Binnenland. Htads* m Gewestelijk Nieii^8: Kamerleden in commissies, waaraan emolumenten verbonden zyo. Hij zegt, dat het aanzien van de volksvertegenwoordiging in de laatste jaren veel heeft geleden. De Voorzitter roept den spreker tot de orde. De beer Nierstrasz betoogt, dat de Kamer leden bedolven worden onder het papier en dat de Kamer beslag legt op allen tyd en alle werk van de leden. De minister legt zonder argumenten nu eenige rijksdaalders in de handen van de leden, die den kiezers zand in de oogen strooien in plaats van een breede opvatting van hun taak te hebben. Iedere Kamer ondervindt een behandeling van de Regeering die haar toekomt. Er ontstaat een geweldig rumoer. De Voorzitter schorst de vergadering voor een kwartier. Na heropening zegt de Voorzitter dat reetds in het begin van de rede van den heer Nierstrasz deze uitdrukkingen gebruikte, die spr. noopte hem tot de orde te roepen, speciaal waar hij sprak in verband met de circulaire van den minister van Landbouw. Het slot van de rede was echter on verstaanbaar. Er volgde een groot rumoer dat de schorsing noodig maakte. Spr. heeft het steno gram nagelezen Wat hij sprak kwam hierop neer, dat de minister met een royaal gebaar en zonder eenige toelichting en dus a fortiori zonder eenige argumentatie enkele rijksdaalders deed vallen in de handen van de afgevaardigden, die liever zand strooien in de oogen van de kiezers in plaats van hun plicht te doen in ruimste op vatting of zich vastklemmen aan hun mandaat als middel van bestaan. Spr. acht die woorden zoo ernstig dat hy hem onmiddellijk het woord zou hebben willen ont nemen. De heer Nierstrasz heeft nu wel het woord gevraagd maar spr. acht het beter hem de gelegenheid te geven er over na te denken tot morgen. Spr. sluit daarna de vergadering tot Vrij dagmorgen halftwaalf. Langer in dienst houden van ingeljjfden by de militie. Blijkens het verslag over bovenbedoeld wets ontwerp wenschten sómmige leden nadere in lichting door de regeering omtrent de gronden, welke haar dezen maatregel onmisbaar doen acnten. desgewenscht in comité generaal. Anderen meenden, dat tegen de voorgestelde verlenging geen overwegend bezwaar bestaat, mits de regeering, bij het wegzenden van lichtingen met klei verlof, zoover ga als eenig- zins mogelijk is. Enkele leden wezen op de ongunstige omstandigheden, waarin de tereden korpsen en de pantserfort-artillerie verkeeren. Van deze zijn nog lichtingen onder de wapenen, die van hetzelfde jaar zijn als de infanterie- lichtingen, welke reeds lang met verlof naar huis zijn gezonden. Gevraagd werd, op welke tijdstippen bij de verschillende wapens de lichtingen, die daar voor het eerst in aanmerking komen, vermoe delijk met verlof zullen gaan. Aan ruime studieverloven en aan ruime ver loven aan personen, werkzaam bij den publieken dienst, bestaat groote behoefte. Betoogd werd, dat het aanbeveling verdient, in stede van de landstormlichting, die thans aan de beurt van opkomst is, op te roepen, de militielichting 1917 bij vervroeging op te roe pen. Andere leden waren echter van oordeel, dat dit denkbeeld af moet stuiten op wettelijke en practische bezwaren. Verlenging van den duur van den dienst plicht bij den landstorm. Enkele leden konden zich blijkens het Ver- Blag over bovenbedoeld wetsontwerp met de voorgestelde verlenging Yan den duur van den dienstplicht bij den landstorm niet vereenigen. Zij meenden, dat er geen reden is om voor per sonen, meer dan 40 jaar oud, de verplichtingen, welke de landstormwet hun oplegt, te verzwaren. Andere voerden daartegen aan, dat van ver zwaring kwaiijk kan worden gesproken^ Alleen voor het geval, dat wij in den ooilog mochten worden betrokken, heeft deze verlenging van dienstverplichting eenige werkelijke beteekenis, maar dan is zy ook alleszins gerechtvaardigd. het bestede geld hlet maximum nuttig effect te bereiken, vervallen. Alle diénsten van het legér putten dan naar hartelust uit de schatkist, wt-l wetende1, dat geen autoriteit in 'Nederland in staat is op de besteding van de gelden binnen de grenzen v,an den eenen reusachtig en begroi> tingspost toe' te zien. En mocht de minister meenen, dat hij zelf tegen geldverspilling kan waken, en ook inder daad waakt, dan geeft hij zich aan een illusie over Z:ijin veie beslommeringen op hét uitgebreidè gebied van 's lands defensie maken hem dat onmogelijk. Deze leden meenden én de Commissie' van Rapporteurs oordeelt bet gewenscht té doen blij ken, dat zij het hiermede geheel eens is dat deze toestand niet langer kan voortduren. Zij drongen met klelm aan op splitsing van liet aangevraagde bidrag in een zeker aantal rubrie ken van uitgaaf, opdat allengs wieder eenige' con trole op de besteding van de ongewoon groote sommen, die thans door heit departement Van oorlog worden uitgegeven en vermoedelijk nog ge luimen tijd uitgegeven zullen worden, kunne intreden. Ec-in zoo gespecificeerdé begrooting als in gewone tijden werd niet gevraagd, men be greep-, dat deze onder de huidige omstandigheden niet kan wiorden opgemaakt. Maar telgen het blijven vo tear en telkens van eèn buitengewoon groot bedrag' ineens, met een omschrijving zoo iuim, dat feitelijk cilke land ten aanzien van de besteding- ontbreekt, opperde men érnstige bedenking. Men sprak het vertrouwen uit, dat de minister alsnog aan deze bedenking' zou wil len tegemoet komen. dreven en verzeild geraakt in de wateren tusschen Borkum en Sylt. Aldaar werd het schip door Duitsche marinevaartuigen aangehouden en naar Emden opgebracht. Gebrek aan steenkolen. Het gemeentebestuur van Middelburg heeft be sloten tot verlaging van den gasdruk gedurende den nacht. De gasdruk zal te half twaalf's avonds laogzaam verlaagd worden, en dan laag blijven tot 's ochtend 7 uur. In dien tijd, zal men waar schijnlijk moeite hebben om de lamp behoorlijk te laten branden. Voor nachtwerk by gaslicht is dus geen gelegenheid meer. (M.Ct.) De aardappelenvoorziening. Met de aardappelenvoorziening te Alkmaar gaat het niet, zooals het gaan moest. De gemeente heeft ten behoeve van de groentehandelaren voer de periode 1 Oct. tot 1 Maart 46 waggons regee- riogsaardappelen besteld. Tot nog toe zijn er evenwel een 7-tal ontvangen. Geen groentehandelaar in Alkmaar heeft thans regeeringsaardappelen in voorraad. Ondanks de slechte kwaliteit, is dit voor een groot deel van de arbeiders toch zeer te betreuren. Zij zijn thans genoodzaakt om aardappelen k 10 ct. per K.G. te koopen, terwijl de regeeringsaardappelen 5 ct. per K.G. kosten. Hoewel de doorvoer van de kleiaardappelen thans verboden is en de distributiewet de rijks- en de gemeente-politie bevoegd heeft verklaard om aanhoudingen te doen, geschiedt dit aldaar zeer sporadisch. Uitvoer van groenten. De Vereeniging De Loosduinsche Groenten- veiling heeft zich tot de vereeniging Groenten- Centrale gewend die over uitvoer van pro ducten moet adviseeren en het toezicht houden met het verzoek, den uitvoer van salade in zijn geheel toe te staan, in plaats van zooal3 thans voor 50 pet. Wat van dit product in dit seizoen ter veiling komt, is onder glas gekweekt, waardoor de productiekosten vrij hoog zijn. Voor het binnenland is er nu bijna geen vraag naar salade en voor eerste kwaliteit wordt nauwelijks f 1 per 100 krop ontvangen. Voor uitvoer wordt echter op de veilingen f 5 a f 6 en meer be steed. Militaire buitengewone kommiezen. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft den militairen commandanten van de on- derdeelen opgedragen aan de miliciens, die de functien van buitengewoon kommies hebben vervuld en zich thans met onbepaald (klein) verlof bevinden, onverwijld te doen afvragen of zij genegen zijn opnieuw onder de wapenen te komen ten einde weder genoemde functie te vervullen. Aan deze militairen zal de zorg van de ad ministratie der directe belastingen enz. een en verhoogde toelage worden toegekend van f0 90 per dag. De nieuwe lichtingen. Het Kamerlid K. ter Laan heeft tot den mi nister van oorlog de volgende vragen gericht 1. Welke zijn de redenen, waarom de mili tielichting 1917 niet in haar geheel wordt op geroepen vóór de landstormlichting 1909'? 2. Is het mogelijk, in de Volgorde van deze oproepingen alsnog wijziging aan te brengen 3. Zoo niet, verdient het dan met het oog op het belang van vele en velerlei bedrijven geen overweging, de oproeping der landstorm- 1909 uit te stellen tot en na nieuwjaar Rykscommissie van toezicht Vleeschvereeniging. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft de bij beschikking van 16 October 1915 ingestelde Rijkscommissie van Toezicht aange wezen als Rykscommissie van Toezicht op de Vleeschvereeniging, en benoemd tot leden van voormelde commissie de heeren F. W. N. Hugen- holtz, lid van de Tweede Kamer te 's Gravenhage, en dr. IJ. van der Sluis, directeur van het Ge meentelijk Slachthuis te Amsterdam. Afschaffing van den Bakkersnachtarbeid. Naar de „Msbd verneemt heeft het centraal bestuur van den Nederl. Bakkerspatroonsbond in zijn Dinsdag te Amsterdam gehouden centrale bestuursvergadering zich in beginsel verklaard voor een wettelijk verbod van afschaffing van bakkersnachtarbeid. Het gebrek aan linnen garens. Door een groot getal verbruikers van linnen garens is een vergadering gehouden te Eind-hoven, waarbij de wenschelijkheid weid uitgesproken voeling te houden met fabrikanten uit Twenthe, alvorens de noodige stappen te doen tot ver krijging van linnengarens uit Engeland. Daar elke uitvoer van Engeland sinds eenige maanden is stopgezet, zullen binnen afzienbaren tijd de meeste fabrieken moeten sluiten en worden tal- looze arbeiders met werkloosheid. voor de restitutie van bovenbedoelde kosten moeten zij zich wenden tot den minister van justitie, Buitengewoon üorlogscrediet 1916. Blijkens bet afdelingsverslag der Tweede Ka mer verklaarden verscheidene leden ernstig be zwaar te hebben, tegen de wijze, waarop dè regeoring' bij voortduring de arediaten blijft aan vragen, noodig' om in de door de buitengewone omstandigheden ontstane behoeften te voorzien. Diat men in den aanvang niet anders kon <1 en, dan een willekeurig- totaal bedrag aanvragen, gaf men geneiedelijk toie. Maar thans, in het derde jaar der mobilisatie, behoort het departement in staat te zijn de groote- rubrieken der bonno dig de uitgaven bij benadering te ranren. Zoo als het nu sinds eenige jaren gaat, geeft het departement van -oiorlog sommen uit, die allengs in de honderden millioenen loopen en ten aanzien waarvan iedere controle behalve dan die legen fraude, ten eèuenmale ontrecht. Noch de volksvertegenwoordiging, noch de Re kenkamer, noch ze,l'ts de minister van financiën is in staat, de militaire crisis-uitgaven b.ruren eenig-31 parken te houden of zich rekenschap te geven, dat de, kosten niet bovenmate worden opgedreven. Beschikt het departement van .oor log eenmaal pvier een krediet van ettelijke tien tallen van millioenen met een zoo ruim? om schrijving als die van art. 182 der Oorlogsbe- gïootingi, dan is eike prikkel om zich tot het werkelijk noodzakelijke te beperken en om met KameriHcident. Naar aanleiding van een uitdrukking van den heer Nierstrasz, die het toekennen van presentie geld aan de Kamerleden bestreed, zeggende, dat de minister enkele rijksdaalders laat vallen in de hand van het Kamerlid, dat de kiezers zand in de oogen strooit en zijn mandaat beschouwt als een bestaansmiddel, traden de minister en verschillende Kamerleden met verontwaardiging op hem toe. Kreten weerklonken«Het is een schande «Eruit«Moet jij spreken van idealen Onder groot rumoer werd de zitting voor een kwartier geschorst en werden de tribunes ont ruimd. Duitschland en Nederland. De «Köln. Ztg." verneemt uit Berlijn Duitschland heeft op een voorstel* van Neder- laodsche zijde een commissie naar Holland gezon den, om de wenschen van Duitschland en Neder land met eikaar in overeenstemming te brengen. De onderhandelingen hebben tot een uitkomst, die Duitschland bevredigt, geleid. De „Oostzee". Het te Rotterdam thuisbehoorende deel van de bemanning van het Nederlandsche schip «Oostzee", dat naar Emden is opgebracht, is aldaar aangeko men. De elders wonende leden dier bemanning zijn ook huiswaarts gekeerd, uitgezonderd de kapitein en zijn vrouw, die nog aan boord zijn gebleven. De «Oostzee", die thans onder Duitsche mili taire bewaking te Emden ligt, was op reis van Rotterdam naar Londen, door slechts weer ver- Plaatselyke belastingen. Een wetsontwerp is ingediend tot afwijking van den regel, gesteld bij artikel 241 der ge meentewet, omtrent plaatselijke belastingen, ten behoeve van de gemeenten Helder en Vlis- singen. Daarbij wordt voorgesteld om aan de gemeen ten Helder en Vlissingen toe te staan geduren de het jaar 1917, behoudens Koninklijke goed keuring, voort te gaan met de heffing van accijns op het gedistilleerd met bedragen van respectievelijk ten hoogste f 15 en f 17.50 per Hectoliter, ad 50 percent sterkte. Uitvoerverbod azyn. De „Visscherij-Courant" meldt dat er groote kans bestaat, dat de uitvoer van azijn en van in azijn geconserveerde artikelen zal worden verboden. Ontevreden distillateurs. Sinds eenigen tijd heerscht er in distillateurs kringen groote ontevredenheid en wel naar »an' leiding van het in Juli uitgevaardigde uitvoer verbod. Wat is 't geval Vóór Juli was door Duitsch" land spirituus en alcohol gekocht bij groote hoe veelheden, en, zooals gebruikelijk is, merendeels •reeds betaald. Plotseling verscheen het uitvoer verbod, waardoor beide partijen gedupeerd wer den. Duitschland, omdat men daar betaald had en niets ontving, de Nederlandsche likeurstokers omdat er een maatregel genomen werd, die een groot aantal hunner schade berokkenen zal. De Duitsche koopers hebben namelijk bij de Nederlandsche regeering een actie ingesteld om schadevergoeding. De Nederlandsche regeeiinf? besloot drie ton beschikbaar te stellen om de dis tillateurs tegemoet te komen. Dit geld moet pond- pondsgewijs verdeeld worden onder distillaten'®, die zaken deden met Duitsche deelnemers. M®* dit gevolg, dat de meeste stokers er bij te koi' schieten. Velen, die nog geld te goed hadden van hun afnemers lijden hier ernstige schade, omdat Duitschland op zijn beurt niet betsal Dit heeft aanleiding gegeven tot groote ontevre denheid onder de Hollandsche likeurstokers vooi wie de quaestie nog een zeer vage is. Men 's van meening, dat de regeering hen de schade vergoeding wil laten betalen. («Tel. Brood. Vanwege het ministerie van landbouw is den burgemeesters meegedeeld, dat de in de circu laire van 20 October j.l. aangegeven regeling voor de distributie van regeeringsgoederen, ten aanzien van bewoners van een gesticht of in richting, ook geldt voor de verstrekking van brood op broodkaarten aan de Rijksinstellingen, welke onder het departement van justitie res sorteeren. Door de burgemeesters van de ge- meentep, waar een dergelijke instelling is geves tigd, zal derhalv% een broodkaart voor deze in stelling afgegeven moeten worden. Op deze broodkaart zal dan de hoeveelheid brood kun nen worden betrokken, waarop de bewoners van deze instellingen overeenkomstig den be staanden algemeenen maatregel van bestuur recht hebben, dat is 6 ons per dag. Waar deze gemeenten, waarin een instelling als bovenbedoeld is gevestigd, in normale tijden hiervan economisch voordeel ondervinden, komt het den minister billijk voor, dat thans door haar wordt bijgedragen in de kosten, zoodat ook te dezen opzichte 110 gedeelte van deze kosten te harer laste zullen komen. Deminister laat het intusschen aan de be oordeeling van zijn ambtgenoot van justitie over, of in eenig bijzonder geval van dezen re gel behoort te worden afgeweken. Indien de burgemeesters derhalve termen aanwezig achten De «Koningin-Regentes." Uit Vlissiin-gen meldt men: Met dein laatste-n trein zijn hier aangekom8" 35 leden der bemanning van de „Koningin-^8' ge-mes"14 wa,ren al te Middelburg uitgestapt •Do geht-iefe bemanning bestond uit 52 kjoipp8"' De Koningin-R'eg-enteswerd Woensdagmorgen door den kapitein ©n de vijf man, die met hete aan boord waren gebleven, verlaten. Ze toen ook naar Brugge ge-gaan, waar zij de de re mannen aantroffen'. Gister-namiddag f ulU we-rd allen aangezegd, <jat zij te 1 u. 50 inte rnet den trein moesten vertrekken. De dn° mannen, die zich verstopt hadden, de twéé we ners en een Belgische jongen, zijn volgens onzv zegslieden nog te Brugge. Te Brugge hadden de mannen zich Vrij kunne8 bewegen, alleen mochten zij- dè s'tad niet en 's avonds 9 uur, Diuitsche-n tijd, moesten z'J allen te bed zijn. Die levensmiddelen waren du"1 en slleribt. Heit Wemelt te Brugge van soldaten, iederen dag, vertrekken er zeer- vélen naar Irn front, terwijl treinen vol gtewonden aankom®0- Op het perron wletrd den administrateur.kwte" tien nee-ster en een hoitooöstèr gelast achter blijven, omdat hun nog' een verhoor moest wé' don afgenomen. Het was' de bemanning bekte'' dat de boot naar Ostende- zou worden gebra-hE omdat zij niet door de- sluizen kon. Naar wf) vernamen, wapperde de Nederlandsche vlag teren Voor dei Diuits'che op de boot. Over 1 behandeling' doioir de Duitse bers waren de ma° men zeier tevreden. De m ai l v an de Koningin -R ege n tes'1l~. vi0 gems onze zegslieden, naar Berlijn vervoerd- Gister ging de reis óver Brussel en Antwd p-en, van daar met leien extra-trein naar Essrf'e0' waar een extra-trein der Staatsspoor de zeelied1"'1 afhaalde. Te- Roosendaal wachtte, de laatste f®111 naar hier op hen. Er was te Middel burg Vlissingen niets bekend v,an de te-rugkomst tfl er waren dan ook maar wieinig' belangstellend8'1 om de mannen tei verwelkomen. WEEKBERICHT. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verried' |n den morgen van 17 Nov., medegedeeld door he Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.0 te Christiansen Laagste barometerstand 763.1 te VlissingeD' Verwachting tot den volgenden dagmee5 matige wind uit oostelijke richtingen, halt zwaar bewolkt, aanvankelijk nog weinig of gee° neerslag en temperatuur om het vriespunt. 8«' Mazelen. Onderstaand schrijven is verzonden aan stuurders van Bewaarscholen in deze gemeente Burgemeester en Wethouders van Schied»01' Gehoord de verklaring van de gezamemÜ schoolartsen, Van oordeel zijnde dat de mazelen in zoo er0 stige mate en omvang in de Gemeente voorkom®®' dat het met het oog op het gevaar van verspreid10^ of uitbreiding der ziekte noodig is, dat alle b®. waarschoten in deze gemeente worden geslote0 Gelet op art. 3 der verordening van 22 1914, Gemeenteblad no. 10; oordeel ter kennis van alle hun BreDgen stuurders en hoofden van bewaarscholen i° Gemeente, onder herinnering dat ingevolge d® kennisgeving 4e het onderwijs terstond gestaakt en de '®f lingen en onderwijzeressen naar huis gezon moeten worden 2e dat het onderwijs niet mag worden her voordat Burgemeester en Wethouders kennis ben gegeven dat naar hun oordeel het gevaar gewekeD. »M —:—i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 2