Dagblad voor Schiedam en Omstreken. —au. f onn -a- -rinn finn jsssu-, i Züüj«,I IUUdood; nUU - t*en \\h De Oorlog. Donderdag 25 Januari 1917. Gratis Ongevallen verzekering ELIANE. 40 No. 11744 oiereeiiomiui op de polis lemeloe «waarden, 1 U U wijsvinger 1 U Buiteiilaudsch Nieuws. PEDILIETO Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, per maand 50 ct., franco p. post f 2.— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Advertentiën: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. De' verzekerifag wordt gewaarborgd door de Eollandsche Algemeene Verzekeringsbankte^ jcb.iedam. bij verlies van eiken ande ren vinger. AAN HET WESTELIJK FRONT. Duitsch stafbericht: Bij bijna steeds helder vriezend weer bleef in de meeste frontaanvallen de bedrijvigheid bin-, nen matige perken. De vliegers trokken van de gunstige waarne- migstoestanden partij voor hun veelvuldige op drachten. De vijand verloor in talrijke luchtge vechten en door onze artillerie G vliegtuigen. Havas seint uit Parijs In den loop van den nacht hebben de Fran- schen bezuiden Chilly en in Wocvre verscheiden geslaagde overvallen gedaan. In de richting, van Renieville in de streek van Seille vrij sterke, patroelje-werkzaamheid. Overigens was de nacht kalm aan het front. Gisteren heeft luitenant Guynemcr zijn 26ste Duitsche vliegtuig geveld. Het viel in vlammen gehuld bij Maurepas in de streek van Verdun. Twee andere Duitsche vliegtuigen zijn eveneens neergehaald, het een© in de richting van Samog- neux, het andere in bet dal van Spincourt. Beves tigt wordt, dat 22 dezer een Duitsch vliegtuig, door schoten van bijzonder daarvoor ingerichte Fransche kanonnen geraakt, noordelijk van Lou« vemont op den grond te pletter is gevallen. D enz elfden dag hebben 13 Engel sche marine^ vliegtuigen de hoogovens van Burhach (in het Saar bekken) gehorbardeerd. Ze schijnen aan zienlijk gehavend te zijn. Een Fransch toestel heeft in den nacht, die voorafging aan den 24sten Januari, projectielen geworpen op het station Dun aan de Maas. Het noordelijk stuk daarvan is getroffen. Het Fransche avondbericht luidt: Onze artillerie heeft de vijandelijke schansen in de streek van Moulin Sons Tontvent en ten Noorden van heuvel 304 doeltreffend beschoten. Twee Duitsche overvallen tea Oosten van Sois- sons en Eparges zijn mislukt. Bij Vauxcère aan de Aisne is een Duitsch vlieg tuig neergeschoten. i De Engelsche staf meldt: ten Z.W. van Loos hebben wij een vijande lijke overval met gemak afgeslagen. De Duitschers hebben aan aantal dooden en gewonden in onze handen gelaten; onze verliezen zijn onbeieeke- nend. Ten Zuiden van Hulluch is een andere afdeeling. die een overval beproefde, door ons vuur met verliezen teruggedreven. Ten Z.O. van Yperen zijn wij de vijandelijke schansen met succes binnengedrongen. Aanmerkelijke bedrijvigheid van de wederzijd se he vlie'gdiensd. Een onzerytoestcllen is ge veld, twee worden vermist, zes Duitsche vlieg tuigen vernield en een tot landing gedwongen. De correspondent van „De Tijd", te Berlijn be richt Naar het Fransch. 32 „Welnu, verneem dan dat er lieden zijn en wij kennen er verscheidene hierin de,buurt, die een man van mijn ouderdom de eer niet waardig keuren om alleen te waken gedurende den enkel uur over zijn zuster.* „Maar dan Raynald viel haar in de rede. „Gij zijt mijn zuster niet, dat is heel iets anders", zei hij hadf lachend. Eliane kreeg een kleur. „Een mooie reden", zei ze. „Dat is te zeggen een slechte, ja dat stem ik toe; maar werkelijk ik geloof dat ik je op dit uur van den dag mag begeleiden, hoewel gij mij niets zijt of ten minste niets dan mijn nichtje". Iets in den toon, van zijn stem was zoozeer in tegenspraak met deze verzekering, dat Eliane zweég Zij deed eenige schreden naar het huis toe. „Eliane", zei Raynald smeekend, „stem toch toe. Juffrouw Sylv astro, help mij, bid ik u, mijn Sedert men hier begrepen heeft, dat de strijd tot het bitter einde moet worden uitgevoch ten en dat was reeds lang1 vóór het ver zenden van het vredesaanbod zijn met ge bruikmaking: der wet op den burgerlijken dienst plicht aile krachten ingespannen, en worden zij in het leger, de burgerlijke maatschappij, de mu nitie- en krijgstuig-fabricage reeds geweldiger ge organiseerd voor de laatste ronde, welke spoedig zal beginnen en een beslissing moet brengen, hetzij door overwinning, hetzij door uitputting van alle oorlogvoerenden. Vreeselijker dan al wat de wereld zelfs in dezen gigantenslrijd tot dus verre heeft aanschouwd, zal straks de uitbar sting wezen van de vernielingskrachteu. Vooral in de lucht en onder zee verwacht men met meer gevechten van eenheden, doch van ge- heele legers en vloten. Ofschoon natuurlijk het militair legerbestuur niets laat verluiden omtrent evenfueele aahvals- of verdedigingsplannen, is hier de aigemeene opinie, dat een nieuwe duikbootencampagne, waarbij ook de Duitsche vloot onverhoeds steun zal verleenen, den meest gebat en tegenstander, Engeland, van zijn levensbronnen zal afsnijden en ook het land zelf in het nauw zal brengen. Ën terwijl men ,op het Oostelijk oorlogsterrein niet meer dan een evenwichtsstrijd voorziet, waar in de Centrale Mogendheden de verdediging voe ren1; voorziet men een Oostenrijksche afrekening met Italië welke bij die met Roemenië niet zal trachten achter te staan. Vrij gevestigd is de- meening, dat do beslis sing in het Westen zal gezocht worden door een poging tot verovering van Belfort, om de B'ismarckiaansche fout van 1871 goed te maken en de Sundgau in den Elzas buiten tie kracht der Fransche kanonnen te brengen. Het is waar, dat velen van dien kant ook een Franschen aanval in de eerstkomende weken verwachten, en enkelen meenen, dat Frankrijk net krijgsbe drijf zou staken, zoodra het het. belangrijkste deel van den Elzas heeft veroverd. Niet alleen aan de eer zou dan zijn voldaan, maar ook het naaste Fransche oorlogsdoel ware dan bereikt, zoodat het overgaan tot de om den toestand des lands niet langer uit te stellen vredesbespre kingen gemakkelijker zou zijn. Dat Frankrijk echter ook slechts dit gedeel telijke doel zóu bereiken, gelooft hier niemand. ■Intusschen wordt het uitbarsten van het grao- te onweer reeds, tegen het laatste der naaste maand of de eerste helft der volgende verwacht. Wat ik u schreef is een samenvatting van de hier in burgerlijke, maar ook in parlemen taire Kringen loopende meeningen en verwach tingen. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Russisch stafbericht Na een krachtig: voorbereidend artillerievuur, deden do Duitschers een aanval tussohen de Ti- roel-mocrassen en de rivier de Aa' ten Oosten van Kalntzem, en drongen ons anderhal ven mijl nichtje te overtuigen dat, wat ik haar voorstel, zeer gepast is" Inderdaad" zei juffrouw Sylvestre (wier scherp zinnigheid en voorzichtigheid, zooals men ziet, nog al wat te wenschen overlieten), „werkelijk Eliane als je maar eenigzins lust hebt om zoo vroeg paard te rijden, dan weet ik niet, waar om je je zoo bidden laat. want ik ben er van overtuigd dat-, wat de markiezin zoo dikwijls aan haar dochter toegestaan hééft, zij aan u niet. zal verbieden". Zoo aangemoedigd liet. Raynald niet toe dat zijn nichtje nog aarzelde en het jonge meisje was eindelijk, zonder al te veel weerzin te too nen, overtuigd Zij ging haar amazone aandoen, terwijl Raynald bevel gaf haar paard te zadelen. Twintig minuten later galoppeerden zij naast elkaar door het park. Het groote genot om de vlakte te paard te doorsnijden, verhoogd door de frissche morgen lucht, cR schoone natuur en het onuitgesproken geluk dat hun hart vervulde, deed hun lang stilzwijgen. Toen zij het hek doorgereden waren, dat het park van het bosch afscheidt, ma- tigden zij allengs den draf. en terwijl de paar- den op een zacht mostapijt liepen en de vogels, boven hun hoofd in de groote boomen kwinke leerden kwam er gang in het ge-prek. „Wat een heerlijk uur!" zei Raynald. „Het bosch heeft mij nooit zoo schoon toegeschenen Die stilte er. die heerlijke boschlucht die zachte naar het Noorden terug. De strijd duurt voort. Duitsch communiqué: Op het Oostelijk oorlogstooncel ontwikkelden zich aan beide zijden van de Aa en ten Zuiden van Riga voor ons gunstig verloopende ge vechten. Het Duitsch communiqué van gister-avond luidt: -.Aan weerzijden van de rivier de Aa (ten Zuiden van Riga) vielen de Duitschers aan en ontrukten den Russen aanmerkelijk terrein. Tot nog toe werden 1500 gevangenen aangevoerd. OP DEN BALKAN. Russisch stafbericht: De Russen vielen bij verrassing de Bulgaren aan, die de Georgief, een zijtak van den Donau, overstaken, joegen hen uiteen en maakte 337 gevangen. Duitsch communiqué: Op het Roemeensche oorlogstooneel had aan het front van aartshertog Jozef, tengevolge van de hevige koude, slechts hier en daar een levendig artillerie-gevecht en gevechten op het voor-terrein plaats. Aan het front van Mackensên is de Noorde lijke oever van den St. George-arm (van den Donau) ten Noorden van ïulcea, weer opge geven. ALLERLEI NIEUWS. Volgens het Departement van Oorlog te Was hington, zullen koopvaardijschepen, welke slechts ter zelfverdediging bewapend zijn, bij hun vaart door het Panamakanaal op dezelfde wijze als andere koopvaardijschepen behandeld worden. De „Secoio" verneemt uit Rome bijzonderhe den aangaande het schrijven, dat de Paus aan Keizer Wilhelm heeft gezonden om hem te ver zoeken. te bevelen, dat de vernielde katedra- len kunnen worden hersteld, zonder door de Duitsche kanonnen te worden beschoten. Hier toe was de Paus voor ©enigen tijd aangezocht door den aartsbisschop van Reims wegens den ernstigen toestand der Kathedraal. Hij schreef daarop terstond aan den kardi naal Hartmann te Keulen met opdracht zijn ver langen aan den Keizer over te brengen, waar toe hij hem een brief voor den Keizer toezond. Kardinaal Hartmann begaf zich te dien ein de naar Berlijn en, naar de Duitsche berichten, is hij in zijn zending geslaagd. De Keizer ver zekerde, dat de kathedralen niet aan geschutvuur zullen blootstaan op zekere voorwaarden, die door Se Duitsche Regeering ter kennis van den Paus zullen worden gebracht. CANADA. Lucien Connon, de liberale tegenstander van den onlangs tot minister van belastingen benoem den Savigny hield te Dorchester een merkwaar dige redevoering. Met de leiders van mijn partij ben ik, zei hij, tegen militairen dienstplicht. Er zijn in het kabinet-Borden, die het hoofd van het Fransch-Canadeesche volksdeel prijs willen ge ven. Wordt Savigny gekozen, dan gelooft de regeering, dat de provincie Quebec den weer plicht. jeRscht. Ik ben niet a priori tegen den oorlog, welke Engeland voert. Deze oorlog is eerlijk en rechtvaardig, maar er zijn Rijks- en Canadeesche belangen. Moeten wij ons land te gronde richten, wat manschappen en rijkdom men betreft? Ik zeg zonder aarzelen: neen. Wan neer gij Savigny kiest, dan zijn er geen gren zen aan de offers, welke Canada te brengen heeft. Van andere zijde blijkt, dat ook Hughes in zijn partij steeds •ernstige tegenwerking onder vindt- De meerderheid der arbeiderspartij ver-' klaarde zich tegen hem. De liberalen namen een motie aan, volgen» welke Australië op de Rijksconferentie onmiddel lijk door een afgezant uit het land vertegenwoor digd moet worden. De „Zeta" tot zinken gebraeht. Volgens een Lt yds lehgram uit Londen is het N de landsche stoum-clnp »Zeta" tot zinken ge bracht. De »Z*ia" van de Vrachtvaart Maatschappij t>B ithma" te Amsterdam, was op weg van New- Yotk naar Amsterdam. De „IJsseldljk" losgelaten. Bij het departement van buitenlaDdsche zsken is bericht ontvangeD, dat het stonmschip »IJssel- dijk", geladen met voor de regeenng bestemde goederen (o. a. koper vi or de Hem brug), en dat in Eugeland werd opgehouden, is losgelaten. De mail voor Indië. Uit Semarang wordt geseind De Handelsvereniging heeft teleerafLch aan de regeeriog verzocht een onderzoek in te stellen, waarom de mail uit Nederland niet aankomt. De laatste mail is van 19 October. De handel lijdt groote schade, daar ook de ladingbrieven ont breken. Nadat het adres was verzonden, is er bericht ingekomen, dat het stoomschip Djocja" verwacht werd met 700 colli mail aan boord. Uitvoer van tuinbouwzaden. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft het volgende bepaald aan exporteurs en producenten van tuinbouw zaden, ingeschreven bij de Rijkscommissie van Toezicht op de Vereeniging ZaaUcentrale, zal ver gunning worden verleend voor den uitvoer van bepaalde partijen tuinbouwzaadboonen, boonen- kruidzaad, kervelzaad, peterseliezaad, schorsenee renzaad, selderiezaad, tuinkerszaad, zuringzaad en boragezaad van nader door genoemde Rijkscom missie van Toezicht aan te wijzen soorten en onder door haar vast te stellen voorwaarden. (St.ct.) en koele schaduw, dat alles is verkwikkend, vooral na die drukte en beweging in Parfis „En ik meende dat je alleen maar van Parijs hieldt, en volstrekt niet van het buitenleven. Mij dunkt ten minste, dat ik het je wel eens heb hooren zeggen." Raynald kreeg een kleur. „Ik beken het - dat heb ik ook gezegden vroeger hield ik inderdaad niet van het buiten leven „Dat kan ik moeilijk begrijpen vooral sedert ik Erlon ken." „Het verwondert mij nu ook maar dat kwam door allerlei dingen gedeeltelijk misschien door de bekwaamheid, waarmede mijn moeder mijn zaken beheerde Ik zou mij hebben moeten inspannen, om het zoover te brengen En nog meer moei e zou het inij gekost hebben haar de heerschappij te betwisten, die zij met genoegen en voor mijn welzijn uitoefende Zoo zijn de jaren voorbijgegaan en de zaken zijn ge bleven, zooals zij waren, toen ik twintig jaar oud was „Toch is het een schoon lot om thuis te mo gen zijn. op een plaats zooals hier. met alle middeien om te verwezenlijken,, wat men droomt dat is tegelijkertijd zijn plicht doen en zoo on afhankelijk mogelijk zijn! Dat is een ruim veld, om onbeperkt te werken en ook de noodige rust te genieten, die zooals het mij toeschijnt altijd noodig is om den geest verheven en grootsch te doen zijn." „Ja Eliane", antwoordde hij ontroerd, „alles wat jij mij daar zegt is waar, en staat mij nu helder voor oogen, maar toen was ik onder den invloed van die ongedurigheid en die nieuws gierigheid, die men in de wereld krijgt en die zich hoe langer hoe meer doen geldenik ver veelde mij hier alleen' met moeder ik keerde vroeg naar Parijs terug, kwam er laat vandaan, ging er voortdurend heen" „En wat deed je t« Parijs Raynald Deze eenvoudige vraag bracht hem een oogen- blik in de war. Hij vroeg zich af, of hij volkomen openhartig mocht antwoorden, en of hij zonder de oogen neer te slaan dien eenvoudigen blik kou door staan die hem ondervroeg. „Wat ik in Parijs deed zei hij .eindelijk. „Als je dat aan een ander vroegt. Eliane zon men je misschien zeggen, dat ik mijD tijd niet onberispelijk doorbracht; men zou je zeggen dat, levend te midden eener beuzelachtige, mets- doende en slechte wereld ik doorging voor min der slecht, minder beuzelachtig en nietsdoend dan anderenik geloof zelf inderdaad, dat ik een zeer goeden naam had. Maar als je mij nu vroegt, wat ik er zelf van dacht, dan zou mijn antwoord liggen in het besluit dat ik nam, nadat ik driejaar zoo geleefd had. „Om weg ie gaan Parys en Frankrijk te ver- laten Ja. om voor mijn werkzaamheid een doel en voor mijn zwakneid een steun te vinden. Wordt vervolgd.) nu

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1