Staten-Creneraal. Binnenland. stellingen ten Westen van Folio Krasnolesie, ver woede aanvallen, die allen, op een punt door een tegenaanval afgeslagen werden. Het Russische communiqué meldt: Aan de Narajofka, in de streek van de hoogten ten Oosten van het dorp Lipica Dolna, gingen onze troepen tot het offensief over en dreven den vijand uit de loopgraven, die hij bezet had aan beide zijden van den weg, die naar 't dorp Sla- ventin leidt. We namen eenige gevangenen en veroverden twee machinegeweren. Een tegen-aanval van den vijand leverde geen resultaat op. ITALIë EN OOSTENRIJK. Uit Weenen wordt gemeld De toestand is onveranderd. Ten oosten van Görz hebben onze troepen een Italiaansche schans vermeesterd, 5 officieren en 475 man gevangen genomen en 7 machinegeweren buit gemaakt. Gisteren in den vroegen ochtend heeft een onzer zeevliegtuigsmaldeelen de vijandelijke stel lingen van Ronchi, Vermigliano en Doberdo doel treffend met bommen bestookt en een vijandelijk luchtsmaldeel, dat de onzen aanviel, op de vlucht gejaagd. Het Italiaansche legerbericht luidt: Op het front in Trentino bedrijvigheid van de wederzijdsche artillerie, en voortdurende vijande lijke troepenbewegingen tusscben het Etsch- en het Assadal. Op het front in het Kustland wisseling van geschutvuur op sommige punten aan de boven- en de midden-Isonzo. Op de hoogte San Marco, ten oosten van Görz, heeft de vyand gisterochtend met 3 bataljons door sterk geschutvuur gesteunde aanvallen gedaan tegen een vooruitspringend deel onzer linie en tegen de daarbij aansluitende stelling, „Casa.dei due pini« genaamd. Vijf aanvallen zijn achtereen volgens door onze troepen afgeslagen. Vervolgens heeft de vijand met geschut van alle kaliber deze stelling beschoten, waarvan de onzen 's middags de meest blootgestelde voorste verschansing heb ben ontruimd. Op den Karst hebben wij nog enkele front stukken door kleine voorwaartsche bewegingen verbeterd en eenige gevangenen gemaakt. Vannacht hebben vyandelyke zeevliegtuigen in de streek van Aquileja bommen geworpen, 2 militairen gedood en 4 vrouwen en kinderen gewond. Als antwoord op dien aanval heeft een Ita- liaansch luchtsmaldeel een rappen aanval gedaan op de stations voor zeevliegtuigen te Proseno en ter reede van Triest en ze met zichtbaar goed gevolg gebombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben eenige bommen in Görz en in enkele plaatsen aan de beneden- Isonzo geworpen. Geen slachtoffers, geen schade* PAUSELIJK PROTEST. Dl© „Comer©' d'Italia" meldt: Kaxdinaal Gas- pterri heeft aan don bisschap van Padua een telegram gezonden, waarin gezegd wiordt: „De H. Vader betreurt en veroordeelt ten sterkste de vliegerhombardemeniea op niet-verdedigide open steden, dnor wie) deze ook worden uitge voerd. De Paus: zendt u voor de families van deze stad die pas door zoo een groot ongeluk ge troffen zijn, 10,000 lire, alsmede, den pause- 1 ijken zegen Vmt u an uwe diocesianen". D© open, onverdedigde stad Padua werd door- Oostenrijksche vliegers gebombardeerd, waarbij ongeveer 60 burgers werden gedood. Aj*) OP DEN BALKAN. Vorderingen van de Roemeniërs. Het officieel Roemeensch communiqué meldt Langs den geheelen Donau werd artillerie- en geweervuur gewisseld. In de Dobroedsja hebben wy het dorp Bosscio bezet en aan het geheele front vorderingen gemaakt. De laatste drie dagen hebben de vijandelijke vbegers opnieuw bijzondere bedrijvigheid aan den dag gelegd. Zij vlogen boven Tornu Magurele, Zimnicea, de streek van Giurgiu, Tulcea, Kam- pulung, Sinaia en Roman en wierpen bommen, die lichte schade toebrachten. Verder werden op de hoofdstad en omstreken bommen geworpen, die vreedzame inwoners, vooral vrouwen en kin deren doodden. Bij deze gelegenheid vierden een groot aantal bommen boven het paleis geworpen, waar de koningin en de prinsen woonden, maar dat zij gelukkig, na den dood van prins Mircea, verlaten hadden. Verscheidene malen en vooral gisteren vlogen de vijandelijke aviateurs boven kleine steden en dorpen, waar zij zeer laag daalden en de vreed zame bevolking, die zich op straat bevond of op het land werkte, met mitrailleurvuur achter volgden. In Zevenburgen. Het Duitsche hoofdkwartier meldt: Het front van aartshertog Karl Aan het Oostelijk front van Zevenburgen heerscht slechts geringe bedrijvigheid. In de voor ons succesvolle gevechten in het Woudgebergte, langs de naar Wallachije voerende straatwegen, verloren de Roemenen gisteren aan gevangen 23 officieren en 1800 man en aan buit 4 kanonnen en verscheidene machinegeweren. Aan het Zuidelyk front maakten wy vorde ringen. AMERIKA EN DU1TSCHLAND. In verband met de wegvoering van burgers uit België heeft het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken den zaakgelastigde te Ber- lyn opgedragen de kwestie persoonlyk met den rijkskanselier von Bethmann Hollweg te bespre ken en deze mede te deelen, dat een dergelijke wegvoering een zeer oDgunstigen indruk op de neutralen en speciaal op de Vereenigde Staten maken, daar vooral dit land het welvaren van de civiele bevolking van België zeer ter harte gaat. Staatssecretaris Lansing verklaarde, dat de in structies aan den AmerikaanscheB zaakgelastigde te Berlijn om met Bethmann Hollweg over de deportaties in Belgie te spreken gezonden werden op verzoek der Belgische regeering. - Zij hielden geen kritiek in op de actie der Duitsche regee ring, ten opzichte waarvan de regeering der Ver eenigde Staten geen volledige inlichtingen had ontvangen. MEXICO. Die „Petit Parisfen" en andere- bladen, dié .in verbinding staan met het Ministerie van Buitenl. Zaken houden een gewapende tussc'henkiotnst van de Vereenigde Staten tégen dé vèreènigde legérs Van de drie Mexicaanschiei generaals Dias1, Zapala en R,obtes onvermijdelijk. Deze 3 généraals, dié aanhangers zijn van Villa, Deschikken ovi-r min stens 43000 goed gewapende soldaten. De be velhebber van de stad Juarez is bereid, de stad aan de troepen van Villa ijver te gevèn. Het garnizoen van de hoofdstad Mexico is in twijfel, wat het moet doen. Carranza heetft zich Ver schanst te Querataro. ALLERLEI NIEUWS. Engelsche vliegers hebben een aanval ge daan op Ostende en Zeebrugge. Reuter seint uit Cairo. Bjj een vliegeraanval werden heden 14 meoschen gedood, waarvan 4 Europeanen en 25 gewond, waarvan 4 Europeanen. Een Duitsehe duikboot heeft den 5en No vember 28 zeemijlen ten Westen van Malta een vijandelijk transportschip, metende circa 12.000 ton, dat vergezeld was van torpedojagers en stoomtrawlers, door een torpedoschot tot zinken gebracht. Volgens een Lloyd's bericht is het Engelsche stoomschip «Poleln» tot zmken gebracht. Het Zweedsche stoomschip ïAstrid», is door een Duitsche duikboot op den weg van Stock" holm naar Raumo, in Finland, tot zinken ge bracht. De bemanning is gered. Het Spaansche stoomschip »Oiz Mendi» is tot zinken gebracht. De bemanning is aan land gezet. Naar gemeld wordt, zijn tweie) Duitsdh© onderzeeërs in die Gulf van Mexico aangekomen om de slchepen gëladen met pètriolèum voor de Geallieerden te torpedeétrein. "tweede KAMER. Vergadering van Woensdag 15 November. Grondwetsherziening. De heer Lobman verdedigt nader het amen dement—de Geer en Lohman betreffende het meervoudig kiesrecht, thans aldus geredigeerd het toekennen van meer dan ééne stem aan den zelfden kiezer kan niet geschieden uit hoofde van aan het bezit van maatscbappelijken welstand ontleende redenen. De heer Troelstra repliceert ter nadere verdediging van zijn amendement, om meervoudig stemrecht uitdrukkelijk uit te sluiten. De heer Marchant repliceert. Minister 'Cort van der Linden dupli ceert. Het amendement Troelstra is aangenomen met 44 tegen 36 stemmen. Links tegen rechts, waar mede het amendement Lohman is vervallen. Het amendement Hugenholtz betreffende schorsing van het kiesrecht voor militairen is verworpen met 45 tegen 36 stemmen. Het amendement v. Twist om schorsing van het kiesrecht ook voor officieren mogelijk te maken, is zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer v. d. Voort v. Z ij p verklaart, dat de Anti revolutionnairen op principieele gronden blyven tegen individueel kiesrecht stemplicht en de mogelijkheid van vrouwenkiesrecht. Evenwel willen zij daarop de Grondwetsherziening niet doen afstuiten en zullen zij niet tegen art, 80 stemmen. Artikel 80 wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voortgegaan wordt met art. 81. De heer Rink betoogt daarbij, dat het door de Regeering voorgestelde stelsel van evenredige vertegenwoordiging zeer eenvoudig is. Hij weerspreekt, dat door dit stelsel de invloed der partijleidingen te groot en die van den indi- vidueelen kiezer te klein zou worden. Spr. is tegen het amendement Eerdmans om het evenredig kiesrecht facultatief te stellen. Het beginsel is goed en dit moet in de grondwet worden vastgelegd. Ook de heer A 1 b a r d a verdedigt het even redig kiesrecht. Wel zijn daaraan bezwaren ver bonden, doch die zinken z.i. in het niet by de nadeelen van het meerderheidsstelsel. De heer Cort v. d. Linden, minister van Binnenlandsche Zaken, zet uiteen, dat de ge meente niet als grondslag moet worden genomen van het kiesdistrict. Het stelsel der evenredige vertegenwoordiging tast niet de zelfstandigheid der afgevaardigden aan, maarode uitvoerige partij programma's, zij binden den afgevaardigde. In het nieuwe stelsel wordt juist den kiezers gele genheid gegeven zich te onttrekken aan den par tijd wang. Pij de verkiezingen moet niet een toevallige meerderheid gevormd kunnen worden, zooals in ons land vaak het geval is. Het stelsel van den heer v. Idsinga gaat in tegen de normale ontwikkeling van het maatschappelijk leven. Spr. heeft bezwaar tegen het amendement Eerdmans. De evenredige vertegenwoordiging moet in de grondwet worden vastgelegd. De heer v. Idsinga repliceert. De heer Eerdmans trekt zijn amendement in. Art. 81 wordt z. h. st. goedgekeurd. By art. 82 betoogt de heer Schaper de over bodigheid der Eerste Kamer. Het artikel wordt zonder stemming aange nomen. De heer Marchant vraagt verlof voor een interpellatie over het oproepen der landstorm- jaatklasse 1909 voor de militielichting 1917. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdag morgen. Mr. Loeff geen Staatsraad. In tegenstelling met berichten, welke het voor stelden, alsof mr. J. A. Loeff zou worden benoemd tot lid van den Raad van State, kan de »Msb.c mededeelen, dat thans vaststaat, dat mr. Loeff voor de benoeming niet in aanmerking wenscht te komen. Inlijving Landstorm jaarklasse 1909. Het Kamerlid, de heer Duymaer van Twist, heeft tot den Minister van Oorlog de volgende vraag gerichtIs de Minister bereid oen eerst de militieplichtigen van de lichting 1917, voorzoover deze in gewone omstandigheden niet tot de najaars- ploeg zouden behooren en voorts ook de landstorm van de jaarklasse van dit jaar, voor inlijving aan te wijzen alvorens den landstorm voor de jaar klasse 1909 onder de wapenen te roepen. Zoo deze vraag ootkennend moet beantwoord worden, wil de Minister dan de redenen mededeelen, welke hem tot die gedragslijn leiden? Mil. buitengew. kommiezen. De opperbevelhebber heeft bepaald, dat aan alle militairen, die de functie van buitengewoon kommies hebben vervuld en zich thans met onbepaald, klein verlof bevinden, door vertrek hunner lichting, moet werden gevraagd of zij geneigd zijn wedér onder de wapenen te komen en als buitengewoon kommies in functie te treden onder genot eener toelage van f 0.90, in- stede van fu.50 per dag. Eenzelfde vraag moet gericht worden aan de met onbepaald verlof zijnde militairen, die, hoewel nog niet als hulpkommies in functie geweest zijnde, voorkwamen op de lijst van hen, die voor deze functie geschikt werden geoordeeld. Te veel betaalde vergoedingen. Door het Tweede Kamerlid den heer Van Wijnbergen is tot den Minister van Oorlog de voldende vraag gericht Moet de Minister niet erkennen, dat het on billijk is het risico waarvan sprake is in het op 9 Nov. 1.1.) ingezonden antwoord (aanhangsel Handelingen 1916/17 pag.27) te leggen op den burgemeester of op de gemeentekas Is toch de Minister niet van oordeel, dat alleen in geval van gebleken schuld of nalatig heid aan de zijde van den burgemeester, te veel uitbetaalde vergoedingen ten laste van dezen mogen worden gelaten De dienst van de „Mij. Zeeland" gestaakt. Wij vernemen, dat de dienst van de Mij. Zee land voorloopig gestaakt wordt. Van de mailboot ^Koningin Regentest is nog steeds geen bericht van vrijlaten ontvangen. De vaart door het Suez-kanaal. In aansluiting op de bekendmaking van den directeur-generaal van de posterijen en telegrafie) dat de stoomschepen van de Maatschappij Neder land en Rotterdamsche Lloyd, waarmede de post voor Nederlandsch Oost-Indië wordt verzonden, te beginnen met het 17 dezer verstrekkende stoomschip Kawi, wederom door het Suez kanaal inplaats van om de Kaap de Goede Hoop hun weg zullen volgen, vernemen wij, dat ook de thuisreis dezer schepen door dit kanaal zal ge schieden en de vaart tusschen Java en New-York door het Panama-kanaal. De beperkte kolenvoorraad in de Afrikaansche havens, waardoor moeilijkheden met het bunkeren waren te voorzien, heeft aanleiding tot dezen maatregel gegeven. De eerste booten van Maatschappij Nederland, die door het Suez-kanaal zullen varen, zullen zijn de Vondel, die van Batavia vertrekt op 15 dezer en de Rembrandt, die van Amsterdam op 1 De cember vertrekt, en van de Rqtterdamsche Lloyd; de Kawi, die 17 dezer van Rotterdam, en de Ophir, die 6 December van Batavia vertrekt. Spruitkool. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat het percentage van de dagelijksche aanvoeren van spruitkool, hetwelk op de ingeschreven veilingen voor het binnen land moet worden geveild, tot nadere beschik - wordt vastgesteld op 40 pet. Aangehouden post. De stoomschepen „Rembrandt" en „Soerakar ta" onderscheidenlijk 10 dezer te Amsterdam en Rotterdam aangekomen, hebben op last van de Britsche autoriteiten de post te Falmouth moeten lossen. Geschoten op IJmuider treilers. Uit IJmuiden meldt men aan de „NR.Ci't- Hedenmorgen te half twaalf heeft een Hui sche duikboot in het gezicht van de Neder landsche kust tusschen Kijkduin en het eila» Texel, op eenigen afstand van een Nederlan schen kruiser en een aantal Nederlandsche toi pedobooten, buiten het territoriale gebied, eenig® schoten gelost op thuis stoomende IJmuide stoomtreilers, die alle de natievlaggen voerden- Enkele schoten gingen op zeer geringen afstan voorbij een der treilers, die zich.haastte een boo uit te zetten. Toen men zich met roepen vel staanbaar kon maken en riep, dat het een Ho landsch schip was, kon de scheepsboot naar treiler terugkeeren. Behalve de gewone nati° nale vlag, voerden alle treilers ook een ijzeren driekleurige vlag. Gebrek aan aardappelen. Men meldt ons, dat in de eerstvolgende maan den door het geheele land lezingen zullen Se houden worden over volksvoeding. Het do van deze lezingen is, meer en meer in verscW lende kringen de gedachte te doen doordringel1^ dat er beter volksvoedsel bestaat dan aardaP pelen. De minister van landbouw moet daart° het initatief hebben genomen. Enkele confeie° ties hebben met besturen van vereenigin£e1^ die zich op dit gebied bewegen, aan zijn depal tement plaats gehad. Het gevolg is ge wees1, dat er zich een commissie heeft gevormd, di het denkbeeld zal uitwerken. Brandstoffen. Het Kamerlid de heer Heeres heeft 24 Octo ber de volgende vragen ingezonden 1. Zijn van den minister maatregelen opgr°n van de Distributiewet 1916 te verwachten te1 zake van de voorziening met brandstoffen buite0 die, welke Z. Exc. reeds heeft genomen tel1 aanzien van turf 2. Zoo ja. kan de minister thans reeds ihee9 dedeelen, welke die maatregelen zullen zUn 3. Indien de minister vraag 1 ontkennen beantwoordt, welke zijn daarvoor, zijne beweeg redenen. 4 Is de minister in dit geval bereid, het daal' heen te leiden, dat die gemeenten, welke voor de voorziening met brandstoffen uit eigen be' weging maatregelen treffen, van rijkswege ih de kosten daarvan kunnen worden te gemoe gekomen, b.v. op den voet van artikel 3 oe Distributiewet 1916? De minister van landbouw, handel en nij ve5 heid, heeft hierop den 14den dezer het volgen&e antwoord ingezonden lo. Deze vraag wordt ontkennend beantwod 2o. In verband met de ontkennende beahf' woording van vraag 1 kan deze vraag onbeafl woord blijven. 3o. De ontkannende beantwoording van vraag 1 is gegrond op de volgende overwegingen: De productie van brandstoffen hier te 1»D evenals de invoer daarvan staat geheel onde contröle van de Rijks-kolendistributie, zooda uit een distributie oogpunt ingrijpen onnoodig is Prijsopdrijving is dientengevolge uitgeslote^' Veeleer is door de Rijks kolendistributie bereik dat, dank zij een stelsel van indeeling gebaseer op het streven om de goedkoope kolen, n.l* a in Nederland geproduceerde, voor huisbrand 111 te deelen, de prijzen aanmerkelijk zijn gehoud6^ ondër die, welke zonder regeling harerzijds z°u den moeten worden betaald Voorts zou, wanneer thans tot bijslag krach tens de Distributiewet 1916 werd overgegaaD' een groote onbillijkheid worden begaan tegeD over hen, die reeds hun kolen hebben ing63^ gen en die, door dit tijdig te doen, hebben M gedragen tot een goede regeling der distribuW^ Bovendien zou door lagere prijzen het veI'_ bruik van steenkolen boven het strikt noodz3^ kelijke toenemen, wat zeker vermeden d0 f worden, daar juist in den laatsten tijd de invo® van steenkolen uit Duitschland en België ze£ veel te wenschen heeft overgelaten. Het zou dus zeker niet wenschelijk zijn een i® geling te treffen, waardoor ten behoeve van he verstrekken van bran stoffen aan alle ingezeten6 een toeslag werd gegeven en een andere geling dan een zoodanige laat de Distributie^ niet toe. De brandstoffen, die voornamelijk door on-£ min vermogenden gebezigd worden, zijn i°tll9_ schen voor een gedeelte des lands turf en °v® rigens gascokes, Ten aanzien van turf zijn vee maatregelen ingevolge de Distributiewet getroh en ten opzichte van gascokes werden ook normale tijden door verschillende gemeem maatregelen genomen, die thans ongetwijl® zouden kunnen worden voortgezet en uitgebrel Consumptiemelk. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Hal1 del brengt ter kennis van belanghebbenden dat t aanzien van de toekenning van den toeslag8 melkveehouders en ten opzichte van de betaling van dien toeslag aan slijters en O10 ,g inrichtingen door hem de volgende regelihf» vastgesteld. Regeling voor de toekenning van den toes a voor consumptiemelk en voor de terugbetab van den door den melkhandel aan de melkve houders uitgekeerden toeslag ad 2£ ct per N6 Voor alle melk, welke als zoodanig reebtstre6 voor de consumptie moet dienen, wordt 6 toeslag van 2£ cent per liter gegeven. UU 1l-li-JU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2