Binnenland. zorgvuldig van alle kanten gewikt c-n gewogen moest worden. De werkzaamheden van den oor logsraad zouden Zondag 1.1. besloten worden. Over de toestanden in het Roemeensche leger bevat de „Ostsee-zeitung" de volgende me- dedeeling van een neutralen oorlogscorrespon dent in Moldavië: De militaire tucht onder de Roemenen ver slapte reeds weken geleden, toen de inneming van Craiewo en Boekarest betend werd. Toch was dit slechts het begin der massa-deserties van soldaten, hetgeen thans plaats heeft, en door de bevolking op allerlei wijzen wordt in de hand gewerkt. Tien mijlen ten W. van Jassy, trof ik een ouden heer uit Bqekarest aan, die, zooals hij mij bekende, in dwaze overijling gevlucht was Hij had de uniform aan van de Roemeensche cavaleriesoldaten en weende jammerlijk. Zoo als hij vertelde, werd hij 's nachts door mui tende soldaten op weg naar Jassy overvallen, beioofd en ontkleed, terwijl hij de .soldaten- kleeren, waarvan de onderscheidingsteekenen waren verwijderd kon aantrekken. De oude heer had nu grooten schrik voor de Russen, die met menschen, die Roemeensche deserteurs voorthelpen, korte metten maakten. Ging het hier om een enkel geval, dan zou men er niet bijzonder op behoeven te letten, doch in Moldavië schijnen stad en land samen te spannen om de desertie te begunstigen, want de Kussen hebben zich door hun hardvochtig heid, welke door den stand van zaken noodig was,, geenszins bemind gemaakt. Admiraal von Tirpitz schrijft in een nieuw jaarsbrief aan den heer Handier te Leipzig „Voor 1917 zij Vlaanderen ons wachtwoord.'.' De bedoeling van dit gezegde blijkt duidelijk uit een schrijven van nationale kringen te Frank fort aan den kanselier, dat volgens Duitschei bladen geiijke strekking heeft. Volgens dit schrijven heeft „België als zelf standige staat zijn bestaanrecht verloren. Want .na zijn bewuste en grove neutraliteitschending voor oorlog en wegens bet alle „Kultur" en meiischelijkheid hoonend gedrag der bevol king tijdens de bezetting heeft de geschiedenis haar vonnis over dezen staat geveld. België kan daarom slechts tot het Üuitsche rijk belmo ren." 'n Zeer juiste opmerking, zoo dit oordeel over België juist ware; immers soort zoekt soort. Het behoort ons toe, zoo heet het verder, volgens zijn geografische ligging, volgens het recht van den veroveraar, doch vooral op grond van de wet van het zélfbehoud, die die heiligste wet van een staat is. Wij hebben Bet gië noodig als waarborg voor ons politiek, militair en economisch bestaan. L'e Maasvestingen vormen de natuurlijke be scherming yan onze Westelijke grens; in het geval van een nieuw conflict met Frankrijk moe ten wij, zooals deze oorlog geleerd heeft, door België oprukken"! Het Wolff-bureau deelt officieel mede, dat de Franscbe kruiser „Gaulois" en het transport schip „lvernia" door een duikboot, onder be vel van len luitenant ter zee Steinbauerj lot zinken zijn gebracht. De Parijsche correspondent van de „Daily News" verneemt uit welingelichte onzijdige bron, dat Duitschland beeft besloten, onverwijld op de nota der geallieerden te antwoorden. Dit antwoord zal misschien worden gegeven in den vorm van een beroep op de onzijdigen, in een rede van den rijkskanselier in den Rijks dag In sommige Duitsche kringen wenscht men, dat het antwoord zal yvorden gericht tot een onzijdigen staat, óf de Ver. Staten, óf Zwitser land. i Hei scheepvaartbedrijf. Het Ned. Gorr. bureau meldt: Naar wij vernemen, heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel gistermorgen, bij gelegenheid van een bespreking, waartoe hij de besturen van de Scheepvaartvereeniging van den Bond van Machinisten ter koopvaardij Zaterdag telegrafisch heeft uitgenoodigd, de beide bestu ren zeer nadrukkelijk gewezen op het gevaar, hetwelk voor het land is ontstaan, ten gevolge van het niet varen van vrachtschepen. Namens het bestuur der 'Scheepvaartvereeniging deelde de voorzitter aan den minister mede, door de leden met het oog op de ernstige bedreiging van 's lands belang gemachtigd te zijn tol de ver klaring, dat de reeders, welke b;j het conflict met de machinisten betrokken zijn, zich on voorwaardelijk zullen neerleggen bij de loon regeling, welke de minister ter beëindiging van het conflict zal vaststellen onder bereidverkla ring om die loonregeling te doen terugwerken tot het oogenblik van de hervatting van de vaart. Hierop heeft de minister aan het bestuur van den Bond van machinisten verzocht, om van daag of uiterlijk morgen mede te doelen, of de Bond onder deze omstandigheden bereid is, zijn leden te raden den arbeid onmiddellijk, te hervatten. Men meldt uit Rotterdam: Bij de opgave van de in de havens aldaar stil liggende stoomschepen moeten nog gevoegd wor den de stoomschepen lJssel en Schokland. Het j stoomschip Willy, dat ook stil gelegen heeft, is weder gaan varen. De jnachinisben posten bij het kantoor van den waterschout. De totale inhoud van de stilliggende stoom schepen bedraagt bruto 52,331 register ton. Namens de Scheepvaart-Vereeniging wordt ge meld De Scheepvaart-Vereeniging heeft 5 Januari in een brief betreffende den algemeenen toestand den minister medegedeeld, dat naar hare meening ten slotte weitelijke voorziening ter verzekering van de aanvoeren over zee, niet zou kunnen uitblijven. In de hedenmorgen gehonden conferentie deelde d« voorzitter der Scheepvaart-Vereeniging op het voorstel van den minister, om het geschil door arbitrage te doen beslechten, mede, dat harerzijds dit voorstel niet kon worden aanvaard, o.m. omdat naar het oordeel der Scheepvaart Vereenigmg loon geen onderwerp van arbitrale beoordeeling kan uitmaken. Aangezien de Scheepvaart-Vereeniging echter ten volle de meening van den minister onderschrijft, dat het conflict niet langer mag voortduren, «er- klaarde zij zich bereid, zich neer te leggen bij de loonbnpaling voor de machinisten ter koopvaardij door den minister van landbouw, nijverheid en handel persoonlijk, zulks voor den den duur van den oorlogstoestand en met terug werkende kracht tot op den dag, waai op de vaart wordt hervat. De Sch epvaart Vereemging meent op deze wijz- te hebhen medegewetkt tot voorkoming van ver der tijdsverlies, hei wrik het tn-fleu van wettriijke maatregelen zou verooi zaken, terwijl de loonbe- paling principieel niet anders geschiedt d- n inge val van wettelijke vordering van loondienst het geval zou zijn. De gister-avond door den Bond van Machinis ten ter Koopvaardij gehouden buitengewone al- gemeente vergadering, bijgewoond door 128 le den, besloot met aigemeene stemmen de eischen' tegenover de Scheepvaartvereeniging in zake het cohectief arbeidscontract te handhaven, doch heeft, met het oog op de belangen des lands, de volgende motie aangenomen: De ledenvergadering van den Bond van Ma chinisten ter Koopvaardij, gehooid het verslag van het onderhoud dat haar bestuur heden had met den minister van Landbouw enz., verklaart de eischen tegenover de Scheepvaartvereeni- ging te handhaven, doch besluit, om wanneer de minister voornoemd het in het belang van het land noodig mocht oordeelen schepen te requireeren en wel zoodanig, dat die schepen alleen varen ten bate van het algemeen lands belang, zoodat dus de even'tueele voordeelen alleen komen ten bate van 's lands kas, in dat geval op al die schepein te varen tegen een gage en op voorwaarden door den minister voornoemd in overleg met het bestuur van den Bond yan Machinisten ter Koopvaardij vast te stellen. Verder heeft de vergadering, vertrou wende op het goede beleid van het bestuur, besloten de in overleg met den minister vast te stellen gages en voorwaarden aan het be stuur over te laten. I Onlusten in Djambi. Officieel. Bij het departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouver neur-generaal van Nederlandsch ladië Na een inspectiereis van zes weken door zijn. gewest gemaakt te hebben, meldt de resident van Djambi, dat het gezag is hersteld en dat overal de hoofden zoowel als de bevolking, de plaats ge- bad hebbende onlusten betreuren. Onlusten op Flores. Officieel. Bjj het departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den resident van Timor Bij een aanval op het versterkte dorp Ekotado in het district Ngada op het eiland Flores, zijn 26 December j.l. de civiel-gezaghebber Van Stave ren en de commandant van de gewapende poliiie licht gewond. Het dorp werd genomen. Van den vjjand wer den twee gedood. De anderen vluchtten. De onlusten in Tapanoeli. t Uit Batavia meldt men De civiel gezaghebber Muller is in de onderaf- deelmg Baroes vermoord, waarheen thans drie brigades militairen onder twee officieren en een brigade gewapende politie met controleur Beek, zijn opgerukt. Het laudschap biedt echter vele moeilijkheden. Er wordt zeer voortvarend opge treden. De eerste vrouwelijke höogleeraar. Bij Koninklijk besluit van 3 Januari 1917, is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de ziektekunde der planten, mejuffrouw dr. Johanna Westerdijk, directrice van het phyto- pathologisch laboratorium „Willie-Ciommelin- Sehollen" te Amsterdam. Johanna Westerdijk werd in 1883 te Amster dam geboren, als dochter van dr. B,. Wester dijk. Na de H. Bi. S. voor meisjes te hebben bei- zocht, studeerde mej. Westerfcijk voor de acte M. 0. plant- en dierkunde, en bezocht vervol gens de universiteiten te- München en Zürich, waar zij den doklerstitel haalde. Sinds 1906 is dr. Westerdijk verbonden aan bovengenoemd la boratorium. Zij onderbrak haar werkzaamheden in 't najaar van 1913 voor een studiereis naar Java, Sumatra, Japan en Amerika, om einde! 1914 wederom in Nederland terug te keeren. Verkiezing Provinciule Sta'en van Zuid-Holland In de gister-avond te 's-Gravenhage gehouden vergadering der Vrijzinnig-Democratische Kies- vereeniging is mr. W. Francken definitief candi- daat gesteld voor de Provinciale Staten (vaca ture-Dolk). De nieuwe Engelsche gezant. Bevestigd woidt thans, dat. sir Walther Town- ley, vroeger Engelsch. gezant te Teheran, be stemd is om sir Alan Johnstone te vervangen als gezant van het Britsche rijk te 's-Graven hage. i Reuter seint uit Londen: De „Morning Post" schrijft in een hoofdarti kel, dat zij1 zich verheugt over de benoeming van Sir Walten Townley tot gezant in den Haag. Zij acht hem een van de beste mannen in den Engelschen diplomatieken dienst. Gelijk hij be wezen beeft, toen hij1 in 1904 naar Argentië ging, verstaat hij handelsvraagstukken terdege. Hij is ook een krachtig man, die do kunst zal verstaan, om een beroep te doen op den va- derlandlievenden en nationalen geest van de Hol landers, die aan den kant van de geallieerden is, niet wil kruipen voor dien Duitsch-Neder- landschen handel, die aan den kant van Duitsch land staat. 1 De missie naar het Engelsche front. Er is bericht ontvangen, dat de drie Neder- landsche officieren, die een bezoek aan het En gelsche front zijn gaan brengen, in welstand in Engeland zijn aangekomen. De Oorlogsbfgrooling. De memorie van antwoord van den minister van Oorlog op het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens de oorlogsbegrooting, wordt heden naar de Kamer gezonden. Uitvoerverbod 6ij Koninklijk besluit van 5 Jan. is verboden de uitvoer van boonenkniid, kervel, peterselie, schorseneeren, selderie, tuinkers, zuring en bo rage. j Dr, Ch. Vermeulen, f In het Gemeente-ziekenhuis te 's Gravenhage is, na een ernstige ongesteldheid van eenige weken overleden, de heer dr. Ch. Vermeulen, bad-arts, inspecteur der zeebaden van de Mij. „Zeebad", Scheveningen. De ontslapene volgde als zoodanig dr. Van Duyl, thans geneesheer bij den Geneesk. Dienst, op. Het einde van den opstand in Djambi. Men seint uit Batavia dd. heden Vandaag is per s.s. Van der Parra van de Koninklijke Paketvaartmaatschappij het grootste deel der naar Djambi gezonden troepen naar Java teruggebracht De deputatie van Indië Weerbaar. Naar men uit Batavia seint, bestaat de depu tatie van Indië Weerbaar uit den vertegenwoor diger van de Sarekat Islam Abdoel Moeis, van den Prinsenbond Hario Koesoemovan den Regentenbond Soegando en van Boedo Oetomo Dwijjosewojoverder uit den Menadonees Albuh kapitein Rhemrev en den heer Van Hinloopen Labberton. Tram Den Haag—Leiden. Men meldt dat in verband met den heierschen- den kolennood tengevolge waarvan de Maat schappij tot Exploitatie van Tramwegen geen voldoenden voorraad cokes voor het drijven van haar machines kan krijgen, binnen kort op de tramlijn Den HaagVoorburgLeiden een aanmerkelijke inkrimping van de dienstregeling zal worden ingevoerd. I Munitie-aanmaak. Uit Zaandam wordt aan „Het Volk" gemeld, dat in de artillerie-inrichtingen aan de lleim-j brug de voorraad messing zoo goed als geheel is afgewerkt, met het. gevolg, dat reeds een 80 arbeiders zijn ontslagen en ook gisteren weeij aan een 40 tal ontslag is aangezegd. Daarbij is voor enkele honderden arbeiders, de arbeidsduur aanmerkelijk verkort. J Spoorwegtarieven. Het Kamerlid Schaper heeft reeds geruimen tijd geleden vragen aan minister Lely ingediend betreffende den 20 pet. tariefopslag der spoor wegen ook voor beroepsreij$gers. Chr. Hist. Unie. De jaarlijksche vergadering der Chr. Hist. Unie zal, naar de Nederl. meldt, óp 29 dezer to Amsterdam worden gehouden. Volkhuisvesting. Naar men meldt, is de regeering voornemeas, den aflossingsduur van de voorschotten voor woningbouw te verlengen van 50 jaar tot 65 jaar. Daardoor zal dan de annuïteit kunnen wor den verlaagd. N. 0. T.-vrjj uit Engeland. Tot dusver konden N. 0. T.-vrij .uit Engeland alleen verscheept worden: drukwerk en passa- giersgoed. Naar wij vernemen, heeft de Britsche regee ring thans aan de lijst van goederen, die N. O. T.-vrij naar Nederland kunnen worden verscheept, toegevoegd de volgende artikelen: sanitair aar dewerk geheel ongemonteerd, pottenbakkersgoed, gewoon aardewerk voor tafel- of huishoudelijk gebruik, hoeken, poppen en speelgoed behalve electrische lantaarns, houten klokkenkasten, leien en griffels, postzegelalbums en prentbrief kaartenalbums. Kamerverkiezingen in 1917. Het Bestuur van den Algemeenen' Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland, besloot in zijn vergadering van 8 Januari 1.1. aan de) aangesloten Kiesvereenigingen aan te raden, hij de verkiezingen voor leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, welke ten gevolge van de ontbinding, met het oog op dei Grondwet- herziening, in 1917 zullen moeten plaats vinden, te bewerken indien zulks ook door alle an dere politieke partijen geschiedt -dat de zit tende leden geen bestrijding vinden, en, zoo mogelijk, bij enkele candidaatstelling worden her kozen. Binnen een paar dagen zulllen in een uit voerig schrijven aan de Kiesvereenigingen de motieven worden medegedeeld, die lot dit be sluit hebben geleid. Mr. H. Goeman Borgesius. De voorzitter van de Tweede Kamer, mr. H. Gm man Bergesius, die a.s. Donderdag 70 jaar hoopt te worden, is sedert eenige dagen ongesteld. De zieke heeft hevige koorts. De heer Borgesius zal in de eerste weken zijn werkzaamheden niet kunnen hervatten. Broodrantsoen. Naar »Het Volk" mededeelt, zal bet broodrant soen, hetwelk op 4 ons per dag en per persoon is vastgesteld, nader worden bepaald op 5 ons per dag voor hen. die zwaren lichaamlijken arbeid hebben te verrichten. Biscuits. Naar wij vernemen wordt door bemiddeling van de N. O. T. weder consent verleend voor den in voer van Engelsche biscuits, waarvan de aanvoer smds de helft van het vorig jaar was stopgezet. Zeep. Met ingang van 2 dezer is de aflevering door fabrikanten verboden van zachte zeep, waarvan het gevolg is, dat thans reeds bijna alle winke liers zonder zeep zitten. De Rotterdamsche Vereeniging van Winkeliers in koloniale waren en comestibles heeft zich tot den directeur van het Rijks Centraal Administra tiekantoor voor de distributie gewend, met de vraag, wanneer de distributie-zeep kan verwacht worden, doch ontving daarop ten antwoord bin nen enkele dagen". Naar het „Hdbl." verneemt, zal er een over gangsmaatregel worden vastgesteld, waardoor, in afwachting van de regeeringsdi8tributie, de zeep- verstrekking weer geregeld zal kunnen plaats hebben. De „Holland". Bjj het departement van marine is bericht in gekomen, dat Hr. Ms. ^Holland", op reis naar West-Indië, te Willemstad, op Curasao is aange komen. Tegen de schepenvordering. Men seint uit Batavia De Kamer van Koophandel te Semaring heeft be-ilpten een petitie aan den gouverneur generaal van N. I. en een telegram aan de Tweede Kamer der Staten Generaal te zenden, inzake de ver mindering van de gelegenheid tot verscheping van goederen. Aankoop van een Engelsche en een Duitsche onderzeeboot. In een nota van wijziging op de Marinebe- grooting voor 1917, die gisteravond bij de Twee de Kamer is ingediend, doet minister Rambon- net de verrassende mededeeling, dat hij van Engeland en van Duitschiand de onderzeebooten heeft aangekocht, die hier te lande geïnterneerd zijn. Zooals men weet, hebben de Staten-Generaal tot den aanbouw van eenige duikbooten beslo ten. De bouw daarvan wordt echter door de buitengewone tijdsomstandigheden zeer vertraagd. Daarom heeft de Regeering, van oordeel, dat onze onderzee-vloot zoo spoedig mogelijk ver sterking behoeft, onderhandelingen aangeknoopt met de Engelsche en met de Duitsche regee ring, ten einde, zoo mogelijk de beide geïnter neerde onderzee-booten over te nemen. Deze poging slaagde. De beide regeeringen bleken tot den verkoop bereid, zoodat „eerlang" daartoe zal kunnen worden overgegaan. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2