Binnenland. m Wewestfilijk Nieuws. aüe. Dit eskader heeft hel grootste aantal vlie gers van naam. Dit eskader is er mee begonnen methodisch de jacht in de belangrijkste sectoren van het front te organiseeren en heeft er het meest toe bijgedragen om de techinek van het gevecht in de lucht vast te stellen. Tot 1 dezer heeft het eskader 820 gevechten geleverd. Zijn jachtbuit telt 83 Buitsche vliegtuigen, die offi cieel neergeschoten zijn en 3 drachen, die in brand geraakten- Gezanten. Naar wjj vernemen, is de aftredende Engelsche gezant Hy ons Hof, sir Alan Johnstone, voorne mens, zoo mogelijk, in den loop der volgende week naar Engeland terug te keeren. De aftredende Oostenrijksche gezant, baron von Giskra, denkt in het midden der volgende maand ons land te verlaten. Gezantschapssecretaris te Londen. Naar wij vernemen, zal binnenkort benoemd worden tot gezantschapssecretaris bjj de Neder- landsche legatie te L<>DdeD, jbt. F. Micmels van Verduynen, die zich sedert ongeveer I maand met verlof hier te land bevindt. Jnr. Michiels van Verduynen zal vóór 1 Februari in zijn nieuwen rang naar zijn post te Londen terugkeeren. Geneeskundige dienst. Op zyn verzoek is een eervol ontslag verleend als secretaris van de commissie tot onderzoek naar de werking van den geneekundigen dienst der landmacht, aan mr. M. van der Feen te 's-Gra- venhage in zjjn plaats is tot secretaris benoemd mr. Th. Kramer te Rijswijk. De commandant van het eskader in Indië. Het Correspondentie-bureau meldt Naar wij vernemen, werd dezer dagen door H. M. de Koningin ontvangen de weldra naar Indië vertrekkende kapitein ter zee Van Bleyswjjk Ris, bestemd om aldaar op te treden als commandant van 't Nederlandsch eskader in Indië. de waarmerking en. de vermelding van het woord „dienst" achterwege kan blijven, en op de stuk ken uitgaande van die lichamen, in de plaats van het woord „dienst" is te vermelden de aanwijzing voor a.„Levensmiddelenkaarten" voor b.„Uitvoering Bistributiewet" voor c.„Rijkscommissie van Toezicht op de Aardappelvereeniging(Stct.) Bouwland in eigen beheer. E. en W. van Hoorn stellen den Raad voor in verband met de buitengewone tijdsomstandig heden een perceel weiland der gemeente, groot 3.86.92 H.A., dienstbaar te maken aan de levens middelenvoorziening, door den grond te scheu ren tot bouwland en daarop voedingsgewassen te telen, als erwten, tarwe, enz. Bij den minister heeft men zich vergewist of het denkoeeld aanbeveling verdiende, als mede, aangezien de te verhouwen gewassen ter beschikking der regeering zouden moeten worden gestéld, of reeds toezegging kan wor den gedaan omtrent de prijzen. Tegen omzetting bestond geen bezwaar en het verdient aanbeveling het eerste jaar kort- stammige erwten te verhouwen. Ter uitvoering van het besluit vragen B, en W. een crediet van f2000. Ertsaanvoer. Nadat de ertsinvoer te Amsterdam gedurende eenigen tijd heeft stilgestaan, is, naar het »Hbld.« meldt, het Deensche stoomschip ïHans Maersfer aangekomen van Huelva met ruim 3000 ton jjzer- pyriet, welke aan de N. O. T. was geconsigneerd. Slechte nieuwe geweren.) De luitenant kolonels. L. Noest, tijdelp com mandant van het 12e regiment inf. en J. C. Log ger, hoofd der IVe afdeeling van het departement van Oorlog, kapitein der artillerie J. G Tinbergen en oud kapitein G. T. van Dam, thans directeur bij de artillerie-inrichtingen aan Hembrug, z\jn in eommissie benoemd ter onderzoek van de klachten over de beweerde minder deugdelpheid der ge weren, die tijdens de mobilisatie hier te lande zyn aangemaakt. Indienststelling landstorm jaarklasse 1909. Van de landsiormjaarklasse 1909 zullen de dienstplichtigen als volgt worden in dienstgesteld 1. In het tijdvak van 1216 Maart 1917 de landsiormplichtigen toegewezen aan de infanterie (hieronder bi-grepen grenadiers, jagers, hospitaal soldaten en ziekendragers) wier geslachtsnamen beginnen met een der leners AG. 2. In het tijdvak van 18—20 April 1917 de landstormplichtigen toegewezen a»D de infanterie (hieronder begrepeu grenadiars, j-tgea#, hospitaal soldaten en ziekendragers) wiei geslachtsnamen beginnen met een der letters H—Z 3. In het tijdvak van 1—3 Mei 1617: de lands'ormplichtigen toegewezen aan de vesting artillerie; en 4. In- het tijd ak van 29 3! Mei 1917: de laDdstormplichtigen toegeween aan de zeemacht. Opgeheven In de te IJmutden gehouden vergadering van zeelieden in het stoomvisscherijbedrijt is besloten de staking in het bedrijf op te hellen en Woens dag a.s. weer te gaan varen Vrijdom van port. De directeur-generaal der posteryen en tele grafie maakt bekend: dat bij Kon. besluit van 20 dezer tot nadere beschikking vrijstelling van port is verleend a. voor de verzending aan en door gemeente besturen van kaarten voor door het rijk beschik baar gestelde levensmiddelen, henevens voor de verzending door de gemeentebesturen, van de berichten, op de verstrekking en de intrekking dier kaarten betrekking hebbend*»: fc. voor de correspondentie uitgaande van of gericht aan de gemeentelijke distributie-bureaux, alsmede voor die, uitgaande van of gericht aan de afdeeling Levensmiddelen van het gemeente bestuur te Amsterdam; c! voor de correspondentie uitgaande van of gericht aan de Rijkscommissie van Toezicht op de Aardappelvereeniging te 's-Gravenhago. Op deze vrijstelling zijn van toepassing de be palingen van het Kon. besluit van 19 December 1892 (Stbl. no. 284), gewijzigd bij dat van 12 Januari 1904 (Stbl. no. 8), met dien verstande, dat, wat betreft art. 3, op de stukken gericht aan de ondéi(a tot en met c genoemde lichamen De zuivelprQs. Men schrijft uit Friesland: De Friesche Bond van melkleveranciers heeft dezer dagen besloten, een request te zenden aan de commissie voor de rqelkzoorziening m Friesland, hetwelk het verzoek inhoudt, er bij den Minister van Landbouw op aan te dringen, j dat de maximumprijs van de consumptiemelk met ten minste twee cent per liter verhoogd j worde. De belanghebbende mekboeren voeren ten gunste van dat verzoek de volgende motieven aan Eerstens de duurte van het hooi, lijnkoe ken, lijn- en maismeel en van ander veevoeder; tvyeedens de nog sYeeds stijgende loonen van i boerenarbeiders, boerenknechten en boerenmei- den. De waarheid, dat tegenwoordig ook de ar- beidsloonen in het bijzonder der mannelijke boe renwerkkrachten belangrijk gestegen zijn zal men moeten beamen, wanneer men er mee bekend is, dat in de gemeente Schoteerland -re boerenar beiders heden ten dagen circa f 14 per week ver dienen, en in de gemeente Doniawerstal een arbeider zich dezer dagen opnieuw bij zijn boer verhuurd heeft voor f 1050 per jaar. De onder havige loonstijging is vooral een gevolg van het feit dat de reeds thans circa 21/2 jaar durend® mobilisatie een enorm getal arbeiders aan het zuivelbedrijf onttrokken heeft, terwijl voorts menige niet-dienstplichtige boerenknecht, die vóór het uitbreken van den oorlog in Duitsch- land in de fabrieken en mijnen werkzaam ge weest is, de Limburgsche mijnen tot arbeids veld gekozen heeft- Indien de minister van Landbouw eerstens aan „alle" zuivelboeren verlof gaf, de melk aan de fabrieken, welke daarvoor twee ets. per liter boven den van regeeringswege gestelden maxi inum-prijs betalen, te verkoopen, of tweedens den melktappers, wien zulks verboden is, ver oorloofde, den prijs van hun voor de consump tie bestemde koopwaar met twee ets. per liter 1 te verhoogen, dan zouden de greid-boeren uit de meerdere geldelijke opbrengst de door vee voeder-duurte en hooge arbeidsloonen veroor zaakte stijging der bedrijfsonkosten gemakkelij kei kunnen bestrijden. De mogelijkheid zal wel geenszins uitgesloten zijn, dat vrees voor het benadeelen der gezond heid van tot de catagorie der kleine luiden be- hooiende zuigelingen, zieke, zwakke en oude menschen ^.Exc. Posthuma weerhouden zal, den greidboeren te veroorloven, de voor de consumptie beschikbaar gestelde melkhoeveel- beid in te krimpen, of den zuivelprijs te ver hoogen. Voordat Bij de redelijkheid varf laatstbedoeld verlof beaamt, zal ongetwijfeld menigeen gaarne een antwoord erlangen willen op de vraag: Hoe zijn de door de greidboeren geuite klach ten over den h. i. te lagen prijs der consump tie-melk te rijmen met de steeds stijgende huur- en koopprijzen van boerenplaatsen en lande rijen? Zoo is, wat de laatstvermelde waarheid betreft, dezer dagen b.v. te Twijzel gemt Achtkarspelen voor f16.200 een Loedorij cir ca 7 H.A. land verkocht, welke door den ver- kooper een twintigtal jaren geleden gekocht was voor f 1900. Reuter seint uit Batavia: Fen enorme aardverschuiving op het eiland Eali veroorzaakte enorme gaten, wiarin het ge- heele dorp wegzakte met uitzondering van 14 huizen, terwijl zij een 300 menschen doodde. Het aantal gewonden wordt tot nu toe op ongeveer, 600 geschat. Mr. D. Foclt Naar het „Vad." verneemt heeft de heer mr. D Fock in verband met zijn benoeming tot voor zitter van de Tweede Kamer, bedankt als voor zitter van de Liberale Unie. De Koninklijke familie te Leeuwarden Zondag-morgen om half elf kwam Prinses Juliana op de IJsclub, waar zij zich op de bij- Laan in de kunst van het schaatsenrijden be kwaamde. Om half 12 kwamen de Koningin en de Prins ook een kijkje nemen. De hoog i be zoekers weiden in de versierde directeurs kamer feestelijk ontvangen. Prinses Juliana kreeg van het dochtertje v an directeur Leo pold het lint met de zilveren schaats (het clubinsigne), terwijl jongejuffrouw Pull bloe j men overhandigde. De Koningin begaf zich eeni gen tijd op het ijs en bedankte de directie ten slotte voor de hartelijke ontvangst. Op het ijs werd nog een goed geslaagde foto door het Foto-persbureau Holland genomen, van de Koningin, den Prins, het Prinsesje, de jury en de kinderen die aan den kinterwed- strijd hadden deelgenomen. Te kwart voor twee begaf ae koninklijke familie zich naar de hardrijderij te Rijoerkerl; en Grouw, om 's avonds wederom in Leeuwar den terug te keeren. in hunne overmacht, uitmuntende uitrusting en buitengewoon goede organisatie. De bezoekers vonden het verschil tusschen de vroegere en de huidige wijze van oorlog voeren, die een geheel andere strategische en en taktische regeling, totaal nieuwe uitrusting en aanvalswijzen noodig maakt, uiterst belang wekkend. De legers der geallieerden staan klaarblijke lijk volkomen op het vereischte peil. De mili taire organisatie der geallieerden is ongetwij feld krachtig. Volgens hunne, eigene meening stonden zij, teen de oorlog uitbrak, bij de Duits ders ten achter. Daarna gaf de slag bij de Marne hun tijd om adem te halen en geleidelijk nam toen hunne kracht toe; en nu gelooven zij, dat de Duitsche strijdmacht hun ten slotte niet meer met succes weerstand zal kunnen bieden. Bloembollen. Een onderzoek door den bond van Bloembollen- handelaars in ons land omtrent geruchten van invoerverbod van bloembollen naar Oostenrijk heeft die geruchten bevertigd Toch is er kans dat er niet zoo streng de hand aan gehouden wordt als in Engeland. Wanneer men vergunning aanvraagt aan sommige gouvernementsbestnren o.a. aan de Hauptzolliimpter of aan bevoegde finanzlanderbe- hö'den en de waarde der zendingen resp. 50 en 500 kronen niet te boven gaat is er kans, dat van dit invoerverbod afgeweken wordt. H M. „Holland". Hr. Ms. Holland op de terugreis van Willem stad op Curasao naar Néderland, is, blijkens ontvangen telegrafisch bericht te Kingston, op Jamaica, aangekomen. De aardbeving op Bali. Een telegram uit Semarang meldt: Door de aardbeving zijn tenminste 50 menschen gedood, 200 menschen zijn gewond Er zijn geen Europeanen of vreemde Oosterlingen gedood of gewond. De materieele schade is aanzienlijk. Duizenden' huizen zijn "ngestort. De resident heeft voor de a'achtoffers van deze aardbeving twintigduizend gulden beschik baar gesteld. u De V. 69. Naar uit Berlijn aan de „Köln. Ztg." wordt gemeld, geniet de Duitsche toipeduboot V 69 die met averij de haven van IJmuiden is bin nengekropen, aldaar asylrecht. De llollxndsche regeering handelt daarmede in overeenstem ming, zegt de „Köln. Ztg."> met haar neutrali- traliteitsverklaring gesteld op den grondslag van de 13e Haagsche overeenkomst. Gelijk vanzelf spreekt, mogen verliezen, de scheeps- artillerie betreffende, niet worden hersteld. Het betreffende artikel van de Haagsche over eenkomst is reeds verschillende malen toege past, zoo bijv. na den zeeslag van Coronel, toen de Britsche kruiser „Glasgow" zeven dagen met verlof van de Braziliaans'-he regeering te Rio de Janeiro binnenliep, Pij een andere gelegenheid vertoefde een Engelsch oorlogs schip. dat op een rif was geloopen, 26 dagen te Rio de Janeiro. Door ons is gebruik gemaakt van het asylrecht in het ge val der stoomschepen „Prins Eitel Friedrich en ,Kronprinz Friedrich Wilhelm" in Amerika. Beide schepen hadden veel van hun zeewaar digheid verloren en kregen daarop behoorlijk tijd voor de reparaties, doch konden van het recht om weer uit te loopen geen gebruik ma ken, daar een groot aantal Engelsche en Fran sche kruisers de wacht hield en de Duitsche schepen slechts zwak bewapend waren. Aan het Wesriljjk Front. De correspondent van het „Hbld." te Londen seint De Nederlandsche officieren, die van het Westelijk front zijn teruggekeerd, hebben zich uiterst ingenomen" verklaard met hun bezoek. Hunne ontvangst door de Engelsche autoritei ten was buitengewoon gastvrij. Alles was tot in de kleinste bijzonderheden geregel 1 en ver zorgd. In het Claridge-hotel fern der eerste hotels van Londen) was voor ieder der offi cieren drie kamers beschikbaar gestelid. Zij bezochten eerst munitiefabrieken, waar de uitmuntende organisatie en de voortreffe lijke arbeidsverdeeling hun zeer opvielen. Het werk geschiedt er zeer regelmatig en levert groote resultaten _op. De Nederlandsche officieren konden zich bij nun bezoek aan de ze inrichtingen overtuigen, hoe enorm en van hoe uitmuntende qualiteit de productie hier is. De hoeveelheid werk, die hier geleverd wordt, is verbluffend. Toen zij aan het Westelijk front aankwa- men, ontvingen de officieren een uitnoodiging om ook het Fransche en vervolgens het Bel gische front te bezoeken. Het bezoek duurde dientengevolge eenige weken langer dan oor spronkelijk de bedoeling was. Aan alle drie fronten troffen zij de officieren, de staven en de minderen in volkomen mili tairen èn „businesslike" toestand aan. Hot moreel is er uitmuntend, er heerscht een op- j gewekte geest en eenvolkomen vertrouwen WEERBERICHT. Telegrafisch weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 29 Jan., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. lnst. te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.0 te Haparanda. Laagste barometerstand onder 760 te Zuid- Duitschland. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matigen noordoostelijken tot oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, matige vorst. Gemeenteraad. Het volgende adres is aan den gemeenteraad v-c rzonden lo. Geven met verschuldigden eerbied te ken nen: J Dinkelaar en C. de Goederen—v. d. Tem pel resp. voorzitter en secretaresse der plaat selijke commissie uit de arbeiders voor de Le vensmiddelenvoorziening dat zij hebben kennis genomen van het besluit van Zijn Excellentie den Minister van Handel, betreffende de maximumprijzen van de gedis tribueerde goederen; dat volgens dit besluit de maximumprijzen van enkele artikelen zullen verhoogd worden. dat het voor de Schiedamsche arbeidersbevol king een ondragelijken toestand wordt indien deze artikelen nu nog in prijs verhoogd worden; reden waarom zij Uwen Raad eerbiedig verzoe ken de maximumprijzen van 1 Januari 1917 te handhaven. 2o. dat zij hebben kennis genomen van het bericht voorkomende in de plaatselijke bladen van de Gem.-Gasfabriek (afd. Cokes) meldende dat, de voorraad cokes beperkt is van oordeel dat deze goedkoope brandstoffen beschikbaar behooren te blijven voor hen die financieel de zwaïsten zijn; reden waarom zij Uwen Raad eerbiedig verzoe ken het maximum belastbaar bedrag naar het inkomen, dat gesteld is door Uwen Raad om in aanmerking te komen voor deze brandstof fen van f850.te verlagen tot f400. Uit de glasindustrie. De Duitsche regeering heeft alle glaswerk en allle soorten flcsschen tot contrabande verklaard. Het gevolg hiervan zal zijn, dat geen glaswerk en flesschen meer over zee zullen worden ver voerd. Waar nu een zeer groot deel van onze glas industrie bestaat van den uitvoer over zee, zal het gevolg van dezen Duitschen maatregel zijn, dat eeli groot deel der industrie zal worden stil gelegd en hónderden arbeiders werkloos wor den. De glasfabrikanten van geheel het land heb ben vergaderd en reeds heeft een audiëntie bij den minister plaats gehad. Ook de Nederlandsche Vereeniging van Glas- en Aardewerkers heeft zich tot den minister gewend met het verzoek maatregelen te nemen en de dreigende werkloosheid te voorkomen. Apologetische Cursus. In de les van den apologetischeu cursus, wel ke gehouden wordt morgen-(Dinsdag)-avond in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond zal be handeld worden het onderwerp: „De katholieks kerk in de twintigste eeuw." Legaten. De penningmeester van de Afdeeling Schiedam van den Protestantenbond deelt in ae „Stem men," orgaan dier afdeeling, mede, dal door wjj- len Mevr. E. M. v. Dijk van MatheenesseKnap pert de volgende legaten, vrij van successierecht, zijn vermaakt: lo. een legaat van f 10.000 voor onze Afdee ling: 2o. een legaat van f8000 voor onz.e Armen zorg; 3o. een legaat van f6000 voor onze Wijk verpleging. N. V. „Nieuwe Schiedamsche Courant". Aan de algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. „Nieuwe Schiedamsche Cou rant" zal worden voorgesteld over 1916 4 pet dividend uit te keeren. Ijsvermaak. Als het Zondag nog maar vriest I En er was gisteren nog jjs en het was bui- HUI .1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2