Binnenland. Stads- en Gewestelijk NieuW»- admiraal Kondoeriotis, verscheidene hoofdofficieren en volgelingen, van hier vertrokken, waarschijn lijk naar Kreta, vanwaar men verwacht dat by zich naar Saloniki zal begeven. De toestand is hoogst ernstig. De «Daily Telegraph* verneemt, dat Venizelos naar Kreta is vertrokken, om zich daar aan het hoofd van de nationale beweging te stellen, Te Athene was men hiervan gisterochtend nog on kundig. De «Daily Newsu meldt, dat 21.000 Kretenzer reservisten en 18.000 reservisten? uit Mitylene Samos, Chios en andere eilanden in kleinejstoom- schepen Saloniki trachten te bereiken. De autoriteiten hebben getracht, het ss. «Syra« te Pyreus aan te houden, doch de dreigende hou ding van de gewapende Kretenzers aan boord noopte den kapitein de reis voort te zetten. Naar gemeld wordt, heeft het Grieksche garni zoen van Korfoe zich voor de beweging van het revolutionaire comité te Saloniki verklaard. Die „Daily Ncw's" verneemt uit Athene van Zondag: Venizelos. die herhaaldelijk uitgenoodigd wlas te Saloniki te komen, heeft besloten derwaarts te gaan en de leiding- van de beweging zélf in handen te nemen. Verscheidene leiders van de liberale partij zijla al v&rtrokken. Reuter seint uit Athene: Die opstandelingen op Kreta zijn allen gewa pend en 'hebben het gehéfelè eiland in hun madit. Zij hetbb'en Canea, Herakli-on en andere kuststeden bezet en de overheid gedwongen, alle negeeringsjgebouwen aan de leiders van dé af scheidingsbeweging over te geven. Men beschouwt den opstand als volkomen geslaagd. Van de Kretenzer lijfwacht des' kanings zijn slechts elf man trouw gebleven, de overigen zijn uiteen gegaan. Streit, de raadsman van koning Konstantijn, protesteert in een telegram uit Athene aan dè „Tim-cs" tegen de uitvallen van dat bird. Hij z'eigt or zicih oveir te verbazen, dat hét blad die aanvallen heelt gedaan zonder bewijzen te hebben, op iemand die zeer vertrouwelijke func ties vervult en de gunst van zijn vorst geniet. Stredl's politieke werkzaamheid in Griekenland zal duidelijk blijken op het oogönblik, dat ze kere bescheiden openbaar gemaakt worden. Die „.Times" teekent hierbij aan, dat Streit Eiuitschgezind is. Hij verheugt zich in de gunst van den koning, evenals het üuitsrhgezinde mi nisterie Kalogeropioelos, bij welks' vorming Streit een belangrijke rol moet gespééld hébben. Reuter verneemt uit diplomatieke kringen, dat de Engelsche autoriteiten kennis hebben genomen van den inhoud der nota's, door Griekenland aan Duitschland gericht naar aanleiding van de inter- neering van het garnizoen van Kawals en de gevangenneming van Grieksche troepen bij Fiorina. Deze aangelegenheden worden echter beschouwd als vau zeer ondergeschikt belang te zyn en niet berekend om in de huidige moeilijke en onbe vredigende verhouding tusschen Griekenland en de entente verbetering te brengen. Men heeft hier den indruk, dat deze stappen, te elfder ure door den koning en zijn raadslieden gedaan, veel eer ten doel hebben om tyd te winnen en bij de entente-mogendheden een gunstigen indruk te wekken, dan iets anders. Men gelooft echter, dat in zooverre de pogingen van Konstantijn en zijn omgeving vruchteloos zullen blijken. ALLERLEI NIEÜWS. Bij keizerlijke kabinetsorder wordt de bezoldi ging in oorlogstijd voor Duitscbe officieren en plaatsvervangende officieren met ingang van 1 Oct. a.s. verlaagd. Voor den minister van oorlog en opperbevelhebbers bedraagt de vermindering 1000 mark per maandvoor commaodeerende generaals en officieren met gelijke bezoldiging 650 markvoor divisie-commandanten en gelijk be ëdigde officieren 150 mark. Voor generaals, en divisie-commandanten, die reeds vóór 1 Oct. a.s. deze functie bekleedden, geldt de maatregel niet. Ook de bezoldigingen van kapiteins en luite nants, officieren van gezondheid enz. worden verminderd. Naar dé te Lyon verschijnende „Nouvelfis- te<" uit Boekarest verneemt, is vo,>r 8 Ooi. a.s in Roemenië de jaarklasse 1918 vo.xr den mili tairen dienst opgeroepen. Die „Times"-öotrespondent in het Britsche hoofdkwartier deelt mede, dat de Engelschen en de Duitsehers aan het Sonime-front in de laatste 80 dagen ongeveer 20 millioen geschut- salvo's hébben gelost. Volgens „Les Nouvelles" hebben dè Duit se,hens' in België aangekondigd, dat zij deze weèk pen nieuw© belasting gaan instellen. Alle Duit- sche bankbiljetten moeten voorzien zijn van èèn speciaal Buitsch zegel, dat 5 mark per hon derd zal kosten. Biljetten, waar dit zegel niét aangehecht is, zullen niet gangbaar zijn en in beslaggenomen worden. Alle telegrammen, die uit Athene naar het buitenland wlorden gezonden, zullen, volgens „Gentral News", voortaan aan de censuur der geallieerden onderworpen worden. Ingaand© 27 dezer worden aan de Duitsehe grensstations all© ingevoerde groenten uit Ne- dfflland, niet bestemd voor een der 37 in Duitsch land daartoe. aangewezen importeurs, door de B ichsstelle für Obst und Gemüse in beslag genomen. Dc- Duitscbe minister van Ouirlog heeft dö keuring bevolen van vroeger vjoior den mili tairen dienst als „voor goed ongeschikt" af gewezen manschappen van de jaa rkl assen 1.870 tot 1875; ook zlal dé jaarklasse 1898 ge keurd worden. Terwijl de Zeppelin, die hij den vorigén aan val op Engeland, drie weken geleden té Cuf- fléy was neergeschoten, in elkaar viel en ineen schrompelde; zoodat het overschot op den grond niet meer dan 27 meters in höt vièrkant innam, ligt de Zeppelin, die Zaterdagnacht in Essex brandend gevallen is en welks bemanning om is gekomen, in zijn gebeele lengte t'er aardë. Zijn v'oorsteven is tot onkenbaar wordens toe verwrongen, maar het geraamte zit nog in el kaar. Tusschen d© overblijfselen 2 iet nièn voel gesmolten aluminium' en geel koper. Behalve bc-t lijk van den commandant, zijn de overblijf selen van de overige bemanning stérk verkoold. Blei andere Zeppelin, die! bij de kust van Esséx neerkwam en wiens bemanning gevangen geno men is, is ook zeer beschadigd, maar daarvan is het kleinst© gedeelte Van het hulsel in elkaar geploft tot ©en warnet Van verwrongen métaal. Aan' den achtersteven hangen1 ook dwarsbinten én ribben in festoenen néér, m;aar de' voorsteven is 2.00 goed als ongerept. Dp vier motoren zijn cok onbeschadigd. Eerste Kamer. De leden der Eerste Kamer zijn thans op Woensdag 27 dezer des namiddags 81/2 uur bijeen geroepen. Minister Posthuma. De minister van landbouw, de heer Posthuma, heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Westland, in de streek van Monster. De veiligheid ter zee. Naar w(j vernemen, zijn alle mijnen, die sinds October 1915 door de Engelschen gelegd en losgeslagen zijn, volkomen ongevaarlijk. Met het oog hierop, heeft de minister van Marine bepaald, dat deze mijnen voortaan niet meer tot springen zullen worden gebracht, maar door onderlegd perseneel gedemonteerd zullen worden. Kamerverkiezing Dordrecht. De minister van staat,minister van Binnenland- sche zaken heeft, overwegenda, dat ten gevolge van het aanne men den heer mr. M. M. Schim van der Loeff van zijn benoeming tot lid van de commissie van bijstand inzake de uitvoering der Distributiewet 1916, in het kiesdistrict Dordrecht een verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bepaald dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 3 October e k., de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 10 October d. a. v. de herstemming zoo noodig op Dinsdag 17 October d. a. v. St.ct. Naar de „Dordtsche Ct." verneemt, is van rechtsche zijde voorloopig besloten den Tweeden Kamerzetel voor Dordrecht onbestreden te laten aan de liberale partij, mits haar candidaat géén lid is van een der commissën van bijstand, Distributiewet 1916. Gerst beschikbaar gesteld. Naar wij vernemen, is door den minister van Landbouw een regeling getroffen, volgens welke door de mouters een zekere hoeveelheid inland- sche of buitenlandsche gerst zal worden beschik baar gesteld. Zij kunnen bestellingen doen telkens voor een kwartaal, voor het eerst voor de maanden October November December e.k., tot een maxi mum van de capaciteit van hun bedrijf op heden, waarvan zij binnen 14 dagen na de bekendmaking der regeling opgave hebben te doen aan decentrale commissie uit de graanimporteurs te Rotterdam, die de aanvragen onderzoekt. De levering ge schiedt tot door de regeering vastgesteld prijzen. De mouters mogen de gerst uitsluitend gebruiken voor verwerking in eigen fabriek en mogen de daarvan vervaardigde fabricaten, met uitzonde ring van de afvalproducten slechts verkoopen voor menschelijk gebruik. Het ss „Clio." Reuter seint ons uit Londen: De gezagvoeder van het Nederlandsche stoom schip Clio (van de Kon. Ned. Stoomboot Mij.), welk schip door de Nederlandsche regeering is gechartered, meldt, dat de Clio 9 dezer door een Duitschen onderzeeër was aangehouden. De commandant van den onderzeeër vroeg de pa pieren te zien en zeide, na onderzoek daarvan, het te betreuren, dat er geen contrabande aan boord was, daar hij het schip had willen laten zinken. Art. 192 der Grondwet. De ledenvergadering van de vryzinnig-democra- tische kiesvereeniging Algemeen Belang te Utrecht heeft als haar oordeel uitgesproken, dat door het regeeringsvoorstel betreffende art. 192 van de Grondwet het openbaar onderwys zoodanig in verdrukking zou komen, dat de voorgestelde wyzi- ging van dit artikel niet te aanvaarden is. Tuchteloosheid. In een te Utrecht gehouden vergadering van onderwijzerspersoneel der lagere scholen in de arrondissementen Utrecht I, Utrecht II, Loenen, Amersfoort, Rhenen en IJselstein, hield de heer J. G. Nyt, directeur de Rijkskweekschool van onderwijzers te Middelburg, een rede over «De tuchteloosheid der jeugd", gedurende welke hy o.a. zeide«Tuchteloosheid komt niet alleen voor in de volksklasse, maar ook onder de hoogste kringen, zelfs ODder hen, die ons veik vertegen woordigen. Wij hebben dezer dagen nog een voorbeeld gezien van kwajongensachtig optreden van een onzer volksvertegenwoordigers." De vergadering jucbte den spreker luidruchtig toe. Het ss. «Batavier II". Wolf! seint uit Berlijn Het Nederlandsche stoomschip «Batavier II", met contrabande van Rotterdam naar Londen, werd Zondagmorgen door een Duitsehe duikboot aangehouden en naar Zeebrugge opgebracht. Onder de 38 passagiers bevonden zich vier Rassen, die blykbaar uit een gevangenkamp waren ontvlucht. Gisteravond te 10 uur 37 min. zijn met den ^rein uit Zeebrugge aan het Beursstation alhier aangekomen 24 leden van de bemanning van het naar Zeebrugge opgebrachte stoomschip «Batavier II" der Batavierlyn en 7 passagiers, onder wie een paar Engelsche dames. Kapitein Swart, de eerste stuurman, de eerste machinist en de hof meester zijn te Zeebrugge achtergebleven. Voorts bleven in Brugge van de passagiers achter een Belgische vrouw met zes kinderen, die reeds voor den oorlog te Rotterdam woonde en een bejaarde Roemeen. Zjj waren voornemens morgen de reis naar ons land te maken. Een passagier en een dame vertrokken reeds eergiste ren naar den Haag en vier Russische krijgsge vangenen en een persoon, die zich voor Amerikaan uitgaf, doch dit blykbaar niet is, zijn als gevan genen door de Duitsehers achtergehouden. Van de opvarenden van de «Batavier II" ver namen wy het volgende: Zondagochtend omstreeks 4 uur was men buiten den Waterweg en twee uren later omstreeks zes mijlen ten westen van het Maas-vuurschip ont moette men den Duitschen onderzeëer «U. B. 6", die door een schot te kennen gaf, dat de Bata vierboot moest stoppen. Hieraan werd voldaan en een Duitschen stuurman en een matroos kwamen aan boord, nadat inzage van de papieren was genomen. Deze Duitsehers brachten ook twee bommeD en vier handgranaten mede, die buiten boord werden bevestigd en kapitein Swart, de beman ning en de passagiers kregen bevel zich gereed te houden om binnen vijf minuten het schip te verlaten, indien er zich iets bijzonders voor mocht doen op de reis naar Zeebrugge. De Duitsehe onderzeëer, die niet zoo hard liep als de «Batavier II", werd door dit stoomschip op sleeptouw genomen, terwjjl de Duitsehe stuur man en matroos van de brug van het stoomschip af het schip door het mjjnenveld koersten. Ter hoogte van Schouwenbank kwam een Ne derlandsche torpedo boot naar den Duitschen onderzeëer toe, zette een boot uit en heeft met den Duitschen commandant gesproken. Toen men zich voor het breekwater van Zee brugge bevond, heeft men eenigen tjjd moeten stoppen, want een Engelsche monitor was bezig de Belgische kust te beschieten en de granaten vlogen over de «Batavier II" heen. Toen een paar granaten tot op twintig meter afstand van het stoomschip in zee vielen, moesten alle opvarenden en passagiers zwemgordels aandoen. Te 12 uur Zondagmiddag bereikte men Zee brugge. De gisteravond hier aangekomen beman ning en de passagiers mochten met medeneming van hun goed het schip verlaten en werden per sleepboot aan den wal gebracht. Van daar ging het, onder geleide van marinesoldaten, per spoor naar Brugge, waar men naar het politiebureau werd gebracht. Aan boord waren alle passen reeds nagezien. Na tot halfelf Zondagavond op het politiebureau vertoefd te hebben, ging het onder militair geleide naar een soort vluchtelingenkamp, waar de nacht is doorgebracht. Gisternamiddag verliet men met den trein van kwart voor tweeën Brugge, om daarna onder militair geleide over Gent, Brussel en Antwerpen zich per spoor naar Essen te begeven. Zondagmiddag heeft men nog aan boord gege ten. Sedert kreeg men alleen een boterham en een kop koffie in het vluchtelingenkamp. De Duitsehe onderzeeër, die de «Batavier II" opbracht, was er een van het oudste model. Toen de «Batavier II" de versterkte haven van Zee brugge inliep, verliet juist een flottielje van 12 Duitsehe torpedobooten en torpedojagers die haven en koos zee. De bemanning van de «Batavier II" was slecht te spreken over de houding en de toon, die de Duitsehe officieren tegen hen aannamen. Die der minderen was vriendschappelyker. Deze menschen lieten zich meestal uit, dat zjj bljjde zouden zjjn, als de oorlog uit was en dat zjj dan niet in Duitschland bleven. Nauweljjks was de «Batavier II" de haven van Zeebrugge binnengeloopen, of visch, garnalen, druiven en andere levensmiddelen, die deel van de deklading uitmaakten, werden reeds van boord gehaald. Het stoomschip is daarop door de Duitsehers naar de haven van Zeebrugge ge' bracht. Of er tot lossing van het stoomschip besloten is, konden onze zegslieden niet mededeelen. De Katholiekendag te Rotterdam. Het Hoofdbestuur van de Katholiekendagen in het Bisdom Haarlem maakt bekend, dat de n*' volgende voorstellen tot wjjziging der bereids gepubliceerde conclusiën voor de afdeelingsverg#* deriDgen van den op 11 October a.s. te Rotterdam te houden Katholiekendag zijn ingekomen. De heer Th. G. C. Hooij, te Schoten, stelt voor in conculusie II van den heer Mr. J. B. Romans (le afdeeling) tusschen de woorden «liturgie" en «zal" in te voegen«(waartoe zeer veel kan by- «dragen eene doelmatige inrichting der kerkg®' «bouwen, vooral wat betreft plaatsing van altaar, «preekstoel, galerijen en pilaren)." De heer H. Stulemejjer, te Rotterdam, stelt voor aan de eerste alinea van conclusie III v8B den heer Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne (3e sf- deeling) toe te voegen«Zoodat als regel worde «gehandhaafd, dat de Katholieken vóór den «loop van de voormiddag-godsdienstoefeningen °P «Zon- en feestdagen niet deelnemen aan open* «bare vermakeljjkheden en feestelijke bijeen- «komsten". W ICflKBtittlUMT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht n den morgen van 26 Sept., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.3 te Christiania. Laagste barometerstand 762.9 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagZwakke tot matigen oostelijken tot zuideljjken wind, nevelig tot half bewolkt, waarschjjnljjk droog behoudens kans op onweer in het zuidwesten, zelfde tempe" ratuur. Overeenkomst met Schieland. B. en W. schrijven aan den Gemeenteraad: Toen in 1897 door het Hoogheemraadschap Schieland voor de eerste maal de ophooging van de Hoogstraat werd voorgeschreven, slaagde11 onze ambtsvoorgangers er in, een overeenkomst met Schieland aan te gaan, waarbij in plaats van de Hoogstraat de buitenberinging van het Frankeland tot 3.65 M. -f- N. A.P. werd opgehoogd en aan het Hoogheemraadschap toezicht op die beringing werd gegeven. Na den stormvloed van dit voorjaar, stelde Schieland den eisch om de Hoogstraat te brenge11 op 4.60 M. R.P. 4 M. 4- N.A.P. Wij stelden het Hoogheemraadschap voor, 10 plaats daarvan de buitenberinging van het Fran keland te brengen op 4 M. -J- N.A.P. Omdat bij den bovenbedoelden stormvloed een breuk in een gevel aan de Hoofdstraat was voor gekomen, maakte het Hoogheemraadschap bezwaai in ons voorstel te treden, tenzij een doorgaande vaste waterkeering het Frankeland beschermde- Wij boden daarop aan, tusschen de Hoofdstraat en den Havendijk een verbindingsdijk te leggen- De beringing, aanvangende nabij het Roode Hek en gaande over den thans verdwenen Schin- keldijk, kan zonder bezwaar op het vereischte profiel gebracht worden. Het zuidersluishoofd, de voorste sluisdeuren e11 de aansluitende dijk aan de Hoofdstraat, alsmede de Havendijk en Frankelandsche dijk kunnen mede, voorzoover zij nog niet op 4 M. N.A.P- gebracht zijn op die hoogte gebracht worden. Voor den verbindingsdijk achter de huizen aan de Hoofdstraat is onteigening noodig. Hoe die dijk zal gelegd worden, blijkt uit het sedert 28 Augustus j.l. ter visie gelegd pian tot wijziging van ons uitbreidingsplan. De voorstellen om tot onteigening der v0°r dien aanleg noodige perceelen te geraken zullen U weldra bereiken. Wij meenen, dat de keus tusschen ophooging van de Hoogstraat en het maken der bovenaan* gegeven waterkeering geen onderwerp van diS' cussie kan zijn. Tegenover de geringere kosten toch van °P' hooging van de Hoogstraat, binnensluis, Dam en Vlaardingerstraat, staan de enorme schade ea het ongerief van een ophooging, die zich natuur lijk moet voortzetten langs de afritten binnen de stad; terwijl wij niet mogen vergeten, dat me^ het veilig maken van de achter den Dijk gelegen panden Schiedam niet klaar is. Is in Rotterdam de stad buitendijks zoo hoog gebouwd, dat bij stormvloed alleen overlast word4 ondervonden, in Schiedam is de lage bebouwing ook buitendijks voortgezet; zoodat bij doorbraak of overloopen van de waterkeering van Franke land, levensgevaar zou ontstaan. Wij meenen daarom, dat de veiligheid, d,e noodig is, ook voor het Frankeland moet bestaam en dus een ophooging van den binnendijk slecb4~ half werk zou zijn. Wij moeten nog op een paar punten de aan dacht vestigen, n.l. op de waterkeering ten hoeve van de bewoners der Hoofdstraat en °P den waterstaatkundigen toestand van dat stads gedeelte. Hebben wij zooals U niet onbekend 13 overwogen of ophooging van de Hoofdstraat to 4 M.-f N.A.P. mogelijk zou zijn, de bezwaren, die daaruit zouden ontstaan voor de bewoners en voor de scheepvaart hebben ons genoopt. 113 denkbeeld te laten varen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2