Btiwfó» ea Gewestelyk Nieuws. Gemengd Nienws. bruggen zooveel hinderlagen en onaangename ver rassingen kan bevatten1 Maar zegt bet blad er zijn nog andere onthul lingen en het schrijft Er wordt meegedeeld, dat de Duitschers goed ingerichte loopgraven hebben aangelegd langs de noordgrens der provincies Antwerpen en Limburg. Waarom Vreezen zij dan ernstig een oorlogs verklaring van Nederland Wij denken het niet. Er is echter nog mëer. Sedert eenige weken hebben de Duitschers aan den oever van de Maas op het grondgebied der Belgische gemeenteNeer- haeren, een werkplaats, waar zij zeer yverig pontons maken, gelijk aan die, welke in het begin van den inval in België gebruikt zijn en die die nen om spoedig bruggen over een rivier te slaan, opdat oprukkende legers er over kunnen trekken. De werkplaats is gebouwd bij een alleenstaande kleine pachthoeve, waarvan de Duitschers bezit hebben genomen, juist op de plaets, waar de Maas het smalst en bgna zonder stroom is, tegenover de prachtige laag gelegen weilanden der Neder- landsche gemeente Itteren. Daarbij hebben zy een weg van 10 meter breedte aangelegd, die hun werkplaats verbindt met den grooten weg van Lanaeken naar Maeseyck, waar# de tram loopt> terwijl er van Itteren af uitstekende wegen naar Duitschland loopen. Op den berm van den Maas staan reeds 6 pon tons klaar, ongeveer 10 meter lang. Een zevende wordt gebouwd, terwijl een tiental per trein is is aangevoerd. Het artikel eindigt aldus Wij maken geen gevolgtrekkingen. Wij zullen er ons voor wachten. Maar, indien de Duitschers de noodzakelijkheid voorzagen bij een terugtrek ken van hun krachten uit België, door Neder- landsch Limburg te trekken, om, vóór hunne loopgraven in de Kempen, de üollandsche legers, onmiddellijk gemobiliseerd te houden, zouden zij dan anders handelen Gemeentebegrooting V lissin gen. Men meldt uit Vlissingen Het ontwerp gemeentebegrooting voor 1917 wijst in ontvang en uitgaaf een bedrag aan van f 668.130.55^ met een post voor onvoorzien ad f 2527.37£. De post hoofdelijke omslag is ge raamd op f 175.000. Onder de uitgaven is geraamd voor betaling van rente f 54 435.93 annuïteiten 17.68l.82£> en aflossing f 134.600. Burg. en Weth. hebben by de aangeboden ontwerp begrooting voor 1917 een memorie van toelichting gevoegd, waarin zij er op wijzen, dat de oorlog in hooge mate op den financieelen toe stand der gemeente drukt, eenerzijds constateert men naast stijging der uitgaven ten gevolge van de algemeene duurte der waren, nieuwe posten van uitgaaf, onmiddellijk in verband staande met de crisisanderzijds geringere opbrengst van eenige bronnen van inkomst. De grootste scha de ontstaat echter door de zoo veel lagere op brengst van den hoofdelijken omslag, die echter toch op f 175.000 wordt geraamd, al bracht hij in 1915 slechts f 141 556.83 op. Deze handelswijze geschiedt op uitdrukkelijken wensch van Ged. Staten om de ontvangsten en uitgaven in de begrooting te ramen alsof er geen buitengewone omstandigheden zijn, ten einde na den afloop van het dienstjaar de oor logsschade op te maken. Over 1915 bedroeg die f 43 000 en zal in 1917 voor dat bedrag een tijdelijke geldleening worden aangegaan. B. en W. vertrouwen, dat Vlissingen zal be- hooren tot de gemeenten, die wegens mindere inkomsten en meedere uitgaven als gevolg van den oorlog voör eene bijzondere rijkssubsidie in aanmerking komen, maar om dit bedrag te schatten achten B. en W, niet raadzaam. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht jn den morgen van 14 Oct., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770 te Zuid-Duitsch- land. Laagste barometerstand 751.8 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen, tijdelijk stormachtige, westelyke tot zuidelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. Flora-Bioscoop. Een aardige dierenstudie „De Apen" wordt gevolgd door aardige kluchten en een drama. Na de pauze wordt het spannende vei haal voortgezet van „De sleutel naar het geluk." Wilkerson heeft nu de kist waar het plan van de goudmijn in geborgen is maar hoe hij' ook zocht, het plan kan hij niet vinden. Een matroos, die het Budha-beeldje gezien heeft neemt het mee en aan den wal gekomen ver koopt hij het. Een Oostersch koopman ziet het beeldje en hij haast zich het mee te nemen naar zijn woning. Deze koopman toch was de bewaker van het Budhabeeld, dat gestolen werd terwijl hij een oogenblik afwezig was om een godsdienstige plechtigheid bij te wonen. John Dore en Ruth zyn ook in de haven aan gekomen en vernemen dat de plannen met gevonden zijn. Ook hooren zij dat het Budha- beeldje verkocht is. Drake weet de tweede helft van het papiertje te bemachtigen en nu weet Wilkerson dat hij zich een mooie kans heeft laten ontanappen. John Dore en Ruth die intusschen zekerheid hebben gekregen, dat de Indiër naar zijn vader land is vertrokken, gaan ook op reis daarheen gevolgd door Wilkerson en zijn bende. Bij het gezelschap heeft zich ook aangesloten Nelson Smithers, die vroeger in Indie geweest is en hun tot tolk en gids wil dienen. Smithers blijkt echter een verrader en op het oogenblik dat John Dore het Budhabeeldje uit den tempel wil wegnemen wordt hij verraden door den bediende van Smithers. De inlanders grijpen John Dore en werpen hem in den kerker. Wat er verder met hem gebeurd zien wy in de volgende en laatste serie. Deze serie munt uit door de prachtige opna men van Oostersche steden. Apologetische Cursus. A.s. Dinsdag begint de apologetische cursus^ welke gegeven wordt in de gehoorzaal van den Volksbond. Leden van den Ned. R, K. Volksbond kunnen bij het bestuur op vertoon van hun con- tributiekaart gratis een toegangskaart krygen. V. P. H. Men deelt ons mede, dat de onderafd Schiedam en Omstreken V P. N. in samenwerking met de onderafdeeling Rotterdam een tentoonstelling zal houden op 18 en 19 November in Odéon, Tuinlaan alhier. Op de tentoonstelling worden inzendingen gevraagd ;van pluimvee, konijnen, watervogels, kalkoenen, sier- en postduiven. Duiven kunnen ook worden ingezonden door nietleden der V. P. N. Tevens wordt op deze tentoonstelling verwacht een inzending van de Aquarium- en Terrariumvereeniging „Natuurge not in Huis". Deze vereeniging zal exotische siervisschen exposeeren. Voor de tentoonstelling werd reeds door autoriteiten en particulieren een 60-tal eere- prijzen beschikbaar gesteld, bestaande uit ver guldzilveren, zilveren, bronzen medailles en geldprijzen. Onderwas. De heer S. A. Maas heeft den Gemeenteraad de volgende amendementen op de ontwerpver ordening tot regeling van de jaarwedden en verdere belooningen van de onderwijzers aan de Openbare Scholen der Gemeente Schiedam Voorgesteld Art. I sub I litt. a te lezen: Voor de hoofden van scholen: met minder dan twee dienstjaren op 1800. met twee en meer doch minder dan vier dienstjaren op-1900.— met vier en meer doch minder dan zes dienstjaren op - 2000. - met zes en meer dienstjaren op. -2100.— De verhoogingen hierboven bedoeld enz. als in het voorstel van B. en W. Litt. b te lezen: Voor elk der onderwijzers, die het hoofd der school bijstaan met minder dan twee dienstjaren op. 700.— met twee en meer doch minder dan vier dienstjaren op. - 800.— met vier en meer doch minder dan zes dienstjaren op- 900.— met zes en meer doch minder dan acht dienstjaren op-1000.— met acht en meer doch minder dan tien dienstjaren op- 1100.— met tien en meer doch minder dan twaalf diefistjaren op- 1200. - met twaalf en meer doch minder dan veertien dienstjaren op-1300.— met veertien en meer doch minder dan zestien dienstjaren op- 1400. met zestien en meer doch minder dan achttien dienstjaren op-1500.— met achttien en meer dienstjaren -1600. Art. 2 sub 1 litt. c te lezen: ƒ100.— voor het bezit van iedere afzonder lijke acte van bekwaamheid tot het geven van onderwijs in de beginselen der Fransche-, Duit- sche- of Engelsche taal of in de Wiskunde (art. 2 letters l, m, n en p der Wet op het Lager Onderwijs), of 200.— voor de bevoegd heid tot het geven van middelbaar onderwijs in een der genoemde vakken, mits aan de school waaraan de onderwijzer is verbonden in het vak, waarvoor de acte is afgegeven, onderwijs wordt gegeven. Art. 2 sub 2 te lezen: Voor het bezit van de Hoofdacte worden de jaarwedden van de onderwijzers die het hoofd der school bijstaan, verhoogd met ƒ200.—. Art. 3 sub 3 te lezen: Elk der mannelijke onderwijzers, die het hoofd der school bijstaan, geniet indien hij gehuwd is of als weduwnaar minderjarige kinderen heeft, een tegemoetkoming in de huishunr van ƒ125.— per jaar. „Katholiek Leven". D|e. teerste Vergadering in dit sei2oon had jjLsj terenavond in dein R K. V/oiksbjomd plaats. Nadat die vo;areitter bij de /opening met een enkel wloprd het doel Van „Katholiek Leven" had uiteengezet, kreeg de heer J. W. M. Sté-> viens het woord tot het houden eenter inleiding ovieir „Lijkverbranding". Eietn geanimeerd delbat, waarbij nog eèns uit voerig h,et Standpunt, datf de R K. Kerk1" in deze fcwtetstiie inneemt, weid besproken, bestoof detzé interessante leizing, !D|e Voligtende debatveigadering zal plaats héb ben op Vrijdag 27 October. Den leden werd een Jijst verstrekt van onderwerpten, welke ge schikt zijn, om top een der volgende vergaderin gen behandeld te wonden. Moge „Katholiek Leven" door veelzijdige deel name van Stóhiedams Katholieke jongelieden en trouw ble'zjotek van de leden ter vergadering pok in dit sled zoen nuttig werken! Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Politie te bevragen op werkdagen 's middags van 1 tot 2 uur. Kinderschortje, tang, nummerbord no. 589, heipaal, sleutel, eind touw, teekenmaat, porte- monnaietje, fluit waaraan ketting. Bij vinders Rozenkrans, Brinkhaus, Boterstr. 57schaar met vingerhoed, Spruit, Klaaswaal- schestraat 14; geldstuk, Kloos, Kortlandstraat 9; lorgnet, Zoutendijk, Oude Kerkhof 8, portemonnaie met inb., v. Dijk, Singel 116ceinture, Meier, Beierlandschestr. 45damestasch met inh., de Jong, Heerenstr. 5; kinderhoedje, Seijkens, Ba- gijnhof 8; lorgnet, v. Schijndel, Zuiderstraat 23; portemonnaie met inh., v. Viaardingen, Nassaustr. 29; hond, Ronteltap, KI. Baan 43hondje, Plom- beek, Westfrankelandschestr. 78leesboek, Zag- wyn, Singel 194°kinderschoentje (wol), Heins- broek, N. Haven 33geit, Etman, Pernisschestr. 2; piek van dameshoed, v. Bezooijen, Oosterstr. 65beursje (koralen) met inh., Timmermans, Prins Mauritsstr. 8. Gistermiddag is door een agent van politie uit Haarlem in een woning aan de Kethelstraat, alhier aangehouden een 20-jarig meisje, wier opsporing door haar ouders was ver zocht. Het meisje is heden naar Haarlem over- gebraeht. Door dezen politieagent werd mede aange houden een 20 jarige jongen, verdacht van diefstaf van 20 gld., in September in Haarlem gepleegd. De jongen is na verhoor ontslagen. Gistermiddag omstreeks 3 uuris de 74 jarige V., wonende Steenstraat, in de Tuin laan aangereden door een wagen, waardoor zy haar been bezeerde. Zij werd bij familie in de Hoogstaat binnengebracht, waar haar geneeskun dige hulp werd verleend. Hoogwater te Schiedam: Zondag 15 October 6.15 v.m. 6.31 n.m. Maandag 16 October v.m. 6.55, n.tn. 7.11. DIT ROTTERDAM. Het van Rotterdam naar zee vertrokken stoom schip „Sommelsdijk" is gisteren t*p de Maas in aanvaring gekomen met hlet staemsjhip1 „Me- dea" van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij: Die „Mcdea" sloeg met het achterschip tegèn de glooiing van den Katendrechtschen dam, waardoor vermoedelijk de schroef beschadigd is. Bovendien kteeg1 het averij' aan stuurboord zijde. Drie dukdalven zijn afgebroken. DIT DELFT. Onder voorzitterschap van den burgemeester van Delft is dezer dagen ten stadbuize aldaar een vergadering gehouden met de vertegenwoordigers van de gemeentebesturen der omliggende ge meenten en de directie van het stedelijk levens middelen-bureau, waarin getracht is tot overeen stemming te komen omtrent de distributiekosten van levensmiddelen, enz. Aangezien de gemeente Wateringen niet bereid is gevonden mede te betalen in de kosten, is van heden af die uitvoer van levensmiddelen, enz. uit Delft naar die gemeente verboden. De Duitscher C. S,, die voer eenige dagen gearresteerd werd, toen hij nabij de laadplaats van de Batavier-lyn te Rotterdam op verdachte wij te aan het rondsporen was, zal over de grenzen worden gezet. Zooals wij reeds meldden, was by werkzaam voor het Leger des Heils. Hij zamelde giften in voor deze instelling en zoodoende wist hij zich tot dusver steeds te dekken, wanneer hy op straat bezig was aanteekeningen te maken. Een lijst met adressen, die reeds vroeger op hem werd bevonden, kon geen aanleiding geven tot zijn arrestatie, omdat hy destjjds voorgaf, dat het de namen betrof van milde gevers, by wie hy moest collecteeren voor het Heilsleger. Zoodoende slaagde hg er 1$ jaar in, de politie om den tuin te leiden. Thans, nu hg op heeterdaad betrapt werd, terwgl hg een onderzoek instelde naar den inhoud van vaten, die op den wal nabij de Batavier-booten waren opgestapeld, heeft meD, samen met andere aanwijzingen, voldóende be wijzen om hem als ongewenschten vreemdeling over de grenzen te zetten. Heden wordt hij naar zijn Heimat teruggebracht. (ïTel.") Regeeringsaardappelen. Gister zijn te Arnhem eenige waggons regeeringsaardappe. len aangekomen, zoodat Maandag de winkeliers deze algemeen verkrijgbaar zullen kunnen stel len. Srgd tusschen twee gemeenten in zake levensmiddelen. Men schrijft uit Maastricht Aan den Heugemerweg stonden gistermorgen langs den geheelen weg karren en zakken met aardappelen, die de grens der gemeente Maas tricht niet mochten overschrijden. De veldwach ter beval: „Halt hier blijven" en dat als re presaille maatregel tegen de verordening van den burgemeester van Maastricht waarbij geen varkensvleesch naar de buitengemeenten mag worden uitgevoerd. Inbraa.k. Te Leiden is1 gisternacht door het stukslaan van den spiegelruit ingebroken in 'l®11 winkel van gouden en zilveren werken van den hteieir J. Maartense, op de Botermarkt. De héte* M„ die door het leven wakker werd,, waarschuw de de politie, met het gevolg/, dat de inbreker op de n Haag weg werd gearresteerd. Hét bleek, dat hij 2 ïingic nbakken, inhoudende 300 massief gouden ringen, ter waarde van f2500, had mee genomen; 213 ringen/ had hij n/jjgj in zij!n bézit, de overig ei had hij gedurende zijn vervolging verloren; ze zijn op 12 na teruggevonden. Pe bakken werden later teruggevonden in den tuin van het natuurkundig: laboratorium. Be inbreker heet De J. én bèho|oirt tct eén beluchte inbrekersbende té Haarlém. Hi; had ■een met 12 scherpe patronen geladen rèvp'lvéï /em 6 loslse dumdum-oeVolverpatronen bij zich- G |e b r e k aan Varkensvoeder. In de provincies Groningen en Drente doet zich hét' gebrek aan varkensvoeder nijpend gévoèl'en. Van de Scptemberbestejling is nog niets ge levérd. In sommige; plaatsen dezer provincies zijh landhouwteTS, die hun varkens weggaven/, Ote het verhongeren van de dieren te voorkomen (Msb) Een belangrijke vondst. Door werk lieden van den heer IJ. Veldhuis op Nijeklooster onder Schartegoutum bij Sneek is een zeldzaam fraaie collectie oude kunstvoorwerpen gevonden. Op slechts geringe diepte ontdekte men op een hoop byeen eenige altaarstukken in bijzonder gaven toestand. De collectie bevat o.m.twee ongeveer 40 c.M. hooge koperen wierookvaten, twee koperen kandelaars, een sierlijke kroon luchter en een paar beeldjes, waaronder een zeer fraai en gaaf Mariabeeldje. Ter plaatse, waar de voorwerpen werden gevonden, werd in 1230 dooi' abt Dudo een klooster gesticht, dat den naam Aulo Dii of Godshof kreeg, 't Behoorde aan de orde der Cisterciënsers en werd bewoond door adellijke jonkvrouwen. De abt van Oldeklooster (bjj Bolsward) bestuurde 't. Later werd 't veran derd in een aanzienlijke boerderij. De voorwerpen dagteekenen waarschijnlijk uit de 13e eeuw, toen 't voor Friesland, zoo men weet, benauwde tyden warenbedreiging door den graaf van Holland of den bisschop van Utrecht, alsmede den strijd tusschen Schieringers en Vet- koopers Uit België. Een correspondent in Belgié bericht aan „De Tijd": De Duitschers gaan, ondanks het bekende schrijven van Mgr. Heylen, bisschop van Namen, aan Generaal-Gouverneur Von Bissing, voort met het lastig vallen en gevangen zetten van geestelijken om nietige redenen. Vooral in het Aartsbisdom Mechelen zuchten talryke geestelijken in hechtenis. Zoo verblijven de pastoors Bernaerts, Van Bostraeten en Jagu- enau, alle te Antwerpen, reeds weken in de gevangenis Kanunnik Moermans, pastoor van St. Joseph, en pastoor Kempeneer van Schooten ook te Antwerpen als sociale werker vereerd werden eveneens aangehouden, maar weer losgelaten. Kanunnik Cocheteux, bestuurder van het Sint Lodewijksgesticht te Brussel, heeft na een half jaar in de gevangenis te Sint Gilles te hebben doorgebracht, zijn werkzaamheden weer kunnen hervatten. Kanunnik Loucin, se cretaris van het Aartsbisdom, verdraagt moedig zijn onrechtvaardige straf in de civiele gevange nis vanLüttzinghausen (Kries Lennep) R. A. II» 20, waar hij althans correspondentie mag ont vangen. Ook Pater Nuyens secretaris van den grooten sociale leider, Pater Rutten, is in de gevangenis geworpen (men weet niet waarom) en tot dusverre nog niet losgelaten. Doodgescho ten - gelijk het gerucht liep is hij evenwel niet Opmerkelijk mag het heeten, bg deze agitatie tegen de katholieke geestelijkheid en de bekende gespannen toestanden, dat het eerste bezoek van den nieuwen Nuntius te Brussel, Z. Exc- Mgr. Locatelli, na zijn aankomst in België, on- middelyk Z Em. Kardinaal Mercier te Meche len gold, die den volgenden dag naar Brussel toog, om het bezoek van den Nuntius te beant woorden. Ook mag het verblijdend heeten, dat in vele plattelandssteden het godsdienstig leven op een verrassenden vooruitgang wijst. In éen jaar tijds werden b.v. in Turnhout, een stad van ongeveer 25,000 zielen, 1,200,000 H, Communies uitgedeeld In de parochiekerk var Sint Pieter alléén nade ren dagelijks ongeveer 1000 personen tot de S- Tafel. De menscnen die meenen, dat in Belgi® niets anders dan zedeloosheid en ongodsdiens tigheid te vinden is, mogen dit feit eens over wegen. De kardinaalaartsbisschop heeft deze stad willen beloonenhet is de eenigste plaats van zijn bisdom, waar hy^ zelf het H. Vormsel is komen toedienen. Aan zijne Em. werd een schitterende ontvangst bereid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2