Binnenland. Htads- ©jj| Gewestelyk Nieuws Gemeenteraad. juk"te bevrijdenPoolsche legioenen hebben reeds in menigen slag op roemrijke wijze meegestreden aan de zijde der Centralen tegen Rusland. Het formeeren .van een Poolsch leger is dus op zich zelf niets nieuws meer. Terwijl de Centralen den Polen dus langzamerhand het samenstellen van een eigen verdediginsmacht toestaan, ver wezenlijken zij daarmede een brandend verlangen dat zoo begrijpelijk is by deze in militaire op zicht zoo begaafde natie. Zoo zal het Poolsche staatsgebouw gelijdelijk moeten opgericht worden ongetwijfeld een zware en moeilijke arbeid. Maar ondanks alle hindernissen zal de oude staten-formeerende kracht van ons volk het groote doel bereiken en helpen bereiken. Op deze wijze zullen wij mettertijd in het nieuwe rijk Polen een krachtigen, be vrienden nabuur krijgen, voor Duitschland een veilige toekomst en voor Europa een waardigen staat winnen. OP DEN BALKAN. Griekenland. De „Observer" verneemt d.d. 3 dezer uit Athene De Grieksche regeeringstroepen staan voor Ekaterini. Het gevecht met de Venizelisten is begonnen. Reuter meldt uit Athene De troepen der geallieerden hebben Ekaterini bezet, teneinde bloedvergieten tusschen de partijgangers van Venizelos en de troepen der Grieksche regeering te vermijden. DUITSCHLAND EN NOORWEGEN. Naar verluidt, is de Noorsóhe antwoord-nota gisteravond aan den Duitschen gezant teChris- tiania overhandigd DUITSCH OOST-AFRIKA. Van Engelsche zijde wordt gemeld Duitsche troepen, door de Belgen uit Tabora verdreven hebben een poging gedaan om in de richting van Iringa en Ngomimji door onze kolonnes heen te breken teneinde Mahenga te bereiken. Sedert 22 .October is een vrij heet, eenigszins verward gevecht aan den gang. Een kleine Engelsche afdeeling Rhonesiaan- sche politie, waarbij zich kolonel Baxendale be vond, is in een hinderlaag gevallen en heeft in het gevecht in de dichte wildernis zware ver liezen geleden. Baxendale is gewond gevangen genomen. Op 23 October heeft een sterke Duit sche troep een dergelijk lot ondergaan, toen hij in handen van onze troepen viel ten Noorden van Iringa. De Duitsche bevelhebber is gewond gevangen genomen. Krachtige Duitsche aanvallen, met een over macht van 3000 man, ondernomen tegen een afdeeling der divisie van generaal Van Deventer bij Neu Iringa, zijn met zware verliezen voor den vijand teruggeslagen. Meer naar het Zuiden heeft de kolonne van generaal Northey een voordeelig gevecht ge leverd aan de Ruhunju-rivier, 55 mijlen ten Zuidwesten van Mahenga. ALLERLEI NIEUWS. Uit Gent wordt het overlijden gemeld van mgr. Anton Stille-mans, bisschop van Gent. Uit Berlijn meldt men: Dien 23sten Oct. heelt een onzer du ik booten ten Westen van Ierland een kleine Engelsche kruister met twee schaarsteenen in den grond geboord. De kruiser was van een oud type. Kapitein König, de commandaut van de handelsduikboot „Deutschland", verklaarde, dat hij de „U 57" verwachtte, om de «Deutschland" naar het vaderland te konvooieeren. De correspondent van de „Evening Mail" te New Londen verneemt, ^dat een Duitsche oor logsduikboot, kort na het vertrek van de «Deutschland",' Kiel verlaten heeft. Zij moet binnen een week te New London aankomen en zal hetzelfde werk doen als de „U 53" en wan neer de «Deutschland" vertrekt, schepen tot zinken brengen. Uit Boekarest wordt gemeld dat generaal Zaloiets'joeky, de opperbevelhèbbör van hét Rius- feiscb-'Roemeenscbe leger in de Dpbroedzja, is vervangen door generaal Sacharof, die totdusver in Galicië ondier Broessilof heeft gevochten. Uit Bierlijn wordt gemeld: In den avond van den 4e Nov. is: de duikboot „U 20" in dein mist ten Noorden van Bovbjerg bij de kust van West-Jutland, aan den grond g- loopcn. Alle pogingen der te hulp géroepèn tarpcdioibooten om bet vaartuig vlot te maken, zijn mislukt. Dte „U 20" werd daarom den 5en NoV. opge blazen, nadat de bemanning dqor de torpedo- bootle'n was overgenomen. Uit Ne.w-Y.oak wordt aan de „Daily Tele graph" geseind: Het Amerikaansche vliegkotrps bij het FransCbe legter zal waarschijnlijk spoedig dezen bizonderen titel kwijt zijn, op grond van Tweede Kamerverkiezingen. Door de Roomsch Kath. Kiesvereeniging te Heemstede, is candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, in district Haarlemmermeer, de heer A. B. Michielsen, burgemeester van Haarlemmer- liede en Spaarnwoude. do informeel© opmerking uit Washington aan de Fransch© regiering', dat het noemen van hét Amerikaansche korps' in de communique's de Ametikaanstehe regeering in een moeilijke plositié brengt. Uit Duitsehjand beeft zij namelijk kennis gekregen, dat bet Dmits'che publiek de aanwe zigheid van Amerikanen in het Fransebe leger als een bewijs opvat, dat Amerika niet onzijdig is. Dj arabi—Palembang. Uit Weltevreden meldt men aan den „Tel" Officieel wordt medegedeeld, dat de marechaus see iu de Mjeritam streek Raden Boeroeg gevan gen namen en dertien volgelingen. Vijf gewe ren werden buitgemaakt. (Officieel) De vice-president van den Raad van Nederland-Indië, bij afwezigheid van den gouverneur generral belast met het dagelijksch beleid van zaken, telegrafeert, dat in ae Ajar- Hitam streek marechaussees Raden Boeroeg met 13 volgelingen gevangen namen en daarbij 5 Beaumont karabijnen in beslag hebben genomen. Uit Soerabaja wordt nog gemeld De resiedent van Palembang heeft geseind, dat de leiders der opstandelingen in Ra was Da- hanam alias Raden Keling en Semagoes gevan gen zijn genomen. Volgens telegrafisch bericht van den resident van Djambi heeft de voortvluchtige Rio Depati zich aan den controleur van Banko overgegeven. De toestand in Bangko is rustig: alle dorpen zijn bewoond. Volgens een telegram van kapitein La Lau te Saroelangoen (Djambi) heeft Rio Samat, een der moordenaars van controleur Walter, zich overgegeven. Mr. M. Tydeman Jr. -j- Zaterdagmiddag is plotseling op een jachtpartij te Hilvarenbeek overleden mr. M. Tydeman Jr., lid van de Tweede Kamer voor het district Tiel. De heer Tydeman was voorzitter van den Bond van Vrij-Liberalen, secretaris van de Nederland- sche groèp der Interparlementaire Unie en leidde in 1913 te 's Gravenhage de Interparlementaire Conferentie, voorzitter van de Nederlandsche af deeling der Nederlandscb-Belgische commissie en commissaris der Nederlandsche Heidemaatschappij. Hjj had zitting in de bevredigingscommissie voor het Lager Onderwijs en gaf hij in een nota toe gevoegd aan het rapport blijk van zijn, van die der meerderheid afwykende meening. De heer Tydeman was ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw en commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Een Oranjeboek. In den loop van deze maand is weder de ver schijning van een Oranjeboek te verwachten. De scheepvaart benoorden Schotland (Officieel.) Het departement van marine deelt mede, dat in verband met het door een groot deel van de scheepvaart volgen van de route benoorden Schotland, het licht van Eierland weder ontstoken met dien verstande, dat hierop niet in alle ge vallen vast mag worden gerekend, omdat de militaire autoriteit gemachtigd is, in dringende omstandigheden het licht te dooven zonder voor afgaande waarschuwing. Stoomvisscher(jbedr\jf te IJmuiden. Zaterdagmiddag zijn 40 stoomtreilers, in con- vooien van 8, 9 en 10 schepen, naar de visscberijN vertrokken. Ontslagen aan de Rijksverzekeringsbank. Van het personeel der Rijksverzekeringsbank zijn elt personen, heeren- en dames-employé's, met ingang van 1 Januari e.k. ontslagen, met bepa ling, dat, wanneer die personen op dien datum nog geen andere betrekking hebben, het ontslag zal worden opgeschort tot 1 April daaraanvolgend. Kamerleden in Commissies. De «Tel" verneemt, dat ook de Katholieke tranc- tie in de Tweede Kamer besloten moet hebben, dat geen enkel Katholiek lid meer zitting zal ne men in de Rijkscommissie van toezicht, In de af- geloopen week hebben dan ook enkele leden voor een desbetreffende uitnoodiging bedankt. De ondeugdelijke vliegtuigen. De correspondent van de N. R. Crt. te Soera baja seint Het legerbestuur heeft telegrafisch aan de Ne derlandsche commissie te San Francisco zjjn te leurstelling en afkeuring kenbaar gemaakt over de aangekochte vliegtuigen. Tevens werd de com missie opgedragen de beproefde onderdeelen te waarmerken. Terscherpte maatregelen op den nitvoer van ingelegde groenten. Nieuwe bepalingen door de regeering ingesteld hebben groote consternatie gebracht onder de handelaren in ingelegde groenten. Tot nu toe gold de bepaling dat voor elke be stelling die men wenscht uit te voeren moesten van de 100 vaten 35 vaten ter beschikking van de regeering worden gesteld. Op deze basis hebben dus de exporteurs hun prijsberekening vastgesteld en hun contracten af gesloten. Nu vordert de regeering, dat van die zooge naamde honderd uitvoervrjje vaten nog weder 50 stuks in reserve moeten bljjven. Uit exporteurskringen verklaarde men ons, dat de afgesloten contracten daardoor absoluut niet zijn na te komen en voor alle kleinere exporteurs beteekenen deze maatregelen niet veel minder dan de ondergang in zaken. Het is nog onbekend welke prijs voor de in reserve blijvende van elke honderd zal worden gegeven. Men meende dat een toezeging van de zijde der regeering, dat die prijs ten minste den pro ductieprijs zal bedragen. Wel het minste wat redelijkerwijs mag worden verwacht. Door deze laatste maatregel komen ongeveer 17000 vaten voor de groentencentrale in reserve terwijl door de beschikbaarstelling van 35 vaten de aanvragen die 8 a 10000 vaten ruimschoots worden gedekt. Jubileum. Vandaag was het feest in de distilleerderij van den heer J. A. J. Nolet aan de Hoofdstraat. De baas van de binnenlandsche distilleerderij, Willem Wuistnan, was heden 40 jaar bij den heer Nolet in dienst. De jubilaris werd hedenmorgen per rijtuig van zijn woning gehaald. Met zijn familie werd hij op het privé-kantoor door den heer en mevrouw Nolet ontvangen. Met een hartelijke toespraak, getuigende van waardeering voor'den ijver en de plichtsbétrach. ting van den jubilaris, overhandigde de patroon hem een geschenk onder couvert. De chef de bureau, de heer Robert, huldigde den jubilaris namens het kantoorpersoneel onder aan bieding van een klok. Het personeel van de dis tilleerderij had zich ook niet onbetuigd gelaten en bij monde van een hunner werd den jubilaris een leunstoel aangeboden. Na de huldiging ver- eenigde men zich aan een feestelijk ontbijt. Een fotograaf kiekte den jubilaris met den pa troon en het kantoor- en distilleerderijpersoneel. Ris, v. d. Schalk, de Bruin, Houtman en van def Zee. Gemeentebeg rooting 1917. De Voorzitter stelt aan de orde de Ge* meentebegrooting 1917. Allereerst worden behandeld de UITGAVEN. Volgnummers 75—79 worden goedgekeurd. Bij volgn. 80, Presentiegelden der leden va den Raad, zegt de heer v. Pelt, dat vroege' het Raadslidmaatschap meer als een eerebaantj werd beschouwd. Tegenwoordig wordt er echte zooveel tijd van edh Raadslid vereischt. dat een verhooging van het presentiegeld alleszins biljU mag worden genoemd. Spr doet thans he voorstel dezen post van f1000 op f1500 te brengen. Er zal dus in plaats van f2.— vooi' taan f3,— presentiegeld worden gegeven. De heer de Bruin komt ter vergadering' Het voorstel v.Pelt wordt in stemming ëe" bracht en aangenomen met 13 stemmen vóór en 5 stemmen tegen. Tegen de heeren Beukers. Kavelaars, Lagel' wey, Evers er. von Briel Sasse. Volgn. 81. Jaarwedden van de ambtenai'61^ en bedienden der Gemeente Secretarie, den con* cierge en de boden. De heer Scheffers dringt aan op het ver elden der namen bij de verschillende titula rissen. Maison Nolet. Zaterdagavond opende de heer Nolet onder groote belangstelling zijn Koks- en Banketbak kerszaak in het pand Groote Markt 5. De twee schitterend verlichte etalagekasten, ge vuld met de fijnste en heerlijkste producten van banketbakkerskunst, trokken vele kijkers. BiDnen verdrongen zich de koopers reeds voor de keurige toonbanken met de glazen kasten, waarin een keur van bonbons was uitgestald. De fraaie wandkastjes boden met hun smaakvolle sorteering luxe-doozen marsepain en borstplaat een sierlijken aanblik. Eenige bloemstukken verleenden aan het geheel een feestelijk aanzien. De keurige winkel is een aanwinst voor de Markt. R. K. Kiesvereeniging. Wij herinneren onze lezers aan de algemeene ledenvergadering van de R. K. Kiesvereeniging» «Recht, Plicht en Orde," welke zal plaats hebben Dinsdag)avond om 8 uur in het Bondsgebouw Lange Haven 71. Hoogwater te Schiedam: Dinsdag 7 November 1.48 v.m., 2.19 n.m. UIT DELFT. Bij afwezigheid van de bewoners is er gister ochtend brand ontstaan in het bovenhuis van den B. op de Markt te Delft, waarschijnlijk doordat een thee warmer, die op een, theelichtje stond, in brand is geraakt. De motorspuit deed voor 't eerst dienst. Eenige kauoers zijn geheel nitgebrand. Verzekering dekt de schade. UIT ROTTERDAM. OndaDks den ontzettenden woningnood die hier ter stede heersebt en het tweetal voorstellen dat in den raad gedaan is om onverwjjld van gemeen tewege over te gaan tot het bouwen van wonin gen, blijven B. en W. volharden bij hun steun aan huiseigenaren en particuliere bouwers. Het particulier initiatief waarvan in April j.i. zooveel verwacht werd, bleek een volkomen fiasco, Toch denken B. en W. er nog niet aan den ge meentelijken woningbouw ter hand te nemen. In een Zaterdagavond aan de gemeenteraadsleden ge zonden schrijven, deelen zjj mede, dat zij met het oog op den woningnood willen overgaan tot het toestaan van verder strekkende faciliteiten aan eigenbouwers en woningvereenigingen Wan neer vóór 1 Maart de aanbouw van een voldoend aantal woningen niet verzekerd is, zullen B. en W gaan denken aan gemeentelijke voorziening. Door de pólitie is in de vetsmelterij van A- B. alhier in beslag genomen een mand met bedorven spek, dat met moedwil ongeschikt voor de concumptie bleek gemaakt te zijn. Als verdacht voor industrieele doeleinden duurder te kunnen verkoopen, waarop een straf staat van 2 jaar of f 6000, boete is proces verbaal opgemaakr tegen den felager J. P. alhier. Voortgezette vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Vrijdag 3 November 1916, des nam. 2 uur. Voorzitter: de burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. De heer H. A. W. van Luik fungeert als w.n. gemeente-secretaris. Tegenwoordig 17 leden. Afwezig de heeren Goslinga (met kennisgeving), De Voorzitter meent, dat dit bij "art- Sl wel kan gebeuren, maar het toch bezwaarlijk zou zijn dit overal te doen, b.v,. by Gemeente' werken, enz. De heer Maas geeft in overweging allee'1 de namen te vermelden wanneer de ambten^ onder verschillende titels op de Begrootin» voorkomt. De Voorzitter antwoordt dat er bii B- W. geen principieel' bezwaar bestaat om me namen te vermelden. Volgn. 81 en -82—85 worden goedgekeurd- Bij volgn. 86, Druk- en Bindwerk, zegt d heer Maas, dat hij, door in de afd over .b®. drukwerk te spreken alleen beoogd heeft onue' de aandacht van B. en W. te brengen of zij ®P alle zijden van deze zaak willen letten. heeft hoegenaamd niets tegen den tegen woord': gen contractant, maar vraagt alleen of er wel aan het huidige contract kan worden vastge houden bij de thans gewijzigde omstandigheden- Spr. wil echter de geheele zaak aan de p''u" dentie van B en W. qverlat en en dooi' he" laten beoordeelen hoe in deze gehandeld dien" te worden. Volgn. 86 en 87 worden goedgekeurd. De heer Maas wijst bij volgn.88, Onderhoud en aankoop van meubelen etc., er op, dat een dei" achtbaarste burgers onlangs bijna zijn ha'3 gebroken heeft ter plaatse waar thans de secre taris zit, wegens de gaten, welke in het vloer kleed in de Raadszaal zitten. Spr. vindt het gewenscht dat bij huwelijke'1 e.d, er een behoorlijk kleed op den grond Linoleum, hetwelk B en W. daar willen la-ten leggen, acht hij minder gewenscht. De Voorzitter antwoordt, dat het h°® langer hoe lastiger wordt in de tegenwoordige Raadszaal de zittingen van den Raad te houden- Wanneer er nog 4 nieuwe Raadsleden bij komen is het vertrek natuurlijk veel te klein. Over wogen is of de muur tusschen de Raadszaal en de commissiekamer niet kan worden uitgebroken- Het zou jammer zijn indien men nu reeds een kleed zou 'aanschaffen, terwijl we na de eventueele vergrooting der Raadszaal daar niet3 meer aan zouden hebben. De heer Maas: Wacht die verbouwing w0" gens de kosten De Voorzitter zegt dat hij er de'teek®* ningen al van in zijn bezit heeft. De Ifeer Maas vraagt of de verbouwing 'n 1917 zou kunnen plaats hebben. De heer v. Westendorp zegt, dat zulk3 wel zou kunnen, maar vreest dat een uitbraak slechts half werk is. Het blijft dan toch een bekrompen boel. De heer Maas dringt nog eens op spoedig® afdoening dezer kwestie aan. De heer v Westendorp zegt dat het pla" om het St. Jacobs Gasthuis voor Stadhuis bestemmen, nog steeds hangende is In elk geval belooit spr. de zaak bij Gemeentewerken aanhangig te zullen maken. De heer Lagerwey merkt op dat de aan schaffing van een nieuw kleed in de Raadszaal dringend noodig is. Er kan geen week meer °P gewacht worden Wij mogen niet voortgaan om onze armoede nog langer te etaleeren. Zelfs de armste menschen schaffen een nieuw vloerkleed aan als het versletefi is. De heer Maas stelt het op prijs dat de wet: houder van financiën zijn voorstel steunt- Nu wil zich de kans der inwilliging van ziin verzoek r.iet laten ontnemen en stelt dus voor om den post met f700.— te verhoogen. De Voorzitter ontraadt verhooging van den post, doch wil liever dat men aan B- W. overlaat naar goeddunken te handelen. De heer Maas noodigt dan B. en W. uit om met een voorstel te komen. Volgn. 88 wordt goedgekeurd, evenals 89 en 90- Bij volgn. 91, kosten van het Archief, stelt de Voorzitter voor het salaris van den gemeentearchivaris met f100.— te verhoogen- B. en W zullen nader met een wijziging in d® verordening komen. Het werk van den archi varis is toegenomen en waar hij zijn taak uit nemend verricht, stellen B. en W. de salaris- verhooging voor. Volgn. 91 wordt aangenomen. De heer Din keiaar brengt bij no. 92 d® jaarwedde van den aanplakker ter sprake. Nb bepleit verhooging daarvan. De heer Lagerwey wijst er op dat het salaris mede verband houdt met hetgeen d® aanplakker in zijn functie van afslager aan d® Vischmarkt verdient. De post heeft de' aandacht van B. en W- eïl zoo noodig zal de wedde worden herzien. Vlgn. 91—95 worden-goedgekeurd. Volgn. 96. Kosten voor het plaatsen vaD kennisgevingen, berichten enz. in de Schiedam- sche couranten, f500.— De Voorzitter zegt dat deze post, i° verband met het nieuwe contract met de dag bladen, met f 1000.— moet worden verhoogd- Goedgekeurd. Volgn. 97. Kosten voor het opmaken der notulen van den Gemeenteraad f520.—

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2