Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Oorlog. Een ander bedoeld. 39ste Jaargang. Maandag 16 October 1916. No. 11662 Gratis Ongevallenverzekering wreaïofflitii op ie polis vermelde voorwaarden. Buitenlandsch Kieuws. PEUILLETO Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85. Postbus 89. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ot„ franco p. post f2— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiön: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speoiale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. bij levenslange geheele invaliditeit bij verlies van een hand, voet of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank bij verlies van een duim; te Sehiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. AAN HET WESTELIJK FRONT. De Franschen en Engelschen hebben weer vor deringen gemaakt in het Somme-gebied. Het Fransch communiqué van Zaterdagavond toeldde Ten Zuiden van de Somme voerden de Fran schen met succes twee schitterende aanvallen uit, de eene ten Westen van Belloy-a-Santerre, waar de eerste Duitsche linie over een front van twee kilometer namen de andere bij Génermont dat zjj namen, evenals de suikerfabriek 1200 toeter ten N.-O. van Ablaincourt. Het aantal on- gewonde gevangenen, tot dusver gemaakt, bedraagt 1800, onder wie 17 officieren. Het Fransch stafbericht van Zondagmiddag luidde Ten Zuiden van de Somme hebben de Duit- schers gisteravond verscheidene tegenaanvallen ondernomen op de stellingen, waarvan de Fran schen zich in den loop van den dag meester had den gemaakt. Eekele werden verstrooid door het Pransche geschutvuur, zonder dat de aanvallers de Fransche linies hadden bereikt; de anderezyn alle gebroken in het oflensief der Franschen, die •1 hun terreinwinst krachtig hebben gehandhaafd. De nacht is aan het overig front betrekkelijk 'Ustig voorbijgegaan. Het Fransche communiqué van gisteravond bericht In het vak AblaincourtBelly hebben wy gis ten 1100 gemaakt. EngeUch stafbericht van gistermiddag De aanvallen van gisteren op de Stuff en de Schwabenschans zijn bizonder gelukkig afgeloopeD. Ten Noorden van de Stufï-schans zijn twee vijan delijke loopgraaflinies over een afstand van 200 yards schoongeveegd. Bij de Schwaben-schans was de winst nog grooter. Den vijand zijn zware ver hezen toegebracht. In den loop dezer twee on dernemingen hebben 2 officieren en 303 man ge vangen genomen. Gisteravond zyn wij vijandelijke loogiaven bin- ben gedrongen ten Westen van Serres, ten Noor den van RécÜDCOurt, ten Noordoosten van Festu- bert en ten Noorden Niéuw-Kapelle, Er werden gevangenen gemaakt. Engelsch stafbericht van gisteravond Vanochtend hebben wij tengevolge van een ge slaagde plaatselijke onderneming onze linie ten Noordoosten van Gueudecourt eenigzins vooruit- gebracht. De vijandelijke artillerie is werkzaam geweest ♦usschen Les Boeufs en Courcelette, zoomede in den omtrek van den Schwabenschans en in het dal van de Ancre. De vyand heeft vanochtend vroeg een mijn tot untplolfing gebracht ten Noorden van Nieuw- Kapelle, zonder schade aan te richten. In het laatste etmaal zijn 47 gevangeoen ge maakt. Havas seint dd. 15 dezer uit Parijs De Franschen hebben hun klaarblijkelijke over macht aan de Somme nader bevestigd door twee schitterende plaatselijke overwinningen, gelukkig geslaagde voorbereidingen voor een belangrijker onderneming, die op Barleux en Chaulnes is ge richt. In den loop van den nacht hadden de Duit- schers reeds een ernstige nederlaag geleden bij een aanval op de Fransche stellingen van Ablain court. Een onweerstaanbare tegenaanval verdreef hen van het terrein, dat zjj een oogenblik hadden bezet. De verdedigingswerken van het Duitsche front ten oosten van Belloy waren met bizondere zorg ingericht. De voorste linie, gelegen tusschen den weg Amiens—Peronne en Barleux, vormde het doel der Franschen. Ze is over een uitgestrekt heid van 2 kilometer snel genomen in een on- stuimigen stormaanval. De Franschen naderden hier Villers Carbonnel, waar de Duitsche artillerie in groote hoeveelheid was saamgetrokken, ter bescherming van Barleux en Mont Saint Quentin. Een geslaagde stoot ten noorden van Ablain court stelde de Franschen in staat, een kilometer vooruit te komen en, ondanks vérwoede tegen aanvallen, het gehucht Genermont met de suiker fabriek te nemen, op welker bezit de Duitschers eergisteren nog prat gingen. Zjj naderen nu steeds dichter Chaulnes. De bladen roemen bet vuur en de dapperheid der Fransche infanterie en wjjzen er op, dat zjj ontegenzeggelijk het overwicht krjjgt over den vijand. Het Duitsch stafbericht van gister meldt Legergroep kroonprins Rupprecht. Krachtige artilleriestrijd aan weerszijden van de Somroe, die zich over de Ancre naar het noorden uit breidde en bij Rancourt zoowel als aan het front Barleux Ablaincourt groote hevigheid bereikte. Eogelsche aanvallen hebben ten noorden van Thiepval tot een handgemeen in onze linie geleid. Op één plaats heeft de vjjand zich genesteld. Elders is hij overal met zware verliezen terugge worpen. In het gebied van Les Boeufs is de vijand afgeslagen. De Franschen hebben aangevallen tusschen Barleux en Ablaincourt. Zij hebben in het dorp en de suikerfabriek van Genermont vasten voet verkregen. Elders zijn zij afgeslagen. Het zuidelijk deel van Ablaincourt is in ons bezit. Legergroep Duitsche kroonprins. Af en toe toe nemend geschutvuur ten oosten van de Maas. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Duitsch stafbericht van gister Aan het front ten Westen van Luck is de ver hoogde gevechtswerkzaamheid aangehouden. Het krachtige geschutvuur, dat zich ongeveer van het front van Siniofka (aan de Stochod) tot beoosten Gorochof uitstrekte, heeft Russische aan vallen ingeleid, die zich gisteren tot het boschter rein bezuiden Zaturcy en de streek van Doebnof 54 i Dat zou een edel, een grootsch levensdoel zijn tots dat in staat zou zijn het gevoel op te wek *en, dat men niet voor niets heeft geleefd." «Gelukkige misdeelde!" Radford wist niet, dat de woorden hem over ^to lippen waren gekomen, toen Antonina, het fi°ofd anei omdraaiende, hem verward aankeek. «Hebt gij mijn geheim durven gissen sche den die trotsche oogen hem zeer duidelijk te kennen te geven, terwijl de zachte wangen door eeJi diep rood werden overtogen, dat zoowel door toisnoegen als door verlegenheid kon zijn. Van dat oogenblik af bestond er bij Radford 8«en twijfel meer, of de zaken gingen juist zoo- ala zjj moesten gaan. Het kwam hem zelfs ^°°i\ dat er ook bij zijn vriend een bepaalde, duidelijk zichtbare verandering was gekomen. Die verandering hield aan. ook toen de herfst ï®eds allengs plaats maakte voor den winter. Den glimlach verhelderde vaak zijn gelaat, en soms ook flikkerde er iets in zijn oogen,zonder dat daarvoor een bepaalde oorzaak aanwezig scheen. Hij scheen jonger geworden in de laat ste maanden, spraakzamer, „meer als een ge woon mensch." zooals Radford het uitdrukte. Alle verschijnselen waren zoo gunstig, dat eene nauwkeurige observatie verder overbodig schenen te zijn. Maar toch verflauwde Radfords aandacht geenszin. Waarneming, voortdurende en nauwkeurige waarneming was hem zulk eene gewone bezigheid geworden, dat het hem, hij wist zelf niet waarom, onmogelijk was met die gewoonte te breken. Het was hem eene behoefte geworden elk trekje op Stephans en Antonina's gelaat gade te slaan, hun toon te beluisteren, als zij met elkander spraken, en dan zijn gevolgtrekkingen daaruit te maken. Maar hij wist er zich geen rekenschap van te geven waarom hij diezelfde gevolgtrekkingen telkens en telkens weer maakte, of waarom die gevolgtrekkingen, die toch altijd zoo gunstig luidden voor het doel, dat hij behoogde, hem nooit tot een bepaald besluit leidden. Het was op een dag omstreeks het midden van November, dat de waarheid hem onthuld zou worden, dat hij de oplossing van al die raadselen vinden zou. Op dien dag zat barones Miliecka des namid dags geheel alleen in de groote gele zitkamer. Zij wachtte haar nicht, die even was opgeloopen naar de school. De samovar had reed3 een half uur lang voor niets op tafel staan stoomen. De barones was erg gehecht aan haar kopje thee eene eigenschap, welke zij had overgenomen bepaalden en afgeslagen zyn. Ook tusschen de spoorlijnen, die van Plochof Rotahyn naarTarno- pol loopen, en aan de Moerajofka is het levendi ger geworden. In de Karpathen hebben wy op 21 September de verloren hoogte Spotrec teruggenomen. In het vak van Kirlibaba hebben de Oosten" rijksch—Hongaarsche troepen bij hun aanval voordeelen behaald en 440 gevangenen gemaakt. De Oo3tenrijksche staf meldt Ten Oosten van Libosa hebben onze troepen by een verrassenden aanval terrein gewonnen, 3 Russische officieren en 443 man gevangen geno men en een machinegeweer buitgemaakt. Duitsche bataljons hebben de hoogten Smotro weder in bezit genomen. Ten Zuidoosten van den rug van Pantey is een Russische aanval afgeslagen. In Wolhynië neemt de Russche gevechtswerk zaamheid steeds toe. Over een breed front zijn onze sectoren den geheelen dag zwaar onder vuur genomen. Op enkele plaatsen is ook de infanterie uit de vijandelijke loopgraven gestormd, die echter nergens onze hindernissen kon bereiken. Uit St. Petersburg wordt geseind In den avond van 13 dezer heeft de vijand, na een beschieting van onze legerplaatsen in de streek van Skrobof, het oflensief ondernomen tegen onze voorste loopgraven. Door een tegenaanval met de bajonet is hij met zware verliezen terug geworpen. In het gebied ten noorden van Korytnitza hebben onze troepen zich na een verwoed gevecht meester gemaakt van vijandelijke loopgraven, twee machinegeweren genomen en gevangenen gemaakt. Vijf achtereenvolgende hardnekkige tegenaanvallen zijn met de bajonet tot staan gebracht, waarby de vyand gevoelige verliezen leed. Herhaalde vijandelijke pogingen om onze stel lingen bij Kirlibaba en Dorna-Watra aan te val len, zijn verijdeld. ITALIë EN OOSTENRIJK. Italiaansfch stafbericht Op de hellingen van den, Montö Pasubio rijn nieuwte vijandelijke aanvallen afgeweerd. Onze troepen zijn in een krachtig.cn tegenaanval neg v,0|Oiruitg>ekcmen in de richting van de Boite. In het gebied van Cosmagtiioo is een heele Vijandelijke batterij van 4 lbergkanannen met overvloedige munitie in onze handen gévallen. In het Posina-dal hebben vijandelijke strijd krachten ome voorposten ten Westen van Tovo overrompeld. Toegesnelde versterkingen wiërpën den Vijand terug1. Langis het overige front artillerie-feevèchtéa. Onze artillerie heeft militaire punten in Prè- dazzo (Avisio) beschoten. De vijandelijke artil lerie heeft eenigé granaten op Görzi geworpen. Uit Weienen Dip gevechtswerkzaamheid is in 't algeméén gering gebleven. In het gebied van Görz hebben de Italianen vanochtend pmze stellingen op de hoogten ten Oosten van Sober aangevallen. Deze aanval is gedeeltelijk reeds in ons artillerievuur gebroken en vervolgens in een handgemeen afgeslagen. OP DEN BALKAN. Griekenland. Vctnizelos heeft in een interviewt verklaard, dat half het ou.de Griekenland, negen tienden van het volk van nieuw Griekenland en al de eilanden leeds aan zijn zijde zijn. De belonging van Maandag1 dopr dei bevolking van Saloniki had zijn verwachtingen overtroffen en op hem en zijn collega's een diepen indruk gemaakt. Venizlelos ontkende, dat hij' nieuwe stappen ge daan had om den koning over te halen Let pad te verlaten, dat Hij tot dusver gevolgd had. Even min overwoog d© regiering stappen in die' rich ting. Hij had niet' de minste hoop; dat de koning zijn gedrag! zou Veranderen. Venizeios rekende op de sympathie en den steun van de liberale landen, in het bijzonder van Engeland en Frankrijk, in den strijd tusschen constituti'oneele beginselen en terugkeer tot het feudalisms, die thans in Griekenland bestaat. Het banket, dat het nationale comité gister avond teir eere van de voorloopige regeeringt gegeven heeft, is geestdriftig verloopen. Venizeios zeide in zijn toespraak, dat hetj Grieksüh© Volk door een gewet en loozo monar chie naar den Tand van den afgrond gevoerd was, die het dwong zijn verplichtingen van zijn verhand met Servië te verzaiken. Koning Ko-n- stantijn gelooft, vjalgiens Pruisische opvattingen, dat hij koning is bij de gratie Gods. Once grond wet laat door zijn historischen oor» sprong en volgens haar letter en geest geen twjjifèl beslaan omtrent de ontwijfelbare stouvereinitiit van het volk. En van het oogenblik, dat de grondwet geschonden is onder zulke kritieke omstandighe den wordt het noodig om na den oorlog een nationale vergadering bijeen te roepen met het doel teen onkwetsbaar bolwerk op Ie werpen tegen schendingen in de toekomst door den vors't. Thans moeten wij ons zonder lijd te vér- liezen militair organiseeren teni hinde den erf vijand van ons gebied te verjagen en onzen plicht te vervullen als bondgenoot jegens eèh bevriend Vo]k, welks heldhaftigheid en ontembare vol harding de bewondering van de geheeje wereld hebben opgewekt. De redevoering' van Venizeios werd met toejuiching en kreten Van: weg met de Verraders, weg met den Koning! ontvan gen. Een Reuter-teiegram uit Londen meldt: Het toezicht van de bondgenooten op de Grieksche politie wordt op het oogenblik door de regeering overwogen» De bedoeling is. dat dit toezicht van bete eke nis zal zijn en niét slechts den uitettlijken vorm zal betreffen, ten einde de politic-administratie op een gezonden grond slag te plaatsen en de burgers gelegenheid te geVen, Vrijelijk hun gevoelens te uiten. Met ande!rè woioirden, een eind te maken aan partij-invloeden van eene Engelsche prinses die van tijd tot tijd vereerd werd een bezoek van de ongekroonde Koningin. De étiquette, die de barones nooit uit 't oog zou verliezen, belette haar echter zelf een kop thee te gebruiken voor Antonina thuis was. Antonina mocht nog'een kind zijn, somtijds zelfs een zeer lastig kind ook, maar de gewezen dame d'honneur kon niet uit 't oog verliezen, dat .zij in huis de'meesteres was, en dus het recht had neen, dat het haar plicht was aan 't hoofd van het huisgezin te staan. „Dat kan zoo niet langer blijven" dacht zij, terwijl zij, verlangend naar buiten kijkende, den blik liet gaan langs de dubbele rij populieren, in wier bladerlooze toppen de kraaiennesten in den laatsten tijd, als groote, logge massa's, zeer in 't oog vielen. „Dat moet ik Antonina toch eens onder 't oog brengen." Dat laatste was zij zeker al drie weken lang van plan geweest, maar tot nu toe had zij nog steeds allerlei voorwendsels gevonden om dat gevreesde oogenblik uit te stellen. Wie weet, of het nog geen weken geduurd zou hebben eer het Antonina „onder 't oog" gebracht zou wor den, als die opwinding over 't wachten op haar kopje thee er niet bijgekomen was. Maar dat kopje thee had het nu eenmaal gedaan. En zoodra de deur openging stortte de barones zich blindelings in den strijd misschien wel, omdat zij voelde, dat haar de moed bij verder uitstel weer in de schoenen zou zinken. „Nu is 't genoeg" zoo begon zij zeer zenuw achtig, nog voor hare nicht gelegenheid gehad had de deur achter zich te sluiten Dat kan zoo niet langer gaan, Antonina, daar moet ver andering in komen,® „Wat kan zoo niet langer gaan vroeg An tonina ten hoogste verbaasd, nog altijd bij de deur staande. Zij droeg nu het witte met rood afgezette lijf en het roode rokje der Rutheensche boerinnen. Een ketting van kralen versierde haar hals. haar hoofd was bedekt met een veelkleurigen katoe nen doek. Bij 't binnenkomen had zij met op gewekt gelaat een vroolijk wijsje loopen neuriën want heden had zij zich juist voor 't eerst in boerenkleederdracht vertoond, en door het suc ces van haar début was zij een weinig opge wonden. „Dat uitloopen dat alleen naar 't dorp gaan op alle uren van den dag en van den avond, mag ik ook wel bijleggen. En nu die bespot telijke dracht nog op den koop toe I Gij ver geet, dat ik de verantwoordelijke persoon ben. Ik ben tot de conclusie gekomen, dat ik zulk een handelwijze niet langer mag dulden.® Antonina bleef haar een oogenblik kalm aanzien en gaf geen antwoord, voor zij zich met gemaakte deftigheid op de sofa had nedergezet. Wordt vervolgd.) flü

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 1