Dagblad voor Schiedam en Omstreken. fl De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering ELIANE. 40ste Jaargang. Dinsdag 23 Januari 1917. No. 11742 inrenioMtii op 4e poli! yermelie yoorwaarttei. Buiteulaudscii Nieuws. PEP1LLE T OM, Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden f 1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wórdt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. De by if| ft ft by levenslange H| 11| verlies van geheele 1111 een hand, invaliditeitI fi. U U voet oi oog verzekering wordt gewaarborgd door de ïïollandsche Algemeene Verzekeringsbank van een duim; te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken and», ren vinger, AMFRÏKA EN DE VRE'»E. Marshal], de vice-president, der Ver. Sta ten, stelde den Senaat een brief van Wilson ter hand, waarin deze zegt een belangrijke mede- deeling te hebben ontvangen betreffende de bui tenlandsche aangelegenheden, welke hij zijn plicht achtte aan den Senaat voor te leggen in een zitting, die hij gaarne persoonlijk zou presidiee- ren. De Senaat besloot Wilson heden om) 1 uur aan te hooren. Volgens Wilson's secretaris, Tumulty, bevat Wilson's adres een uiteenzetting van de houding der Ver. Staten ten opzichte van cie duurzame handhaving, van den vrede. Naar verluidt, is het adres in handen van allei buitenlandsche regeeringen. AAN HET WESTELIJK FRONT. Fransch Stafbericht: Op den rechteroever van de Maas hebben de Duitschers, na een hevig bombardement, gisteren tegen het einde van den dag aanvallen gedaan op de Fransche loopgraven ten W. van het Cauriere-bosch. Tot tweemaal toe werden de Duitsche aanvallen door ons artillerie- en riii- trailleusevuur gebroken. De Fransche lime werd gfMccl gehandhaafd. Gedurende den nacht had een levendig artil leriegevecht plaats in den sector van de Poivre- hoogte. In Elzas en Lotharingen patrouille-ge vechten. Op het overige front was de nacht kalm. Het avond-communiqué meldt De dag was betrekkelijk kalm, behalve op den rechteroever der Maas, waar de artillerie zeer levendig was te Douamont, het Carriêres-bosch en in de Vogezen. Het Engelsche stafbericht luidt: Een vijandelijke „raid", gister-avond ten Noor den van Atrecht, mislukte met verliezen, zon der dat de vijand onze loopgraven kon binnen dringen. Een andere poging tegen onze loopgraven ten Noord Oosten van Ploegsteertwoud had evenmin succes. Wij maakten enkele gevangenen bij patrouille- en bom,gevechten. Artillerie-actie aan weerszijden ten Noorden der Somme, bij Serre en Ploegsteert. Ten Noorden van Atrecht bracht onze zware artillerie een ontploffing in de vijandelijke linies teweeg. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Duitsch stafbericht: Op het Oostelijk oorlogstoon© el werden ten Westen van Friedrichstadt des nachts aanval len van Russische jachtcommando's afgeslagen. Naar het Fransch. Evenals 's morgens ontvoerde hij er van, maar nu niet hij alleen Het hart van Eliane klopte sneller en toen zij haar oogen opsloeg, ontmoet ten zy die van haar neef; zij sloeg de hare neer met een verwarring, die zij tot nu toe nooit tegenover hem gevoeld had. Als de markiezin ook maar het geringste ver moeden had gehad van de uitwerking harer woorden 's morgens en 's avonds, zou zij minder rustig en voldaan achter haar groen damasten gordijnen in slaap gevallen zijn Men zal zich misschien verwonderen, dat zulk een eenvoudige gedachte niet bij haar opkwam Men zal er zich over verwonderen, dat een voorzichtige vrouw, rijk aan ondervinding als zij was er niet aan dacht, dat er gevaar kon schuilen voor haar zoon, door zijn omgang met een jong meisje, waarvan zij zelve voortdurend het verstand, het karakter en de bevallige schoonheid opmerkte maar met al haar wereldkennis was er een Boort van, ondervinding die zrj niet kendedie, welke men krijgt door een oplettende studie Russisch stafbericht: Gisterennacht om 3 uur ziju 2 Duitsche com pagnieën, die tén zuiden van Barof, aan de Sjt.ara, ten Z.O. van Baranowitsji, onze stellin gen genaderd, doch door ons vuur teruggedreven. In de richting van Kowel heeft de vijand met geschut- en mijnvuur onze, stellingen op het front Rudka'MirinskaWelitsk zwaar bescho ten en daarna met zwakke strijdkrachten een aanval gedaan, waarhij hij er in slaagde onze) schansen 2 werst ten zuiden van Rudlta Mirinska binnen te dringen. Toegeschoten reserves heb ben hem dadelijk weer verdreven. In de streek Swidniki, aan de spoorlijn Ro- jisjiKowel, en in de streek van tStary Mossor heeft onze artillerie de versperringen en ver-,, sc.hansingejn van den vijand fel beschoten. Wij „namen waar dat de vijand uit zijn voorste linies naar de tweede linies vluchtte en kleine reserve* groepen aanvoerde. Ten zuiden van Br.ody heeft de vijand onze frontvakken bij Batkoef, Goekaloftse en aan den weg ïarnopol—Zloczom beschoten. Ten zuiden van Brzezany heeft de Fransche vlieger luitenant Grasse een Duitsch vliegtuig neergeschoten dat als een- steen binnen de vij andelijke linies bij het dorp Skomorofka, ,aan de Narajofka, is gevallen. ALLERLEI NIEUWS. Het Wolffbureau meldt uit Berlijn: Het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft op 19 Januari de ia de mededeelmg van de Duitsche regeering aan de onzijdige mo gendheden voorkomende bewering, dat de En gelsche regeering in 1887 besloten was, zich tegen een aanspraak maken op een doortochtrecht door België niet te verzetten, volkomen onge^ grond genoemd. Tegenover deze logenstraffing van EngeJand's opvatting van de onzijdigheid van België in 1887 en 1914 vermeldt, de „Norddeutsche Adgemeine Zeitung" het feit dat de „Standard" in 1887, daarbij door Salesbury rechtstreeks geïnspireerd, schreef, dat iedereen 'in moest zien, dat de mo gelijkheid en zelfs het gevaar bestond, dat jJuitschland piet van zins was zich van een in val in Frankrijk door een hindernis te laten af houden, die sedert de onderteekening van het garantie-tractaat nopens de onzijdigheid van Bel gië ontstaan was. Verder had Gladstone reeds in 1870 gezegd, dat hij de opvatting niet kon, onderschrijven, dat het feit van het bestaan van een waarborg alleen eiken borg verplichtte, dienovereenkom stig te handelen zonder dat hij de bijzondere om standigheden van de garantie in aanmerking nam. De Norddeutsche zegt: De geschiedenis logen straft Engeland, als het beweert, dat het, om zijn volkenrechtelijke verplichtingen jegens Bel gië na te komen, aan den oorlog deel heeft genomen. Een objectieve Engelsche staatkunde had dui delijk moeten inzien, dat in een, aan Duitschland van net karakter van hen, die ons omringen. Aangebeden door haar beminnelijken, edelmoe- digen ech genoot maar die minder aanleg had uan zijn vrouw om zijn huisgezin en zijn huis te besturen, had zij reeds op jeugdigen 'leeftijd den schepter gezwaaid, en haar lang weduwschap had dien vaster in haar handen gedrukt. De gewoonte van te bevelen en het met beleid te 'doen had iedereen de gehoorzaamheid gemak kelijk gemaakt, en zij had zich heel weinig moeite gegev-n het karakier te bestudeeren van Ijen, die van haar afdingen. Doordat zij nooit een beletsel ontmoet of het aan zich onderwor pen had. was zij gewoon geraakt ep nooit een te voorzien Haar kinderen hadden haar tot nu toe slechts een grooten eerbied en grenzelooze toewijding toegedragen, en toen Raynald, op vierentwintigjarigen leeftijd, haar een oogenblik in verbazing gebracht had, door haar zijn be sluit mee te deelen een reis te maken, eerst naar he.t Oosten en dan naar Italië, zonder dat het plan daartoe van haar was uitgegaan, had zij er zich toch niet tegen verzet, ointiat zij hem eigenlijk juist in dien tijd uit Parijs weg wilde hebben, en dit middel was even goed alsof zij het zelf verzonnen had. Raynald vertrok dus met volle toestemming van zijn moeder, maar gedurende zijn afwezig heid verzwakte haar bezorgdheid voor hem evenmin als voor zijn zuster, en hun geheele toekomst was in haar geest reeds bepaald. Blanche zou het eerst met mijnheer De Monléon door een overmachtige coalitie opgedrongen strijd om hét bestaan, dat land het doortocht recht door België noodig had, om te kunnen over winnen. Ten aanzien van het, naar Engelsche opvatting, al te sterk geworden Duitschland van 1914 had Engeland een ander antwoord bij de hand dan het Engeland van 1887. Noodzakelijk moet Duitschland hieruit de gevolgtrekking ma ken, dat een toestand die het Engeland mogelijk maakt naar believen de onzijdigheid van Bel gië te erkennen en te steunen of te verlooche nen, onhoudbaar is. Duitschland moet zekerheid krijgen, dat Bel gië, niet, gelijk tot dusver, een invalspoort blijft, welke de zelfzucht van Engeland, naar behoef te, naar het Oosten of Westen toe openen of sluiten kan. De Duitsche bladen melden, dat het Engelsche stoomschip sYarrowdale" als prijs in de haven van Swinemünde binnengesleept is. De gezagvóerder van het schip was, volgens een bericht van de »Köln. Ztg." uit Beriijn, óe o deroffieier Badowitz, die thans ter erkenning an zijn diensten tot luitenant ter zee der reserve is benoemd. Badównz heeft zich reeds op de kruistochten van de sMöwe" onderscheiden, toen hij als commandant van de Engelsche prijs West- burn" gevangenen naar Teneiifle braent, en daar na het schip riet zinken. Bvlowitz werd vervol gens in Spanje gpïnterneerd, maar kon vluchten en bereikte Duitschland weer. Ofschoon Bidowitz slechts 16 man bij zich had,, ha<1 hij zijn 469 gevangenen zoozeer onder den duim, dat hij hen vrijelijk aan boord liet rond loeren. Dezer dagen"is de Duitsche generaal-majoor Alwin von Wentsky und Petersheyde, vroeger commandant van de 11e brigade cavalerie, daar na districtschef te Charleroi, gesneuveld. De voorzitter van den Bulgaarschen minis terraad heeft heden 'aan de vertegenwoordigers der neutrale staten het antwoord van Bulgarije op de antwoord-nota der Entente betreffende het vredesaanbod ter hand gesteld. De tekst van het antwoord zal Woensdag wor den gepubliceerd. De „Times" verneemt uit Petrograd: Gene raal Broesilof verklaarde in een rede tot zijn stafofficieren, dat gegevens, die hem ter beschik king stonden, zijn overtuiging gesterkt hebben, dat de vijand in dit jaar volkomen verslagen zal worden. Uit Weenen wordt gemeld: De behoefte aan werkkrachten in verschillen de takken van de volkshuishouding heeft het legerbestuur aanleiding gegeven om, afgezien van de weder te verleenen landbouw oerloven, mi litairen tot' aan het begin van den voorjaarsar- beid op het land (dat is in Oostenrijk ongeveer 15 Februari) met verlof te sturen en hen gedu rende hun verloftijd ter beschikking te stellen, van beroep, handwerk, enz. De mannen, die voor dit verlof in aanmerking komen, mogen alleen dan daarvan profiteeren trouwen (zooals zij dat bepaald had, lang vóór zij hem kende)een paar maanden later, als haar broeder zesentwintig jaar was, zou hij de hand vragen en krijgen van de mooie Constance de Longvilliers. Ondertusschen had zij, op een indirecte wijze, de grootouders van deze jonge en edele erfge name gepeild en de ijver, waarmede zij het voorstel aangenomen hadden om een bezoek te komen brengen op Erlon scheen den eersten stap van de markiezin ge' oeg tegemoet te ko men om haar gerust te doen zijn 'over den uit slag van de meer rechtstreeksche onderhande lingen, die zij nu wilde ondernemen. Tot nu toe schenen de zaken te gaan, zooals zij dat wilde Maar dit was niet alles, en 's morgens was er een nieuw denkbeeld in haar opgekomen. De attentie van mijnheer De Tre vals voor haar nichtje dien geheelen morgen, was haar niet ontsnapt, en dit was voldoende om een nieuwen gedachtengang bij haar op te wekken, die betrekking had op reeds bestaande feiten, zooals zij dacht. En wat zooveel gevoelig heid gegeven had aan de uitdrukking van haar spijt dat zij haar niet altijd bij zich kon hou den, dat was (wat zou de arme Raynald gedacht hebben?), juist het vooruitzicht van de schitte rende verbintenis, die Eliane daardoor zoo spoe dig van haar weg zou nemen. Mijnheer de Trevals was inderdaad niet alleen rijk, van goéde geboorte, in zijn kring beschouwd ais een beminnenswaardig man, maar bovendien als hun levensonderhoud, met namé da moge lijkheid om hen te voeden, gedurende hun ver loftijd voldoende verzekerd is. De manschap pen, die niet kuimen aantoonen, dat zulks het geval is, krijgen dus geen verlof. Volgens de „Köln. Volkszeitung", .heeft een groote fabrikant uit West-Zwitserland, die op de hand van de Entente is, tegen een journalist ge zegd: Er zal een tijd komen, waarin voor Zwit serland geen overzeesche artikelen meer beschik baar zullen zijn. Italië zal met zijn graanvoor raden nog maar tot April van dit jaar kunnen toekomen. Dit zal een hongersnood beteekenen, ook voor Zwitserland, dat voor zijn voorziening met levensmiddelen hoofdzakelijk op Italië moet steunen. Engeland kan nu reeds aan zijn fiondge- nooten steenkolen noch graan in beloonende hoe veelheid leveren. En dat zal nog minder het geval zijn, als de scheepvaart nog moeielijkec wordt en het wegens een nog grootere behoefte aan munitie de belangrijkste grondstoffen voor eigen gebruik moet vasthouden. Terwijl de Duitsche regeering, zoo lang het kleine hoeveelheden levensmiddelen betrof, die de grensbewoners voor eigen gebruik invoerden, het smokkelen oogluikend toeliet, heeft dit euvel allengs zulke afmetingen aangenomen, dat steeds meer personen er hun beroep van maken, meer malen per dag heen en weer naar Nederland te trekken en op die manier groote hoeveeihedenver- boden waren in te voeren en tegen woekerprijzen te verhandelen. Op verzoek van den landraad te Kleef is nu een bijzonder militair kömmando ingericht, dat in de treinen, op de stations en op de wegen alle bagage- en goederenzendingen en alle personen visiteert, wederrechtelijk ingevoer de goederen zonder vergoeding verbeurd ver klaart en tegen de vervoerders verv olging instelt. Op deze wijze werken de Duitsche met de Neder- landsche autoriteiten samen, om den ontaarden smokkelhandel met ernst te bestrijden. De Londensche „Times" verneemt dd. Woensdag, dat alle1 Grie'ksche reeders Jen vori- gen dag er kennis van hebben gekregen, dat, de Britsche regeering voornemens is, alle ge-i schikte Grieksche stoomschepen te huren, met uitzondering van een voldoend aantal schepen voor de behoeften van Griekenland zelf. Er zijn verschillende lezingen bekend gemaakt van het voorgenomen contract,; doch datgene, dat juist schijnt, houdt voordeelige en billijke? voorwaarden in: Engeland betaalt 30 sh. per ton. De schepen worden gehuurd voor den duur van den oorlog en nog' zes maanden daarna, en zullen de reizen maken, die de Engelsche regeering aangeeft. Men neemt echter aan, dat waar het den ree ders onmogelijk is, aan die laatste voorwaarden te voldoen, de een of andere schikking zal wor den' getroffen. Indien de reeders weigeren, dan zullen hun schepen met dwang warden opgeëischt tegen 7 sh. de ton. bestemd om van zijn oom eens den titel van hertog van Longvilliers te erven, zoodat de mar kiezin, toen zij dezen man zag en bespeurde, dat hij in het strijdperk van het huwelijk kwam, waar zij pas zulk een overwinning behaald had, zich bijna over haar succes verwonderde en reeds te voren den nijd vergaf van Me andere moeders en zelfs de boosheid, die er misschien het gevolg van zou zijn. De slotsom van al deze overpeinzingen was de overtuiging, dat het tijd was met haar zoon te spreken en hem voor te bereiden om zonder langer te talmen, gebruik te maken van de komst van juffrouw de Longvilliers te Erlon. Terwijl de markiezjn insliep, gewiegd door droomen, waarin haar zoon de grootste rol speelde, droomde deze ook. voor zijn open ven ster een sigaar rookende. en bereidde hij zijn moeder een nog grootere verrassing dan hem zelf wachtte. Hij was Vast besloten zijn hart voor haar bloot te leggen, en den volgenden dag reeds, als dat mogelijk was, want nu de gele genheden om Eliane te zien menigvuldig waren, voelde hij hoe moeielyk het was tegenover Malseigne zijn belofte te houden Iets machti- gers nog dan deze belofte had hem tot nu toe geholpen die te houden. Het was de angst, dat de vrees van zijn vriend verwezenlijkt kon wor den en wat zou hij dan doen Wordt vervolgd.) bij verlies 30

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1