Dagblad voor Schiedam en f en De Oorlog. Gratis Ongevallen verzekering ELIAN E. 40ste Jaargang. Donderdag I Februari 1917. No. 11750 wereeiioiflitii op fie polls wrieliie mmarüei. Offieieele berichten. Kennisgeving. iinitenlaudsch Nieuws, F'E tl 1.1 T O Binnenland. Bureau: Boterstraat 50. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen pet 3 maanden ƒ1,50. per week 12 cent, per maand 50 ct„ franco p. post ƒ2.p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent Advertentiën: 16 regels 92 ct.elke regel daarboven 20 ct. 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 40 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk, adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. by verlies ▼au bi) firtfl CJJ levenslange 1111 verlies van geheele i|ll sen hand, a BIsgï vuuu, invaliditeit(.U U voet of oog1 UU ®|UPU ®en Jitiun De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. UU wysvinger; [j by verlies van eiken ande ren vinger. Verkiezing voor den Gemeenteraad. De Burgem eester van Schiedam brengt ter algemeene kennis: lo. ld at de verkiezing voor een Lid van den Raad dezer Gemeente in Kiesdistrict 1 ter ver vulling der plaats, die is opengevallen door het aannemen eener uitgesloten betrekking door den heer J. N. POST, ter zake waarvan door hem den Isten Januari 1917 ie ingevolge art. 95 der Gemeentewet vereischte kennisgeving werd gedaan, door Burgemeester en Wethouders be paald is op Donderdag den 1.5den Februari a.s.; 2o. dat op genoemden dig van aes voormid dags negen uur tot des namiddags vier uur ten Raadhuize overeenkomstig de artikelen 51 en 52 der Kieswet opgaven van Candidaten kunnen worden ingeleverd 3o dat de formulieren, bestemd voor de bo venbedoelde opgaven ter Secretarie der gemeen te kosteloos verkrijgbaar zijn van den 31 sten Januari tot en met den 15den Februari a.s. van des morgens 81/2 tot des namiddags 4 uur; 4c. dat door Burgemeester en Wethouders be paald is. dat, zoo noodig, ie stemming en her stemming zullen geschieden respectievelijk op Dinsdag den 27sten Februari en Woensdag den 7den Maart a.s. Schiedam, 31 Januari 1917. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. AAN HET WESTELIJK FRONT Van het westelijk front meldt men dat de Franschen de streek van Aix en Ahaucourt on der vuur hebben genomen. In Lotharingen is een Fransche af deeling ten Z. van Leintrey in de eerste en achterste loop graaflinie binnengedrongen. Aan het front der Eogelschen artilleriege vechten. De Duitsch© staf meldt: In kou en sneeuw maar weinig strijd. OP DEN BALKAN- Russisch communiqué: Aan het Roemeensche front verbraken onze afdeelingen onder een hevig vuur vaa den vijand de breedte draadversperringen en rukten in de sneeuw langs de hellingen op. Door oen bajonet- aanval maakten zij zich meester van de vij andelijke verdedigingswerken op de hoogten, twee werst ten Oosten van Jakobeni, ten Zuid-Westen Naar het Fransch. 36 Zij meende, en dikwijls met recht ,dat, over de onderwerpen, die haar ter harte gingen, haar oordeel het beste was van allen en wat haar kinderen betrof, zou zij meen en ontrouw te wor den aan haar plicht tegenover hen, als zij hun toegaf. Gedurende een oogenblit veranderde haar liefde voor Eliane in afkeer, en de voldoening van den plicht dien zij tegenover haar vervuld had, in berouw. Haar zoon werd in haar oogen een misdadiger en een. dwaas, en daar al die gevoelens in haar hart woedden, was zij op het punt in toorn uit te barsten en voor langen tijd zijn liefde te verspelen, door hem met harde en onrechtvaardige verwijten te overstelpen. Maar de markiezin, ondanks haar toorn, was niet driftig; zij was integendeel zichzelf volkomen meester. Bovendien was het haar onmogelijk de diepgaande werkelijkheid van het door haar zoon gesprokene te begrijpen Een gril, in zoo lijnrechte tegenspraak met den wil van zijn Bloeder, kon niet anders dan voorbijgaande we- van Kimpolung, waar zij gevangenen en buit maakten, welke nog geteld wordt. Duitsch communiqué Van het Roemeensche front wordt gameid; Het leger van MaCkensen. Nabij den Donau ruk ten sterke vijandelijke verkennersufdeelingen vooruit, doch werden door de Turksche voorpos ten teruggeslagen. EEN COMPLOT. De „Daily Mail" bericht: Te Derby (Southampton) zijn drie suffra gettes en een dienstweigeraar gearresteerd, be schuldigd van deelneming aan een opzienbaren de politieke samenzwering. De „Daily Sketch" geeft de namen der gear resteerden en meldt, dat zij reeds vroeger he- t trekken waren in een te Derby beraamde samen zwering tegen het leven van Lloyd George, liet blad voegt er aan toe, ,te hebben vernomen, j dat de gevangenen beschuldigd worden van een poging Lloyd George te vergiftigen. Een later bericht meldt, dat de vier gear resteerden voor den rechtercommissaris te Der by verschenen zijn, beschuldigd van samenzwe- ring tegen het leven van Lloyd George en van Arthur Henderson. DE lilt IK BOOTOORLOG In de gister gehouden zitting van do hoofd commissie van den Duitschen Rijksdag heeft de Rijkskanselier de mededeeling gedaan, dat aan alle neutrale staten een nota zal worden toe,ge- zonden, waarin, onder verwijzing naar het af slaan van het vredesaanbod, aangekondigd vvoidt dat Duitschland thans den opnieuw opgedron gen strijd om het bestaan onder algeheele toe passing van alle middelen zal voortzetten. De regeering zal derhalve alle beperkingen laten vallen, die zij tot nu toe bij de aanwending van haar strijdmiddelen ter zee heeft toegepast. De regeering spreekt het vertrouwen uit, dat de neutralen den nieuwen stand van zaken van het hooge standpunt der onpartijdigheid zullen bc- oordeelen en dat zij zullen medewerken om on- noodige verliezen aan menschenlevens te voor komen. In een bijlage tot de nota vvorclt een gevaar lijke zone vastgesteld, d:e alle Fngclsche en Fransche wateren, benevens een groot gedeel te van de Middellandsche Zee omvat. ZWITSERLAND en HEI1 \ANSTAANDE GROOTE OFFENSIEF. Men schrijft aan het „Hbl." uit Zürich d.d. 26 Januari: Met gespannen aandacht volgen wij de voor bereidingen der vijandelijke legers aan de gren zen. Eerst waren het de geruchten over nieuwe troepenconcentraties aan den Jura en in den Sundgau. Daarop volgde de ontwijfelbare zeker heid. dat zoowel Franschen als Duitschers dicht op de Zwitschersche grens hun nieuwe aanvals- en verdedigingsstellingen aanlegden. Met heij bloote oog zag de grenswacht hét uitdiepen der loopgraven en het opstellen der batterijen- zen Zij meende hei zonder moeite uit te maken ondertusschen vormde zij het plan hem dit oogenblik niet ernstig onderhanden te nemen, en haar gedragslijn was spoedig voor haar afge bakend „Lieve Raynald" zei ze eindelijk oogen schijn lijk kalm terwijl haar zoon angstig de oogen naar, haar opsloeg „je begrijpt wel. niet waar, dat het denkbeeld dat je mij daar openbaart, nooit in mil is opgekomen Eliane is inderdaad bekoorlijk. Ik bemin haar, zooals je zegt alsof het mijn dochter was Maar als zij het werkelijk was, als ze werkelijk de zuster van Blanche was, dan zou je huwelijk met haar mij bijna niet onmogelijker schijnen dan het nu is." „Onmogelijk!" riep Raynald De markiezin vervolgde zonder op te houden: „Zij is je volle nicht, een soort huwelijk dat je vader verafschuwde en waarvan ik beloofd heb voor mijn kinderen nooit de roestemming te geven En hoewel ze niet van fortuin ontbloot is, heerscht er zulk een verschil op dit punt tusschen haar fortuin en dat van jou Raynald maakte een afwerend gebaar en stond vlug op. Ziin moeder hield verbaasd op. „Maar mama", zei hij met een stem. die hij minder bitter trachtte te doen klinken, „hondi u dan tegenover die groot© hinderpalen vol strekt geen rekening met wat ik u zoo even zei Hij siond nu voor zijn moeder met neerge- En nu dreunen alweer sinds eienige dagen de zware doffe slagen tot diep in het bergland. Daar komen berichten uit Kandersteg (130 K.M. afstand!) dat de slagen breken aan de berg groep van den Blümlisalp en duidelijk waar neembaar in het dal rollen; aan de oevers van het meer van Genève, in de buurt van Lau sanne, beluistert het volk „le canon d'Alsace." Meer dan de helft der weerbare bevolking werd gisteren en vandaag gemociliseerdin de scholen en in de hotels van Zürich en elders kampeert het drukke soldaten-volk. Zwitserland staat weer als in Augustus van 1914 met het geweer bij den voet' Nu doet zich van Zelf de vraag voor: hoe is eigenlijk de toestand aan gene zijde van üa.sel? Wat willen de Duitsche troepen en welke plannen hebben de Fransche legers? Met zekerheid kan daarop aan deze zijde van den Rijn niemand antwoord geven. Maar combineert men de kantteekeningen, die de Zwitsersehe militaire kroniekschrijvers in de verschillende bladen op de oorlogskaart maken, dan krijgt men toch wel eenig houvast. De Entente-troepen bereiden sedert Novem ber het groote offensief van 1917 voor Het dichtst op de Zwitschersche grenzen staan de legers van generaal Foch, die zijn kwartier in Besancon heeft. Zijn posit'e< is niet excentrisch en 'dus van ondergeschikt belang, wijl ontegen zeggelijk van heel het Engelsch-Frarische front de zuiver Fransche sector, die om het bekken van Chalons ligt, het prandpunt vormt. Foch'3 legers zullen dus in de komende actie een be langrijke rol te spelen hebben. En men vraagt zich in Zwitserland af: welke richting zal de opmarsch van Foch nemen? Zoekt generaal Nivelle de oplossing in Champagne, en valt Foch de taak ten deel naar het noorden op te rukken, om links of rechts in ie zwenken, dan komt Zwitserland er goed-af. Tenzij, dat een deel der troepen een divisie in Elzas beproeft, wat toch nog tot schermutselingen op de gren zen zou kunnen leiden. Zoekt Nivelle de beslis sing op verschillende punten van het front te gelijkertijd, en krijgt Foch een offensief te voe ren tusschen Tout en Belfort, dan ziet het er voor de Zwitsersehe grenswacht minder roos kleurig uit. Want Foch wordt geschilderd als gen aanhanger van de Napoleontische „balaille- opé ration, een bevelhebber dus, die niet alleen ageert met een frootleger, maar die evën sterk secondeert met achter 't front opgestelde divi sies wier taak 't is de flanken, d.w.z. de zij- waartsche verbindingen van den vijand, aan te vallen. Rolt dus het offensief van Foch in Elzas, dan zullen zijn hulptroepen hunne actie ver uit- •strokken naar het noorden en naar het zuiden, In de actie naar het zuiden schuilt het gevaar voor de Zwitschersche grenswacht. En nog groo te r zou dit gevaar worden, als blijken mocht, dat de linkervleugel de eigenlijke aanvalsvieu- gel was. Fan zou -ar een omzwenking plaats vinden van hef noorden naar het zuiden, de vechtende legers zouden tot op de Zwitschersche grenzen kunnen opdringen, en den strijd tot in de grensbezetting kunnen voortplanten. Van een Duitsch offensief verwachten dte mi litaire kroniekschrijvers de minste gevaren, wijl zulk een aanval niet excentrisch doch direct centraal op de Fransche fronten gericht zou zijn. ALLERLEI NIEUWS. De „Daily Telegraph" verneemt uit Was hington In offieieele kringen bestaat er mee- ningsverschil aangaande de positie van gewa pende koopvaardijschepen van oorlogvoerende mogendheden. Uit gezaghebbende bron wordll gemeld, dat de regeering een concreet geval zal afwachten, alvorens te beslissen of koopvaar ders van oorlogvoerenden gerechtigd zijn een Duitschen onderzeeër aan te vallen. Het oorlogsbrand konM a.s. Dinsdag le Lon den in gebruik. Hèt levensmiddelendepartement zegt, dat slechts 81 pet. meel daarin mag wor den gebruikt en 5 pet. mais, gerst of rijst. De vereeniging van molenaars heeft den prijs vastge steld op 58/6 tot 61 shilling. Parijsche bladen vernemen uit Madrid, dat volgens geruchten koning Alfonso vanj plan zou zijn stappen te doen om een even- tueele vredesconferentie te Madrid te doen plaats hebben. De scheepvaart. Men meldt uit IJmuiden: Aan de Nederl. stoomschepen Zeelandia", be stemd naar Buenos Aires, de „IJstroom" naar Londen en de „Rijnstroom" naar Huil tot vertrek gereed te IJmuiden, is op last van hooger hand het vertrek voorloopig verboden. Dit verbod strekt zich uit tot alle Nederland- sche stoomschepen en stoomvisschersvaartuigen, die buiten de territoriale wateren zaan, en staat, naar wij vernemen, in verband met een met in gang van dd. 1 Februari, in werking tredende verscherpte duikbootoorlog van Duitsche zijde. Aan stoomschepen van vreemde naties zal het vertrek niet beiet worden, doch zal den ge- "agvoerders een waarschuwing in bovengenoem- den zin worden gegeven. Het verbod tot uitvaren zal van kracht blij ken, naar men ons mededeelt, tot een veiliger route zal worden vastgesteld. (Officieel.) De minister van Buitenlandsche Za ken heeft in den avond van den 31 Januari ach tereenvolgens van den Duitschen en den Oos- tenrijk-Hongaarschen gezant de mededeeling ont vangen, betreffende de bepalingen van den duik boot-oorlog zonder genade in bet gebied ter zee, zooals die in de memorie, behoorende bij' de I nota der Duitsche regeering aan d? Vereenigd© Staten, zijn aangegeven. slagen oogen en een bleek, ontroerd gelaat. Zijn hand, die op de tafel leunde, deed alles trillen wat er op stond De markiezin, op haar beurt ontroerd, stond ook op en met de hand op den schouder van haar zoon noodzaakte zij hem haar aan te zien. „En houdt je dan volstrekt geen rekening met mijn goedkeuring, mijn raadgevingen, mijn wen- schen Ben ik zulk een slechte moeder geweest, dat, in de ernstige omstandigheid van je leven alle eerbied voor mij verdwenen is Wat weet ik het? Misschien schijnt je een eerbiedige bekendmaking voldoende en mijn toestemming overbodig „Mama, deze woorden zijn wreed, en ik kan niet, gelooven, dat zij ernstig geineend zi.in; u weet het wel, mijn eerbied en liefde voor u zijn onwrikbaar. Al moest mi.in hart ook breken, ik j zal u nooit ongehoorzaam zi.in." De markiezin nam stilzwijgend nota van deze belofte. Zii vreesde volstrekt niet. dat her. hart van naar zoon werkelijk zou breken. Dat was in haar oogen een denkbeeldige gebeurtenis, geheel onbekend in het werkelijke leven. Haar plicht was het, nu het lot van Raynald weer in handen te nemen, dat is hem op verstan dige w(ize te leiden, en over een jaar zou hij dankbaar zijn en de gelukkigste man van de wereld Na een oogenblik zwiigens zei zij ernstig ter wijl zij haar zoon strak aankeek „Raynald, ik verlang te weten of je je plan nen aan je nichtje meegedeeld hebt, en of zij soms weet wat er nu tusschen ons voorvalt." Raynald kreeg een kleur, maar het was veel eer van boosheid dan van verlegenheid „Neen mama, ik heb Eliane mijn plannen niet meegedeeld zooals u dat gelieft te noemen. Zij weet tot nu toe niet welke eer ik haar wilde bewijzen; van mijn kant weet ik daarentegen niet, hoe zij deze mededeeling opgenomen zou hebben." Het lag niet in het plan van de markiezin om, zich beleedigd te gevoelen over den spot tende toon van haar zoon. Het was haar vol doende, dat zij verzekerd was dat hij de waar heid sprak. Er was dus niets verloren, er moest maar tijd gewonnen worden. Zij zweeg nog eem- eenigen tijd. Toen zij echter zag. dat het gelaat van Raynald hoe langer hoe somberder werd, zei ze met een mengeling van gezag en zacht heid dat haar een zonderlingen invloed deed hebben op hen, die zij wide beheerschen „Ik heb je nu genoeg gezegd otn je tot na denken te stemmen, en ik voeg er bij, dat ik, verzekerd dat ik slechts je bestwil beoog, niet van meening zal veranderen Je houdt vol, niet waar, en ik geloof het ook dat je mij niet on gehoorzaam zult zi.in Je zegt me, en dat geloof ik. dat Eliane je gevoelens niet kent, en de eer gebiedt je voort, te blijven gaan met zwijgen Ik wil dat je dit begrijpt. Laat ons het voor vandaag daarbij laten blyven. 1 Wordt vervolgd.) 1 ...Ml.JU L» 1-!I'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1