Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f 1200 rnnbij veriies k lou»~f 13 De Oorlog. 40$te Jaargang. Donderdag 18 Januari 1917. No. 11738 Gratis Ongevallen verzekering ELIANE.. weraiïontii op Se polis Tenelie Toonaarde». Buiteniajidsch Nieuws. FE V MIFTO H Bureau: Boterstraat 50. Tele!. 85, ua kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. .post f 2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. :.bK verlies van bij levenslange geheele 1 1111 een hand, invaliditeitI U U voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank bij verlies van een duim; te Sehiedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. DE NEUTRALEN. Havas'seint uit Parijs Briand heeft gister achtereenvolgens aan den Zwitserschen en aan de drie Skandinaafsche ge zanten de antwoorden van de regteringen der geallieerden overhandigd nopens de verklarin gen, waarmee Zwitserland en de Noordsche rij ken den vredelievenden stap van Wilson hadden ondersteund. De antwoorden der geallieerden, bepalen er zich toe, te verwijzen naar het reeds aan Wilson gegeven antwoord. Dat aan Zwitser land drukt ondubbelzinnig! de diepe dankbaar heid van de geallieerden voor de Zwitsersche liefdadigheid uit. TER ZEE. Vele schepen tot zinke.n gebracht. De Britsche admiraliteit deelt mede: Eenigen tijd geleden werd aangenomen, dat de volgende koopvaardijschepen, die ver over tijd waren, door een Duitschen raider tot zinken zijn gebracht de Engelsche: „Dramatist", „Radnorshire", „Minich", „Netherbyhall", Mount Temple", „King George", „Georgie" en „VoRaire"; de i'ransche: „Nantes" ön „Asnières I hans wordt bovengenoemde veronderstel ling door een bericht uit Pernambuco beves tigd: In den avond van den 15don Januari kwam het Japansche s.s. „Hudsonmara" ter hoogte van Pernambuco aan met de gezagvoerders en 237 leden der bemanning van eenige tusschen 12 December en 12 Januari tot zinken ge brachte schepen aan boord. Verder wordt gemeld, dat het s.s. „Saint Theodore" buit werd gemaakt en .een prijsbe- manning aan boord kreeg, evenals het s.s. „Tarrowdale", dat weggezonden werd met 400 leden van de bemanning van andere tot zin ken gebrachte vaartuigen aan boord, die ont scheept moesten worden. Het is niet bekend, waar deze zich bevin den. AAN HET WESTELIJK FRONT. Duitsch stafbericht van gister: Front prins Rupprecht van Beieren: Op ver scheidene plaatsen van het front nam de ar- tilleriestrijd in hevigheid toe. In den boog van Yperen is een onderneming van den vijand door onze batterijen in de kiem verstikt Geslaagde eigen patrouille-ondernemingen bij Le Sars en Gueudecourt en ten W. van Péronne leverden 27 gevangenen en 1 machinegeweer op. Front van den Duitschen kroonprins: Na een ontploffing op de Combles-hóogte, die groote uit werking had, drongen Hannoveraansche infante- Naar het Fransch. 26 Een broeder met wien zli alrijd overeenstemde en die haar verstond en begreep, veel beter dan 2ijn zuster. Op deze gelukkige dagen was de afzondering van Blanche gevolgd, die zij, met toestemming van haar tante, had gedeeld, Maar toen op deze weldadige kalmte, zonder overgang, een onver mijdelijke drukte volgde, die in schrille tegen stelling was met de voorafgaande dagen, slaagde Eliane er niet in zich zonder moeite in den maalstroom te werpen en sedert achtenveertig uur voelde zij een vermoeiende en zware ver- dooving. Denzelfden avond van de ondertrouw had zij voor het eerst een groot gezelschap gezien. Blanche verscheen er in al den glansch van een kleeding, die reeds niet meer die van een jong meisje was. Eliane zelf was gekleed zooals nog nooit tevoren en voor het eerst in haar leven had zij rondom zich dat gemonpel van bewondering gehoord dat de best bewaakte harten toch meer of minder ontroert. Was zij er minder vatbaar voor dan een ander? Dat risten en pioniers in de vijandelijke stelling-bin nen en keerden na overweldiging van de bezet ting van de loopgraaf met verscheidene gevan genen in onze eigen linies terug. Fransch stafbericht: Aan de Somme hebben wij Duit3che afdeelin gen, die onze linies bij Cléry ten Zuiden van Biaches, na de gister gemelde beschieting trach ten binnen te .dringen, teruggedreven. Bij Epargtes hebben de Duitschers, na een mijn- ontploffing, een kleinen aanval gedaan, die in een hevig handgemeen is afgeslagen. Biij de Maashoogten en in het bosch van Apré- mont, zijn Franscbe patroeljes op verscheidene punten de Duitsche stellingen binnengedrongen. Elders is de nacht rustig' voorbij gegaan. De Engelsche staf meldt: Geslaagde overvallen zijn gedaan benoorden Beaucourt aan de Ancre en in de buurt van Lens. Bij de eerste veroverden wij een belang rijke stelling over een front van 600 meter, bij de andere bestookten wij vijandelijke schuilho- len en steunlinies bij Calonne met bommen. Wij vernielden ze en brachten daarbij zware ver liezen toe. - AAN HET OOSTELIJK FRONT. Duitsch stafbericht Front prins Leopold van Beieren: Op hevig artillerie-vuur volgden 's middags aanvallen van de Russen tegen onze stellingen ten Z. van Smorgon, die afgeslagen zijn. De op een smal front binnengedrongen vijand werd teruggewor- ze handen. Tal van dood© Bussen bedekken het slagveld. Gedurende den nacht op verscheidene plaatsen tegen onze linies oprukkende verkennirigsafdee. lingen en vliegende commando's zijn afgeslagen. Volgens de laatste Russische berichten uit Ri ga worden de militaire operaties aan het front aldaar met dezelfde kracht voortgezet, in ze kere sectoren legt de artillerie een buitengewone hevigheid aan den dag. Alle tegenaanvallen van den vijand om de Russen uit aen sector van Kalntzem te verdrijven, hadden geen succes. De Russische troepen versterken zich onder de be scherming der artillerie in hun nieuwe stellin gen, ondernemen bajonet-aanvallen en dreigen den vijand nieuwe slagen toe te brengen. Russisch stafbericht De vijand heeft een heftig vuur doen losbran den in de stréek van den spoorweg Odorof Zloczof en bezuiden Augustofka. Zuidelijk van Swistelniki haalde de vijand open lijk een machinegeweer te voorschijn en beschoot onze schansen daarmee. Een wel gemikte gra naat van ons ontredderde het geheel. Bezuiden het dorp Jamnica aan de Bistrica zijn onze compagnieën, terwijl ze aan het werk waren, gebombardeerd. Vijandelijke projectielen, die achter onze linie neerkwamen, deden ons geen scha. Onze artilllerie maakte aan het vij andelijke vuur ras een einde. beweren wij niet. Maar op dit oogenblik vqelde zij er meer verlegenheid dan trots over, daar het haar moeilijk was zoo plotseling in de we reld te verschijnen. Nu voor het eerst na drie dagen was zij kalm. De zenuwachtige ontroering bedaarde, de ver strooidheid maakte plaats voor gedachten en gebeden, die haar dezen dag in den geest kwa men, en zij v"oelde zich gelukkig, dat zy er ziph eenige oogenblikken zonder dwang aan kon overgeven. Na de hertogin de Longvilliers op een veilige plaats gebracht te hebben, had Raynald zich weer naar zijn moeder begeven, die zich bij de jonggehuwden bevond. Tegen den munr leunend en voor het oogenblik niets te doen hebbend, beschouwde hij de menigte, die. na met inqeite den nauwen ingang bereikt te hebben, zich ver volgens in de sacristie verspreidde. Maar terwijl hij werktuigelijk de verschillende groeten be antwoordde en een groot aantal handdrukker, ontviDg, hield hij aanhoudend de oogen geves tigd op een punt voor hem, met oplettendheid eerst, daarna met verbazing en eindelijk vol onrust. Hij had in de kerk in de verte een rose hoedje gezien, dat hij nu niet zag opdagen. Toch was de menigte niet meer zoo opeengepakt en op de plaats, waar hij zich bevond zag hij nr reeds het einde van den stoet, maar den rose hoed. en haar die hem droeg, zag men noch in nabijheid, noch in de verte. Weldra stak een jonge man hem de hand toe, OP DEN BALKAN. De Duitsche staf meldt: Front aartshertog Jozef: In de Oostelijke Kar- jathen haalden- aanvalstroepen van de Duitsche jagers bij den Goman ten N. van de Gouden Bystritz) verscheidene Russen en 1 machine geweer uit de vijandelijk© loopgraven. Tusschen het, Casinu- en Sustita-dal zetten de Russen en Roemeniërs hun aanvallen tegen de hun in hel: laatste gevecht ontnomen hoogte- stellifigen met sterke massa's verbitterd voort. Op een top slaagden zij erin voet te krijgen, op alle andere plaatsen werden zij met gruote ver liezen bloedig afgeslagen,- Mackensen: In de moerassige laagte tusschen Braila en Galatz zijn de vooruitgeschoven Turk- sehe posten bij Vadeni voor overmachtige vijan delijke strijdkrachten, volgens het bevel, op de hoofdbeveiligingslinie teruggetrokken. Rechts van La Burtea. optrekkende Russische afdeelingen zijn door ons artillerie-vuur gedwon gen, om halt te houden. Russisch stafbericht: In de streek van den spoorweg Bistritz-Kim- polung heeft de vijand onze stellingen benoor den hoogte' 4285 aangevallen, maar ons vuur joeg hem terug. De vijand tastte de Roemeniërs ton Zuidwesten van Pralea aan, 10 werst ten Zuiden van de samenvloeiing van de Massina en de Trotus, maar een tegenaanval heeft hem in wanorde doen wijken. In een nacbjeljjken aanval wisten afdeolingon van ons de Duitschers uit Gerlesci, ten Zuid westen van den mond der Rimnicu, te verdrijven. Wij bemachtigden twee machinegeweren, maar de tegenaaval van overmachtige strijdkrachten dwong ons het genomen dorp opnieuw te ont ruimen. Ons vuur heeft een Duitschen aanval ten Zuid oosten van Gerlesci gestuit. Afdeelingen van ons vermeesterden na voor bereidend vuur het dorp Vadeni, 10 werst ten Zuidwesten van Galatz, stormenderhand. Toen de vijand versterking had gekregen, trachtte hij op zijn beurt onder dekking van stor men geschutvuurs het offensief te nemen om Vadeni te heroveren. Zijn dichte gelederen le den, door ons geconcentreerd vuur bestreken, ernstige verliezen en moesten halt houden al vorens onze loopgraven te hebben bereikt. G r i >ak eiland Reuter verneemt dat Griekenland de eischen der Entente in* hun geheel heeft ingewilligd. De Engelsche gezant, Elliot, is op zijn post teruggekeerd. ALLERLEI NIEUWS. Generaal Ruquoy, wiens benoeming t.ot opvol- der van generaal Wielemans, als hoofd van den generalen staf van het Belgische leger, ons de vorige week gemeld is, is, naar wij in De 'Belgi sche) Legerbode lezen, 55 jaar oud. Het blad na hem met'een hoofdknikje gegroet te hebben en zei: „Dag Raynald, ik feliciteer je." „Dank je, Horace; sinds wanneer ben jij in Parijs?" „Sinds gisteren; ik ben met opzet teruggeko men." »Dat is aardig van je." Terwijl Raynald na dit korte onderhoud weer naar hetzelfde punt keek, naderde zijn vriend de markiezin. Deze riep, toen hij hem bemerkte, vol vroolijke verbazing": „Mijnheer de Trevals 1 Wees welkom; men had mij verteld, dat u afwezig waart." „Ik was het. mevrouw, maar. Raynald dacht er niet aan te luisteren naar wat in zijn nabijheid gesproken weid, maar hij werd opeens zeer opmerkzaam, toen hij hoorde dat Horace de Trevals den naam van zijn nichtje noemde. Diens eerste woorden waren hem ontsnapt, maar hij hoorde zijn moeder zeggen „Werkelijk U is wel goed.' Welnu, begroet het jonge paar en wees dan zoo goed naar huis .terug te keeren en haar té zeggen, dat spoedig al deze menschen weg zullen zijn wij komen dan weer door de kerk en dan kan zij zich by ons voegen. Wij rekenen natuurlijk op u, bij het ontbijt straks De graaf <>e Trevals liet zich noch de uitnoo- diging, noch de opdracht herhalen. Hij groette de markiezin vroolijk en verdween dadelijk. deelt omtrent den generaal de volgende bijzonder heden mede Hij heeft zijne militaire loophaan op 11 jari gen leeftijd begonnen als soldatenkind. Na op- eenvolgentlijk langs de verschillende graden van het lager kader te zijn gegaan, deed de toekom stige generaal op schitterende wijze zijn onder luitenantsexamen en verkreeg nog de epaulet ten op 18 October 1881, nog geen 20 jaar oud. Luitenant in 1887, trad hij in 1890 in de Krijgs school en verliet deze in 1893 met het brevet van stafadjunkt. Kapitein in 1895, kapitein-com mandant in 1899, deed Ruquay geheel zijnen dienst bij den troep. Majoor op 25 September 1906 en luitenant-kolonel op 26 Maart 1913, weid hij korten tijd vóór de oorlogsverklaring, op 26 Juni 1914, tot den graad van kolonel bevorderd. Het is in deze hoedanigheid dat kolonel Ru quoy, aan het hoofd van het 3e regiment jagers te voet, den veldtocht aan de Geete, meemaakte, onder Antwerpen en aan den Yser en herhaalde malen gewond werd. Vanaf het begin bleek hij een krachtig aanvoerder, behandig en onderne mend. Zijn regiment is een van degenen die zich het meest onderscheidden gedurende het harde maar roemvolle tijdperk in het begin van den oorlog. Na het bevel over een brigade te hebben -gevoerd, werd kolonel Ruquoy op 11 Juni 1915 tot generaal-majoor benoemd en aan het hoofd van eene legerdivisie gesteld. De graad van luitenant-generaal werd hem op 30 Maart 1916 toevertrouwt. Het feit alleen dat de Koning hem gekozen neett om dezen zoo hoogen post, zoo vol ver antwoordelijkheid te vervullen, getuigt genoeg van de hooge waarde van luitenant-generaal Ru quoy, die overigens ook nog blijkt uit de groote, diensten die hij aan leger en land bewezen heeft. Laat ons ook nog herinneren dat de luitenant- generaal onlangs de smart heeft gehad een eeni gen zoon te verliezen onderluitenant Ruquoy, roemrijk gevallen op het veld van eer. De heide Huizen van den Deenschen Rijks dag -hielden gister een geheime zitting, waar in de minister van Buitenlandsche Zaken, Sca- venius, in een langdurige redevoering een uit eenzetting gaf van de huidige positie van Dene marken op handels- en politiek gebied. Hij hesprak verder de aansluiting van Denemarken bij de Scandinavische vredesnota, waarna een uitvoerige discussie plaats vond. In het verdere verloop der zitting besprak de minister van Binnenlandsche Zaken, Rode, in den breede de kwestie, betreffende de graan- voorziening van Denemarken. Naar de „Daily Telegraph" uit Rome ver neemt, verluidt daar uit diplomatieke bron, dat keizer Wilhelm alle koningen, groothertogen, vor sten en hertogen in Duitschland naar hef groote hoofdkwartier heeft ontboden, ter bijwoning van ëèn grooten kroonraad. Zeer ernstige beslissin gen zijn op til. De kroonprins is naar het hoofd kwartier teruggekeerd. Raynald zag hem niet meer dan een kwartier later (op het oogenblik. dat hij de hertogin de Longvilliers naar haar rijtuig geleid had), toen hij zijn nichtje achter uit de kerk zag komen, aan den arm van hem die haar was gaan ha len. De jonggehuwden waren vertrokken en de markiezin wachtte met hen te volgen, tot haar nichtje bij haar was. Deze kwam weldra en toen vroeg graaf Horace de Trevals de vergun ning om aan haar voorgesteld te mogen worden, iets wat de markiezin gaarne scheen te doen. Eliane boog, dankte hem zonder verlegenheid voor den dienst, dien hij haar bewezen had, en ging toen in het rijtuig zitten op de plaats, die Blanche een uur te voren tegenover haar moe der had ingenomen, terwijl Raynald zich haastte den zijne tegenover haar te bezetten. De markiezin was ontroerd, maar toch ge lukkig, en volgens haar gewoonte, kon zij niet zwijgen, als alles naar wensch ging. „Arm kind" riep zij uit, terwijl het rijtuig snel voortrolde „Wat 'een geluk, dat wij er ze ker van zijn. dat haar toekomst schitterend en gelukkig zal zijn'. Wat was zij mooi en hij ook. Toch is het eigênlijk treurig, erg treurig om zoo een eenige dochter te zien trouwen. Men moét moeder zijn, om de beteekenis van zulk een dag te begrijpen. {Wordt vervolgd 3SI I\Pn DiA sfi.pl,]ind* ie «nfin

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1