Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering De Oorlog. ELIANE. 40ste Jaarsrang. Donderdag 11 Januari 1917 No. 1*732 mrtmnitu- od de polu Teriaelae Toorwaaröei. FEUILLETON. no. 148. Postbus: 39. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, na kantoortijd AbouusmeuiBi, pei o uutaaoeu t.ou per weei vi cent, per maaua Ct- £raaCi0 P- Post 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers oent. Advertentiön: 1—6 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel, ipewale couamen voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. bij dood; bij verlies van HET ANTWOORD DER ENTENTE. Reuter verneemt, dat het antwoord op Wilson's vre esnota in zijn geheel is opgesteld en van- aag o mprgen aan den Amerika anschen gezant te Panjs zal worden overhandigd Het is den vrij, lang document, iets langer an et antwoord aan Duitschland, maar het is weinig waarschijnlijk, dat het zulk een sensatio neel Karakter zal dragen, als in enkele kringen er aan wordt toegeschreven Ei is reden om aan te nemen, dat het in al- gemeene trekken de eenige voorwaarden zal aan- uuen, waarop de geallieerden bereid zijn over vrede te onderhandelen De tekst zal in Frankrijk gepubliceerd worden, maar met eerder dan 48 uur nadat bekend ik, heoft>reS^ent ^'1'SOn nntwoord ontvangen Reuter seint nader uit Parijs: Rriand heeft gister-namiddag aan den gezant er ereenigdo Staten in naam van alle gealli- - ^erd<-1 regeeringen het antwoord overhandigd op sid mededeelinS ^en 19den December door pre- ent Wilson aan de oorlogvoerenden gedaan. AAN het OOSTELIJK FRONT. De Duitsche staf meldt: Front prins Leopold van Beieren: Krachtige aanvallen van de Russen ten Z.W. van Riga en talrijke voorwaartsche bewegingen van kleine re afdeelingen tusschen de kust en het Naroez- mqer bleven ook gisteren zonder eonig succes. Uit Berlijn seint men dd. gister: Op een hevige voorbereiding door de artille rie sedert 4 Januari, tusschen de kust en den weg van Mitau naar Riga, volgden krachtige aan vallen van de Russen, die, behalve op een plaats overal reeds in het afsluiüngsvuur van de Duitsche artillerie bloedig in eikaar gezakt zijn De in dichte massa's, ver over het ijs höen verstrooide lijken geven een huivering wekkend beeld van de verschrikkelijke en nut- teloozs opofferingen. Het stuk van het front, waar de Russen na een aanval in menigte- van verscheidene dagen, onder dekking van een sneeuwstorm een onbelangrijk plaatselijk suc ces behaalden, vormde een vooruitgeschoven punt van het Duitsche front, dat nu achteruitgebo- gen is. Daardoor is dat stuk van het Duitsche front aanzienlijk verbeterd, dat nu in een recht gemaakte linie volstrekt© ve-iligheid tegen over rompelingen van de Russen biedt,. De aanval len van de Russen, die over een 'lengte van ongeveer 100 KM. tegen den Noordelijken vleu gel van het Duitsche front gericht zijn, zijn blijk-j baar alleen om moreele redenen ondernomen. Men kan hierbij evejnmin met een poging tot doorbraak als met een plan, om het aan de Oost Naar het Fransch. 20 Lief ook, toen Monléon zoo dwaas was haar te vragen of zij ooit over een hindernis gesprongen was en zij als een vogel er overheen vloogen toch zijn haar manieren zeer zacht en vrouwe lük. Dat maakt het zoo zonderling, dat zij heel lemaal niet berieesd is. Heb jij over het geheel, Armand, iemand gekend, die haar gelijkt „Neen, ik beken het, ik merk dat hoe meer ik haar leer kennen. Tot vóór deze laatste weken had zij voor mij niets opmerkelijks dan haar schoonheid, die in het oog valt. Maar zij heeft een manier van spreken en zelfs van zwijgen, die haar geheel verschillend maakt van een ander. God geve, dat dit lieve meisje ge lukkig zij, dat het leven haar een gelukkig en kalm bestaan verschaft." „God geve het!" zei Raynald, en beiden zwe gen weer. „Ik zie nu reeds," ging Malseigne voort, ter wijl hy een sigaar opstak „dat je goede moeder, die zoo gaarne huwelijken sluit en er nu juist zee grenzende Duitsche front om te buigen,I te doen hebben. Daarvoor zijn de gebruikte troepen niet voldoende. Aan den anderen kant is het Duitsche front sedert lang veel te sterk 'verdedigd. De „Morning Post" verneemt uit St. Peters- burg: De aanval van de Russen in de streek van Riga, die een paar dagen geleden niet meer dan een van de gewone voorposten- en artille rie-gevechten leek, ontwikkelt zich thans tot een beweging, die zeer belangrijk zou kunnen blij ken. D© Russen staan op ongeveer 20 K.M. van Mitau, dat het onmiddellijke doel lijkt en een zeerbelangrijk strategisch punt is, daar de Duitschers er groote voorraden op hebben gesta peld en e-r een half dozijn spoorwegen samen komen. De stellingen, die de Russen tusschen het Westelijke einde van het Ba bit-me er eu het dorp Kalnzem ten N.W. van Mitau hebben ge nomen, waren sterk verdedigd en liepen in een rij langs vroegere linies, die overblijfselen /lij. ken te zijn van den een of anderen 'litanischen' strijd in de oudheid. De Duitschers vertrouwden, blijkbaar zoo zeer op de sterkte van die stel lingen, dat zij een batterij zwaar geschut er vlak achter hadden geplaatst. De Russen bestormden en namen de stelling met' die batterij en ander© kanonn-en en bereikten de rivier op een punt, vanwaar zij Mitau rechtstreeks kunnen bedrei gen. Russisch communiqué van gister: Aan het Oostelijk front duurt de strijd bij het Babit-meer, ten Westen van Riga, voort Onze afdeelingen maakten zich na een hardnek- kigen strijd meester van een vijandelijke stel ling tusschen het Tiroöl-moeras en de rivier de Ap en drongen twee werst naar het Zuiden door, waarbij zij gevangenen maakten Aanvui.én van den vijand op onze afdeelingen ten Oosten van het dorp Kalntsem, acht werst ten Zuidwesten van het Babit-meer, werden door ons vuur en door tegenaanvallen afgeslagen Van den 5en Januari tot nu toe veroverden wij in de streek van het Babit-meer 21 zware kanonnen, 11 stukken veldgeschut, 11 caissons, twee zoeklichten en veel uitrustingstukken van allerlei aard I In de streek van Ostrovlian.y, ten Noord Oos ten van het Wisjnevsky-meer, voerden wij een welgeslaagden raid uit op de vijandelijke loop graven. Wij maakten gevangenen en verover den talrijk materieel. Bij het dorp Minitsji, ten Zuiden van dejnj straatweg naar Lo-etsk, schoot een van onze avia- teurs een vijandelijk vliegtuig neer, dat binnen de vijandelijko stellingen neerviel. In den nacht van 8 Januari wierpen enkele vijandelijke viieg-eskaders bommen op Loetsk. OP DEN BALKAN. Duitsch stafbericht: Front aartshertog Jozef: Vergeefs trachtten dé Russen en Roemeniërs de hun ontnomen hóog- testelllingen aan weerskanten van het Susita- dal terug te krijgen. Met gioote verliezen aan dooden en gewon den mislukten hun tegenaanvallen. Ten N. en ten Z. van het Cacinu-dal is de vijand verder teruggedrongen. In de gevechten van de twte laatste dagen vielen 6 officieren en 900 man e-n 3 machine geweren in onze handen. Mackensen: Ten N. van Focsani slaagden wij erin, op den linkeroever van de- Putna voet te krijgen. Tusschen Focsani en Föndeni dwon gen wij den verslagen vijand de stellingen ach ter de Poet na: op to geven en achter de Se- reth terug te trekken. 550 gevangenen zijn bin nengebracht. Aan den mond van de Rimnicu Sa rat be hielden wij de in een aanval behaalde vorde-> ringen tegen verscheidene voorwaartsche bewe gingen van den vijand. Van het Roemeensche front wordt aan de „Rundschau" geseind, dat de algeheele zuive ring van de Dobroedzja van Russen een geheel nieuwen strategische-n toestand bel eekent, en dat de teruggetrokken Russische troependeeien niet meer in onmiddellijke aanraking zullen komen met -onze troepen. De geweldige hindernis der nooit toegevroren breede Renden-Donau scheidt de beide partijen. Deze toestand beteekenl zoo veel, dat het derde Bulgaarsche leger zijn taak, daar volkomen tot uitvoering heeft gebracht en thans grootendeels voor andere doeleinden be schikbaar wordt. Onze opmarsch gaat in rus teloos tempo voort. Thans liggen niet alleen Ga- latz, maar ook Reni en de wegen die deze belangrijke handelssteden verbinden, zoomede de spoorweg in het bereik van ons artillerie vuur. Daarmede wordt de aanvoerlioie voor verster kingen van onze tegenstanders onbruikbaar ge maakt. Ook een der belangrijkste Roemeensche opslagplaatsen van wapens, het marine.arsenaal van Galatz, is onder vuur genomen. Het ver bonden Donau-leger staat aan den Sercthoever. De buit in Roemenië bedraagt sedert 1 Ja nuari 14,486 gevangenen, 9 Stukken geschut en 80 machinegeweren. De Russische staf meldt: Vuur en tegenaanvallen van ons hebben aan- vallen, bij herhaling door den vijand tegen een .der hopgten benoorden de rivier Slanicu gedaan, teruggeslagen. In den loop van den avond vatn 8 Januari, als mede in den nacht, die- 9 Januari voorafging, heeft de vijand acht aanvallen op een der hoog ten noordelijk van de rivier Casi nu - onderno men. Alle aanvallen zijn gefnuikt. In den loop van den dag vielen de D-uitscher3 twee keer d-e Roe-meniërs in de streek weste lijk van Monastirca en Casinul aan de Casinu aan, maar werden met zware verliezen terug geworpen. In de streek bezuiden Rekos slaagde de vjj- and erin, de Roemeniërs terug te dringen, maar' een zoo schitterend heeft tot stand gebracht, wel spoedig met een ander zal beginnen, gelijk vormig aan dit, en dan in het belang van haar nichtje „Gelijkvormig? Je weet wel van neen, Ar mand", antwoordde Raynald heftig. „Ik weet nog wat je mij verteld heb van de zienswyze van Eliane op dit punt. Maar wie weet Wat nu onder haar oogen voorvalt.' zou haar wel eens van meening kunnen doen ver anderen." „Ik twijfel er aan." „En dan is het niet onwaarschijnlijk, dat zich een partij zal voordoen, die haai aannemelijk schijnt." „Dat is een man, dien zjj werkelijk zou kun nen beminnend" „Wel ja, waarom niet? Dat zou niet zoo zonderling zyn, dunkt me. Zij is zeker zelve wel geschikt om een hartstochtelijk gevoel in te boezemen." „Zeker." „En je weet dat niets zoo aanstekelijk is als dat." „Geloof je dat, Armand „Dat weet je toch beter dan ik, zou ik zeggen „Ik wist het", zei Raynald droomerig Ja, ik heb dat missèhien vroeger geloofd- maar nu schijnt het mij toe, dat ik er heele- maal niet zeker meer van ben." Hoewel Malseigne tot nu toe zijn gedachten hardop had uitgedrukt, was hij toch eenigszi s verstrooid geweest, maar iets in de stem van zijn vriend wekte eensklaps zijn scherpzinnigheid op. die bij hèm zijn verstrooidheid afwisselde. Zijn gedachten dwaalden inderdaad soms rond als als een paard, dat men op goed geluk laat voortdraven, doch waarvan men de teugels snel aanhaalt, zoodra men een bepaald doel moet bereiken. „Weet je er niets meer van vroeg hij lang zaam terwijl hij Raynald aankeek. Hij sloeg zich voor het hoofd. „O. God I" riep hij uit, „ik schijn blind, dom of gek geweest té zijn I Je bemint je nichtje. Wat een ongeluk Hij wierp zijn sigaar weg. stond op en begon snel de kame> op en neer te loopen. Raynald stond ook op: er kwam weer die uitdrukking op zijn gelaat die dezelfde was, als hij een berisping of een raadgeving kreeg. Hij kruiste de armen en zei koeltjes „En waarom zou ik haar niet beminnen?" „Waarom? Wel, je moogt Eliane niet be minnen. omdat je met met haar kunt trouwen". .„Wil je zoo goed zijn mij te zeggen, wat mij daarin zou kunnen verhinderen, als Eliane zelf er in toestemde Mijnheer De Maiseigne staakte zijn heen en weer loopen. en vlak voor zijn vriend blijvende staan, antwoordde hij. „Omdat nooit, nooit hoort ge je moeder in dit huwelijk zou toestemmen". Het gelaat van Raynald werd bleek van toorn of van ontroering, zijn lippen beefden en hij een nachtelijke tegenaanval heeft den toestand hersteld. Ze maakten 270 soldaten gevangen en vermeesterden drie machinegeweren. Den geheelen dag door viel de vijand, door sterk geschutvuur ondersteund, onze afdeelingen bij den mond van de Rimnicu hardnekkig aan. D-oor ons vuur en onze tegenaanvallen zijin alle Duitsche aanvallen met groote verliezen te ruggeslagen, Bij een dier tegenaanvallen namen wij 6 officieren en meer dan 65 soldaten ge vangen. In Macedonië, Reuters correspondent in het Servische hoofd kwartier seint dd. 7 Januari, dat een Bulgaarsch regiment, dat behoort tot een divisie, die onlangs in de Dobroedzja vocht, nu, naar gemeld wordt, voor den linkervleugel van de geallieerden op gedoken is. Gevangenen en overloopers van den vijand zeggen, dat het overschot dier divisie eveneens zuidwaarts trekt ter versterking van de troepen vóór Monastir. Een Oostenrijksch re giment, dat tot voor kort bij Kalkandelen stond, is insgelijks in- die richting vertrokken. Het lijkt waarschijnlijk, dat de komst van meer troe pen op til is, daar alle teekenen erop wijzen, dat de vijand in deze streek zich erg zal rce- ren In de eerste plaats zal dit natuurlijk geschie den om de houding van koning Constantijn te steunen en te rechtvaardigen door hem te stij ven in zijn verzet tegen de eischen der geallieer den. Mogelijk, dat het plan van het Duitsche of fensief berekend is op medewerking met de Grieken en dat derhalve een deel van de Duit sche versterkingstroepen zich een weg naar het Zuiden om het Ochridameer heen zal trachten te banen, ten einde met Coostanlijn's strijd krachten in verbinding te komen. De toestand aan het Macedonische front is minder ingewik keld. Pritsche troepen houden nu de heele linie bezet. De Bulgaren plunderden bijna allerwege en haast aan één stuk. Onze bedrijvigheid i^ niet alleen beloond door plaatselijke successen, maar ook doordat de vijand tegenwoordig ge dwongen is, zijn troepen-vóór ons front in weer wil van de dringende behoefte elders te ver sterken. Griekenland Uit Sofia wordt via Boedapest aan de „Lokal- Anzeiger" geseind, dat de staatscourant te Athe ne een koninklijk decreet publiceert, waarin ko- ning Constantijn met medeonderteekening van. de koninklijke regeering beveelt, dat het gehee- le vermogen van dè Venizelistische ministers Politis, Romanes en Genadis en dat van de vroe gere Grieksche gezanten te Parijs en Londen we gens landverraad in Griekenland wordt in be slag genomen. ALLERLEI NIEUWS. Havas seint uit Parijs: Z Em. Kardinaal Mercier zond aan een hoog geplaatst persoon, wiéns naam niet gepubliceerd kan worden, een brief, waarin de volgenae zin snede voorkomt: „België lijdt, zooals het nooit antwoordde „Ik dacht „dat ik je reeds honderd maal ge zegd had. Armand, dat er een zaak bestaat, waarin ik meester wenscht te blijven over mijn daden. Als mijn moeder meent mij een keus-te kunnen voorschrijven en mij haar aan te wijzen, die ik moet beminnen, dan zal ik voor de eer-te en de eenige maal in mijn leven weigeren haar te gehoorzamen „Daaraan zult ge wel doen." Raynald keek verbaasd. „Welnu dan „Ja je zult goed doen met je door haar wil geen te zware plichten op te laten leggen maar je zoudt niet goed doen met haar. door jou wil te volgen, te veel verdriet te doen." „Op dit punt, ik herhaal het, ben ik baas en wil het blijven. Mijnheer de Malseigne wilde Raynald op dit oogenblik niet tegenspreken, maar ook niet in stemmen met zijn woorden hij wist dat het eene nutteloos en het andere gevaarlijk was. Hij begon de kamer weer op en neer te loopen en antwoordde niet Hij beschouwde zich als een oud man hoewel hij nog maar vijf en der tig oud was maar hij had niet de zelfzucht die men. toeschrijft aan hen, die eenzaam voortleven. Wordt vervolgd.) ïf 13» i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1