuws- gen. Overal vielen de gerechten uit in ons voor deel. Gevechtsfront aartshertog Karei: Bij den drie- landenhoek, ten Zuidwesten van Domaw.atra, tusschen den Capul en Gernahora, Noordwestelijk van den Jablonicpas, Noordelijk van Stanislau, aan de Narajinga, en Zuidoostelijk van Drzeza- ny, werden wij: door den vijand, meestal met veel talrijker strijdkrachten aangevallen. De vij andelijke aanvallen eindigden, afgezien van een onbelangrijk plaatselijk voordeel bij Lipnica, over al met een volledige mislukking voor de Kussen. Een gelijk lot hadden de vijandelijke aanvallen tusschen Zborow en de Boven-Sereth. ITALIë EN OOSTENRIJK. Lit Rome wordt dd. 17 dezer geseind: Onze troepen blijven op den Karst vorderingen maken, vooral belangrijk was de verovering up 15 dezer van de hoogte van San Grado de Merna, een steunpunt in 's vijands Noordelijke linie op dit plateau. Aan het Giuliefront hebben wij nog een tweede succes geboekt; in het ruwe berg land tusschen de Vanoi (Cismon Brenta) en het Fiemme-dal (Avisio) ontwikkelde zich een ge vecht op 2000 meter hoogte. De verovering van den top van den Cawriol op 28 Augustus en onze verdere opmarsch in deze streek hadden den Oos- tenrijkschen staf genoodzaakt, in dezen sector aanzienlijke troepenmachten, voor een groot deel Tyrolers, te concentreeren. Dit gebied levert buitengewone moeilijkheden op voor opereerende troepen: eerst tot een hoog te van 1600 a 1800 meter bosschen, dan een met gras begroeide zone en ten slotte steile rots partijen, die men voor den oorlog onbegaanbaar achtte. In deze woeste oorden moesten onze Al- pini opereeren; klimmende of zich met behulp van touwen omhoog werkende, bereikten zij de toppen. Een onzer bataljons Alpini, dat na onbeschrij- velijke inspanning tegen de steile wanden aan den Noordoostkant van den Cauriol was opge klauterd, wist de vijandelijke verdedigingswer ken tot op 80 a 100 meter te naderen. Van daar wierp het zich met gevelde bajonet op den vij and, maar moest onder diens hevig vuur tot drie malen toe wijken. Niet ontmoedigd, storm de het nogmaals voorwaarts en veroverde het zoo fel betwiste punt. Welk een waarde de Oos- tenrijksche staf aan dezen top hechtte, bleek uit de vele daar aangelegde stellingen en het groot aantal verdedigingen. OP DEN BALKAN. Di-Bu 1 gare n. Uit Saloniki wcrdt dd. 16 dezer gemeld Het Servische communiqué meldtGisteren is onze actie in het Moglenagebied voortgezet, in welke streek de vijand zeer sterk is. Ook moeten daar ware rotsmuren worden beklommen. Naar den kant van Fiorina is de toestand gunstig. Er zijn nog meer kanonnen, machinegeweren, munitie, enz. vermeesterd. Onze verliezen en die van den vijand zijn zwaar. De Fransche staf te Saloniki bericht: De verkenningen der Engelschen aan het Stroe- mafront brachten verscheiden gevechten mee, met gelukkigen afloop, op den linkeroever. Er werden gevangenen mee naar huis gebracht. Van de Belesbergen tot aan de Wardar een tamelijk levendige kanonnade van beide zijden. Ten oosten van de Tsjerna hebben de Serviërs de onmiddellijke nabijheid bereikt van Wetrenik en Kaimatsjalan na een reeks verwoede gevechten, die allen in hun voordeel afliepen. Ten oosten van het Ostrowomeer gaan de Ser viërs voort met het overtrekken van de Tsjerna bij Brod. Hun artillerie heeft een fel vuur ge opend op het Bulgaarsche leger. Op den rechteroever zetten de Britsch Russische strijdkrachten, die den linkervleugel vormen, hun snellen opmarsch voort. Zij staan reeds voor Fiorina. Het Duitsch communiqué meldt Aan het Macedonische front geen gebeurtenissen van speciaal belang. Een paar aanvallen op het Moglenafront en aan het Tasjinomeer werden afgeslagen. Kawalla is uit zee beschoten. De Roemeniërs. Over de gevechten, waarin de Roemeniërs zijn gewikkeld meldt een telegram uit Boekarest het volgende Aan het Noordelijk en Noordwestelijke front hebben wij onzen opmarsch voortgezet. Na ge vechten hebben onze troepen Almas, Cohalm (Koehalom) en Fagaras bezet. Wjj maakten 10 officieren en 900 soldaten gevangen ook maakten wy oodogsmaterieel buit. In het Streiu-dul duren de woedende gevechten voort. De helling van de BraD, die verscheidene malen van de eene hand in de andere overgiog is ten slotte in ons bezit gebleven. WQ hebben 76 gevangenen gemaakt. Op het Zuidelijk front duurt het artillerieduel langs de Donau voort. Onze batterijen hebben bij de uitmonding van de Lom twee schepen, met munitie geladen, in den grond geboord. In de Dobroedzja hebben gevechten plaats met afdeelingen van de vijandelijke voorhoede. Vijandelijke vliegers hebben bommen geworpen op Constantza. Er zijn twee inwoners gedood en vier gewond, j De Duitsche staf meldt In Zevenburgen voeren de Roemenen verken ningen uit naar de Kokel-sectie, aan weerskanten van Oderhellen (Szekelyndvarhely). In de Dobroedzja wordt de vervolging van den vijand voortgezet. Uit Weenen wordt gemeld Zuidoostelijk van Hatszeg (het Duitsche Hötzing hebben Hongaarsche compagniën en Duitsche troepenafdeelingeu met succes een aanval uitge voerd Voor het overige aan het Roemeensche front niets van bepaald belang. Di© Grid ken. Kalogeropoelos die lid is geweest van het ka binetThetokis, heeft opdracht gekregen een nieuw ministerie te vormen. Het nieuwe kabinet is Zaterdag reeds gevormd Kalogeropoelos is minister-president, minister van oorlog en van financiën. D&mianus vao ma rine, Roelofs binnenlandsche zaken, Karapanos buitenlandsche zaken, Bokstopoelos justitie, Ka- naris onderwijs, Kaftangoglon verkeersmiddelen, Bussios economie. De gezanten der entente hebben de Griek- sche regeering verwittigd dat zij de post en de telegraaf onder hun controle hebben gesteld. Volgens de St. Peterburgsche bladen heb ben de ententemogendheden den koning van Grie kenland meegedeeld, dat zij er hem persoonlijk verantwoordelijk voor zullen stellen, als Saxrail in zijn krijgsverrichtingen op eenigerlei wijze door Griekenland wordt bemoeilijkt. AMERIKA. Uit New York seint Reuter: De Centrale Bond van Vakvereenigingen heeft de staking voor bootwerkers, schuitevoerder, slee pers, stokers, machinisten en loodgieters afge kondigd, als sympathiebetuiging voor de tram stakers. Dit besluit, waarbij 75.000 arbeiders betrok ken zijn, zal niet later dan Maandag in werking worden gesteld. Vertegenwoordigers van een half millioen an dere arbeiders, die de vergadering bijwoonden, hebben beloofd, de leden hunner vakvereenigin gen te polsen over een dergelijke sympathie staking. JAPAN. De „New-York Sun" verneemt, naar de Was- hingtonsche correspondent der „Kölnische Ztg." seint, dat de Amerikaansche regeering ten zeer ste verontrust i3 door de berichten oven1 de jongste eischen van Japan aan China en daarom te Tokio heeft doen vragen of de berichten juist zijn. Japan moet op geruststellenden toon heb ben geantwoord. Niettemin worden Japan's eischen als een bedreiging van China's onafhan kelijkheid beschouwd en als een afbreuk aan Amerika s aanzien in het Verre Oosten. Minister Lansing heeft geweigerd den eerstvolgendeu stap van Amerika bekend te maken. Een telegram uit Tokio van 17 September meldt Uit Tsjangtsjoen is bericht ontvangen over een nieuwen aanval door de Chineesche troepen op Japansche ruiterij. Deze Japansche troepen wa ren belast met het toezicht op het terugtrekken van Mongoolsche troepen uit de spoorwegzone. Er is bericht ontvangen, dat Japansch-Chinee- sche onderhandelingen, die te Peking worden gevoerd, een gunstig verloop nemen. In regee- ringskringen te Tokio is men er van overtuigd, dat de huidige Chineesche regeering bereid is Japan verzoenend tegemoet te komen, teneindé tot een vriendschappelijke oplossing van het ge schil te komen. ENGELAND Prins Albert, de tweede zoon van den Koning, is ziek geworden aan een acuut buiklijden. Er had zich een abces gevorgd, dat is weggenomen. De prins maakt het goed; maar het zal lang duren voor hij den dienst kan hervatten. te maken. De resident van Riouw heeft de over heid gewaarschuwd, dat bij vreest, dat de invloed van den verbannen sultan van Riouw, die thans te Singapore vertoeft in het spel is. Verkeer met Engeland. De directeur-generaal der posterijen en telegra- pbie maakt bekend, dat de postverbinding met Engeland is hersteld. De verzending daarheen zal plaats vinden 17 dezer en vervolgens wederom eiken Maandag, Woensdag en Vrjjdag met de van Vlissingen ver trekkende stoomschepen van de Maatschappij Zeeland. (St.ct.) Het s.s. „Antwerpen." De directie van de American Petroleum Comp. alhier heeft van den gezagvoerder van het s.s. ïAntwerpen" het navolgende telegram ontvangen «Antwerpen" door Duitsche onderzeeër 12 dezer om 8 uur 's morgens tot zinken gebracht 490 30' N. B, 6o 46' W. L. West. Onmogelijk eerder te seinen, eerst heden te 12 uur te Plymouth geland. De geheele bemanning gered. Uitvoer van kalk, schelpen, kalksteen en mergel. Het jSt.bl." no. 442, bevat een Kon. besluit van 15 dezer, houdende verbod van uitvoer van alle kalk, gemalen en ongemalen, alsmede schel pen, kalksteen en kaikmergel, van den dag van afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verieenen. Meelschaarschte. De Ned. Vereeniging van handelaren in buiten tenlandseh meel heeft zich telegrafisch tot den minister van landbouw gewend naar aanleiding der adressen van de Bakkersvereeniging St. Timo 'heus te Nymegen en Rotterdamsche Bakkerspa- troonsvereeniging betreffende de schaarste van meel. Adr. betoogt, dat de schaarste aan meel niet het gevolg is van te kleinen aanvoer van tarwe> doch o.m. door te kleine import van Amerikaansch meel ontstaan, terwijl als een andere factor ge noemd wordt het groote verbruik van regeerings ongebuild voor veevoeder, niettegenstaande de regeeringsmaatregelen. ALLERLEI NIEUWS. Uit Berlijn wordt geseind: Gedurende de maand Augustus zijn 126 vijandelijke handels vaartuigen tezamen 170.779 bruto reg. ton metende door duikbooten van de centrale mogendheden in den grond geboord of op mijnen geloopen en gezonken. Voorts zijn 35 neutrale handelsvaartuigen van te zamen 38.568 br. reg. t. wegens het overbrengen van contra bande, naar den vijand, in den grond geboord. De koning van Engeland heeft het volgend telegram aan generaal Haig gezonden: Ik wensch u en mijn dappere troepen geluk met het behaalde schitterende succes. Nimmer heb ik er* aan getwijfeld dat een volkomen over winning ten slotte onze inspanning zou bekro nen en de schitterende uitkomsten der gevech ten van gisteren hebben dit vertrouwen beves tigd. De risschery. Tusschen de bemanningen der door Eogeland losgelaten Vlaardingsche visschersschepen en de betrokken reederijen waren iB de laatste dagen ernstige geschillen gerezen over de voor deze be manningen vastgestelde loonregeling gedurende den tijd van oponthoud in EDgelsche havens, 't Gevolg hiervan was, dat verreweg de meeste schepen niet uitvoeren. Na herhaalde besprekingen tusschen de besturen van de afd. Vlaardingen van de Reedersvereeniging voor de Nederl. Haring- visscherij en van de Zeelieden vereeniging Vol harding" is thans een overeenkomst getroffen tusschen de beide partijen op den volgenden grondslag. Gedurende den tyd van oponthoud in Engeland zal aan iedere matroos zyn gewone weekloon van 7 gulden worden uitbetaald, plus het vastgestelde aandeel in de besomming (1 fbt. voor stoomloggers en 2 pet. voor zeilloggers). Als besomming zat worden aangenomen f700 per week, zoodat voor de afrekening aangenomen wordt, dat de schepen een reis gemaakt hebben van zooveel maal 700 gulden, als het aantal weken verblyf in Engeland bedroeg. Dit bedrag zal voor zeilschepen verhoogd worden met f 5.000 en voor stoomloggers met f 10.000. Bovendien worden alle gebruikelijke emolumenten ter vis- scherij, als voeding, viscbgeld enz. uitbetaald. Wie vrees voor oorlogsgevaar heeft, kan af monsteren, doch ter vootkoming van misbruiken zal afrekeniDg voor hem eerst plaats hebben, als het schip de haringteelt beëindigd. Wanneer in de toekomst weer opbrenging van haringschepen mocht plaats hebben, zal de vergoeding aan fa miliebetrekkingen worden vastgesteld in overleg tusschen de Reedersvereeniging en de Zeelieden organisaties. In de ledenvergadering van de Zee- liedenvereeniging is met groote meerderheid van stemmen deze regeling aangenomen, zoodat de schepen spoedig weer zeewaarts zullen ver trekken. Berg, Van Kol, Kappeijne van de Coppelo e0 Bormsma, leden van de Eerste Kamer. Bij het vertrek van het koninklijk paleis ea. den terugkeer aldaar werd de minister1 uitgelei en ontvangen door den hofmaarschalk jbr. Boreel. De onlusten in Djambi. Uit Weltevreden seint men aan de >Tel.": Ik verneem, dat de toestand in Noord Djambi gevaarlyk is. De bevolking, die bij de rivier de Toengkal woont, is gewapend naar de streek van Rengat getrokken om den aldaar wachtenden 'eider te balen en hem tot radjah van 'Toengkal Sluiting zitting Staten-Generaal. Met het gebruikelijke ceremonieel is Zaterdag de zitting van de Staten-Generaal gesloten. De minister van binnenlandsche zaken, mr. Gort van der Linden, tijdelijk voorzitter van den mi nisterraad, begaf zich daartoe in een galakoets, voorafgegaan en gevolgd door een compagnie huzaren, even voor drieeën van het paleis aan het Noordeinde naar het gebouw van de Tweede Kamer. De minister, in ambtsgewaad gekleed, mot het lint van het Grootkruis der huisorde van Oranje over do borst, las, na te zrjn binnengeleid, de korte sluitingsrede voor. De geheele plechtigheid was binnen één minuut geëindigd. Zij werd bij gewoond door de heeren Knobel, Nierstrasz, Beu- ui01', Van Veen, Schim van der Loeff, Van Raai- te, mr. J. ter Laan, Bichon van IJsolmonde, Limburg, Van Beresteijn, De Jong, Koster, Ger- retson, Fock, Geihardt, Rink en Patijn, leden van de Tweede Kamer, en Bavinck, De Vos van Steenwijk, Staal, Van Landweerde, Van dér De nieuwe Postwet. Met 1 November treedt de nieuwe Postwet333 werking, Ze bevat de volgende wijzigingen- Het port der gewone briefkaarten wordt Se bracht op 3 cent, dat der stads-briefkaarten 2 cent. Tegenwoordig is het resp. 2£ en cent, maar wie een briefkaart koopt betaalt t cent voor het formulier. Dit laatste is voortaan niet meer noodigwie briefkaarten koopt krijg de formulieren gratis. Het port der brieven zal bedragen tot en met 20 gram5 cent. boven 20 tot en met 100 gram 10 cent voor elke 100 gram méér (of gedeelte daarvan) 5 cent. Dit geldt brieven buiten de stad. Voor de stads brieven zal 't port voortaai3 zijn als volgt: tot en met 20 gram3 cent. boven 20 tot en met 100 gram6 cent. voor elke 100 gram méér (of gedeelte daarvan) 3 cent. Het port voor drukwerken wordt gebracht °P 1 cent per 50 gram (of gedeelte daar van tarief voor nieuwsbladen blijft ongewijzigd. Voor het invorderen van gelden op kwitantie3' wisselbrieven enz. wordt voortaan geéischt Per kwitantie: tot en met ƒ1: 5 cent. boven 1 tot 257£ cent 25 of hooger 15 cent. Voor postpakketten zal voortaan verschuldig zijn. tot 1 Kg.20 cent. boven, 1 tot 8 KG.25 cent. boven 3 tot 5 K.g. 30 cent. Elk gewoon telegram wordt 5 cent duurde' dan het thans is. Het minimum van een £e woon telegram wordt dus 30 cent, stads-telegrah3 men 20 cent (tien woorden). Een dringe0 telegram echter kost voortaan 3 maal he gewone tarief, dus als minimum 90 cent, in stad 60 cent. Elk telefoon gesprek wordt met 5 ets. vei' hoogd. Een gewoon gesprek van 3 minuten za dus voortaan 35 cent kosten, een dringend Se' sprek ƒ1.05. Monumentale fontein. Men meldt ons uit Utrecht: De overdracht van het geschenk, een bronze" fontein, aangeboden door de Gemeente Utree'1' aan de Hoogeschool ter gelegenheid van de v'e' ring in December 1913 van haar 100-jarig heT' stel had heden (Maandag) plaats. Het geschenk der stad Utrecht aan de UnivC" siteit bestaat uit een monumentale fontein 30 de bekende „kloosterhof" van de Domkerk, ke grenst aan bet gebouw der Rijks universitel': en welke Rijkseigendom is. In 1914 werd den Utrechtschen edelsmid Jan Brom het ont' werp voor deze fontein, in overeenstemming ITiel de architectuur van de gangen, die den hof 01|l gaven, opgedragen. Zijn ontwerp kon onmiddellijk de algeheele goedkeuring van het Stedelijk bé- stuur en van de Rijksbouwkundigen verwerven- WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht (n den morgen van 18 Sept., medegedeeld door be' Kon. Ned. Met. Instiiuut te De Ëildt. Hoogste barometerstand 765 te Z.-Duitschl»0^' Laagste barometerstand 749.6 te Skagen. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige tot krachtigen zuidwestelyken tot noord- westelijken wind, zwaarbewolkt met tydelijkeop klaring, waarschijnlijk nog regenbuien, aanvanke lijk koeler. Gemeentelijke Vischverkoop, Hedenavond zal in de vischtent aan de Koemark' verkocht worden: Gerookte Schelvisch Groote 8 ct. p. stuk. 33 Middel 6 Kleine 4 Versche Noordzeeharing 4 De verkoop zal te 6 uur aanvangen. Uitgifte grond in erfpacht. Door den heer Maas zijn op het ontwerp-beshn' tot uitgifte van grond in erfpacht aan de N- W. A. Hoek's Machine- en Zuurstoffabriefc (S6* drukte stukken 23e en 33b) de volgende ame*1" dementen bij den Raad ingediend: Art. 7 te lezen: Bij de bepaling van dé wa®1* de worden de uitkomsten van het op den gr°ntl uitgeoefende bedrijf buiten beschouwing gelat*'31' Art. 16a te handhaven volgens de redacts van het primitieve concept. Art. 22 te handhaven volgens de redactie1 va31 het primitieve concept, alleen daarvan te schrap pen het laatste lid, Art. 39 le lid achter de woorden „Het erfpacht' recht vervalt van rechtswege" in te voegen de woorden „de erfpachter zijn. hoofdverblijf of ze' tel vestigt buiten de Gemeente Schiedam* oi>

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2