Dagblad voor Schiedam, en Omstreken ffjf] b™ f lij ELI ANK De Oorlog. 40ste Jaargang. Vrijdag 19 Januari 1917. No. 11739 Gratis Ongevallenverzekering f feuilleton. sfsreeitomstii 09 de polis verisme Toorwaarflea. Officieele berichten. Stremming - vaart. Kennisgeving. Buitenlaudscli Nieuws. Binnenland. 1 Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ot., franco p. post f2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 oent. zsd Advertentiën: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. bij levenslange geheele invaliditeit; De Verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche ,.by verhes van een hand, voet of oog; Algemeene Verzekeringsbank bij verlies van een duim; te Sehiedam 1 y y wijsvinger; y bij verlies van eiken ande ren vinger. Van Zaterdag 20 Januari a.s. voormiddags 10 uur zal de vaart door de Buitenhaven te Schiedam voor ongeveer 2 uur gesloten zijn tenge volge van herstellingswerken. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat op denl8en Januari 1917 vergunning is verleend aan lo. A. Tieman en zijne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene inrichting voor het drogen van groenten en beschadigde granen, in de panden Hoofdstraat 35, 35a en 37, kadaster Sectie L. nos. 1440, 1441, 1442 en 1443, met 5 electromotoren van respectievelijk 30, 20, 10, 6 en 18 P.K., drijvende diverse ventilateurs wasch-, snij-, poets-, droog-, hijsch-, weeg- en pomp- machines, elevatoren en transportschroeven zulks onder intrekking van de bij besluiten van 10 Januari, 19 April en 6 Juli 1916 verleende ver gunningen 2o. de Glasfabriek „de Schie" en hare recht verkrijgenden, tot het uitbreiden harer machinale fleschenfabriek aan den Buitenhavenweg 146, kadaster Sectie L. no. 2*246, met een bankwerkerjj en bergplaats met 2 electromotoren van respec tievelijk 6 en 7 P.K., het vervangen van een electromotor van 3£ P.K. door een van 15 P.K. en het verplaatsen van een electromotor van 10 P.K. van de oude naar de nieuwe bankwerkerij 3o. de N. V. Boll Dunlop's Distilleerderij en hare rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een distilleerderij in de panden Schie 38'en 40. kadaster Sectie A no. 1352, met 4 electromotoren van totaal 3 P.K., drijvende 3 pompen en een spoelmachine 4o. P. Krommenhoek eD zijne rechtvefbry genden tot het uitbreiden zijner bakkerij in het pand Hoogstraat 72, kadaster Sectie B do. 2342, met een electromotor van 2 P.K., drijvende een kneedmachine en een amandelmachine 5o. J. M. van der Valk Jzn. Co. en hunne rechtverkrijgenden tot het uitbreiden der fabriek tot het bereiden van vischconserven in het pand Willemskade 19, kadaster Sectie L no. 2211, door bijplaatsing van een locomobiel van 20 P.K. met 18 M». verwarmingsoppervlak, drijvende een eleva tor, een roerende kookketel, een schudzeef met gehakmachine en een bussendichtmaakmachine, alsmede een electromotor van 2 P.K,, drijvende een luchtventilator Schie dam, 19 Januari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Naar het Fransch. 27 Gelukkig heb ik jou nog, Eliane, ten minste "Og gedurende een tijdje", ging zij voort en veegde de tranen uit haar oogen. Zoolang jij er °g zilt, schijnt het mij toe, dat ik nog een dochter heb Eliane kuste ontroerd de hand harer tante en deze bemerkte het sidderen niet van haar zoon. Bij haar thuiskomst' vond de markiezin zoo veel te doen, dat er geen tijd overbleef om te treuren. Alles was in orde, de kamers vol bloe den, de open vensters, in den tuin een muziek- ziekuitvoering door een verborgen orkest. Er was een schitterend en talrijk gezelschap tegen woordighet ontbijt was uitstekend en men ^ruk zonder luidruchtig ,te wezen. Yves hield zich goed, hoewel hij dikwijls naar de klok keekhij zei iedereen wat hij moest zeg gen en gaf zijn verveling alleen te kennen door aan zijn vrouw te zeggen, dat het tijd werd om baar rei-japon aan te doen. Blanche stond dadelijk op Toen zij de kamer uitging, volgde Eliane 'haar en het jonge meisje AAN HET WESTELIJK FRONT. Front prins Rupprecht van BeierenOp een ontploffing door de Engelschen bij Loos volgden korte gevechten, waarbij de oprukkende vijand in een verbitterd gevecht op korten afstand snel weer teruggeworpen is. In den nacht van 12 op 13 dezer zijn na een gevecht bij Serre nog door ons bezet gehouden gedeelten van de vooruitgeschoven stellingen volgens het plan en zonder dat de vijand ons hinderde, ontruinld. Sedert dien tijd werd eiken dag zwaar vuur op de verlatqn voorste loop graven gericht. Gisteren had hiertegen de door ons verwachte stoot in de lucht door de En gelschen plaats, welke1 den aanvaller zware ver liezen bracht. Fransch stafbericht De nacht is op het geheele front rustig voor bijgegaun. Gisteravond hebben de Duitschers- na een beschieting van drie uur, een aantal verkenningen in het Chevaliersbosch gedaan, welke door ons machinegeweer- en geschutvuur zijn afgeslagen. Het Engelsch stafcommuniqué Enkele vorderingen zijn gedurende den nacht ten Noorden van Beaucourt gemaakt als gevolg van de welgeslaagde operaties, welke gisteren gemaakt zijn. In verband met den raid ten Noord-Oosten van Galonne lieten wij met goed succes een mijn springen. Wij bombardeerden de vijandelijke verdedi gingswerken ten Oosten van het Grenierwoud en bij PI egsteert. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Duitsch stafbericht Front prins Leopold van peierenIn vele vakken van het front herleefde aan weerskanten de werkzaamheid van de artillerie bij helder uitzicht merkbaar. Teu O. van Crasjin drongen Russische aan- valstroepen met een tienvoudige overmacht in de vooruitgeschoven veldwachten binnen, De stelling is weer in ons bezit. Op andere plaatsen zijn patrouilles en atdee- lingen afgeslagen. Russisch communique.: Bij het dorp Sanovicé ten Zuiden van Smor- gon, hebben onze verkenners een aanval in de vijandelijke loopgraven gedaan en in een hand gemeen 20 Duitschers aan. de bajonet geregen- Terzelfder tijd hebben onze mineurs drie mijn- galerijen doen springen Te Westen van het dorp Semerinka heeft ons geschutvuur vijandelijke schuilholen vernield- De vijand antwoordde slechts zwak met enkele schoten op den weg Kisselin Plenof. Bij het dorp Kritsja, aan de Bistrica, heeft een Russische veldpost een vijandelijke verken en de jonge -vrouw waren eenige oogenblikken alleen in die kamer, waar zij een jaar lang ver- trouwelijk met elkaar hadden omgegaan. Zij waren beiden ontroerd en stil; men kon zeggen dat toen. en ook toen alleen. Blanche voor het eerst den omvang begreep van de ver andering, die in haar lot had plaats gegrepen, en toen het oogen blik aanbrak om haar moeder, haar broeder en de vrienden vaarwel te zeggen, die haar van kind af omringd hadden, en het huis te verlaten waar zij was geboreq, om er niet meer in terug te keeren voelde zij een ©ogenblik van angst bij de gedachte, dat mijn heer de Monléon haar zou meevoerqn en al diegenen zou yervangen, die zij tot nu toe be mind had Deze had tact genoeg, zonder nu bijzonder teergevoelig te zijn, om haar eenige oogenblikken te laten uit schreien met haar aimen om den hals, van haar moeder. Toen zei hij zonder ongeduld, maar met een zeker gezag: „Kom Blanche we moeten heengaan." Iedereen had zich bij dat laatste afscheid ter zijde gehouden, en weldra vertrokken ook de andere gasten, want men wist dat de markiezin de Liminges 's avonds nog uit Parijs vertrok. Deze. tusschen vreugde, droefheid en ontroe ring, was zeer opgewonden en kon daardoor niet nadenken, hoqwei zij wel kon handelen. Zij voelde de groöte leegte die om haar heen ontstaan was. Maar zij wilde zich niet aan haar gedachten overgeven dan toen zij wist door niemand gezien te worden. Daarenboven was ningsafdeeling verstrooid en wapenen benevens uitrustingstukken buit gemaakt. In de Bosch-Karpathen heeft de vijand, na 200 kanonscgoten te hebben gelost, een aanval gedaan op eeri hoogte, 10 werts ten Zuiden van den berg Prewi. Hij is door ons vuur terugge dreven. OP DEN BALKAN. Duitsch stafbericht: Front aartshertog JozefTerwijl ten Z. van den Oitos-weg een dooi sterke Russische strijd krachten ondernomen aanval in ons artillerie- en machine geweervuur brak, slaagden wij erin, door een verrassende voorwaartsche beweging tusschen het SuHta- en Putna-dal 1 officier en 230 gevangenen en 1 machinegeweer uit de vijandelijke stelling te halen. MackensenIn de Dobroedzja zijn sedert eenige dagen Tulcea en Isaccea door de Russi sche artillerie beschoten. Verscheidene inwoners, met name vrouwen en kihderen, zijn gedood. De Russische staf meldt Op het Roemeensche oorlogstooneel verijdelde ons vuur pogingen van den vijand 'om ons ten Zuiden van Oitos aan te vallen, De Roemeniërs wierpen ten Zuiden van Monastirkade "uitschers terug, omsingelden een hoogten ten Noordwes ten van Pralea en maakten vele gevangenen. G r ieke n 1 a, n d De „Times" verneemt uit Athene Iedereen in deze stad is zeer voldaan over de inwilliging, door de Grieksche regeering. van ons1 ultimatum. Wat koning Constantijn betreft, deze is ongetwijfeld dankbaar, dat hij door al dezen tijd van strubbelingen zijn troon heelt kunnen handhaven. Waarschijnlijk zou hij liever elk ultimatum hebben aanvaard, dan op dit oogenblik zich te storten in een mjlitair avon tuur dat het karakter van ongemak en honger zou hebben bezeten* en waarvan de uitslag op zijn best onzeker zou zijn geweest, wijlde Grie ken ingeklemd zitten tusschen de troepen van Sarrail te land en die van admiraal Gaucher ter zee. Het was hekend, dat Sarrail zóó weinig be dreigd wordt op zijn front, dat hij de troepen en den tijd zou hebben gehad om zich geheel te wijden aan de vernietiging van het Grieksehe leger. En hij was daarvoor gereed op het oogen blik dat het ultimatum afliep. ALLERLEI NIEUWS. De „Daily Chronicle" zegt in een artikeltje over .het Duitsche kaapschip op den Atlantischen Oceaan, dat de oorlogsschepen, die noodig zijn om op dit schip jacht te maken, van een an dere soort zijn dan die, welke bij het bestrijden van duikbooten gebruikt worden, zoodat de ope raties tegen den kaper die tegen de duikbooten niet zullen belemmeren. Uit de ervaring blijkt, dat zulke kapers niet veel kans hebben om door het Engelsche Noordzee-cordon heen te breken, behalve dan gedurende de zeer korte dagen midden in den winter. Als deze maand ten zij,* ondanks haar treurigheid, voldaan, niet al leen over het tegenwoordige, maar ook over de toekomst, waarin zij reeds de vervulling meende te zien van andere plannen zoodat zij tot tegen over den laatsten gast bevallig en zonder moeite haar plichten als gastvrouw waarnam. Die laatste gast was Horace de Trevals. Op het oogenblik, dat hij van de markiezin afscheid nam zeide zij „U weet zonder twijfel, dat Parijs slecht twee uur van Erlor, ligt. Het zou zeer aardig van u zijn, als u ons daar eens kwam bezoeken," „Ik zal het zeker doen^ omdat u het mij ver zoekt." „U zult er de volgende week mijnheer en mevrouw de Longvilliers ontmoeten en hun kleindochter, onzen vriend Armand de-Malseigne en nog een paar anderen." „Het is voor mij natuurlijk voldoende, dat u er zijt, mevrouw." Eliane stond eenige schreden van haar tante af. Hij boog voor haar. Toen, een gewoonte vol 1 gend uit haar kinderjaren gaf zü hein de hand, en zij deed dit gebaar van eenige hartelijkheid vergezeld gaan, omdat depe man haar in die groote menigte onbekenden geholpen en haar dien dag meermalen toegesproken had, eri haal bij na een oude kennis toescheen. Horace nam de kleine hand en drukte er een kus op met een soort van eerbiedige ridderlijkheid, die Eliane boos maakte. Zij trok haar hand snel terug en toen hij weg einde is, mag men hopen, dat er in dit seizoen een einde aan hun succes gekomen zal zijn. De berichtgever van de „Times" te Rome seint, dat de „Osservatore Romano" een sterk gecensureerd artikel publiceert, dat de sterke taal veroordeelt, door het grootste deel der pers gebezigd bij de behandeling van de kwes tie der vredesvoorstellen. Het orgaan van het Vaticaan drukt ziin meening uit, dat met het initiatief van de Middelrijken, de interventie van president Wilson en de antwoorden en weder antwoorden van de zijde der tegengestelde par tijen, de bespreking van het vredesthema, meer of minder waarschijnlijk, meer of minder ver wijderd, kan gezegd worden te zijn begonnen. Het blad meent, dat dit alles gelukkig is, onder voorbehoud, dat de bespreking oprecht en on partijdig is. Het schijnt echter wel, zegt de be richtgever van de „Times", dat de oprechtheid en onpartijdigheid van de „Osservatore" te veel zijn geweest voor den censor, want hetgeen het blad hoemt de eenvoudige overwegingen van zuiver algemeen eir objectieven aard, die het trachtte houden, zijn door de censuur gestre ken. De correspondent van de „Temps" te Lissabon^ meldt,, dat van al de Duitsche schepen, in Portugeesche havens in beslag genomen, er slechts drie nog niet in dienst zijn gesteld. De Portugeesche regeering is voornemens, om met de grootste van de in beslag genomen Duitsche stoomschepen een stoomvaartverbinding op Zuid-Amerika in het leven te roepen. De admiraal van de Portugeesche oorlogsvloot heeft den president van Portugal verzocht de Duitsche schepen die voor Portugal geen waarde hebben, met de bevriende regeeringen te ruilen tegen eenige torpedojagers of kruisers. Rijks Centraal Distributiebnreau. Naar wij vernemen, heeft de heer G. A. J. Mirrér, die Zaterdag j.l. is benoemd tot directeur van bet Rijks Centraal administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen, alweder ontslag uit deze functie gevraagd. Het ontslag-La Gro. Door het kamerlid Sannes zijn, naar „Het Volk" meldt, tot den minister van Landbouw eenige vragen gericht betreffende het ontslag van den heer La Gro als directeur van het Rijksdistributiebureau van levensmiddelen. De vertegenwoordiging van den Middenstand- Woensdag werd te Utrecht een vergadering gehouden van het bondsbestuur van den Mid- denstandsbond, naar aanleiding van de grond" wetswijziging, waardoor naar alle waarschijnlijk heid evenredige vertegenwoordiging in de Tweede Kamer zal worden ingevoerd. Na breedvoerige discussie werd besloten een commissie in te stellen, die opdracht kreeg de was, zei ze, een kleur krijgend „Die mijnheer de Trevals behandelt mij te eerbiedig of te gemeenzaam «t Raynald had het gehoord. „Dat komt", zei hij ijveriger dan hij wel gewild had „dat je hem te-goed behandeld hebt." Toch was zijn stem vroolijk. Hij had zich den geheelen dag erg verveelt en ziin vriend Horace had hem meer dan eens gehinderd, vooral onder het ontbijt, want hij had een plaats naast Eliane- weten te verkrijgen. Maar nu dacht hij nog Slechts aan zichzelf en aan zijn op handen zijnd vertek met haar naar Erlon De woorden van zijn moeder in het rijtuig weerklonken nog in zijn ooren en hij legde ze zoo gunstig mogelijk voor zijn wenschen uit. Alle onrust en alle raad gevingen van Armand waren uit zijn geheugen als weggewischt, behalve het denkbeeld dat. hij i voor het oogenblik nog moest zwijgen. Wat gaf I dat Hij had geen haast als zijn heerlijk tegen woordig leven maar niet veranderde dan om nog verrukkelijker te worden, wanneer hij zou kunnen spreken en handelen volgens de inspraak van zijn har Toen het stil werd en de markiezin zich in haar groot, ledig huis zag, voelde zij de eerste teekenen van de terugwerking, die natuurlijk op de ontroering moest volgenmaar Eliane bespaarde haar de vermoeienissen van de toe bereidselen voor de reis en liet haar niet alleen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1