Binnenland. Stads- en tëewestelijk Nieuws. 182000 bruto registerton door duikbooten der middenrijken in den grond geboord, opgebracht of door mijnen verloren gegaan, 13 ge zagvoerders van vijandelijke schepen zijn gevangen genomen, drie kanonnen van ge wapende s.s. buit gemaakt. Verder zijn 39 onzijdige keopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 72600 ton, wegens vervoer van contrabande naar den vijand, in den grond ge boord. De kapitein van het s.s. „Edam" heeft naar zijn reederij geseind, dat zijn schip niet naar Emden is opgebracht, doch in de Noordzee in den grond is geboord. De bemanning is waarschijn lijk door de duikboot naar Emden gebracht. Gisterochtend heeft te Halbenram de ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van minister president Stürgkh in het familiegraf plaatsgevonden, nadat de prins bisschop Schus ter de plechtige inzegening van het lijk in de kerk van Halbenram had volbracht. Aanwezig waren de broeder van den overle dene, verscheidene Oostenrijksche ministers, de notabelen van Gratz en tal van andere persoon lijkheden. De bevolking van Halbenram en om geving betoonde veel deelneming. SAN DOMINGO. Er is' ieen gevecht geleverd tusscheti Ameri kaan scha marine,troepen en de opstandelingen onder generaal Batista. Twee zeé-rifcicieren zijn gcdqad, één gewond. De opstandelingen zijn ver slagen. i Uit Indië. Uit Weltevreden verneemt de „Tel." Ingevolge de ministerieele legerorder voor Djambi is het thans voor oorlogsorrespondenten onmogelijk eenig nieuws meer te melden. De correspondent van het „Soerabajasch Handels blad" is zelfs bij den officier van jnstitie ontbo den, omdat hij bij een officieel persoon om in lichtingen vroeg. jOffiicieelj Bij het Departement van Koloniën zijn de volgende berichten van den Gouverneur Generaal van Nederlandsch Indië ontvangen Oudei'afdeeimg Rawas. De hoofdleider van den opstand, Glamoit, is gevangengenomen. Drie voormannen van minder beteekenis moeten zich met enkele volgelingen in de buurt van de petroleumvelden ophouden, en worden door de patrouiüe-De Quant achtervolgd, Bij een treffen in de nabijheid van Soeroelan- goen Rawas is een houderutal opstandelingen buiten geveent gesteld, hetgeen een diepen in druk maakte. De bevolking keert op weinige uitzonderingen na, naar hare dessa's terug. Het verzet, dat geheel gebroken is, moet in de Marga Soekapindah Hilir zijn ontstaan. In de Marga Oeloe Rawas heerscht nog onrust. De telefoonverbinding tusschen Palembang en Soeroelangoen Rawas is hersteld. Afaeeling Moeara Tembesi. Alle Doesoens tusschen Moeara Tembesi en Soeroelangoen Djambi zijn weder bewoond. Afdeeling Moeara Tebi. De bevolking der Doe soens langs de Batang Hari, boven Moeara Tem besi, heeft zich bereid verklaard de daar toe vlucht zoekende opstandelingen op te vangen en uit te leveren. Tabirstreek. Kapitein Brasser bericht uit Tana Garoh, dat de bevolking naar hare woonplaat sen terugkeerd en de onruststokers helpt opspo ren. (Officieel). Bij het departement van Koloniën zijn de volgende berichten van den gouverneur generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen. Djambi. De controleur van Banko telegrafeert, dat veertig onruststokers van de Tabirstreek, waaronder zich de verzetieiders Rio Depati en Hadji Hakim en Ranstan Pandjang bevonden, zich vrijwillig aan meidden. In alle doesoens van zijne afdeeling keerde de bevolking terug. De hoofden van eenige doesoens aan de Merangin met enkele leidende hadjitszijn nog voortvluchtig. Plores. De toestand in Endeh is veel verbe terd met uitzondereng van vijf ontevredenen meldde rich de geheele bevolking vrijwillig aan. In Tanahrea is de toestand eveneens gunstiger gewordende bevolking begint hare onderwer ping aan te bieden. Het verzet is aldaar beperkt ,tot de versterkte kampongs V^lowae en Tena, waartegen een militair detachement oprukt. Rust en Vreugd. Naar bet „Vad meldt, hebban Gedeputeerde Staten hun goedkeuring onthouden aan het raads besluit tol aankoop van de buitenplaats Rust en Vreugd onder Voorburg. Aardappelen. Gisteren is in den Haag een bijeenkomst ge houden van groothandelaren en winkeliers uit verschillende groote gemeenten in Zuid Holland. Deze vergadering werd geleid door den heer K. P. van der Haar, die als doel der bijeenkomst aangaf, te protesteeren tegen de door de regeering gestelde maximum aardappelprijzen, welke een wnken met verlies voor de handelaren beteekent- Spr. is zetr pessimistisch gestemd over den prjjs van li cent p. kilo van Eigenheimers. Onmllijk ook noemt hij de houding van he* publiek, dat meent, dat in den handel niets dan oorlogswinsten worden gemaakt. I Spr. betreurt het, dat de Bond niet meer voor de belangen der bandelaren is opgekomen. Na deze inleiding komt de heer Winkelman, voorzitter van het bestuur van den Bond, aan bet woord, die de houding van den Bond verdedigt, waarbij hij opmerkt, dat de Bond niet alleen de belangen van de bandelaren heeft te dienen, maar ook die van het publiek. De heer Bouwman stelt voor, dat men in een adres tot den minister er op zal aandringen den prjjs der Eigenheimers te verhoogen tot 8 cent. De heer Saaie acht de voorgestelde prysver- hooging van 7£ op 8 cent onvoldoende en meent, dat de prijs ten minste op 9 a 10 cent moet worden gebracht, wil het bedrijf der winkeliers loonend blijven. Na uitvoerig debat wordt de volgende motie aangenomen, en telegrafisch ter kennis van den minister van landoouw gebracht: Handelaren iD aardappelen uit verschillende steden te den Haag bijeengekomen, verzoeken eerbiedig aan Uwe Excellentie den maximumprijs van li cent per k.g. klei Eigenheimers te brengen op 9 cent, aangezien de prijs anders niet loonend is en zelfs verlies oplevert. Zij verzoeken dit aan Uwe Exc. in het belang van een regelmatige voorziening van dit belang rijke voedingsmiddel, aangezien het niet geëischt kan worden, dat zij, met het oog op den nade renden winter hun bergplaatsen vullen, in de zekerheid, dat hun dit slechts nog grooter verlies (ondermaat) zal opleveren. Z\j vestigen er mede Uwe aandacht op, dat de aardappelen niet ten allen tyde kunnen vervoerd worden en het daarom noodzakelijk is, dat er in de groote steden voorraden worden opgeslagen om in geval van vorst de aflevering geregeld te kun nen doen plaats hebben. Hoewel zij niet twijfelen, of de regeering zal al het mogelijke doen, dat er steeds aardappelen voonadig zijn, hebben zij eehter by ondervinding, dat bij de best voorbereide en uitgevoerde regee. ringsmaatregelen, toch de particuliere handel niet gemist kan worden. Voor het geval, dat Uwe Exc. geen termen kan vinden om de door hen gevraagde verhooging toe te staan, zijn zij genoodzaakt alle verantwoording voer de gevolgen daarvan van zich ai te wijzen". van enkele hoeveelheden visch en andere arti kelen uit Nederland is te wijten aan niet te ver mijden omstandigheden. Hoewel een geregelde verzending uit Nederland nog wel moeilijkheden zal opleveren, is er hoop, dat in de toekomst eenige verbetering te verkrijgen zal zijn. Nederlandsch stoomschip aangehouden. Volgens een draadloos telegram van het Wolff- bureauj te New-York ontvangen, is het Neder- landsche stomschip »Arakenc, van een Nederland- sche haven op Borneo naar Manilla op weg, 30 Augustus in volle zee door een Engelsch oorlogsschip aangehouden, terwijl de geheele post 'n beslag is genomen. Naar verluidt, zal een onderzoek worden inge steld, waarom aldus werd gehandeld met een neutraal schip ver van de oorlogszone. [Met de »Araken« zal bedoeld zijn de »Arakan« van de Java Pacificlijn, die 20 Augustus Soera- baja aandeed en 2 September te Manilla aan kwam. De »Arakan« is 21 October van San Francisco naar Batavia vertrokken.] Verbod Tan uitvoer. Verboden is de uitvoer van wilde kastanjes, beukenoten en eikels. Kamerleden uit de commissies. De ïTel." meldt, dat de vrijzinnig-democrati sche leden der Tweede Kamer, de heeren E. M. Teenstra en jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn hebben bedankt als lid der aardappel-commissie en als lid der aardappelmeel-commissie. Visch naar Engeland. Reuter meldt uit Londen In het Lagerhuis heeft Cecil, in antwoord op een vraag aangaande Nederlandsche visch, welke niet in goeden toestand in Engeland aan komt als gevolg van vertraging in de verzend ng, geantwoord, dat een regeling was gemaakt om in Nederland visch te kóopeD. Het is nu niet raadzaam, de voorwaarden voor dien aankoop be kend te maken. De vertraging, voorgekomen in de verzending Verloven naar DuUschland. Aangezien gebleken is. dat de tijdige terug kee r van verlof van militairen, aan wie verlof naar Duitschland was verleend, dodr de Duitsehe overheid werd vertraagd of verhinderd, hoewel de buitenlandsche pas in orde was, is bepaald, dat, wanneer andermaal mocht blijken dat aan j verlofgangers door de plaatselijke Duitsehe autoriteiten moeilijkheden in den weg worden gelegd betreffende tijdigen terugkeer van verlof, naar die plaatsen geen verlof meer 'zal worden verleend. (Avp.J De route door het Suez-kanaal. De stoomvaarimaatschaupij Nederland en de Rotterdamsche Lloyd zullen half Februari van het volgende jaar weder als vroeger met hun mailbooten op de uit- en thuisreis door het Suez- kanaal varen. Een der overwegingen voor dit besluit is, dat de vaart via de Kaap te lang duurt, waardoor het in verband met het aantal beschikbare schepen niet mogelijk is om het groote passagiersvervoer te bevredigen. Een andere overweging is deze, dat de gelegen heid om kolen in te nemen te Port-Said en te Suez thans beter is dan vroeger. (Hbld.) Uitvoer van groenten. Met ingang van heden worden er geen con senten meer afgegeven voor uien en sommige groenten, andere waarvan de uitvoer tot nu toe met consent was toegestaan. Bloemkool en spruitjes kuunen nog met con sent worden verzonden. WEERBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 Oct., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.9 te Haparanda. Laagste barometerstand 751.3 den Helder en de Bildt Verwachting tot den volgenden dagmatigen zuidelijken tot westelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken mot tijdelijke opklaring, waarschijn lijk regenbuien, zelfde temperatuur. Geen graan. Naar wij vernemen, heeft de Regeering de levering van graan aan de Schiedamsche bran derijen verboden. Een deputatie is naar den minister van Land bouw vertrokken om te trachten te bewerken, dat de regeering op haar besluit terug komt. Archieven „Mathenesse". B. en W. zeggen in een schrijven aan den Raad Door den Gemeente-Archivaris werd onze aan dacht er op gevestigd, dat de archieven van den laatsten mannelijken afstammeling van het geslacht „Mathenesse" met eenige stukken behoorende tot de verzameling charters, geordend en geïnventa riseerd door den heer P. 'N. van Doorninck, berusten in het archief van denBisschop van Haarlem. Schiedam heeft, naar wij vermoeden, bij dit archief meer dan alleen historisch belang. Doch alleen dit belang kwam ons voor zoo groot te zijn, dat wij ons, onder dagteekening van 3 October j.l., tot Z. D. H. hebben gewend, met het verzoek die stukken aan ons af te staan. Het antwoord dat wij ontvingen luidde „Gezien Uw schrijven van den 3 October 1916, „yaarbij Uw College ons verzocht om de ftrchie- „ven van den laatsten mannelijken afstammeling „van het geslacht „Mathenesse", alsmede alle „stukken, behoorende tot de verzameling char ters geordend en geïnventariseerd door den heer „P. N. van Doorninck welke stukken sedert ge- „ruimen tijd tot ons archief behoorden „Zoo hebben Wij gemeend, na het advies van „deskundigen te hebben ingewonnen, aan Uw „verzoek te voldoen, en bieden Wij bij dezen Uw „College ten geschenke aan „1) de archieven van den laatsten mannelijken „afstammeling van het geslacht „Mathenesse" „2) alle stukken, behoorende tot de verzame- „ling charters geordend en geïnventariseerd door „den heer P. N. van Doorninck Gedaan te Haarlem, den 20 October 1916. De Bisschop van Haarlem (get.) M. P. J. Möllmann, Vicaris-Generaal. Wij stellen- U voor ons te machtigen het ge schenk voor de Gemeente te aanvaarden en Z. D. II. mede namens Uwe vergadering, daarvoor beleefdelijk dank te zeggen. »Vi -i 'Ui Aangaande de bovengenoemde hoogst belang rijk© aanwinst van het Gemeentearchief verne men wij nog, het volgende: D|e rijk© verzameling charters en losse stuk ken, betreffende het geslacht Matemesse en alli anties, door Mgr. Gallier, bisschop van Haarlem, aan het giemoante-aichief ten geschenke aange boden, is afkomstig van don laatsten mannelij ken afstammeling van genoemd geslacht, Wil lem van Matenesse. 1 Die van Matenessen bewopnaen hét kasteel Tie Riviere, ook wei de burcht van Matenesse genoemd, waarvan de ruïne nog te zien is ach ter d© H. B. S, Zij waren o.a. ambachts'heeren van de heerlijkheid Oud- en Nieuw-Matenesse Die charters uit deze uitgebreide verzameling; dateerend van 14051648, zijn in 1895 beschre ven door den heer P. N. van Doorninck, bur gemeester van Bennehroèk. („Inventaris van eene vterzameling charters, betrekking; hebbënde op de geslachten Van der Dioes, Duvenvoorde, Ma tenesse enz." Haarlem. Gebr. Brederode 1895). I. Die charterverzame] ing, door den heer van Dloorninck beschreven, omvat 169 nummers. D|e papieren stukken zijn echter nog niet gte- ordemd. 1 - 1 D|e archivalia zijn onder bewaring geweest van Mr. Martihus van der Goes (overleden in 1687), advocaat Van helt Hol van Holland, die leien der voogden is geweest van Gijslbrecht van Matimesise, wiens neef en erfgenaam, de bo vengenoemde Willem van Matenesse, den 20en Mei 1671 op 4-jarigen leeftijd is overleden. Eiem 30-tal janem geleden zjijn de archiefstukken hierboven aangeduid, liegtelijk met andere d°ca menten, o.a. de briefwisseling tusschen de gebr* decs van der Goes 1659—1673. (Uitgegeven d°°r hielt Historisch Genootschap in 1899: 3e seri® no. 10), teruggevonden in een kist in de P35 torie der R. K. Kerk in de Oude Moistrn3 tjei 's-Gravenhage. In het „Nederlandsch Archievenblad" vaf 1899—1900 (blz. 120) heeft de Rijksarchivaris in de Provincie Noord-Holland, de heer C- Gonmet, in een uitvoerig1 artikel op de beumg rijkheid van deze archivalia, de aandacht geves tigd.x 1:1 Jv Beschikbaarstelling cokes tegen verminderden prys voor on- en minvermogenden en instellingen van weldadigheid. B. en W. hebben het volgend schrijven bij de" Raad ingezonden Ten vorigen jare werd door Uwen Raad beste ten cokes tegen verminderden prijs voor de i"Se zetenen beschikbaar te stellen. Dit werd beperkt tot de on- en minvermoge" den gezinshoofden in de gemeentelijke 1" komstenbelasting niet aangeslagen of naar ee belastbaar inkomen niet boven f 550. De maatregel werd nog uitgebreid tot instellingen van weldadigheid in dien zin, ('l de gestichten de cokes konden krijgen benoodig voor huiselijk gebruik en de bedeelende inste lingen konden ontvangen gelijke hoeveelheid a door haar den vorigen winter gratis werd vei strekt aan behoeftigen. Het prijsverschil werd ten laste van het Cns's fonds gebracht. De rondbrenging van de cokes had plaats doo bij het levensmiddelenbureau ingeschreven rijde's> in de hun aangewezen wijken, waarin de-Re" meente voor dit doel verdeeld was. Zij mochten den afnemers in rekening brenge" f 0.07 per H.L., terwijl voor elke trap, die bij de bezorging moest worden beklommen, 0.04 mócht worden bijberekend. De aflevering had plaats in van wege het levens middelenbureau verzegelde zakken. Een strenge controle werd ingesteld om 4e zorgen, dat de kolen aan de rijders afgeleverd' ook werlcelijk werden bezorgd aan de opgegeve11 adressen, terwijl er ook op werd toegezien, d»4 de kolen werkelijk door de afnemers voor huis brand werden gebruikt. Wij meenen dat de beschikbaarstelling va goedkoope cokes ook dezen winter weder nood zakelijk is. Terwijl de boven aangegeven regeling alleszins aan het doel beantwoordde en ook thans weder kan worden overgenomen, zal, nu de cokes vee hooger in prijs is gestegen dan verleden jaar, o. ten aanzien, van de prijsberekening een ande'c weg moeten worden bewandeld. Verleden jaar werd de distributieprijs be paald op ƒ0.55 per H.L. geklopt en afgehaa» van de fabriek (bij bezorging, gelijk boven gegeven, vermeerderd met ƒ0.07 en ƒ0.01 PeI De handelsprijs werd toen aangenomen op zoodat door het Crisisfonds ƒ0.23 werd vergoed- Op het oogenblik is de handelsprijs echte' reeds 0.90 en deze zal weder verhoogd moete» worden, waar hij bijv. in Rotterdam reeds l-u bedraagt. Wij meenen dat, met het oog op zulke hoog' oploopende en wisselende handelsprijzen, ee" vaste distributieprijs moet worden losgelaten, m»a' een vast prijsverschil moet worden bepaald. Dit prijsverschil zouden rVij dan op ƒ0.30 "wil len zien vastgesteld. Wij merken nog op, dat de cokes niet is °P' genomen onder de regeeringsgoederen, waarv»"' volgens art. 3 der Distributie wet, het Rijk 9/1 en de Gemeente 1/10 van het prijsverschil draag4. Wij hebben daarover echter den Minister va» Landbouw, Handel en Nijverheid geschreven. Mén kan het zich moeilijk voorstellen, dat de Regeering het standpunt zou willen innemen 0111 de Gemeente wel te laten bijdragen in het pr'Js' verschil bijv. voor regeeringsbrood en regeerings" varkens, waarvoor het Rijk zeer verminderde prijzen heeft vastgesteld, doch zij het leukw'-fo aan de Gemeente zou overlaten de cokes ofkole"' waarvan een goedkoope distributie niet minde' noodig is, geheel voor eigen rekening tegen vei' minderden prijs te verschaffen. Wij hebben op ons schrijven nog geen berich' ontvangen. Intusschen stellen wij U voor ook voorden ko menden winter weder te besluiten tot de be schikbaarstelling van cokes tegen verminderde» prijs op gelijken voet als het vorig jaar, met die» verstande evenwel, dat de cokes zal worden ge' leverd tegen den vastgestelden handelsprijs vei' minderd met 0.30 per H.L. Het is mogelijk dat het, om een goede werkmfc der distributie te verzekeren, noodig zal Z'J°' onder de goedkeuring van den Minister, eaI1 distributieregeling vast te stellen als bedoeld art. 8, 4e lid der Wet, in welk geval de regeling door de straffen bij de wet geste» zal kunnen worden gehandhaafd. In dat geval zullen daartoe bepalingen kunne» worden opgenomen in een algemeene distributie verordening, die toch zal moeten worden vast gesteld. Van Uwe beslissing zal zijn kennis te geve» aan den Schiedamschen Bestuurdersbond, die zie 1 tot Uwen Raad richtte met het verzoek ook vod '4e' 1 i trap)' 78

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2