Het veertig uren gebed. Htads- en Gewestelijk Nieuws. Liturgie. i Gemeenteraad. van de kuat van Jutland op 56 graden NE. en 8 graden OL., en loopönde over de volgende pun ten 56 gr. NB. en 6 gr. OL., 54.45 gr. NB. en 4.30 gr. OL.; vandaar naar een punt op 53.27 gr. NBl en 5 gr. OL., 7 mijl van de Nederland se he kust. „Teneinde tegemoet te komen aan de Neder- landsche kustvaart, die zich om bezwaren van navigatie niet streng kan beperken tot de terri toriale wateren, zal er een geul open worden gelaten ten Zuiden van een lijn getrokken tus- schen de volgende punten: 53.27 gr. NB. en 5 gr. OL. 53.311/a gr. NB. en 5.30 OL. 53 34 NB. an 6 gr. OL. 53.39 NB. en 6.23 gr. OL." n: r c i. t Studiesyndicaat. Een commissie uit het Studiesyndicaat voor Suriname, bestaande uit de heeren J. S. C. Kas- teleijn, B. Kluvers, oud-administratiur der Han del Maatschappij Amsterdam en E. Snellen, rijks- tuinbouwleeraar, zal 23 Februari naar Suriname vertrekken. N. H. Nieratrasz. f Men noeldt uit Hilversum: Op 8;2 jarigen leeftijd is alhier overleden de heer N. H. Nierstrasz, oud-lid van den Raad van Administratie der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij. Inspectietocht. De opperbevelhebber, generaal Snyder, en de chef van den Marinestaf, kapitein ter zee Urob- grove, zyn, vergezeld van kapitein van den gene- ralen staf Quanjer.' naar Zeeland vertrokken voor een inspectietocht. Militaire missie naar het ententefront. De Nederlandsche militaire missie, die de Brit scbe, Fransche en Belgische gevechtsfronten op het westelijk a orlogsterrein hpeft bezocht, wordt hedenavopd hier te lande terugverwacht. De „Juno". Het s.s. »Junoa dat volgens nadere berichten toebehoort aan de Ned.-Ind. Tankstoombpot My. te 'sGravenhage schijnt niet gezonken te zijn. Uit Vlissingen wordt geseind, dat de bemanning van de vKoningin Regentes? de zJuno? op de Theems heeft zien liggen met een groot gat aan stuur boord boeg. Aardbeving op Bali. Officieel. By het departement vap Koloniën is het volgende bericht van den gouverneur-generaa' van Nederlandsch Indië ontvangen: Nadere berichten bevestigen, dat het Noordelijk gedeelte van Giangar Kloenhkoeng en de zejf- besturende landschappen het ernstigst zijn ge troffen. Het totaal aantal opgegeven dooden en gewonden bedraagt reeds by de achthonderd. Kolendistributie. De Rrjkskolendistributie deelt het volgende mede: Hoewel op het oogenblik, in verband met de felle koude heel veel huisbrandstof gebruikt wordt en dus de behoefte aan huisbrandstof groot is, mag dit niet tengevolge hebben, dal door de ko lenhandelaren voor anthraciet. eierkolen en ka chelkolen hoogere prijzen worden gevraagd, dan aangegeven zijn in de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, dd. 15 No vember 1916, aan de burgemeesters, te weten: f 2.20 voor Limburgsche en Duitsche anthraciet, f 2.50 voor Belgische anthraciet, f 1.60 voor eier kolen en f 1.75 voor kachelkolen, alles per H.L. franco thuis. Op deze prijzen kan alleen voor sommige, ten opzichte van de vracht, ongunstig gelegen plaat sen, met goedkeuring van de Rijkskoiend'stribu- tie een uitzondering worden gemaikt. Mochten derhalve toch hoogere prijzen ge vraagd worden, dan wordt het publiek in zijn eigen belang verzocht zich te wenden tot den burgemeester der betrokken gemeente. Het ligt in het voornemen van de Rijkskolen- distributie om, mochten dergelijke gevallen laat bekend worden gemaakt, den betreffenden hande laar van het verder betrekken van kolen uit te sluiten. Schaatsenrijden. Gistermiddag heeft H. M. de Koningin, juist te rug gekeerd van Haar bezoek aan Friesland, met gevolg en in gezelschap van den generaal- majoor Kleinhens, hoofd van de afd. ontwikke ling en ontspanning van de gemobiliseerde troe pen, gen.-majoor van Delft, commandant der le divisie en kolonel de Ridder, plaatselijke com mandant, de wedstrijden bij in het schoonrijden voor officieren en onderofficieren, op den vijver in het park van het Huis ten Bosch bijgewoond. Mede waren aanwezig de gouverneur der re sidentie, generaal-majoor Kemper, de brigade commandant der grenadiers en jagers kolonel Habbema, en tal van hoofd- en subaiteme of ficieren van verschillende wapens van het gar nizoen, benevens een groot aantal onderofficie ren en minderen. De wedstrijd werd opgeluisterd door een der mobilisatie-muziekkorpsen. Uitvoer van varkens. Naar men verneemt, zijn weer consenten uit gegeven voor den uitvoer van varkens. Oorlogscrediet. 'Een wetsontwerp tot aanvrage van een bui tengewoon Marine-crediet van 3 millioen 300.000 gld. is naar de Tweede Kamer verzonnen. WEERBERICHT. Telegrafisch weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 30 Jan., medegedeeld door het Kon. Ned. Met. lnst. te De Bildt. Hoogste barometerstand 764.2 te Skagen. Laagste barometerstand 752 9 te Haparanda. Verwachting tot. den volgenden dag Zwakke tot matigen oostelijken tot noordoostelijken wiodj meest zwaar bewolkt, weinig of geen sneeuw, aanvankelijk toenemende later wellicht afnemen de vorst. Gemeenteraadsverkiezing. Door B. en W, is bepaald dat ter voorziening der Raadsvacature in district I, de verkiezing (candidaatstelling), zal plaats hebben op Donder dag 15 Februari a.s., de stemming op Dinsdag 27 Februari en de herstemming zoo noodig op Woensdag 7 Maart d.a.v. De IJsclub. Morgen-middag om 2 uur op de banen der Schiedamsche LTsveereeniging ringrijderij voor le den. i I i Kon Zangvereeniging „S. M Orpheus." Morgen-avond geeft de Kon. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor Orpheus" een concert in Odéon. De reden dat het concert betrekkelijk laat in het seizoen is, is naar het bestuur ons meldt, buiten enkele andere oorzaken voor een groot 'deel de taak die de vereeniging zich heeft gesteld. Het programma stelt aan het koor buitengewone eischen. Het „Dies Iraë" van A. B. H. Verheij en Johanna van Orleans van Hofman zijn werken die zelfs aan een geoefend koor moeite kosten die te overwinnen. VolksbadhiÜE. In de week van 21—27 Jan. 1917 werden ge nomen 395 baden. le klas kuipbaden 35, regenbaden 24 2e klas kuipbaden 86, regenbaden 239, 5 ets. kinder baden 11. Zaterdag 3 Februari hoopt W. ,va,n Leeuwen den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaren als oppertnan in dienst by Gemeentewer ken kwam. Een matroos van het s.s. „Drieber gen", liggende iii dé Wilhelminahavea alhier, heeft bij de politie aangifte gedaan dat zijn hee- le uitrusting is ontvreemd. Gisteravond is door de politie aan gehouden een 15-jarige jongen, die een stuk zinken afvoerbuis van het Proveniershuis stal. Zijn medeplichtige, die wist te ontkomen is he denmiddag door de politie aangehouden. Gistermorgen zijn 3 jongens van 15 tot' 18 jaar aangehouden die uït een schuur zakken hadden weggenomen en verkocht. Een van de jongens had bovendien een stukje vleesch van een toonbank in een slagerswinkel wegge nomen. Hedenmorgen om 7 uur hebben g e- meenlewerklieden mej eenige emmers water een begin van brand gebluscht, die ontstaan was door te fel stoken van een kachel in de asbest- fabriek aan den Buitenhavenweg. Hoogwater te Schiedan Woensdag 31 Januari 10.16 v.m., 10.40 n.m. Wegens het vele d r ij f y s in deMaas voor deze gemeente zal de stoomboot „Pernis* slechts één reis naar toer heen en weer maken en de „Vlaardingsche boot" ook slechts één reis per dag. UIT ROTTERDAM. De koopman R. H„ in de Weste Wagenstraat is tot de ontdekking gekomen dat hij vermist een portefeuille, waarin f 3400 aan bankpapieren voor een waarde van f3600 aan briljanten. Hij heeft van deze vermissing op het politiebureau in de Pauwensteeg aangifte gedaan. UIT DELFT. De ambtenaren der Rijksbelastingen Faber en De Ronde, zagen, toen zij gistermorgen door de Lipkenstraat liepen mevrouw P., in vlammen gehuld, uit haar woning komen. Het was voor de beide ambtenaren een oogenblik werk zich van hunne jassen te ontdoen en de vrouw daarin te rollen waardoor de vlammen gedoofd werden. De ambtenaren schroeiden zich handen en baard, maar hadden de voldoening dat mevrouw P, behalve eenige brandwenden aan een been, ove rigens geen letsel bekwam. De kleeding van mevrouw P. was in aanraking gekomen met de gloeiende kachel en daardoor in brand geraakt, Niet altijd heeft men in de kerk het gebuik gekend het Allerheiligst Sacrament ter aanbidding uit te stellen. Zeker ingevolge van de zooge- naamdegëheimleer, waardoor men de heilige gehei men in de eerste christeneeuwen voor de hei denen zorgvuldig verborgen hieldmisschien ook in navolging van de Oud-Testamentische voor schriften omtrent het verborgen houden van de arke des Verbonds heeft de kerk in de eerste tydea het Allerheiligste Sacrament met zekere geheimzinnigheid omhuld. De groote aanbiddings- acte was het bijwonen der H. Mis en het com- municeeren onder die H. Mis. Een grooten stoot voor de publieke aanbidding is geweest de instel ling van het feest van H. Sacramentsdag Toen Christus zelf tot Zijn dienaresse de H. Juliana (Augustines in het klooster van Mont Cornillon by Luik, 1258) gesproken had, heeft het christen volk den Meester geantwoord, door niet alleen dien feestdag allergodvruehtigst te vieren maar boven dien door op de uitstelling van het Allerheiligste ook bij andere gelegenheden aan te dringen. Zoo zien we de publieke aanbidding zieh over de wereld verbreiden in de 14de eeuw. Hoe natuur- lyk dat het warm voelend katholieke hart nu troost ging zoeken by dat aanbiddelijk Suciament waar God zelf den mensch zóó nader treedt. Hoe natuurlyk dat in bijzondere nooden men op bijzondere wijze die uitwendige aanbidding brengen ging Zoo ontstond die geheel bijzondere oefeniDg van bet veertig uren gebed. De Capucijner Pater Joseph vao Ferno noodigde in het begin der 16de eeuw de inwoners van Gubio in Umbriëuit op geheel bijzondere wijze JesUs io Zijn H. Altaar-Sacrament te aanbidden opdat de stad van haar vijaoden, dik ze beleger den mocht bevryd worden. Ter eere der 40 uren die de Zaligmaker in Zijn graf had geïust zou men 40 uren lang de wacht houden by hei uitgestelde Allerheiligste. Christus beloonde dat vurig bidden met de bevrijding der stad en van nu af aan is in deze stad jaailijks het 40 uren gebed gehouden. Van daaruit verbreidde deze devotie zich spoedig over Italië en reeds in 1539 gaf Paus Paulus III volle en gedeeltelijke aflaten aan allen, die deel namen aan hel veertig uren gebed. Zoo was de sanctie van het hoogste gezag verkregen en het veertigurengebed in de liturgie opgenomen. De zoogenaamde Instructio demen ti a regelde de oefeningen zooals die in die dagen moesten gehouden worden, wat alles wijst op den oorsprong dier devotie in dageD van kommer en druk, om op de meest dringende wyze de god dehjke barmhartigheid om bulp te b dden. Zoo moest b.v. op den tweeden dag op een zy altaar de Mis voor den vrede in paarse kleur gelezen worden en op den derden dag de litanie van alle Heiligen gebeden worden. Wanneer dus ih later tyd dat nood-karakter van deze oefening verdwynt en de aanbidding van het Allerheiligste op den voorgrond treedt, mogen we toch niet vergeten, dat het beloonde vertrouwen van het christenvolk in nood de eerste aanleidiog is geweest van deze vieriDg. En zeker wel op ooze dagen past het woord waarmede het provinciaal concilie van Utrecht het veertigurengebed aanbeveelt: »De rampen, waarmede in vroeger eeuwen de kerk werd getroffen, zyn de eerste oorzaken geweest van de instelling van dit 40-urengebed, de vele gevaren ook van onzen tijd mogen een prikkel zijn om déar heil en uitkomst te zoeken." Als bij zoovele devoties in oözen katholieken godsdienst zien we ook hier hoe ze geboren is uit het ge- loovig gevoel der katholieken zelve en dat de kerk slechts geregeld heeft wat het volk reeds uit eigen godsvrucht deed. Ouze tijd mag wel genoemd worden de eeuw van het H Sacrament. Zullen wij dan niet voor ons openchen als een eeretitel wat men op een Eu charistisch congres den congresleden toevoegde als een scheldwoordEucharistici Laten wij dan onze liefde toonen door in de aanstaande weken, als bier ter stede het veertigurengebed wordt ge vierd, niet achter te blyven by de devotie onzer vaderen. Laten wjj die dagen maken tot triumph dagen voor onzen verborgen koning. En Hij, die zich zoo gaarne noemt de koning des Vredes, Hij zal als in Vroeger dagen ook onze bede verhooren en ons den vrede hergeven. Herinneren wij ons ten slotte nog hee we Christus triumph kunnen helpen uitbreiden door de aflaten die we kunnen verdie. nen, eenmaal een vollen aflaat en telkenmale dat we hei Allerheiligste bezoeken een aflaat van 10 jaren en 10 quadragenen, toe te pasgen op de geloovige zielenen wjj allen zullen van de ko mende genadedagen maken »den aangenamen tyd, de dagen des heils", waarvan St. Paulus spreekt. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 30 Januari 1917, des namiddags 2 uur. Voorzitterde Burgemeester, de heer M. L. Hoonerlage Grete. Tegenwoordig18 leden. Afwezig de heeren Beukers, Ris, Kavelaars en Maas; er is een vacature. De notulen van de vergaderingen van 5, 19 en 20 December 1916 worden vastgesteld. De goedkeuring der notulen van de vergaderingen van 16 en 25 Januari 1917 wordt verdaagd. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede dat by B. en W. zyn ingekomen Van Ged. Staten een schrijven, tengeleide van het goedgekeurde Raadsbesluit d.d. 16 Januari j.l. tot aankoop van grond in den Nieuwlaodschen polder Idem van het Raadsbesluit d.d. 20 December j.l. tot het verleenen van een voorschot, groot hoog stens f715.000 voor de vereeniging Volkshuis vesting" Idem tot uitgifte in erfpacht aan de vereeni ging »Volkshuisvestig" van grond, gelegen langs Havendijk en Nieuwe Maasstraat, ter gezamenlijke grootte van 125.000 M2. Kennisgeving. Ingekomen van B. en W. Voorstel ter aanvulling van de aanbeveling ter benoeming van een leeraar voor de H. B. S. om, zoo de keuze op no. 1 der aanbeveling valt, de be noeming definitief en zoo de keuze op ne. 2 valt, de benoeming tijdeljjk tot het einde van den cur sus te doen zijn. By de- benoeming zal hierop gelet worden. Idem voorstel tot verhuur aan D. Laroy van een perceel grond aan de oude Spuibaven, groot 63 M2., tegen den prijs van f0.20 pér M2. Te behandelen in een volgende vergadering. Idem voorstel om den grond aan de Zwarte- waalschestraat, in gebruik genomen voor den bóuw van een school voor gewoon Lager Onder wijs, op naam der gemeente over te boeken. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Idem voorstel, om ten behoeve van de Kamer v. Kooph. en Fabr. f120 806 beschikbaar te stel len, teneinde daartuit te kunnen voldoen de bos ten van een lid in de adviescommissie voor de alcobolindustrie. Te behandelen in een volgende vergadering. Van de admin, van de fondsen der vernietigde gilden rekening en verantwoording over 1916. In handen van de commissie v. d. Financiën en Belastingen om advies. Voorts zijn ingekomen: Van mej. J Veenstra dankbetuiging voor hare benoeming tot onderwijzeres aan school J. Kennisgeving. Van de Brand weei lieden vereeniging »Vriend- schap zij ons doel", adres om alle brandweerlieden te voorzien van laarzen. In handen van B. en W. om advies. Van den heer T Stahlie mededèelicg dat hjj zyn benoeming tot lid van het Burgerlyk arm bestuur aanneemt. Kennisgeving. Van S. Linnenbrink, mededeeling dat hg zyn herbenoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs aanvaardt. Kennisgeving. Van den Schied. Bestuurd er sbond c.s. adres, houdende verzoek de goederenlijst, vernield in de Distributiewet 1916, met klompen, sajet, ga ren, band en waschartikelen uit te breiden. B. en Wi. vragen machtiging om, wanneer het Plaatselijk Steuncomité aan werkloozert klompen verschaft tegen normale prijzen, door het Le vensmiddelenbureau eveneens klompen tegen normale prijzen te doen verschaffen aan hen, die daartoe in de termen vallen. Goedgekeurd. Van J. Ooijkaas adres, houdende verzoek hem voor zijn lastgever t). Bruggeling, in koop af te staan een perceel grond aan de Westfrankel. straat voor f9.p. M2. Van de Plaatsel. Comm. uit do arbeiders voor de levensmiddelenvoorziening adres, verzoekend alleen zij, die tot f400.in de belasting zijn aangeslagen, goedkoope brandstoffen te verstrek ken (thans is die grens f850. Van dezelfde commissie verzoek om de maxi mumprijzen op 1 Januari 1907 geldende; voor de gedistribueerde goederen te handhaven. In handen van B. en W. om advies. Van het Nationaal Verbond van Gemeente ambtenaren in Nederland in de Afdeeling Schie dam van dat verbond eèn adres waarin wordt verzocht een duurtetoeslag te verleenen aan alle ambtenaren en werklieden boven den 21- jarigen leeftijd. Zal op worden gelet by de behandeling van punt 10 der agenda. Van de Kamers van Arbeid voor de bouwbe drijven en de voedings- en genotmiddelen, schrjj- ven, waarbij de volgende dubbeltallen worden gezonded ter voorziening in de vacaturen van leden-patroons in de commissie voor de Arbeids beurs, wegens periodieke aftreding van de heeren G. van Meurs en H. Stooker. Vacature G, van Meurs, da heeren I. G. van Meurs, aftredendII H. Stooker. Vacature H. Stooker: de heeren H. Stooker, aftredend II. G. van Meurs. Te behandelen in de volgende vergadering. Van den heer P. de Bruin, schrjjven, waarby hy verlof vraagt om in deze vergadering enkele vragen te stelien en toe te lichten inzake de leveDsroiddelen-voorzieniDg. Hierop letten bjj behandeling van punt 9.' De Voorzitter deelt mede, dat telefonisch bericht is ontvangen dat Ged. Staten bun goed keuring hebben Rehecht aan het Raadbesluit tot het aangaan eener geldleening groot 2 millioen gld. AGENDA. v Benoemingen. 1. Benoeming van een lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim, in verband met de ontslagname van den heer W. J. A. Kruijer. Aanbevolen worden de heeren 1. B. J. Wjjn- veldt2. C. M. Knopper. De Raad benoemt den heer B. J. Wjjnveldt. 2. Benoeming van een hoofd aan schooi D, (St. Anna Zusterstraat) Voorgedragen worden de heeren1. H. D. Fritsma, hoofd eeBer school te Alblasserdam2. E. J. Visser, hoofd eener school te Vlaardingen 3. J. A. Bastiaan8, hoofd eener school te Vlaar dingen. De Raad benoemt den heer H. D. Fritsma, te Alblasserdam. 3. Benoeming van een enderwyzer aan d« «uil

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2