Dagblad mor Schiedam en Omstreken. tl Brief van l. H, Pans Benedict Gratis Ongevallenverzekering f1(100"^"' f 100 H. Andreas, Apostel. 39ste Jaargang. Zaterdag 25 November 1916 No. 11696, Officieele berichten. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 1.50, per week 12 cent, per maand 60 ct., franco p. post ƒ2— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiön: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speeiale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. oweesloistig os ie polis Termen? Toonaarden. K fjy U invaliditeit; P LUU voet of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene bij verlies van een dnim Verzekeringrbank te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. De Burgemeester van Schiedam ^engt ter kennis dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel Heeft goedgevonden ingevolge artikel 8 der Distributie wet 1916, vast te stellen de navolgende maximumprijzen voor kandelsmaterialen in ijzer en staal p. 100 KG. ^'oeiijzer, plat, rond en vierkant ƒ20. hoek en Tee"21. Boefijzer en wielbeslag- 21. ^Velijzer, Duitsch21- Hoek, W. U., Nachrodt en P. L. H. Kroon- 22.50 ^eÜjzer, Zweedsch P. P. S-32.— S. P- 40.— Bandijzer en halfrond- 22. Duitsche platen onder 3 m.M. dikte - 24. Staalplaten 3 tot onder 5 m.M- 25. vlak en geruit 5 m.M. en dikker- 22.50 krippen 150 m.M. en breeder, 8 m.M. en dikker20. ^trippen 150 m.M. onder 8 m.M. - 21. Hegalvemiseerde staalplaten no. 10 en dikkerB6. Begalvemiseerde staalplaten gegolfd no. 20 3, 22 - 48. s 24 - 50. bandijzer 1' a 2" nos. 10 12 en 1427.— Gepolijste staalplaten nos. 14 16 -39.50 17-20. -43.— 21-26. -50.— Staalplaten (houtskool) -53. - - - ,31_ 25.— 44. -34.— ^eerenstaal, Duitsch 1ste kwaliteit. 2de Eogelsch 1ste 2de - o*. Balk, en U-ijzer boven 80 m.M. hoogte 18. De hierboven voor de verschillende materialen 8estelde prijzen zijn grondprijzen, geldende voor ke normale afmetingen, kwaliteit en hoeveelheden. Brijsverhoogingen voor afwijkende maat, lengte, kwaliteit en geringe hoeveelheid, mogen niet hooger worden berekend dan is vastgesteld a- voor staaf- en profiel ijzerdoor het Stael- werks-Verband A. G. Dusseldorf Abt, Stabeisen- ^usfuhr, Holland, (Ueber-Preisleiste für Stab-und, Hniversaleisen, Ausgabe, 10 Januar 1916);- voor strippen, als voren (zelfde, Ueberpreis- liste) c- voor zwart bandijzer door het Stahlwerks- ^erbaod Abt, Stabeisen, Ausfuhr, Dusseldorf, C. aodeisenskala van 9 Juni 1916) d. voor gegalvaniseerd bandijzer door de firma ^kijssen Co., Mulhheim Ruhr (Ueberpreisliste Van Augustus 1916) e- voor Duitsch plaatijzer onder 3 m.M. en staalplaten van 3 tot onder 5 m.M.: door de chwarzblech-Vereinigung te Keulen (Ueberpreis- iste für Feinblecke, Ausgabe October 1913) B voor staalplaten 5 m.M. en dikkerdoor het Bchiflsb»u-Stahlkantor te Essen (Grabblech-Aus- uhr-VereiniguDg, Ueberpreisliste laatste uitgaaf *916) 8- voor gegalvaniseerde platendoor de Aus- uhrvereinigung te Keulen (Ueberpreisliste van 3 Augustus 1916) k- voor gepolijste platendoor het Generaal- Bouvernement für Belgien te Brussel (lijst van Mei 1916) voor Zweedsch ijzerals in den handel ge- ryikelijk voor dit soort materiaal f. voor veerenstaalgelqk i. Vorengenoemde prijzen gelden voor den klein- aQdel en bij betaling op 4 maanden netto franco ^tvoermiddel vóór het leverend magazijn. Voor 9n tu'sschen- en kleinhandel verminderd met de ^bruikeiijkg reducties, die door den groothandel ^°rden gegeven. Schiedam, 25 Nov. 1916. aan den Hoogwaardigsten Pater Magister Ludovicus Theissling, Magister Generaal der Dominicanen-Orde, by het naderen van het zevende eeuwfeest van de bevestiging der Orde. Geliefde Zoon, Heil en Apostolischen Zegen. Toen Wij op het congres der Derde Orde leden van den Heiligen Dominicus, dat vóór drie jaren te Florence gehouden werd, met ver schillende Bisschoppen tegenwoordig waren, werd, onder Onze hooge instemming en op Ons voorstel, het besluit genomen, dat, ter gelegen heid van het naderende zevende eeuwfeest van de bevestiging der Dominicanen Orde. een der gelijk congres, doch met veel grooter plechtig heid, te Bologna zou worden gehouden. Toen konden Wij zeker niet vermoeden, welk besluit God voor de naaste toekomst, aangaande Onzen nederigenpersoon genomen had,maareigen bijzon dere beweegredenen spoorden Ons aan, om de stichting en de nagedachtenis van den allerhei ligsten Vader te vereeren, daar Wij als 't ware beschermer en wachter zijner geheiligde assche waren (1) en bovendien in een zijner zaligver- klaarde volgelingen een familielid vereerden (2). Doch daar Wij nu door Gods ondoorgrondelijk raadsbesluit, bij de nadering van dit eeuwfeest niet meer op den zetel van Sint Pretronius (8), maar op dien van den Apostelvorst geplaatst zijn, is het billijk, dat Wij aan Uwe doorluchte Orde een bijzonder bewijs Onzer apostolische genegenheid schenken, zoowel om haar onster felijke verdiensten jegens de Kerk, als om Onze eigen vriendschap Men moet zeggen, dat Onze voorganger Ho- norius III, als op ingeving van den Geest Gods, den lof der roemruchte Dominicanen Orde te voren heeft verkondigd. Toen hij de Orde, negen jaren te voren gesticht, door zijne constitutie van den 22sten December 1216 had bevestigd, gaf hij denzelfden dag nog aan den Heiligen Vader Do minicus, die hare wetten had opgesteld, aposto lische brieven van dezen inhoud„Wij bevesti gen Uwe Orde, in overweging nemend, dat de zonen Uwer Orde strijders voor het geloof en ware lichten der wereld zullen zijn". Immers, wat hun werken en strijd voor het Geloof aangaat, het is blijkbaar, dat de bestrij ders der Christelijke Wijsheid door geen ande ren ooit met meer dapperheid en volharding zijn afgeslagen. Vooreerstmet hoeveel kracht hebben zij den overmoed der Albigenzen, tot wier bestrijding zij door God waren opgewekt, gebroken I En met hoeveel moed en geleerd heid bestreden zij dooi1 leer en prediking en geschriften de Katharen, de Patarijnen, de Hus sieten. de Hervormers en de ketters, die daarna opstonden En niet zelden waren er onder hen, die de belijdenis van hun geloof bezegelden met hun bloedom maar één van de velen te noe men Petrus, de beroemde Martelaar, de zoon en trots der Kerk van Verona. En wie weet niet, hoeveel zorg zij altijd besteedden, om ge loof en christelijke zeden ongerept te bewaren en te beschermen Om andere daartoe strek kende heilzame instellingen, als het Genootschap van den Allerheiligsten Naam Jezus, de broeder schap van het Allerheiligst Sacrament en de Derde Orde van Sint Dominicus niet te noemen, heeft de Kerk voorzeker ook uit de handen van St. Dominucus en zijn leerlingen, dat groote „verdedigingsmiddel tegen ketterijen en on deugden" ontvangen, dat wij bezititen in den Rozenkrans. En met niet minder ijver en nut werkten zij aan de uitbreiding der Kerk. Wij weten, dat hun missietochten naar de onbe schaafde volken van Azië en Noord Afrika, reeds van het begin der orde veel nut stichttendoch het allermeest deden zij dit in Europa zelf, en wel bijzonder tot heil van Polen en Hongaren De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Onder hun getal zijn vooral Ludovicus Ber- trandus en en Bartholomaeus de Las Casas be roemd. De eerste deed de glorie der apostelen herleven door den glans zijner deugden en zijn groote mirakelen. De ander wordt terecht met eere genoemd onder de kampienen voor de waar digheid van den mensch, omdat hij de inboor lingen niet slechts uit de slavernij des duivels bevrijdde, maar ze ook verdedigde tegen de onrechtvaardige behandeling en de tyrannie der boozen. Vervolgens is een uitstekende en voortduren de dienstvaardigheid jegens dezen Apostolischen Zetel, - die een groot bewijs van oprecht en kerngezond geloof is tot de loftitels der Domi nicanerorde te rekenen. Immers, men mag niet verzwijgen, dat, toen de pauselijke macht door de keizerlijke hard nekkig werd bestreden, onder andere religieuzen, ook en vooral zij, om hun trouwvol partij kie zen voor den paus, smaad moesten lijden. En, zoo dikwijls de rechten van het Roomsch Paus schap verdedigd of toegelicht moesten worden waren de Dominicanen altijd onder de eersten, die dit deden. Overigens zal de bijzondere ver knochtheid van de Dominicanenorde jegens den H. Stoel altijd genoeg bekend zijn, zoolang de nagedachtenis der heilige Katharina van Siene in zegeviering zal zijn. Hoeveel licht zij tot heden toe over de wereld verpreid hebben, vooreerst door hunne leering, is naar Onze meening voor niemand aan twijfel onderhevig. Ieder weet, hoezeer zij zich altijd bevlijtigden in de beste wetenschappen, die strekken tot een ware ontwikkeling van het menschelijk geslacht, die het leven beter maakt, en het is overbodig hunne ordeleden te vermel den, die, rijk aan genie en de allerbelangrijkste wetenschap, hunne zwaarwichtige geschriften aan de onsterfelijkheid nalieten. Want wie, die zich op de hoogere weten schappen heeft toegelegd, heeft, geen bewonde ring voor de werken van Albertus Magnus. An toninus en Cajetanus? Wie, die zich wijdt aan ernstige wetenschap mits hij bij zijn liefde voor de studie, ook liefde voor de Heilige Kerk heeft - bezit niet de hoogste achting en de grootste liefde voor en volgt niet strikt getrouw Sint Thomas van Aquino, wiens leering wis, door een schikking der goddelijke voorzienigheid voor de Kerk is opgegaan, om de waarheid te bevestigen en alle later opkomende dwalingen als zoodanig kenbaar te maken En, niet zoo zeer dat zij den Engelachtigen Leeraar heett voortgebracht, maar ook deze lof moet aan die Orde worden toegekenddat zij later nooit, zelfs geen stroo breed, van zijne leer is afge weken. Maar bij het licht der geleerdheid moet nog een ander en hooger worden genoemddat van heiligheid van leven. Want hooge onschuld van leven heeft zeer velen uit deze religieuze orde van hare stichting tot op dezen dag ten hemel geleid. De een nog schitterender dan de ander, lichten zij van daar den christen volken vóór op den weg van alle uitstekende deugd. Vader Dominicus is. om zoo te zeggen, de vooi ganger in dit koor, en op zijn spoor schit teren in wondere wisseling van kleiner lichten een Aquiner (4), een Ferrerius (5), hij, die de kanonieke wetten ordende (6) de maagd van Siëna (7), en zij, die de kusten van Zuid-Ame rika het eerst versierde door haar faam van heiligheid (8). j Wie dat alles in beschouwing neemt, zal zich niet verwonderen, dat de Apostolische Stoel, die door vier harer leden op heilige wijze werd be- Zet (9), deze Orde steeds heeft hooggeacht. Uit j haar midden toch kozen de Roomsche Pausen - bekleeders voor de hoogste waardigheden en zaakgelastigden voor de gewichtigste aangele genheden. En een bepaald soort instelling, die tot bescherming van het Geloof werd opgericht (10), vertrouwden zij ten eeuwigen dage toe aan deze Orde, als om te toonen, dat zij haar dag heeft uitgebreid, en Wij bidden en smee- ken, dat Hij ze ook in de toekomst op dezelfde wijze wil helpen en bijstaan. Vervolgens wen- schen Wij U en al de leden der drievoudige Orde van harte geluk, en voegen er de aanspo ring bij, U waardige zonen van zulk een groo- ten Vader, en waardige erfgenamen Uwer voor vaderen te blijven betoonen. Dat gij zelf Uw generalaat zijt begonnen tegen den schoonen herinneringsdag, houden Wij voor een goed voorteeken en Wij wenschen U een voorspoedig bestuur, vol nut vóór de Kerk. En opdat het eeuwfeest, welks datum de 22ste der aanstaande maand December is, met rijke vrucht en geestelijke blijdschap worde ge vierd, willen Wij er een geschenk van pause lijken aflaat aan toevoegen. Derhalve verieenen Wij aan allen, die eenige kerk of publieke kapel van de eerste, tweede of derde Orde der Dominicanen, waar die feesten gedurende drie dagen, of slechts op den feest dag zelf, worden gevierd, onder de gewone voor waarden, éémaal een vollen aflaat. Bovendien staan Wij toe, dat, niet slechts op den dag van het eeuwfeest, maar ook op andere beide bede dagen, waar die gehouden zullen worden, de Mis van den H. Vader Dominicus mag worden gelezen. Intusschen verieenen Wij als onderpand der hemelsche gaven, en als uiting van Onzen va derlijke genegenheid, aan U, geliefde Zoon, en aan alle leden.der Domininicanen-orde welwil lend den Apostolischen Zegen. Gegeven te Rome bij Sint Pieter, den 29sten October 1916, in het derde jaar van Ons Ponti ficaat BENEDICTUS XV, PAUS. En, zoodra Amerika ontdekt was, kregen de leer en discipline als ongerept beschouw en. orde leden, vooral uit Spanje de overtuiging, Wij dan geliefde Zoon, dit in overweging ne- dat een nieuw onmetelijk veld voor hun apos- mend, brengen op de eerste plaats grooten tolisch werk openstond. Daar werkten zij dan dank aan God, den Bewerker en Gever van alle aldoor sinds dien tijd, om rijke vrucht van zie- goed, omdat hij de stichting van Uwen Vader lenheil en onvergankelijken roem te winnen. en Wetgever door Zijne goedheid tot op dezen (1) Te Bologna namelijk, waarvan Z. H. vóór z(jne verheffing tot het Pausschap Aartsbisschop was. rust het gebeente van St. dominicus. (2) Namelijk den Zaligen Antonius della Chiesa 1394 -1459 die te Savona, Florence en Bologna prior was en te Florence vele wonderen deed. Zijne vereering werd goedgekeurd door Paus Pius VII. Feestdag 28 Juli. (3) Een der voornaamste patronen van stad en diocees van Bologna, waar hij -430-450 bisschop was. (4) St. Thomas van Aquino. (5) St. Vincentius Ferrerius. (6) St. Raymundns van Penafort. (7) Ste. Katharina. (8) Ste Rosa van Lima. (9) De Pausen Innocentius V. Benedictus XI. St. Pius V en Benedictus XIII behoorden tot de orde der Dominicanen. (10) De Inquisitie. Den 30sten November viert de H. Kerk den feestdag van den H. Apostel Andreas, die een broeder was van den H. Petrus. Hij verkondigde het Evangelie in verschillende streken der wereld, en stierf ten slotte den marteldood te Patras. Op zijn feestdag houdt de H. Kerk ons de schoone epistelles voor getrokken uit den Brief van den H. Apostel Paulus aan de Romeinen (X 10—18), waaruit ods zonneklaar blijkt, dat de verkondiging van het Woord Gods niet bestaat in het lezen en verspreiden van Bijbels, maar in de prediking. Broeders, zegt de Apostel, met het hart gelooft men ter gerechtigheid, en met den mond belijdt men ter zaligheid (het geloof wat inwendig is, moet uitwendig beleden vi orden). De Schrift im mers zegtIeder, die in Hem gelooft, zal niet beschaamd worden. Want er is geen onderscheid (bij God) tusscheu Joden en heidenen want allen hebben een en denzelfden Heer, die mild is voor allen, die Hem aanroepen. Want een ieder, die den naam des Heeren aanroept, zal zalig worden. Maar hoe zullen zij Hem aanroepen, als zij in Hem niet gelooven 01 hoe zullen zij in Hem gelooven, als zij nooit van Hem gehoord hebben Hoe echter zullen zij van Hem hooren, als Hy hun niet gepredikt wordt? Hoe echter zullen zij prediken, als zij niet gezonden worden (Zonder wettige zending van de Kerkelijke overheid), ge lijk er geschreven staat: Hoe schoon zijn de voeten van hen, die den vrede boodschappen, die goede dingen aankondigen. Maar niet allen ge hoorzamen aan het Evangelie. Isaias toch zegt Heer, wie heeft aan onze prediking geloofd Het geloof is dus uit de prediking, de prediking echter JJIÉZLCU V HUUtOÜVViy

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1916 | | pagina 1