"«tads- m &ewestel||k Nieuws Binnenland. Gemengd Nieuws. Het zal mogelijk zijn af en toe consulaire amb tenaren naar de West te zenden. Na nog eenige gedachtenwisseliog maakt de heer Hubrecht enkele opmerkingen van for- meelen aard naar aanleiding van den post uit gaven ten bate van den dienst van economische voorlichting in het buitenland. Is het departement niet in staat zijn taak voldoende te vervullen, dan dient de geheele tweede afdeeling naar het oor deel Van spr. te worden gereorganiseerd. Hy hoopt, dat de minister nog een zelfstandige commissie van advies zal benoemen. De heer Van Leeuwen meent, dat het ge bruik van de op dit artikel toe te stane gelden moeilijk zal zijn na te gaan. Spr. uit o.m. den wensch, dat de diplomatieke ambtenaren een wakend oog zullen houden op de buitenlandsche wetgeving op het gebied der han delspolitiek. Hij dringt voorts op ruime uitbreiding van den consulairen dienst aan. Er moet z.i. ook een behoorlijke verzameling literatuur op dit ge bied komen en een betere opleiding van de con sulaire ambtenaren. De oprichting van een eco- nomisch-geographisch centraal bureau dient spoedig door de regeering ter hand genomen te worden. Huurcommissiewet. Aan de orde is de tweede lezing van het wetsontwerp tot het tegengaan van onredelijke huuropdrijving van woningen van lager huur waarde. De heer Snoeck Henkemans deelt mede tot zijn spijt tegen te moeten stemmen, daar art. 4 verhooging van den huurprijs alleen toestaat in verband met grootere exploitatiekosten. Het wetsontwerp in eindstemming gebracht wordt hierna aangenomen met 53 tegen 9 stemmen. Buitenlandsche Zaken. De heer Knobel betoogt dat ook na den oorlog de economische stryd zal moeten worden voortgezet. Een betere bedrijfsorganisatie zal ook noodig zyn alsmede een degelijke opleiding van j onze handelsmannen. Vooral op talenkennis dient I de nadruk gelegd Reclame en algemeene bedrijfs leer moeten worden aangemoedigd. De heer Loadon, minister van Buitenlandsche Zaken zegt, dat de bestaande voorlichtingsdienst niet slecht was maar uitgebreid moest worden met het oog op de eischen die de toekomst zal stellen. De commissie in zake de handelspolitiek zal een zelfstandige worden en wordt geheel gereor gamseerd De bedoeling is een organisch verte genwoordigend lichaam samen te stellen. Voor de commissie van advies die geheel zelfstandig onder buitenlandsche zaken komt, zal hetzelfde systeem worden gevolgd. Voor den algemeenen voorlich ting-dijnst zal spr. zich voo'loopig wel moeteD bedienen van outsiders omdat spr. weinig keuze he-ft. Hoofdstuk III wordt aangenomen Aan de orde ts Hoofdstuk V der Staatsbegroo tmg, Bintienlandsche Zaken. De heer Van Berensteijn zegt. dat er een groot verschil bestaat tu«schen plaatselijk, gewes telijk en algemeen belang. Gehep. Staten moeien contioleereod blijven weiken, doch niet beast worden met de bedrijfsleiding. De heer Fleskeus dringt aan op meerdere uniformiteit in de jaarwedden van burgemeesters. De heer K 1 e e r e k o p e r zegt, dat sommige burgemeesters gehruik maken van de Zondags- wetgeving van 1815 om bijeenkomsten van sociaal democraten tegen te gaan. Spr. haalt als voorbeeld aan hetgeen in Overschie heeft, plaats gehad. De heer Eland bespreekt de vraag wie in art. 23 der gemeentewet wordt bedoeld met krijgs man in werkelijken dienst? Herhaaldelijk is deze vraag reeds ter sprake gekomen, steeds onvoldoende opgelost, zoodat een wijzigiDg van dit artikel spr. gewenscht voorkomt, waarbjj dan de uitdrukking vkrjjgsman in wer- keljjken dienst" worde vervangen door vberoeps- milttair". De heer Ketelaar bespreekt het adres der Prov Staten van Noord-Holland in zake wijziging der Provinciale wet. De heer van Hamel vraagt wijziging van art. 67 der Provinciale wet. Spr. komt voorts op tegen het gezocht en onge motiveerd ontslag van gemeente ambtenaren, dat dan ook reeds eenige malen door de Kroon is vernietigd. Het is een zaak van groot belang, dat niet gehandeld wordt in strijd met het om schreven recht. De heer P a t ij n spreekt over een tweetal Ko ninklijke besluiten, betrekking hebbende op een grind weg op Flakkee, waardoor de gemeente Mid- delharnis .ernstig benadeeld werd. De heer Cort v. d. Linden Minister van van binnenlandsche zaken erkent, dat een publiekrechtelijk begrip van de streek ontbreekt, vandaar zijn voorstel tot wijziging van art. 121 der Gemeentewet. Provincie en gemeente kunnen hierin met voorzien. De taak, thans alleen door een afzonderlijk daartoe te scheppen lichaam worden vervuld. Indien eenigszins mogelijk zal spr. zien deze kwestie te regelen in den korten tjjd die hem nog rest. Spr. geeft toe, dat de salarissen van burge meesters en secretarissen niet al tjjd voldoende zijn te achten. Spr. kan zich echter niet uitlaten over de wenschelijkheid van een wettelyk minimum. De Zondagswet moge een antiquiteit zyn, men kan den burgemeesters geen wenk geven om die wet butten werking te laten. Dat burgemeesters van hun macht gebruik zouden maken om soc.» dem. betoogingen tegen te gaan,keurtspr. nietgoed. Wat het aangehaalde voorbeeld van Overschie betreft, deze zaak meent spr. als voldoende onder zocht en afgehandeld te mogen beschouwen. Spr. heeft geen reden te twyfelen aan de juistheid der voorstelling door den burgemeester gegeven. Aan den heer Eland antwoordt spr. dat de landstormman buiten het begrip krijgsman in werkelyken dienst valt, er is hier z.i. geen reden tot wetswijziging- Don heeren K-telaar en Van Hampl zegt spr toe de andere Prov. besturen te zullen hooren over het adres van Noord-Holland. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag half twaalf. alle Protestantsche militaire Te huizen en een zelfde gift ten behoeve van de Roomsch Kat holieke militaire vereenigingen en patronaten. Waar zóó wordt voorgegaan, kan de steun aan onze patronaten niet uitblijven (Resb.) Vereeniging voor de uitgaven van Grotius Dezer dagen is opgericht de Vereeniging voor de uitgave, van Grotius, die gelijk haar naam aanduidt, zich ten doel stelt, een nieuwe uit gave van de werken van Hugo Grotius" (1588 1645), den beroemden vaderlandschen geleerde, even bekend als rechtsgeleerde, theoloog, wijs geer en historicus, voor te bereiden. Begonnen zal worden met de uitgave van de brieven door en aan Grotius geschreven. Het voorloopig be stuur is als volgt samengesteld Prof- mr. G_ van Volletihoven, Leiden, voorzittermr. G. J. Fabius, Rotterdam, penningmeesterprof dr. J Huizinga, Leidenprof. dr. A. Eekhof Leiden mr. G. Vissering, Amsterdam dr. D. F. Scheur leer, 's Gravenhagedr. P. C. Molhuysen 's-Gra- venhage (Carnegieplein 2)J secretaris. Gemeentelijke woningbouw. Men meldt uit Hilversum: Ten behoeve van den gemeentelijken woning bouw is bij den gemeenteraad een nader voor stel van B. en W. ingekomen, waardoor de huurprijzen der woningen gunstiger worden, ter wijl de crisisbijdragen van rijk en gemeente ieder f 2326 vorderen in de onderstelling, dat voor de bouwkosten nog gerekend kan worden op f446.540.—. Gerekend wordt op een bijdrage van 'iet ko ninklijk nationaal steuncomité. In verband met den eisch, dat dan het werk zoo spoedig mogei- lij'k wordt aangevat, willen B. en W. reeds 7 Fe bruari de eerste aanbesteding doen plaats vin den. Gevonden voorworpen. Te bevragen aan bet Commissariaat van Poli tie op werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: diverse sleutels, gouden oorbelletje, halster met touw, taschje met inh., voetzak. kinderschoentje, sportriem, tabakspijp, militairenmuts, zak. Bij vinders: rozenkrans, Groeneweg, Villastraat 38; taschje met inhoud, V. d. Burgh, L. Kerk straat 44; broche, Groeneweg, Zijlstraat 42; por- temonnaie met inh., Driessen, Spinhuispad 19 hond, Gordijn, Zijlstraat 461; rmg met sleutels, Rozenboom. Vlaardingerdijk 13, bij de Vijfsluizen; armband, Voorden, Westfrankelandschestraat 46; sleutel. Reij, Heerenstraat 17: heerenhandschoen, de Ronde, Broersvest 169; halsketting met gou den slot, Vermaat, Brandpad 19a; handschoen, de Jager, Piet Heinstraat 5; zeildoek je, Boomslui ter, Zeestraat 19schaats, Lindhof, Maasdijk 108b; oorknopje,' v. d. Kleij, Sioüsstraat 10b, Rotterdam; heerenhandschoen, de Bruin, Kethel- straat 20; schaats, Maan, Beierlandschestraat 31 doublé ring, Huigen, Broersveld 90L We kunnen iedereen aanraden deze film te gaan zien. Kolennood. Naar wij vernemen, wordt ook te dezer stede de kolennood ten zeerste gevoeld. F.r zijn fabrieken te Schiedam, die slechts over een uiterst beperkte hoeveelheid brand stoffen beschikken. Eenige groote fabrieken heb ben nog steenkool tot de volgende week en zien geen kans haar voorraad aan te vullen. Teneinde ook in de huishouding de noodige zuinigheid met het stoken te doen betrachten, is vanwege de Gasfabriek reeds kennis gegeven dat cokes slechts in kleine kwantums worden afgeleverd. De brandstoffenhandelaars te Schiedam ontvin gen een aanschrijving van P, en W. .om niet meer dan 1 mud kolen of anthraciet tegelijk af te leveren. Verder is het hun verboden brandstof fen naar buiten deze gemeente te verknopen. Levensmiddelenschaarschte. De Burgemeester brengt, blijkens een in ons blad van heden geplaatste advertentie, ter ken nis van het publiek, dat regeer ingspeulvruchien, rijst, gort en havermout in niet grooter hoeveel heid dan 1 KG. per persoon mag worden afge leverd en de namen der koogers moeten worden genoteerd. Van Regeeringszeep wordt slechts */2 KG. per hoofd en per maand verstrekt. Hef vluchtoord Ede. Het Corr. Bureau meldt: Het verluidt in parlementaire kringen dat de Minister van Binnenlandsche Zaken niet voorne mens is af te zien van zijn voornemen tot ophef fing van het vluchtoord te Fde en van overoren- gen van de Belgen van daar naar het vluchtoord te Nunspeet. Vernomen wordt dat bij een der Kamerleden het plan bestaat om indien de volgende week aangelegenheid in de Tweede Kamer ter sprake komt, te dezer zake een motie voor te stellen. Centrale r*ad van de „Hanze". De 28e vergadering van den Centralen Baad van de „Hanze" wordt gehouden op 8 Maart a.s. te Amsterdam. Petroleum in Djambi. De Minister van Koloniën schrijft in de M. v. A. op het Voorloopig Verslag van de In dische begrooting De beschouwingen en voorstellen van den Gouverneur-Generaal nopens den thans met be trekking tot de ontginning der aardolieveklen in Djambi te volgen weg zijn eerst kortelings volledig in het bezit van den Minister. Hij zal zich beijveren om zoo spoedig als doenlijk tot een beslissing dienaangaande te geraken. Thans moge volstaan worden met de mededeeling, dat bij hem meer en meer de overtuiging veld wint, dat de oplossing behoort te worden gezocht in de richting welke reeds van te voren veel aan trekkelijks vóór hem had, nl. dat de opsporing en winning van de aardolie zal geschieden door een naamlooze vennootschap, waarin het land overwegend medezeggenschap heeft. Ten aan zien van de Landgoudontginning in Benkoelen kan medegedeeld worden, dat de voorbereiding ter plaatse voor de oprichting van een electri- sche centrale en van de noodige gebouwen, zoomede de wegverbetering, zoo ver gevorderd is, dat eeh en ander naar verwacht mag worden gereed zal zijn tegen dat tot de op stelling van de werkinrichting wordt overgegaan- WEERBERICHT. Telegrafisch weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 27 Jan., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.8 te Skagen Laagste barometerstand boven 760 te Zuid- Dnitschland. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matigen oostelijken tot noordoostelyken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte tot matige vorst. Aanvullingsbroodkaarten. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de in dit blad voorkomende advertentie van het broodbureau, waarin wordt bekend gemaakt, dat zij, die in aanmerking wenschen te komen voor een aarivullingsbroodkaart op Dinsdag 30 Ja nuari aan het broodbureau een aanvraagfor mulier kunnen verkrijgen. H M de Koningin en de Patronaten Naar wij vernemen hee't de Koningin een bedrag van f 500 geschonken ten behoeve van H M. de Koningin en de yssport. Men meldt ons: Door H. M. de Koningin zijn voor dé militaire wedstrijden op schaatsen voor Land- en Zee macht medailles beschikbaar gesteld. Nog stelde H. M. eenige medailles in elke provincie beschikbaar voor wedstrijden op het ijs. Ook onze gemeente viei de eer te beurt door bemiddeling van den Burgemeester een zil veren medaille te mogen ontvangen ber verrij ding bij een ijSwedstrijd in deze gemeente, als prijs van fl. M. de Koningin. R. K. Kies vereeniging „Recht, Plicht en Orde." Gisteravond hield de R. K. Kiesvereeniging „Recht, Plicht en Orde" haar jaarvergadering in het gebouw van den R. K. Vo.ksbond. In het jaarverslag werd o.m. gememoreerd de verschillende verkiezingen die in 1916 hadden plaats gehad, de succesvolle verkiezingscampag ne voor de Provinciale Staten en werden waar- deerende woorden gewijd aan Je nagedachtenis van den heer A. C. A. Nolet z.g., die zoovele jaien reen krachtige steun is geweest voor de Katholieke partij in Schiedam. De Penningmeester bracht verslag uit van den stand der kas. Besloten werd één aandeel der obligatieleening af te lossen. Voor aflossing werd getrokken aandeel no. 2. De vergadering vereenigde zich met het be stuursvoorstel om zich dit jaar hij de periodieke verkiezing van de Tweede Kamer van stemming te onthouden, wanneer overeenstemming wordt verkregen met de andere politieke partijen. Voorts werd nog medegedeeld, dat de bestuurs leden Post en Kemenade als zoodan ig ontslag had den genomen. De verkiezing van drie bestuurs leden werd aangehouden tot de volgende ver gadering, die reeds spoedig zal plaats hebben tnfit het oog op de voorziening in de vacature in den Raad, door het bedanken van den heer Post. Vervolgens werden verschillende zaken van huishoudelijken aard besproken en nadat de Voor zitter de heeren Rost en Kemenade had bedankt voor hetgeen zij gedaan hebben in het belang van de R. K. Kiesvereeniging. sloot hij de ver gadering met een beroep op alle katholieken om een levendig'aandeel te nemen in het werk der kiesvereeniging, die vooral in de naaste; toekomst, als de evenredige vertegenwoordiging zal zijn ingevoerd, een groote kracht moet kun nen ontwikkelen. De IJsclulf. Het was gistermiddag buitengewoon druk op de banen der Schiedamsche IJsvereeniging. Het Stedelijk Muziekkorps speelde ojigewekte wijsjes. Veel belangstelling trok' ook de wedstrijd in hardrijden voor jongens beneden de 16 jaar. Zes tien deelnemers hadden zich atangemeld. De eerste prijs (f 12.50) werd behaald door M. Plooij, de 2de prijs (f 17.50) door G. Prevoo, de 3de prijs (f 2.50) door L. Houtman, de» 4de prijs (f 1.00) door J. Nieswaag. De voorzitter van de S. IJ. V., de heer C. Houtman reikte niet een toepasselijk woord de prijzen aan de winners uit. Vanmiddag was het weer gezellig vol op de club. Morgen-middag om 2 uur is ei' weer muziek op het ijs en Maandag-middag, wordt een wedstrijd in het schoonrijden gehouden voor Heeren (le den der vereeniging) met Dames De eerste prijs vooilee n heer bestaat uit een fraaie zilveren me daille, uitgeloofd door H. M, de Koningin. Het drijf ij s op d e Maas voor de stad is veel zwaarder geworden. De Spuihaven, de Wilhelminahaven en de Oosterhaven liggen vol ijs- Hoogwater te Schiedam: Zondag 28 Januari 7.30 v.m., 7.53 n.m., Maandag 29 Januari 8.25 v.m. 8.41 n.m. DIT SCHIPLUIDEN. Gistermiddag heeft H. M. de Koningin met Prinses Juliana en een klein gevolg de wedstrij den Bijgewoond, die werden gehouden op de Vlaardingsche Vliet. De Koningin reed vergezeld van èen hofdame op de Vliet tusschen het publiek heen en weer. Voor menigeen was het een verassend tafereel H. M. zoo eenvoudig op de openbare baan te zien rijden. Prinses Juliana, vermaakte zich on- der toezicht van eenige hofdames op het ijs. In twee auto's reed het hooge gezelschap on der hoerageroep van de bevolking, die op het gerucht dat de Koningin er was in groote ge tale was toegestroomd, omstreeks half vijf naar den Haag terug. UIT ROTTERDAM. De extra markt was gister wederom voor paardfch bestemd. De aanvoer bedioeg ruim 500 stuks, die door de daarvoor bestemde commissie werden behandeld. Het verloop was bevredigend. De getaxeerde prijzen lieben van f 525 tot f 675- Flora Bioscoop. Het programma der Florabioscoop vermeldt' de ze week naast het actueele Florajournaal cn de bekende wetenschappelijke opname een mooie schets „De nachtelijke bezoeker" en de koddi ge klucht „De Heilige Hermandad." Na de pauze wordt weer vertoond een der avonturen van den Detective Joe Deebe. Erand. Men meldt ons uit Amsterdam: Op. het bericht dat hedennacht in het Ar.isterdamsch Westelijk Entrepot aan de Buyskade een middel- brand was uitgebroken, spoedden wij ons da delijk naar de plaats des onheils. Het bleek evenwel, dat de brand weinig om het lijf had. Op één der zolders van het pak huis „Amboina" hetwt^k tot genoemd Entrepot behoort, was een kleed over eenige zakken aan- zaad liggend in brand geraakt, waardoor ook dit zaad aangetast werd. Be brandweer was spoedig met veel materieel ter plaatse, zoodat uitbreiding van het vuur voor komen werd en de schade tot een minimum beperkt bleef. De commandant der brandweer, de heer Gor dijn, alsook eenige hoofdbrandmeesters waren aanwezig en natuurlijk pok de Directeur van het Entrepot. De oorzaak van den brand is 'onbekend. De „Telegraaf" meldt Gebleken is dat de brand in het Entrepötdok aan kwaadwilligheid is te wijten. Op hetzelfde oogenblik dat de brand ontdekt werd. arres- steerden eenige rechercheurs van politie de beruchte gebroeders Dekker. Op hen werden eenige bussen petroleum gevonden. Zware vermoedens zijn tegen hen gerezen. De vorst. Men meldt ons uil Amsterdam: In verband met den grooten toevoer van goe deren op de stations door de ingetreden vorst, heeft de directie der H. IJ. S. M. bepaald, dat de beschikbare wagons allereerst moeten wor den gebezigd voor de verzending van kolen en levensmiddelen. Verder wordt gemeld, dat wegens gesloten wa ter het vervoer van levensmiddelen door de „Commission hor Relief", vanaf 29 dezer niet meer per scheepsgelegenheid zal plaats vinden, doch per spoor vanaf Rotterdam via Esschen, naar België en Noord-Frankrijk. Uit Vreeswijk: Heden is de schipbrug over de Lek bij Vreeswijk opgebroken; de overtocht gèschiedt thans per stoomboot. - Uit Doesburg: De schipbrug over den IJssel is heden weggenomen; de overtocht heeft gere geld per pont en stoomboot plaats. De stoomtram rijdt tot aan de rivier, terwijl aan de overzijde* steeds een tram voor Dieren gereed staat. Men meldt ons uit Lochem: Tijdens eene oefening op het ijs bij het kasteel Ampsen door de militaire wielrijders bfik plotseling het (ja. Allen wisten zich te redden, doch een korporaal geraakte in de verwarring onder het jjs. Ge lukkig wist een sergeant hem er onder uit te trekken, zoodat geen menschenleven» verloren gingen. Uit Groningen: Te Roode Haan zijn twet? i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2