Stads* m Gewestelijk .Nieuws. Ingezonden. Ingezonden Mededeelingen. Waarom zoudt ge uw stoom- en yerfgoederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOENIX", telef. 15, u even goed en vlug bedient 1 Gemengd Nieuws. toegekend. De aanneming ging echter op het kantje af: metéén stem meerderheid. De voorstellen Maas en de Bruin om de trac- tementen hooger vast te stellen dan door B. en W. was voorgedragen, konden geen meerderheid vinden. Het vraagstuk der geheelonthouding is, zoo als licht te begrijpen valt, een zeer teere kwestie voor onze Schiedamsche vroedschap, waar zij ook de belangen heeft te behartigen voor hen, die in de jenever-industrie hun brood verdienen. Er was een verzoek ingekomen van de Nat. Christen Geheelonthoudersvereniging om haar een subsidie van f100 te verleenen voor een hier ter stede te houden Drankweertentoon- stelling. B. en W. hadden den Raad voorgesteld deze subsidie toe te staan. Dit voorstel werd krachtig bestreden door den heer Maas, die, wijzend op het overdrijven van vele geheelonthouders in hun strijd tegen het alcoholisme, vooral onder de aandacht bracht dat onderscheid moet worden gemaakt in de bestrijding van het gebruik en misbruik van sterken drank. Waar het hier een vereeniging geldt die ook tegen het gebruik strijd voert, meende spr. dat er geen voldoende motieven aanwezig zijn om die subsidie uit de gemeentekas toe te staan. De socialisten Korpel en de Bruin verdedig den krachtig de geheelonthouding en het gun stig praeadvies van B. en W., waarbij het aan scherpe woorden aan het adres van den heer Maas niet ontbrak. Onze vroeden stonden, nadat ook de voorzitter het advies van B. en W. nog in 't kort verde - digd had, de subsidie toe met 13 tegen 6 stemmen. De houding van Schiedams gemeenteraad in deze zal stellig ten goede gekomen aan de actie der geheelonthouders. Enkele jaren geleden zou dusdanig voorstel zeker geen meerderheid bij onze vroeden hebben gekregen. Zooals men ziet, geldt ook in deze les idéés marchent. Na dit drankpraatje werd er ruim een kwar tier geboomd, over de vraag of men nog zou beginnen aan het volgend agendapunt of het uitstellen tot de volgende vergadering. B. en W. hadden den Raad voorgesteld om: lo. den grond aan de Oude Spuihaven naast de fabriek van de N. V. „Swarttouw's Construc tie Werkplaatsenfen Machinefabriek" in erfpacht toegezegd aan de N. V. „W. A. Hoek's Machine en Zuurstoffabriek", 50 M. op te schuiven; 2o. den vrijkomenden grond in erfpacht uit te geven aan eerstgenoemde Vennootschap tot uitbreiding van haar bestaande fabriek, met vaststelling der voorwaarden 3o. de voorwaarden vast te stellen voor de uitgifte aan de N. V. „W. A. Hoek s Machine en Zuurstoffabriek De heer Maas had een reeks amendementen ingediend en dit was voor den heer Post aan leiding om uitstel te vragen. De heeren Hoek en Houtman vonden de amendementen van niet ingrijpenden aard de Voorzitter echter verzekerde dat sommige der amendementen van zeer ingrijpenden aard waren. Het voorstel van wethouder Goslinga, om thans in principe te beslissen en later de voor waarden te regelen, werd heftig door den heer Maas bestreden. Hy dacht er niet over zoo maar te eten wat B. en W.^gaar kooken. Hij had dan ook een eigen potje gekookt, waar de Raad echter niet veel zin in had. Zijn eerste amendement werd, na bestreden te zijn door wethouder Lagerweij, verworpen. Het tweede amendement had meer succes. Het werd met algemeene stemmen aangenomen. Veel om het lijf had het niet, beide artikelen zouden in de practijk dezelfde uitwerking heb ben n 1. dat Hoek's fabriek aan de Hoofdstraat zoo spoedig mogelijk zal worden ontruimd. Ge heel overbodig was dan ook de heftigheid waar mede de heer Maas het voorstel van B. en W. aanviel, wat een zeer scherp antwoord van wet houder Goslinga tot gevolg had. Evenmin had de heer Maas succes met een poging om aan de erfpachtsuitgifte te verbinden de verplichting van den erfpachter om hier ter stede te wonen. De Raad scheen een dergelijke draconische bepaling niet aan te. willen. De heer Maas volgde den raad van vroede de Bruin op en slikte zijn amendement in. Denzelfden weg volgden de amendementen op art 40 en art. 43. Met een weinig overleg waarop ons nieuwe raadslid zoo dikwijls aandrong, toen hij nog aan de andere zijde van de balie stond zouden de meeste zijner amendementen kunnen zijn ingehouden. Het voorstel van B. en W. werd ten slotte aangenomen De heer Scheffers verklaarde zich er tegen. Zi. werd de grond veel te goedkoop uitgegeven. Tot slot deelde de voorzitter nog mede, dat in een der eerstvolgende vergaderingen de ver plichte winkelsluiting aan de orde zal worden gesteld. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 Sept., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770 te Oost Duitschland. Laagste barometerstand 751.9 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matigen oostelijken tot zuidelijken wind, ge deeltelijk bewolkt, waarschijnlijk nog droog weer, zeilde temperatuur. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 29 September des n. m. 2 uur, staan o.a. de vo'gende voorstellen Installatie van den heer G. J. M. Melchers als lid van den Raad. 1. Benoeming van een regent van het St. Ja- cobs-Gasthuis, wegens periodieke afireding op 10 October a. s. van den heer M.L. Honnerlage Grete. Aanbevolen worden de heeren 1. M.L. Honner- age Grete, aftredend. 2. Mr. M. J. C. M. Kave laars. 2. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der jaarwedden en tot voorloopige vaststelling der I pensioengrondslagen van de leeraren aan de Hoo- 1 gere Burgerschool en het Gymnasium. 3. Voorstel van B. en W. om aan den ver slaggever voor het samenstellen van den jaarlijk- schen klapper op het raadsverslag f 50 per jaar uit te betalen. 4. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het plan tot wijziging van het uitbreidingsplan voor het zuidwestelijk deel der Gemeente. 5. Voors el van B. en W. om met het Hoog heemraadschap Schieland een nadere overeenkomst aan te gaan inzake de buitenberinging van het Frankeland. 6. Voorstel van B. en W. tot onderhandsche vehuring van de voormalige onderwijzerswoning) Tuinlaan 122, aan D. Rook of anderen die daar voor in aaumerking mochten komen, tegen een huuiprijs van f 260. per jaar. 7. Goedkeuring van de rekeningen van de navolgende instellingen a. de Ambachtschool voor Schiedam en Omstre ken. b. het Grondbedrijf. c. de Gezondheids-commissie. d. het Stadsziekenhuis. e. de Commissie van beheer der fondsen her komstig van de Vernietigde Gilden. f. het Stedelijk Muziekkorps De groentedrogeryen. Naar wij trernemen, staat op het oogenblik alle groentedrogerjjen alhier van de firma vau Reek (vertegenwoordiger alhier L. van Pelt) stop. Deze drogeryen zijn niet op de hjst geplaatst van drogerijen, welke van den minister van Land bouw toestemming hebben verkiegen om hun bedrijf uit te oefenen. Intusschen is op de mijn, tijdens de afwezig heid van John Dore een oproer uitgebroken. De oude kok Tom Kane zal naar St. Francisco gaan om Dore in te lichten omtrent den toestand aan de mijn. De volgende week krijgen we het vervolg van deze romantische geschiedenis. Tot nu toe zijn Ruth en John Dore aan de bende van Wilker- son ontsnapt. Deze zint echter op nieuwe mid delen om de eigendomsbewijzen der mijn in handen te krijgen. Verder bevat het programma nog een aantal comische films, w.o. „Flippie op de Badplaats" „Onrechtvaardig verdacht" en „Polidor heeft geen opvoeding genoten". Patrimonium. Die1 AM. Schiedam van „Patrimonium", hoopt den 27stcn November a.s. haar 25-jarig bestaan te herdenken. Reeds is er een Commissie gevormd die een feestelijke viering' za,l voorbereiden. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Politie op werkdagen 's middags van 1 tot 2 uur. Leesboek getiteld »De Wildstroopers", Man l chetknoop, Paardeozweep, Kindertaschje met zak doek, Penning werf »Gusto" 269, Sleutel. Bij vinders: Pantoffel, Putters Ploegstraat 5 Damesparapluie (achtergelaten) Wolsky, Korte Dam 4; Leesboek, Voortman, Groenelaan 83. Portemonnaie met inhoud, Rosman, Mariastr. 36; Zilveren armband, v. Gelooven, Raam 20; Cape, Royers, Singel 1327; Zilveren armband, v. d. Horst, Gioenelaan 4; Manchetknoop, wed. Verbruggen, Raam 23Portemonnaie met inhoud, v. Gerven, Mariastr. 82; Kinderzak inhoud portemonnaie, v. d. Vlies, Groenelaan 85Passer, v. Wachtendonk, Oosterstr. 39; 2 sleuteltjes aan touwtjes, Martens, Mariastr. 60a; Damesportemonnaie, wed. Bal, Chr. Huygenstr. 8. Flora-Bioscoop. De hoofdatractie van het programma van deze week is de derde serie van „De sleutel naar het Geluk". Ruth wordt door de hand- langers van Wilkerson ontvoerd en verborgen in een geheime schuilplaats in de Chineesche wijk. Vóór haar ontvoering wist Ruth de eigen- j domsbewijzen te verbergen in een lade van de kaptafel van het hotel. John Dore, die eenige dagen later te San Francisco in hetzelfde hotel aankomt, vindt daar de papieren en verneemt nu de ontvoering van Ruth. Hy gaat onmiddei- lijk aan het werk om Ruth op te sporen en I met behulp van den chauffeur, die Wilkerson heeft gereden, vindt hij de opiumkit. Er wordt nu door de politie een inval gedaan, maar het huis is zoo kunstig ingericht met geheime gangen, dat de Chinees er in slaagt Ruth naar de haven te sleepen. Hij ontvoert haar in een boot. John Dore achtervolgt hen in een politie- j boot. De Chinees bereikt het eerst een verlaten schuur, waar h(j Ruth opsluit. Hij vlucht doch wordt achterhaald en in een gevecht neerge schoten. John Dore trapt de deur in van de schuur en redt Ruth- R. K. Mandolineclub „Euphonia". De R. K. Mandolineclub »Euphonia", opgericht 4 December 1915, zal op Zondag 8 October 1916 hare eerste uitvoering geven onder leidiDg van den heer J. v. d. Knaap, muziekleeraar te Delft, voor familie en genoodigden. Er zullen een beperkt aantal kaarten verkrijg baar zijn bij het bestuur en de leden. Wjj verwijzen naar de advertentie in ons blad van heden. Donderdag 28 September hoopt H. J. H. Dumont, Noordvest 22, den dag te her denken waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Holl. IJzeren Spoorweg Maatschappij. Gisteren is door de politie alhier aangehouden de 20-jarige M. K., die als deser teur van het elfde regiment infanterie, stond gesignaleerd. Hij is ter beschikking van den garnizoenscom mandant te Rotterdam gesteld. Gister-middag om 5 u ,u r is de 10-j a - rige E. Bakenland, wonende Hoofdstraat, mee- j varende op de zolderschuit „Nachtdienst", in de fiuitenhaven te water geraakt. Een der zich aan boord van de zolderschuit bevindende per- sonen, sprong hem onmiddellijk na, doch slaag de er niet in hem te grijpen. Met dreggen wérd daarop gewerkt, doch tengevolge van den ster ken stroom duurde het wel tien minuten voor men den knaap had opgehaald, en overgebracht naar de branderij van den heer Dirkzwager. D© levensgeesten bleken reeds geweken. Onder lei ding van dr. Ris heeft men nog gedurende tneer dan {een uur getracht de levensgeesten op te wekken, doch helaas zonder resultaat. Het lijkje is naar de ouderlijke woning over gebracht. Bij de politie is te bevragen een snoekkleurige herdershond, reu. Niet binnen 2 X 24 uur afgehaald zijnde wordt het dier afge maakt. Programma van de uitvoering, te geven in de Plantage door het Stedelijk Muziek korps, directeur H. H. van Vleuten, op Zondag 24 September des namiddags ten 1 ure: I. Volksliederen. - 2. Jubileum Marsch, H. H. van Vleuten. 3. Ouverture „Czaar und Zimmermann", A. Lortzing. - 4 „Espana", Walzer, E. Waldteufel. 5 Errinnerung an Tannb&user", R. Wagner. - 6. A nous deux Polka pour 2 pistons, Jos. Kessels. Blaze Away, Marsch, A. Holzmann. H o o g w r te i' te Schiedam- Zondag 24 September 3.18 vim., 3.50 nm. Maandag 25Sep tember 3.58 v.m. 4.25 n.m. (Zomertyd). DIT DELFT. B. en W. hadden den raad voorgesteld he1 'ekort van het electriciteitpedrijf over de j»ren 1911 tot en met 1914, bedragende f 26,957. te dekken door afschrijvingen op de winst gedurende 10 jaren. Dit tekort was ontstaan doordat bij de vaststelling van het verlies en winstcijfer nie1 voldoende rekening was gehouden met art. 14 dei- betreffende verordening. Dit voorstel is in de gis- ternamiddag gehouden raadsvergadering aange nomen met een amendement van dr. Spanjaard, waardoor het tekort moet worden afgeschreven binnen 10 Jaren met bedragen van ten minste f 2700. Besloten werd tot het aangaan van overeenkom sten met de gemeente Rijswijk en met de Eerste Westlansche Electriciteits-maatschappij betreffende levering van electrischen stroom. B. en W. hadden voorgesteld, aaü de openbare Leeszaal en de Roomscb-Katholieke Leeszaal de gevraagde subsidies niet te verleenen. Een voor stel van dr. Spanjaard om de stemming over de ze aanvragen te splitsen, werd verworpen. Na eenige discussie werd een voorstel van den heer van de Seyp, om aan beide vereenigingen de ge- gevraagde subsidie van f 1000 te verleenen, aan genomen. Bij herstemming werd met 11 tegen 10 stem men besloten, de kermis te behouden. De heer Van Langen heeft in een interpellatie ernstige beschuldigingen geuit tegea den hoofdop zichter van openbare werken, naar aanleiding van het uitgeven van metselwerk van den gemeente- woningbouw zonder gehouden aanbesteding, en noodigt B. en W. uit, een onderzoek in te stel len naar de gegrondheid daarvan en om maat regelen te nemen, dat dit in den vervolge niet meer voorkomt. De voorzitter beloofde een onder zoek. De heer Baard vroeg den burgemeester, welke maatstaf hij neemt bij het verleenen van verlof om optochten met muziek te houden. Spr. voerde aan, dat de burgemeester in Augustus aan de sociaal-democraten te Delft en Delftschen Be- stuurdersbond verlof geweigerd heeft, en dit eenige weken later aan een geheelontbouders- vereeniging wel heeft verleend. Spr. was van meening, dat de burgemeester niet mag beoor- deelen, of een betooging al dan niet een politiek doel heeft, en met twee maten meet. De burgemeest antwoordde, dat hy dit niet doet en niet de personen aanziet, maar ^le en propaganda voor een zedelijk doel toelaat op Zondagen buiten kerktyd. Appelmarktbrug. Mynheer de Redacteur, Met het plaatsen van deze enkele regelen zoudt U mij ten zeerste verplichten. Met bekwamen spoed is gehoor gegeven aan de roepstem in den vorm van een ingezonden stuk in de Nieuwe Schiedamsche Courant en is wen dan toch ertoe gekomen een noodmug aan ie biengen aan de Lange Haven bij de Appel markt. Alhoewel de groote reparatie aan de bi ug vele weken kan duren, schijnt men bij Gemeen e- weiken toch niet op het idee gekomen te zijn odq te voorzien iu het groote ongemak, veroorzaakt door stremming der drukke passage over de in reparatie zijnde Appelmarktbrug. Gemeentewer ken moest eerst worden wakker geschud door een ingezonden stuk en thans bij het ontwaken heeft zy hierin haastig voorzien en schitterend ook. Het spreekwoordhaastte spoed is zelden goed, kan dan hier ten volle worden bewaarheid. Wat men thans heeft aangebracht is allertreu rigst. Wie nu eens in oogenschouw wil nemen het kunstwerk, thans voor passage aangebracht, zal zich dan aanstonds moeten afvragenwat kundige en energieke lui hebben wij toch aan de afdeeling Gemeentewerken, die dan nu op het idee gekomen zijn om zoo iets daar te stellen. Treurig zal een ieder gestemd zijn en dan wel tot de overtuiging komen, dat wjj in Schiedam nog wel 50 jaar ten achter zijn. Het l.gt niet op mijn weg aaD te duiden hoe het gemakkelijkst een noodbrug kan worden aan gebracht, zonder gevaar voor ongelukken, zonder dat men iemand aanhoudend noodig beeft otn telkens een schuit met passagiers over te brengen om dan ook des avonds, ja den geheelen nacht, de gelegenheid open te stellen, om ongehinderd de noodbrug over te gaan. Dit ligt meer zou men zeggen op den weg van den Directeur vau Gemeentewerken. Doel dezes is, om te trachten dat aan het alge meen verlangen wordt voldaan om een geschikte noodbrug te krijgen en dan zoo mogelijk dit prulwerk te veranderen, voor en aleer men eens vreemden in de stad mocht aantreffen, die, dit ziende, Schiedam in het belachelijke zouden stel er). Een Havenbewoner. 3545 6 wordt door 21.000 artsen erkend als het beste versterkingsmiddel Voor Zenuwen en Lichaam. 3477 lü Brand te Slied recht. Uit Siiedrecht meldt men. dat er in het midden der gemeente een hevige brand is uitgebroken. Verscheiden arbeiderswoningen gingen in vlammen op twee heerenhuizen werden bedreigd. Diefstal van rubber ter waarde van 30.000. Te Deventer is in den nacht van Dinsdag op Woensdag een belangrijke diefstal met inbraak gepleegd, waarbij voor een waarde van ongeveer f30.000 gestolen is. Door zekeren F. te Lochem was in 't begin der mobilisatie in Engeland een groote partij rub- ber aangekocht. De kooper bad de bedoeling, die naar Duitschland uit te voeren, doch dit mislukte, daar inmiddels de N.O.T.-bepalingen ter zake van kracht werden. Op bevel van de militaire autoriteit moest later de te Lochem geborgen party rubber uit het in staat van beleg verklaarde gebied verwij derd worden. Ze werd toen opgeslagen in den kelder van den caféhouder Tb. J. aan het Groote Kerkhof, alhier. Daar heeft ze geruimen tijd gelegen, tot men Woensdag ontdekte, dat een slot van den kelder verwijderd was. Bij onderzoek bleek dat het grootste deel der rubber uit den kelder verdwe nen was Het onderzoek der politie wees uit, dat Dins dagavond in een stalling aan de Noordenberg straat alhier een groote, groene wagen uit NÜ' megen was ondergebracht. Uit verdere naspO' ringen bleek, dat Dinsdagnacht op dien wagen dè ontvreemde rubber geladen is en vervoerd naar Nijmegen. De politie heeft daarop te Nijmegen met t»e* hulp der politie aldaar heden het onderzoek •d i i (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). jgSBF" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet üeplaatst wordt de kopy n ietteruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2